Victor Ponta: Romanii din diaspora, nu cei din tara, l-au votat pe Basescu

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 15 octombrie 2010, 18:35 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: Agerpres
" Votul romanilor din diaspora a fost mai important decat cel al celor 11 milioane de romani din tara", a declarat vineri presedintele social-democratilor, Victor Ponta, preluat de Agerpres. Social-democratul a spus ca se gandeste ca votul romanilor din diaspora poate fi considerat o "razbunare" a celor de acolo pe cei care au ramas in Romania. Ponta a facut aceste declaratii  in cadrul Conferintei de constituire a PSD diaspora.

Iata cateva dintre cele mai importante declaratii facute de Victor Ponta:
  • Noi nu l-am votat pe Basescu. L-au votat cei din diaspora. Votul lor a fost mai important decat al celor 11 milioane de romani din tara
  • Nu cred ca PSD diaspora sa fie dupa modelul Wiliam Brinza. Bugetul nostru ca partid va fi departe de bugetul lui Wiliam Brinza. Noi nu vom avea institutii ale statului in spate care sa ne sustina
  • Trebuie sa-i convingem ca PSD nu este partidul comunistilor 
  • Cei din diaspora sunt foarte atenti la ce se intampla in tara, dar greu lasa activitatile lor si serviciul pentru a veni odata la doi sau patru ani sa voteze. Trebuie sa-i convingem sa vina la vot
  • Au plecat din Romania pentru ca era rau, dar au votat sa ramana raul. Nu stiu daca e un sentiment romanesc de a muri capra vecinului
  • Primarul Chisinaului, Dorin Chirtoaca, a fost sustinut de Traian Basescu pentru a deveni primar; acesta si-a platit datoria fata de presedintele Romaniei
Ponta a afirmat ca PSD trebuie sa indrepte lucrurile in afara granitelor tarii, subliniind ca acest tip de efort nu se face cu o luna inainte de alegeri.

Ponta a mai spus ca, la Congresul Extraordinar de sambata, PSD diaspora va primi un statut egal si obligatii asemanatoare cu cele ale organizatiilor din tara.

Liderul social-democratilor a mentionat ca, in cursul anului 2011, reprezentanti ai PSD ar putea efectua vizite in comunitatile romanesti din Europa si America.

La randul sau, presedintele Consiliului National al PSD, Adrian Nastase, a declarat ca infiintarea PSD Diaspora reprezinta o decizie inteleapta. El a sustinut ca membrii din strainatate trebuie sa creeze o stare de spirit in favoarea PSD ca partid.

Nastase a spus ca membrii PSD din tara, dar si din diaspora, trebuie sa invete sa se adapteze la lupta politica.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7357 vizualizari

  • +76 (86 voturi)    
    sa fi multumit ca a castigat basecu alegerile... (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:44)

    popcorn monta [utilizator]

    ca altfel erai si acum in umbra lui geoana.
    • +61 (75 voturi)    
      Un idiot (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:49)

      marinaru [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      Dezgustatoare declaratii...
      • +35 (43 voturi)    
        vot prin corespondenta de-am avea (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:24)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui marinaru

        insa e prea smecher psd-ul (in ciuda faptului ca l-ai caracterizat bine pe shefu' cel tanar si nelinistit) ca sa aprobe introducerea votului prin corespondenta pentru romanii din diaspora...
        • +39 (47 voturi)    
          se rezolva.. (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:40)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

          as vrea sa ne spuna tanarul ponta cum ar guverna el tara daca ar avea la dispozitie doar bugetul varsat de cei care voteaza psd!?
          dar se rezolva si asta..
          in curand psd va veni la guvernare sustinut de mult prea multele milioane de asistati sociali.. si 'romanii din diaspora' se vor inmulti rapid, adaugandu-se toti cei care mai munceau sa plateasca taxele acestor milioane de fazani.
          probabil la urmatoare alegeri 'poanta' va fi ca diaspora trebuie sa plateasca o taxa ca sa voteze :)
          • +2 (2 voturi)    
            ... (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 0:55)

            Aph [anonim] i-a raspuns lui pehash

            Lasa ca o sa aiba ei grija sa ramana o singura sectie de votare pentru diaspora. Eventual la Polul Nord...
          • +2 (2 voturi)    
            Hmmm,,, votul trebuie castigat (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 2:14)

            Caligula [anonim] i-a raspuns lui pehash

            Eu prefer sa dau votul meu celor care dau dovada ca pot combate cel mai bine coruptia.

            Daca PSD-ul poate dovedi asta, de ce nu? Daca PDL-ul poate dovedi asta, de ce nu?

            Ma multumesc cu termeni relativi, dar vreau rezultate. Oricum, cine crede ca ma poate pacali se pacaleste singur.
        • +1 (1 vot)    
          Asa? Deci next time ce sa voteze diaspora? (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 0:08)

          Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

          Daca diaspora voteaza raul, data viitoare pe cine sa voteze deci?
      • +33 (35 voturi)    
        parere (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:56)

        gabriel [anonim] i-a raspuns lui marinaru

        In fiecare om exista temeri profunde, biblice, cosmare, pacate ascunse, vicii, in societate exista pacate abjecte, mame incestuoase, tati violatori , copii ucigasi de parinti, frati care se ucid intre ei, tradatori de neam si ucigasi de proprie familie, sodomie, lucruri caracterizate in Biblie ca fiind lucrarea diavolului. Si pentru ca toate aceste trebuiau sa poarte un nume s-a inventat PSD-ul . Si pentru exprimarea acestuia s-au inventat rtv, a3, cotidianul.ro,vantu, voiculescu, patriciu, iliescu, marean si lupea. Asa sa va ajute Dumnezeu !
        • 0 (0 voturi)    
          bravo! (Duminică, 17 octombrie 2010, 15:50)

          Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui gabriel

          excelent formulat!

          Stim bine ca ilici=kgb=satana

          dar lucrurile nu sunt asa simple, agentii Necuratului se strecoara si printre noi, nu raman cantonati exclusiv in pedesere
      • +19 (27 voturi)    
        asta pentru ca (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:31)

        struji [anonim] i-a raspuns lui marinaru

        romanii din diaspora sunt mai destepti :D
      • -17 (21 voturi)    
        Dar nu mai mare decat tine... (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:44)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui marinaru

        Incerarca ceva mai inteligent sau doar asta poate PDL-ul? --- moguli, antene realitatea si restul... tacere... JENANT!
        • +21 (25 voturi)    
          asa ca sunt mai clare stirile pe... (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:07)

          popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui gogu

          antena si realitatea?mogulii prezinta stirile in asa fel incat sa inteleaga tot prostul ce se vrea de la el.cred ca tu ai inteles nu-i asa?
          • -7 (11 voturi)    
            Bineinteles ca am inteles! (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:24)

            gogu [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

            Am spus eu ca stirile de la aceste posturi sunt impartiale? Bineinteles ca nu sunt! Uneori sunt chiar duse la extrem si acest lucru nu face decat sa le scada credibilitatea. Ce insa nu imi place este ca nu exista bunul simti sa stai si sa asculti si parerea celuilalt iar daca nu are dreptate sa utilizezi argumente inteligente si nu niste sloganuri imputite!
        • +1 (1 vot)    
          mai mare (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 15:02)

          bogdan t [anonim] i-a raspuns lui gogu

          te-ai plictisit de adevar si vrei minciuni?esti liber!
          daca nu vezi cum aceste pseudoteleviziuni,care doar cheltuie bani ce urmeaza sa-i recupereze candva politic,manipuleaza grobian minut de minut esti fie surd,fie prost,fie vandut!
          Transmire-i lui Ponta ca am votat cu Basescu si locuiesc in Romania.Cand mai foloseste fraza "Noi nu am votat cu Basescu" pe mine sa ma excluda.Poate ar fi mai nimerit sa spuna "Noi Ponta" ..pentru ca mai mult de 5 milioane de votanti nu se regasesc.
      • +1 (1 vot)    
        Depresie (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 1:47)

        Crapoz [anonim] i-a raspuns lui marinaru

        Cum naiba am ajuns sa ne conduca oameni ca Ponta?
    • -47 (55 voturi)    
      Cine este BASECU ? (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:59)

      Ioan A. [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      Zi-ne si noua, dom' Scarz sau gresala nu este intamplatoare, vrei sa spui, de fapt, BASECU de la SECU, smechere mic, alea-alea, adica cu Anvers si dosarul de la Constanta, nu-i asa? Crezi ca si Ponta tot la asta s-a referit?
      • +26 (40 voturi)    
        Tu cine esti gunoiule? (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:20)

        George [anonim] i-a raspuns lui Ioan A.

        Iti spun eu...Un sobolan infect care trebuie deratizat definitiv.
      • +37 (41 voturi)    
        gresala este intamplatoare domn ponta... (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:28)

        popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Ioan A.

        va multumesc ca va-ti facut timp sa cititi articolul si postarile.catelul lui vantu ce mai face?am inteles ca de acum umbla doar cu covrigi in coada.
    • +17 (27 voturi)    
      Si multumirile nu se vor opri aici (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:19)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      Scaderile de salarii operate de PDL deschid larg portile puterii pentru PSD.

      Cu cat oamenii sunt mai saraci cu atat stanga castiga mai mult teren. Dreapta castiga puterea pe fondul cresterii nivelului de trai.
    • +10 (10 voturi)    
      Mai rau ca Iliescu... (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 2:04)

      tito [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      cica PSD "PSD nu este partidul comunistilor"....numai daca ne uitam la culorile din fundal parca ne aducem aminte fara sa vrem de ....soimii patriei tovarase!
      cu toate astea vreau sa iti reamintesc ca toti cei plecati dincolo au inca familiile acasa, chestia asta nu tia dat un pic de gandit banditule mascat in scufitzã rosie?????
      oricat ar fi de rau PDL/PNL/PNG/RM sau alt partid cu astia nu ai dupa ce vota......mincinosi pe fatza!
      Dispari in fundal ca si restu din gloata ta....Iliescu,Nastase,Vanghelie&co!!!!!!!!!!!!!!!1
  • +61 (65 voturi)    
    Cat ii mai suporta pamantul ... (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:47)

    Alina [anonim]

    " Au plecat din Romania pentru ca era rau, dar au votat sa ramana raul. Nu stiu daca e un sentiment romanesc de a muri capra vecinului "

    Nesimtit sau prost ? Cred ca amandoua i se potrivesc perfect .
    Oricum majoritatea celor plecati traiesc muult mai bine decat in tara . Macar traiesc in curatenie si demnitate ( cei care stiu sa pretuiasca si altceva decat masina din parcare )
  • +53 (57 voturi)    
    Eu din Barcelona (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:49)

    Liberty NOII GOLANI [utilizator]

    Iti dau por el culito hijo de gran puta que tu con tu partido de mierda ati adus Romania unde este si o mentineti pe loc doar doar or sa se sature Romanii si va vor vota din nou. Va doresc ce imi doriti si voua mie sa pieriti.
  • +72 (76 voturi)    
    o fi el tanar, dar tot comunist e... (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:49)

    cix [anonim]

    Au fost circa ale 100k de voturi ale romanilor in afara, care dupa matematica facuta la scoala lui Ilici valoreaza mai mult dacat 11000K , in plus sunt voturi razbunatoare.Mai urmeaza sa ne numeasca huligani... Intotdeauna sunt vionovatii altii de incompetenta politicienilor. PDSR a fost la conducere un deceniu si ce au facut ??? Ilici, Bombonel... etc
  • +65 (69 voturi)    
    un calcul bolsevic (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:49)

    Bender [anonim]

    Numai un bolsevic poate spune asemenea prostii.
    1. Un bolsevic incita la ura si lupta dintre clasele sociale. In acest caz cele doua clase fals separate sunt "romanii din tara" si romanii din strainatate"
    2. Acest calcul electoral este eronat si tradeaza de fapt o rea intentie. Este eronat in masura in care din punct de vedere statistic se poate spune acelasi lucru si despre oricare alt oras in care votul pentru Traian Basescu a fost majoritar. Daca este in mod evident eronat, atunci el este facut cu rea intentie, in acest cazu un blam adus "romanilor din strainatate.
    In concluzie, Victor Ponta este un bolsevic.
    • 0 (0 voturi)    
      Este un discurs dezgustator.. (Vineri, 15 octombrie 2010, 23:03)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui Bender

      .. tinut de o lichea infecta!!
      Nu stiu cati ani are acest tont , insa chiar este un bolsevic!! Iar un bolsevic tanar, este un ul mai periculos decat unul crescut in perioasa de trista amintire!!
      Loveste in noi, insa ii incita si pe cei din tara, care dragii de ei, buimaciti de tot ce se intampla, ii descumpaneste si mai tare!!

