Adriean Videanu sustine ca nu a mai candidat la Capitala din cauza lui Tariceanu

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 20 iulie 2010, 13:47 Actualitate | Politic


Prim-vicepresedintele PDL Adriean Videanu a sustinut, marti, intr-o emisiune la Antena 3, ca a renuntat sa mai candideze pentru un nou mandat de primar al Capitalei intrucat premierul de la acea vreme Calin Popescu-Tariceanu a refuzat sa anuleze mai multe ordonante de urgenta care ii limitau prerogativele de edil-sef al Bucurestiului, relateaza Agerpres.

"Am candidat in 2005 la Primaria Capitalei pe o intelegere pe care am facut-o cu seful statului, la acea vreme, si cu primul-ministru Calin Popescu-Tariceanu, in ideea de a anula rapid cele sapte ordonante de urgenta pe care fostul Guvern le daduse pentru a limita prerogativele primarului general. (...) Din pacate, cand a trebuit sa punem in practica acest lucru, PNL, care avea trei primari de sector (sectorul 1, 4 si 6, la acea vreme), nu a mai vrut sa puna in practica aceasta prevedere. A spus: "Nu, domne', o sa modificam acest lucru, din 2012''", a afirmat Videanu.

Afirmatiile liderului PDL vin dupa ce europarlamentarul Cristian Preda a sustinut duminica, la Realitatea TV, ca Adriean Videanu ar reprezenta "o problema" pentru partid, intrucat a abandonat competitia electorala din 2008 pentru Primaria Bucurestiului. Preda a spus ca, desi Adriean Videanu "pare sigur pe sine in interiorul PDL" si increzator ca poate castiga o noua batalie in interiorul partidului, "atunci cand a fost vorba de o batalie foarte importanta, nu a intrat in competitie".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















858 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Evident, totdeauna e altcineva vinovat! (Marţi, 20 iulie 2010, 13:07)

    vio [anonim]

    E vreunul care sa-si asume greseli/esecuri?

    Nu, mereu e "altcineva"!
    Apropo, de ce nu a spus Videanu asta atunci?
    • -2 (2 voturi)    
      nu avea timp... (Marţi, 20 iulie 2010, 14:34)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui vio

      negocia pretu l abordura..era mult mai profitabil...da, tu nu ai inteles ca Domnsioara Videanu ( se poarta cam muieratic de l ao vreme) nu are nimic de facut..decat...dupa blocuri sunten noi sa ne intelegi mai bine/ dupa borduri suntem noi sa te facem mai bine / fraierii sa stea si sa faca bine / noi borduristii muncim mai mult...sa te facem pe tine /...au scris si Catavencu..si cutare si cutare..nimic..era favoritu lu base atunci...acum am inteles ca "craca" de unde privea plebea..s a rupt sua e ca si rupta..raportul Curtii de Conturi..inca nu e mucegait..mai avem speranta..ca il vedem pe Videanu imbracat cu ..o treantza !!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Videne, ochelaristul are dreptate (Marţi, 20 iulie 2010, 13:48)

    ion [anonim]

    Sondajele pe bune arata asa cu vreo 2 luni inainte de alegeri:

    Negoita-Oprescu 57-43, Negoita a zis pas, avea probleme probleme mari de rezolvat la sectorul 3 :)

    Videanu-Oprescu 50-50. Meciul era strans, dar daca iti aparai realizarile, aveai sanse. Dar ti-a fost sila sa te mai tot atace presa de cate ori pleci pe Riviera Franceza si sa tot treci pe la santiere. Are dreptate tocilarul ala, ar trebui sa te dai la o parte, daca nu ai chef de politica, mai bine vezi doar de afaceri.

    Si sondajul final: Oprescu-Blaga 57-43. Blaga chiar nu avea sanse, dar macar ala a incercat
  • -2 (2 voturi)    
    LOL (Marţi, 20 iulie 2010, 14:29)

    Codruta N [utilizator]

    adica nu mai putea sa ia aceeasi shpaga de la tzeparii care voiau sa distruga parcurile si cladirile de patrimoniu? >:)
  • -2 (2 voturi)    
    "Stimate" Domnule Videanu (Marţi, 20 iulie 2010, 14:38)

    cristicl [utilizator]

    Traiesti cu fantasma ca te-ar mai fi votat cineva?
  • +2 (2 voturi)    
    iar videanul, adrieieanul ! (Marţi, 20 iulie 2010, 15:25)

    panfil flecaru [anonim]

    tot pela latrina 3...

    daca asta ajunge presh de pedeleu, se aliniaza la galeria pontilie, crineatza, pavelescu, homeboy-ul lui felix....tot u unul si unul !
    n'au decat sa'l aleaga pe vadim ca sef al consiliului presedintzilor de partide din ro ...:-)
  • -2 (2 voturi)    
    ce penibil ! (Marţi, 20 iulie 2010, 22:11)

    horia tecau [anonim]

    nu mai era nevoie sa candideze. asta a incheiat contracte intre marmosim si pmb pe vreo 10 ani asa ca oprescu sta si se uita cum mai pun astia un rand de borduri de la videanu din fabrica. contracte incheiate beton ,fara a putea fi reziliate.
  • 0 (0 voturi)    
    A lasat pe altul (Miercuri, 21 iulie 2010, 12:50)

    Stepanida [utilizator]

    Poate ca Adrian Videanu e sincer!Oricum,un lucru e clar:l-a lasat pe Blaga sa piarda in fata lui Oprescu!