Surse: Elena Udrea vrea alegeri interne in PDL in toamna acestui an. Vezi in articol ce au discutat liderii PDL luni noaptea, timp de sase ore

de L.Parvu     HotNews.ro
Marţi, 17 august 2010, 16:52 Actualitate | Politic


Elena Udrea si Vasile Blaga
Foto: AGERPRES
Alegeri interne in PDL in cursul acestui an pentru toate functiile importante din partid. Este propunerea Elenei Udrea, lansata luni seara, in timpul unei sedinte tensionate care a durat mai bine de sase ore, au declarat pentru HotNews.ro, surse participante la discutii. Conducerea PDL a discutat si despre masurile care trebuie luate impotriva razvratitilor, discutiile terminandu-se dupa ora 1 noaptea. La finalul intalnirii, presedintele PDL, Emil Boc a spus ca vor fi sanctionati cei care vor comenta deciziile partidului.

Secretarul executiv al PDL, Elena Udrea a propus, luni seara, conducerii PDL, sa se organizeze in cursul acestui an alegeri pentru conducerea partidului. Udrea ar fi vorbit de declansarea alegerilor in toamna, pe criteriul de sus in jos, mai exact alegeri la nivelul conducerii centrale urmate de alegeri in organizatiile din teritoriu.

Mai multi democrat liberali ar fi fost de acord cu o astfel de propunere. Alegerile ar urma sa vizeze inclusiv functiile eligibile (deputat, senator, primar, consilieri), potentialii candidati urmand sa treaca mai intai de votul membrilor de partid, dupa modelul alegerilor preliminare.

Pe de alta parte, Elena Udrea le-ar fi cerut liderilor de organizatii din Bucuresti situatia functiilor in ministere si institutii descentralizate ocupate de PDL. Vicepresedintele PDL, Roberta Anastase a recunoscut pentru Hotnews.ro ca, in sedinta de luni seara, a existat o propunere in acest sens:
  • "A fost o propunere de declansare a alegerilor la nivelul conducerii PDL. Sunt mai multi colegi care sustin o astfel de propunere si, in contextul in care in 2011 ar trebui sa ne ocupam de strategia pentru alegerile locale, cred ca ar fi mult mai eficient sa rezolvam anul acesta cu alegerile interne. In sedinta urmatoare urmeaza sa se dezvolte subiectul si sa punem la punct calendarul, modul de organizare, etapizarea procesului".  
Surse participante la sedinta au declarat pentru Hotnews.ro ca mai multi vicepresedinti au ridicat problema scaderii partidului in sondaje.Vicepresedintele PDL, Roberta Anastase ar fi spus in sedinta ca, in cazul in care nu se iau masuri,  PDL risca sa ajunga ca PNL, un partid de nisa.

Cu toate semnalele de alarma trase in ultima perioada de mai multi democrat liberali, liderii PDL nu au dat unda verde propunerii privind creearea unei conduceri interimare a partidului care sa gestioneze problemele si activitatea. Greii partidului s-ar fi opus ideii lansata la sfarsitul saptamanii de Sulfina Barbu, care a propus o conducere interimara pana la organizarea de noi alegeri in partid.

Sursele citate sustin ca propunerea nu are sanse de-a fi aplicata, in sedinta discutandu-se in linii mari si evaziv  ca o parte din vicepresedintii partidului sa se ocupe de comunicarea la nivel parlamentar, guvernamental si cu mass media.

Conducerea PDL a amanat pentru viitoarea sedinta o decizie in acest sens. In sedinta s-ar fi ridicat si problema unei eventuale remanieri dupa 1 septembrie - ultimatumul dat Guvernului Boc de presedintele Traian Basescu - insa discutiile pe aceasta tema ar fi degenerat, unii ministri incercad sa convinga ca au luat masurile de reforma si ca altii trebuie sa recurga la concederi. "Din acest punct, discutia n-a mai fost coerenta", a mai spus pentru HotNews.ro unul dintre participantii la sedinta de luni seara.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2623 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    Hai usurel bagajul (Marţi, 17 august 2010, 17:15)

    rov [utilizator]

