VIDEO Adrian Nastase: Daca motiunea trece, vrem un guvern de serviciu, cu mandat limitat, pentru pregatirea alegerilor anticipate

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 23 august 2010, 9:50 Actualitate | Politic


PSD isi va asuma guvernarea, daca motiunea de cenzura impotriva guvernului Emil Boc trece, doar daca va obtine postul de prim ministru si numai pentru o perioada de sase luni, pentru a pregati alegerile anticipate, a declarat luni presedintele Consiliului National al social-democratilor, Adrian Nastase.

"Suntem constienti de faptul ca, indiferent de rezultatul motiunii, dar mai ales daca motiune trece, am avea in continuare un mod de guvernare a tarii in care un rol importat ii revine presedintelui Traian Basescu", a explicat el, la Antena 3, adaugand ca PSD trebuie sa aiba "anumite garantii ca lucrurile se vor schimba", cum este cea postului de premier.

"Un astfel de prim ministru nu ar putea sa fie decat din partea noastra", a subliniat el, intrebat daca PSD este dispus sa-si asume guvernarea.

Adrian Nastase a precizat ca guvernul care va fi format in cazul in care motiunea trece va avea ca principale sarcini pregatirea alegerilor anticipate pentru anul viitor si "inlaturarea efectelor guvernarii Basescu-Boc".

In ceea ce priveste componenta acestui "guvernul de serviciu", "cu un mandat limitat", fostul premier a explicat ca "in mod evident va trebui sa cuprinda reprezentanti din mai multe partide", sugerand formula guvernului Stolojan din 1991, din care au facut parte si liberali.

Adrian Nastase nu a inaintat o data la care va fi inaintata motiunea de cenzura, precizand doar ca "problema e de a gasi momentul potrivit, de a judeca momentul in care exista masa critica pentru o astfel de actiune", in conditiile in care "presiunea public poate sa influenteze, sper, votul din Parlament".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2198 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    Este un moment propice pentru PSD (Luni, 23 august 2010, 10:06)

    Constantin [anonim]

    si al naibi de prost pentru PDL. Pentru a rezista acestui moment PDL-ul are nevoie de inca un aliat politic in parlament in afara de UDMR.
    • -5 (11 voturi)    
      rezista?? aliat??? (Luni, 23 august 2010, 11:04)

      raymond [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      De ce sa reziste? E ceva de pierdut coane?

      Aliat ca sa faca ce? Exista un proiect, ceva, o strategie si are nevoie de aliati?

      Care e orizontul ?
      • +7 (9 voturi)    
        PSD vrea mandat de 4 ani la furat (Luni, 23 august 2010, 11:16)

        cris [anonim] i-a raspuns lui raymond

        Alegeri anticipate pentru PSD insemna ca vor mandat de 4 ani pentru furat. Nu se incurca cu 2 ani si apoi sa dea socoteala in alegerile din 2012.
        Si cum ramane cu referendumul. Imperativ sau nu populatia avotat in proportie de 78% micsorarea numarului de parlamentari si trecerea la sistem unicameral.
        Ore vointa poporului nu conteaza?
        Si inca ceva.. cand apare legea ca persoanele care nu contribuie la bugetul statului (din venituri salariale sau asimilate) sa nu aibe drept de vot?
        • -1 (5 voturi)    
          ba da, ba da (Luni, 23 august 2010, 11:48)

          raymond [anonim] i-a raspuns lui cris

          Ba da, vointa poporului conteaza, ea ne-a adus unde suntem acum, presupun ca tu esti multumit ca e de bine.
          De furat usor usor se reuseste in 2-3 ani ca sa se fure mai mult decat ailalti in 15. Recupereaza repede astia n-am ce zice, imi place ca vor sa isi mai asigure si avans confortabil sa nu mai poata fi prinsi.
          Auzi chestia asta cu referendumul o arunca asa ca sa nu-i intrebe lumea de altele sau....
          D-aia nu maipot romanii dormi ca e bicameral si sunt multi parlamentari.
          Cred ca toti romanii se trezesc dezamagiti ba ce naspa sa incepziua cu parlamentul asta bicameral
          • +2 (4 voturi)    
            Nu ai nici un drept sa judeci vointa poporului (Luni, 23 august 2010, 12:21)

