VIDEO PSD a depus plangeri penale impotriva Robertei Anastase si a lui Sever Voinescu, pentru fraudarea votului la Legea pensiilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 21 septembrie 2010, 12:48 Actualitate | Politic


PSD a depus, marti, o plangere penala la Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, impotriva presedintelui Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, si a secretarului forului, Sever Voinescu, presupusa fraudare a votului la Legea pensiilor, a anuntat purtatorul de cuvant al PSD, Radu Moldovan, potrivit Agerpres.

"Credem ca doamna Roberta Anastase si domnul Sever Cotoi trebuie sa plateasca in justitie pentru ceea ce au facut cu o lege esentiala - Legea pensiilor", a spus Radu Moldovan, referindu-se la modalitatea de vot, pe care opozitia o contesta. Potrivit acestuia, plangerea penala este pentru abuz in serviciu, fals intelectual, uz de fals si fals in declaratii publice.

Social-democratii anuntasera, inca de saptamana trecuta, ca intentioneaza sa conteste Legea pensiilor la Curtea Constitutionala si sa depuna o plangere penala impotriva presedintelui Camerei Deputatilor.


In plus, opozitia cere reluarea votului asupra Legii pensiilor in Parlament, sustinand ca numarul deputatilor aflati in sala la momentul votarii acesteia ar fi fost mai mic decat arata rezultatul votului.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2352 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    Graba? (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:01)

    Marean [anonim]

    Sever Voinescu sau Sever Cotoi?
    • +4 (6 voturi)    
      Amandoua ... (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:36)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Marean

      ... use Goagal :))
    • -1 (7 voturi)    
      ambele! (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:47)

      cenzurat [anonim] i-a raspuns lui Marean

      Personajul se numeste Sever Voinescu-Cotoi. Daca el prefera sa taie cotoiul din nume, altii omit voinescul.
  • -9 (17 voturi)    
    aveti dovezi (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:03)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    sau doar vreti sa-i balacariti pe tinerii PDListi?

    O mitocanie marca PSD, PNL si PC cu stampila Andon.
    • +5 (11 voturi)    
      care e mitocania? (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:26)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      sa furi sau sa-i prinzi pe altii ca fura?
    • +3 (11 voturi)    
      Cum adica? (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:33)

      marian [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Dovezile de frauda sunt cat se poate de clare. A fost filmata sedinta in care s-a votat si au fraudat nu cu 2-3 voturi, ci cu vreo 80, deci nimic de discutat. Asta bineinteles daca nu traiti in lumea pixelului albastru si refuzati pur si simplu sa acceptati realitatea asa cum este.
      • +2 (8 voturi)    
        iar camerele apartin camerei deputatilor (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:43)

        fiul lui traian [anonim] i-a raspuns lui marian

        nu sunt ascunse/anteniste/puse de patriciu/cu pixeli albastri/etc.

        Daca nici asta nu e dovada pentru oranjgutani, atunci chiar ca sunt la inaltimea poreclei.
      • +4 (4 voturi)    
        Uite asa (Marţi, 21 septembrie 2010, 14:12)

        gigica [anonim] i-a raspuns lui marian

        Uite asa c-asa vrem noi ! Nu exista nicio dovada. Noi cei din PDL, putem dovedi, purtam in acel moment robe care te fac transparent. Si gura c-acum noi suntem la putere !
  • -5 (13 voturi)    
    dura lex sed durex (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:06)

    Mazeta [utilizator]

    degeaba ne revoltam impotriva lui miss si a lui cotoi. sa nu uitam ca boboru' a fost de acord cu reducerea numarului de parlamentari si cu desfiintarea unei camere decizionale. or, daca sunt suficienti maximum 300 de parlamentari, de ce nu ar fi si 80? si nici nu mai trebuie schimbata constitutia. culegem ceea ce au semanat.
    • +1 (1 vot)    
      uau, ce logica de clasa "intaia" ai (Marţi, 21 septembrie 2010, 14:02)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Esti asa destept ca nici macar n-o sa incerc sa te contrazic... Geniule!
  • -10 (16 voturi)    
    Rusine ma (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:08)

    marinaru [utilizator]

