VIDEO Victor Ponta: Mircea Geoana a acceptat ca timp de sase luni sa nu mai aiba pozitii publice fata de PSD. Daca nu respecta acest lucru, pleaca din partid * Geoana: Dupa cum vedeti, vorbesc!

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 16 august 2010, 14:13 Actualitate | Politic


"Mircea Geoana a acceptat ca timp de sase luni sa nu mai aiba pozitii publice fata de PSD", a declarat luni presedintele partidului social-democrat, Victor Ponta. "Daca va face declaratii vizavi de PSD si de mine, va pleca din partid", a completat Ponta. Geoana, a declarat, citat de Mediafax, ca nu a fost sanctionat de conducerea PSD si ca este vorba despre "o anumita coerenta in comunicarea publica a partidului", lucru pe care il va respecta. Biroul Permanent National al PSD a luat in discutie situatia tensionata existenta in ultima perioada intre Ponta si Geoana.

Iata cele mai importante declaratii facute de Victor POnta la sedinta BPN:
  • Mircea Geoana a acceptat ca timp de sase luni sa nu mai aiba pozitii publice fata de PSD
  • noi nu putem avea la PSD doua volane, doua directii
  • daca domnul Geoana va incalca aceasta decizie, vor urma sanctiuni, inclusiv excluderea din partid
  • PSD are nevoie de o directie clara in acest moment
  • daca va face declaratii vizavi de PSD si de mine, va pleca din partid
  • nu vom face nicio cerere de revocare a dansului din functia de presedinte al Senatului; numai PSD, care l-a propus, poate face acest lucru
  • interesul partidului e mai important decat un interes personal
  • singurul membru PSD care nu a fost de acord pana acum cu deciziile PSD a fost domnul Geoana

Presedinele Senatului, Mircea Geoana, a declarat, citat de Mediafax, ca nu a fost sanctionat de conducerea PSD si ca este vorba despre "o anumita coerenta in comunicarea publica a partidului", lucru pe care il va respecta. "Dupa cum vedeti, vorbesc!", a spus Geoana, atunci cand a fost intrebat daca a fost sanctionat de BPN al PSD.

Duminica seara, Liviu Dragnea a declarat ca fostul lider al partidului, Mircea Geoana, nu mai poate continua sa vorbeasca impotriva PSD din calitatea de membru al PSD si ca luni, la BPN, aceasta "problema" va fi "transata". Dragnea a spus ca PSD a devenit "in acest moment, un partid ordonat, bine condus si structurat", care "nu mai poate accepta iesiri in decor" ale fostilor lideri, indiferent cine ar fi ei.

Presedintele Senatului, Mircea Geoana, a spus vineri ca este "mai pesedist ca oricand" si ca discutiile cu Victor Ponta  trebuie sa aiba loc in partid, nu prin intermediul presei. Acesta a raspuns afirmatiilor liderului PSD, care a declarat vineri ca Geoana trebuie sa se decida daca ramane sau nu in partid.

Cu o zi inainte, Geoana a declarat ca atacul la adresa sa lansat de actualul lider al PSD, Victor Ponta, este unul lipsit de colegialitate si bun simt. Fostul presedinte PSD a aratat ca mandatul sau a fost unul productiv pentru Ponta si familia acestuia, care a avut doi ministri si un eurodeputat. Declaratia lui Mircea Geoana a venit dupa ce Ponta, a declarat, intr-un interviu publicat de "Evenimentul Zilei", ca fostul lider PSD este pentru social-democrati "imaginea esecului, a compromisului, a infrangerilor si a umilintelor".

Ulterior, Geoana a afirmat la Antena 3 ca Ponta este "intr-o criza de crestere" si ca mereu a fost "copilul obraznic, dar tolerat" din partid.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3812 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    .... (Luni, 16 august 2010, 14:24)

    dragos234 [utilizator]

    Am inteles mesajul: "Ce tare e Ponta, i-a aratat el lui Geoana"
    Newsflash: Ponta e la fel de penibil ca Geoana. Aduceti-l pe Bombonel inapoi!
    • +8 (8 voturi)    
      N-ai inteles inca? (Luni, 16 august 2010, 15:17)

