Traian Basescu: Romania considera mai eficiente sanctiunile economice decat suspendarea votului in Consiliu

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 29 octombrie 2010, 18:11 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu a declarat, vineri, la Bruxelles, ca, in contextul in care se ia in calcul la nivelul UE posibilitatea suspendarii dreptului de vot in Consiliu pentru statele care nu respecta Pactul de Stabilitate si Crestere (PSC), Romania considera mai eficienta in acest caz sanctiunea economica.

Seful statului a spus, la finalul Consiliului European, ca s-a luat decizia crearii unui mecanism permanent de gestionare a crizelor la nivelul UE. "Acest lucru ar trebui sa va spuna ceva. (...) Daca la acest moment se vorbeste despre crearea mecanismului inseamna ca el este necesar pe termen mediu si lung. Si nu este doar un mecanism de preventie. El reflecta o realitate a UE care necesita crearea unui astfel de mecanism", a spus Basescu, citat de Mediafax.

Seful statului a precizat ca obiectivul acestui mecanism va fi sprijinirea statelor aflate in dificultate, iar motivatia acestui sprijin este legata de prevenirea afectarii integii UE de un eventual derapaj in care ar intra un stat membru. El a adaugat ca va fi necesara in contextul crearii acestui mecanism modificarea tratatelor.

El a atras atentia ca este luata in calcul in prezent inclusiv posibilitatea introducerii suspendarii dreptului de vot pentru statele membre care nu respecta exigentele.

"In sustinerea mea, eu am propus ca alternativa la suspendarea dreptului de vot, automatismul sanctiunii. Adica mi se pare mult mai eficient decat sa se decida suspendarea dreptului de vot intr-un consiliu unde votul este politic oricum, mi se pare mult mai eficient ca in sarcina CE sa fie supravegherea indeplinirii criteriilor de stabilitate si crestere si, in momentul in care CE a constatat ca nu sunt indeplinite, automat sa primesti o sanctiune cu un procent din PIB. Sau sa primesti o sanctiune cu un miliard de euro pe care trebuia sa-i primesti pe fonduri si sa nu-i mai primesti. Romania este sustinatoare a unui sistem automat de sanctiuni si nu a unor sanctiuni decise politic. Deci CE, care e jandarmul Tratatelor, in mod automat sa aplice sanctiunile fara o discutie politica", a spus presedintele.

"Politic, sa ti se suspende dreptul de vot pe o perioada mai lunga, mai scurta, pana cand iti corectezi dezechilibrele este poate umilitor, este poate neplacut politic. Dar mult mai tare te ustura cand te trezesti ca ti-au plecat din buget un miliard de euro. Mi se pare mult mai eficienta sanctiunea economica aplicata prompt decat o discutie politica", a spus Basescu.

Seful statului a precizat, de asemenea, ca s-a stabilit la Consiliul European asigurarea conformitatii bugetelor nationale cu standardele fiscale ale UE.

"Deci, niciun buget national nu mai poate sa iasa din standardele fiscale ale Uniunii Europene. Altfel spus, vai de guvernele care cred ca in ultimul an de guvernare poti sa dublezi pensii, poti sa dublezi salarii... Nu mai merge!", a explicat Basescu.

El a adaugat ca s-a mai stabilit si crearea, separat, a unui mecanism de supraveghere a dezechilibrelor macroeconomice in fiecare tara.

In opinia sa, masurile adoptate de Consiliu "prind extraordinar de bine Romaniei". "Daca urmariti ciclurile electorale, aproape cu regularitate, la fiecare patru ani, in ultimul an si jumatate in Romania se genereaza dezechilibrele cu care, pe urma, Guvernul care vine trebuie sa lupte pentru a restabili echilibrele macroeconomice. Lucru care se intampla in Romania acum: procesul de restabilire a echilibrelor macroeconomice. Dar a fost mai dificil si pe fondul crizei economice globale", a comentat presedintele adaugand ca "aceste noi exigente create in interiorul UE nu vor mai permite astfel de abuzuri".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1038 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    un buget bazat pe programul PSD (Vineri, 29 octombrie 2010, 18:19)

    naiv [anonim]

    ar atrage imediat sanctiuni de la UE??? eu asa inteleg, ca s-a terminat cu deficitele neaprobate. Pai nici programul PNL nu duce la un buget acceptabil. A zis-o si FMI.
    • +1 (1 vot)    
      Nici macar (Vineri, 29 octombrie 2010, 19:49)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui naiv

      Un buget bazat pe programul psd ar insemna deficit de macar 10% din PIB, bani care nu ni-i imprumuta nimeni in ziua de azi. Aia care au bani finateaza deficitele din Germania, Franta, marea britanie, ca au mai multe sanse sa-si primeasca banii inapoi. Singura varianta in care programul PSD se poate implementa e prin inflatie.
      • 0 (0 voturi)    
        inca o solutie (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 13:31)

        Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        Din pacate mai exista o solutie, aproape la fel de proasta ca inflatia. PSD-ul este un partid care se adreseaza celor care nu muncesc. Unii dintre acestia nu muncesc din motive legitime - varsta, handicap, etc, altii sunt pur si simplu, pensionari de lux la 40 de ani sau lenesi sau hoti. In Romania, grupul celor care nu produc nimic este majoritar. PSD-ul se adreseaza, in primul rand, acestor oameni. Pur si simplu, vor creste impozitele - cota unica va disparea, cotele progresive anuntate de tovarasul Che, asta, tovarasul Victor, considera ca poti plati 25% impozit incepand de la un salariu de 2000 de lei BRUT (pt ce depaseste 2000, si 40% de la 4000 de lei BRUT - adica de la vreo 2700 net). Astia sunt bogatii cu care se lupta PSD-ul. Asa, deci, ii vor jefui din nou pe oamenii care mai produc cate ceva pe aici pana nu va mai ramane nimeni si atunci sa vedem ce vor face... Cand vor ramane doar hotii, intre ei :) Din pacate vom ramane si noi, prea in varsta sa mai plecam, pensionari peste 30 de ani, pentru noi nu va mai contribui nimeni...
  • -4 (4 voturi)    
    o patim (Vineri, 29 octombrie 2010, 18:24)

    anonim [anonim]

    Categoric Romania va plati 1.000.000 euro.
    • +1 (1 vot)    
      aritmetica (Vineri, 29 octombrie 2010, 19:28)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Nu mai fi asa pesimist. Mai bine ia o aritmetica de calasa patra si invata sa scri un miliard.
      • 0 (0 voturi)    
        la cit primeste el ajutor social (Vineri, 29 octombrie 2010, 19:47)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui anonim

        vro 3-400 de lei, ce mi-i milionu, ce mi-i miliardu
  • -3 (3 voturi)    
    corecta propunerea Dlui Basescu.... (Vineri, 29 octombrie 2010, 18:41)

    lili [anonim]

    la cum sta Romania an de an la capitolul (NE)indeplinire indicatori Buget si mai ales la minciunelele electorale(pai, cum au castigat PDL si Dl Basescu in 2008, respectiv in 2009???!!!!) numai in sanctiuni ar fi tinut-o Romania... Le stie bine Dl Basescu, din propria experienta......
    • +1 (1 vot)    
      Lili, vezi ca te dau astia afara (Vineri, 29 octombrie 2010, 19:46)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui lili

      ... In 2008 au guvernat sefii tai, adica PNL sprijinit de PSD. Si pe criza asta s-ar putea sa nu-ti mai gasesti alt job... Iar daca vrei sa vii cu povestea aia cu cresterea salariilor la profesori, tin sa-ti amintesc ca a fost fotata in unanimitate in parlament, inclusiv de catre ministrul PNL al invatamantului, iar basescu doar a promulgat-o.
  • +5 (5 voturi)    
    Asta e intr-adevar o veste buna (Vineri, 29 octombrie 2010, 18:44)

    bogdan [anonim]

    Noi am avut doar 2 exceptii de la regula " inainte de finalul mandatului guvernul otraveste fintinile si da foc la grine"
    1. In 2000, guvernul Isarescu, care nu avea vrun interes sa faca asta, 2000 fiind si primul an de crestere economica dupa mult timp
    2. in 2004, cind Nastase, sigur pe faptul ca va cistiga tot el alegerile, a facut deficit de doar 1% din PIB.
    Si cum noi singuri nu suntem in stare sa fim rezonabili (vezi deficitul de 5% al lui Tariceanu in 2008, an cu crestere economica de 8%), e bine sa ne verifice cineva din exterior, ca sa nu se mai poata da vina pe minciuna adversarului sau pe greaua mostenire.
  • +5 (5 voturi)    
    buna propunere! (Vineri, 29 octombrie 2010, 19:21)

    dodu [anonim]

    in sfarsit o propunere buna! daca va fii aprobata...
  • 0 (0 voturi)    
    DA!!? (Vineri, 29 octombrie 2010, 19:34)

    tornado [utilizator]

    O palma data prtidelor de CATO!! opozitia de cacaua !CVEGARA(PONTA sa nu uitam pe LIDERU ADEVART NASTASE! si nevenit de LIBERALI!!
  • 0 (0 voturi)    
    Calculul lui Basescu e foarte simplu: (Vineri, 29 octombrie 2010, 20:55)

    .... [utilizator]

    Eventualele sanctiuni nu-i afecteaza direct pe cei de la putere ci mai mult pe restul populatiei si mediul economic.
    Daca se va suspenda in schimb dreptul de vot in Consiliu, cei care au de pierdut direct sunt in primul rand cei de la putere pentru ca pe langa votul de blam primit, nu vor mai putea face negot cu votul lor asa cum au facut pana acum pentru asi cumpara bunavointa celor puternici (mai precis pentru a trece cu vederea derapajele de toate felurile de la normele UE).
    Eu sper ca decizia va fi de a suspenda dreptul de vot in Consiliu pentru ca in primul rand ii va mobiliza pe cei de la putere sa respecte normele europene si in al doilea rand nu ar fi nici o pierdere pentru omenire daca EBA, Vadim sau Gigi nu-si vor putea exprima votul in probleme de care oricum nu au habar.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu simti musca pe caciula? (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 0:48)

    romanu [anonim]

    "vai de guvernele care cred ca in ultimul an de guvernare poti sa dublezi pensii, poti sa dublezi salarii... Nu mai merge!"

    Vorba aia: Nici usturoi n-a mancat , nici gura nu-i pute