      Ca bine zice Alina mai sus."cum de-i mai tine pamantul pe aceste pramatii ipocrite" Imi este sila de ei, si de metodele lor staliniste de a ne invrajbi unii impotriva altora!
    • +1 (1 vot)    
      Ce stiu neocomunistii (PSD) (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 17:34)

      Apolodor [anonim] i-a raspuns lui Bender

      ...ei stiu ca nu vor obtine niciodata voturile romanilor din strainatate;
      ...ei stiu ca, cei plecati uras comunistii si comunismul;
      ...ei stiu ca, majoritatea au plecat din cauza dezastrului produs de FSN-PSDR-PSD;
      Asa ca, tot le le-a ramas sa faca este sa arunce cu noroi si sa separe romanii plecati de cei din tara!
      Mare nesimtit!!!
  • +64 (66 voturi)    
    really? (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:49)

    Anton [anonim]

    "Au plecat din Romania pentru ca era rau, dar au votat sa ramana raul. " - mersi domnu' Ponta ca-mi explicati de ce am votat. Ce interpretare rau-voitoare! Ce cretin!
    • +1 (1 vot)    
      pe jumatate are dreptate (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 17:06)

      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui Anton

      Si reuseste sa faca o fractura logica intr-o singura fraza.
      Majoritatea celor care au plecat au facut-o cand era PSD-ul sau PNL-PSD la putere, deci cand era rau. Si in aceeasi logica, au votat ca sa nu ramana la putere raul din cauza caruia au plecat :))
  • +46 (48 voturi)    
    geoana (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:50)

    schumi [anonim]

    Nu stiu de ce nu faceti o categorie care sa se numeasca aberatie politica. Nu a iesit PSD din cauza lui Geoana, nu ca au votat rom din diaspora cu Basescu. Era la fel sau mai rau si cu geoana presedinte, n-are sens sa credeti altfel.
    Eu il votam pe geoana daca nu era atat de idiot incat sa mearga la vantu in seara dinainte de alegeri. Daca ajungea pnl la putere(patriciu ) acuma aveati salariile scazute si cu euro 6 ron.
  • +55 (61 voturi)    
    Cata dreptate... (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:50)

    Nenea Iancu [anonim]

    Uite cum invrajbeste Ponta romanii cu romani. Dupa el poporul asta se imparte in doua categorii: una care o duce greu in tara din cauza lui Basescu si alta care s-a scos fiindca traieste mai bine in occdent si care, atentie, vrea sa i-o traga primeia. Deci cam are dreptate. Romanii se impart in doua feluri, unii care le-o trag altora. El din ce categorie o face parte? Din cea carora li se trage? Atunci imi face sa fac o deosebita placere sa-l anunt ca eu, ca diasporean ce sunt, am avut o deosebita satsfactie sa i-o trag la alegeri, el fiind in echipa lui Geoana si i-o voi trage ori de cate ori voi avea prilejul. Dar nu fiindca este comunist ci pur si simplu fiindca, care va sa zica, ca nu le are. El si partidul lui. Hai ca iar ma enervez si nu se merita.
  • +27 (33 voturi)    
    afirmatii false (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:51)

    Cipi [anonim]

    Din afara tarii au votat 100-150 mii oameni. Afirmatia e aiurea in tramvai. romanii au fost jumate-jumate cu geoana si basescu. geoana a pierdut ca a jucat ca un prost. nu trebuia sa se duca noaptea nicaierea. stia ca basescu joaca murdar si ca il urmareste. a platit pentru asta.
    • +16 (18 voturi)    
      A fost deliberat (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:16)

      Falco [anonim] i-a raspuns lui Cipi

      Vizita la vintu a fost deliberata PSD-ul nu vroia sa ia puterea decit pt asi proteja jigodiile , dar stia ca o sa urmeze o perioada care va distruge orice partid de guvernare asa ca au preferat sa piarda. Nu au venit cu nimic concret care sa demonstreze ca ar putea crea un guvern mai competent , latra doar din cauza ca a inceput cit de cit sa se stringa lantul in jurul jigodiilor si isi dau seama ca daca mai rezista PDL-ul inca 2 ani la guvernare multi din ei s-ar putea ca la urmatoarele alegeri sa aiba suspendat dreptul de vot fiind la bulau.
      • +2 (4 voturi)    
        Slaba argumentatie! (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 3:22)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Falco

        Dovada e diferenta foarte mica dintre cei doi candidati. Daca nu vroiau sa iasa, nu faceau o campanie atat de puternica nu?

        Pe de alta parte, PSD avea informatii ca Geoana l-a depasit pe Basescu cu 10%.

        Incearca sa mai si judeci, macar din cand in cand!

        P.S. Poate-mi explici si de ce a topait Geoana? :))
        Dar asta, data viitoare...
  • +48 (50 voturi)    
    ce bine ma convinge ca este prost (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:52)

    un om [anonim]

    Domnul Ponta ma convinge ca este un prost om politic. Pentru afirmatiile sale am sa iau avionul si tura urmatoare si am sa vin in Romania sa il votez cu placere. Iar daca nu am sa am timp, merg si stau la coada la ambasada. Ca sa votez impotriva atitudinilor sale comuniste.
  • +36 (38 voturi)    
    Matematica.. (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:52)

    Bogdan [anonim]

    Adica cei 1% care la alegeri au facut diferenta ..sunt mai multi ca cei 99% care au votat din tara?
    Oare din aia 11 mil. , 5.5 miloiane au votat tot cu voi ?
    Mai mai .....
    Macar tu ai 12 clase facute in .ro nu ca altii doar 11 pe afara...
    • -22 (24 voturi)    
      Ai inteles gresit (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:18)

      Gresit [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Ponta se referea la cunoscutul fapt ca Geoana a strans mai multe voturi in tara decat Basescu, insa la adaugarea voturilor din diaspora, deci per total, Basescu a cules cele mai multe. Bine, s-a exprimat aiurea, dar cred ca la asta s-a referit.
      • -20 (24 voturi)    
        De ce dati plus la 'gresit' si minus la 'corect'? (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:44)

        Why [anonim] i-a raspuns lui Gresit

        Omul are dreptate: unii interpreteaza gresit cu intentie, ca apoi sa se trezeasca unul cu o corectura si voi toti parca tot cu intentie tineti cu varianta gresita. Sa va fie rusine! HotNews, poate va hotarati sa eliminati sistemul de voturi plus-minus ca vad ca se abuzeaza intentionat de anumite grupuri de interese...
        • +16 (18 voturi)    
          rusine dinu patriciu... (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:52)

          popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Why

          ce treaba ai tu cu minusurile sau plusurile.oamenii au opinii si voteaza ca atare.exact ca la alegeri.intelegi?
          • -12 (16 voturi)    
            Una e OPINIE si alta ADEVAR !!! (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:46)

            Opinie [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

            Oamenii dau minusuri pentru ca ii deranjeaza adevarul, sau vrei sa zici tu ca nu era asa? Ai auzit tu cumva ca Geoana n-a luat mai multe voturi decat Basescu IN TARA? Uita-te la rezultatele oficiale si vei vedea ca e asa! Geoana a castigat in tara, Basescu in strainatate, iar la insumarea lor a castigat overall Basescu. Si atunci spune-mi tu mie de ce se dau minus opt voturi la un adevar? Care alt motiv decat faptul ca ADEVARUL DERANJEAZA?!?
            • +12 (12 voturi)    
              pai treaba e asa...dupa mine.. (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:06)

              bogdan [anonim] i-a raspuns lui Opinie

              Lumea ea dat minus ca el zice ca unii nu inteleg.
              Afirmatia lui VP este:
              "Votul romanilor din diaspora a fost mai important decat cel al celor 11 milioane de romani din tara"
              Logica mea imi zice ca :
              Votul celor 1% de afara e mai important.
              Ceea ce e fals. Votul celor 1% e la fel ca si 1% din cele 11 mil din tara.
              Ca cei de afara au votat toti PDL e altceva dar nu e mai important si nu cei de AFARA au facut diferenta.
              Daca se afla prima oara rezultatele celor de afara nu cred ca mai era atata discutie cu ei.
              Oricum nu uitati imaginea de care eu nu scap.Geaona , Vadim si Becali toti 3 unu langa altu si se bucurau de victoria lui Geaona.
              Speachless PHOTO :)
              • +3 (3 voturi)    
                Mda (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 3:29)

                Luk [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

                Basescu a castigat in destule judete.

                Putem considera "strainatatea" un alt judet si atunci e mai simplu pentru cei care se uita prea mult la A3 si iRTV.

                Am vazut si eu imaginea aia... si peste ea, asa-zisele rezultate ale exit-pollurilor.

                Nu-i bine sa uiti!
            • +11 (11 voturi)    
              ADEVARUL nu DERANJEAZA... (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:12)

              popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Opinie

              dar fiecare cu adevarul lui.si adevarul psd-ului si al tau este ca cei din diaspora au votat doar sa le faca rau celor ramasi in tara.ca un vot de capsunar nu trebuie sa aiba aceeasi valoare cu al unui asistat social din romania,desi cred ca un capsunar baga mai multe lovele in buzunarul asistaului social.
              • 0 (0 voturi)    
                Eu nu suport PSD-ul (Vineri, 15 octombrie 2010, 22:04)

                Opinie [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

                Nu trebuie sa spui "adevarul PSD-ului si al meu" ca ma simt jignit. Eu ma iau strict de cifrele finale publicate oficial de BEC. Cu siguranta s-a si fraudat, de ambele parti, dar ce doresc sa se inteleaga e ca una e OPINIA si altceva ADEVARUL. Eu se intampla sa nu-l suport pe Ponta, nici pe Geoana, nici PSD-ul, dar am evitat sa spun asta cu intentia de-a fi obiectiv. E urat din partea lui Ponta sa faca afirmatiile pe care le face in asemenea fel, dar se stie bine ca se referea la majoritati din tara si de peste hotare si NU la "toti din tara au votat cu Geoana si toti din afara au votat cu Basescu" asa cum se sugereaza din comentariile de aici. E rea vointa din partea comentatorilor sa se lege de o exprimare aiurea cand se stie bine la ce se referea Ponta de fapt... That's all.
              • 0 (0 voturi)    
                Uite si datele exacte de pe situl oficial BEC (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 0:44)

                Em [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

                De ce trebuie sa recurg la sursa oficiala ca sa ma credeti?
                HotNews, va rog nu cenzurati.

                In strainatate:
                Basescu: 115831 voturi
                Geoana: 31045 voturi
                Diferenta: 84786 voturi (Basescu)

                In tara:
                Basescu: 5159977 voturi
                Geoana: 5174715 voturi
                Diferenta: 14738 voturi (Geoana)

                Total:
                Basescu: 5275808 voturi
                Geoana: 5205760 voturi
                Diferenta: 70048 voturi (Basescu)

                Sursa: www punct bec2009p punct ro

                Multumesc HotNews ca nu cenzurati!
            • +4 (4 voturi)    
              Basescu a castigat alegerile! (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 3:26)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui Opinie

              Trezeste-te, ca a trecut deja un an!!!!

              Romanii de aici sau romanii de acolo: tot aia!

              Daca nu le pasa de tara lor, nu stateau la coada si nu votau!!!

              Mai luati dracului si pauza.
          • -1 (5 voturi)    
            Sunteti rauvoitori... (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:00)

            Rauvoitori [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

            Cu asta am zis tot...
        • -25 (27 voturi)    
          Pedeleii au "mare adunare generala" ca de obicei:) (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:05)

          Lol [anonim] i-a raspuns lui Why

          In tara asta nu e voie sa spui lucrurilor pe nume, sa rostesti adevarul, pentru ca supara conducatorul suprem ;) Pana si parlamentul european a trebuit sa intervina cu o scrisoare catre Bucuresti cand a vazut cat de ofticati si ranchiunosi sunt pecereii, pardon, pedeleii, cand e vorba de presa, dorind s-o decreteze oficial amenintare la securitatea nationala si prin urmare s-o cenzureze, sa incalce drepturile fundamentale ale omului, sa se ajunga din nou la oranduirea comunista... Asta e Basescu, asta e PDLul, dar miza e prea mare sa permita comentarii care "nu convin conducatorului, nu convin partidului" sa apara vizibile aici!
          • +14 (14 voturi)    
            Care adevar mai? (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:47)

            Alius [anonim] i-a raspuns lui Lol

            Care adevar a rostit marele mic Titulescu? Ala cu "diaspora a votat ca sa le fie rau celor din tara"?

