Catalin Chereches si Zamfir Ciceu, exclusi din PNL

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 august 2010, 14:34 Actualitate | Politic


Deputatul Catalin Chereches si consilierul judetean Zamfir Ciceu au fost exclusi din PNL, cu majoritate de voturi, pentru actele de indisciplina de la Baia Mare, a anuntat sambata secretarul general al partidului, Radu Stroe, informeaza Mediafax.

"A fost o propunere a conducerii filialei PNL Maramures care a fost luata in considerare de BPC si transmisa DP in ideea de a fi exclusi pentru actele de indisciplina raportat la hotararile Biroului Politic Teritorial, la protocoalele din teritoriu si la comportamentul propriu zis in organizatie", a spus Stroe, la finalul sedintei Delegatiei Permanente de sambata.

Motivul excluderii are la baza actiunile politice ale lui Chereches si Ciceu care au generat ruperea protocolului PNL-PSD la nivel local prin demiterea viceprimarului Mircea Dolha, la mijlocul lunii iulie.

Catalin Chereches a intrat in Parlament pe listele PSD, de unde a demisionat in februarie 2010, inscriindu-se in PNL in luna mai.

Potrivit lui Stroe, pentru excluderea lui Chereches au votat 75 de liberali, 28 pronuntandu-se impotriva, iar pentru cazul Ciceu au votat favorabil tot 75 de liberali si doar 26 impotriva.

"Sigur ca exista un regret in excluderea celor doi, e vorba de un consilier judetean care indeplinea rolul de viceprimar, dar suspendat potrivit hotararii Tribunalului Baia-Mare.

Trag nadejde ca aceasta lectie va face ca, intr-un timp scurt, si de un an de zile, potrivit Statutului sa poata reveni daca vor fi inteles care au fost erorile", a tinut sa spuna Stroe.

El a mai spus ca cei doi liberali si-au recunoscut implicit vina si au cerut clementa de la DP.

"Aici au avut un comportament civilizat, implicit au recunoscut ca au gresit si au cerut clementa DP. Tot implicit s-a spus ca probabil s-a gresit si asa e in viata, uneori gresesti", a spus secretarul general al PNL.

El a mai spus ca, in Delegatia Permanenta, liberalii au batut in cuie programul grupurilor parlamentare, am lansat programul economic cu termen de 10 zile pentru dezbatere in organizatiile teritoriale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2347 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Pai daca (Sâmbătă, 28 august 2010, 15:05)

    Pantera Roz [utilizator]

    primiti pesedisti in partid...Cu astia trebuie colaborat punctual,nu primiti in partid...Primiti tradatori,aveti tradare.E simplu ca vaca.Poate va apucati acum sa primiti si pedelisti.Ar fi si mai magnific!
  • +4 (4 voturi)    
    HeHe (Sâmbătă, 28 august 2010, 15:06)

    cristi767 [utilizator]

    Inca un vot in minus la motiune ? :))
  • -3 (3 voturi)    
    asa este in tenis (Sâmbătă, 28 august 2010, 15:13)

    anamaria [anonim]

    cu un asa material nici un jurnalist care se respecta nu ar face cariera, dar la noi in Romanica se pare ca se face cariera. Au miscat in front si au fost eliminati, lasa ca revin ei peste cateva luni cand mai uita oamenii. La vremuri noi, tot noi
  • +2 (14 voturi)    
    Talibanismul Antonestilor (Sâmbătă, 28 august 2010, 15:22)

    Andy Latimer [utilizator]

    Nu se dezminte cu nici o ocazie ! PNL-ul a devenit o junta extremista-o adevarata coloana a 5-a a activistilor securisti si de lingai,catelusi ce asteapta resturile de la mesele mogulului ranjitor Paturiciu ! Iar acesti teroristi, viermi ai politicii mioritice, isi vor primi pedeapsa dupa reforma constitutiei(majoritatea parlamentarilor PNL au intrat prin EFRACTIE in parlament, adica de pe locurile 2 si chiar 3)...Uitati-va doar la Gunoiul de Stroe,securist dovedit,PCR-ul n-a avut atatea Jigodii in randul activistilor,cati numeri printre Guzganieni, Fenechii ,Adomniti si Chiuari,de trista amintire,adevaratii banditi ce au pus pe butuci aceasta tara !!!
    • -2 (8 voturi)    
      Ce imi place ca nu esti fanatic (Sâmbătă, 28 august 2010, 18:27)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Andy Latimer

      Ma gandesc cum ai scrie daca ai fi un fanatic. Pe bune ma bucura asta. Si in caz ca te intrebi vreodata, cred ca noi in tara asta o ducem rau din cauza unora ca tine care nu spun nimic de fapt, doar injura ca altceva nu stiu.
  • +7 (9 voturi)    
    culmea (Sâmbătă, 28 august 2010, 15:46)

    Dopi [anonim]

    E chiar culmea si rusinos ce se intampla. Cei doi, impreuna cu tot grupul consilierilor liberali din CL Baia Mare, l-au schimbat pe viceprimarul Dolha (PSD) cu unul liberal. Ce a avut partidul de pierdut?
    • -3 (5 voturi)    
      intelegerea e intelegere (Sâmbătă, 28 august 2010, 18:16)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Dopi

      Peste tot la nivel local exista intelegeri intre partide, indiferent de politica de la centru. In resedintele de judet fara astfel de intelegeri nu se pot numi viveprimarii si vicepresedintii de consilii judetene. Basca se mai negociaza si pentru turul 2 de la primar si pres de CJ.
      Aceste intelegeri au valabilitate pe intreaga durata a mandatului, INDIFERENT de evenimentele ulterioare.