      Danutz Nastase [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      Ponta e ucenicul lui Nastase si paravanul lui. E de ajuns sa vezi reaua-credinta si obraznicia „micului Titulescu” pentru a-ti da seama ca le-a invatat de la Bombonel. Asa ca nu-i nevoie sa vina Nastase inapoi. Deja e acolo, prin intermediari.
      • +6 (6 voturi)    
        DEMOCRATIA PSD (Luni, 16 august 2010, 15:41)

        cris [anonim] i-a raspuns lui Danutz Nastase

        Cam asa arata democratia PSD.
        Decat cu PSD-ul la putere mai bine cu PCR-ul lui Ceausescu. Cu PCR-ul ne putem mandri ca industrializat tara. Cu PSD-ul ne putem "mandri" ca a vadut industria".
        Politica PSD este comuna cu a PCR in cea ce priveste democratia mass media.
        PNL e doar un satelit neocomunisti ce au confiscat docrtina liberala si o aplica cum vor.
        PDL o gasca de vulturi pusa pe praduit cea a mai ramas din lesurile PSD-ului.
        UDMR...guverneaza si in fiecare zi mai optin cate ceva din autonomie...descentralizarea este o noua etapa
      • 0 (2 voturi)    
        forta bpn (Luni, 16 august 2010, 16:00)

        ion firfiricu [anonim] i-a raspuns lui Danutz Nastase

        se vede inca odata de ce e nevoie de bpn.( bogati-prosti-nemernici)-nastase , cazut in disgratia masoneriei rosii stie ca deciziile capitale ce se vor lua cu roumanica tin cont doar de clubul de la roma unde iliescu l-a propus ca succesor pe geoana dar n-a fost inca acceptat.Patidul Secret condus de ponta in interiorul psd face pregatirea candidatului care incepe cu postul tacerii- ce dureaza un an.in felul asta iliescu si nastase isi asigura protectia lui ponta si a clubului,cu drept de semnatura in caz de baseindisponibil,restul e voluntariat.
    • +1 (1 vot)    
      intelegerea este ca prostanakul sa vorbeasca 6 (Luni, 16 august 2010, 20:02)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      luni prin semne ,sa para si pontanakul sef de partid,nu o piedica in calea uitarii!
      prostanakul e al doilea om in stat ,e greu sa nu isi dea cu presupusul pe anumite chestiuni ,dar bonele lui tricicleta nu il mai suporta pe Geoana! Geoana a intrat in PSD pe fereastra si va iesi tot pe fereastra ,asta e soarta geniilor,a nu fi recunoscute de contemporani!
  • +13 (15 voturi)    
    wow! (Luni, 16 august 2010, 14:26)

    Luk [utilizator]

    Asa a zis Mircea Geoana? ca oricat l-ar injura tov. Ponta, n-o sa raspunda?

    Saracu Geoana... acasa n-are voie sa vorbeasca, in partid n-are voie, intre prieteni nu... Doar in Senat poate sa-si mai manifeste talentul oratoric (M.G. ar spune "decat in Senat").

    Pana la urma, au meritat cele 40 de secunde de tzopaiala, dle. Geoana?
  • +12 (12 voturi)    
    Shatra PSD (Luni, 16 august 2010, 14:38)

    Shogun [anonim]

    Astia parca-s la stabor....Daca vorbsti in 6 luni te dam afara iti luam caruta si nevasta si ti le vindem...
  • +11 (11 voturi)    
    Părere despre Geoană... (Luni, 16 august 2010, 14:42)

    Alx MAX [anonim]

    Lăsând la o parte că Ponta e cum a zis Geoană, adică un "copil obraznic dar tolerat", mă întreb de ce Geoană a acceptat să tacă! Chiar aşa de moale e? Sau Ponta are spate mai lat şi mai bazat?
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Luni, 16 august 2010, 14:58)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Alx MAX

      Normal ca e moale, nici pana azi nu si-a revenit dupa sedinta nocturna de SPA...
  • +8 (10 voturi)    
    Geoana a fost relaxat a II-a oara (Luni, 16 august 2010, 14:51)

    lila [anonim]

    Prima data de SOV, acum de Ponta.
  • +2 (2 voturi)    
    Viva partidul comunist ! (Luni, 16 august 2010, 14:54)

    miha [anonim]

    De az,i ma declar fara simpatii politice! De azi, nu mai sunt PSD-ist. Eu, ca tanar nu ma regasesc in doctrina despotismului luminat nastasist. Imi pare rau, dar dereptul la opinie e foarte important si intr- un partid de stanga. Toata lumea stie de fapt , ce se ascunde in spatele linistii. Priviti la sustinatorii de alta data ai lui Geoana, al de Dragnea d astia(bine, Dragnea nu poate avea nici el in persoana lui).
    Acum astept ca Iliescu sa primeasca aceiasi sanctiune ca si Geoana. Ca si el zicea ceva de alianta in opozitie si de acceptarea punctelor divergente de opinie. Deci, cred ca e clar pentru toata lumea cine conduce PSD ul. Cand mai era asa tacere si acceptare fara tagada a deciziei in PSD? Ma intreb, daca Geoana castiga il obliga pe Ponta la tacere? Un lucru e sigur, nu! El nu l- a dat de M. Voicu afara care merita dat, pe Mitrea si pe altii. Ponta pleca singur am inteles, la UNPR manat bineinteles, de interesul national al familiei Ponta- Sarbu si de progresul functiilor si conturilor.
  • +3 (3 voturi)    
    No comment... (Luni, 16 august 2010, 14:57)