    Luati si celelalte partide si dispareti din politica, ati sufocat tara 20 de ani :hoti si incompetenti !!!!!!!!
  • +1 (11 voturi)    
    Vai de politica romaneasca (Marţi, 17 august 2010, 17:15)

    decebal [anonim]

    Ce alegeri anticipate? Or avea o garnitura mai buna? Greu de crezut.
    dar stupefianta e cultura politica a dnei Anastase: PNL e partid de nisa? O fi citit ea vreodata un manual de istorie?E si vicepresedinte, aha, atunci se impune o alta conducere
    • -2 (2 voturi)    
      incercarea moarte nu are (Marţi, 17 august 2010, 23:17)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui decebal

      udrea este datoare sa incerce. in fond nu poti castiga daca nu iti asumi un risc.
    • -1 (3 voturi)    
      PNL e intradevar UN PARTID DE NISA ! (Miercuri, 18 august 2010, 8:03)

      cornel [anonim] i-a raspuns lui decebal

      Existenta lui ne arata ca Romania mai are pana sa se maturizeze politic.
  • 0 (10 voturi)    
    va dati seama... (Marţi, 17 august 2010, 17:18)

    Niggerson [utilizator]

    ... sper cat de puternica e gagica asta da ? la varsta ei are multe chestii necurate in spate ! pai asa sa-i ajute Dumnezeu !
    • +2 (4 voturi)    
      bine bine,vrea alegeri (Marţi, 17 august 2010, 23:07)

      toma [anonim] i-a raspuns lui Niggerson

      dar CINE ESTE EA ???
      nu de alta da sa stim si noi ?
      da noi cu cine votam ???
      cu cine da galeti sau cu cine da brichete !?
    • +1 (1 vot)    
      pro si contra (Marţi, 17 august 2010, 23:15)

      Ariana [anonim] i-a raspuns lui Niggerson

      cam intunecata perspectiva ta asupra lucrurilor.
  • +2 (16 voturi)    
    Propunerea Elenei Udrea ? (Marţi, 17 august 2010, 17:31)

    frankestain [utilizator]

    Sau ordinul lui Zeus de alegeri interne, sau mai bine zis detronarea lui Boc si inscaunarea Afroditei.
    Ceea ce ar duce cu certitudine la caderea PDL(asta doar daca nu se instaureaza intradevar dictatura)deoarece Grei din pdl cu siguranta nu vor accepta sa raspunda la ordinele Udrei .
    Iar a doua varianta Grei vor accepta sub presiunile descompirari facute de catre Zeus.
    Suna frumos Zeus+Afrodita la carma tari.
  • 0 (12 voturi)    
    Pedeleii paraleii... (Marţi, 17 august 2010, 17:33)

    Mihai [anonim]

    Acest partid de stransura(nu ca celelalte sant mai breze!) ar trebui sa se antreneze la jocul de table pentru inrecerea interpartide cu taranistii.Asta este soarta lor din 2012,la ce pafaristi sant!
  • 0 (8 voturi)    
    Si tanti Udrea ... (Marţi, 17 august 2010, 17:41)

    Gigi [anonim]

    ... e tare! Probabil ca numai la dumneaei pe scara blocului (construit chiar de ea) e posibil sa zica membrul unui partid (care tinde vertiginos spre un procent <5%) despre un partid (care tinde la fel de vertiginos spre 30%) ca e "de nisa"...

    De la madam Anastase am aflat ca "In sedinta urmatoare urmeaza []" ... lucru intotdeauna bun de stiut :))
  • +2 (8 voturi)    
    N-o sa mai aveti ce sa alegeti. (Marţi, 17 august 2010, 17:53)

    Cocolores [anonim]

    Acum e vara si cald, dar timpul trece si vine iarna si frigul.
    Scaderea cu 25% a veniturilor va incepe sa-si faca efectul pe spinarea romanului care va ajunge la disperare ca nu se mai descurca.Sa va vad atunci cate procente mai primiti. S-o vedem pe cucoana cu geanta L. Vuiton cum ne va povesti ce bine o sa ne fie in viitor.
  • 0 (6 voturi)    
    nu fiti misogini (Marţi, 17 august 2010, 18:02)

    un domn [anonim]

