VIDEO PSD a definitivat textul motiunii de cenzura: Impozit pe profit de 15% si impozitare diferentiata

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 7 octombrie 2010, 16:28 Actualitate | Politic


PSD a definitivat, joi, textul motiunii de cenzura intitulate "Motiunea celor multi". Anuntul a fost facut de purtatorul de cuvant al departamentelor PSD, Olguta Vasilescu, potrivit careia au fost stranse peste doua milioane de semnaturi in favoarea documentului. Motiunea de cenzura are 70 de pagini, textul urmand sa sufere modificari, in conditiile in care varianta elaborata de departamentele PSD a fost trimisa conducerii partidului si grupurilor parlamentare, potrivit Mediafax.

Motiunea este structurata pe patru capitole: "De ce trebuie sa plece Emil Boc"; "Ce lasa Emil Boc in urma sa"; "Ce probleme ne asteapta dupa plecarea lui Emil Boc"; "Ce solutii vom aplica dupa plecarea acasa a lui Emil Boc".

In primele trei capitole, social-democratii se refera la "o guvernare care umileste toate categoriile de cetateni", "dezastrul generalizat din economie", "saracirea populatiei, transformata de dinastia Boc in politica de stat".

Social-democratii afirma ca premierul Emil Boc "lasa in urma" un esec mult prea scump platit, o rectificare bugetara care consfinteste incompetenta, un mediu de afaceri pacalit si sufocat.

In finalul motiunii, social-democratii propun si un set de 33 de masuri "dupa plecarea acasa" a lui Emil Boc.

Printre cele mai importante dintre acestea se numara impozitarea diferentiata si un impozit pe profit de 15%. De asemenea, PSD promite anularea diminuarii nediferentiate a salariilor bugetarilor cu 25%, TVA diferentiat in special pentru produsele alimentare de baza, anularea recalcularii pensiilor militarilor si magistratilor.

"Temele motiunii sunt preponderent sociale, asa ca ne asteptam si la voturile parlamentarilor UDMR la motiune. De asemenea, speram ca parlamentarii din arcul guvernamental sa tina seama la motiune si de declaratiile oficialilor FMI de miercuri, care spuneau ca Romania a inregistrat in acest an cea mai severa scadere economica din intreaga Europa", a declarat Olguta Vasilescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1835 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Foarte tare ! (Joi, 7 octombrie 2010, 16:33)

    andrei [anonim]

    Au strans deja 2 mil de semnaturi pentru un document al carui text l-au finalizat astazi ?
    • +7 (7 voturi)    
      Pai (Joi, 7 octombrie 2010, 20:35)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      au luat semnatura celui CARE ESTE cu voia noastra, "Ultimul pe lista":

      Ion Iliescu

      Ilici era la pozitia 2.000.000

      Se numeste ca au ajuns la doua milioane de voturi ori ba?
    • +3 (3 voturi)    
      Pentru inca 2 milioane de semnaturi (Vineri, 8 octombrie 2010, 1:48)

      mj_al_psd [anonim] i-a raspuns lui andrei

      ...iata si legea pe care noi am include-o in motiune, desi am preluat-o de la altii mai inventivi, pentru in speranta de a atrage a inca 2 milioane de semnaturi::
      http://delaepicentru.wordpress.com/2010/09/11/amendament-la-codul-penal-art-267-favorizarea-faptuitorului-expunere-de-motive/
  • +7 (7 voturi)    
    Astia-s distractivi rau... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:53)

    bogdan [anonim]

    Deci una din masurile din "Motiunea celor multi" e reducerea impozitui pe profit (care tine de cei putini care au firme si fac profit), de la 16% la 15%. Asta e cea mai tare propunere. Bine ca n-au propus 15.95% impozit pe profit.
    In rest, aceeasi doza de populism ieftin. Dam la toti salarii, pensii, ajutoare sociale, scadem impozite, scadem TVA. Bineinteles fara a specifica de unde vor lua diferenta de bani, sau cum o vor produce, sau cine le va finanta deficit bugetar de 10-15%...
    • +4 (4 voturi)    
      cum cine? (Joi, 7 octombrie 2010, 17:03)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      noi imprumuturi fni si daca nu atunci ceva bani tipariti aiurea si aruncati pe piata sa creasca... inflatia! Doar stim din epoca ilici.
      • +3 (3 voturi)    
        He He (Joi, 7 octombrie 2010, 17:29)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui dj

        Tu chiar crezi ca FMI iti da bani ca sa sustii deficit bugetar de 10%???
        Pe inflatie se poate,, e adevarat, da' tre sa mai fie de acord si BNR-ul. Si ar insemna sa ne intoarcem in anii dinainte de 2003, la inflatie de 25-30% pe an.
        • +1 (1 vot)    
          stiu (Vineri, 8 octombrie 2010, 10:57)

          dj [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

          tocmai de aceea scriam asta, ca imi aduceam inca aminte de cum era prin anii '90
  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 7 octombrie 2010, 17:05)

    [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    parca (Joi, 7 octombrie 2010, 17:07)

    mos ion roata [utilizator]

    zicea cineva--prosti da multi-Cred ca si reciproca e valabila!
  • +3 (3 voturi)    
    nimic (Joi, 7 octombrie 2010, 19:30)

    demagogie [anonim]

    Pai nu propun nimic concret pentru imbunatatirea vietii economice. Reducerea de la 16 la 15% este de cascadorii rasului. Tva probabil lasat in pace, iar saracii magistrati si militari cu pensii de peste 5000 de lei pe luna trebuie protejati social. Politicienii din Romania sunt jalnici. Singura solutie desfiintarea parlamentului si a guvernului. Pentru noi nu exista decat solutia parlamentului si guvernului european.
  • +3 (3 voturi)    
    ilogic (Joi, 7 octombrie 2010, 20:31)

    andrei [anonim]

    Cum ar putea UDMR sa voteze o motiune de cenzura impotriva guvernului din care face parte.

    Doar daca intai s-ar retrage de la guvernare ar putea face asta, nu?
  • +7 (7 voturi)    
    Vreau sa vad cum voteaza PNL (Joi, 7 octombrie 2010, 20:39)

    Luk [utilizator]

    impozitul progresiv.

    O sa-mi iau niste floricele si suc si-o sa privesc un nou episod al serialului:

    Radacini Rosii!