            cris [anonim] i-a raspuns lui raymond

            Cel ce se supsituie vointei poporului se numeste DICTATOR. Prin urmare dorinta poprului roman (si nu a "prostimii" cum judeci tu) trebuie respectata de clasa politica.
            Dorinta mea este ca dreptul de vot sa fie executat pe baza contributivitatii fiecarui roman la funcionarea statului (adica prin plata de taxe si impozite). Dorinta mea nu reprezinta vointa poporului si este doar un subiect de discutie.
            PSD-ul ca si PDL, PNL, UDMR au avut sansele sa-si arate veleitatile dictatoriale.
            Faptul ca incurajeaza un stat asistat social da nota ca doreste dezbinarea acestui popor. Faptul ca in parlament se voteaza conform directivelor lui ANTONESCU, PONTA ne da de gandit ca acesti oameni au veleitati dictatoriale judecati conform legilor in vigioare ( "intaigare la nesupunere civiva" iti suna cunoscut"- pentru asta CEAUSESCU a fost judecat si impuscat).
            Incearca sa revezi un desen animat -se numeste "FERMA ANIMALELOR"-suntem bine caracterizati ca stat in acel film
            • -6 (8 voturi)    
              ATENTIE! (Luni, 23 august 2010, 12:39)

              raymond [anonim] i-a raspuns lui cris

              1. Mai postacule portocaliu, de ce ai postat identic acelasi comment la articolul cu dragnea. Bai nene voia asta faceti mah toata ziua, incercati sa ne convingeti ra negrul e alb.

              2. Mai incultule cuvantul "a supstitui" nu exista poate a "substitui". Mai nemernicilor pai vii tu sa spui care si ce fura...

              aoleu aoleu
          • +1 (3 voturi)    
            concluzia (Luni, 23 august 2010, 17:27)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui raymond

            ce inteleg eu din comentariul tau:
            1. te doare'n pix de rezultatul alegerilor si al oricarui referendum. tu stii ce e bine pt popor..
            2. zici ca 'ailalti' au furat 15 ani. bine ca macar recunosti ca au fost la putere 15 ani.. desi in realitate au fost cam 17 cu marioneta de tariceanu.

            Si solutia ta: inca o guvernare neocomunista nastase-ilici!? Ce bine ar fi daca am putea sa impartim tara asta in doua. Macar 2-3 ani. Sa va guverneze pe voi nastase cu ilici.. dar sa va guverneze pe banii si munca voastra, nu pe impozite platite de cei care voteaza dreapta. N-aveti decat sa va puneti 15 camere in parlament.. sa aiba un loc caldut toti fostii activisti de partid si nepotii lor.
      • +12 (12 voturi)    
        Nu taica, n-au nici un proiect (Luni, 23 august 2010, 11:20)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui raymond

        Numai alianta draga lu' matale psd-pnl are proecte, pdl habar n-are ce face...
        Ia zi si mie proiectele opozitiei, inafara de jos basescu. Cine va guverna, cu ce program de guvernare? Aud?
        • +2 (4 voturi)    
          Taci ma... (Luni, 23 august 2010, 13:01)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

          Proecte, proecte... Ce proiecte sa aiba oamenii astia ma? Ca e PSD, PDL, PNL... nu vezi ca de 20 de ani ne zbatem in aceeasi mocirla? Daca unii dintre ei aveau vreun proiect bine pus la punct, acum eram bine. Toti se baga la guvernare doar pt ciolan.
          Vrei proiecte? Ia si fa tu un proiect si cauta finantare pt el ca sa o duci bine.... lasa proiectele de guvernare ca n-ai sa vezi niciunul in urmatorii 20 de ani.
    • -1 (9 voturi)    
      scurta analiza (Luni, 23 august 2010, 11:15)

