Raluca Turcan, despre un guvern PDL-PNL: Putem, in vreme de criza, sa guvernam alaturi de un dusman?

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 august 2010, 16:09 Actualitate | Politic


Vicepresedintele PDL Raluca Turcan se intreaba, pe blogul ei, daca PDL mai poate guverna alaturi de PNL, avand in vedere discursul agresiv al liderului liberal Crin Antonescu. Politicianul democrat-liberal spune ca PDL nu respinge o "constructie comuna" cu liberalii, dar ca pana acum PNL nu a dat niciun semn ca ar dori sa fie altceva decat "un dusman" al Partidului Democrat Liberal.

"Domnul Antonescu traieste cu iluzia ca noi toti, cei din PDL, am fi nerabdatori sa luam PNL drept partener la guvernare. Nu-i sade bine unui politician destul de copt cum e dl. Crin Antonescu sa se creada Mister Univers si sa creada ca, la un semn al sau, PDL e gata sa propuna data nuntii", scrie Turcan in ultima sa postare pe blog, intitulata "Despre incapatanarea de a te defini prin negatie".

"Putem acum, in vreme de criza, sa guvernam alaturi de un dusman? (Fiindca PNL n-a dat niciun semn ca ar vrea sa fie altceva pentru Partidul Democrat Liberal in viitorul apropiat)", se intreaba democrat-liberala.

"Pentru orice constructie comuna - pe care, evident, n-o respingem - sunt necesare gesturi de construire a increderii. E bine ca PNL a votat legea ANI alaturi de PDL, dar discursul neincetat agresiv al d-lui Antonescu nu prea lasa loc de apropiere", conchide Turcan.


Liderul liberal Crin Antonescu a declarat sambata ca PNL exclude orice colaborare la guvernare cu PDL si sistemul de putere al lui Traian Basescu, afirmand ca Partidul Democrat Liberal este "o umflatura maligna" care trebuie eliminata pentru totdeauna din sistemul politic romanesc.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1356 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    Romania...! (Sâmbătă, 28 august 2010, 16:38)

    vali [anonim]

    ...Romania... tara unde e posibil orice....!
    ...Unde traiesti cucoana, in Germania...?
    • -1 (3 voturi)    
      Ce vrei? Si o gaina, cand o tai, mai se zbate (Duminică, 29 august 2010, 14:39)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui vali

      Asta face Turcan si gasca PDL, dau din picioare stiind ca este ultima data...
      pe cine credeti ca mai pacaliti?
      Trageti de timp in speranta ca se termina criza (fara sa faceti ceva) si ne trag altii dupa ei.
      O sa trambitati suscesul masurilor inteleptului Boc si veti cere votul popular.
      Cat de tampiti ne credeti?
  • +8 (14 voturi)    
    NICI SA NU VA GANDITI (Sâmbătă, 28 august 2010, 16:41)

    IOLANDA [anonim]

    Sa va injositi in fata GANDACILOR Pe.Na.Li !!!!Nici sa nu va ganditi la asa ceva ,iar despre parlamentarii PDL care vor sa paraseasca corabia la greu ,sper sa le vina mintea la cap si sa vada adevarul.De ce vrea crin disparitia voastra ???? Nu mai poate fura cu patriciu si nastase.Oare cat de democratica este o astfel de dedclaratie,a facut Basescvu asemenea declaratii la adresa PSD sau PNL ?As vrea sa spuneti daca stie cineva asa ceva ...
  • +7 (13 voturi)    
    Ce partid romanesc n-ar fi dusmanul (Sâmbătă, 28 august 2010, 16:46)

    GREUL crizei [anonim]

    ... masurilor anti-criza daca ele ii scad popularitatea in sondaje ?

    Daca i-ati chema la placinte, ar fi primii inainte
    Cand ii chemati la GREU, o iau la fuga (din 2005, mereu)
  • -3 (11 voturi)    
    Ei,uite (Sâmbătă, 28 august 2010, 16:54)

    Pantera Roz [utilizator]

    ca sunt si eu o data de acord cu d-na Turcan.In sfarsit,v-ati prins ca PDL si PNL sunt dusmani naturali.Bravo,d-na,vedeti ce inseamna sa va folositi creierul din dotare?!
    • 0 (8 voturi)    
      Gresesti pentru-ca vezi viata in roz. (Sâmbătă, 28 august 2010, 21:05)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      Nu PDL si PNL sunt dusmani.Gasca mafiota care a acaparat conducerea PNL se declara dusman de moarte al PDL.De fapt minte pentru-ca supararea mare este de la datoria lui Patriciu si de la alte excrocherii in curs de ancheta.Curand si PSD se va dezice de PNL,daca nu se leapada de Patriciu si actuala conducere.Deja unele atentionari,PSD le-a facut,dar PNL nu a reactionat decat la varf.Cum s-ar spune,asteptam provincia.
  • +12 (18 voturi)    
    PNL a costat Romania 6 ani pierduti (Sâmbătă, 28 august 2010, 16:56)

