Ministrul Economiei, Adriean Videanu: Guvernul, in ansambul lui, e perfect

de D.T.     HotNews.ro
Marţi, 27 iulie 2010, 15:56 Actualitate | Politic


Adriean Videanu
Foto: AGERPRES
Ministrul Economiei, Adriean Videanu, a declarat, intr-un interviu pentru Revista 22, ca "guvernul, in ansamblul lui, e perfect" si ca o remaniere guvernamentala "este necesara, dar la momentul potrivit". Intrebat daca remanierea ar trebui sa aiba loc la 1 septembrie, asa cum sugera seful statului, Videanu a raspuns: "Nu. Acela e un termen mai mult preluat de presa, ca al unei remanieri. O remaniere trebuie facuta intr-un moment de inflexiune a unui nou set de politici cu care vine guvernul. De la o cadere economica dramatica, drumul catre o relansare trece prin zero. Cand se va ajunge pe acel punct cu un nou proiect de relansare economica, eu cred ca e necesara o remaniere".

Declaratiile lui Adrian Videanu pe tema remanierii apar in contextul in care un alt lider PDL, Elena Udrea, a declarat luni, la B1 TV, ca exista o "mare asteptare" in PD-L sa se faca evaluarea ministrilor. Ea a mai spus ca este posibil ca ministrii care nu si-au respectat obligatiile sa fie remaniati, de la 1 septembrie.

Presedintele Traian Basescu a declarat, pe 9 iulie, intr-un interviu la TVR, ca spera "ca la 1 septembrie sa constate, impreuna cu premierul, care dintre ministrii nu si-au restructurat institutiile din subordine". Seful statului a recunoscut ca exista o dificultate in relatia sa cu Guvernul legata de reducerea de cheltuieli bugetare. Detalii aici

Cele mai importante declaratii facute de ministrul Adriean Videanu in interviul acordat Revistei 22:
  • Nu va suparati, incepand cu 2010, guvernul cred ca a luat seturile de masuri pentru ceea ce inseamna reducerea cheltuielilor publice ca sa ne putem incadra in deficitul bugetar. Stiti ce cred eu? Romania a devenit tara in care realitatea este batuta de perceptia asupra realitatii. Perceptia este mult mai rea decat realitatea si alimenteaza dimensiunea psihologica a crizei.
  • De exemplu eu, la nivelul Ministerului Economiei, miercurea trecuta am aprobat hotararea de restructurare. Eu as putea ca, de luna viitoare, sa dau salariu integral angajatilor din minister, pentru ca mi-am dat afara cei 25%. Cred ca restructurarea sectorului public in Romania, realizata in cursul anului 2010, este, din punctul meu de vedere, o realizare chiar rapida a unei probleme destul de grele institutional.
  • A.P.: Trebuie facuta o remaniere? La momentul potrivit, cred ca e necesara. A.P.: Care e acest moment potrivit? Termenul de gratie dat de presedinte? Nu. Acela e un termen mai mult preluat de presa, ca al unei remanieri. O remaniere trebuie facuta intr-un moment de inflexiune a unui nou set de politici cu care vine guvernul. De la o cadere economica dramatica, drumul catre o relansare trece prin zero. Cand se va ajunge pe acel punct cu un nou proiect de relansare economica, eu cred ca e necesara o remaniere.
  • Sectorul public a inregistrat o diminuare cu 36.000 de oameni. Unde sa angajam clientela politica a PDL? Ca am dat afara. Eu, la Ministerul Economiei, nu stiu daca am angajat 3-4 oameni. Mi-am adus consilierii mei personali, care sunt in cabinetul demnitarului, in rest nu stiu daca am adus 3-4 oameni. 
  • Aceasta asa-zisa tripleta (nr. Videanu-Blaga-Berceanu) n-are nici o legatura cu realitatea, pentru ca dvs. o vedeti ca o chestie malefica, oculta mai bine spus, care hotaraste totul in partid. Va rog sa retineti si va fac o declaratie in premiera: eu n-am vrut sa intru in Cabinet. (...) Nu am vrut sa intru in Cabinet. Am intrat numai in urma unor discutii insistente cu primul ministru, in ideea de a da un sprijin pe zona de expertiza pe care o am si in aceasta zona sunt dispus oricand sa stau la masa pe viziune, pe strategii, pe solutii cu cine vreti dvs. 
  • L.M.: Are presedintele Basescu o dificultate cu guvernul sau cu vreunul dintre membrii Cabinetului, asa cum a spus? Sincer, eu nu stiu de vreo dificultate. Eu, cel putin, am comunicari normale cu presedintele pe ceea ce inseamna proiectele energetice, pentru ca trebuie sa-mi corelez agenda in functie de agenda d-lui presedinte. N-am sesizat acest lucru, sincer.
  • A.P.: Si inlocuitorul lui Traian Basescu in partid? Il cautati? Deocamdata nu-l avem. Poate ca asta e cea mai mare problema pe care o are partidul. Partidul in momentul de fata e constient de faptul ca, daca nu reuseste in actul de guvernare, daca nu reuseste sa scoata Romania din criza, poate sa caute mult si bine un inlocuitor.
Citeste integral interviul cu Adriean Videanu in editia online a Revistei 22