    Nu stiti ce piedici sa mai puneti. Cate astfel de fraude ati facut si voi de-a lungul timpului ?
    • +5 (9 voturi)    
      nu e o scuza! (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:27)

      veris [anonim] i-a raspuns lui marinaru

      daca altii fura, nu e o scuza sa furi si tu.
      iar daca n-au reclamat atunci, inseamna ca sunteti complici.
    • +8 (12 voturi)    
      Stii ce e trist ma? (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:35)

      RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui marinaru

      E trist ca atunci cand ai dovada fraudarii in fata zici "Si ce, altii nu au facut la fel?" in loc sa ti se ridice parul in cap.
      • +5 (9 voturi)    
        pai, ei cu ei, noi cu voi (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:44)

        dorin [anonim] i-a raspuns lui RockerJegos

        parca asta era lozinca PD.
        Cu asta se laudau: ca nu sunt ca altii. Ei, se vede, sunt la fel, ba chiar mai aroganti si mai mincinosi.
      • -1 (3 voturi)    
        get in the jail free card (Marţi, 21 septembrie 2010, 16:45)

        eraZnus [anonim] i-a raspuns lui RockerJegos

        eu doresc distinsei deputate sa o ajute dumnezeu sa ajunga acolo de unde a imprumutat hainele
    • +3 (7 voturi)    
      Hotu neprins... (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:41)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui marinaru

      Stii continuarea.

      Daca furi pe fata trebuie sa platesti...indiferent de culoarea carnetului de partid.
      Caracteristica principala a membrilor PDL este tupeul...iar asta nu e un lucru neaparat rau, insa cand e asociat cu nesimtirea atunci se schimba treaba.
      Nu-mi pun prea mari sperante in decizia judecatorilor, insa important este ca poporul sa vada ce se intampla. Poate data viitoare nu mai fac aceleasi prostii la vot.
      Legea e buna...dar nu poti face astfel de chestii doar ca sa o treci. Daca parlamentarii nu inteleg importanta legii, atunci trebuie schimbati, chiar daca vom plati pt asta.
  • -2 (12 voturi)    
    m-am plictisit (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:08)

    hash [anonim]

    daca tot nu pot sa faca nimic, macar sa faca scandal..
  • +5 (11 voturi)    
    insuficient! (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:12)

    intransigentu' [anonim]

    trebuie si la ONU sau macar la Haga!
  • +1 (15 voturi)    
    Corect. (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:13)

    Pantera Roz [utilizator]

    Robertuta-la cratita.De fapt,ce vorbesc si eu aici...ca si acolo cred ca e vraiste...Eu unul nu "m-as risca " sa consum ceva preparat de ea.:))
    • +3 (5 voturi)    
      A incercatcu cafea, dar nu a mers! (Marţi, 21 septembrie 2010, 14:37)

      Kapo [utilizator] i-a raspuns lui Pantera Roz

      In tinerete si-a facut stagiatura servind cafeaua la CIBELA, la Viorel Popa, cel condamnat pentru devalizare Banca Agricola, Nu a mers, a avut concurenta serioasa in Daniela Nane, devenita Daniela Popa Nane, apoi s-a apucat de politica.
  • +3 (9 voturi)    
    Penibili (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:31)

    aura [anonim]

    Vorba lui Almanahe, astia nici sa fure nu stiu.
  • +3 (9 voturi)    
    Mentalitate de...romani (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:34)

    Mihai [anonim]