      cenzurat [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      PSD-ul a luat-o pe o cale gresita si e foarte posibil s-o ia in freza!
      Ponta nu doreste alegeri prezidentiale anticipate (este "necopt" si nepregatit pentru o astfel de lupta) si nici ca Geoana sa ajunga presedinte interimar asa ca nu va marsa la suspendarea mitocanului. Mitocanul nu-si poate permite pierderea totala a controlului fraielor guvernarii ceeace inseamna ca nu vom avea alegeri anticipate. Din cele doua enunturi, in lipsa aparitiei unor factori surpriza, putem concluziona existenta unui armistitiu de facto intre Ponta si marinar, armistitiu care insa il favorizeaza pe ultimul, un jucator mult mai abil si mai lipsit de scrupule!
      Daca PSD ar fi fost serios in demersurile trambitate, ar fi programat prezentarea programului-alterantiva si a masurilor lor anti-criza chiar inainte sau in primele zile ale sesiunii parlamentare de toamna, odata cu inceperea demersurilor pentru demiterea guvernului prin motiune.
  • +9 (11 voturi)    
    tara chiere si PSD se chiaptana (Luni, 23 august 2010, 10:26)

    macchiavelli [anonim]

    in 2005 nu s-au putut organiza alegeri anticipate pe motiv ca erau inundatii. acum Romania si restul lumii trec prin cea mai dura criza economica din ultimii 80 de ani - evident, acum SE POT face alegeri anticipate :) LOOOOOL
  • +15 (15 voturi)    
    Seriously? (Luni, 23 august 2010, 10:31)

    baubau [anonim]

    Nu mai vreau sa aud ce are de spus Adrian Nastase, niciodata, in niciun context, pe nicio tema. Nu e normal ca omul asta sa mai aiba ceva de zis in tara asta. Prima data sa isi faca anii de puscarie!
    • +10 (10 voturi)    
      In calitate de urmarit penal vorbeste? (Luni, 23 august 2010, 10:47)

      DR [anonim] i-a raspuns lui baubau

      Cum stam noi toti si bagam in seama doar urmariti penali, toti infractorii, culmea e ca asta, urmaritu e papusaru' lu' fostu' procuror, adica un infractor conduce un procuror, de fapt in Romania e o procedura standard in ziua de azi, scuzati-mi logica.
    • -9 (9 voturi)    
      Serios? (Luni, 23 august 2010, 10:59)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui baubau

      Se pare ca nu te intereseaza, nu vrei sa auzi, DAR CITESTI si pierzi timpul sa mi si scri un comentariu referitor la Nastase.
      Ciudata situatie. Inteleg ca te silueste cineva...
    • -9 (11 voturi)    
      te oftici? (Luni, 23 august 2010, 11:06)

      plisken [anonim] i-a raspuns lui baubau

      Daca nu mai vrei sa citesti de Adrian nu mai deschide articolul. In privinta puscariei, sa o faca primul Basescu pentru flota si pe urma o face Nastase pentru termopane. Doar atata poti, baiete?
      • +3 (3 voturi)    
        Nu cred ca sti (Luni, 23 august 2010, 15:08)

        Rammy [utilizator] i-a raspuns lui plisken

        Dar Basescu cand a fost cercetat in cazul flota si-a dat imediat demisia din Parlament,nu s-a ascuns ca Nascase-puscariabilul ani de zile dupa fusta PSD-NL-ului .
  • +11 (11 voturi)    
    nascase vorbeste discutii (Luni, 23 august 2010, 10:40)

    Bogdan [anonim]

    ... cum faci alegeri anticipate fara sa pice guvernul de 2 ori la rand?... si atunci cum mai mui guvern de serviciu, nu trebuie sa treaca de parlament? plus ca Basescu poate sa propuna si 10 prim-ministri care sa pice unul dupa altul in parlament si sa nu dea decretul de alegeri anticipate...
  • +7 (7 voturi)    
    Vreti sa spuneti ca nu veti respecta Constitutia? (Luni, 23 august 2010, 10:42)

    mircea [anonim]

