Reconciliere fortata cu liberalii

VIDEO La presiunile parlamentarilor PSD, Victor Ponta a dat unda verde pentru sustinerea motiunii PNL. Ponta: M-au convins colegii mei din Ardeal sa sustinem motiunea

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Joi, 28 octombrie 2010, 12:19 Actualitate | Politic


PSD sustine demersul PNL de a depune o motiune de cenzura impotriva Guvernului, dupa ce premierul Emil Boc si-a asumat raspunderea pentru Legea Educatiei Nationale, a declarat joi liderul grupului social-democrat din Camera, Mircea Dusa. Suparati de esecul motiunii de cenzura si de proasta gestionare a voturilor, parlamentarii PSD si-au pus semnaturile in alb pentru demersul liberalilor. Surse din interiorul PSD au declarat pentru Hotnews.ro ca Victor Ponta a fost nevoit sa anunte sustinerea motiunii de cenzura a liberalilor la presiunile parlamentarilor social-demcorati.

Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat pentru HotNews.ro ca a decis sa sustina motiunea de cenzura a liberalilor la insistentele parlamentarilor PSD din Ardeal si pentru a-i ajuta pe partenerii de Opozitie, desi nu are sperante in reusita acestui demers.

"Gestul nostru are doua conotatii: prima este ca m-au convins colegii mei parlamentari din Ardeal sa sustinem motiunea de cenzura a PNL. Parlamentarii PSD nu vor sa se intoarca acasa infranti si au insistat sa semneze motiunea. In al doilea rand, nu am vrut sa-i lasam pe colegii nostrii de la PNL singuri, chiar daca ei ne-au lasat balta la negocierile pe motiunea initiata de noi. Este o decizie pe care am luat-o pentru a-i ajuta pe cei de la PNL si a ajuta opozitia", a explicat Victor Ponta.

Presedintele PSD nu crede in sansele de reusita ale acestui demers: "Nu cred ca motiunea pe Educatie va fi un succes, ci va avea aceeasi soarta ca si cea de aseara. Asta este. Nu imi fac sperante ci doar ii ajutam pe liberali pentru ca nu aveau semnaturile necesare pentru a depune motiunea", a adaugat el.

Decizia de a sustine motiunea de cenzura a liberalilor nu a fost discutata in forul de conducere al PSD ci a fost o decizie a presedintelui Victor Ponta la presiunile facute de grupurile parlementare. De altfel, neoficial social democratii stabiliseara in urma cu o saptamana, in conducerea partidulu sa nu depuna motiune de cenzura pe Legea Educatiei.

Surse din interiorul PSD au declarat pentru Hotnews.ro ca esecul inregistrat miercuri seara a creat nemultmiri in randul social democratilor. Parlamentarii PSD au criticat proasta gestionare a negocierilor pentru inlaturarea Guvernului si l-au acuzat pe Ponta ca, din cauza orgoliilor proprii, a stricat relatiile cu liberalii. La grupul din Camera Deputatilor, social democratii au semnat in alb pentru demersul liberalilor si i-au solicitat lui Ponta sa-i sustina. De asemenea, deputatii PSD i-ar fi transmis lui Ponta ca ar da o dovada de reconciliere fata de PNL daca gireaza motiunea de cenzura.

PSD a depus o contestatie la Curtea Constitutionala saptamana trecuta pe procedura de asumare a Legii Educatiei. Judecatorii CCR au amanat dezbaterea pe acestui subiect chiar in ziua motiunii de cenzura. Presedintele PSD, Victor Ponta a declarat miercuri seara, dupa rezultatul motiuniii ca PSD nu va initia o noua procedura de inlaturare a Guvernului Boc ci ca asteapta decizia CCR.

Deputatul liberal Eugen Nicolaescu a anuntat joi ca la nivelul grupului parlamentar al PNL s-a demarat procedura initierii unei motiuni de cenzura si strangerii de semnaturi pentru depunerea acesteia.

Nicolaescu a adaugat ca este convins de faptul ca puterea "va incalca in cursul zilei de joi legea" si Guvernul isi va asuma raspunderea pe legea Educatiei Nationale, in absenta parlamentarilor opozitiei.

Anuntul liberalilor vine la doar o zi dupa ce Opozitia nu a reusit sa stranga suficiente voturi pentru motiunea de cenzura pe care a depus-o si care a fost respinsa miercuri de Parlament.

Totodata, conducerea Camerei Deputatilor a decis, joi, ca din motive financiare sa anuleze sedinta solemna a Parlamentului care urma sa se desfasoare saptamana viitoare la Iasi. Potrivit surselor Hotnews.ro, Opozitia ar fi cerut anularea sedintei solemne pentru a putea citi motiunea de cenzura in plenul reunit al Parlamentului saptamana viitoare. Acelasi surse sustin ca liberalii ar fi absentat din sedinta Birourilor Permanente pentru a permite Puterii sa-si asume raspunderea pe Legea Educatiei in schimbul amanarii sedintei solemne de la Iasi.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7512 vizualizari

  • +47 (53 voturi)    
    . (Joi, 28 octombrie 2010, 12:23)

    Ivan [anonim]

    Nenorocitii aia de parlamentari ai opozitiei ar face bine sa mai treaca pe la sedinte.
    Din cauza lor stau proiecte importante pe loc.
    • +42 (50 voturi)    
      O, Doamne..... (Joi, 28 octombrie 2010, 13:57)

      srg1 [anonim] i-a raspuns lui Ivan

      Mi se pare ca traim in lumea prostilor...
      Mi se face greata. Opozitia este de tot r***tul.
      Imi pare rau dar pentru orice om normal aceste gesturi sunt dovezi de iresponsabilitate.
      Opozitia face acum precum pirandele cand vin mascatii - isi pun poalele in cap si isi agita puradeii si cainii, strigang cat le tin bojocii.
      Jalnic, trist...Pentru cine are ochi de vazut sa vada acum ce fel de oameni ii reprezinta in parlament.
      Nu poti face opozitie doar bazandu-te pe suturi la tibie.
      • +25 (29 voturi)    
        Propunere pentru Opozitie (Joi, 28 octombrie 2010, 15:29)

        Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui srg1

        Uniti-va, frate, odata, ca sa terminam cu discordia din Opozitie !

        Formati un partid nou P.M. (Partidul Motiunilor), cel putin sa se stie cu cine avem de a face.

