Antonescu: Problema PSD e "despartirea de Ion Iliescu". Ponta: E anormal ca liberalii injura mai mult PSD decat pe Boc si Basescu

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 2 august 2010, 18:24 Actualitate | Politic


Liderul liberal Crin Antonescu spune ca o viitoare colaborare intre PNL si PSD depinde de modernizarea PSD, care nu a mai dus la capat "mult cantata reforma", si considera ca problema social-democratilor in acest sens o reprezinta "despartirea de Ion Iliescu". Invitat duminica seara intr-o emisiune la Antena 3, Antonescu a mai declarat ca sustine alegerile anticipate si ca romanii au nevoie de un Guvern nou.
  • "Eu sunt absolut de acord ca cel mai bine acum, daca s-ar putea, este sa avem alegeri anticipate, si la Presedintie si pentru Parlament, care sa ne dea o noua expresie de putere politica, in conformitate cu actuala optiune a electoratului - modificata mai spectaculos ca niciodata, in raport cu momentul alegerilor - si care sa ne dea sansa unui guvern nou. Asta ar fi solutia, numai ca in practica acest lucru este mult mai greu de realizat", a declarat Antonescu, la "Sinteza Zilei".
  • "E din ce in ce mai putin probabil sa guvernam impreuna intr-o asemenea situatie, pentru ca ne despart foarte multe (...) Ne desparte convingerea mea din ce in ce mai apasata ca PSD nu evolueaza in sensul acelei mult cantate reforme, in sensul de a fi un partid de stanga de tip european".
  • "In ceea ce priveste PSD, eu am avut intotdeauna rezerve, care nu sunt date neaparat de ideologie. PSD e deja un partid istoric care, oricat s-ar simti lezat domnul Ponta, provine din FSN si e legat de persoana fondatorului sau - Ion Iliescu - persoana care amesteca lucruri bune si lucruri rele - mai multe dupa parerea mea
  • "Problema PSD-ului este despartirea de Ion Iliescu (...) In 2005, Iliescu a pierdut alegerile in PSD, un fapt surprinzator, dar a fost semnul unei reforme. Reforma aia a esuat deoarece, dupa patru ani de la pierderea acelor alegeri, Mircea Geoana a mers alaturi de acesta pentru a-si depune candidatura la presedintie".
  • "Daca Ponta va actiona in sensul modernizarii acestui partid, atunci PSD va fi un partener autentic pentru noi (...) Nu vreau sa vad inca o data perioada 2000-2004, sub alt chip".
Antonescu a mai declarat ca liberalii vor vota o motiune de cenzura alaturi de PSD doar dupa ce se va discuta serios despre ce se va intampla in Romania dupa trecerea motiunii si cand social-democratii vor avea o alternativa la actuala guvernare.
  • "Nu vom vota o motiune de cenzura decat dupa ce am discutat ce se intampla a doua zi. Sa facem doar un exercitiu de a da jos Guvernul Boc? Doar pentru asta, nu intram. Daca facem o asemenea alternativa, acest lucru nu inseamna ca vom imparti niste ministere, ci ca vrem impunerea unor criterii de guvernare", a spus Antonescu.
Ponta: E anormal ca liberalii injura mai mult PSD decat pe Boc si Basescu

Presedintele PSD, Victor Ponta, a catalogat, luni, dupa BPN, drept "anormal" faptul ca liberalii ii "injura" mai mult pe social-democrati decat pe premierul Emil Boc sau pe seful statului, Traian Basescu, el precizand ca PSD nu va raspunde niciunor acuze venite din partea PNL, relateaza Mediafax. "Faptul ca liberalii mai mult ne injura pe noi decat pe Boc si Basescu e un lucru anormal, dar nu vreau sa il comentez", a spus Ponta.