      Daca ai verticalitate si te-ai inteles un lucru, tii de el. Doar tradatorii si cei fara caracter isi calca cuvintul la prima adiere de vint. Vezi basescu cu solutia imorala Voiculescu. Dupa ce a trecut puntea, s-a dezis de el. Da, se poate aplauda, insa tradeaza exact caracterul omului.
      La Baia Mare probabil a existat o intelegere, pe care cei doi au incalcat-o.
  • +3 (11 voturi)    
    FFFUUUUUUUUU (Sâmbătă, 28 august 2010, 15:55)

    Ovidiu [anonim]

    Deci PSD si PNL se tin de mana pe sub masa....

    Ptiu drace.... mie mi se pareu ca se ataca...

    Daca PNL ii exclude si pe alesii cu prezente sub 1% la servici ii votez data viitoare.

    :))))
  • +2 (6 voturi)    
    Chereches, nelinistitul! (Sâmbătă, 28 august 2010, 16:07)

    Liviu Iordache [anonim]

    Ce adunatura de otrepe, trag ca musca! Uitati-va la acest Chereches, baiat cu freza, potriveste bine culorile, nu-si pune sosete albe la costum sau cravata cu flori la costum in dungi! Dar aici se opreste toata priceperea, un carierist de doi lei, care vitupera impotriva liberalilor si psd-ului, fiind independent, ba chiar unpr-ist, dupa care pnl, acum aerian! Cind dracu' a avut timp sa invete toate golaniile astea, ca abia a facut ochi?
    • 0 (0 voturi)    
      cand incepuse vanzoleala (Marţi, 31 august 2010, 8:54)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Liviu Iordache

      'ndependentzilor, prin palavrament, pontus si floricel se jurau, pe trecutul lor istoric, ca cum ca nu mai vor primi inapoi pe ..mutantzi.

      nici nu se racira spusele lui pontus, ca fugarii din pedele sun bine venitzi in pesedea, da cu conditzia unui vot.
      deci, orice palavramentar este la un vot de schimbarea gastii de infractori.

      s'auzim de bine, mai draga !
  • +1 (5 voturi)    
    traseisti nenorociti (Sâmbătă, 28 august 2010, 16:22)

    sile [anonim]

    Reprezentanti tipici ai politicienilor romani care nu au nicio legatura cu vreo doctrina politica ci doar cu interesul personal.

    Caracterizarea este dura dar nu pot gasi cuvinte mai potrivite pentru a descrie pe unii care sar de la stanga la dreapta (sau invers) esichierului politic fara nicio apasare,fara nicio rusine.
  • +4 (12 voturi)    
    Gestul lui Antonescu era previzibil... (Sâmbătă, 28 august 2010, 16:39)

    judex [anonim]

    ..cei doi deputati exclusi au atentat la unitatea de nezdruncinat a PSDNL. Doar cei usor manipulabili pot cadea in capcana independentei PNL fata de tandemul Patrilician..
  • 0 (8 voturi)    
    in sfirsit am scapat de ei (Sâmbătă, 28 august 2010, 18:05)

    gelu [anonim]

    bine ca am scapat de doi dobitoci ha ha ha ce mai politicieni sar de la un partid la altul dupa cum bate vintul(interesul) mare psd-ist Chereches ia r dupa citeva luni mare pnl-ist lasa-ne frate cu politica ta si du-teeeeee!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    m-ar interesa (Duminică, 29 august 2010, 9:39)

    tiana [utilizator]

    Mai, pe mine -"ca femeie ce sunt" vorba lui Norica (hi hi hi) ma intereseaza daca l-au exclus cu cel cu sexul pe canapeaua lui Crin? Sau il invidiaza?! (hi hi hi)
  • +2 (4 voturi)    
    DP = CAPO DI CAPI (Duminică, 29 august 2010, 11:59)

    carat [utilizator]

    Am si eu o nelamurire:
    *El (Radu STROE) a mai spus ca cei doi liberali si-au recunoscut implicit vina si au cerut clementa de la DP.*

    Cine este acest DP ? Dinu Patriciu? Daca este Dinu Patriciu, de ce clementa trebuia ceruta lui ? ce functie are DP in PNL ? din cate stiu eu niciuna, el fiind doar simplu membru de partid ! sau gura pacatosului (Radu Stroe) adevar graieste si ne spune limpede si verde-n fata ca tot PNL-ul face sluj la picioarele lui Patriciu si ca el este *Capo di capi PNL* !!!!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      vai, ce subtil esti, bre! (Duminică, 29 august 2010, 21:10)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui carat

      DP inseamna Delegatia Permanenta, dar un pedelist cufurit de frica puscariei ca tine n-are de unde sti! calm, boys, de bulau nu scapati, prea ati furat si batjocorit totul pe aici!