            Deci dupa capul tau si-al sefului tau, cei din diaspora au votat sa le fie rau fratilor/surorilor lor, parintilor, rudelor, prietenilor...

            Pai numai un om rau poate sa gandeasca asa. Numai unul care ne dorea plecati in Congo poate face astfel de lucruri. Unui om care vrea binele, nu are cum sa-i treaca prin capsor astfel de idei. Dar de, la voi merge...

            Veniti mai in diaspora.. Va asteptam cu bratele deschise.. si nu numai. O sa va votam cu 7 maini si trei picioare... Mai ales cu cel de-al treilea...
          • +9 (9 voturi)    
            Care presa mai informatule? (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:02)

            Silviu [anonim] i-a raspuns lui Lol

            In Romania nu exista presa PUNCT
      • +26 (26 voturi)    
        Daca-i reusea... (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:01)

        mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Gresit

        frauda in Romania, ar fi castigat. Dar a ignorat Diaspora pe care PSD-ul o dispretuieste. Foarte des activistii de partid PSD nu s-au ferit sa sublinieze acest lucru prin gura lui Geoana, Iliescu (nu uita huiduiala din Canada) , Nastase, si acum aceasta marioneta rosie - Ponta.
  • +49 (49 voturi)    
    nesimtire (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:53)

    alice [anonim]

    Chiar nu enerveaza pe nimeni ce spune individul asta? Mai Ponta, si ma abtin din greu sa nu zic mai mult, romanii aia multi care au plecat din tara, au plecat de scarba lui Nastase si a lui Iliescu. Asta e raul Romaniei si prin declaratia pe care o faci prin care demonstrezi ca esti rupt de realitate, dovedesti ca partidul pe care il conduci e in continuare raul Romaniei. Cum bine spui sunteti un partid de comunisti si de corupti, adaug eu. Cand o dai macar semne ca iti asumi asta public, atunci or sa te voteze si pe tine romanii din diaspora.
    • +38 (38 voturi)    
      nu e rupt de realitate (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:14)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui alice

      e chiar lipit de ea - a lui Vantu ;) si nu-l mai vorbi de rau ca il pune pe tatuc sa cheme, in mod democratic, minerii!
    • 0 (0 voturi)    
      ba da! (Vineri, 15 octombrie 2010, 23:03)

      mark [anonim] i-a raspuns lui alice

      Ba, pe mine ma enerveaza la culme. Am plecat din Romanica si ma bucur ca ma facut-o!
      Asta nu e tampit dar e rau si nesimtit la culme- deh, format de Nastase!
  • +40 (40 voturi)    
    Doar cei cu un IQ f scazut voteaza cu comunisti (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:53)

    Ionel [anonim]

    Ori ticalosii.
    Ati vandut tot ce era de vandut, Ati tinut bugetarii si pensionarii sub control iar voi v-ati dat pensiile si salariile nesimtite.
    Dar acum nu mai sunt bani, asa ca si voi daca veniti la guvernare n-o sa aveti ce face.
    Dar croncanitii ca asta a realizat comunismul , "OMUL NOU", iar exemplificarea perfecta este Ponta.
    Ce se intampla la M Finante e edificator pt cum actioneaza comunistii si eludeza legea, salarii mici, stimulente mari(nu se platesc taxe) si date dupa criterii arbitrare(astfel ca cei mici sunt tinuti in sah iar acum bagati la inaintare.
    Cand poporul se va prinde nu veti mai prinde in veci guvernarea.
    Am trait 15 ani in SUA ,Caliofornia, si stiu ce inseamna un oras fantoma , un oras falimentat, asa ca nu mai bagati strambe comunistilor ca voi o sa suferiti cel mai rau imbuibatilor, ceilalti sunt mai obisnuiti cu greutatile.
  • -31 (35 voturi)    
    haidi bai Pontache... (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:54)

    gimini [utilizator]

    // In diaspora Base nu a luat decat vreo 100.000 de voturi, iar astea stim prea bine cat de "corecte" au fost... Au facut ce-au vrut in ambasade, oricum daca aveau nevoie de 1 milion de voturi din strainatate, 1 milion "obtineau"!

    Nu diaspora e vinovata pentru ceea ce romanasii nostri si-au facut cu laba lor. Daca Base nu lua mai mult de 2 milioane de voturi, nu mai puteau fura in ambasade nimic. Din pacate ipochimenul a luat pe bune vreo 4 milioane si ceva de voturi, si asta a fost. Base a ciuruit juma' de tara si s-a reales. Acum o ciuruie pe cealalta jumatate. Sa traiti bine!... sub gloante.
    • +25 (25 voturi)    
      postac (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:13)

      masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      mi-e mila de voi, nu aveti servici, scrieti 1000 postari pe zi pentru 50 lei de la vanghelie.
    • +20 (20 voturi)    
      ciuruitule (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:05)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      esti bugetar sau faci parte din esalonul cu IQ limitat?
  • +44 (44 voturi)    
    Democratie de rahat (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:55)

    LeeView [anonim]

    Aveti dreptate, MICUTE titulescu

    11 milioane de romani au votat cu Geoana si doar 80.000 de romani din diaspora au votat cu Basescu.

    Democratie de tot rahatul. 80.000 hotarasc presedintele, nu 11.000.000 de romani.

    Daca sef-tu al vechi era numit Prostacul , tu de ce vrei sa-l intreci ???
    • -18 (18 voturi)    
      Si tu ai inteles gresit... (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:21)

      Gresit [anonim] i-a raspuns lui LeeView

      La fel ca mai sus, intelegi gresit ce vroia sa spuna, sau mai bine zis s-a exprimat Ponta gresit: Se stie ca inainte de a se adauga voturile din diaspora, Geoana il conducea pe Basescu la numar de voturi (cele din tara), iar cand s-au adaugat si cele din diaspora s-a schimbat ordinea si-a iesit castigator Basescu :)
      • +26 (26 voturi)    
        Hai nu mai spune ! (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:52)

        c.mike [utilizator] i-a raspuns lui Gresit

        Ia mai citeste o data ca poate o sa intelegi totusi:"Noi nu l-am votat pe Basescu. L-au votat cei din diaspora. Votul lor a fost mai important decat al celor 11 milioane de romani din tara" Deci dupa pontanel-tontanel 11 milioane nu l-au votat. Clar ca buna-ziua
        • -9 (9 voturi)    
          Asa si? (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:59)

          Asa [anonim] i-a raspuns lui c.mike

          Nu e limpede ca s-a inteles gresit? In interiorul granitelor tarii s-a votat mai mult cu Geoana, in exterior cu Basescu, per total a iesit Basescu. clar ca buna ziua ;)
          • 0 (0 voturi)    
            si (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 0:56)

            The Wisest Fool [utilizator] i-a raspuns lui Asa

            Exprimarea lasa mult de dorit, intr-adevar. Dar pe ce baza separatia "intre granite" si "in afara granitelor"?

            Imi suna la fel de tampit ca si cum, daca barbatii ar fi votat preponderent PSD iar femeile - PDL, sa afirme ca votul femeilor ar fi fost mai important decat al barbatilor. E absurd.

            Poti sa faci evaluari statistice in functie de diferite criterii: varsta, sex, religie, venit, regiune, etc...dar e imatur sa faci astfel de afirmatii politice in baza lor.
      • +11 (11 voturi)    
        Geoana (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:49)

        mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Gresit

        il conducea la numar de voturi? Da poate dupa sondajele Antenelor in urma carora a aparut sloganul "Mihaela, dragostea mea".
      • 0 (0 voturi)    
        mai conteaza??? (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 10:15)

        neutrino [anonim] i-a raspuns lui Gresit

        nu au votat 11 mil Geoana..ci 5 si ceva..cum la fel 5 si ceva au votat Basescu, in tara..
        Eu ce vina am ca Geoana e prost, si in loc sa stea cuminte in banca..topaie ca e presedinte, cand cei din Irlanda, spre exemplu mai au inca 2 ore de vot. E suficinet sa fii in Dublin la o cafea si sa auzi, a topait Geonel ca e presedinte..stii ce rapid iti amintesti ca este dreptul tau de a vota si de a-i arata ca nu??
        Nu mai vb. de cei din America..PSD-ul sa invete cum e cu fusul orar, cum e cu statul in banca lor..ca oricum nici naiba nu voteaza cu ei in diaspora, din principiu.
        Doar nu am plecat pe vremea lui Nastase de prea mult bine..
  • +42 (42 voturi)    
    maimutica rosie (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:56)

    zap [anonim]

    Asa...si ce propui tu tov. Ponta, sa votam cu cine vrei tu? Nu voi vota niciodata cu PSD-ul atata vreme cat vor exista declaratii bolsevice de acest gen... Si lasa-ne pe noi aici departe, nu tb sa ne vizitezi, mai bine du-te si viziteaza Moscova unde cu siguranta ca vei fi mai bine primit.
    • 0 (0 voturi)    
      Ponta si Moscova (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 11:57)

      Noni [anonim] i-a raspuns lui zap

      Daca nu reuseste in misiunea trasata de Moscova, si Ponta va fi executat .......... politic.
      Ponta este omul de sacrificiu pentru aceasta perioada, are bombonel planurile lui cu el.
  • +30 (30 voturi)    
    propunere (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:58)

    minny [utilizator]

    Eu zic sa emigrezi si mataluta si cand nu o sa mai fi in tara sa votezi si tu de-a dreaku cu PDL asa ca noi astia din diaspora :)
  • +39 (39 voturi)    
    razbunare??? (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:59)

    red [anonim]

    De ce ar vrea romanii din diaspora sa se "razbune" pe fratii lor ramasi in tara care si asa o duc rau??? De ce ar vota sa ramana "raul"??? Romanii din diaspora n-au votat cu Basescu. Au votat impotriva unui prostovan corupt ce se scalda (la figurat si la propriu) in aceeasi apa cu mafiotii si care a fost intre timp inlocuit la conducerea psd de un imbecil sinistru.
  • +33 (33 voturi)    
    victoras victoras (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:59)

    nihilistu' [utilizator]

    baiatul asta are un simt al umorului aparte.
    sa spui bancuri la care nu rade nimeni nu e tocmai o idee geniala.

    eu zic ca de vina sunt femeile. ele au votat cu basescu pentru ca e hatru si aratos. statistici d'astea pe picior poa' sa faca si un cimpanzeu. dixit
  • +29 (29 voturi)    
    Bai Ponta (Vineri, 15 octombrie 2010, 18:59)

    Lucian [anonim]

    Bai baietele,

    Raul il fac politicienii, inclusiv tu si nu diaspora !!!!