El a aratat ca PNL va decide pentru sine cum se va pozitiona la motiunea de cenzura pe care PSD o va depune in toamna si a subliniat ca nu raspunde prin intermediul presei intrebarilor ridicate de liderul liberal Crin Antonescu privind perioada post-motiune si ce se va pune in locul actualului Guvern. "Nu raspund prin presa. Adversarul este PDL, Traian Basescu si Boc. Ce fac liberalii la motiunea de cezura este decizia lor. Noi avem acest drept constitutional de a depune motiunea de cenzura si il vom folosi", a spus Ponta.

El a aratat ca nu stie ce va face PNL in privinta motiunii de cenzura. "Nu stiu ce va face PNL. Toate eforturile noastre nu vor fi canalizate pentru o lupta cu PNL, nici macar sa raspundem la acuze, ci sunt in lupta cu PDL, Basescu si Boc. Daca liberalii vor veni alaturi de noi sau se vor duce in partea cealalta, e o intrebare pe care nu trebuie sa o adresati aici, la PSD, ci la PNL", a spus Ponta.

El nu a dorit sa comenteze nici afirmatia liderului PNL, Crin Antonescu, care considera ca PSD va fi un partener pentru PNL cand se va moderniza si ca problema PSD este despartirea de Iliescu.

"Nu comentez. Nu am inteles cum trebuie sa aratam noi ca sa ne placa. Pot sa-i dau si eu lui Antonescu o lista cu liberali. Sa nu cumva sa va ganditi la Fenechiu, Doamne fereste!", a spus Ponta, care a aratat ca "problemele nu se pun asa".

"Nu se pun problemele asa. Se pun simplu: PSD are propria optiune: noi vrem sa il dam jos pe Emil Boc. Daca PNL e alaturi de noi, sau de Basescu si PDL, e dreptul lor de a alege. Oricate acuze vor veni din partea PNL, noi nu raspundem", a mai spus Ponta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1599 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Crin Antonescu (Luni, 2 august 2010, 18:32)

    Vizitiul [utilizator]

    Domnule Antonescu, cat mai costa 1 km cu taxiul? :) Vreau sa merg pana la biblioteca, mi-am uitat bunul simt acolo.
    • +8 (10 voturi)    
      Hahahahaha!!! (Luni, 2 august 2010, 18:53)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      N-ar sti sa-ti raspunda pentru ca, foarte probabil, nu cred ca a fost nevoit sa mearga in viata lui cu taxi-ul. Cat despre bun simt... Antonescu nu l-a avut niciodata. Prin urmare, cel putin el, n-avea cum sa-l piarda nicaieri...
      Ponta si Antonescu sunt un fel de Pic si Poc ai politicii romanesti. Nu stiu insa care dintre ei este Pic si care este Poc. Sunt greu identificabili. Au un comportament identic de infantil si penibil.
      • +1 (1 vot)    
        iiok (Marţi, 3 august 2010, 10:30)

        Red.Scarlet [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

        ii okay, acu vede lumea ce infantili is si se pot bucura ca nu au ajuns nici unul la putere.
  • +5 (7 voturi)    
    Cumva... (Luni, 2 august 2010, 18:47)

    Dorin [anonim]

    intre PSD si PNL e vreun concurs de injuraturi? Cine injura mai mult si mai birjareste guvernul si pe Basescu e cel mai grozav? Remarca lui Ponta e infantila rau de tot...
    Pe de alta parte n-am inteles de ce pe Antonescu il preocupa reformarea PSD tocmai acum... Anul trecut, cand PSD era condus de Geoana (cu care batuse balma), partidul pe care repetentul il vrea reformat precum o doreste el cu PNL (sic!), parea ok. De ce? Cei doi, Che Ponta si Fidel Antonescu par doi pusti razgaiati, invidiosi unul pe celelalt din motive ce depasesc intelegerea unui om normal...