        Asta pentru ca la motiuni va pricepeti foarte bine, n-am ce zice...
        • +20 (24 voturi)    
          Crina (Joi, 28 octombrie 2010, 15:58)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          Pai ce... doar Ponta sa apara in fruntea multimii? L-a facut pe Crin gelos. Daca ar avea putin bun-simt... macar s-ar mai duce din cand in cand si pe la munca... doar isi primeste salariul.
          Astia nici nu vor sa treaca motiunea.. ei vor doar sa apara la televizor ca mari salvatori...
          • +14 (16 voturi)    
            salariu e cand muncesti (Joi, 28 octombrie 2010, 16:20)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

            ce primeste ala e, deja, pomana...
        • -10 (18 voturi)    
          nu e de ras, data asta sunt sanse mari sa treaca (Joi, 28 octombrie 2010, 16:05)

          bubu [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          Data asta au mari sanse mult mai mari sa fie votata motiunea de multi parlamentari PDL, in special de catre cei din Ardeal. Doar un exemplu despre cum afecteaza legea asta: intr-un sat in care traiesc 70% unguri si 30% romani, atunci romanii o sa invete limba romana ca pe o limba straina, pentru ca asa o sa stabileasca consiliul local...traim totusi in Romania nu in Ungaria. Cred ca e prea de tot ce contine legea asta si Boc nu cred ca v-a mai putea controla votul oamenilor din partidul sau.
      • +12 (12 voturi)    
        si ce s-a modificat? (Joi, 28 octombrie 2010, 15:56)

        bula [anonim] i-a raspuns lui srg1

        opozitia nu avea alternative (si nici nu se intelesesera) ieri, are azi??? Daca trece noua motiune de cenzura, atunci ce urmeaza??
        • +9 (9 voturi)    
          potopul, bre (Joi, 28 octombrie 2010, 16:21)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui bula

          nu e clar?
      • -2 (18 voturi)    
        Doua intrebari... (Joi, 28 octombrie 2010, 15:57)

        Zak [anonim] i-a raspuns lui srg1

        1) sunteti de accord ca Geografia si Istoria Romaniei sa fie predate in viitor in limba maghiara in conditiile in care doar aceste doua materii se mai predau acum in limba romana iar in fiecare saptamana auzim apeluri la autonomie din partea UDMR & Co?

        2) sunteti de accord ca scolile de elevi romani sa fie comasate din lipsa de elevi dar pentru maghiari statul sa asigure scoli indiferent de numarul de elevi?
        • -1 (11 voturi)    
          NU ! (Joi, 28 octombrie 2010, 16:30)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Zak

          Nu e nici corect nici moral! Uitati-va la romanii din Ucraina ce drepturi au sau mai bine zis n-au! In numele pastrarii unei aliante suntem dispusi la orice concesii...
        • +1 (3 voturi)    
          un raspuns (Joi, 28 octombrie 2010, 17:24)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui Zak

          Intreaba psd-ul si pnl-ul de asta ei puteau sa ajute in parlament sa fie o lege buna.
          Asa din pacate pdl-ul a trebuit sa faca si ceva concesii l udmr-ului pentru a avea totusi o lege 90 % OK.
          Deci.....................
        • +1 (5 voturi)    
          DA (Joi, 28 octombrie 2010, 19:07)

          zen [anonim] i-a raspuns lui Zak

          Da. Poate esti din alta parte a tarii, si nu intelegi multiculturalismul. Poate nu intelegi ca istoria Romaniei in Ardeal este totodata si istoria Ungariei, istoria romaniei actuale este in mare parte datorata Ungariei de atunci. Nu uita, oamenii nu se vor schimba in doar 2-3 generatii. Nu uita faptul ca Ardeal este al Romaniei de 92 de ani, inainte mai mult de 1000 a fost al Ungariei, imperiului austro-ungar. Acesti oameni nu vor uita, si e greu sa inveti unui om propria istorie pe alta limba. Si asa e deja mult prea alterata si departe de adevar ce se scrie in manualele noi. A fost de ajuns ca era comunista a interzis sa se predea istoria reala in scoli, de aceea sunt foarte mult habarnisti care dau din gura doar de dragul de a se baga in seama. Respect.
          • +5 (5 voturi)    
            "Mileniul" unguresc (Joi, 28 octombrie 2010, 21:07)

            Panthera Roz [anonim] i-a raspuns lui zen

            Problema cu stapinirea milenara a Ardealului a fost pusa si la Trianon si raspunsul a fost firesc:un mileniu de nedreptate nu consfinteste drepturi de proprietate.Tot mileniul ala omanii au fost persecutati,desconsiderati si asupriti.tratamentul aplicat de noi ungurasilor este de departe mai corect si mai uman decit o fac ei chiar in zilele noastre cu minoritatile din Humgaria.Nu eista neam mai sovin in Europa ca acesti urmasi ai lui Atila.Dupa l918 fruntasii rominilor intentionau sa traiasca in "fratietate" cu toate nationalitatilr din Ardeal,sa asigure drepturi si un climat care sa faca imposibile abuzurile de care au avut ei parte in dubla monarhie.Pina la urma s-a dovedit a fi naivi si dupa ce au suportat jigniri si provocari incredibile,a trebuit strins surubul.P`astia,numai Ceausescu i-a putut potoli si sa-i fi vazut cum lingeau si ei de zor slitul prezidential si cum invatasera "cultul personalitatii" in limba maghiara.
      • 0 (4 voturi)    
        opozitia "desteapta".. (Joi, 28 octombrie 2010, 17:25)

        romaya [utilizator] i-a raspuns lui srg1

        depune motiunea acuma pentru ca,daca ieri tradatorii de la putere i-au tradat ??,acuma "sigur " sunt sanse ca parlamentarii UDMR sa voteze motiunea ...ce mai , traim vremuri kafkaniene ..
      • -1 (1 vot)    
        asta e micul... (Joi, 28 octombrie 2010, 22:17)

        ipa [anonim] i-a raspuns lui srg1

        prostanc ca ala mare il stim cu totii...mircea e cel mare....lol. va dati seama pe ce mina se afla romania? mircea, ponta, eba, gigi, vanghelie,...hai ba sa ne facem bagajul
    • +21 (25 voturi)    
      Titlul corect (Joi, 28 octombrie 2010, 14:05)

      Stalinskaya si Kent [anonim] i-a raspuns lui Ivan

      Intre doua vodci Pnl a demarat procedura unei noi motiuni de cenzura .Antonovescu are ordin de la patricu sa faca orice ca se apropie funia de par in dosarul lui .Antonovescu a dat fuga la parlament da a juns la muzeu .ca se schimbase sediul de la ultima sedinta unde participase crin.ca sa se odihneasca a intrat sa ia una mica da s-s incurcat cu niste baieti cu care s-a gasit acolo si a dirijat motiuna din casa de vodca .
    • +26 (28 voturi)    
      Eugen Nicolaescu (Joi, 28 octombrie 2010, 14:19)

      johan [anonim] i-a raspuns lui Ivan

      trebuie pus la raboj pentru ca a sfidat ordinea de zi in data de 27 oct. si ne-a dat cu tifla. era vorba despre discutarea OUG 50. majoritatea romanilor stau cu sufletul la gura asteptand acesta ordonanta, nicolaescu si psd parasesc sala.asa i-a asteptat natia asta si pe americani vreo 50 de ani.sa astepte psd/pc/pnl votul nostru, al elr cu credite-n banci...la calendele grecesti!
    • +17 (17 voturi)    
      . (Joi, 28 octombrie 2010, 15:07)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Ivan

      Proiectul de modernizare a aeroportului din Iasi sta blocat in camera deputatilor de o luna pentru ca opozitia lipseste de la fiecare sedinta. Ma doare fix in spate de ura dintre ei, noi avem nevoie de aeroport, nemernicilor.
    • +8 (10 voturi)    
      Sunt doar niste ..javramentari!! (Joi, 28 octombrie 2010, 16:18)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui Ivan

