VIDEO Senatorul Georgica Severin si-a dat demisia din PDL

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 24 august 2010, 10:43 Actualitate | Politic


Senatorul PDL Georgica Severin si-a anuntat, marti, demisia din partid, dupa mai multe saptamani in care a anuntat ca e posibil sa parasesca formatiunea democrat-liberala. Anuntul a fost facut in sedinta grupului PDL din Senat. Ulterior, Severin si-a anuntat demisia in plenul Senatului.

Saptamana trecuta, surse parlamentare
au declarat ca zece senatori PDL ar intentiona sa demisioneze din partid, la inceputul sesiunii parlamentare, urmand sa formeze, in prima instanta, un nou grup independent in Senat. Aceleasi surse au mai aratat ca grupul celor zece s-ar putea forma in jurul senatorului Georgica Severin.

Pe langa cei zece senatori, din PDL ar mai putea demisiona, potrivit acelorasi surse parlamentare, si trei deputati, pe langa Calin Potor, care a demisionat saptamana trecuta.

Georgica Severin a dezmintit informatia. El a declarat atunci pentru HotNews.ro ca nu l-a sunat nici un senator PDL sa-i spuna ca demisioneza din partid si ca nu are cunostinta depre o astfel de miscare a colegilor din PDL.

Traian Igas, liderul grupului PDL din Senat a declarat pentru HotNews.ro: "Este o intoxicare si un scenariu prin care se incearca agitarea spiritelor in partid".



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2271 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Asa migratorilor (Marţi, 24 august 2010, 11:02)

    nemesis [anonim]

    Si o sa va duceti ,,cu caciula in mana,precum base cand a fost la GRIVCO"la cei din pdsr pe care ia-ti injurat pana acum.
    Mama ei de politica romaneasca,singurul scop al lor este cum sa jefuiasca mai mult.Iar prostimea se improsca cu noroi pentru niste oportunisti.
    • 0 (2 voturi)    
      pai seful lui era sigur ca nu pleaca nimeni (Marţi, 24 august 2010, 12:05)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui nemesis

      am vazut eu cu ochii mei ca seful grupului pdl din senat declara sus si tare ca stie el ca nu pleaca niciun senator. sa ne fi mintit?
  • +3 (5 voturi)    
    hmm... (Marţi, 24 august 2010, 11:04)

    george [anonim]

    cred ca toata lumea se gandeste la faptul ca...sobolanii parasesc corabia care se scufunda
    • 0 (2 voturi)    
      Eu zic (Marţi, 24 august 2010, 11:23)

      abur [anonim] i-a raspuns lui george

      sa o parasim si noi...
    • -1 (1 vot)    
      si ce nu e adevarat? (Marţi, 24 august 2010, 12:03)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui george

      ca nu sunt sobolani sau ca nu se scufunda corabia. mie mi se par adevarate amandoua.
  • -1 (5 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 24 august 2010, 11:22)

    marcel [anonim]

    Felicitari Georgica!
    Ti-a venit mintea la cap.
    • 0 (4 voturi)    
      oare ? (Marţi, 24 august 2010, 12:27)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui marcel

      PSD-ul nu este un partid politic de stanga, nu este nici macar un partid politic, este un grup constituit in vederea savarsirii de infractiuni. PSD-ismul insa este o stare de spirit, cea mai conceptualizata, concretizata si abjecta reprezentare a infractionalitatii, a tradarii de neam. Ea are priza in zonele cu persoane cu grave carente intelectuale si morale. Asa cum este fundamentalismul islamic, wahabbismul, pesedismul este sursa de teroare si crima organizata. Oficinele sovietice se folosesc de acest flagel in lupta lor de a distruge Romania. Rtv, a3, cotidianul.ro, cozile lor de topor incita la distrugerea statului.
      • +2 (2 voturi)    
        Si care ... (Marţi, 24 august 2010, 14:26)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui gabriel

        ... e legatura cu Georgica?

        In afara de faptul ca ai un text propagandistic destul de slabut pe care il bagi si atunci cand nu se potriveste deloc subiectului ...
  • +2 (4 voturi)    
    Asteptam demisia tuturor din parlament !!! (Marţi, 24 august 2010, 11:32)

    rov [utilizator]

    Demisia de onoare --- ???? :)))....:)))))
  • +2 (2 voturi)    
    vrajeala (Marţi, 24 august 2010, 11:36)

    dodu [anonim]

    tot se misca dintr-o parte in alta, si fac formatiuni si organizatii, ca poate li se pierde urma. orataniile astea nu fac absolut nimic in afara intereselor lor personale si de grup. oricum interesul de grup ramane acelasi indiferent de cat de chipurile "independenti" sunt.
  • -1 (9 voturi)    
    Nu e o surpriza. PDL nu mai rezista mult (Marţi, 24 august 2010, 11:49)

    Mariana [anonim]

    Aceasta demisie nu surprinde si in lunile urmatoare vom vedea scindarea PDL, in paralel cu pierderea alegerilor viitoare. PDL nu va trece de pubertate, si nu va ramane ca un partid in istorie, ci, ca un experiment al unui conducator egocentric. Va veti convinge...
  • +2 (6 voturi)    
    cine este Georgica Severin ? (Marţi, 24 august 2010, 12:01)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    aud prima oara acest nume.

    Duca-se! Un anonim mai putin.

    Ce o sa faca? O sa voteze impotriva legii ANI si pentru motiunea de cenzura?
    Si ce-i cu asta?

    Era bine sa plece din Parlament.
    • -1 (3 voturi)    
      Exact ... (Marţi, 24 august 2010, 14:29)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      ... cand demisioneaza cineva in PD sa isi piarda si mandatul de parlamentar ca doar pe listele PD-ului a fost ales. Cand demisioneaza o groaza din PNL si PSD si se duc la guvernare alaturi de PD in UNPR (sau chiar ca membri PD) foarte bine (ca doar au fost alesi uninominal si trebuie sa reprezinte interesele alegatorilor) ...

      Limbajul dublu la portocalii frizeaza ridicolul ...
  • -2 (6 voturi)    
    Era logic, (Marţi, 24 august 2010, 12:11)

    Pantera Roz [utilizator]

    tipul pare destept...Ce sa caute la PDL...
    • -1 (3 voturi)    
      Dimensiunea gusei d-lui (Marţi, 24 august 2010, 15:00)

      oki [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      sugereaza intr-adevar multa desteptaciune .In partidul lui Dan Diaconescu cred ca s-ar simti minunat . Poate chiar pe langa Norica Nicolai la PNL (am si eu o feblete ).
  • -1 (1 vot)    
    Senatorul Jorj' si politichia damboviteana (Marţi, 24 august 2010, 22:00)

    gura rea [anonim]

    Ce faci Jorj' politica de Dambovita sau de Prahova?
    E "Zarva " prea mare si vrei sa o faci "ALTPHEL"?
    Te credeam baiat subtire,daca stiai ca nu poti de ce te-ai bagat in troaca ?
    Sau ti-a picat vre-o omleta de la Cornu?
    Nu prea mai merg furaciunile ca sunt toti cu ochii pe voi si te-ai suparat ca magarul pe sat?
    De ce nu-ti dai demisia din parlament daca nu esti de acord cu ei?
    Asa poate te credeam .....