    Doamnitele / Tantitzele cum vreti sa spuneti arata electoratului in speta feminin ca stiu..ce "stiu" nu stiu cat Zeus este implicat insa ele doua Domnite viseaza la ceva care va deveni un cosmare cel tarziu pana in decembrie...sau isi doresc sa fie "masate" de mineri ? la asa presiune mediatice ele doua cucuiete au si ele..nevoile lor....
  • +4 (6 voturi)    
    6 ore... (Marţi, 17 august 2010, 18:11)

    Emil Stoica [anonim]

    Si eu care credeam ca au discutat 6 ore despre situatia sistemului medical din Romania si cum sa-l repare de urgenta.
    • 0 (6 voturi)    
      vise taica vise... (Marţi, 17 august 2010, 18:39)

      me [anonim] i-a raspuns lui Emil Stoica

      ei sunt niste zei (cum zicea cineva de mai sus Zeus si Afrodina) pe zei (cu atat mai mult cei greci) ii doare fix in dos de omuletii care se inchina la ei...
  • 0 (6 voturi)    
    Orizonturi de inalta incarcatura (Marţi, 17 august 2010, 18:50)

    spirache [anonim]

    intelectuala si importanta pt. viitorul natiunii se deschid prin lecturarea preocuparilor aprinse ale doamnei de la dezvoltare. Absolut penibil si total insignifiant pt aceasta tara.
  • +1 (7 voturi)    
    Daca? (Marţi, 17 august 2010, 20:09)

    IDT [utilizator]

    Daca de pe acum intra dihonia intre voi, nu va vad bine! Strangeti randurile copii, ca sacalii va pandesc din primele clipe! Vreti sa lasati toata munca, sacrificiile si masurile gata luate, pe mana vuvuzelelor pesediste sau -si mai rau- peneliste? Hai, la treaba si lasati certurile pentru opozitie! Sau va maninca pielea???
  • +1 (7 voturi)    
    Draga Roberta (Marţi, 17 august 2010, 20:09)

    minus [utilizator]

    "In contextul in care in 2011 ar trebui sa ne ocupam de strategia pentru alegerile locale, cred ca ar fi mult mai eficient sa rezolvam anul acesta cu alegerile interne"

    Pai in contextul in care aveți șanse la un 2%, mai bine fugiți in alte partide!
    Ar fi mai eficient- pentru voi.

    Pentru noi ar fi mai eficient sa nu va mai vedem de loc- desigur, fără să fim loviți de cecitate....
    • -4 (4 voturi)    
      PSD+P[e]N[a]L[i] (Marţi, 17 august 2010, 21:14)

      gogustanescu [anonim] i-a raspuns lui minus

      Vreau sa vina alianta rosie care sa ne dubleze pensiile,salariile si nr. de bugetari.Sa nu ni se mai taie salariile si pensiile nesimtite.Deasemeni tot ce mai e de vindut sa se vinda dupa metoda Petromidia si Petrom[adica pe doi lei dar spaga grasa].In sfirsit sa se anuleze legea ANI sa nu afle "boborul" ce averi curate au cei ce ne conduc.Va fi trai nineaca.......lapte si miere[pentru ei ca pentru restul va fi ...fiere]
  • -1 (1 vot)    
    sbj non sbj (Marţi, 17 august 2010, 23:13)

    Mierla [anonim]

    propunerea elenei udrea vine in preintampinarea divergentelor care macina din interior si invevitabil distrag atentia de la lucruri cu adevarat importante
  • +1 (3 voturi)    
    Nu va agitati aiurea .... nu mai atingeti 5 % (Miercuri, 18 august 2010, 9:15)

    Carcotescu [anonim]

    Pariu?
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Sâmbătă, 28 august 2010, 19:04)

    radu enache [anonim]

    mi se pare normal sa vrea asta. Orice organism politic are nevoie de restructurari. Plus ca sunt multi care tin lucrurile pe loc
  • 0 (0 voturi)    
    subiect (Sâmbătă, 28 august 2010, 19:05)

    cocolino [anonim]

    udrea are mereu o prezenta super activa si e tot timpul implicata. Ma bucur ca a ajuns aici si a reusit sa treaca de vocile carcotase si de toti frustratii care nu-i dadeau nicio sansa de reusita.