      Eu nu reusesc nici in ruptu'capului sa-i inteleg pe acesti indivizi!!
      Nu-i pot compara decat cu niste odrasle de bani gata ,egoisti , mediocri , puturosi si chiulangii , si care injura si insulta pe toti, pentru simplul fapt ca ei sunt ...incompetenti.
      Oare ei au vreo idee despre motivul pentru care o parte din cetatenii Romaniei i-au ales in Parlament? Ma indoiesc.
      Imi este scarba de ei, pentru ca ar trebui sa ne vada in ce situatie ne aflam, cat de greu ne este noua ca cetateni in aceasta perioada, care nu se mai termina , cat de bulversati suntem. Si macar acum sa-si lase orgoliile ieftine si egoismul colosal deoparte si sa puna naibii umarul la treaba. Sa nu se mai ascunda prin birourile lor luxoase ( tot din banii nostri desigur ) unde se machesc, si ticluiesc motiuni si se viseaza prim-ministri si presedinti..
      Ar trebui sa traga cu ochiul si urechile pe la tarile vecine si sa vada ca si acolo este opozitie, insa oamenii aceia chiar isi iubesc poporul, chiar muncesc pentru cei care i-au ales.

      Iar daca sunt atat de .. neintelesi, sa-si dea naibii demisia din parlament , si sa-i lase pe altii , cu mai multa decenta, sa se ocupe de noi

      Eu sper ca li se taie salariul pentru toate orele nelucrate ( multe , dealtfel)
    • +5 (7 voturi)    
      Ca sa intelegem! (Joi, 28 octombrie 2010, 16:47)

      shuly [utilizator] i-a raspuns lui Ivan

      Ca sa intelegem de ce unii dintre politicienii nostri se opun cu atata indarjire schimbarii legii educatiei:

      Cititi mai jos raspunsul ministrului Funeriu la intrebarea mea:


      Intrebare:
      Fac un doctorat in strainatate, si ma gandesc ca dupa ce il termin sa ma intorc in Romania, de preferinta in mediul universitar. Am inceput sa caut pozitii pe site-urile unor univerisati din Romania, in domeniul meu. Dar surpriza (sau nu chiar) aceste anunturi lipsesc apoape cu desavarsire.
      As avea multe sugestii ce s-ar putea face in aceasta privinta, doar toti ne dorim un sistem care promoveaza valorile, nu? Dar cred ca le stiti si dvs foarte bine. Vroiam doar sa va atrag atentia. Numai bine,

      Raspuns (Luni, 18 octombrie 2010, 12:09)
      Daniel Funeriu [hotnews.ro] i-a raspuns lui adriana
      Politica de resurse umane a universitatilor este profund gresita in momentul de fata. Rezultatele acestei politici gresite sunt vizibile printr-o calitate indoielinica. De aceea criteriile de promovare relevante international, transparenta si corectitudinea concursurilor sunt foarte bine descrise in noua lege a educatiei, pe care Guvernul isi va angaja raspunderea. Aceasta lege scoate arbitrariul din viata scolii/universitatii. \bf{Acesta este si unul dintre motivele pentru care legea se izbeste de o opozitie feroce a celor care nu pot sa supravietuiasca, academic vorbind, intr-un sistem bazat pe valoare,
  • +36 (44 voturi)    
    Iar? (Joi, 28 octombrie 2010, 12:30)

    George [anonim]

    "Liberalii" astia comunisti nu sunt zdraveni la minte. Incredibil!!! Indivizii astia saboteaza orice face acest guvern. Cum poate tara asta sa mearga inainte cu asemenea ticalosi frustrati. Ar trebui alungati afara din tara in suturi! Pe de alta parte acest demers e unul fara sens pentru ca o motiune de cenzura nu se poate introduce decat o singura data pe sesiunea parlamentara... Niste jigodii.
    • +29 (29 voturi)    
      Nu comunisti ,securisti (Joi, 28 octombrie 2010, 13:04)

      Mihai Pacepa [anonim] i-a raspuns lui George

      Nu pre o sa vezi comunisti in busines.Nu ei au furat Romania si "banii lui Ceausescu" care erau in fapt banii Romaniei .Securisti i-au furat .Crescent,Terra,Rompetrol,Vitrocim,Prodexport,etc firmele de comert exterior ale Romaniei trecute pe numele securistilor cu conturi si sute de milioane de dolari .
    • +21 (21 voturi)    
      motiune (Joi, 28 octombrie 2010, 13:17)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui George

      da intr-o sesiune parlamentara se poate introduce o singura motiune.daca insa guvernul isi asuma raspunderea pe o lege se poate depunemotiune de cenzura.ori pe cate legi si-ar asuma un guvern raspunderea s-ar putea depune motiuni de cenzura. probabilitatea de reusita insa e minima.
    • +30 (32 voturi)    
      Au dreptul la motiune de cenzura . . . (Joi, 28 octombrie 2010, 13:17)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui George

      . . . pe un proiect de lege asumat! Asta nu inseamna ca au si dreptate sau ca e moral sa depui o motiune la trei zile dupa ce ai fost infrant in alta. De fapt scopul lor de la inceput de cand nu mai sunt la putere este de a face totul pentru a bloca lucrarile parlamentului prin dezbateri din acestea sterile si fara sens. Ma indoiesc insa ca vor gasi mai multa sustinere decat la precedenta!
      • +24 (26 voturi)    
        Corect!!! (Joi, 28 octombrie 2010, 14:01)

        George [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        Asa este. Au dreptul. Raman insa la opinia ca "liberalii" sunt o gasca de indivizi fara scrupule care n-au nici simtul masurii, nici al ridicolului si nici al bunului simt. Manifestarile lor n-au deloc de-a face cu interesul national.
        • +13 (15 voturi)    
          nu uita si psdeii (Joi, 28 octombrie 2010, 14:38)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui George

          ca si aia sunt la fel
          • -8 (12 voturi)    
            niste mizerii (Joi, 28 octombrie 2010, 16:09)

            dan [anonim] i-a raspuns lui dj

            dom'le alde psd, pnl, pc sunt niste partide pline de hoti, de corupti si de nenorociti dom'le, singurul partid care tine cu tara si cu cei care muncesc e pdl, la fel ca partidul muncitoresc dom'le si ar trebui ca pdl sa faca la fel ca partidul muncitoresc dom'le si sa scoata in afara legii partidele aste pline de corupti si nenorociti dom'le sa ramana singurul partid ca nu fura dom'le decat la vot dom'le la fel ca partidul muncitoresc
            • 0 (2 voturi)    
              ... (Joi, 28 octombrie 2010, 18:29)

