VIDEO Crin Antonescu despre intalnirea cu FMI: Fondul are o poezie de spus si o spune cam peste tot

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 3 august 2010, 22:00 Actualitate | Politic


Presedintele PNL Crin Antonescu s-a aratat, marti, nemultumit de rezultatele intalnirii conducerii liberale cu delegatia Fondului Monetar International (FMI) afirmand ca oficialii acestei institutii nu au raspuns satisfacator la intrebarile adresate de liberali, ci au spus "o poezie", relateaza Agerpres.

"Fondul are o poezie de spus si o spune cam peste tot. Exista momente de jena, iar simtul umorului - si al nostru si al dansilor - ne ajuta sa trecem peste. Pentru ca in momentul in care ne spun noua cat de bine e si cum merge treaba de bine ne uitam in colturi diferite ale incaperii si zambim in colturi diferite ale gurii", a declarat Antonescu.

El a afirmat ca oficialii FMI nu le-au spus liberalilor care este planul de actiune pentru cresterea economica, ci au aratat doar ca ar fi bine ca economia sa se dezvolte

"S-a vorbit din nou, ca asta e poezia - poezia e poezie, o recunosti oriunde - despre nevoia ca Guvernul sa faca si sa dreaga", a mai relatat Antonescu din discutiile dintre delegatia FMI si cea a PNL.

Crin Antonescu a spus ca atunci cand liberalii cer explicatii cu privire la declaratiile optimiste ale FMI cu privire la situatia economica a Romaniei, nu fac acest demers din ratiuni electorale.

"Din punct de vedere electoral, Guvernul Boc si seful acestui Guvern, presedintele Basescu, pot fi laudati intruna, nu doar de FMI, ci si, cum le-am spus, de sfantul parinte, Papa de la Roma. Romanii stiu, oricat de mult ar fi laudat acest Guvern din afara, care este adevarata sa prestatie. Pe noi insa ne intereseaza ca FMI si reprezentantii sai, atunci cand fac declaratii publice, sa aiba legatura cu realitatea, sa spuna adevarul si sa fie exigenti, pentru ca banii pe care astazi Guvernul Boc ii imprumuta si cheltuieste vor fi platiti de catre noi toti", a explicat Antonescu.

Liderul PNL a mai spus ca oficialii Fondului nu au dat raspunsuri satisfacatoare cand au fost intrebati cum ar fi fost un insucces, din moment ce o scadere economica de peste 10% in doi ani si o diminuare cu peste o treime a veniturilor pentru o larga categorie de cetateni se numeste succes.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1943 vizualizari

  • -3 (21 voturi)    
    Gamela. (Marţi, 3 august 2010, 22:17)

    garabetian1 [anonim]

    Asta ne asteapta oameni buni ce nu a reusit Ceausescu asta ne pregatesc cei de la F.M.I. si guvernanti nostri.
    • 0 (12 voturi)    
      ceausescu (Miercuri, 4 august 2010, 0:34)

      ceausescu [anonim] i-a raspuns lui garabetian1

      ceausescu cel care a construit (ma rog, a dat porunca sa se construiasca) atatea si atatea pentru ca nu a platit oamenii decat la limita supravieturirii. cine spune ca avea salariu mare sa isi aminteasca ce anume putea cumpara cu banii respectivi: carlige de macelarie, tavi de pescarie, gratare de aprozar, plase de paine (toate goale, bineinteles).

      bineinteles ca nu vrem sa miscam lucrurile, sa eficientizam, sa reducem sau sa privatizam. ce, noi suntem prosti sa ii ascultam pe altii? ce conteaza ca ne sfatuiesc de bine si ca avem si noi creierul nostru ca sa filtram ce ne spun ei?

      nu, nu vrem sa miscam lucrurile. pentru ca sub sloganuri de genul "e averea poporului, a tuturor" sau "nu ne vindem tara" putem sa pastram o mare gramade de posturi caldute, comode si bine platite (directori de regii, de companii nationale etc.) pentru clientii nostri politici sau personali.

      mircea costea, eximbank, suna vreun clopotel pe undeva? (geoana?)
      • -2 (2 voturi)    
        mda (Miercuri, 4 august 2010, 13:19)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui ceausescu

        daca ar fi adevarat ceea ce spui, in 90 am fi fost un popor mort de foame, niste schelete ambulante. Si nu prea e asa. Era chiar un paradox. Toti se plangeau ca nu e mancare, dar crestea numarul de congelatoare vandute.
  • +13 (27 voturi)    
    PeNibiL..... (Marţi, 3 august 2010, 22:38)

    dadan [utilizator]

    Fiecare cu poezia lui, crinuletz draga....FMI cu a lor, tu cu a conului Costache... caci pe tine nu te duce capul prea multa economie oricum....
    • +7 (21 voturi)    
      Asta e (Marţi, 3 august 2010, 23:43)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui dadan

      Pentru un om cu calificare muzeograf, normal ca discutiile despre economia reala sa sune a poezie, un subiect despre muze si nuri.