    Nu ne mai ameti ca nu mai tine !!!
  • +40 (40 voturi)    
    Ipotezele false ale lui Ponta (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:00)

    Gabriel [anonim]

    Total fals! Eu sunt din Timisoara si l-am votat pe Basescu. Nu am venit in Romania dupa ce a fost ales, ci am locuit intotdeauna aici. Nu stiti ce sa mai inventati ca sa-l faceti cumva ilegitim. Nu ati pus umarul deloc la iesirea Romaniei din criza, ci incercati mereu sa o scufundati mai tare. Dar voi nu va doriti alegatori emancipati, ci doar le suciti capul cu promisiuni, celor care in loc sa munceasca, asteapta mereu clasicul "ajutor de la stat".
  • +33 (33 voturi)    
    Lasa-ne (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:00)

    Catalin [anonim]

    Din cate tin minte si vreo 4 milioane din tara au votat cu Basescu. Cei din afara au fosct cateva sute de mii maxim...Asa ca nici cei din tara nu va vor.
  • +35 (35 voturi)    
    Ponta-copil tembel. (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:00)

    mircea [anonim]

    Ponta vorbeste despre romani de parca ar fi sclavii lui.Omul asta nu stie cei respectul si ca romanii din tara si cei din diaspora sunt unii si aceiasi.
  • +35 (35 voturi)    
    ce te face atat de imbecil, Ponta?? (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:01)

    zaboo [utilizator]

    ura? neputinta? incompetenta? capusele care iti sunt colegi si amici in partid? cum poti sa scoti asemenea tampenie sinistra?? in plus: romanii din diaspora nu mai sunt romani?? dar stai, pe aia nu ii puteti voi cumpara cu o punga de faina si una de zahar, huh?
    • +13 (13 voturi)    
      divide et impera (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:32)

      diasporescu [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      sa o credeti voi ca ponta e prost ! prin manevrele pe care le face , nu continua decat ceea ce iliescu a inceput in 90 cu minerii si clasa muncitoare impotriva intelectualilor ( noi muncim nu gandim ) . acum , urmeza bugetarii impotriva privatilor ( vezi scenetele de ieri cu acele "greve spontane ") romanii din tara impotriva diasporei , poate intr o zi " oamenii de bine " impotriva celor in ginsi , etc ... importanta e dezbinarea si rezultatul final ; preluarea PUTERII !!!
  • +38 (38 voturi)    
    Mai rahatule (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:01)

    Mircea [anonim]

    Iti aduc aminte ca dintre cei plecați au votat putini asa ca ar fi fost mai mult decat corect ca votul lor sa conteze dublu. Dar despre votul a 5 milioane de romani ce spui, sau ei nu exista. Ajunge cu teoriile astea cretine care au numai rolul de a dezbina națiunea. Națiunea romana e una. Nu exista mai multe grade de cetatenie. Daca natiunea romana se va dezbina poti sa fi sigur ca se va rupe in provincii istrorice si nu in romanii din dispora si cei din tara. Asa ca mai termina cu prostiile, pune-ti mintea la munca și hai cu niște idei si niște propuneri
  • +28 (28 voturi)    
    Pai nu romanii de afara trimit banii? (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:02)

    traian [anonim]

    Asta vine ca si cum ospatarul se supara ca cllientul are dreptul sa comande ce vrea!
    Grea democratia asta!
  • +24 (24 voturi)    
    Ponta tu ma disperi.... (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:07)

    Joao [anonim]

    Domnule Maimutica Ponta din titlul "Victor Ponta: Romanii din diaspora, nu cei din tara, l-au votat pe Basescu " reiese doua idei: ori critici romanii din diaspora si atunci PSD se poate da peste cap de 10 ori caci nu v-a obtine votul lor( Adrian Nastase care a si venit cu o propunere de-a interzice diasporei sa mai voteze.A spune ca cei din strainatate n-au dreptul moral sa voteze ca nu traiesc aici,este echivalent cu a spune ca pensionarii n-au dreptul moral sa voteze pt ca nu este viitorul lor in joc,in asemenea masura ca al unui tanar. ) ori vrei sa pui cele" doua Romanii" una impotriva celeilalte.
    PSD mare atentie la cuvinte ca la urmatoarele alegeri vei avea un deja-vu.
  • +19 (19 voturi)    
    Au plecat din Romania.. (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:08)

    VictorM [utilizator]

    ..pentru ca le era rau cu voi. Si asta inainte sa fim in UE, deci le-a fost infinit mai greu sa-si paraseasca tara atunci, va dati seama cat de motivati au fost! Daca nu vreti sa mai fiti luati ca fiind partidul comunistilor nu va mai comportati ca unii si schimbati-va odata rosul ala ca numai rosu vedem in fata ochilor.
  • +23 (23 voturi)    
    fraiere (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:09)

    delia [anonim]

    aha hai sa dam vina pe romanii din diaspora!! romanii din diaspora n-o sa va voteze niciodata ca au mintea mai limpede decat aia din tara care stau toata ziua pe realitatea!! iar cu declaratiile astea te-ai facut si mai de cacao!
    sa convingeti ca nu sunteti comunisti?n-aveti cum!!sunteti comunisti pana in maduva oaselor beii ponta !!
    • +9 (9 voturi)    
      delia (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:03)

      Traianbro [utilizator] i-a raspuns lui delia

      bravo delia!!! asta nu a inteles ca noi am plecat din cauza lui si a psd!!
    • 0 (0 voturi)    
      Delia te rog frumos (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 15:40)

      valisa [utilizator] i-a raspuns lui delia

      sa vorbesti frumos de romanii ramasi in tara. Gandeste-te ca marea parte a noastra am votat cu Basescu. Pe langa asta nu toti se uita la Realitatea. Apoi, noi muncim din greu sa ne pastram unitatea si sa deschidem ochii celor care nu inteleg ce se intampla si, in necunostinta de cauza, voteaza cu cine nu trebuie. Cu totii ne zbatem sa supravietuim si in acelasi timp sa nu le dam voie unora ca "maimutica rosie" sa stapaneasca Romania. Sa nu mai vorbesti niciodata urat despre romanii ramasi in tara. Daca esti fata desteapta ai sa intelegi care sunt intentiile acestei maimute cu minte de gaina. Si, in final, nu uita ca aici in tara ai lasat parinti, prieteni si rude. Te rog, respecta-i pe cei ramasi!.
  • +20 (20 voturi)    
    Ei si???? (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:09)

    George [anonim]

    Care e problema mizerabilule? Romanii din diaspora nu sunt romani? Ei n-au dreptul sa voteze, sa-si exprime vointa politica???? Ce inseamna discriminarile astea tovarase Ponta? Jigodia asta frustrata are o problema psihica evidenta. Rasturnarea cu automobilul i-a agravat starea mentala si mai mult. Bolsevicul asta de Ponta e un real pericol public. Mai mult, unul national.
  • +21 (21 voturi)    
    anti comunism (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:11)

    maxxie jazz [utilizator]

    Ponta asta, daca ar fi sa conduca pe careva vreodata, ar conduce doar electoratul lui Vanghelie. Cine poate sa voteze un partid umflat de coruptie, plin de sechele comuniste, cu prieteni moscoviti? Ar putea sa conduca doar tovarasii din Rahova pentru masinile de ulei sau zahar. Ar putea sa conduca masinile respective, ca sa cumpere voturile.
    Lasati-ne cu Ponta. Incercati sal ignorati. E maimuta din jocul ala in care trebuie sa sara cat mai sus, ca sa prinda un banut de aur. O sa sara, sari-i-ar ochelarii.
  • +23 (23 voturi)    
    Manipulare crasa (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:15)

    si noi suntem romani [anonim]

    Domnule Ponta,

    Si noi suntem romani! Ne iubim tara iar deciziile pe care le luam de aici sunt in cunostiinta de cauza! Avem o imagine de ansamblu mai buna decat cei care, din nefericire sunt bombardati zilnic de dejectiile produse de Realitatea TV si Antena 3! Prin ce trece Romania acum trece toata Europa intr-o masura mai mare sau mai mica! diferenta este ca aici puterea si opozitia lucreaza nu sta toata ziua in emisiuni TV sa critice si sa nu faca nimic constructiv.

    Nu jigniti diaspora pentru ca suntem printre putinii care mai putem putem schimba in bine imaginea acestei tari ! Daca iti respecti presedintele iti respecti tara!
  • +26 (26 voturi)    
    Forum hotnews (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:17)

    Alexandru Bartha [anonim]

    Cu astfel de declaratii inteligente Ponta in mod sigur va atrage simpatia celor din diaspora!
    • +1 (1 vot)    
      Istorie... (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 1:32)

      Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru Bartha

      Dat fiind ca omul acesta ipocrit e si nesimtit,va rog sa-i atrageti atentia ca motivul pt care diaspora nu voteaza never ever cu psd&company isi are originile in anii '90,atunci cand in mod inechivocabil si iremediabil ne-am dat seama ca tara aceasta va fi dusa la ruina de catre tov ilici....Cireasa de pe tort a fost desigur aparitia minerilor care ne-au invatat fortat ce inseamna supunerea si democratia.
      In incheiere trebuie sa-l felicitam pe prostanacul 2 pt aceste afirmatii--fii sigur ca in urmatorii 100 de ani diaspora nu te va vota deloc.
  • +22 (22 voturi)    
    Eroare de judecata (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:18)

    judex [anonim]

    Mai intai sa observam ca placa cu separatul diasporei de restul romanilor are rol subversiv si a mai fost utilizata de comunisti in ultimii ani de conducere, sau mai nou, de A Nastase cu ideea sa de rasul curcilor cu fractiunile de vot pentru semi-cetatenii romani din afara tarii..
    Punctual, afirmatia lui Ponta este chiar o prostie (sa fie legata oare de recentul accident de masina ?) . Sa demonstram:
    Ponta zice ca Geoana ar fi castigat daca se scotea votul din diaspora din calcul, dar sa observam ca si Basescu ar fi castigat si daca ar fi fost scos de la numaratoare, de exemplu, sectorul 5 Bucuresti (sau, de pilda, doar unul dintre judetetle Bacau, Vrancea, Ilfov, sau Ialomita).
    Doua intrebari ce ar trebui sa i se puna lui Ponta:
    A) De ce, de exemplu, sunt locuitorii sectorului 5 mai romani decat cei din Franta sau Spania ?
    B) Ce romani ar trebui sa excludem de la vot la urmatoarele alegeri ? Ne poate spune de pe acum, sau doar dupa ce numaram voturile ?
    CONCLUZIE: de asta nu e bine sa le dam unora dreptul sa profeseze ca profesori sau conducatori de doctorat, ca se iau dupa AN si ne dau "doctori" de tipul lui VP.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 12:13)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui judex

      Daca se permitea votul doar celor ce au minim 12 clase, basescu ar fi catigat cu 60%
      Iar daca ar fi putut vota doar cei cu studii superioare, Basescu castiga cu 70%
      Daca ar fi putut vota doar asistatii social si cei ce isi fac cultura la TV irealitatea + Antene, Geoana avea 70%
  • +26 (26 voturi)    
    Mda... (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:18)

    George [anonim]

    Si pe cine vroiai tu sa voteze romanii scarba? Pe Geoana? Pe ala de chiar tu ai recunoscut ca era sclavul lui Vantu???? Nu ti-ar fi rusine procuror rasturnat ce esti. Nu esti in stare de nimic pozitiv lepra bolsevica. Ca si clona ta Antonescu. Doi frustrati bolnavi psihic.
    Ceea ce faci tu bai Ponta nu mai este demult lupta politica decenta ci o mizerie absoluta de neacceptat. Si Bush a iesit presedinte cu cateva sute de mii de voturi in plus si dupa investire nimeni in America nu s-a apucat sa faca circul josnic pe care il face opozitia in Romania. Arunci tara asta in haos si anarhie mizerabilule!!!
  • +23 (23 voturi)    
    intoxicare (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:18)

    george [anonim]

    Nu cred ca ai spus tu asa ceva d-le Ponta , eu cred ca nu esti mai jos dect dl Gioana ca sa afirmi asa ceva !
    Dar uite ca se poate . Desii stii ca pe Basescu l-au votat ft multi romani din tzara si ft putini din diaspora , sa vii cu asemenea afirmatii pe media denota ca esti mult sub dl Gioana d-le Ponta . Chiar sa nu mai aiba PSDul oameni de valoare , de scot in fata indivizi ca tine , sau este vreo manevra temporara si la alegeri PSDul ne loveste drept in crestetul capului , cum ne-a lovit cu minerii , cu marea surpriza ? Ce zici daca ANastase se spala de pacate pana atuci , ai cedezi locul ? Asa se pare ca nu esti si tu decat alt maimutoi scos din menajeria de la circul politic de catre mafiotii din PSD , dupa modelul PNL . S'auzim de bine !
  • -18 (20 voturi)    
    Diaspora... (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:19)

    Vio [anonim]

    Pai cu cine sa votam? Noua ne place de Base... asa cum apare el la Tv.... e circar! Cred ca ne lipseste circul din Romania de aia l-am votat pe el!!!
    • +1 (1 vot)    
      Hahahah (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 1:35)

      Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui Vio

      Cam asa ati gandit si voi cand votati mereu acelasi emanat al revolutiei?Vezi,si prin asta ne deosebim noi-ceilalti,de voi!! Inteligenta nu-i pt oricine "mai draga mai".
  • +24 (24 voturi)    
    Doamne fereste, (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:20)

    romanca din diaspora [anonim]

    sa iasa Ponta la viitoarele alegeri, caci multe prostii mai vorbeste!
    1. Nu am cifre, dar bunul simt imi spune ca romanii cu drept de vot din Romania sunt mai numerosi decat cei din diapora. Daca romanii din Ro NU l-ar fi votat pe Basescu, atunci el nu ar fi iesit castigator. Punct. Romanii din diapora nu au facut decat sa incline balanta in favoarea lui Basescu. Romanii din Romania, cei care s-au prezentat la vot, cat si cei care nu s-au prezentat (si care nu ar trebui sa se planga acum, caci putin le-a pasat) sunt impartiti in doua, 50/50: unii cu Ilici + Geoana&Co, altii cu Basescu.
    2. Prin declaratiile sale, dl Ponta nu face decat sa invrajbeasca romanii. Nu uneste, ci dezbina. Divide et impera - divide si castiga.
    3. Insulta atat diaspora, cat si romanii de acasa. De ce si pe cei de acasa? Pai ii crede prosti. (Nu ca ar fi ceva nou, doar Brucan, alt membru de seama al celor pe care ii reprezinta, chiar ii numise candva pe romani prosti). Si sa va spun de ce: pai nu ii e rusine??? Cum adica, eu vreau ca parintilor, bunicilor, prietenilor mei sa le mearga prost?? Ar trebui DAT IN JUDECATA pentru CALOMNIE.
  • +27 (29 voturi)    
    Eu l-am votat... (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:20)

    plictisitu [utilizator]

    ...pe Base si sunt roman din Romania! Si stii de ce? Pentru ca va enerveaza asa de tare pe voi, astia, alde Ponta, Geoana, Nastase, Antonescu si celelate guri spurcate care se inneaca de nervi si venin in fiecare seara la realitati. Si l-as mai vota o data, daca ar fi posibil, ca poate muriti toti de oftica si se mai curata un pic parlamentul de putori.
    Si daca veni vorba, stiti cine i-a oferit lui Base al doilea mandat? Voi, toti cei 322 si porcaria nemaipomenita pe care ati facut-o cu suspendarea! Si de fiecare data cand pomeniti numele lui Base la Realitati si la Antene sa stiti ca ii mai adaugati 10 voturi si le scadeti de la voi.
  • +23 (25 voturi)    
    iti repet: esti cel mai mare dobitoc (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:23)

    nea nelu [anonim]

    Cumatrul Gabriel Oprea a fost finut cand ti-a spus ca esti un om fara nici un Dumnezeu. Pe langa faptul ca esti fudul mai esti prost pe deasupra. Tine-o tot asa.
  • +26 (26 voturi)    
    Cat de abject trebuie sa fie Ponta (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:24)

    Cataleya [utilizator]

    Ca sa afirme ca tinerii plecati la munca in strainatate au votat cu Basescu ca sa-si bata joc de parintii si bunicii lor ramasi in tara.
    Sau sa afirmi ca parintii care si-au luat lumea in cap sa lucreze in strainatate au votat cu Basescu ca sa se razbune pe copiii lor ramasi in grija bunicilor.
    O asemenea afirmatia nu poate fi facuta decat de un PSD-ist bolnav la minte.
    Dar cu un mentor ca criminalul Iliescu si cu amici ca nazistul Mazare, nu e de mirare ca Ponta a ajuns sa faca asemenea afirmatii groaznice!

    Diaspora ar trebui sa-i raspunda pe masura acestui ascarid al PSD-ului!
  • +25 (25 voturi)    
    Ponta (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:24)

    Carimen [anonim]

    Mai ce prost e omul asta! Cum poate un procuror sa emita astfel de generalitati? Noroc insa cu politica, unde, spunea cineva, prostia nu-i un handicap.
  • +22 (22 voturi)    
    penibil (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:26)

    renata [anonim]

    Un comentariu mai aberant si mai naucitor decat asta al luin Ponta n-am auzit de multa vreme. Dar ... ce pretentii putem avea de la un infantil infatuat???
  • +27 (27 voturi)    
    Tovarase Ponta (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:26)

    Mircea [anonim]

    Cu stima va raportez ca l-am votat si eu pe Base, roman in Romania, uite numa' asa ca sa vezi tu mai mult rosu in fata ochilor si sa crapi de ciuda. Si ca la proxima ocazie voi vota pe oricine altcineva cat timp nu face parte din PSD.

    In caz ca te intrebi de ce, iti voi da raspunsul pe care il vei primi de alte milioane de oameni care l-au votat pe Base alegand "raul mai mic":

    1. Pentru ca nu ati facut si nu faceti nimic bun pentru aceasta tara. Pomenile nu sunt de ajutor, ajuta temporar.
    2. Pentru ca nu stiti decat sa puneti bete in roate oricui vrea ceva mai mult pentru aceasta tara.
    3. Pentru ca inca mai exista Iliescu, Nastase, Hrebenciuc, Geoana, Vanghelie in PSD.
    4. Pentru ca in loc sa va plangeti de ce nu merge, ar fi cazul intr-un final sa va ganditi ce sa faceti ca lucrurile sa mearga.

    Ar mai fi si alte motive, dar mi s-a facut lehamite..tovarase.
  • +12 (14 voturi)    
    are dreptate (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:29)

    eu [anonim]

    are dreptate poanta, eu unu am votat sa moara caprele romanilor, pai m-am saturat frate, cand ma intorc in tara, daca iau taxiul, n-am loc pe scaunu din fata ca-si pune soferu capra, daca iau autobuzu se cacaresc caprele pe pantalonii mei, daca vine fratele sa ma astepte, nu ma ia in brate ca-i e teama sa nu-i ia vreunu capra...
    sa moara toate! am votat din ura!!
  • +20 (20 voturi)    
    Ponta a declarat... (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:30)

    Claudia [anonim]

    imediat dupa alegeri ca Basescu si partidul lui au castigat fiindca au furat mai multe voturi decat PSD+PNL!!!
  • +29 (29 voturi)    
    Ponta (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:33)

    HP [utilizator]

    Mai nesimtitule, cum iti permiti mai jivina ordinara sa vorbesti asa ? Cum iti permiti mai nesimtitule sa casti gura cand ati ingropat tara asta. V-ati batut joc de tot ce a fost bun si frumos si ne-ati vandut pe 2 lei si inca o faceti. Nu sunteti buni de nimic mai talharilor, nu aveti studii, nu aveti bun simt, nu aveti cultul muncii cinstite, sunteti nimeni drum mai TROGLODITULE si iti mai dai tupeul ordinar sa ma faci pe mine de ras si sa ma condamni ca fiind cel ce le vrea raul celor de acasa !?!?!?

    Bai BULA de om, cei ce am plecat si ne-am luat lumea in cap ne-am luat-o din cauza unora ca tine ca ne-ati adus la sapa de lemn ! Copii destepti, cu scoala si curaj si capul pe umeri, am ajuns sa muncim slugile altora si sa ducem renumele poporului astuia peste hotare si vii tu, neica nimeni al natiunii care in afara ca ai belit-o pe fie-sa potlogarului ala sobolan de Sarbu nu ai realizat nimic toata viata ta, tu mai aragaz cu patru ochi, neterminatul dracului imi explici mie teorii si imi inveninezi compatriotii ?!

    Sa nu iti ajute bunul Dumnezeu sa ma intalnesc cu tine candva pe strada bai nesimtitule, ca iti sparg lentilele alea de prostalau.

    Ia uite domne, cine ia diaspora la intrebari !! BAI POANTO, diaspora asta nu inseamna doar capsunari ma ! inseamna milioane de romani inteligenti si harnici, care traiesc intre straini cu speranta sa se intoarca candva cu capul sus acasa, si care nu permitem, pe cat putem, sa lasam sa va intoarceti la putere. FII SIGUR !!! ca poate candida impotriva voastra pana si Bercea Mondialu, il voi vota pe ala impotriva ta, SECATURA ! Pentru mama si pentru tata care se chinuie sa traga ponoasele dupa ce I-ATI TALHARIT cu politica voastra de 3 parale, de politruci imputiti, comunistii cu fata umana. nu v-ar indestula Dumnezeu.

    De-ar-ar norocul sa imi aprobe comentariul baietii astia, ca daca aud vreodata ca pui piciorul in Madrid, iti jur pe ce am mai sfant ca un bax de oua ti-s destinate in capul ala de prostalau nesimtit.
    • 0 (0 voturi)    
      Hahaha! (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:49)

      plictisitu [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Tare de tot! Romanii au umor chiar si cand se enerveaza :)
  • +23 (23 voturi)    
    Tipic mod de gindire (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:34)

    titus [anonim]

    D-le Ponta,

    Nu-mi vine sa cred ca si dupa atitia ani "noua generatie" care va pretinde-ti mai poate gindi asa.
    N-am votat niciodata decind sint in lumea libera de asemenea ineptii(si am 20 de ani)dar voi avea grija de acum incolo sa votez si sa fiu sigur ca nu o fac pentru oameni ca d-voastra.
    Aici in Quebec am avut un politician mare,de meserie politician,din tata in fiu chiar o traditie de familie politica pentru ei care si-a pierdut functia de prim ministru al provinciei in seara in care a declarat ca votul etnic (al emigrantilor,mai pe intelesul d-voastra)a dus la pierderea unui referendum (doar referendum)pentru suveranitatea provinciei.De atunci a cazut in disgratia tuturora lucru pe care sper sa-l obtineti si d-voastra cit de curind!
  • +26 (26 voturi)    
    revoltator (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:46)

    mercedes [utilizator]

    Dle Ponta, romanii din Diaspora dovedesc mai mult patriotism cand se afla printre straini. Este jignitor sa reprosezi oamenilor ca voteaza pentru a se razbuna pe cei ramasi in Romania, ba dimpotriva isi doresc ca si acolo sa fie ca aici si vad in Dl.Basescu primul care incearca sa faca ceva pozitiv dupa debandada creata de PSD mult prea mult timp. Insa cu declaratiile infantile ale dumneavoastra ne-am obisnuit si am speranta ca si romanii din tara sa va perceapa ca atare.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa e! (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:55)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui mercedes

      A luat exemplu de la Voronin de peste Prut, daca ar fi dupa ei, ar interzice direct votul diasporei!

      Intr-o democratie, frica cea mai mare a "politicianului" este de un electorat aerisit la minte si care gandeste
  • +21 (21 voturi)    
    ce mai razbunare (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:53)

    gds [anonim]

    Pe mine pana acum nimic nu m-a convins ca PSD-ul nu ramane un partid de comunisti, un partid cu care eu am refuzat sa votez cat am locuit in Romania si refuz sa votez in continuare dupa ce am plecat din tara, in 2003. Declaratiile domnului Ponta cred ca ilustreaza foarte bine de ce am facut acest lucru. Pentru a-mi schimba vreodata parerea este nevoie de o reformare fundamentala a PSD-ului si nu de crearea unei divizii a PSD-ului care sa se ocupe de diaspora. Cei din diaspora au invatat din fericire sa-si vada fiecare de treaba sa si au invatat de asemenea sa-si creeze o proprie parere despre ce se intampla in jur, inclusiv in Romania si ultimul lucru de care au nevoie este un PSD-Diaspora care sa le explice cum stau lucrurile. Anii 90 cred ca au fost pentru inca foarte multi o invatatura de minte care sper ca nu va fi uitata atat de usor. Oricum, eu cred ca PSD-ul ar trebui sa se considere fericit ca cei din diaspora, inclusiv eu, l-am votat pe Basescu, dintr-un simplu motiv. Daca PSD-ul ar fi fost acum la guvernare, ma intreb oare nu ar fi trebuit sa adopte aceleasi masuri de austeritate si atunci nu e mai bine ca altcineva le scoate lor castanele din foc?
  • +21 (21 voturi)    
    tembelescu (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:54)

    elena [anonim]

    Sa mori tu in coaja de ou ca,doar romanii din diaspora l-au votat. Uite tembelule ca si eu si familia mea l-am votat,si pentru a demonstra a nu stiu cata oara ca esti un carnat mincinos, locuim in Bucuresti-ROMANIA. Nu aveti nici urma de bun simt ,voi cei din monstruoasa coalitie .Va dedati la tot felul de marsavii ca sa va aparati averile dobandite prin furtisaguri,si nu va doare nici in clanta usii de tara asta si de poporul roman.Niste javre ordinare ,cu toate ca tampitescu e tanar procedeaza la fel ca bolsevcii dupa45 cand prin frauda si minciuna au luat puterea in Romania.
  • +21 (21 voturi)    
    comentariu (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:54)

    DIMA [anonim]

    Cu respect ,si eu ma numar unul din aceia care fac parte din diaspora, numai ca eu nu am iesit la vot dar totusi cred ca cei care l au votat pe Basescu au fost aceia care nu au primit pomeni electorale si nu au fost asa de manipulati ca cei de acasa cred ca romanii din diaspora sunt mai liberi si mai independenti decit cei din tara .Referitor la hotul striga hotul cunoastem zicala corb la corb nu scoate ochii sunteti politicieni care nu aveti niciun respect pentru poporul roman ati dat dovada in ultimi 20 de ani de politica .
  • +23 (23 voturi)    
    Wrong, Ponta! (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:54)

    Clop [utilizator]

    WRONG!