    Nici nu ar fi de mirare daca ne gandim la referendum pe care PSD nu l-a respectat,si spun ca ar avea curaj sa vina la alegeri anticipate.Sa-i vedem.
    • 0 (2 voturi)    
      ce referendum visezi? (Luni, 23 august 2010, 12:25)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui mircea

      a fost referendum cu intrebarea "vreti sa schimbe psd constitutia" si nu stiu eu?
      psd nu poate modifica constitutia pentru ca nu are majoritate. majoritatea o au aia care au facut guvernul.
      daca ar putea psd sa modifice constitutia ar putea si pdl. dar nu vor. nici psd, nici pdl
  • +3 (5 voturi)    
    mda... (Luni, 23 august 2010, 10:59)

    me [anonim]

    desi nu pot suferi PDL si consider ca sutn chiar ceva mai rai decat PSD (sa fie clar si psd au furat de au rupt si si-au batut joc de tara), chiar nu e momentul de alegeri... si oricum chiar daca ra fi nu s-ar schimba absolut nimic (in bine cel putin)
  • -9 (9 voturi)    
    Alte aberatii (Luni, 23 august 2010, 11:02)

    boc-poc [anonim]

    Nu e clar , de 6-sase ani- ca Basescu nu vrea sa cedeze din putere, iar exemplul cu un PM ca Tariceanu, nu se va mai repeta, cat e presedinte ?
    Nici guvern de tehnocrati nu va accepta, tot din cauza limitarii puterii lui de decizie.
    Cine vrea sa schimbe ceva in Romania, onest, trebuie sa-l INFRUNTE pe BASESCU intai. Cum? Avem doctori in drept constitutional, sa ne lumineze.
    • +8 (8 voturi)    
      nimeni nu vrea sa se schimbe. (Luni, 23 august 2010, 11:15)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui boc-poc

      Cei care vor sa schimbe guvernul sunt printre cei care au dosare penale si spera ca un alt guvern le-ar mai permite o amanare.In septembrie sunt toti invitati la audieri.Ce nu va este clar de ce vor schimbare de guvern?Pentru-ca sunt convinsi ca nu pot pune un guvern din membrii proprii de partid,neavand un program de guvernare,vor guvern asa la plesneala,fara raspunderi,sa poata ei sa mai amane procesele.Le este teama ca prind alegerile din 2012 in puscarie.
  • +9 (9 voturi)    
    cum isi permite Adrian Nastase (Luni, 23 august 2010, 11:02)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    sa emita pretentii de orice fel?

    Cine are probleme de coruptie si ilegalitati de price fel sa dispara din spatiul public.

    D-le Nastase, sunteti un model prost penmtru romani, si asa greu incercati la capitolul fibra morala.

    Dispareti!
    • +8 (8 voturi)    
      raspuns lui Valexandru (Luni, 23 august 2010, 11:23)

      willy [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Inainte de orice alegeri, anticipate sau nu, sa se respecte referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari si trecerea la o singura camera legislativa.
      Nastase a uitat de dorinta noastra?
      • +5 (5 voturi)    
        se pare ca parlamentarii (Luni, 23 august 2010, 13:17)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui willy

        au uitat de referendum.
        Cum naiba ii constrangem sa-si aminteasca?
  • +10 (10 voturi)    
    daca motiunea trece (Luni, 23 august 2010, 11:03)

    cet23 [anonim]