      Analizele economice probabil ca aduc a recitare, ceva care rimeaza, are egalitati, plusuri si minusuri.... ce altceva ar putea fi, daca nu recitare ? NU ?

      Tonalitatea e de fapt problema, o tonalitate care pentru noi ar trebui sa sune a inteligenta liberala nu a behait de magar de Bucuresti. Ce sa-i faci, asta e, inscrierea intr-un partid nu duce la cresterea gradului de intelegere a economiei, politica si neuronii, chiar ca nu se pupa.

      Ne uitam cu tristete la un liberal care in loc sa ne dea o lectie de economie aplicata, un succes personal, ceva, ne recita poezia "Sarac si Cinstit" de Ion Iliescu si incearca sa ne faca sa credem ca totul este o mare poezie iar criza o simpla balada cantata de un trubadur cu vocea groasa.
      Noi suntem de vina ca nu ne preocupa si nu intelegem poezia.

      Noroc ca totusi s-a maritat, mai priveste lumea si prin ochi de familist, poate maritisul il mai trimite cu sacosa la piata, mai plateste o intretinere, mai scotoceste niste bani de pampersi... si scapa de poezie si visare. Nevasta-sa parea fata educata, nu o vad rezistand tentatiei de a-l reeduca un pic.
      Chiar daca calul batran... dar cine stie.
  • +5 (17 voturi)    
    recitatorii astia (Marţi, 3 august 2010, 22:44)

    emilia [anonim]

    aia de la fmi spuneau poezia cu ce trebuie sa faca si sa dreaga guvernul iar repetentul raspundea si el in singurele versuri invatate de el: jos basescu, dupa care zimbea in coltul de sus al gurii
  • +2 (14 voturi)    
    Re: FMI nu le-au spus liberalilor ... (Marţi, 3 august 2010, 22:44)

    Nae [anonim]

    Pai FMI nu trebuia sa le spuna liberalilor care este planul de actiune pentru cresterea economica, ca doar nu era sedinta de interpelari parlamentare.
    Antonescu oricum nu pricepea nimic, caci nu stie nici economie si nici limbi straine.
    La acordurile cu FMI tara (pendinte liberalii) trebuia sa propuna si fondul sa aprobe ori nu. Cred ca Antonescu a vrut sa arate ca partidul stie sa administreze fonduri (SAFI, FPS, Proprietatea) si se gandea ca i-ar prinde bine un fond mai mare ... ca FMI :-)
  • +6 (18 voturi)    
    tie iti pare rau (Marţi, 3 august 2010, 22:53)

    zaboo [utilizator]

    ca nu spune poezia cu "jos Basescu" ca tine - ca atunci l-ai fi aplaudat, mascariciule!
  • +4 (16 voturi)    
    hmm (Marţi, 3 august 2010, 23:08)

    srt [utilizator]

    Pacat ca poezia aia nu incepe cu "Jos Basescu" ca s-o poata sustine si liberalii.
  • +6 (18 voturi)    
    tare (Marţi, 3 august 2010, 23:10)

    MirceaA [utilizator]

    isi da cu parerea de FMI cand el nu intelege nici probleme de clasa a 4-a
    • +1 (3 voturi)    
      rugaminte (Miercuri, 4 august 2010, 13:23)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      ii rog pe cei care imi dau minusuri sa scrie calitatile lui Antonescu si jur sa le dau plusuri.
  • +5 (17 voturi)    
    balalaul (Marţi, 3 august 2010, 23:11)

    Petrovici [anonim]