    Eu am "tashnit la votare" dupa destui ani eliptici, tocmai de teama revirimentului unui PSD demagog, provincial in atitudinea discursiva de campanie, cu mititei si galeti, cu un candidat lipsit de vlaga, pe care'l vazusem la Balul Presei rezemand bufetul ca un baiat de tejghea :D
  • +23 (23 voturi)    
    Surpriza, domnule Ponta? (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:54)

    Rescatorul [anonim]

    Pai, acei oameni inteleg capitalismul, inteleg ce inseamna o tara normala si nu pot fi manipulati de voi, televiziunile antiromanesti si sindicalistii aserviti. Aia nu va vor alege niciodata, nici pe voi si nici pe liberalii vopsiti in rosu.
  • +25 (25 voturi)    
    Daca ar vota totzi romanii din diaspora (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:04)

    T+C [anonim]

    Daca ar vota totzi romanii din diaspora, PSD-ul nu ar cistiga niciodata vreo alegere.
  • +23 (23 voturi)    
    Un alt roman din Diaspora (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:07)

    Vasile [anonim]

    Ponta a gandit cu fundul si a vorbit tot cu fundul!
    Cine-l urca pe acest pueril pe cai albi si-l vede ca salvator al societatii romane,este la fel ca el:ramas in urma mintal.
    Nu-mi vine sa cred ce citesc.Mi se pare ca-i o ironie,o parodie,tragedie,comedie.Nu stiu ce sa cred si sa inteleg!
    Dar daca-i redat,fara interpretari,ce-a spus Ponta,atunci
    este f.f.f.trist.
    Presedintele unui partid de mare importanta ptr.
    societatea romaneasca,nu are voie sa vorbeasca la acest nivel!
    Asemenea faze ne oglindesc calibrul actualilor politicieni romani:prosti de dau in gropi.
  • +15 (15 voturi)    
    Victorash taica (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:12)

    gogu [anonim]

    Scarbit de partidele romanesti, o sa votez cu FDGR...sau cu sarbii...dar cu voi si actualul PNL ba.
    • 0 (0 voturi)    
      Mare adevar zici! (Vineri, 15 octombrie 2010, 22:01)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Ascensiunea partidelor ce apartin minoritatilor etnice in randul cetatenilor romani se datoreaza lipsei de "coerenta" si "respect" al celor traditionale romanesti.
      Un exemplu evident, dar nu singurul, ar fi UDMR care isi infiinteaza partid in Craiova sau Iasi, de ce? pentru ca romanii ii vad mai demni pe maghiari decat pe romani
  • +16 (16 voturi)    
    Asa si?! (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:20)

    hic sunt leones [utilizator]

    Au drept de vot, au votat, sa fii sanatos, dle Ponta, inseamna ca sunteti facuti gramada.
  • +15 (15 voturi)    
    psd a dat pierduta diaspora (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:20)

    vlad [anonim]

    e clara strategia : jignesc dispora, unde oricum nu primesc voturi, in ideea ca puncteaza in tara la cei mai slabi cu duhul. Josnica cum numai PSD-ul poate, strategia asta cred ca va functiona. Romania are ani grei in fata, dupa criza asta prezic cel putin 2 mandate PSD.
    • 0 (0 voturi)    
      parere (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:42)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui vlad

      insist pentru suspendarea democratiei si apartenentei la ue pe 10 ani, doar asa ne putem intrema, apoi reintrarea in ue si in preceptele democratiei !
  • +16 (18 voturi)    
    Esti un imbecil! (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:26)

    Jorjel [anonim]

    Deci voturile noastre nu sunt bune, doar banii de-i trimitem in tara!
    N-o sa pupi votul meu cat oi trai, comunistoidule!
    • 0 (0 voturi)    
      Lui Ponta putin ii pasa de cei din diaspora (Vineri, 15 octombrie 2010, 22:15)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui Jorjel

      Ca sa fie lucrurile clare:

      Lui Ponta putin ii pasa de cei din diaspora:
      1. Daca se mai intorc sau nu in Romania
      2. Daca trimit sau nu bani in Romania la familiilor lor.

      PSD-ul prin presedintele sau, Victor Ponta, si-a exprimat clar pozitia fatza de romanii plecati din Romania: plecati, nu mai veniti, nu mai votati si noi (PSD) o sa cistigam alegerile.

      Ce este asa de greu de inteles?
  • +13 (13 voturi)    
    pentru ponta bolsevikul (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:27)

    Jack [anonim]

    In primul rand habar nu ai ca majoritatea romanilor din diaspora l-ar vota oricum pe Basescu pentru ca e oricand o alternativa la haita voastra de arghirofili nebuni,care nu urmariti interesul tarii.
    Dau si eu un exemplu personal,ca atatia mai sus,m-am intors in Romania in 2009,dupa 18 ani traiti in diaspora,nu am votat pentru ca n-aveam inca rezidenta in Ro.,dar l-as fi votat 100% pe Basescu,si l-as vota si in continuare daca s-ar mai putea.
    Toti prietenii mei romani din Germania,si nu sunt putini,repet,TOTI au votat cu Basescu.(cei care au fost la vot).
    Asa ca daca cei din tara nu aveau o pondere decisiva,diaspora nu-l putea pune pe Basescu presedinte.
    Ponta,esti un bolsevik urat si anacronic.
    Nu esti calificat pentru U.E,ci doar pentru...ue.
  • +14 (14 voturi)    
    ce Zombi (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:41)

    Buzzzzz! [anonim]

    Mai fratilor-,tot am sperat ca voi,astea mai tineri,veti impinge in fata baieti cu mai mult creier,Dar ce ZOMBI va reprezinta ,este dea dreptul socant.Eu stau in tara,dar va dau un sfat:daca vreti sa progresati, consultati-i pe cei din diaspora care s-au deschis la minte.
  • +14 (14 voturi)    
    Ponta si irealitatea (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:48)

    Sanda [anonim]

    Pontica Victoras ,eu traiesc in Romania si am votat cu Basescu. De cate ori a candidat ,eu si sotul meu l-am votat. care e problema ta??
  • +4 (12 voturi)    
    Ai mata o gresala d-le Ponta! (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:49)

    Agamita Dandanache [anonim]

    Complet fals d-le Ponta. La toate alegerile din ultimii ani, participarea la vot a romanilor din diaspora a fost foarte redusa; s-au trimis zeci de mii de muletine de vot la sectiile de votare de la ambasade si in final participarea la vot a fost de ordinul sutelor sau cel mult al catorva mii. Romanii din diaspora nu au considerat necesar sa-si cheltuie banii pe transport, pentru a se duce in capitale sau la consulate, spre a vota. Problema a fost la mai multe ambasade, ce s-a facut si cum s-au utilizat buletinele de vot nefolosite.Aici trebuia verificat. De la aceste buletine au provenit acele voturi care inclinat in final balanta in partea in care nu trebuia(cu largul concurs al d-lui Geoana care l-a vizitat pe Vantu, intr-un mod total nenecesar si prostesc chiar).
    Ar trebui urgent schimbat acest sistem de vot si introdus votul prin corespondenta, ca in tarile occcidentale avansate si atunci, s-ar elimina orice suspiciune de fraudare a votului la ambasade, plus ca s-ar elimina mari cheltuieli, absolut inutile. Asta este problema domnule Ponta.
  • +12 (12 voturi)    
    Asa sa fie? (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:55)

    Achim [anonim]

    Cu matematica sta prost, s-a mai spus si in alte posturi. Si eu am votat din diaspora. Nu sunt in afara subiectului cum vrea sa ne transmita, dar e drept nu sunt intoxicat si imi pot alege sursele de informare asa cum cred eu de cuviinta. Demonstrati-mi ca PSD nu e partidul comunistilor si ca v-ati reformat pe dinauntru, atunci poate mai stam de vorba.
  • +14 (14 voturi)    
    Mare ... (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:00)

    carmenB [anonim]

    ... e gradina lui Dumenezeu si i-a adunat pe toti tembelii in PSD ...

    Cand am citit articolul intai mi s-a facut greata dupa care m-am linistit caci uite asa isi bate singur cuiele in sicriu. Chiar te rog domule Ponta mai spune-ne din inteligenta matale ca poate asa reusesti tu ce n-a reusit Geoana, Iliescu si Nastase: reducerea PSD-ului la sub 10%.
  • -18 (22 voturi)    
    Alegerile au fost fraudate (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:02)

    Mioara [anonim]

    Capitalismul - sistem mafiot, corupt si demonic.
    Alegerile au fost fraudate .
    Basescu nu uita - Romania nu-i a ta !
    Ceausescu da, Basescu -ba!
    Basescu -marinar, Romania -epava !
    • 0 (0 voturi)    
      ai glumit, nu? (Vineri, 15 octombrie 2010, 23:15)

      base [anonim] i-a raspuns lui Mioara

      unii dau cu minusuri ca nu se prind...
    • +6 (6 voturi)    
      Mioaro (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 1:45)

      Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui Mioara

      mioaro....la cratita ca-i mai bine!!
      A...nu uita sa lasi televizorul pornit pe realitatea sa-ti tina companie,ajuta la creier :P
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 2:00)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Mioara

      Medicamente - DA!
  • +20 (20 voturi)    
    Diaspora romaneasca nu e romaneasca :) (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:04)

    zexe [anonim]

    Ponta considera ca, daca suntem plecati in concediu in Spania, incetam sa mai fim romani si ne pierdem drepturile de cetateni liberi ai acestei tari. Ne vom intoarce, oare, la vremurile cand, la angajare, prima intrebare era: " aveti rude in strainatate?"
    Victoras nu a aflat ca de o buna bucata de vreme suntem cetateni europeni? Feriti-va, se intorc comunistii!!!!!
  • +11 (11 voturi)    
    prost inainte de toate, prost gramada (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:20)

    goe [anonim]

    Ca e imbecil stiam, dar cu declaratia asta a dovedit ca e si foarte prost. Asa e, PSD nu e un partid comunist, e un partid mafiot, mai nou condus de un prost.
    • +1 (1 vot)    
      PSD-ul e condus (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 13:31)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui goe

      de un ALT prost.
  • +7 (7 voturi)    
    domnule Ponta (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:22)

    saabo [anonim]

    ...cu scuze , dar nu sunteti diplomat deloc!
    Nu meritati pozitia in care sunteti!
    Cu regret..dar asta e!
  • 0 (0 voturi)    
    Fara cuvinte (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:45)

    sever-bogdan [anonim]

    Prea stimate si marite domn Ponta,nu esti prea tanar sa aflii doar acum ca numai in doctrina comunista nu toti eram egali si acum va doare lucrul asta.Noi nu l-am votat pe Basescu pentru ca ne da ceva ci pentru ca la vremea aceea inca mai speram ca se mai poate face ceva pentru viitorul copiilor.In 20 de ani voi comunistii ati construit numai personaje diabolice,ne-ati aratat cum se vinde o tara iar acum ne spuneti ca intre timp s-a transformat in tara voastra si numai a voastra.Luati-o si faceti ce vreti cu ea,dar tineti minte ca poporul nostru nu e prost, ci numai prea rabdator.Si tot ce ati facut si faceti impotriva neamului lasati mostenire copiilor vostri si nu e decat pacat sa raspunda in numele vostru.Iar pata neagra a istoriei noastre continua sa se mareasca si cred ca mult timp de aici in colo
  • 0 (0 voturi)    
    adevarul (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:59)

    mmc [anonim]

    undeva la mijloc , nu toti din diaspora au votat Basescu , dar cei care l-au votat plecasera din tara de pe vremea psd ,cand tot rau era
  • 0 (0 voturi)    
    Faptele lui Ponta vs Actiunile lui Ponta (Vineri, 15 octombrie 2010, 22:00)

    Adi [anonim]

    Ponta, in loc sa puna in practica idei de a imbunatati viata din Romania, intra in alte conflicte si in plus da vina pe ce au votat anumiti romani.

