VIDEO Victor Ponta: Salut faptul ca la CCR nu se executa toate deciziile politice / Crin Antonescu: Guvernul are de invatat ca nu poate face chiar orice in tara asta

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 noiembrie 2010, 13:35 Actualitate | Politic


Presedintele PSD Victor Ponta si presedintele PNL Crin Antonescu au salutat, miercuri, decizia Curtii Constitutionale de a declara neconstitutionala angajarea raspunderii Guvernului pe Legea educatiei. Antonescu considera decizia CCR drept "un pas spre restabilirea rolului principal al Parlamentului in procesul de legiferare", in timp ce Ponta a apreciat faptul ca judecatorii Curtii "nu executa toate deciziile politice".

"Decizia Curtii este una corecta, consecventa cu decizia anterioara, pe care o salut, fiind un pas spre normalitate si pentru restabilirea rolului principal al Parlamentului in procesul de legiferare. (...) Cred ca in momentul acesta Guvernul are de invatat ca nu poate face chiar orice in tara asta, exista Parlament, exista Curte Constitutionala", a declarat Crin Antonescu.

"Este de salutat si atitudinea domnului Hardau, care, chiar daca este un om al puterii, in calitate de sef al Comisiei de invatamant, s-a pronuntat in aceasta chestiune ca un adevarat parlamentar si un adevarat om al scolii", a mai spus Antonescu, referindu-se la presedintele Comisiei de invatamant din Senat, Mihail Hardau (PDL), care s-a declarat "bucuros de faptul ca Legea educatiei revine acolo unde trebuie, in Parlament".

"Dupa acest verdict, angajarea raspunderii Guvernului cade, ca atare nici motiunea de cenzura nu mai are obiect", a precizat presedintele PNL.


"Salut faptul ca la CCR nu se executa toate dispozitiile politice si ca au fost consecventi cu ce au spus acum un an. Saptamana viitoare legea poate intra in plenului Senatului si putem avea o lege buna si echilibrata, iar Guvernul Boc - nimeni nu mai stie a cata oara - a mai picat testul competentei si al bunului simt", a declarat si liderul PSD, Victor Ponta, citat de Agerpres.


Curtea Constitutionala a Romaniei a decis, miercuri, cu majoritate de voturi, ca Legea educatiei este neconstitutionala constatand ca exista un conflict juridic de natura constitutionala intre Parlament si Guvern deoarece si-a asumat raspunderea pe o lege care era deja in dezbatere parlamentara.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1750 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Ha ha ha... (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 13:43)

    Kata [anonim]

    Guvernul nu face ce vrea el.... Bine ca face opozitia ce vrea muschii ei adica suspenda presedintele, bloceaza activitatea parlamentului, etc.
  • +6 (8 voturi)    
    Si va iesi la promulgare la anu' si la multi ani.. (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 14:05)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    ...corespunzator cu "viteza" si cheful de lucru al parlamentarilor...
    Sau poate chiar mai devreme, de Pastele Cailor.

    Chiar nu sunt in stare sa-si faca un regulament clar in care sa se specifice SANCTIUNILE PENTRU CHIUL si TERMENELE MAXIME de votare a unei legi ?!

    Parca unele legi se pot aproba tacit. Cu celelalte ce facem ?

    Probabil e o problema cu incompatibilitatea intre functia politica si cea didactica, altfel nu inteleg de ce se tergiverseaza o lege atat de importanta.
  • +6 (8 voturi)    
    Si asha se va intimpla si cu legea salarizarii (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 14:12)

    bogdan [anonim]

    Vor baga vro 500 de amendamente, vor dezbate cite unu pre zi, si in 2 ani ajunge si in plen. Si iaca asha puterea poate propune legi cite vrea, ca oricum opozitia le blocheaza in comisii.
  • +6 (8 voturi)    
    Mai Curteo Constitutionala...hotarastete odata! (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 14:20)

    Trojan.H [utilizator]

    Curtea asta Constitutionala l-a ametit pe bietul Ponta.
    Cind saluta, cind condamna, cind saluta, cind condamna...
  • 0 (2 voturi)    
    Hotarati (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 15:13)

    dorin bretan [anonim]

    Uite 2 oameni care stiu intotdeauna cum nu e bine ! Da cum e bine ? Care e proiectul lor ? Poate ca nu e bine cum zic astia, dar o fi totul gresit? Numai o parte? Care si cum ar trebuii sa fie. Ca au guvernat si unii si altii. Si nu am vazut o reforma reala nici in invatamant , nici in legislatie, nici in salarizare. Ieri Tariceanu, fost prim ministru pentru cine a uitat ,constata ca bancile ne asupresc! Da domnule Tariceanu . Si nici un prim ministru pana la ala mic si urat de toti nu s-a luat de piapt cu ei.
  • 0 (2 voturi)    
    Aparatorii mafiei din invatamant (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 16:02)

    xolv [anonim]

    CCR- aparatorii mafiotilor din invatamant.
  • -1 (1 vot)    
    Organismul d-nei Cati (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 17:21)

    educatorul sef [anonim]

    Mai da ce fericita e doamna Cati, draga de ea. Ati vazut ce a sarit? Cred ca a avut ceva ce nu a mai avut de mult timp.... ati ghicit? un orga(ni)sm! dar s-a datorat faptului ca nu ii pleaca banii, c putin 1 an. Cat de prosti suntem.
  • -1 (1 vot)    
    cata fatarnicie (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 17:56)

    mde [anonim]

    E ridicol cum se bucura Crin Antonescu, cand guvernul Tariceanu a condus NUMAI prin ordonante de urgenta.
  • 0 (0 voturi)    
    PAPArude (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 20:02)

    STAN PATITU [anonim]

    Cei din opozitie (Crin si Ponta) s-au bucurat ca fraierii. Aici este mina presedintelui. Votul decisiv a venit de la ciudatul ala pus de Basescu in functie. De ce a facut-o? Nu a vrut sa le dea la unguri dreptul dorit de a invata in ungureste istoria si geografia. S-a gandit ca este bine sa ii mai fiarba o vreme. Le tine morcovul in fata nasului... Nu il intrece nimeni in parsivenie...
  • 0 (0 voturi)    
    fara (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 20:03)

    STAN PATITU [anonim]

    Cei din opozitie (Crin si Ponta) s-au bucurat ca fraierii. Aici este mina presedintelui. Votul decisiv a venit de la ciudatul ala pus de Basescu in functie. De ce a facut-o? Nu a vrut sa le dea la unguri dreptul dorit de a invata in ungureste istoria si geografia. S-a gandit ca este bine sa ii mai fiarba o vreme. Le tine morcovul in fata nasului... Nu il intrece nimeni in parsivenie...
  • 0 (0 voturi)    
    ce tzeapa.. (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 22:07)

    laurentiucat [utilizator]

    le-a dat basescu la unguri...succesuri marko bela..!
  • 0 (0 voturi)    
    UDMR are dreptate (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 23:41)

    Dan [anonim]

    Peste tot in UE minoritatile pot studia in limba lor. Nu este admisibil ca un neavenit, numit Hardau cu vise de ministru sa se imbratiseze cu comunista de Andronescu care vrea sa faca din educatie scoala de cadre a PSD-ului. Ori PDL-ul il trimite la profesionala pe Hardau ori PDL-ul pleaca cu totul si-l lasa pe Hardau cu PSD-ul sa guverneze. PDL-istilor, chiar sunteti pacalicii lumii acceptand senatori ca Hardau care a distrus si reforma Miclea?