    Daca motiunea trece, Romania se prabuseste economic.
    Ultimul lucru de care are tara acum nevoie este instabilitatea politica. Se pare ca PSD-ul o doreste cu ardoare! Iar vreo 35% dintre romani isi doresc PSD-ul.
    Fie ce-o fi, m-am saturat de atata netremnicie si prostie crasa! Votati-l toti si pe Dan Diaconesc. Doar ne-a promis ca da la fiecare roman 20 000 de euro, nu?
    • -8 (8 voturi)    
      Daca motiunea trece... (Luni, 23 august 2010, 11:26)

      cet24 [anonim] i-a raspuns lui cet23

      ...Romania se prabuseste.Ciudat ,dar am impresia ca e prabusita de cam multisor,iar stimabili nostri politicieni ãi cam doare in bascheti de noi.
    • +3 (3 voturi)    
      hahaha (Luni, 23 august 2010, 12:11)

      masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      da 20.000 euro x 20.000.000 romani = 400 miliarde euro adica ne va da pib-ul romaniei !! (nu venituri din pib =31%) pe 4 ani din traista lui =)). a hahahahaha. Poi in cazul de fata el este cel mai bogat pamantean depasind de vreo 7 ori averea lui gates:))
  • +4 (6 voturi)    
    e gandita bine treaba (Luni, 23 august 2010, 11:04)

    rochiri [utilizator]

    Daca PD-L nu schimba ceva in guvern planul cu anticipatele al PSD-ului va functiona.
    Asta nu inseamna ca va curge lapte si miere dupa ce PSD-ul va fi la guvernare.Fara masuri ferme din partea Guvernului Romania nu va iesi din criza.
    • +8 (8 voturi)    
      Si cine in opinia ta.. (Luni, 23 august 2010, 11:39)

      Iulia [anonim] i-a raspuns lui rochiri

      va lua aceste... masuri ferme impotriva crizei din Romania??? psd???? Ori un prost ( scuze naiv patologic), ori un nebun poate crede asa ceva..
      Pentru memoria scurta a unora, sa reamintim ca psd a fost cel mai mare rau pentru Romania, in tot ce a facut la guvernare. A vandut tot ce a fost de vandut, pe nimic, si .. nu neaparat unor oameni seriosi care au dezvoltat ceva.
      A construit cateva sali de sport hei-rupiste ( cu materiale proaste, insa cu bani grei) , a renovat cateva scoli, si au construit cateva retele de apa pe la sate ( unele neterminate nici acum, sau care au devenit nefunctionale datorita proiectarii proaste). .Si cateva case la care dupa un an de la pif au inceput sa cada tavanul locatarilor in cap . Toate acestea sa scoata ochii celor care ar fi indraznit sa se intrebe unde sau dus miliardele din fondurile europene.
      Intre timp s-au dezvoltat clasa cea mai corupta. Cei mai vanjosi regi ai asfaltului, trotuarelor, regi ai oraselor ( vezi sechelariu) , ai petrolului, ai.. orice.
      Acea falsa prosperitate de atunci ( cu cresteri de pensii, de salarii in sectorul public) bazata pe o mare minciuna economica , se revarsa acum asupra noastra! Si greu de tot!!
      Guvernul Boc este incompetent. Stim cu totii asta. Dar sper sa aiba inspiratia de ultim moment sa accepte remanierea . Si daca nu-i elimina repede pe .. aviatorul berceanu, pe tenismenul de la finante, pe idiotul de la ministerul muncii sau pe mister bordura videanu, atunci psd ne mananca. Adica prabusirea absoluta a Romaniei. Pentru ca ei, inafara de demagogie, si interese personale nu au nici un fel de sursa, nici un fel de bagheta magica. Decat impozitarea progresiva. Pe ei, ideea de munca cinstita ii agreseaza, pana la sufocare
  • +8 (8 voturi)    
    adica, mai bombo, (Luni, 23 august 2010, 11:05)

    nahir [utilizator]

    tu vrei la guvernare ca sa pregatiti alegerile sa fiti siguri ca de data asta o sa puteti fura mai eficient ca ailalti, nu ca sa scoateti tara din criza :

    "Daca motiunea trece, vrem un guvern de serviciu, cu mandat limitat, pentru pregatirea alegerilor anticipate"

    am incheiat citatul.
  • +11 (11 voturi)    
    6 luni? (Luni, 23 august 2010, 11:05)

    Ovidiu [anonim]