    P.S. Fac pariu ca lui Antonescu ii este frica de Ponta. Pe de alta parte mai fac un pariu... Daca tot Geoana ar fi condus PSD, sunt absolut sigur ca Antonescu n-ar fi fost deloc deranjat de faptul ca PSD e nereformat si ca nu s-a desprins de Ion Iliescu... Gargara, ipocrizie si multa mizerie politica. Si, ca sa inchei... ce se tot gudura PNL (un partid ce se pretinde a fi de dreapta) pe langa PSD (un partid ce se pretinde a fi de stanga)??????
    • +1 (5 voturi)    
      :) De ce? Nu e greu deloc... (Luni, 2 august 2010, 19:30)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      Si-au dat seama ca PDL-ul e in cadere libera si au inceput sa se manance intre ei. Nu e nici prima si nici ultima data cand se intampla asa ceva.
      Mizerie politica s-a numit alianta PDL-PSD din 2008...cand PDL s-a bagat cu PSD sfidand dorinta poporului.
      Ce se intampla acum e doar o mica balaceala in noroi. Nimic mai mult. Un fel de pregatire pt alegeri...anticipate sau nu.
      • +1 (1 vot)    
        Tu gandesti? Nu prea cred. (Marţi, 3 august 2010, 10:49)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui bgd

        La sfarsitul anului 2008, avand in vedere rezultatele alegerilor parlamentare cum putea fi alcatuita o majoritate guvernamentala???? PDL nu putea face guvern si alcatui majoritate in parlament decat in doua situatii: ori cu PSD, ori cu PNL si UDMR. PNL a refuzat insa cu obstinatie, prin persoana imberbului si arogantului Tariceanu, care se vedea doar prim ministru in orice situatie, sa intre la guvernare alaturi de PDL, planurile fiind facute pentru o guvernare PSD-PNL-UDMR... Doar ca PSD a jucat la doua capete... Prin urmare, oare cu cine putea sa faca PDL un guvern?????? Ce optiuni avea? Iar aceeasi discutie imbecila despre faptul ca PDL a guvernat cu PSD in 2009???? PDL a invitat PNL la guvernare, mai mult de-atat ce doreai sa faca????? Si care anume era "dorinta poporului"???????
    • +8 (8 voturi)    
      :)) (Luni, 2 august 2010, 20:05)

      je [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      E simplu....PSD e pe cai mari acum. Creste ca painea in sondaje.
      Dupa cum declara si Ponta, nu are nici un interes sa intre acu la guvernare, pt simplu motiv ca s-ar frige la oala. Nu exista alte masuri de relansare decat reformele care le face Boc. Nimeni! Nici PSD si nici PNL nu are nici o solutie.

      Singura diferenta intre PSD si PNL este ca in 2012, PSD e posibil sa faca singur majoritatea. Deci in acest caz PNL se mai linge pe bot de inca 4 ani de opozitie.

      Acuma...reformuland....cine e inamicul nr 1 al PNL? PDL-ul care o sa incaseze castanele fierbiniti ale guvernarii intr-o perioada nefasta economic? Sau PSD-ul cu sanse sa faca singur majoritatea de pe urma nemultumirilor?
  • +9 (9 voturi)    
    Chiar asa ?? (Luni, 2 august 2010, 18:50)

    Dan [anonim]

    A da ... noi liberalii vrem cu PSD dar fara Iliescu .... vrem cu PDL dar fara Basescu ... !!!! Chiar asa ?? Si altii vor cu PNL dar fara tine !!!
  • +5 (7 voturi)    
    Dezastru (Luni, 2 august 2010, 19:27)

    spectator [anonim]

    Domnul Antonescu nu a dovedit prin nimic ca poate fi un lider national. Nici Domnul Basescu. Nici domnul Iliescu.Nici domnul Constantinescu. Trebuie sa terminam cu aceasta dinastie escu de simulanti!
    Dar spre deosebire de ceilalti trei, domnul Antonescu face partea din categoria liderilor de hartie. Conteaza cine scrie pe ea... In acest moment scrie pe hartia Antonescu, pixul lui Patriciu.
  • +3 (3 voturi)    
    Antonescu si Ponta,autocaracterizare. (Luni, 2 august 2010, 21:02)

    mircea [anonim]

