Ion Ariton, cea mai controversata propunere in Guvernul Boc 5: Gaura de 10 miliarde lei in bugetul Petrom si acuze ca si-a batut un coleg de partid

de Redactia Politic     HotNews.ro
Joi, 2 septembrie 2010, 20:01 Actualitate | Politic


Ion Ariton
Foto: Senatul Romaniei
Senatorul Ion Ariton, lider al PD-L Sibiu, pare a fi cea mai controversata propunere facuta de premierul Emil Boc. Ariton s-a facut "remarcat" in urma unui scandal care a tinut prima pagina al ziarelor locale la inceputul anului 2002, cand era director comercial la Petrom, sucursala Sibiu, cand s-a descoperit o gaura de 10 miliarde de lei in bugetul companiei. Ariton a fost cercetat intr-un dosar in care, dupa doi ani, s-a dictat neinceperea urmaririi penale, potrivit publicatiei Sibiul. Site-ul stirisibiu.ro scrie ca Ariton a mai fost propus pentru functia de ministru al Economiei in 2008, propunere pe care a refuzat-o insa in favoarea lui Adriean Videanu.

UPDATE (ora 20.50): "Sint convins ca este un om extrem de bine pregatit in acest domeniu. Miine ii voi preda functia", a declarat Adriean Videanu despre Ion Ariton la finalul sedintei PDL. "Tin legatura cu Ariton de mult timp, pentru ca este presedintele Comisiei de buget-finante din Senat".

In gestiunea Petrom Sibiu a fost descoperita o gaura de 10 miliarde de lei, la sfarsitul lunii ianuarie 2002, in urma unui inventar de predare-primire declansat de moartea subita a gestionarului-sef, mai scrie publicatia sibiana. Atunci s-au descoperit mai multe nereguli in gestiunea depozitului de carburanti. Ariton a primit o penalizare de 10 la suta din salariu si s-a solicitat o ancheta a politiei, care a gasit o gaura initiala de 10 miliarde de lei, care, ulterior, a fost stabilita de procurorii sibieni doar la 7 miliarde.

"Activitatea sa politica si economica este patata de un scandal monstru, petrecut in urma cu trei ani, pe cand era director comercial la Petrom, sucursala Sibiu. Ariton a fost cercetat intr-un dosar in care, dupa mai bine de doi ani, s-a dictat neinceperea urmaririi penale. Se crede ca scandalul a fost iscat in urma presiunilor politice ale liderilor PSD veniti la putere in acea perioada", scria cotidianul Obiectiv in ianuarie 2002, potrivit stirisibiu.ro.

In cariera sa a urmat un alt scandal, fiind acuzat de presa locala ca si-a batut un coleg de partid.

Sibianul scrie ca fostul presedinte al organizatiei locale a PDL Cristi Bicher a ramas fara nicio functie in partid, dupa ce in presa au aparut informatii potrivit carora s-ar fi batut cu Ion Ariton la o partida de tenis. Cei doi au negat incidentul.

Ion Ariton este si nasul fiicei fostului primar al Valcei Mircia Gutau, aflat in prezent in puscarie.

"Eu si cu Mircia ne stim de multi ani. Nunta a fost un eveniment organizat excelent si impecabil. Nici nu putea sa fie altfel la nunta fiicei prietenului meu. Noi ne cunoastem din timpul studentiei si am ramas prieteni, asa ca am acceptat invitatia ca eu si sotia mea sa fim nasii fiicei lui. A fost o nunta frumoasa din toate punctele de vedere", spunea, atunci, Ariton, citat de cotidianul Sibianul.

Ion Ariton a fost prefect in perioada 2005 - 2007, fiind schimbat din functie de premierul Tariceanu. Dupa ce a fost demis de Tariceanu in decembrie 2007, a dat in judecata Guvernul si a castigat la inceputul lui 2009 procesul la Curtea de Apel Alba Iulia, dupa ce ajunsese senator pe listele PDL. Tariceanu il inlocuise pe Ariton, in decembrie 2007, cu liberalul Ilie Mitea. In urma castigarii procesului, Ion Ariton a trebuit renunte la una dintre cele doua functii, de prefect sau senator, el fiind din decembrie 2008 presedintele Comisiei pentru buget din Senat. A optat pentru statutul de parlamentar. Ca senator nu s-a facut prea mult remarcat. Potrivit site-ului Senatului, nu are nicio initiativa legislativa.