    Eu stiam ca legea se respecta si se aplica, nu stiam ca atunci cand o persoana greseste si cineva depune o plangere trebuie sa sarim in aparerea celor care incalca legea, sa cinstim infractorul. Ce conteaza ca e psd? Va simititi mai bine sa fiti pacaliti pe fata? Sau va place superficialitatea? Faceati spume cand l-au arestat pe Vantu de bucurie. Acum ca se depune plangere impotriva unui parlamentar, mai ales ca e de la pdl deja se intra in sevraj, ca sunt balacariti tinerii pdlisti, speranta Romaniei, ce mai conteaza ca incalcat legea, probabil multi au fost exatiziati ca i-au faultat pe parintii sau bunicii lor, ca de fapt ii doare in cot daca primeau si ei un ban in plus la pensie.
    Romania merita sa se scufunde cat mai adanc, chiar sa intre in namolul de la fundul marii cu cativa km in adancime.
    Asta e, protejam infractorii, vorba lui Puya.
    • +3 (5 voturi)    
      speranta Romaniei? (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:46)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Cine? Anastase? Ce a facut ea in viata pana acum? Cu ce ajuta ea la reformarea institutiilor? Fraudand si mintind in ciuda evidentei?

      Cat despre Cotoi? El nu stie sa numere niste voturi, ce reforma sa stie el?
  • +2 (12 voturi)    
    L-am votat pe Basescu si ma caiesc (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:35)

    elena [anonim]

    Dupa ce am vazut tot showul pus la cale de Antene am zis sa ies la vot sa il apar pe bietul Basescu sa le fac in ciuda. Acum imi pare rau cand vad cata nesimtire si ipocrizie a pus stapanire pe clasa politica. Am facut una dintre cele mai proaste alegeri din viata mea votandu-l realizez ce le-am facut bietilor bugetari (din fericire pe mine criza nu m-a afectat)
    Ca se furau voturi in Parlament se stia, desi nu am inteles niciodata de ce acest popor a acceptat asta, dar sa realizez ca oricine poate sa treaca ce lege vrea el pentru ca unii nu stiu sa numere este de neconceput.
    Si dupa toatea astea ramai cu un gust foarte amar si cu reconfirmarea faptului ca Romania este tara unde pentru ce cu bani sau aflati la putere nu se aplica nici o lege.
    Si la final o dedicatie speciala pentru toti politicienii indiferent de partidul in care sa afla
    B.U.G. Mafia - Romaneste
    • -2 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:44)

      [anonim] i-a raspuns lui elena

      • +3 (5 voturi)    
        bla-bla (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:48)

        oranj [anonim] i-a raspuns lui

        unde e argumentul?

        Si, apropo, Anastase si Cotoi sunt niste hoti ordinari. Si nesimtiti.


        Sa nu uit: Anastase e bugetara. Cotoi e bugetar. Basescu e bugetar. samd.
        • -3 (3 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 21 septembrie 2010, 14:07)

          [anonim] i-a raspuns lui oranj

          • +4 (4 voturi)    
            ai muscat-o (Marţi, 21 septembrie 2010, 14:32)

            cenzurat [anonim] i-a raspuns lui

            Portocalii tai au aruncat o momeala si tu, plin de incredere in ei, ai muscat-o, la fel ca multi altii!
            Acuzatia adusa lui Ponta a fost ca si-a lasat cartela de vot in aparat. De-aici multi ca tine au dedus ca acesta a votat desi nu era in sala. Gresit! Cartela arata doar ca acesta era prezent in sala la momentul votului, nu ca ar fi votat. Ce-a facut Ponta este condamnabil mai ales din punct de vedere moral dar sugestia indusa de strategii portocalii este pe cat de falsa. pe-atat de periculoasa, ei incercand astfel sa-si acopere bocul lor cu bocul lui Ponta! (WM-ul ar fi fost tentat sa-mi cenzureze unele in ultimele cuvinte asa ca am folosit si eu echivatelul din limba turca)
    • +1 (5 voturi)    
      De,mintea aia (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:50)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui elena

      aia a romanului de pe urma...Ai votat "bietul Basescu",acum ai ce ai votat."In love never say i'm sorry..." Scria pe tricouri prin anii 70-80...Se vede ca n-ai prins timpurile alea...Eu le-am prins,si am votat in asa fel incat acum nu am regrete.Doar confirmari.
    • -1 (1 vot)    
      opa (Marţi, 21 septembrie 2010, 15:18)

      ion [anonim] i-a raspuns lui elena

      tu esti un mincinos nu ai votat cu base
  • -4 (6 voturi)    
    Noricq (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:36)

    xolv [anonim]