              Aph [anonim] i-a raspuns lui dan

              Nu dom'le, trebuie doar sa se comporte matur si sa mai faca si altceva decat sa critice absolut orice face si decide guvernul.
      • +1 (1 vot)    
        sutinere (Joi, 28 octombrie 2010, 18:05)

        raz [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        poate ar fi gasit sustinere daca celor de la putere nu le-ar fi fost frica . asta a fost motivul pentru care parlamentarii puterii nu au fost lasati sa voteze - frica sa nu cumva sa rupa cativa randurile si sa cada guvernul . Eu personal nu sunt de acord ca limba romana saaiba statut de limba straina in scolile maghiare . NU cred ca exista undeva asa ceva . Nu cred ca in Ungaria limba maghiara are statut de limba straina . Asta este numai o "intelegere" cu UDMR ca sa-si mentina sustinerea guvernului in parlament .
    • +9 (11 voturi)    
      Eu as depune o motiune cu un titlu simplu. (Joi, 28 octombrie 2010, 15:01)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui George

      De ca sa existe in aceasta forma un partid, penele, pece, care sunt doar apendice ale marelui pesede!
      Faceti fratilor, un singur partid!
      Va poate f.. conduce ilici foarte usor!
      Luati/i si pe lid(b)erii sindicali si mogulimea si uniti/va! Ca doar sunteti... proletari, nu?
      A nu se intelege ca vreau un partid unic.
      Dar vreau partide care sa mai si faca ceva pentru tara asta, nu numai pentru membrii... marcanti!
      Ei... marcheaza orice! Si usurca orice!
  • +34 (36 voturi)    
    Masochistii din PNL (Joi, 28 octombrie 2010, 12:47)

    jeanvaljean [utilizator]

    bine zicea aseara Cioroianu la 100% - Crin Antonescu e cel mai incompetent presedinte din toata istoria PNL-ului. Serios, cat de tampit poti fi sa mai anunti o motiune dupa ce tocmai - metaforic vorbind - ai fost sodomizat fara vaselina, in direct. Bonus, ai ajutat si la distrugerea ideii de miscare sindicala in Romania
    • +8 (10 voturi)    
      Ideea de miscare sindicala... (Joi, 28 octombrie 2010, 14:49)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljean

      ..era de mult distrusa. Dar nu de Crin sau de PNL, ci de PSD. De ani de zile PSD-ul se foloseste de acesti oameni pt a-si face jocurile...
      Da...regret amarnic perioada cand era Tariceanu presedinte. Macar avea partidul o directie.
      Raman la parerea mea...Basescu a distrus PNL-ul. Ce se intampla acum cu acest partid era inevitabil. Alaturi de PDL nu se pot duce, din contra..cauta sa-i dea jos cu orice ocazie (si pe de o parte ii inteleg pt ca au rupt partidul in 2)..singuri nu pot sta pt ca nici 20% nu au...iar PSD-ul avand aceeasi agenda politica, i-a atras f usor.
      Pacat. Un adevarat presedinte de partid mentinea o directie constanta, avea o atitudine constructiva si in nici un caz nu se facea "pres" in fata komunistilor. Avand in vedere ca PSD-ul are un program dezastruos, PDL-ul e incompetent peste masura...PNL-ul ar fi fost singura dar si cea mai buna alternativa.
      Dar iata ca acest Crin este incapabil de a vedea aceste lucruri. Va duce acest partid sub 5%...dar poate e mai bine asa. Poate in felul asta se vor trezi toti liberalii. Asta nu e partidul ce ne reprezinta. Avem nevoie de un partid liberal, atat noi cat si Romania.
      • +6 (8 voturi)    
        Reteta lor secreta? (Joi, 28 octombrie 2010, 16:25)

        eu [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Imi pare rau bgd, oricat de mult l-ai ura pe Basescu, nu poti sustine afirmatia: "Basescu a distrus PNL". Si asta pentru ca in 2007, atunci cand Tariceanu a luat hotararea de a debarca PD-ul de la guvernare si de a face pactul cu diavolul PSD, nu Basescu l-a impins la aceasta decizie ci, ghici: a) Mafia, b) Mafia, sau c) Mafia. Si nu sunt vorbe mari. Daca vei corobora cazul Patriciu (2005) cu cazul Macovei si cazurile biletelul Roz + "razgandiceanu", apoi vei aduaga cazul Vantu (2006+) si cazul Bogdan Olteanu, asezonezi cu cazul 322 la care se adauga cazurile Hrebenciuc, Dan Radu Rusanu, Stroe, Fenechiu, Nicolai, Vosganian si, cu voia dumneavoastra, ultimii pe lista, dar nu cei din urma, Adriana Saftoiu (confidenta si mana dreapta a lui Basescu) si Claudiu Saftoiu (ajuns pana in functia de director SIE!), vei vedea limpede, limpede, limpede cine sunt de-o parte a baricadei si cine sunt de cealalta parte.
        Din toate aceste cauze adunate (si nu sunt singurele, spre exemplu Athanasiu) PNL-ul s-a rupt in doua si toata "aripa" Stolojan-Stoica a fost zburata mai intai din partid de aripa Tariceanu-Orban (de fapt Patriciu, stii foarte bine) si apoi s-a format PLD care a fuzionat cu PD rezultand PDL. Acum, e adevarat, Basescu a tras intotdeauna mai mult pentru PD decat pentru PNL. Insa daca nu exista Basescu, atunci in 2004, si miscarea strategica pe turnanta cu schimbarea lui Stolojan (n-avea nicio sansa in lupta de atunci cu Nastase) PNL-ul n-ajungea niciodata sa aiba prim-ministrul si pozitia din fruntea bucatelor pe care a avut-o. Ce a facut cu ea? Si-a batut joc de viitorul de atunci, prezentul de acum, al tarii asteia. N-a vazut mai mult de sonda lui Patriciu, antenele lui Voiculescu si caruciorul cu rotile al lui Vantu. Antonescu? Un gargaragiu de bodega. O putoare speculanta isteata. Un bisnitar politic. Tragi linie, ii adaugi pe rusi unde trebuie si pe americani, UE, NATO in partea celalta si ai poza la minut. Stropesti din plin cu multi, multi, foarte multi bani.
        • +6 (6 voturi)    
          O poza la minut bine facuta si perfect adevarata! (Joi, 28 octombrie 2010, 16:39)

          George [anonim] i-a raspuns lui eu

          Felicitari pentru comentariu! Este purul adevar. PNL a refuzat o intregire/intarire a dreptei cu PD pentru simplul motiv ca ei aveau demult o socoteala cu cei de la PSD. Pentru ca, la urma urmei, Mafia dicta orice miscare si decizie in PNL. Eu cunosc prea bine ca acela care conduce PNL, chiar daca nu mai apare in fata, este Dinu Patriciu. Nimic nu misca in PNL fara incuviintarea lui Dinu Patriciu. Iar Dinu Patriciu face parte din Mafie. Lucrurile astea le cunosc prea bine si cei din PNL. Drama lor (a simplilor membri PNL) este ca fie sunt prizonierii propriilor lor neputinte fie se complac cu buna stiinta in aceasta situatie. PNL NU REPREZINTA DREAPTA AUTENTICA ROMANEASCA!!! Cardasia cu PSD si cu Mafia dau masura reala a acestui pseudopartid "liberal". Partid pentru care socialismul a devenit doctrina de serviciu.
          • -2 (4 voturi)    
            Georgica,Georgica... (Joi, 28 octombrie 2010, 21:11)

