UPDATE Surse: Zece senatori PDL, asteptati sa demisioneze si sa formeze un nou grup independent * Traian Igas: O intoxicare

de D.G., L.P.     HotNews.ro
Vineri, 20 august 2010, 14:24 Actualitate | Politic


Zece senatori PDL ar intentiona sa demisioneze din partid, la inceputul sesiunii parlamentare, urmand sa formeze, in prima instanta, un nou grup independent in Senat, au declarat, vineri, surse parlamentare, citate de Mediafax.

Aceleasi surse au mai aratat ca grupul celor zece s-ar putea forma in jurul senatorului Georgica Severin.

Pe langa cei zece senatori, din PDL ar mai putea demisiona, potrivit acelorasi surse parlamentare, si trei deputati, pe langa Calin Potor, care a demisionat saptamana trecuta.

Update1: Georgica Severin a dezmintit informatia. El a declarat pentru HotNews.ro ca nu l-a sunat nici un senator PDL sa-i spuna ca demisioneza din partid si ca nu are cunostinta depre o astfel de miscare a colegilor din PDL.

"Nu stiu nimic despre acest lucru, nu m-a sunat nimeni dintre fostii colegi sa-mi spuna ca demisioneaza dar trebuie sa recunosc ca ma simt flatat. Eu sunt in teritoriu si m-au sunat cei din presa sa-mi ia declaratie in acest sens...Va repet nu m-a cautat nimeni sa-mi spuna acest lucru".

Update2: Traian Igas, liderul grupului PDL din Senat a declarat pentru HotNews.ro: "Este o intoxicare si un scenariu prin care se incearca agitarea spiritelor in partid. Persoana care a dat aceasta informatie nu este credibila pentru ca nu a dat si numele acelor senatori. Va asigur ca nu exista nici un senator care sa vrea sa plece din grup. Eu am o relatie foarta buna cu colegii si am pastrat legatura pe toata perioada verii si pot sa va spun ca nimeni nu m-a informat si nu s-a plans ca ar vrea sa plece din grup. Totodata il astept si pe Georgica Severin in septembriesa revina la grup".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3647 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    Pai de... (Vineri, 20 august 2010, 14:29)

    Niggerson [utilizator]

    ... asa e cand nu primesti ce ti s-a promis la inceput ! Lupta pentru a fi cel mai hotz e apriga !
    • -1 (5 voturi)    
      ciudatenii... (Vineri, 20 august 2010, 15:58)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Niggerson

      cum poate sa spuna domnul igas ca niciun senator PDL nu va pleca? cum poti sti sigur ce este in mintea a 50 de oameni? cine baga mana in foc pentru 50 de oameni ca nu vor trada pentru un interes material? eu nu. pai unul tocmai a plecat - ponor. de unde stie el nu va mai pleca niciunul?
      in alta ordine de idei - e ciudat interesul in dezvaluirea unui zvon. ca la momentul asta e doar un zvon.
  • -2 (6 voturi)    
    ura si la gara (Vineri, 20 august 2010, 14:31)

    bravos natiune [anonim]

    abia asteptam stirea asta

    inca un grup de oameni cu initiativa care vor sa salveze tara

    dragii nostrii, toti sunteti o apa si-un pamant

    10% prezenta la vot la urmatoarele alegeri
  • -6 (8 voturi)    
    independenti fata de cine ? (Vineri, 20 august 2010, 14:36)

    cititor hotnews [anonim]

    Chestia asta cu independenta e relativa.
    Ce mi se pare curios este faptul ca cifra de zece e cam mica.
    Dar e bine si asa,cate 10 ,cate zece pana numai ramane niciunul.
    Parca era un cantec cu 10 negrii mititei,din care nu a mai ramas niciunul.
  • -6 (6 voturi)    
    Sase sase vine... (Vineri, 20 august 2010, 14:40)

    nemesis [anonim]

    ...Udrea
  • -1 (3 voturi)    
    Vor sa le creasca puterea de negociere (Vineri, 20 august 2010, 14:47)

    caineste [anonim]