Potrivit ultimei sale declaratii de avere, Ion Ariton are un apartament dobandit in 2003, in valoare impozabila de 285 de milioane de lei, o casa de locuit din 1999 in suprafata de 287 mp cu valoare de impozitare de 1,79 miliarde de lei si o casa de vacanta din 1994 de 28 mp, in valoare de impozitare de 150 de milioane de lei. De asemenea, detine actiuni la Banca Comerciala Carpatica.

Ariton a fost decorat in 2007 de presedintele Traian Basescu, alaturi de primarul Sibiului, Klaus Werner Johannis, si 23 de consilieri locali, pentru activitatea din 2007. Traian Basescu le-a conferit primarului Klaus Johannis si fostului prefect Ion Ariton Ordinul National "Steaua Romaniei" in grad de Cavaler, pentru "contributia personala la revigorarea culturala si spirituala a municipiului Sibiu, capitala culturala europeana a anului 2007", potrivit Inpolitics.ro.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11128 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    daca are gradul necesar,va fi ministru!cum altfel? (Joi, 2 septembrie 2010, 20:11)

    Rrom-eo [anonim]

    Adriean nu a suparat pe nimeni ,a luat bani de la toti ,a mentinut mafia din minister,a lasat in pace afacerile baietilor destepti ,a fost ca apa sfintita,nici companiile alea din energie nu le-a mai facut!sa ii mearga placarile cu marmura ,crucile, bordurile ,afacerile cu biserica ortodoxa!probabil va fi si decorat de Basescu pentru intensa activitate depusa!
    • -1 (13 voturi)    
      prin Sibiu se spune ca Ariton e mult mai (Joi, 2 septembrie 2010, 21:21)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Rrom-eo

      bun decat Videanu ,mult peste vesnic tanarul ex-fotbalist,actual marmosim!
      stiu ca tot ce s-a facut la Sibiu -in perioada capitalei europene -se datoreaza lui Ariton ,nu lui Iohannis, care a cules doar laudele....
      Min.Economiei are acum un tip decis la conducere !
      • +1 (11 voturi)    
        buna poanta! (Vineri, 3 septembrie 2010, 8:34)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        hai ca esti tare! deci Ariton e "de vina" pt succesul anului 2007 la Sibiu, nu Johannis! inca o data, esti tare, bre!
      • +3 (5 voturi)    
        Intr-adevar, buna poanta (Vineri, 3 septembrie 2010, 11:59)

        ando2 [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        Cred ca orice sibian s-ar prapadi de ras la ce ai scris. Singura calitate a lui Ariton (ca, de altfel, a majoritatii oamenilor politici de azi) este ca e om politic (deocamdata in partidul care trebuie) - de obicei, in Romania, mai degraba nulitatile si impostorii se zbat pentru a intra in politica, asta fiind singura lor sansa de a "realiza" ceva.

        Iar Ariton are toate atributele pentru un ministru in Romania de azi: "baiat destept", infractor, o nulitate in domeniul sau. Rusine pentru alegere!
  • +8 (14 voturi)    
    ... (Joi, 2 septembrie 2010, 20:14)

    calin [anonim]

    Mai astia au un talent teribil de-a sari din lac in put!
  • +1 (11 voturi)    
    Normal ca e cu bube (Joi, 2 septembrie 2010, 20:57)

    Mihai [anonim]

    in cap, cum putea sa fie altfel atat timp cat toti politicienii put a magarii de la o posta. Astia sunt cei care Romania i-a ales, nu stiu de ce ne mai mira, de la presedinti comunisti sau securisti de ce ne-am astepta la ceva, doar am primit zahar si faina la alegeri.
  • +4 (14 voturi)    
    Steaua Romaniei? (Joi, 2 septembrie 2010, 20:59)

    frankestain [utilizator]