    PSD-PNL [anonim]

    PNL a costat Romania 6 ani din cei mai buni ani pe care i-a avut in ultimii 20 :

    ● 4 ani de crestere economica risipita pe voturile PSD si PNL, si
    ● 6 ani pierduti pentru reforme


    PDL nu face decat sa aplice acum, cu intarziere de 6 ani, Programul Aliantei D.A. PE CRIZA: in cele mai grele conditii in care un partid a facut vreodata schimbari in Romania :

    - simplificarea administrativa
    - programul eRomania
    - generalizarea cotei unice,
    - descentralizarea in sanatate,
    - educatia,
    - restructurarea sistemului de pensii
    - legea unitara a pensiilor
    - legea salarizarii unitare
    - restructurarea sistemului de asistenta sociala
    - reducerea numarului de agentii
    - restructurarea administratiei locale

    TOATE ACESTEA
    Erau prevazute in programul Aliantei D.A. si puteau fi facute inca de acum 6 ani, PE CRESTERE ECONOMICA

    Cu costuri sociale si politice infinit mai mici pentru toata lumea > dar mai ales pentru PDL;

    In 2007 PNL a dat cu piciorul Programului Aliantei D.A. , pentru PSD si pentru ciolan
    Lasand Romania la intrarea in criza fara bani, cu datorie publica si cu obligatii de plata a salariilor si pensiilor marite de PSD-PNL pe crestere economica - contra voturi

    »»» PSD-PNL
    Dupa ce PSD a furat 20 de ani din istoria Romaniei,
    Iata a venit si randul PNL:
    PNL a costat Romania 6 ani pierduti pentru schimbari
    • -7 (13 voturi)    
      Noutati nu ai. (Sâmbătă, 28 august 2010, 19:14)

      nemo [anonim] i-a raspuns lui PSD-PNL

      Ne-ai plictisit deja cu statistica asta, oare nu esti in stare sa faci un comentariu?
        #showComment() #showComment()
  • -5 (11 voturi)    
    CICA (Sâmbătă, 28 august 2010, 17:15)

    STAN PATITU [anonim]

    Pasamite PDL-ul guverneaza !!!
  • -3 (7 voturi)    
    dar guvernati cu dusmanul !din 2008 (Sâmbătă, 28 august 2010, 17:40)

    Eneas [anonim]

    nici un om pus de PNL-PSD nu a fost schimbat in companiile statului !cosmetic ,au trecut din planul 1 in planul 2 si atat !deci guvernati cu dusmanul ....
    mai mult organigramele la capitolul directori au fost dublate de PNL si mentinute ,daca nu majorate de PDL !in sectorul economic cel putin ,guvernarea PDL nu se vede!
    cred ca asta a si fost sarcina transpartinica a tovarasului Videanu -sa mentina gaska corupta PNL+PSD din companiile statului si in guvernarea PDL !
    de fapt nu ma mir,costoBocii tot un trib dacic erau ....
  • -4 (12 voturi)    
    O sa ajungeti pe centura politicii, portocaliilor (Sâmbătă, 28 august 2010, 19:16)

    Carcotescu [anonim]

    Vorba mareului vostru invatat ....
    • +2 (6 voturi)    
      de ce-l citati (Sâmbătă, 28 august 2010, 20:23)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Carcotescu

      daca oricum nu e bun de nimic? sau nu sunteti capabili de altceva? adevarul ca de la crin ce sa invatati? sa chiuliti? :))))

      nu nene, chiar daca reveniti la guvernare (eu prevad ca reveniti mai degraba ca balama pesedista dar e parerea mea) peste ani lumea tot ca femeia de serviciu al fostilor comunisti o sa va spuna :)

      puteti sa faceti voi misto cat vreti... norica l-a salvat pe iliescu cand s-a pus problema scoaterii sefilor de activisti de partid pcr din viata politica.
      pnl-ul pus de psd a terminat cnsasul lui dinescu de a ramas voiculescu senator.
      si multe altele pe care deja mi-e sila sa le mai enumar.

      asa ca atunci cand vorbiti de centura politicii ganditi-va cate ati facut pt psd. penalistii din 2010 sunt doar un apedince al nomenclaturistilor de dinainte de revolutie.
      voi nici pe centura politici nu aveti loc ca nu faceti politica :)
  • +1 (5 voturi)    
    REMANIERE (Sâmbătă, 28 august 2010, 20:30)

    antonia [anonim]

    Nu ma mai mira nimic. Nu cred ca ar fi buna o alianta PDL-PNL in momentul de fata. Cred ca avem nevoie de o remaniere in acest guvern: vreau ca acest guvern sa isi asume responsabilitatea pentru gafele din ultima vreme. ASA NU SE MAI POATE!
  • -3 (7 voturi)    
    intrebari degeaba.... (Sâmbătă, 28 august 2010, 20:44)

    lili [anonim]

    Adica, dna Turcan care ne-a zapacit de vreo cateva ori cu declaratii referitoare la performantele acestui guvern al dlui Boc, face filozofie pe blogul Dumneaei, auzi:
    "Despre incapatanarea de a te defini prin negatie".