    Malone_M [utilizator]

    Cine nu e cu noi e impotriva noastra. Asta asigura coeziunea intre membrii partidului, asta defineste democratia ce vor sa ne-o impuna, asta ne asteapta. Cel putin astia nu se mai feresc, ne servesc direct in fata amenintarile si adevaratele lor teluri. Nu ne mai scoate nimeni din rahat....
    • -2 (2 voturi)    
      ptr.malone (Luni, 16 august 2010, 17:35)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Malone_M

      Ceea ce se vede cu ochiul liber la majoritatea romanilor este absenta spiritului de echipa si etalarea jenanta a vedetismului.

      Atunci cand faci parte dintr-o echipa care are o strategie,o directie de urmat sau actiuni de indeplinit,stabilite in mod democratic in interiorul acelei echipe,abaterea de la linia stabilita ar trebui sa te puna automat in afara acelei echipe.
      Sa incercam sa ne imaginam cum ar rezolva problema antrenorul unei echipe de fotbal atunci cand jucatorii sai ar da constant goluri in propria poarta.

      Valabil si pentru membrii partidelor politice.
      Slava domnului exista destule partide in tara asta.
      Daca ,din intamplare,constati ca nu te mai regasesti in actiunile partidului din care faci parte si nu poti corecta din interior comportamentul acestuia n-ai decat sa te retragi elegant si sa te duci in alta parte.
  • +10 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 16 august 2010, 15:02)

    [anonim]

    • -3 (3 voturi)    
      vezi de treaba ta (Luni, 16 august 2010, 21:37)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui

      ca psd nu ti l-a bagat tie pe gat pe geoana. ca nu l-ai votat tu pe geoana.
      pot sa consider ca tu si altii ca tine ni l-ati bagat pe gat pe boc?
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 17 august 2010, 11:14)

        [anonim] i-a raspuns lui adrian

  • +3 (3 voturi)    
    mai este Ponta ! (Luni, 16 august 2010, 15:12)

    jegos [anonim]

    si cu armata lui de eVanghelisti, Mazaristi !
  • -4 (10 voturi)    
    dl Ponta este un oportunist si un (Luni, 16 august 2010, 15:16)

    elena [anonim]

    frustrat politic, care in loc sa isi consume energia impotriva puterii dictatoriale a lui Basescu, sta si face circ in propriul partid.
  • 0 (2 voturi)    
    De ce sa suparat Ponta pe Geoana? (Luni, 16 august 2010, 16:06)

    mircea [anonim]

    Pentru-ca Geoana,In goana dupa publicitata,a dezvaluit programul anticriza al PSD,inainte ca acesta sa fie semnat de Ponta ca presedinte.Normal ca acum,programul anticriza a devenit caduc si nu mai poate fi prezentat,iar PSD trebuie sa munceasca pentru intocmirea altui program anticriza.Si din cauza asta sau suparat si nu voteaza nici ANI.Si atunci de ce au venit la sesiunea extraordinara?Stie cineva?
  • 0 (2 voturi)    
    cearta (Luni, 16 august 2010, 16:23)

    gigi geoana si mircea becali [anonim]

    la geoana asta nu o sa i puteti opri gura. mai bine face "cancer la limba" decat sa taca , asemeni lui becali . or fi avand nevoie de acelasi medic?
  • +1 (1 vot)    
    Geoana poate sa vorbeasca ! (Luni, 16 august 2010, 17:12)

    ale [anonim]

    Domunul Ponta, juristul nu a sesizat faptul ca in statutul partidului nu apare aceasta sanctiune? Pe cale de consecinta, in cazul in care Geoana nu va respecta porunca eventuala sa excludere e nestatutara. Bine, el micutu vroia altceva, si anume sa l suspende pe Geoana, dar a aparut un salvator inimos (Nastase) care a propus aceasta sanctiune nestatutara. Asta, pe fondul unui BPN care nu ar fi fost deacord cu propunerea de suspendarea pe 6 luni.
    Dintr o alta perspectiva constitutia il salveaza pe Geoana care are liber la declaratii politice si astfel ar putea camufla eventuale critici.
    Daca Geoana face pe mortu acum va murii de a binelea, pt ca in astea 6 luni de moratoriu impus e si congresu PSD unde poate sa si joace sansa de a recastiga partidul.