    Fiecare roman are dreptul sa voteze. E un drept pe care il are indiferent de parerea lui Ponta sau a oricui. Motivul pentru care voteaza cineva e irelevant in comparatie cu actul de vot si nu poate invalida votul unei persoane.

    Actiunile lui arata ca el cauta conflict in loc de prosperitate si actiune hotarata catre un viitor din ce in ce mai bun.
  • 0 (0 voturi)    
    pfua (Vineri, 15 octombrie 2010, 23:07)

    ampersand [anonim]

    Uitaţi-vă la el cât poate fi de prost. Şi mai era şi supranumit "micul titulescu" - probabil că "micul" venea de la "micul" lui vanghelie, "opriţi micii şi grătarele, vorbeşte domnul geoană" - alt prost, în treacăt fie spus. ponta dragă, de la mine, din căpşunaria, tu, bombonel, vanghelie, iliescu, geoană,oprişan, hrebengiuc, fraţii sechelariu, doru ioan popescu, tărăcilă, miki şpagă, vă vedeţi ca o colecţie sinistră. La voi îl adaug pe competitivul în prostie crin antonescu. plus patriciu, vântu, voiculescu... vezi ce vedere de ansamblu am eu de aici, ca-căpşunar?
  • 0 (0 voturi)    
    sfat profi pt Ponta (Vineri, 15 octombrie 2010, 23:12)

    tudor [anonim]

    Dom'le Presedinte (de partid) Ponta, va rog sa luati in calcul urmatoarele sfaturi de profesionist:
    1. Infiintati PSD Diaspora Congo si mergeti cu totii acolo, dar averile lasatile Trezoreriei. Acolo banii nu au valoare, bananele-s la liber :)
    2. Nu mai dati declaratii ca veti deveni noul "Prostanac" al partidului. Zicea unu: Ca un prost cand tace e identic cu un geniu care tace, sau cam asa ceva
    3. Romanii ar vota ceva nou dar din pacate din '89 pana acum, tot aceleasi zdrente (sa-l citez pe JIJI) se rotesc la guvernare si din pacate nu va mai saturati.
    4. Nu inteleg de ce Bombonel e tot timpul dupa tine? esti cumva Prorector (asta daca stii bancu')
    5. Incercati sa dati teste de inteligenta la intrarea in partid deoarece media e scazuta tare. E cam criza monser... Consumati mai mult peste si sa fie cu oase au fosfor si poate va stau in gat si gata...
  • 0 (0 voturi)    
    Domnule Ponta (Vineri, 15 octombrie 2010, 23:21)

    Sorin Blaj [anonim]

    Nu pot sa zic decat atat:

    Bazeaza-te in continuare pe asta si dormi linistit. Vintu vegheaza pentru tine. As mai adauga, la fel cum l-a vegheat si pe Geoana.
  • 0 (0 voturi)    
    dezgustator (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 0:24)

    hmm [anonim]

    Poanta asta e mai comunist decat cuplul de trista amintire....Sper sa devina si el doar o amintire in politica...
  • 0 (0 voturi)    
    Putina istorie! (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 0:51)

    stefan [anonim]

    In maniera tipic comunista de a manipula datele istorice.
    La al doilea tur de scrutin au votat ceva peste 147000 de romani din afara. Sub 147000 au fost voturile valabil, iar din ele ceva peste 31000 a primit si Mircea Geoana. Daca luam la puricat listele celor ce au votat afara, sunt voturi din toata lumea, adica si cei din ambasade si consulate. Poate o sa ziceti ca-s putine, dar nu e chiar asa.
    Daca e sa ne luam dupa datele vehiculate ca in afara sunt peste 2 milioane, cei 147000 nu sunt decit cam 7% din cei ar fi putut vota. Hai sa urcam procentu la 10%.
    In timp ce in Ro sectiile de votare sunt la 10-15 min de mers lejer pe jos de casa in majoritatea covirsitoare a situatiilor, in strainatate se cam fac cozi si se merge destul pina la o sectie de votare.
    Insa in Ro nu si-au miscat c...le de pe scaun si n-au luat mina de pe pahar in ziua de sf. Nicolae sa mearga la vot. In schimb de cirtit cirteste toata lumea. In ultimii ani romanii au ales intre 2 rele (Iliescu-Vadim, Nastase-Basescu, Basescu-Geoana). Nici unul din partide nu a reusit sa aduca in fata un candidat credibil si onest, asa ca fiecare a votat pentru un rau mai mic.
    Si vorba unui cunoscut: Ba, parca in spatele lui Basescu haita de nehaliti e mai mica.
    Daca romanii se deranjau sa se duca la sectia de votare, cele 100000 de voturi avans ale lui Basescu venite de la romanii din afara nu ar fi contat.
    Iar daca cumva se va da posibilitatea votului anticipat si prin corespondenta, atunci votul diasporei va conta si mai mult.
    Dar tine-te de raliuri si de altele ca "miscarile de protest spontane".
    Politica e o palarie mult prea mare pentru Ponta.
  • 0 (0 voturi)    
    PENIBIL (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 0:55)

    V. Istina [utilizator]

    Musiu Ponta... nu stiu de unde le scoateti...

    Dar BATETI CAMPII!

    Ma cam sperie faptul ca sunteti inca tanar!

    Dar nu prea tare!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Diaspora! Bravo Ardeal! (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 1:12)

    florian [anonim]

    Bravo pt ca v-ati informat (nu doar de la Realitatea si Antene) si ati stiut cum sa votati! Sa nu mai lasati tara pe mainile PSD! Ponta este un continuator stralucit al lui Iliescu.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 1:14)

    Aph [anonim]

    Maaare noroc au avut astia de la PSD cu criza economica... Sunt insa disperati, fiindca in continuare, dupa ani si ani de demagogie si spalare de creiere, a ramas o mana semnificativa de oameni care nu va pune niciodata botul. Astfel de declaratii nu au decat menirea de a-i tine "la relanti" pe fraierii care le tin partea.
    Ei nu realizeaza insa partea esentiala a lucrurilor. Si anume, ca cei care au ramas cu capul pe umeri nu-i voteaza nu pentru ca ar fi impresionati de prestatia celor care sunt acum la putere, ci pentru ca au niste principii - anti-Nastase, anti-Vanghelie, anti-Iliescu, anti-Voiculescu, anti-socialisti miliardari, anti-mineriade, anti-prosteala, anti-demagogie, anti-jeguri umane... Acestia sunt cei din diaspora, plecati din tara in majoritate pe vremea lui Nea Nelu.
  • +1 (1 vot)    
    Pentru "domnul" Ponta (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 1:58)

    Dan D. [utilizator]

    "Noi nu l-am votat pe Basescu. L-au votat cei din diaspora. Votul lor a fost mai important decat al celor 11 milioane de romani din tara"

    "Cei din diaspora sunt foarte atenti la ce se intampla in tara, dar greu lasa activitatile lor si serviciul pentru a veni odata la doi sau patru ani sa voteze. Trebuie sa-i convingem sa vina la vot"

    Domnul Ponta, carente la logica. Votul meu a fost perfect egal cu al unui asistat social pe care l-ati cumparat voi cu un kil de faina. Nu puteti voi cumpara cit putem noi vota.

    "Au plecat din Romania pentru ca era rau, dar au votat sa ramana raul. Nu stiu daca e un sentiment romanesc de a muri capra vecinului"

    Am votat sa moara capra voastra. Mai e mult pina capra PDL sa fie mai riioasa ca a voastra, pina atunci puteti sa ii zicei caprei voastre ca'i armasar, ca tot capra ramine.
  • +10 (10 voturi)    
    ciuma rosie (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 2:21)

    Vera [anonim]

    Bai imaturule, imberbule, coada de topor, oportunist nenorocit, parvenitule,venit de la tara sa te capatuiesti in Bucuresti, care ti-ai lasat nevasta si copilul ca sa-ti iei socru ministru si pe proasta aia cu ochii holbati, daca ar fi s-o iau de la capat tot pe Basescu l-as vota. La alegerile viitoatre tot PDL voi vota, iar la prezidentiale, doar nu-ti inchipui ca tu, cu fata si creierul ala imatur ai avea vreo sansa ! Vom vota pe oricine altcineva, numai ciuma rosie in frunte cu Iliescu, Nastase si ceilalti nenorociti de excroci comunisti nu !!!!!!!!!!!!!!! In veci nu veti mai iesi ciuma nenorocita care ati bagat in prapastie aceasta tara si nu o lasati sa mai iasa la suprafata.
    • 0 (0 voturi)    
      amin (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 10:53)

      george [anonim] i-a raspuns lui Vera

      ca bine le zici Vero tata , si din partea mea la fel
  • 0 (0 voturi)    
    clar (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 6:43)

    alegator [anonim]

    Cu asta sigur o sa-si castige comunistii toate voturile din diaspora, lol. Ce idiot!
  • 0 (0 voturi)    
    diaspora (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 6:58)

    Inima salbatica [anonim]

    Pai normal, daca acolo s-a votat intr-un ritm ametitor de 3 voturi pe secunda.
  • 0 (0 voturi)    
    Draga Victor(ash) (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 7:37)

    Torontonean [anonim]

    Concluzia ta este complet gresita. Odata ce am ajuns in Canada, nu ma mai razbun pe nimeni pentru ca nu am nici un interes personal, insa m-as intoarce in tara mea cu mare placere daca as putea avea incredere in ceva, cineva. Nu l-am apreciat pe Basescu foarte tare, pentru ca il stiu de mult, de cand "iarna nu era ca vara" si de cand "acolo" erau banii dvs, dar am vazut dezbaterile de dinaintea alegerilor si am fost cat se poate de obiectiv. A avut un avantaj net superior fata de Geoana (Crin nu se pune) din toate punctele de vedere. Cum sa nu-l votez sau cum sa ma abtin de la vot ? Acum chiar il apreciez si am incerdere in el pentru simplul motiv ca face ceva, si face in situatii dificile. Inainte sa darami, arata-mi ca pui ceva mai bun in loc. Si convinge-ma ! Te voi vota cu placere !
  • 0 (0 voturi)    
    Realitatea (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 8:02)

    Capsunarul [anonim]

    In afara au mers la vot doar romanii care pun la suflet soarta tarii, 95% nu au avut o sectie de votare aproape, au trebuit sa mearga zeci de km si sa stea la cozi lungi. Nu au votat pt. ca le-a oferiti cineva un litru de ulei, nu sunt stimulati sa voteze pt. ca partidele romanesti sunt aproape inexistente afara, nu erau chiar asa spalati la creier de antena si realitatea domnului Vantu. Sunt oameni care sunt constienti de diferenta de productivitate a muncitorului din ro fata de cel occidental, deci nu mereu se lasa induiosati de argumentele populiste cand tara merge rau. Ro. are mari probleme structurale, daca toti stiam cu merge treaba la politie, vama, spital, judecatorie, spiru haret, finantare de biserici cu bani publici, la functionarul de ghiseu, lideri de sindicate, de curand am vazut va si la minister, miroase urat stimulentele. Este imposibil ca tara sa mearga bine cu o asa baza.
  • 0 (0 voturi)    
    Hai să-ţi spun de ce nu te voi vota niciodată (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 8:17)

    ana_armanca [utilizator]

    Introducerea unei grile de impozitare progresivă a veniturilor, ca aceea propusa recent de PSD, ar scuti practic de taxe peste o treime din salariaţi, adică pe cei 37% dintre români care au venituri mai mici de 1.000 de lei. Dacă în prezent statul colectează aproximativ 567 de milioane de euro anual de pe urma celor 37% din români care câştigă sub 1.000 de lei, aceasta sumă nu ar mai veni la buget după grila PSD.
    In palierul salarial cuprins între 1.000 si 4.000 de lei, contribuţiile prin impozitarea progresivă ar fi, cu mici diferente, aproape aceleaşi ca în cazul cotei unice.
    Se mai adaugă, tot aici, şi reducerea semnificativă de încasări de pe urma celorlalti 37% din români care câştigă între 1.000 si 2.000 de lei, scădere care înseamnă aproape 65 de milioane de euro anual.