    Pai, nu puturati Dna Turcan sa fiti ceva mai concreta si sa ne spuneti cate ceva din performantele Guvernului PDList al Dlui Boc si sa-l puneti asa la punct pe Dl Antonescu, ar fi fost mai eficient, nu ???!!! Ar fi fost, daca ati fi avut argumente, dar cum nu aveti datorita lipsei de performanta a guvernului preferati sa filozofati...... Filozofi, adica vorbitori gen Dl Boc am vazut noi ca aveti la PDL, dar ministri performanti care sa faca reformele dure de care are nevoie Romania, nu aveti deloc. Filozofia nu tine loc de argumente, Dna Turcan.....
    • +1 (1 vot)    
      trebuia sa o intrebi si :No ,cum fu drumul ? (Duminică, 29 august 2010, 9:02)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui lili

      Turcan vrea sa dea semne ca traieste si e inca activa politic ! Altfel e o femeie brava ,a luptat pe la Irealitatea si Halene 1-3 de cand e isteria anti-Basescu si anti PDL,pentru discernamant in afirmatiile politice! si Lili draghe ,e singurul guvern care a pus la punct doua legi fundamentale in haosul economico-social creat de PSD und PNL=LEGEA SALARIZARII BUGETARILOR SI LEGEA PENSIILOR CALCULATE DUPA CONTRIBUTIVITATE!cand or veni la loc amicii tai politici PSD und PNL,vor provoca din nou un dezastru pentru ca Romania este o cleptocratie condusa pe principiile eterne ale electoralismului :dupa noi ,potopul!
        #showComment()
  • +1 (3 voturi)    
    UNPR merita tot respectul (Sâmbătă, 28 august 2010, 21:00)

    belisarivs [anonim]

    Nu mai vreau s-aud de PNL !

    Vreau sa aud in sfarsit de cei despre care au dus greul crizei, care in vremuri ca aceastea au iesit de suf fusta PSD,
    In timp ce PNL s-a bagat sub coada PSD.
    M-am saturat de jigodii !
    Vreau sa mai aud si despre oameni normali !

    Vreau sa aud si de oamenii demni care nu s-au manjit cu PSD-ul ca PNL

    In timp ce PNL a fugit de guvernare de la inceputul crizei si pana acum, UNPR a intrat la guvernare cand a fost mai greu
    In timp ce pentru PNL in "crize" era doar Antonescu la televizor, UNPR vota in Parlament legi esentiale pentru re-constructia Romaniei:

    - Legea ANI
    - Descentralizarea spitalelor
    - Legea standardelor de cost in administratia locala (ca sa nu se mai fure, domnilor !)
    - Mica reforma in Justitie
    - Legea Responsabilitatii fiscale
    - Legea reducerii numarului de agentii

    ... si multe altele

    In final, dupa ce criza va trece, PNL va povesti ce a vazut timp de 3 ani sub fustele lui A. Nastase
    Iar UNPR va putea sa scrie ca a facut istorie.
  • +3 (9 voturi)    
    Nu cu PNL, ci cu adevaratii liberali... (Sâmbătă, 28 august 2010, 21:57)

    Rescatorul [anonim]

    Si eu am sperat mereu ca inteligenta si ratiunea va triumfa si dreapta se va reuni din nou, pentru binele tarii. Din pacate, m-am inselat. PNL este doar o gasca vasala lui patriciu, Iliescu, Nastase si stapanilor lor adevarati de la rasarit. Tot ce se ontampla pe scana politica romanesca nu este intamplator. Rusia pune mari presiuni pe agenturaile lor din PSD si PNL sa dea jos guvernul PDL si sa-l inlature pe Basescu pentru a le deschide drumul, prin Romania catre Balcani, dominarea gurilor Dunarii si Marii Negre si, mai ales, pentru a scoate Romania din UE si NATO si a o aduce in sfera de influenta a Rusiei. Sper ca Dumnezeu sa ajute Romania, pentru ca tradatorii sunt multi si parsivi.
    • +1 (1 vot)    
      Adevarul, si numai adevarul.... (Duminică, 29 august 2010, 9:34)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      Si eu am sperat mereu ca inteligenta si ratiunea va triumfa si dreapta se va reuni din nou, pentru binele tarii. Din pacate, m-am inselat. PNL este doar o gasca vasala lui patriciu, Iliescu, Nastase si stapanilor lor adevarati de la rasarit. Tot ce se ontampla pe scana politica romanesca nu este intamplator. Rusia pune mari presiuni pe agenturaile lor din PSD si PNL sa dea jos guvernul PDL si sa-l inlature pe Basescu pentru a le deschide drumul, prin Romania catre Balcani, dominarea gurilor Dunarii si Marii Negre si, mai ales, pentru a scoate Romania din UE si NATO si a o aduce in sfera de influenta a Rusiei. Sper ca Dumnezeu sa ajute Romania, pentru ca tradatorii sunt multi si parsivi.
  • +5 (11 voturi)    
    Numai el ? (Sâmbătă, 28 august 2010, 22:28)