    Acest balalau platit de oligarhii mafioti traieste o lume paralela, rupta de realitatea vietii, de criza economica, de guvernarea bestiala a PNL-PSD care au lasat visteria goala si datorii cu carul. De fapt este lumea pe care vrea s-o impuna electoratului, sa creeze o stare de ura care sa duca la rasturnarea ordinii de drept.
    Aceasta lume falsa este regizata de urmasii si continuatorii lui Ceausescu in inrobirea romanilor, vajnicii securisti Felix Voiculescu si Nus Vantu FNI. Cu o cerbicie diabolica acestia lanseaza diversiuni mincinoase pentru a prelua puterea si sa ne fure in liniste, pe legea junglei mafiote.
  • +5 (15 voturi)    
    crin (Marţi, 3 august 2010, 23:23)

    waxazy [utilizator]

    astept ziua in care crin respectivul isi va aduce aminte unde lucreaza si de unde haleste un salar gras. ziua in care nu va mai linge dimineata ce a scuipat seara.ziua in care va avea ooo sa semene a sef liberal al unui partid liberal ( care partid in momentul asta e orice mai putin liberal) cu un discurs logic si coerent , convingator si care sa nu mai sune a papusa stricata.
    as pe dracu , ce asteptari desarte am si eu :)
  • +4 (16 voturi)    
    da "destept".... Crinul asta... (Marţi, 3 august 2010, 23:36)

    calinsab [utilizator]

    S-a gasit si crinul asta mai destept decat FMI , ..
    ma intreb daca era el presedinte ales... oare ce se alegea de tara asta?

    Reamintesc lui crinul asta ! ca cei de la FMI vin aici impreuna cu cei de la Uniunea Europeana.... iar daca nu stie asta ... macar sa aloce 30 min pe zi sa citeasca stirile doar doar o afla si el pina la urma...
  • +1 (13 voturi)    
    Inseamna ca va asemanati (Marţi, 3 august 2010, 23:44)

    xolv [anonim]

    Inseamna ca va asemanati, pt ca si voi repetati de 3 ani poezia "Basescu"
  • +3 (15 voturi)    
    Floare de crin (Marţi, 3 august 2010, 23:48)

    busymind [anonim]

    ...crinutzule deocamdata poezia aia iti aduce niste bani in buzunar, buna, rea cum o fi. Ca n-ai fost tu in stare de nimica nu e nici o problema sunt multi ca si tine lasa si pe altii sa recite poezia.
  • +3 (13 voturi)    
    Roman 100% (Marţi, 3 august 2010, 23:53)

    Aud numa' ce vreau [anonim]

    toti aia de nu spun ca Mine , sunt dobitoci si zic o poezie , ca la Mine e Adevarul si Gargara si Frectia galenica .
  • +2 (14 voturi)    
    antonescule (Miercuri, 4 august 2010, 0:22)

    antonescule [anonim]

    antonescule, cand ai declarat ca "are o poezie de spus si o spune cam peste tot", pe cuvant de onoare daca nu am crezut ca te-ai referit la propra-ti persoana.

    de fapt, imi este imposibil sa mi te imaginez altfel.

    dpdv logic, pentru ca opiniile noastre sa fie simultan adevarate, ar trebui ca tu sa fii... "Fondul"
  • +5 (17 voturi)    
    Cum stai mata cu poezia, mai rar cineva (Miercuri, 4 august 2010, 0:41)

    oproi [anonim]

    Cum stai mata cu poezia, boierule, mai rar cineva. Umbla totusi vorba prin targ ca nu prea stii nici o limba straina. Cum de te-ai prins ca e poezie, dupa traducere? Poate ti-a tradus Vosganian si acela e poet, pare-mi-se a luat si un premiu pentru poezie...
  • -1 (7 voturi)    
    Citez: (Miercuri, 4 august 2010, 7:04)

    Diletant [utilizator]

    " Exista momente de jena, iar simtul umorului - si al nostru si al dansilor - ne ajuta sa trecem peste. Pentru ca in momentul in care ne spun noua cat de bine e si cum merge treaba de bine ne uitam in colturi diferite ale incaperii si zambim in colturi diferite ale gurii", a declarat Antonescu."

    Asadar: "prostul nu e prost destul pana nu e si fudul"

    Ei se uitau in colturi si zambeau ... tot in colturi, pentru ca diplomatia ii impiedica sa va spuna in fata cat de penibil sunteti, iar dumneavoastra, ..., pentru ca nu intelegeti mare lucru dar va dati superior tuturor.

