​AUDIO Liviu Dragnea (PSD): Discuţia despre remaniere este un teatru ieftin. Nu vom fi pacaliti

de RFI     RFI Romania
Luni, 30 august 2010, 10:25 Actualitate | Politic


Discuţia despre remanierea Guvernului este un teatru ieftin, care nu ne păcăleşte, a declarat la RFI de secretarul general al PSD, Liviu Dragnea, adaugand ca acesta "este un simplu joc politic, plin de cinism". Social-democratul sustine ca, după 1 septembrie, Cabinetul Boc trebuie să cadă. Dragnea a afirmat ca mai mulţi parlamentari de la PDL şi nu numai au spus că se gândesc serios să voteze moţiunea de cenzură.



Reporter: Ce ar trebui să se întâmple după 1 septembrie, în opinia dvs. ?
Liviu Dragnea:
Să cadă Guvernul. Boc, echipa guvernamentală şi toţi cei de la PDL să plece acasă, pentru că nu-mi dau seama exact cât îi mai poate suporta România şi nu vorbesc neapărat de români, pentru că românii se arată în toate cercetările sociologice că nu-i mai suportă.

Rep: Ce miniştri ar trebui schimbaţi?
L.D.:
Discuţia despre remaniere este un teatru ieftin, care pe noi nu ne păcăleşte, este un joc politic prin care, probabil, Traian Băsescu şi alţii de lângă el cred că mai păcălesc cetăţenii. Hai să mai schimbăm trei patru miniştri, mai deschidem nişte supape, spunem că din cauza lor România a ajuns în halul ăsta şi venim cu altcineva. Cine… să schimbe, pe unul mai rău, cu unul şi mai rău sau pe nimeni cu nimeni… Noi n-avem nici un fel de nu neapărat încredere în această remaniere, dar credem că e un simplu joc politic, plin de cinism.

Rep: Pe cine vă bazaţi pentru votarea moţiunii de cenzură ?
L.D.:
Sperăm ca mai mulţi parlamentari din arcul Puterii actuale să se trezească şi să susţină moţiunea de cenzură, pentru că de fapt susţin populaţia României.

Rep: Aveţi semnale că anumiţi parlamentari de la PDL ar fi dispuşi să voteze moţiunea ?
L.D.:
Da, trebuie să recunosc că mai mulţi parlamentari de la PDL şi nu numai au spus şi spun în continuare că se gândesc serios să voteze moţiunea de cenzură, pentru că ei au o problemă când merg acasă, în colegiu, le este din ce în ce mai greu să suporte reproşurile violente ale cetăţenilor, îndreptăţite, pentru nişte fapte pe care nu ei le-au generat. Oamenii nu mai vor să deconteze un rău făcut de altul.

Rep: Ar accepta PSD varianta unui premier technocrat, aşa cum vor liberalii ?
L.D.:
Nu, cred că acum este nevoie de o asumare politică serioasă, e nevoie de un om puternic, care să pună rânduială în ţară. Noi credem că varianta de prim-ministru este cea de prim-ministru politic şi vrem să fie de la PSD.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















741 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    domnule Liviu (Luni, 30 august 2010, 11:12)

    anonim [anonim]

    toata politica (inclusiv PSD) e un teatru ieftin..atat de ieftin incat nici nu mai merita bagat in seama
  • +2 (2 voturi)    
    Premier PSD (Luni, 30 august 2010, 12:11)

    onest [anonim]

    Si cine ar fi acel om puternic in PSD d-le Dragnea, cumva Ponta? Daca la varianta aceasta va ganditi, atunci chiar ca va fi teatru, un teatru mult mai ieftin si in plus, de rasul curcilor!
  • -1 (1 vot)    
    M-am saturat de minciuni ! (Luni, 30 august 2010, 12:41)

    MIHAI V [anonim]

    Oricine ar veni la guvernare va fi mai bun decat gasca Basescu -Boc si ai lor. Tara este in prapastie, iar ei isi cauta merite acum. Nici o tara europeana, membra a U.E, nu a luat masuri atat de nepopulare si cu efecte 0. Ei trebuie sa raspunda urgent in fata poporului pentru inactivitate, minciuna si distrugerea acestei tari. De ce trebuie sa ducem agonia pana la capat?
    • +2 (2 voturi)    
      Esti destept tot!!! (Luni, 30 august 2010, 13:25)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui MIHAI V

      1. Oricine ar fi mai bun decit gasca...? Chiar si Vadim Tudor sau Dan Diaconescu? Nu crezi ca vorbeste gura fara tine ?
      2. Masurile nepopulare s-au luat incepind cu 1 august, deci nu aveau cum sa se vada efectele puna acum. Si daca ai avea un minim de cunostinte economice ai sti macar atit. Da' tu stii doar ca nu-ti mai da statul bani de mers la bodega. Si daca tot vorbim de unicitatea masurilor de austeritate din Romania, mai spune-mi si mie o tara membra UE care a marit salariile cu 70% si pensiile cu 90% in 2 ani. Da' se pare ca bugetarul nu s-au intrebat din ce bani se maresc salariile prin 2007...
      3. Vorbeste in numele tau si eventual al restului jucatorilor de solitaire pe banii publici cind ceri judecarea cuiva. Nu esti tu poporul1
      • -1 (1 vot)    
        Calmeaza-te Bogdanele ! (Luni, 30 august 2010, 21:12)

        Mihai V [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Vorbeste gura fara tine. De unde ai scos marirea salariilor cu 70% si a pensiilor cu 90 % in doi ani ? Esti un pedelac nervos, dar vremea ta este pe duca. Daca tu esti un discipol al primului betivan al tarii nu inseamna ca toata lumea se aseamana voua.Pacat ca prostia si lipsa de educatie nu doare , ca acum te-ai vaita si nu ai posta aberatii.
  • +1 (1 vot)    
    pacaliti? (Luni, 30 august 2010, 17:41)

    MirceaA [utilizator]

    PSD e pacalit din nastere.
  • +1 (1 vot)    
    nu zau! (Luni, 30 august 2010, 20:09)

    costin [anonim]

    Aloo, aloo, cu surle si trambite va anuntam aparitia unei noi curve politice la orizont!!!
    Veti auzi din ce in ce mai des de el.
    Probabil ca in curand vom beneficia si de totala sa dedicatie pentru scoaterea patriei din, ma scuzati, rahat.
  • +1 (1 vot)    
    Pe voi nu trebuie (Luni, 30 august 2010, 21:56)

    revelare [utilizator]

    sa va pacaleasca nimeni, voi va pacaliti singuri.
  • 0 (0 voturi)    
    nicio sansa (Miercuri, 1 septembrie 2010, 12:52)

    qwas [anonim]

    Udrea a zis-o cel mai bine acum o luna despre remaniere. Observ ca tot la vorbele ei ne intoarcem. Personal nu cred ca psd-ul are capacitatea de a da jos guvernul.