            Panthera Roz [anonim] i-a raspuns lui George

            Cum sa se alieze PNL cu PD-ii cind astia sunt cei mai mari dusmani ai lor?Ce Dreapta reprezinta partidul lui Base?Chiae crezi lozincile unor ciorditori.astora cum le intorci spatele,cum iuti baga cutitul.
  • +21 (21 voturi)    
    initiere motiune (Joi, 28 octombrie 2010, 12:59)

    leana lu costel [anonim]

    dar DVS. parlamentari din opozitie, unde sinteti? de ce nu participati la sedinta parlamentului. Nu vreti pe nici o cale sa puneti umarul alaturi de actualul guvern, chiar daca sinteti in opozitei si sa scoateti tara din rahat. Vreti pe orice cale puterea. Aveti rabdare pina in 2012 cind vor avea loc alegeri si atunci veti vedea daca, poporul acesta pe care- considerati prost, o sa va acorde increderea de a conduce. Ori Dvs nu stiti numai initierea de motiuni ?Asa va luati banii degeaba si contribuiti cu nimic la progresul tari, ba din contra toto timpul creati agitatie.Chiar daca sinteti in opozitie, trebuie sa dati dovada de inteligenta, insa aceasta s-a vazut din vocabularul pe care l-ati folosit ieri in plenul parlamentului, unde va urmarit o lume-ntraga.Rusine pentru toate acestea.
  • +20 (20 voturi)    
    Securistii jalnici de la PNL (Joi, 28 octombrie 2010, 13:00)

    Breteanu [anonim]

    Personaje penibile ale politicii romanesti . Inraiti in rele. Burdusiti de bani de la afaceri cu bugetul si din devalizarea Cooperatiei .Amestecati in prea multe afaceri negre .Cauta sa scape fata curata .Se apropie ziua dreptati in care se va arata poporului fata adevarata a ultimilor 20 de ani de jaf securistic si tradare de tara .
  • -20 (26 voturi)    
    pagube imense (Joi, 28 octombrie 2010, 13:15)

    . [anonim]

    Mentinerea acestui guvern produce pagube in fiecare zi de existenta a lui.
    Cu cat e inlaturat mai repede cu atat e mai bine pentru tara.
    • +24 (24 voturi)    
      la cine te refera? (Joi, 28 octombrie 2010, 13:34)

      Reader [anonim] i-a raspuns lui .

      Tu prin tara intelegi asistatii social si psd-ului? da, pentru toate capusele si sugatorii de bani din ajutoare sociale, pentru toti spagarii din primarii si spitale, sau pentru toti profii care cheama elevii la meditatii va fi mai bine daca vine tov ponta la putere. pentru restul, aia care muncesc si platesc impozite, nu va fi.
      Spune-ne si noua in ce tabara esti sa stim daca ai dreptate sau nu..
    • +15 (17 voturi)    
      Pagube imense cui? (Joi, 28 octombrie 2010, 13:46)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui .

      produce pagube imense lui Vintu/Patriciu/Voiculescu. Cu cit e inlaturat mai repede cu atit mai bine pentru cei enumerati mai sus, nu pentru tara.
  • +22 (22 voturi)    
    incredibil (Joi, 28 octombrie 2010, 13:22)

    mia [anonim]

    este incredibil!El se bazeaza pe faptul ca UDMR si
    Minoritati vor boicota o lege care ii favorizeaza?
    E dus cu capul!!
  • -15 (19 voturi)    
    sustin (Joi, 28 octombrie 2010, 13:28)

    Roman [anonim]

    sustin Motiunea de Cenzura impotriva legii ANTIROMANESTI numita legea invatamantului , lege anticonstitutionala care numeste in Romania, limba Romana limba straina.

    Atentie cei ce sustin pe acest site lucruri anti-romanesti doar de dragul de a sustine puterea.
    • +18 (18 voturi)    
      antiromanesc??? (Joi, 28 octombrie 2010, 13:42)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Roman

      de ce? ca sunt unii care nu vor sa invete romaneste?
      si daca nu vor ce ar trebui sa le facem? sa-i obligam? si asta este democratic, nu?
      problema este a celui care nu vrea sa invete si limba romana. inafara de zona respectiva nu poate sa se angajeze, nu poate sa se mute.

      terminati-va cu antiromanismul ca sunteti penibili.
      nu scrie nicaieri in constitutie ca limba oficiala a invatamantului este limba romana. scrie ca limba oficiala a Romaniei este limba romana.

      nu mai inghititi tot ce vi se arunca la irealitatea tv sau la antenele lui felix
    • +18 (20 voturi)    
      Explicatie (Joi, 28 octombrie 2010, 13:49)

      berger [anonim] i-a raspuns lui Roman

      Limba mea materna este germana si pana prin anii 80 am invatat la scoala germana ca limba materna, romana ca limba straina dar cu mai multe ore pe saptamana decat o limba straina normala. Pe urma Ceausescu s-a gandit ca etnicii germani au prea multe drepturi asa ca au mai inchis din scoli, au mai taiat din clase si au introdus obligativitatea de a studia istoria si geografia Romaniei in limba romana. DAR limba materna a ramas chiar si in acea perioada germana. Ce vezi anormal ca o minoritate care traieste de sute de ani in Romania, a carei istorie se impleteste cu cea a romanilor si care a contribuit pozitiv la dezvoltarea Romaniei doreste sa isi pastreze identitatea de limba? Chiar te rog sa imi raspunzi cu argumente.
      • -9 (13 voturi)    
        Romana in Romania (Joi, 28 octombrie 2010, 14:34)

        eu [anonim] i-a raspuns lui berger

        bine facea Ceausescu.. de asta e regretat.. esti in romania tata pai limba romana se invata.. vrei germana ai posibilitea sa o inveti ca limba straiana sau ca si hobby... e alegerea ta nu te opreste nimeni... vezi ce face o tara civilizata ca Germania in privinta etnicilor.. le cam impune cultura germana... daca nu o accepta sunt liberi sa plece...
        • +8 (10 voturi)    
          Primitiv si intolerant (Joi, 28 octombrie 2010, 14:58)

          George [anonim] i-a raspuns lui eu

          Asta esti extremistule! In tara asta nimeni nu si-a ales etnia atunci cand s-a nascut. Tare m-as mira sa nu-ti curga prin vene sange de tigan. Sau de turc. Sau de albanez. Sau de sarb. Ori chiar de german sau maghiar... Judeci putin si prost tovarase "patriot". Ai impresia cumva ca prin venele tale curge sange pur romanesc? Daca crezi asta esti chiar idiot.

