Angela Merkel, in vizita oficiala in Romania

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 11 octombrie 2010, 14:46 Actualitate | Politic


Cancelarul german, Angela Merkel, se afla in vizita oficiala in Romania  in perioada 11-12 octombrie. Presedintele Traian Basescu, o va primi marti, 12 octombrie la Palatul Cotroceni, pe Angela Merkel.

Cu ocazia intalnirii, vor avea loc convorbiri oficiale intre presedintele Traian Basescu si Cancelarul Federal, Angela Merkel, urmate de o declaratie de presa comuna, informeaza Presedintia.

In cadrul discutiilor vor fi abordate teme ce tin de dezvoltarea cooperarii bilaterale, in contextul relatiilor directe si in interiorul Uniunii Europene si NATO, precum si principalele subiecte de interes comun de pe agenda regionala si internationala.

Update: Cancelarul german va fi primita marti dimineata la Palatul Victoria si de premierul Emil Boc, informeaza biroul de presa al Executivului roman.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2765 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    Eu nu cred asa ceva, (Luni, 11 octombrie 2010, 14:55)

    zizi_m [utilizator]

    stie toata lumea ca de mult dictatorul e izolat pe plan international, si nimeni nu mai vrea sa stie de el si prin extensie nici de noi.
    N-ati vazut la irealitatea ? La antene ? Pai ....
    • -5 (5 voturi)    
      Linisteste-te. (Luni, 11 octombrie 2010, 16:06)

      zuzu_l [anonim] i-a raspuns lui zizi_m

      A.Merkel vine sa ne traga de urechi,nu te mai infoia in pene degeaba...Mai citeste si tu,mai uita-te pe la TV straine...Si o sa intelegi.
      • +1 (1 vot)    
        tv straine.. (Luni, 11 octombrie 2010, 20:56)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui zuzu_l

        nu stiu ce citesti tu, dar deutsce welle nu zice nimic de 'tras de urechi' si alte tv straine nu considera romania atat de interesanta incat sa analizeze motivele vizitei. cel mai probabil merkel vine sa negocieze proiectele gazoductelor, nimic altceva.
        mi se pare normal insa ca pe irealitatea singura stire la capitolul asta sa fie ca merkel se va intalni cu johannis, stire preluata de la o fitzuica de ziar printata intr-o garsoniera, iar pe antene nici un cuvant..
  • +8 (10 voturi)    
    izolare (Luni, 11 octombrie 2010, 14:56)

    alpha [utilizator]

    cine zicea ca romania e izolata si nu ne viziteaza nicio personalitate importanta ? aloooo domnu'gadea,domnu'stan,aloooo se aude, alooo !
    • -4 (4 voturi)    
      E inghesuiala la zborurile VIP spre Romania (Luni, 11 octombrie 2010, 15:38)

      G [anonim] i-a raspuns lui alpha

      Ba peste 2 ani cica vine si prim ministrul Spaniei.
  • -3 (5 voturi)    
    PROPUNERE (Luni, 11 octombrie 2010, 15:31)

    tiganu blond [anonim]

    Oare daca Baselu i-ar da keile lu Merkel, am putea face o mica skimbare? Sa ne preia nemtii si sa aiba grija de noi ca noi singuri nu putem. Zic si io...
    • +4 (4 voturi)    
      mda (Luni, 11 octombrie 2010, 15:37)

      alex [anonim] i-a raspuns lui tiganu blond

      La care Vadim ar spune: lasa ca avem noi grija de voi... :)
    • +6 (6 voturi)    
      imposibil (Luni, 11 octombrie 2010, 15:46)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui tiganu blond

      cu o floare nu se face primavara. din pacate romanii inca n-au invatat acest lucru.. voteaza an de an aceleasi partide care baga in fata cate o prospatura aparenta si uita un stat functioneaza doar daca toate 'rotitele' sunt la locul lor.. de la prim ministru pana la functionarul de la ghiseu.
      • 0 (0 voturi)    
        zic si io (Luni, 11 octombrie 2010, 20:20)