    Astfel că per total s-ar pierde la buget, din aceasta sursă (impozite pe salarii mai mici de 2.000 de lei), o suma de 632 de milioane de euro faţă de actualele încasări.
    După introducerea cotei unice în 2005, încasările la bugetul general consolidat au crescut de la 29% din PIB - maximul obţinut cu impozitul progresiv, în ciuda eforturilor bine intenţionate de până atunci ale ministrului Tănăsescu - la vreo 31%- 32% în anii următori.
    Deci unde este câştigul statului la impozitare progresivă?
    Nu am luat în calcul pe cei care vor trece în economia gri...
    Domnule Ponta, aş lăsa să vorbească finanţiştii, că politicienii nu se pricep la cifre şi spun numai prostii. Sau măcar i-aş consuolta...
    Deci: nu aş vota PSD .
  • 0 (0 voturi)    
    diaspora (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 8:38)

    iorgos [anonim]

    D-le Ponta , diaspora romana a reactionat , in mare parte , cum reactioneaza din 1944 incoace , impotriva comunismului , utecismului si populismului desantat , a nonvalorii , a hotiei , deci impotriva dvs., a domnului Iliescu , a domului Nastase a domnului Vanghelie a domnului Catalin Voicu , a domului Geoana si a altor domni de acelasi calibru adusi , de diverse interese , altele decat cele oneste si indreptatite , in partidul pe care dvs il conduceti .
  • 0 (0 voturi)    
    lehamite (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 9:20)

    mihaistan09 [utilizator]

    nici cu pdl-ul n-o fi bine acum,dar nici cu psd-ul nu va fi in cazul in care vor veni la putere.am avut o speranta cind s-a schimbat garda la psd,dar repede m-am convins ca limbajul folosit,improscarea cu noroi a adversarului si in general agresivitatea verbala nu poate face cinste unui lider politic.acum ai indepartat de psd si mai mult diaspora si ai apropiat electoratul de tip romania mare,noua generatie si partidul poporului.se vede ca nu esti "copt"politic si nu faci decit ce zic cei ce trag de sfori in psd.sper sa termini cariera politica mai rau decit "prostovanul".pentru neavizati,un sfat antic,dar de mare actualitate:ferti-va de greci si atunci cind fac daruri.actualizat "ferti-va de psd atunci cind fac promisiuni electorale"
  • 0 (0 voturi)    
    din diaspora (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 9:31)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    un salut cu degetul mijlociu in sus pentru Ponta.

    Vreau sa reamintesc tuturor ca pensiile de platesc la zi.

    Nu ma deranjeaza deloc ca se face ordine in salarizare si sistemul de pensii si nici la MF .

    De 15 ani PSD este marele realizator al sistemului de jefuire a banului public.

    Doresc sa aud un discurs al lui Ponta asemenator cu cel al lui Vantu : plangacios si cersind atentie si mila.
  • 0 (0 voturi)    
    ce lipsa de logica (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 9:54)

    Kor [anonim]

    Toate voturile au exact aceeasi importanta. Nu exista un vot mai mare decat celalalt. Il credeam pe Ponta mai destept. Ca si cum echipa care a a luat bataie cu 3-2 s-ar scuza asa: "ehe, daca nu luam al 3-lea gol..." Cu ce e mai important al 3-lea fata de primul? daca nu era primul, nici cel de-al 3-lea nu mai era al 3-lea, nu?

    la fel de bine ar fi putut spune (cum a facut-o si Nastase la vremea lui) ca daca scoate din calcul orasele mari, PSD-ul castiga alegerile. Vi se pare logic?
  • 0 (0 voturi)    
    Tipic pentru gindirea de lemn. (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 11:19)

    Sile [anonim]

    Stefan Gheorghiu et co.Pur si simplu tov Ponta nu vrea sa tina cont de romanii din tara care l-au votat pe Basescu.Eu nu sunt fan Basescu, nici PDL, dar nu asa se duce o lupta politica. Daca d-l Ponta va realiza ca astfel de interpretari nu aduc niciun folos politic, si ca numai cind convingi oamenii ca efectiv ce ceva serios pentru ei, are o sansa sa ramina in politica. Pentru ca LOLOURILE nu pot pacali decit un timp.O zi buna!
  • 0 (0 voturi)    
    curioasa madame (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 12:49)

    panfil flecaru [anonim]

    mai stii cine putea sa fie sub val ?!
    ar fi putut fi carla, plecata la un rendez vous pe shestache. :-)
  • 0 (0 voturi)    
    Orizonturi rosii (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 18:36)

    Rock [anonim]

    Ponta ne-a aratat inca odata ce gandire limitata are. ,,Un mic Titulescu '' , cum l-a numit nastase e o blasfemie. Pesedisti, chiar nu va e rusine? Ati aparut de fiecare la lumina in vremuri tulburi si de cumpana, pozand in salvatorii natiei... Lumea v-a citit deja. Sunteti jalnici!!
  • 0 (0 voturi)    
    NICIODATA psd! (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 19:16)

    cia [anonim]

    ponta nu a inteles nimic! NICIODATA nu vom vota psd, partidul lui iliescu!!! nici pe el, care isi bate joc de cei ce muncesc in strainatate, prezinta diaspora ca pe o piovra. in realitate, toti romanii din afara au sustinut cu munca lor economia in cadere libera
  • 0 (0 voturi)    
    Congresul nr. XV al PCR..... (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 20:14)

    Anda [anonim]

    Lipsea NC care parea mai convingator decat veteranul II; acesta incremenit in vechile dogme, toate provenind de la marxism - leninism. Oricum a criticat capitalismul, a declarat ca sub el a fost garantat dreptul la proprietate si nu proprietatea, lucru cat se poate de adevarat, a se vedea hotararea pilot a CEDO, zecile de mii de oameni care se zbat sa-si recupereze bunurile ajunse la clasa politica din ultimii 20 ani. La toate are raspuns, dar nu solutii reale acest matusalem imbatranit in minciuna si hotii. Cateva remarci: nu stiu niciun om care sa lucreze in mediul privat care sa fie membru al psd, constat ca acest asa zis partid de stanga are aceeasi componenta de indivizi tot mai bogati in urma legaturilor stranse cu statul roman, stat ajuns astazi in pragul falimentului din cauza acestor falsi politicieni de stanga. Prezenta liderilor de sindicate ca pe vremea lui NC la congres m-a facut sa constat absenta fizica a mogulilor vantu, patriciu, voiculescu prezenti masiv prin tematica aduna(tu)rii de azi, prin continuarea sponsorizarii acestei afaceri numita psd. Cat despre ponta, aceasta marioneta pusa la iuteala in fruntea psd pentru a scapa de vesnicul perdant geoana, in infantilismul sau congenital crede ca este indreptatit sa apere interesele populatiei nevoiase din Romania; asta il intrece de multe ori pe geoana, dar ca si acesta se crede realmente reprezentantul romanilor. Este penibil sa constati faptul ca asemenea indivizi au pretentia ca reprezinta, ei si asa zisa lor doctrina, o sansa pentru romani. Posturile aservite psd au transmis in direct acest asa zis congres, de fapt o adunare de smecheri si hoti, ca si cum ar fi o chestiune care ar interesa pe cineva cu adevarat.
  • 0 (0 voturi)    
    stranieri (Duminică, 17 octombrie 2010, 11:59)

    mihai [anonim]

    daca pt. tine 11.000.000 de voturi sunt mai putine decat cele100.000 ( ale " strainilor " ) poti sa schimbi partidul ,poti trece la PDL, fabulezi la fel de mult ca EI
  • 0 (0 voturi)    
    de ce ne miram de afirmatia tov utc-ist (Duminică, 17 octombrie 2010, 19:59)

    hot dog [anonim]

    Nu asta au afirmat psd-istii prin vocea lui bombonel dupa alegerile prezidentiale: ca ar trebui ridicat dreptul de vot la romanii din diaspora, ca nu cunosc realitatile romanesti. Catre tovarasii din psd : habar nu aveti ce handicapati sunteti. Romanii din diaspora sunt mult mai bine informati decat multi dintre romanii din tara. Citesc si sunt foarte bine informati. Am prieteni in Canada care ne trimit e-mailuri cu documente si informatii de care nu prea auzim pe aici. Da, asa este cum zicea cineva intr-un comentariu: multi au plecat pe vremurile negre cand tara era condusa de tov ilici, dar in nici un caz nu gandesc cu rautate la cei ramasi in tara. Au ganduri din astea doar la adresa unor conducatori iresponsabili ..ca si tov ponta. Sa ii aduc aminte tov ponta cand tatucul lor a vizitat romanii din Canada ca a fost bombardat cu hot-dogs? Ei se razbuna pe voi netrebnicii care ati tinut tara asta in intuneric si feudalism. Acum cand romanul, care iese din tara, vede realitatea din tarile dezvoltate nu are cum sa sustina revenirea la putere a unora care ar intoarce tara la comunism, fie el si cu fata umana, cum isi dorea bunicuta iliescu prin 1990. Aveti de grija voi iresponsabilii din psd care va intreceti in astfel de afirmatii sa nu aduceti Romania in situatia in care este inca Coreea!
  • 0 (0 voturi)    
    multe Poante mai ai, d-le Ponta (Luni, 18 octombrie 2010, 18:01)

    PETRICA [anonim]

    Asta este o alta smecherie de a voastra de a va plimba pe banii nostrii prin lume, sa va faceti concedii prin Europa si America, cica in "vizite de lucru" in interesul PARTIDULUI(vezi :"reprezentanti ai PSD ar putea efectua vizite in comunitatile romanesti din Europa si America.")
    Nu va e rusine mai jigodiilor dupa ce ne-ati alungat din tara, sa mai aruncati si cu noroi in noi.
    Nu va e rusine dupa ce a-ti furat tot din tara asta, sa mai gasiti vinovati in Diaspora.
    Mai idiotule in timp ce voi in 1990 dadea-ti din coate sa prindeti cite un loc in vreun PARTID, noi mergeam la scoala, iar in 93,94 cind am terminat universitatiile totul era deja distrus, nu mai gaseam de lucru nimic ca si ingineri, dar gaseam de lucru la boutique-uri sau agenti de vinzari ... pentru asta am plecat din tara.
    Sa va fie rusine, daca va ginditi ca vrem raul romaniilor din tara cind noi acolo avem inca parinti si frati.
    Paziti-va bine ca daca mai apare o revolutie, sinteti vinat unul cite unul de o organizatie care are toate numele, cu toate adresele voastre din tara si strainatate.
    Va credeti mari afaceristi, dar noi am vazut cum a-ti furat banii.
    ASA CA FITI ATENTI LA CE URMEAZA, MULT NU MAI AVETI, TINETI-VA CIANURA IN INELUL DE PE DEGET...CIND VA INCEPE.
  • 0 (0 voturi)    
    prostii (Vineri, 26 noiembrie 2010, 0:13)

    bam [anonim]

    ponta mai bine s-ar uita putin prin arhive sa vada pe cine l-a sprijinit basescu la locale. nu pe chirtoaca, ci pe corduneanu, daca a auzit de el, era candidatul ppcd-ului. asa ca... sa-si faca temele mai bine

    EXCLUSIV: PD sustine candidatii PPCD la alegerile locale din Basarabia

    Partidul Democrat va sprijini candidatii PPCD la alegerile locale ce vor avea loc în data de 3 iunie în Republica Moldova. Presedintele PD, Emil Boc, a declarat ca un astfel de gest de solidaritate este normal între partidele care apartin Partidului Popular European.

    Mai mult, Boc a afirmat ca acest gest continua politica de sprijinire a romanilor din Republica Moldova, initiata de PD si de presedintele Traian Basescu. PPCD a facut un gest similar în campania electorala pentru referendumul din data de 19 mai.-07

    Într-un interviu difuzat de RFI Cluj, presedintele PPCD, Iurie Rosca, i-a îndemnat pe toti cetatenii moldoveni care au si cetatenie romana sa mearga la urne si sa voteze împotriva demiterii presedintelui Romaniei, Traian Basescu. În Basarabia, competitia cea mai dura are loc pentru Primaria Chisinaului.

    Candidatul PPCD, Alexandru Corduneanu, este pe locul II în cursa pentru postul de primar, potrivit sondajelor de opinie.