          P.S. Nu esti cu nimic mai bun decat italianul ala care a omorat o romanca cu zambetul pe buze. Esti la fel. Un primitiv. Un extremist.
          • 0 (4 voturi)    
            neah... (Joi, 28 octombrie 2010, 15:43)

            Codrea [utilizator] i-a raspuns lui George

            In Romania limba oficiala e lb romana.
            Poti invata cate limbi vrei si poti fi de orice etnie, dar limba romana trebuie s-o stii atata timp cat esti cetateanul acestei tari.
            Asta e valabil in orice tara din lume.
            Vreti sa va protejati limba.. foarte bine, vorbiti-o acasa, cu prietenii cu rudele cu autoritatile locale daca vorbesc respectiva limba, cu cine doriti voi.
            Dar fata de statul roman, ca cetatean al acestei tari trebuie sa vorbesti si sa scrii corect limba romana.
            Si asta nu e extremism, e doar chestie de respect fata de ceilalti cetateni ai tarii.
            • +4 (6 voturi)    
              daca a scrie si a citi (Joi, 28 octombrie 2010, 16:02)

              bula [anonim] i-a raspuns lui Codrea

              corect in lb.romana, atunci cam 80% din ziaristi ar trebui sa piarda cetatenia. Si vreo 40% din parlamentari si vreo 60% din "formatorii de opinie". Daca vrei invatament EXCLUSIV in lb.romana, incalci pana si constitutia romana, ca sa nu mai vorbesc de legile UE.
            • +3 (5 voturi)    
              80% si-ar pierde cetatenia (Joi, 28 octombrie 2010, 16:26)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Codrea

              imediat iar restul s-ar tolera intre ei =)) patetica ideea, maestre! ai si alta, sau e singura?
              • 0 (0 voturi)    
                ha? (Vineri, 29 octombrie 2010, 14:19)

                Codrea [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                Prietene, faptul ca 80% din populatie nu scrie si nu vb corect limba romana nu inseamna ca repectivul procent din populatie tb sa-si piarda cetatenia ci ca avem invatamantul de doi lei.
                N-am nimic impotriva faptului ca etniile din Romania sa invete in limba lor materna, Putin imi pasa ca cetateanul X studiaza la scoala in maghiara, germana, turca, thailandeza, etc., atata timp cat, stie la sfarsitul claselor obligatorii limba oficiala a acestui stat. Patetism?:)) Nu-l vad, dar poate-l vezi tu si-l explici.
          • +2 (2 voturi)    
            mai usor cu pianul (Joi, 28 octombrie 2010, 17:03)

            eu [anonim] i-a raspuns lui George

            pai nu e nicio legatura intre a fi roman din tata in fiu(chiar nu sunt) este doar o chestiune de mandrie nationala si de identitiate nationala. eu nu am zis ca trebuie omorati restul sau inchisi undeva, izolati... am zis doar ca in romania trebuie sa stii romana obligatoriu mai ales cand beneficiezi de invatamant gratuit sustinut de romani. daca vrei sa inveti si alte limbi esti liber sa o faci... dar nu imi spune ca esti de acord sa se invete istoria romaniei in tiganeste ... de ce nu?
    • +15 (17 voturi)    
      Esti praf extremistule!!! (Joi, 28 octombrie 2010, 14:08)

      George [anonim] i-a raspuns lui Roman

      Noua lege a invatamantului NU ESTE o lege antinationala!!! Sunt convins ca nici macar n-ai citit-o. De inteles. Iti depaseste capacitatea de a asimila lucruri pe masura IQ-ului tau minim. In perioada interbelica maghiarii din Transilvania aveau drepturi cu mult mai multe decat astazi. Beneficiau chiar si de autonomie teritoriala. Mai studiaza tovarase extremist.
      • -6 (8 voturi)    
        cealalta extrema (Joi, 28 octombrie 2010, 14:36)

        eu [anonim] i-a raspuns lui George

        pai si tu esti extremisti din cate vad... doar ca esti la cealalata extrema.. autonomie teritoriakla zici..?! ia lasa sa invete ei roaman nu maghiara... poate asa se mai inteleg si ei cu noi... si le mai trece cheful de prostii separatiste
        • +7 (9 voturi)    
          Mai pe romaneste?... Esti un cretin. (Joi, 28 octombrie 2010, 14:53)

          George [anonim] i-a raspuns lui eu

          Nu intelegi nimic nici din democratie si nici din toleranta. Esti doar un extremist ordinar. Sunt roman dar nu fac caz de asta si nici de patriotism pe care dealtfel il am in suflet si nu-l urlu strident si gregar pe forumuri. Matale nu cunosti nici istorie nici nimic altceva. Esti doar un individ stapanit de niste prejudecati si ura. Atata tot. Limba oficiala in tara asta e limba romana dar minoritatile au dreptul sa studieze in limba lor materna. Nu vad care e problema. Matale daca ai fi fost etnic german sau maghiar sau mai stiu eu ce altceva ai fi gandit la fel? In mod sigur ca nu. Esti penibil si, mai mult decat atat, faci limba romana si gramatica de tot rasul prin exprimarea si scrisul tau de analfabet. Ma mir ca mai ai tupeul sa vorbesti... Mai treci pe la scoala tovarase "eu" sau "roman" ca esti una si aceeasi persoana. Nici macar n-ai curajul sa-ti asumi o identitate proprie. Schimbi pseudonimele ca pe ciorapi crezand ca pacalesti lumea... Jalnic.
          • 0 (0 voturi)    
            eu zic sa te calmezi.. era o discutie civilizata (Joi, 28 octombrie 2010, 17:15)

            eu [anonim] i-a raspuns lui George

            aoleu dar ce te aprinzi... am impresia ca esti mult mai stapanit de ura decat altii... daca unele greseli de tastare ti se par greseli gramaticale asta e... poate ca am degetele mai mari.. si tastez la un laptop... e posibil si asta nu ?!

            nu e vorba de nicio ura.. eu daca as fi etnic german as intelege ca tara asta se cheama romania iar primul lucru important ca si cetatean al romaniei este sa stii romana... nu am zis sa nu inveti alta limba... poti sa le inveti pe toate.. ba chiar e recomandat sa inveti cat mai multe...
            sunt curios daca mai erai asa de vehement daca limba in cauza era tiganeasca... daca istoria acestei tari se preda in unele localitati in tiganeste...
    • +6 (6 voturi)    
      aiurea (Joi, 28 octombrie 2010, 14:46)

      mia [anonim] i-a raspuns lui Roman

      sunt la ora actuala in Romania scoli,licee,
      facultati in care limba de predare este franceza,engleza,germana,japoneza,chineza,plus elevi care invata inafara tarii...Este depasita etapa cu limba romana in toate scolile societatea a evoluat.
  • +12 (12 voturi)    
    Stai calm (Joi, 28 octombrie 2010, 13:30)

    Reader [anonim]

    tu ai fost macar soim al patriei? daca da, atunci si tu esti comunist, asta in cazul in care te-ai facut ca nu intelegi ce a vrut sa zica basescu prin "ultimul presedinte comunist".
    • -6 (8 voturi)    
      legea lustratiei (Joi, 28 octombrie 2010, 14:40)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Reader

      O mai stii sau nu conteaza? Ai habar ce insemna? Printre lustrabili in conducerea de acum a Romaniei sunt doar 2 importanti. Basescu, dar nu se pune ca a fost ales prin vot direct si Boc care daca legea ar fi trevut ar fi pierdut postul pentru ca a fost numit.
      Nu mai fa oamenii comunisti cand esti fanul singurului om din conducerea Romaniei care a fost si in aparatul de guvern comunist.
      • +4 (4 voturi)    
        da (Joi, 28 octombrie 2010, 14:47)

        eu [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

        asta era initiata de "comunistii" din PNL parca
      • +5 (5 voturi)    
        !!! (Joi, 28 octombrie 2010, 15:02)