    Daca este adevarat...
    S-au gandit ei ca asat le poate creste individual forta de negociere si obtine ciolane mai mari. Oricum miscarea este specifica tradatorilor si este josnica. Sa nu-si sustina propriul partid la greu...
  • +4 (4 voturi)    
    "surse" parlamentare "citate" de mediafax ?!? (Vineri, 20 august 2010, 14:54)

    ... [anonim]

    ce e aia "surse parlamentare" ?!? Adica coltuzul barfei bolsevicilor sau ce ?... Penibila presa si ale ei penibile "surse" de intoxicare !
    • +6 (8 voturi)    
      ... (Vineri, 20 august 2010, 15:15)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui ...

      Nu mi se par intamplatoare aceste fitile. Cred ca asistam la un scenariu de lung metraj pus la punct de catre cei din opozitie. Nu am putut sa nu remarc mobilizarea lor din ultimul timp, mai precis de cand i-a strans Voiculescu la ceas de taina. De atunci m-au vizitat acasa atat cei de la PNL (in doua dati) cat si de la PSD ca sa imi prezinte maretul plan de masuri anti-criza: cresterea veniturilor si scaderea taxelor (wtf?!?). De altfel in tot Bucurestiul poti intalni corturi de campanie, se impart pliante, etc.
  • -4 (6 voturi)    
    sobolanii (Vineri, 20 august 2010, 15:15)

    Bogdan [anonim]

    Fug cand se scufunda corabia...
    • -1 (3 voturi)    
      Te inseli. (Vineri, 20 august 2010, 15:39)

      Marinar [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Capitanul are destule rezerve care abia asteapta sa se infrupte cu ce a mai ramas.
      Pleaca zece ,si ce ,o sa mai migreze de la PNL.PSD si uite asa la nesfarsit.
      Cine pierde la jocurile astea tot noi suntem.
  • -3 (5 voturi)    
    mi-e sila (Vineri, 20 august 2010, 15:38)

    kokorak [anonim]

    independentii lui base, atentie!
  • -4 (6 voturi)    
    Daca nu sunt... (Vineri, 20 august 2010, 16:21)

    Gigi [anonim]

    ...primiti in PSD sau in PNL si voteaza motiunea de cenzura / suspendarea marinarului pot sa plece cu totii din grupul PD din punctul meu de vedere ...
    Nu as putea sa votez in colegiul meu un fost PD-ist devenit peste noapte PNL-ist sau PSD-ist doar pentru ca PD-ul o sa ia sub 10% la alegerile din 2012 .

    Stiu deja ce o sa ziceti ca Petre Roman provine tot din PD. Conditiile prin care a ajuns insa in PNL nu sunt aceleasi cu cele curente ...
  • 0 (2 voturi)    
    Numai cu minciuni? (Vineri, 20 august 2010, 23:51)

    Isul [anonim]

    Oare asta e toata tactica PSD-ului in parlament si la posturile tv.Daca in `90 aveau succes,daca de cateva ori i-au pacalit pe oponentii lor si s-au distrat dandu-se printre cei mai destepti,acum ei au cazut de fraieri si fara credibilitate.Banicioiu,papagalul lui Ponta a inceput sa minta ca fostul sef al sau,Ponta.Mint toti pentru a duce electoratul in eroare si a obtine voturi.Electoratul e intro dilema cu masurile de austeritate si-s aproape pacaliti,dar ei nu stiu ca PSD-ul urmareste sa crieze degringolada si apoi sa vina ei sa repare ce au creiat chiar ei,degringolada.
  • 0 (2 voturi)    
    Manevra (Sâmbătă, 21 august 2010, 6:45)

    Lucianmotzul [anonim]

    Daca vor pleca acesti senatori sunt oameni PSD la fel si oameni rusilor ;diversiune dupa scandalul spionilor.Rusi vreau debarcarea lui Boc si Basescu ,tare mai doare pozitia fata de Basarabia .Astia (senatori ) daca fac asta atunci este mina ruseasca =+ mita PSD.