        marr.io [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Care partid are toate "rotitele" la locul lor ca sa merite votat? Si de care "flori" e vorba ca nu mai avem nimic, nu tu culturi, nu tu sere...nimic, nimic.
        • 0 (0 voturi)    
          fa si tu.. (Luni, 11 octombrie 2010, 20:40)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui marr.io

          pai daca nu mai "avem" sere inseamna ca tocmai ai gasit o oportunitate excelenta de afacere!.. pune mana si fa tu o sera! sau astepti sa ti-o faca basescu?
  • 0 (0 voturi)    
    F bine (Luni, 11 octombrie 2010, 20:29)

    Armaghedonul [anonim]

    Lasa ca au grija irealistii si antenistii cu coarne sa spuna ca nici n-a fost. Suntem deja invatati cu haitele de dezinformatori. La inceput i-am crezut ca fiind formatori onesti de opinie dar au avut grija sa ma lamureasca repede. S-o tina tot asa ca e de bine
  • -2 (2 voturi)    
    Scopul vizitei Cancelarului RFG în Romania (Luni, 11 octombrie 2010, 20:51)

    Florin [anonim]

    Hmmm....multi băsişti care vorbesc în lispă de cunoştinţă.
    Doamna Cancelar se află aicea pentru a discuta despre Transnistria (Republica Federală Germană vrea ca trupele Federaţiei Ruse să se retragă din Transnistria iar ruşilor li se va ridica viza - ideea de bază e eliminarea tuturor conflictelor sau a locurilor care ar putea genera conflicte între Federaţia Rusă şi statele membre ale UE) şi despre un posibil pact militar intre EU şi Federaţia Rusă(se ştie că noi suntem reticenţi faţă de ruşi) şi România trebuie să înţeleagă unde se indreaptă Uniunea.
    Doamna Cancelar e aicea să se asigure că nu facem vreo năzbâtie nu că Tovarăsul Secretar General Băselovich ar fi liderul unei superputeri.

    Deci mai pe înţelesul Băsescienilor: hauelu mâncaţiaş ribbentrop-molotov versiunea 2010, pentru restul românilor:Federaţia Rusă e o ţară europeană care are imense resurse naturale iar Uniunea are puterea economică să ajute Federaţia Rusă să se dezvolte.

    Trecutul e trecut,Europa naţiunilor apune dar Europa unită se ridică.
  • 0 (0 voturi)    
    STOP STOP STOP (Luni, 11 octombrie 2010, 23:25)

    catalin barbu [anonim]

    incetati odata cu propaganda asta de 2 bani impotriva lui basescu bah fomistilor...sunteti penibili toti cei de la realitatea si de la antene sau de la S:O:V si Voiculescu
    mult nu o sa va mai mearga si poate se gaseste si cineva sa descida ochii poporului asta care inghite propaganda comunista a psd cu 2 maini si 7 guri si 12 perechi de ochi....
    abia astept sa ma intorc inapoi in Germania sa nu mai vad sa nu mai aud nimic de la presa asta care ia intrecut demult pe politicieni in demagogie
    • 0 (0 voturi)    
      Stop la ce? (Marţi, 12 octombrie 2010, 1:01)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui catalin barbu

      Ce propagandă?Ce legătură are PSD-ul cu comunismul şi ce legătură are antena cu asta?Ce legătură au astea toate cu Merkel?Faptul că îngreunăm situaţia marilor puteri europene cu gândirea noastră învechită e propagandă ?

      Merkel e aicea să se asigure că nu le periclităm relaţia cu Federaţia Rusă,nimic mai mult nimic mai puţin.Băsescu nu e cunoscut pentru atitudinea constructiva faţă de Federaţia Rusă,ce să mai zicem de prietenia pe care RFG şi-ar dori să o avem cu Federaţia Rusă.

      Şi apropo ai auzit de SPD dacă tot zici că ai vreo treabă cu Germania?