        Cris [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

        Ca sa nu fie suparare, hai sa l adaugam si pe Voiculescu Dan si sa-l ajutam sa care banii furati de la statul roman (230 de milioane de dolari in anii '90) inapoi.
      • +6 (6 voturi)    
        really? (Joi, 28 octombrie 2010, 15:14)

        Reader [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

        Oare de cine a fost blocata legea lustratiei? nu cumva de tov iliescu, tov felix si acolitii lor?
        apoi, daca ar fi fost aprobata, oare pe cine ai mai fi sustinut acum? Crezi ca tov ponta sau tov antonescu ar mai fi fost prezindetiabili?
  • -11 (13 voturi)    
    E bineee! (Joi, 28 octombrie 2010, 13:35)

    Perpetuum motione [anonim]

    Stresati-i cu motiuni zilnic-daca se poate!Ca si ei ne streseaza zilnic cu "reformele" lor!
  • +19 (19 voturi)    
    idiotul de pnl (Joi, 28 octombrie 2010, 13:35)

    elena [anonim]

    Chiar suntem obligati sa mai suportam aceste 2 anomalii ale naturii ,care isi bat joc pe fata de o natiune ,doar ca sa apere pe borfasii care ii platesc sa nu ajunga in puscarie.Astia 2 ,tonta si antonica trebuie scosi in suturi din parlament si din politica romaneasca .Din cauza franarilor astia suntem priviti in strainatate ca niste paria.
  • +16 (16 voturi)    
    hai ca sunt nesimtiti (Joi, 28 octombrie 2010, 13:43)

    sucaa [utilizator]

    guvernul incalca legea pentru ca ei lipsesc de la servici :)
    cat de tampiti ne credeti ma???
  • +12 (12 voturi)    
    PNL cu mot (Joi, 28 octombrie 2010, 13:46)

    Mih. [utilizator]

    Cum Crin si "liberalii" lui se cred mai cu mot, hop iar o motiune! Cred ca in guvernul din umbra au si un ministru motionar al motiunii publice...
  • +10 (10 voturi)    
    Da? (Joi, 28 octombrie 2010, 13:59)

    Cocolina [utilizator]

    fara numar,fara numar....de la conu cricri....
  • +14 (14 voturi)    
    Motiunea continua (Joi, 28 octombrie 2010, 14:25)

    dorin bretan [anonim]

    Pai daca sunt opozitie ,sunt contra . Ei nu trebuie sa gandeasca , sa vina cu solutii, ei trebuie sa fie impotriva . Pentru ca daca pica cei de acum , vin ei , AsTa ca asta e solutia care v-o propunem romani . NOI !!!
  • +9 (9 voturi)    
    Mutantii de la puterea sovietica (Joi, 28 octombrie 2010, 14:30)

    calicu [anonim]

    Mutantii de la puterea sovietica din PNL si PSD se pare ca intradevar nu au nimic comun cu aceasta Tara si nici cu poporul acesteia. Unica preocupare ai lor este perforarea cascavalului de care nu sau saturat timp de 20 de ani !?
  • -8 (8 voturi)    
    rabdare ... va pica.. (Joi, 28 octombrie 2010, 14:38)

    eu [anonim]

    pana la urma va pica guvernul... atentie la noul cod al muncii... deocamdata mediul privat sta bine... sa vezi cu nou propusul cod al muncii cum va fi...
  • +10 (10 voturi)    
    Cine seamana s-aduna (Joi, 28 octombrie 2010, 14:39)

    willy [anonim]

    Incredibil, alesii nostri din opozitie au mai gasit un motiv de-o motiune.
    Dictonul "Fiecare sesiune o noua motiune" au transformat-o in "Din motiune in motiune pana la incheiere de sesiune".
    Ce conteaza ca tara arde si este nevoie urgent de a aproba legi care sa puna ordine in mersul tarii.
    Rusine pentru cei ce isi permit sa-si bata joc de noi.
    As fi dorit sa reuseasca motiunea pentru caderea guvernului, strict pentru a vedea circul care s-ar fi declansat intre cei doi statornici aliati, cu toate ca tot in capul nostru s-ar fi spart oalele
  • +10 (10 voturi)    
    de ce? (Joi, 28 octombrie 2010, 14:46)

    adriana [anonim]

    Ca sa intelegem de ce unii dintre politicienii nostri se opun cu atata indarjire schimbarii legii educatiei:

    Cititi mai jos raspunsul ministrului Funeriu la intrebarea mea:


    Intrebare:
    Fac un doctorat in strainatate, si ma gandesc ca dupa ce il termin sa ma intorc in Romania, de preferinta in mediul universitar. Am inceput sa caut pozitii pe site-urile unor univerisati din Romania, in domeniul meu. Dar surpriza (sau nu chiar) aceste anunturi lipsesc apoape cu desavarsire.
    As avea multe sugestii ce s-ar putea face in aceasta privinta, doar toti ne dorim un sistem care promoveaza valorile, nu? Dar cred ca le stiti si dvs foarte bine. Vroiam doar sa va atrag atentia. Numai bine,

    Raspuns (Luni, 18 octombrie 2010, 12:09)
    Daniel Funeriu [hotnews.ro] i-a raspuns lui adriana
    Politica de resurse umane a universitatilor este profund gresita in momentul de fata. Rezultatele acestei politici gresite sunt vizibile printr-o calitate indoielinica. De aceea criteriile de promovare relevante international, transparenta si corectitudinea concursurilor sunt foarte bine descrise in noua lege a educatiei, pe care Guvernul isi va angaja raspunderea. Aceasta lege scoate arbitrariul din viata scolii/universitatii. \bf{Acesta este si unul dintre motivele pentru care legea se izbeste de o opozitie feroce a celor care nu pot sa supravietuiasca, academic vorbind, intr-un sistem bazat pe valoare, competenta, transparenta.}
    • +10 (10 voturi)    
      Corect! (Joi, 28 octombrie 2010, 15:13)

      George [anonim] i-a raspuns lui adriana

      Asta e miza pesedeilor si peneleilor. Sa tina lucrurile in loc. Pesedeii si peneleii sunt exact cei care apara impostura si nereformarea sistemului. Despre asta vorbim.
  • +8 (8 voturi)    
    in tema (Joi, 28 octombrie 2010, 14:52)

    porky [anonim]

    imi amitesc la referendumul de demitere a presedintelui - sa fortzat de catre psd si pnl o rapida decizie a curtzi daca este sau nu este -urma publicarea in monitorul oficial -chiar a existat o perioda de citeva ore sau zile de care Basescu credea ca va beneficia -la care iliescu a intervenit atunci :cum adica monitorul oficicial are program pina la.. si s a fortzat si acest lucru .-sunt de parere ca atit timp cit pdl ul se incadreaza i limitele legi si daca legea nu interzice atunci e permis ,sa actzioneze chiar cu sala golita de secaturile aste
  • +7 (7 voturi)    
    Mda... (Joi, 28 octombrie 2010, 15:07)