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2612 vizualizari

  • +15 (25 voturi)    
    INCREDIBIL! (Marţi, 27 iulie 2010, 16:10)

    Dorin [anonim]

    Guvernul e perfect, presedintele nu mai zic, atunci de ce noi o ducem prost?
    • +12 (20 voturi)    
      dar adevarat (Marţi, 27 iulie 2010, 16:13)

      ciprian [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      cine a zis ca o ducem prost, noi o ducem "perfect"....in viziunea altora
      • +1 (3 voturi)    
        Ce inseamna sa nu percepi realitatea asa cum... (Marţi, 27 iulie 2010, 18:23)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui ciprian

        TREBUIE !
    • +8 (16 voturi)    
      :)) (Marţi, 27 iulie 2010, 16:15)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      Pentru ca NOI suntem imperfecti si datorita imperfectiunii noastre nu vedem perfectiunea guvernului si nu putem trai perfect.
      • +3 (11 voturi)    
        nici macar (Marţi, 27 iulie 2010, 16:37)

        kiko [anonim] i-a raspuns lui rakkone

        Te contrazic !
        Si NOI suntem perfecti pentru ca i-am ales pe ei CEI PERFECTI! Daca am fi fost imperfecti alti ne conduceau...

        Si atunci unde e problema, Guvern perfect, Pres. perfect, popor perfect! ...insemna ca totul merge perfect.
        M-am linistit ca aveam asa o stare de disconfort, cum ca ar fi ceva subred...
        • -3 (15 voturi)    
          videanu are dreptate (Marţi, 27 iulie 2010, 17:02)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui kiko

          videanu are dreptate,
          guvernul boc este cel mai bun din istoria romaniei, numai ca a fost putin ghinionist, sa vina la putere dupa guvernarea dezastruoasa a lui tariceanu (care a distrus tara aproape iremediabil) si sa se lupte cu presa detinuta de moguli si cu psd si pnl
          • +2 (6 voturi)    
            sforrr (Marţi, 27 iulie 2010, 17:27)

            vlad [anonim] i-a raspuns lui gigi

            Hai ca ne ia somnul...
          • 0 (2 voturi)    
            Cu cat va platesc? (Marţi, 27 iulie 2010, 20:21)

            ioan [anonim] i-a raspuns lui gigi

            Cu cat va platesc ca sa mancati "mamba?" Mai luati niste lectii de ortografie! In privinta mogulilor, cei portocalii sa stiti ca nu se deosebesc cu nimic de cei enumerati, sunt poate mai agresivi si rapace.
        • -1 (5 voturi)    
          mi-a placut !!!!!! (Marţi, 27 iulie 2010, 17:49)