    Pentru ce,pentru activitatea infractionala,locul lui era in alta parte,10 miliarde,moarte subita a gestionarului sef.?
    A ,stai putin ca aici este vorba de Romania,aha pai atunci are scoala adecvata,pentru a urca in barca lui base.
    Propuneri pentru viitorul medaliat,Bercea Mondialu,mai ales ca face parte din familia base.
    Avansarea la gradul de general pe Nicu Gheara,colonei Nutu Camataru,Fane spoitorul...ti se face sila,si mai are si sustinatori.
    Iar SPPul sa il desfinteze,si sa-l pazeasca cei din clanul sportivilor.au pregatirea infractionala necesara pentru ai inlocui.
  • +3 (7 voturi)    
    incredibil..... (Joi, 2 septembrie 2010, 21:08)

    M [anonim]

    de urmarit atent afacerile lui domnariu....se stie ca e "sefu" noului ministru....incredibil cum unii ajung ministrii...ce a facut omu' asta in viata lui???!!! va spun eu nimic...e o nulitate cand vine vorba de a construi ceva, de a administra ceva...inafara ca e campion greu la delapidari si spagi...
  • +4 (12 voturi)    
    imi este scarba... (Joi, 2 septembrie 2010, 21:10)

    bucatar [anonim]

    asta a ajuns democratia in Romania:
    cine face gaura mare ajunge ministru, cine are gura mare ajunge parlamentar. Cine nu stie sa calculeze tva ajunge director la anaf. Mahalagioaca Teo este in parlament, iar Betivul presedinte. Bravo natiune!!!
    • +1 (9 voturi)    
      lasa draga nu te'ngrijora... (Joi, 2 septembrie 2010, 23:39)

      rogue [anonim] i-a raspuns lui bucatar

      ca nici cu cei de pe margine nu mi-e rusine. Felix motanelul ce mustata'si mangaie duios, seara de seara insotit de soriceii de la antene , Procurorasul cel viteaz, pupila bolsevica a bunicutii, puternic antrenat de maestru "OoO"(poreclit si Termopan-Zambacian) si mai e Zambila Carpatilor - dar aici am dubii pentru s-ar putea ca pana cand ii vine randul, sa dea o tura la vre-un ospiciu pentru reciclare;)
      Numa' unu si unu!
  • +1 (5 voturi)    
    Update (Joi, 2 septembrie 2010, 22:32)

    oana [anonim]

    este prieten bun cu fostul primar al Rm Valcea, acum aflat in arest, Mircia Gutau si nasul de cununie al fiicei acestuia.
  • +5 (9 voturi)    
    Tot Sibiul stie.. (Vineri, 3 septembrie 2010, 0:01)

    Dan [anonim]

    ca Ariton e controlat de Tica Domnariu, de la Euroil, banuit de evaziune fiscala si contrabanda cu produse petroliere. si, bineinteles, de Ilie Carabulea. daca fluiera Carabulea sau Domnariu, Ariton se prezinta rapid in patru labe sa primeasca recompensa meritata
  • +4 (4 voturi)    
    fara (Vineri, 3 septembrie 2010, 9:14)

    Bazil [anonim]

    Hotnews, convertiti sumele din lei vechi in lei noi. Suntem in 2010. Privitor la gauara neagra de 10 miliarde lei, m-am linistit afland ca a fost DOAR de 7 miliarde lei - adica mai nimic.
  • +3 (7 voturi)    
    Tripleta Ariton-Domnariu-Carabulea (Vineri, 3 septembrie 2010, 9:50)

    podul minciunilor [anonim]

    Cat a fost benzinar Ariton a imbogatit toti ciobanii din Sibiu cu benzinarii aparute ca ciupercile dupa ploaie. Euroil, Anaoil, Aral Oil. Gaura din gestiune este un mizilic pe langa faptul ca vindea benzina Petrom la acesti ciobani pe pret mic si la Petrom nu era in statii benzina, doar la astia. Sa mai spunem de cum veneau trenurile cu benzina pentru Petrom si se goleau la Euroil? DNA nu il cerceteaza ca a primit ordin sa fie lasat in pace.