Traian Basescu se intalneste joi cu premierul moldovean Vlad Filat

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 18 august 2010, 19:50 Actualitate | Politic


Presedintele Romaniei, Traian Basescu, il va intalni joi, la Iasi, pe premierul Republicii Moldova Vlad Filat. Potrivit serviciului de presa al Guvernului, citat de Unimedia, cei doi urmeaza sa discute despre actiunile care vor fi intreprinse in vederea transportarii ajutoarelor pentru constructia caselor sinistratilor din lunca Prutului.

Este vorba de asigurarea unui coridor verde pentru cele cele circa 500 de TIR-uri ce urmeaza sa transporte materialele pentru constructia celor peste 700 de case.

Premierul Filat a cerut si pregatirea din timp pentru receptionarea ajutorului sub forma de materiale de constructie pe care Romania a anuntat ca-l va acorda Republicii Moldova, in valoare totala de peste 10 milioane de dolari.

Ajutorul reprezinta o parte din grantul de 100 de milioane de euro, pe care presedintele Traian Basescu a anuntat ca Romania il ofera pentru R. Moldova in perioada 2009 - 2013.

Premierul Vlad Filat si-a intrerupt vacanta de trei zile in Grecia pentru intrevederea programata de presedintele roman Traian Basescu, mai noteaza Unimedia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















838 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 18 august 2010, 20:07)

    d [anonim]

    Asta e replica la operatiunea "spionul supraponderal". :) Turbeaza rusii.
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Miercuri, 18 august 2010, 20:09)

    pierre [anonim]

    Joaca tare. Sfideaza Moscova!
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Miercuri, 18 august 2010, 20:52)

      d [anonim] i-a raspuns lui pierre

      Doar nu o sa ceara voie la moscova sa se intalneasca cu Filat.
    • +3 (3 voturi)    
      Poate (Miercuri, 18 august 2010, 21:09)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui pierre

      ..este adevarat!
      Dar ce ar fi fost bine sa faca?
      NU sunt partizan de-al dumnealui,dar aceasta este o decizie fireasca si necesara!
      Cred.
  • -4 (4 voturi)    
    Dece? (Miercuri, 18 august 2010, 20:59)

    aldan [anonim]

    De ce presedintele si nu primul ministru? Este o actiune interguvernamentala nu un ajutor acordat de presedintie. Oare cate asemenea gesturi trebuie sa se mai intample pentru a demonstra ca avem un prim ministru marioneta? Oare Emil Boc nu mai are nici un dram de demnitate?!
    • +3 (3 voturi)    
      tu crezi ca vor discuta doar de ajutoare? (Miercuri, 18 august 2010, 21:59)

      asa [anonim] i-a raspuns lui aldan

      Daca se discuta doar problema asta, puteau sa se intalneasca oricare alti ministrii din stanga si dreapta prutului responsabili cu aceasta problema si nu trebuia Filat sa-si intrerupa vacanta din Grecia
  • +2 (2 voturi)    
    Care vor fi reacţiile MAE Rus de la Moskova ? (Miercuri, 18 august 2010, 22:49)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Vnimanie Daraghie Duzia !!!
    Eu, cetăţeanul rus, nu vreau ca ţara voastră, România, să ajute Republica Moldova, care este a noastră şi numai a noastră, cu materiale de construcţii pentru refacerea caselor distruse de inundaţii !
    я, гражданин России, не хочу чтобы вашa странa, Румыния, помогать Молдовa, katoraя наша и только наша, со строительными материалами для восстановления разрушенных домов от наводнения!
    I, the Russian citizen, I do not want your country, Romania, to help Moldova, which is ours and only ours, with construction materials to rebuild homes destroyed by flooding!
  • -1 (3 voturi)    
    intalnire (Miercuri, 18 august 2010, 23:21)

    aurica [anonim]

    Bine ca l-a gasit pe Filat ca sa aiba si el cu cine se intalni!
  • +1 (1 vot)    
    acuma mai ramane de vazut (Joi, 19 august 2010, 10:19)

    Olandezul [utilizator]

    Sa vedem daca Filat are tupeul lui Base...
    Foarte tactica manevra lui Base.
    Crapa rusii, si sclavii lor de Ucrainieini.
  • 0 (0 voturi)    
    sunt mindra ca sunt romanca (Joi, 19 august 2010, 23:47)

    felicia [anonim]

    presedintele BASESCU roman adevarat,nu tradator si vinzator de neamsi tara!Dumnezeu sa-l ocroteasca.