    Ce masuri economice isi propune guvernul provizoriu pentru aceasta perioada? Sau singura lui grija va fi "pregatirea" alegerilor anticipate? Nu, multumesc
  • -7 (7 voturi)    
    Si totusi multi vor PSD (Luni, 23 august 2010, 11:20)

    Nick [anonim]

    Nu sunt un adept PSD, ba chiar dimpotriva. Totusi trebuie sa recunosc ca neasteptat de multi dintre cei cu care lucrez si traiesc, vor, spera si asteapta o revenire a acestui partid la guvernare.
    Poate presedintele Traian Basescu va tine cont de aceasta.
    • +2 (2 voturi)    
      multi vor PSD (Luni, 23 august 2010, 12:05)

      fane [anonim] i-a raspuns lui Nick

      nu stiu daca vor intr-adevar PSD dar probabil nu mai vor PDL. La noi niciodata nu s-a votat pentru o anumita formatiune ci s-a votat contra alteia.
  • +4 (4 voturi)    
    Haos marca PSD (Luni, 23 august 2010, 11:39)

    Pelerinul [anonim]

    PSD are o singura idee care este si fixa pe deasupra: Jos Basescu, cel care i-a atacat la "pensiile nesimtite" si la salariile "speciale".
    Tara nu mai conteaza pentru ei; nu vor decat sa mai bifeze inca un "presedinte scarbit", indiferent cat de multa vreme tin tara pe loc.
  • +4 (4 voturi)    
    mda (Luni, 23 august 2010, 11:59)

    eu [anonim]

    cum Dumnezeu poti sa zici asa ceva in public ??????

    noi vrem sa fim la guvernare ca sa "pregatim" viitoarele alegeri, eventual ar fi bine sa "pregatim""si alegerile parlamentare din 2012... ca sa fim noi siguri ca nu ne mai fura videanu ca anu trecut la prezidentiale...

    toti sunt o apa si un pamant, si mai iese si bombonel... ingerasul acesta cu zeci de dosare penale la activ si pe rol, si zice ca ei vor guvernare numai ca sa aranjeze alegerile ca in rest oricum nu ii intereseaza de criza sau de lipsa banilor...
  • +5 (5 voturi)    
    Guvern (Luni, 23 august 2010, 12:46)

    Vasile [anonim]

    Bombonele, tu ai fi cel mai potrivit sa faci un guvern acolo la Jilava unde de fapt iti este locul impreuna cu 75-80 % din partidul tau. Alo, justitia romana ! de ce nu este Bombonel la pirnaie?
  • +1 (1 vot)    
    ce ar fi? (Luni, 23 august 2010, 15:14)

    Adi [anonim]

    Ce ar fi daca clasa asta politica de tot _acatul s-ar duce pe apa sambetei. Ce am pune in loc, o sa ma intrebati? Presedintele sa fie ales dintre oamenii care nu au fost inregimentati. Partidele sa nu aiba voie sa se implice in nici un fel in alegerea presedintelui. Primul ministru sa fie numit de presedinte, poate fi si dintre politicieni dar cu un mandat clar - TARA - nu partide, nu posturi ocupate politic, numai competenta sa primeze. Ministrii din ministerele cheie - politicieni-profesionisti de import(UE cred ca ne-ar sprijini in acest sens, cu toate ca daca au acceptat maimutoii nostri din parlamentul european.....????). In rest tineri neinregimentati politic care sa fie testati undeva de un organism extern. Politicienii actuali daca vor sa mai faca politica sa ffie obligati sa faca scoala politica sa invete ce inseamna sa conduci o tara.
    Un referendum pe aceasta tema cred ca va da multor Romani de gandit............
  • +1 (1 vot)    
    Iar tu ma?! (Marţi, 24 august 2010, 1:06)

    mass [anonim]

    Cand glasul unui personaj ca nastase nu se va mai auzi si vom fi la adapost de toate elucubratiile sale, atunci ne putem gandi ca ceva ceva se incearca si la noi. Pana atunci insa, traim cu amaraciunea ca hotii dau lectii de moralitate chiar propriilor victime de la care s-au imbuibat.