          lili [anonim] i-a raspuns lui kiko

          Am ras in hohote si m-am mai linistit si eu !!!!!!
          Altfel.... ce sa zic... rupt de realitate dl Videanu ca si Dl Boc ca intreg guvernul.....
          • +2 (6 voturi)    
            dar nu sunt rupti de realitate (Marţi, 27 iulie 2010, 18:38)

            bula [anonim] i-a raspuns lui lili

            cei 25% cu dosare FALSE de ajutor social, cei 300 000 de handicapati cu pensii FALSE, cei 50% cu concedii medicale FALSE, cei 2,2 milioane de pacienti ce NU EXISTA decat pe listele medicilor de familie, cele 3 milioane de hectare declarate in plus fata de suprafata tarii, floraresele -carora le plang de mila niste vuvuzele de presa- care importa un tir de 1,5 milioane euro fara vama, cei cu ceritficate de producator din piete ce vand grapefruit, avocado, cirese in decembrie si capsuni in februarie s.a.m.d Se mai adauga cei ce merg cu nasul pe cfr si altii. Tu razi in hohote dar platesti pentru ei. Treba ta, dar eu NU MAI VREAU
            • +1 (3 voturi)    
              si treaba cui e sa le rezolve ??!!! (Marţi, 27 iulie 2010, 19:08)

              lili [anonim] i-a raspuns lui bula

              Sau vi se pare ca sunt in stare sa rezolve ceva??!!! Nici o sansa, Romania n-a avut un guvern mai incompetent ca asta, mare lucru daca scapam si nu intram in incapacitate de plata.... Va fi mai rau ca-n Argentina anilor 2000.... Daca nu scapam cat mai repede de Dl Boc si compania....
            • +1 (1 vot)    
              Treba ta, dar eu NU MAI VREAU (Marţi, 27 iulie 2010, 20:21)

              DanOprea [utilizator] i-a raspuns lui bula

              Treba ta, dar eu NU MAI VREAU
              nici eu nu mai vreau politicieni imbecili si corupti. dar se pare ca tu vei vota mereu....
    • 0 (6 voturi)    
      simplu! (Marţi, 27 iulie 2010, 16:17)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      E perfect pentru ei...care o duc mai bine ca noi.....lasa ca nici noi nu o ducem asa de prost pe cat vor ei sa ne faca sa credem!
    • +5 (11 voturi)    
      Problema (Marţi, 27 iulie 2010, 16:18)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      E ca noi santem lasi si de 20 de ani ne-am lasat vanduti pe fata.Iar ei daca vad ca santem blegi au tupeul sa minta ca escrocii.Imediat nu o sa mai aiba buget pt salarii si pensii.Acestea vor dispare in viitor daca poporul nu se trezeste si nu apare un guvern onest si patriot.Cu aceste cozi de topor se duce tara dracului.
    • +4 (8 voturi)    
      Pentru ca nu suntem... (Marţi, 27 iulie 2010, 16:19)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      ...in guvernul perfect ;)
    • +6 (8 voturi)    
      Noi suntem prosti (Marţi, 27 iulie 2010, 16:31)

      Roberto [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Noi suntem prosti, ca i-am votat...

      Atata impertinenta ca la acest parvenit nu am vazut in viata mea. "Expertiza" lui si a amicilor sai ne-a adus intr-o situatie catastrofala.
    • +3 (3 voturi)    
      asa e (Marţi, 27 iulie 2010, 17:22)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      sa stii ca are dreptate Borduristul..fiecare face ce vrea, cum vrea si cu cine vrea (....in grup), in rest Litoralu roamnesc este infect..niste mardeiasi din Administratia din constanta au treaba cu eolienele...ce sa zic..e perfect
    • 0 (2 voturi)    
      rece si lucid (Marţi, 27 iulie 2010, 18:33)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      A. abia acum am iesit din recesiune pe exporturi. Daca vestul nu-ti cumpara marfa crezi ca o poate face guvernul? cu ce bani? B. daca anual bugetul de pensii are un deficit de 2-3 miliarde de euro cine-l acopera si de unde? Indiferent de numele premierului si al presedintelui? C. Daca 80% din incasarile la buget se duc pe subventii, alocatii, ajutoare, pensii sociale, cornul si laptele etc ce poti face? indiferent de numele premierului? PS. Pana acum a functionat anteriul lui Arvinte. Acum nu mai e stofa in anteriu si se vede "spatele".
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ati inteles (Marţi, 27 iulie 2010, 20:15)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Perfect pentru a ne duce pe noi la sapa de lemn, iar pentru ei in a se sustine in jefuirea tarii!
    • 0 (0 voturi)    
      incredibil?! (Miercuri, 28 iulie 2010, 10:50)