    George [anonim]

    Ajutati-i tovarasi de la PSD ca "liberali" sunt la fel de handicapati ca voi. Nici o diferenta. Daca n-aveti simtul masurii si al ridicolului mergeti tot asa in continuare, din motiune in motiune, pana cand, in 2012, poporul asta o sa va dea m - - e. Chiar si cu hidrantul. Si nu prin batista.
  • +6 (6 voturi)    
    se schimba schimbarea (Joi, 28 octombrie 2010, 15:14)

    panfil flecaru [anonim]

    inseamna ca de data asta, crinisor va conduce marshul lovirutzionar.
    barbateste, cum ii sta bine unui barbat de stat.

    lupta continua, victoria e sigura !
  • +7 (7 voturi)    
    Parerea mea. (Joi, 28 octombrie 2010, 15:34)

    AlinN [anonim]

    Prima motiune au facut-o heirupistic si aproape aveau rezultate. 8 voturi diferenta.
    A doua a fost mai pregatita de "presa", anuntata, dar intre timp si adversarii lor au facut ceva, s-au adaptat; rezultatul 16 voturi diferenta.
    Deja parlamentari ai opozitiei, satui de promisiunile desarte care dureaza de ani , ar putea trece in numar mai mare de partea coalitiei guvernamentale. Plus ca UDMR va fi mai disciplinat ca niciodata acum.
    Deci miscarea lui Crinisor este cam brusca, nervoasa si nu-l caracterizeaza asta pe bietul de el, deci inteleg ca papusarul este cam nervos.
    In rezumat: la acest vot vor fi 8*2*2=32 de voturi diferenta, daca se initiaza alta motiune. O miscare nesabuita, care va slabi opozitia si mai mult. Plus ca in piata la -45grade nici dracu' nu va mai protesta. Plus ca se vor pierde bani de partea opozitiei, multi bani, la care de bine, de rau, partidele guvernamentale au acces, spre deosebire de PNL+PSD.
    Concluzia: NU VA FI NICI O ALTA MOTIUNE! Este ilogic.
  • +6 (6 voturi)    
    inca una ! (Joi, 28 octombrie 2010, 15:54)

    uzu [anonim]

    o sa ajungem la o motiune pe saptamana. cand mia lucreaza astia, nu stiu. nici ei nu stiu. bine ca-i platim.
  • +6 (6 voturi)    
    nu au ce face (Joi, 28 octombrie 2010, 16:04)

    mnl [anonim]

    cei 2 sefi handicapati din o-pozitie le-a ramas pe cei 2 neuroni stingheri , declaratia lui pambuccian ...
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Joi, 28 octombrie 2010, 16:30)

    anca [anonim]

    astia isi bat joc de noi, incredibil! auzi, "l-au convins colegii lui din Ardeal" !
  • +3 (5 voturi)    
    o noua motiune (Joi, 28 octombrie 2010, 16:40)

    mosu' cu mai multe boase [anonim]

    Este clar: Asta chiar este o sabotare a economiei nationale( vorba raposatului).Cand stam asa cum stam,a proceda cu alt circ de gen "o noua motiune" sau greva generala, pentru orice om de buna credinta e clara intentia opozitiei: Sa arunce tara in haos si sa dea apoi din nou vina pe guvernarea incompetenta Boc, si pe Basescu. Este emblematica repetarea obsesiva a PSDistului ieri ( nici nu stiu cum il cheama): guvernarea Boc-Udrea- Basescu- Anastase, adica ,pe scurt BUBA.Da, fratilor, ei sunt de vina pentru toate relele: ca ploua, ca ninge, ca e polei, ca nu se lucreaza, s.a.m.d.
  • +3 (5 voturi)    
    Inca una si ma duc!! (Joi, 28 octombrie 2010, 16:54)

    shuly [utilizator]

    S evede treaba ca mogulii si-au propus sa isi utilizeze marionetele pana la uzura maxima.
    Cat de penibil si lipsit de cultura politica sa fii sa faci o noua motiune dupa ce tocmai ai pierdut lamentabil o alta si asta la interval de cateva zile.
    Opozitia cred ca va ajunge la 12% incredere combinat in scurt timp.Cat de prost sa fii sa iti erodezi imaginea cand nu esti la putere??Asa de bine lucreaza televiziunile astea 2 pentru ei incat tolomacii chiar cred ce spun aia.Realitatea este insa alta.romanii vor reforma ,ba chiar vor reforme rapide si eficiente,nu ca cele facute de Boculet pana acum,facute cu frica si cu toleranta.
  • +2 (2 voturi)    
    ABUZUL DE DREPT (Joi, 28 octombrie 2010, 17:10)

    coco04 [utilizator]

    Poate ar trebui definit mai clar in lege ce e abuzul de drept.Nu ar trebui sa ai posibilitatea discretionar sa blochezi mersul inainte al unui stat.
  • 0 (0 voturi)    
    Ponta asta (Joi, 28 octombrie 2010, 17:15)

    Micul Penibilescu [anonim]

    e de-a dreptul stupid.Semneaza motiunea,dar declara ca "nu isi face sperante"...Pesedistilor,cu asta presedinte de partid vom avea parte de guvernare portocalie in vecii vecilor.Geoana e un geniu pe langa asta...
  • +2 (2 voturi)    
    Aberatii (Joi, 28 octombrie 2010, 17:29)

    Cocolina [utilizator]

    de cand e Ardealul pro psd????a ajuns ponta sa se tina de poante....
  • +1 (1 vot)    
    mai opriti-va (Joi, 28 octombrie 2010, 19:03)

    andrei [anonim]

    bataie de joc cu motiunea asta noua
    acum chiar nu vad rostul

    mai potoliti-va ca m-am saturat. chit ca nu e mai bine in tara... macar se incearca ceva, nu se promite aiurea
  • -1 (1 vot)    
    Corect ar fi sa fie DREPTATE! (Joi, 28 octombrie 2010, 19:26)

    stefan jicol [anonim]

    Corect ar fi ca Geoana sa se intoarca la conducerea PSD, sa ajunga presedintele Ro si sa'l aiba premier pe Johannis... Asa cum ar fi fost daca piratu' nu fura alegerile.
    Ponta e doar un basecurist sub acoperire, asa cum o sa se dovedeasca... cat de curand!
  • +1 (1 vot)    
    Demisia ! (Joi, 28 octombrie 2010, 19:54)

    Gica [anonim]

    După cum vedeţi, apar tot felul de soluţii "neconvenţionale" (precum "statul în bancă"). Mă adresez parlamentarilor opoziţiei care doresc, cu adevărat, să facă ceva (şi dacă au sânge în ... instalaţie). DAŢI-VĂ DEMISIA CU TOŢII !!! Dacă este să moară această ţară, măcar să moară repede şi nu să se chinuie.
  • 0 (0 voturi)    
    Cretinilor !!!!! (Vineri, 29 octombrie 2010, 14:52)

    cornel [anonim]

    Degeaba sunteti tineri daca nu avetii nimic in cap : Va luati doar dupa Iliescu+ Nastase si Patriciu + securistii din cele 2 partide