    Serje [utilizator]

    PNL nu inseamna numai acest profesoras de ciclu 2, Antonescu. Dupa cum vorbeste chiar ca nu merita doi bani ca sa-l asculti. parca a imprumutat tenta lui Felix Voiculescu la ale carui tonomate face el felurite declaratii de betivan tampit .
    Tot astept un alt PNL, cu ceva desteptaciune in voci si fapte. Pacat de ei.
  • -3 (9 voturi)    
    hahahahahaha (Sâmbătă, 28 august 2010, 22:36)

    Tim [anonim]

    Pai dupa ce a zis ieri Crin ca nu vrea cu PDL se trezeste secretara lui Stolo sa ne spuna ca PDL nu e interesat :)))))))))))))
    Tare domle...
  • -1 (3 voturi)    
    Bravo!!! (Sâmbătă, 28 august 2010, 23:13)

    Gigi [anonim]

    PNL e partid serios, nu face guverne cu giulumele pupincuriste. PDL o sa dispara daca nu se retrage in opozitie, la fel ca PNT-ul.
  • -1 (3 voturi)    
    Mare dorinta, dom'le (Duminică, 29 august 2010, 10:25)

    mircea [anonim]

    Cit de mare e disperarea pedeleprelor pentru o alianta cu PNL-ul, se vede si din aceasta declaratie a nulitatii de turcan.

    Din momentul formarii primului guvern boc, PNL-ul de fiecare data a afirmat ca NU VA FORMA UN GUVERN IMPREUNA CU PDL-UL. Nu au existat alte declaratii, decit eventual de la persoane fara nici o functie la liberali. Cu toate acesta pedeleii tot timpul aduc in vorba subiectul. Declaratii pro, pe urma declaratii contra propriilor declaratii pro, in acelasi stil consecvent in care decurge si guveranrea lor.

    Si zic de disperarea mare, deoarece fatuca asta nu scrie pe blog. Ultima postare o are din 24 iulie. Acum deodata s-a trazit sa vorbeasca din nou total haotic despre ceva ce exista doar in visele de supravietuire a pedeleilor: intrarea la guvernare a PNL. Daca ea a fost pusa sa ridice mingea la fileu, inseamna ca si in interiorul portocaliilor se stie ca nimeni nu mai are credibilitate ;)
  • -2 (2 voturi)    
    din putzul gandirii doamnei turcanu (Duminică, 29 august 2010, 11:33)

    cititor hotnews [anonim]

    Tovarasa turcanu uita ca ,nu numai ca a facut parte din pnl,dar a pus umarul la greu alaturi de alti "pnl"isti,la indemnul lui basescu sa desfiinteze pnl.
    Da, adevarat pnl-ul nu poate guverna cu dusmanii lui de moarte.
  • -2 (2 voturi)    
    Femeia asta este parlamentar ? (Duminică, 29 august 2010, 12:08)

    Eugenica [anonim]

    Draga deosebit de inteligenta doamna fac aceasta afirmatie dupa ce am citit aberatiile pe care le-ati spus.
    Ca si cetatean am ajuns la concluzia ca voi cei din PDL sunteti rupti de realitate.Credeti ca toata lumea va vrea pe voi.Credeti ca lumea va sta la picioare?Nu va amagiti,ati prostit lumea o data , a doua oara puscaria va mananca.Voi reduceti Romania la PDL ?Romania nu e PDL,Romania este o mana de oameni pe care voi ii credeti prosti dar care se vor destepta si atunci sa te tii..........
  • +3 (3 voturi)    
    Despre creiere (Duminică, 29 august 2010, 12:22)

    Clujean [anonim]

    Pai dupa plecarea lui Stolojan cu ai lui au ramas doar vagi urme de creier pe timona PNL.S-ar mai gasi ceva marfa neuronica in provincie, dar sefii ghetariei o tin la congelat. Cu multa grija!
  • +1 (1 vot)    
    as prefera in locul aprecierilor violente (Duminică, 29 august 2010, 12:48)

    PSD-erbedeul [utilizator]