    Ponta facea prin primavara o remarca in stilul propriu de imbecilitate,insensul ca el este Che Guevara,iar Antonescu este Castro.Cultura msarxist-leninista a lui Ponta nu-i permite sa recunoasca meritele celor doi:crime,violuri,anarhie,jafuri,lasandu-se imn fapt tarati in exportul de revolutie comunista practicat de Moscova.In vocabularul lui Ponta a observat cineva vreo urma de inteligenta si bun simt?Prietenul Antonescu nu se dezice de apucaturile lui Ponta.PSD si PNL,chiar or fi partide politice ,daca sunt conduse de asemenea indivizi certati cu buna crestere si lipsiti de spirit democratic?
  • +3 (3 voturi)    
    fratii marx se scuipa in cap. din nou. (Luni, 2 august 2010, 21:45)

    aghiuta [anonim]

    Tara sa scufunda si pe astia ii arde ficatu' de doctrina aluilalt. Cat de analfabet politic sa fii sa nu iti dai seama ca singurul lucru care va face diferenta, in orice tip de alegeri ce va sa vie, e programul economic al guvernarii si nu culoarea de la basca doctrinei?! Ne-am saturat ,bah, de politica voastra care ne-a bagat in...situatia de acu!
  • +1 (1 vot)    
    fratii marx se scuipa in cap. din nou (Luni, 2 august 2010, 21:46)

    aghiuta [anonim]

    Tara sa scufunda si pe astia ii arde ficatu' de doctrina aluilalt. Cat de analfabet politic sa fii sa nu iti dai seama ca singurul lucru care va face diferenta, in orice tip de alegeri ce va sa vie, e programul economic al guvernarii si nu culoarea de la basca doctrinei?! Ne-am saturat ,bah, de politica voastra care ne-a bagat in...situatia de acu!
  • +3 (3 voturi)    
    Iliescu. (Luni, 2 august 2010, 21:58)

    garbetian1 [anonim]

    Singurul lucru cu care-i deosebeste pe politicieni nostri de orice culoare politica de ILIESCU este ca nu au peste 1000 de morti in carca.In rest toti o apa si-un pamant sunt ca fratii numai numele -i deosebesc PSD.PNL.UDMR:PDL. Li se FALFAIE lor de noi VOTANTI si oricine a condus si va conduce tara tot nimic nu vor face pentru binele poporului.Spuneti-mi un partid care este CURAT si nu are in spate oameni indoielnici.Iliescu.Ponta.Antonescu.Basescu.si restul de sub ordinea lor sunt MANA in MANA .
  • +5 (5 voturi)    
    Nu asta spunea si Basescu? (Luni, 2 august 2010, 22:00)

    Leo [anonim]

    Exavt asta spunea si Basescu cand Antonescu se pupa cu "Domnule Presedinte" Geoana, nu?
  • +4 (4 voturi)    
    pupincuristi (Luni, 2 august 2010, 23:03)

    nicustrom [anonim]

    acestia sunt cei pe care i-am ales se cearta ptr. ciolan si sustin ca au cheia iesiri din situatia in care ne aflam tot datorita acestor pupincuristi.TINETI-O TOT ASA.
  • +2 (2 voturi)    
    asa stiu ei sa "faca politica" (Marţi, 3 august 2010, 1:49)

    zaboo [utilizator]

    ...injurand; si ce e mai trist este ca recunosc deschis asta...
  • +1 (1 vot)    
    OPOZITIA OPOZITIEI (Marţi, 3 august 2010, 22:27)

    carat [utilizator]

    Dupa o lunga reflexie ideologica, cei doi *mari si maturi* lideri ai opozitiei PSDNL, in imensa lor intelepciune politica au ajuns la concluzia ca prin opozitia opozitiei fata de opozitia opozitiei fac opozitie opozantilor pentru ca ei sa se poata juca incontinuare fericiti si nestingheriti cu... galetusa in nisip.