      Didix [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Bine zis, noi o ducem prost, ca ei nu au nicio problema financiara; de aceea nici nu au stiut ca vine criza cand toata Europa vuia sa gaseasca solutii anticriza. Traim intr-o tara de nerusinati, in frunte cu acest Guvern perfect...in ale nerusinarii si lipsei de onoare!
  • +2 (10 voturi)    
    Guvern Perfect? (Marţi, 27 iulie 2010, 16:12)

    garabetian1 [anonim]

    Cred ca-i dau dreptate Dnului.Borduraru,inclusiv Capitanului nu le scapa nimic deh Tot pentru Ei Toti pentru Ei.Asta da perfectiune.
  • +6 (14 voturi)    
    REMANIERE (Marţi, 27 iulie 2010, 16:16)

    Mihalcean [anonim]

    Aici Videanu are dreptate.Nu guvernul trebuie remaniat ci poporul roman.Poate asa se va mai schimba ceva.
  • +2 (12 voturi)    
    incredibil.... (Marţi, 27 iulie 2010, 16:28)

    un roman [anonim]

    nu se poate asa ceva... rozaliul asta isi bate joc de noi
    • +5 (9 voturi)    
      d-abia acu iti dai seama... (Marţi, 27 iulie 2010, 16:43)

      me [anonim] i-a raspuns lui un roman

      isi bat joc de noi de 20 de ani...
  • +1 (9 voturi)    
    am intzeles perfect (Marţi, 27 iulie 2010, 16:35)

    panfil flecaru [anonim]

    ca guvernul e perfect, dar la un moment dat va trebui facut mai mult ca perfect.
    dupa care va trece prin punctul zero unde va statziona pana la urmatoarele alegeri.

    ce limba de plop, unsa cu miere are si sarlatanul asta, de se vrea viitor sef la stat.
  • 0 (8 voturi)    
    saracie (Marţi, 27 iulie 2010, 16:41)

    sarac [anonim]

    saracul don' Adriean, e asa de intelijent si modest. Mai ca iti vine sa nu il deochi cand joaca table cu Bebe si altii la Cannes. Perfectul mamichii. Ce ne faceam fara asa o valoare intergalactica ? De ce nu l-o fi folosit si Niculae, ca atunci era si mai tanar si mai in putere, in "muncipiul" Videle
  • +2 (8 voturi)    
    Aaaahahaha! =))) (Marţi, 27 iulie 2010, 16:41)

    SirJerk [anonim]

    E perfect, dar la momentul potrivit ar merge o remaniere? Cum vine asta? :))) Mai prosti ca politicienii nostrii, nicaieri!
  • +2 (8 voturi)    
    wow... (Marţi, 27 iulie 2010, 16:41)

    me [anonim]

    avem un guvern perfect... wow... tare sunt curios sa vad atunci cum arata un guvern prost...
    daca zice videanu inseamna ca asa e...
    ce pe mine ma doare gura sa spun ca sunt cel mai frumos, destept, bogat, si mai stiu eu ce om din universul asta (si cele paralele lui)?...
  • +1 (9 voturi)    
    candide (Marţi, 27 iulie 2010, 16:41)

    Mazeta [utilizator]

    pai daca guvernul este perfect - cel mai bun dintre guvernele posibile - , ce nevoie mai e de remaniere? eu nu vreau un guvern "mai perfect" ca asta.
  • +1 (7 voturi)    
    ... incompetent (Marţi, 27 iulie 2010, 16:47)

    unu [anonim]