    Trebuie sa fi fost amuzant, dar nu stiu inca daca sa rad sau sa plang.
  • +1 (9 voturi)    
    pnl (Miercuri, 4 august 2010, 8:00)

    gabi [anonim]

    Dar are oare PNL vreun plan de actiune pentru iesire din criza si crestere economica, inafara populismelor emise si obsesia basesciana al lui Antonescu?
  • 0 (8 voturi)    
    Mai tata! (Miercuri, 4 august 2010, 9:37)

    gheorghe [anonim]

    Eu nu sunt economist dar gandesc si eu ca un taran istet. Daca vii si-mi ceri bani cu inprumut te intreb si eu ce faci cu ei? Asta pentru a ma incredinta ca in viitor vei avea de unde sa mi-i dai inapoi! Daca trag concluzia ca tu mergi la crasma cu banii mei sa fii sigur ca nu-ti voi da. Daca insa imi spui ca vrei sa cumperi o vaca pentru lapte atunci e posibil sa-i primesti. Pai fondul asta asteapta sa se incredinteze ca avem de unde da banii inapoi domnule Crin. Ce raspunsuri sa-ti dea? Nici nu este obligat si nici nu e treaba lui sa-ti dea solutii cum sa te dezvolti. El crede doar ca anumite nmasuri te-ar putea ajuta sa faci bani pentru a returna datoria. Daca vrei sa tii cont bine, poate primesti si banii, daca nu vrei e treaba ta, dar bani. . . mai la toamna.
  • -1 (5 voturi)    
    Antonescule (Miercuri, 4 august 2010, 10:35)

    Eclesiastul [utilizator]

    Ma' da' voua chiar nu va e asa macar nitel jena??!? Si tie si lui Ponta ala! Nu e de ajuns ca reprezentati rusinea unei natiuni prin actiunile celor doua partide pe care le reprezentati (la care se adauga si cel de guvernamant) Ati ajuns acum sa va dati in figuri si in fata unor organisme internationale?? Eu nu sunt vreun fan FMI. Sunt un cetatean al Romaniei care dezabroba atitudinea asta penibila care este o badaranie si nua are nimic de-aface cu diplomatia de care ar trebui sa dati dovada! Doamne cat am ajuns sa va detest. Cata scarba imi este de voi cei ce va intitulati elita Romanie. Nu sunteti decat niste scame. Ati alungat oamenii de valoare si cu bun simt ptr. a va imbuiba cu placeri ieftine. Sta-va-ar in gat! As vrea sa traiesc ziua in care veti achita nota de plata!
  • -1 (7 voturi)    
    crin (Miercuri, 4 august 2010, 10:41)

    obi [anonim]

    Trebuie sa fii o creatura foarte josnica si complet decerebrata ca sa iti indeplinesti cu succes rolul de pupincurist pedeleu basescian.
    • +1 (1 vot)    
      ha? (Miercuri, 4 august 2010, 13:27)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui obi

      dar cum trebuie sa fii ca sa sustii un repetent chiulangiu fara nimic in cap?
  • +2 (6 voturi)    
    Antonescu,bolnav pana la nebunie. (Miercuri, 4 august 2010, 11:40)

    mircea [anonim]

    Antonescu este atat de suparat de pierderea alegerilor prezidentiale,ca nici acum,dupa aproape un an nu i-au trecut furiile de nebunie.Nu se mai face bine omul asta.Vede numai negru in fata ochilor.Oricine care nu este de acord cu el este taxat in termeni golanesti.Frustrarea a scos din Antonescu toata mizeria si golania de care este capabil.Josnic om.
  • -2 (6 voturi)    
    Aici forumul PDL (Miercuri, 4 august 2010, 12:02)

    Jan [anonim]

    Vad ca PDL-ul, adica partidul cel mai slab din toate punctele de vedere si-a deschis aici forum. Problema unora este Crin, dar nu vad paiul din ochiul lor. Problema nostra, stimabililor, nu este Crin ci seful vostru de la PDL. Voi uitati intotdeauna ca nu PNL este la guvernare, ci voi. Asa facea Base aruncand mereu pe altii pentru tampeniile lui. Problemele cele mai mari nu sunt altii, ci portocalii care nu au facut altceva decat sa fure, sa minta si sa reduca tot. Daca decat la atata se pricep. Si sa stiti ca nu sunt deloc de stanga.
    • +1 (1 vot)    
      of, Jane (Miercuri, 4 august 2010, 14:26)

      bibishte [utilizator] i-a raspuns lui Jan

      articolul este despre crin al vostru, chiulangiul sef din parlament, dar care vrea sa ajunga presedinte (ca sa chiuleasca pe bani mai multi si putere absoluta). paiul despre care vorbesti nu este altceva decat a posta la subiect, pe tema articolului. si lasa-ne cu lectiile de morala, oamenii de teapa ta asteapta cea mai mica ocazie sa se ia de PDL si Basescu, dupa cum ai demonstrat singur si tu, postandu-ti parerea aici desi nu are absolut nicio relevanta.

      cum a punctat cineva de mai sus, oare ce tangente poate sa aiba un muzeograf cu problemele economice?