    Cu Norica n-ati fost asa de constiinciosi !!
  • +6 (6 voturi)    
    Eu nu sunt timpit (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:46)

    worker [anonim]

    Au masluit voturile cei doi? - Sa plateasca!
    A votat fals Geoana? - Sa plateasca.

    M-AM SATURAT de acest permanent: "Si tu esti la fel de vinovat asa ca ciocul mic!". NU - EU NU sunt vinovat. Cine e vinovat sa plateasca. Si fara chiloti in public!!!
    • +4 (4 voturi)    
      tu nu, dar altii..... (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:50)

      herodot [anonim] i-a raspuns lui worker

      Tocami, permanment apare acest argument: si altii au furat. Problema e ca acum o fac chiar cei care s-au prezentata drept solutia morala.
  • +3 (3 voturi)    
    Dezbatere publica pt Legea pensiilor (Marţi, 21 septembrie 2010, 14:17)

    Costache2009 [utilizator]

    Dezbatere publica pentru Legea pensiilor! Abia apoi - in Parlament! Bineinteles, conita Roberta Anastase si secretarul ei personal - Sever Voinescu-Cotoi (nume oficial, din buletin) - la Parchet, ca acolo este locul celor care fraudeaza votul, intr-o Justitie normala! Dar ce mai este normal in Romania Epocii Basescu?! Ca "puterea" actuala din Parlament sa hartuiasca si sa santajeze Opozitia parlamentara ca sa-si dea demisia?! Ca eu asta vad...

    Si totusi, parca, pina acum vreo 6 ani mai aveam si "societate civila", ONG-uri pentru apararea drepturilor oamenilor si inca foarte vocale... Unde or fi disparut toate astea?! Democratia s-a "simplificat" si a devenit "democratie populara", ca odinioara.
    • -4 (4 voturi)    
      Dezbatere publica (Marţi, 21 septembrie 2010, 17:22)

      Bug Zileriu [anonim] i-a raspuns lui Costache2009

      Hai sa facem o dezbatere publica a unei legi prin care, fiecare roman, sa primeasca 100 Euro de la stat, doar asa, ca e roman (daca in Emirate se poate, la nivel de 5.000 dolari, aici sa nu se poata cu 100?).
      Dezbaterea publica este buna atata vreme cat publicul nu este "in conflict de interese", ca sa zic asa. Sau cata vreme o asemenea dezbatere este inutila.
      Aici este vorba de o chestiune economica, unde cei care se pricep trebuie sa aiba ultimul cuvant.
      Economia este o stiinta (nu tocmai perfecta) - a cere "in mod democratic" incalcarea regulilor ei nu va avea rezultatul dorit. Ii ca si cum ai cere aprobarea prin vot (democratic :-)) a legii atractiei universale!
  • -4 (4 voturi)    
    bugetar (Marţi, 21 septembrie 2010, 15:23)

    ioan [anonim]

    toata lumea ii plinge pe bugetari ,dar pe muncitori nimeni. mergeti de curiozitate si vedeti cat lucreaza muncitorii ang la primarii si cum trag chiulul si-s pusi numai pe ciubucareala . vedeti cati sunt in primariile din orase care mai au si firme cati se plictisesc . ponta este slab de tot ,antonescu incompetent si lenes ,trebuie un prim ministru care se pricepe la economie ca dl croitoru care n-a fost lasat devfraieri sa conduca .deviza psd si pnl ;nu coneaza cum e tara noi tot vom gasi ceva de furat