    Nu stiu daca a fost scoasa din context declaratia sau nu dar eu cred ca domnul ministru a vrut sa fie sincer si ziaristii nu au vrut sa starneasca panica in randul populatiei...
    Corect era ... Guvernul, in ansambul lui, e perfect ... incompetent.
    Domnilor ziaristi dati declaratiile complete va rugam
  • +2 (2 voturi)    
    Asta sigur ajunge presedinte ... (Marţi, 27 iulie 2010, 17:22)

    Gigi [anonim]

    ... mai e unul care a zis "Sunt perfect, doamna!" si l-au pus romanii de doua ori presedinte ...
  • 0 (2 voturi)    
    foarte buna afirmatia (Marţi, 27 iulie 2010, 17:24)

    bebe [anonim]

    la ce tupeu are videanu, afirmatia este normala. trebuia sa spuna mai mult ca perfect de fapt
  • -1 (1 vot)    
    Stiti cine e perfect? (Marţi, 27 iulie 2010, 18:10)

    ca [anonim]

    Stiti cine este perfect? Cel ce nu greseseste. Si cine nu greseste? Cine nu munceste nu greseste.
  • 0 (2 voturi)    
    sigur ca DA (Marţi, 27 iulie 2010, 18:21)

    Tataie [anonim]

    Videanu este cel mai bun ministru dintr-un guvern perfect. Romanii sunt dobitoci ca nu-si dau seama :)
  • 0 (2 voturi)    
    INCOMPETENTA afisata.... (Marţi, 27 iulie 2010, 18:43)

    marietta [anonim]

    In gura mare... Cam sa ar putea spune un analist, bun cunoscator al situatiei Romaniei. Dna Merkel, de ex nu ar spune ca al ei guvern este perfect, cu toate ca Germania este motorul economic al Europei, in schimb Dl Videanu spune asa ceva despre guvernul Romaniei care sta cu FMI langa el sa-i invete sa gaseasca caile de a nu ajunge in incapacitate de plata, pe care au evitat-o la mustata, desi inca nu se stie... Pai, daca este un guvern asa perfect, ce cauta Dle Videanu FMI in Romania si de ce spune Dl Franks cum ca situatia absorbtiei fondurilor europene, sursa de care Romania ar trebui sa se foloseasca , este catastrofala. Da, este perfect guvernul Boc, este pe primul loc la lipsa capacitatii de absorbtie a fondurilor europene, cred ca veti bate orice record din acest pdv !!!! La celelalte stati la fel, n-am nici un clasament la care sa stati bine, nici unul....INCOMPETENTA strigatoare la cer....
  • -3 (3 voturi)    
    Dl Basescu ce zice ??!!! (Marţi, 27 iulie 2010, 19:25)

    lili [anonim]

    Si Dumnealui e incantat de PERFECTIUNEA acestui guvern ??!!! Sau e ingrijorat de lipsa de performanta pe care nu are cum s-o mai dreaga....
  • -1 (1 vot)    
    In sfarsit ! (Marţi, 27 iulie 2010, 21:44)

    Dani [anonim]

    Vad niste oameni care ... TRAIESC BINE !
    Bravo pedeleilor ! Naspa ca poporu' moare de foame.
  • -1 (1 vot)    
    serios? (Marţi, 27 iulie 2010, 22:51)

    jos_iliescu [anonim]

    Mah Videne, chiar perfect nu e... dar daca pleci tu, pleaca berceanu, pleaca Udrea, pleaca Boc... si se-ntoarce Paleologu la cultura... s-ar mai apropia de perfectiune! ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Guvernul este perfect (Miercuri, 28 iulie 2010, 16:56)

    mercedes [utilizator]

    Intr-o tara in care ironia este metoda de a rezolva orice problema, este de mirare ca de aceasta data nu intelege nimeni ca a fost o "ironie".