Monica Macovei: Emil Boc trebuie sa fie mai ferm. Cristian Preda: Daca PDL nu se democratizeaza, va avea soarta PNT

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 18 iulie 2010, 20:03 Actualitate | Politic


Monica Macovei considera ca premierul Emil Boc ar trebui sa fie mai ferm in ceea ce priveste reforma statului: "Ar fi trebuit sa fie mai ferm, reforma trebuie facuta si vrea sa o faca, dar nu e suficient de ferm", a declarat ea, intrebata de Realitatea TV daca premierul Emil Boc ar trebui sa plece din fruntea guvernului.

"Trebuie sa fie mai ferm si sa taie in sange", a afirmat fostul ministru al Justitiei, fara a oferi insa un raspuns la intrebarea moderatoarei, Corina Dragotescu.

Europarlamentarul PDL Cristian Preda, invitat in aceeasi emisiune, a apreciat, referitor la schimbarea lui Emil Boc din functia de premier, ca "deocamdata nu exista alternativa".

Preda: Daca partidul nu se democratizeaza va ajunge intr-o fundatura, ca PNT

Cristian Preda a pledat din nou pentru democratizarea partidului si pentru separarea politicii de afaceri, afirmand ca daca acest lucru nu se intampla PDL ar putea avea soarta PNT.

"Daca partidul nu se democratizeaza va ajunge intr-o fundatura, ca PNT (...) Daca nu vrea sa se democratizeze, sa se deschida spre societate acolo va ajunge, acolo ajunge orice partid, in afara Parlamentului", a subliniat el.

Preda a sustinut ca nu este taiat "cordonul ombilical care stabileste relatia dintre mediul de afaceri si mediul politic" iar "cei care platesc  pentru astfel de compromisuri sunt oamenii de buna credinta", care sunt "blocati de astfel de compromisuri".

Preda: Videanu este o problema pentru PDL; a abandonat Bucurestiul si s-a adapostit in partid

Cristian Preda a mai fost intrebat cum comenteaza faptul ca Adriean Videanu a declarat recent ca va ramane prim-vicepresedinte atata timp cat va dori.

"Miza nu este Adriean Videanu, pentru ca Adriean Videanu este o piesa din acest joc al politicii post-comuniste. Domnul Videanu este, in opinia mea, mult prea umflat. El e o problema pentru PDL si va spun de ce. E o problema pentru ca Adriean Videanu a abandonat Bucurestiul la competitia electorala din 2008 si acum pare sigur pe sine in interiorul PDL si sigur ca poate castiga o batalie in interiorul partidului", a explicat Preda, citat de Mediafax.

In opinia sa, nu este in regula daca in politica romaneasca exista inca niste oameni care "cred ca se pot adaposti in partid dupa ce pierd batalii electorale sau fugind de pe campul de lupta".

Cristian Preda a mai spus ca Videanu are o experienta administrativa si calitati manangeriale, dar din punct de vedere electoral acesta va trebui "sa explice".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2176 vizualizari

  • -10 (22 voturi)    
    Cateii lui Base (Duminică, 18 iulie 2010, 20:17)

    Lars [anonim]

    Eu ma intreb cum se simte Boc cand pe fata Basescu pare sa il sustina dar pe la spate isi trimite toti cateii sa-l muste de picior... Basescu isi aplica strategia sa dintotdeauna: isi bate jos de toti cei care au crezut in el....
    • +2 (14 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 18 iulie 2010, 20:30)

      [anonim] i-a raspuns lui Lars

      • 0 (0 voturi)    
        total de acord (Marţi, 20 iulie 2010, 11:36)

        cosminrs [anonim] i-a raspuns lui

        Pe asta se bazeaza toata propaganda PDL.
        Cred ca Goebbels ar fi mandru de Basescu.
        Acum PNL tocmai a devenit bun? Nu erau hoti si rai si cei mai urati?
        Manifestarile astea ale PDL ma fac sa nu ii suport. Nu spun niciodata ceva de care sa se tina.
    • +3 (13 voturi)    
      sa va decide-ti odata (Duminică, 18 iulie 2010, 20:45)

      cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui Lars

      ar fi bine sa va hotarati odata, nu spuneati voi ca Boc face oricum numai ce vrea Base? Atunci, daca voi ziceti ca-l ataca pe Boc pe la spate, inseamna ca Base se ataca pe el insusi.
      Da mai, stim deja de mult timp, ca pentru orice exista o explicatie, adica mai exact Base. De parca Base ar fi zeu sa le poata face pe toate :-))).
    • +4 (10 voturi)    
      No las'! (Duminică, 18 iulie 2010, 20:47)

      Ion Predescu [anonim] i-a raspuns lui Lars

      No las' ca vine pesedeaua iar la putere, tatucul ilici-iliescovici nu si-a batut joc de nimeni care a avut încredere în el! PS.Câti boi mai pot sa existe pe lumea asta!
    • +1 (9 voturi)    
      base (Duminică, 18 iulie 2010, 20:50)

      cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui Lars

      afara ploaie, base e vinovatul. Dar sa fiu sinceri, o ploaie din cand in cand nu strica, dar de data asta a cam exagerat cu inundatiile, chiar is suparat pe el.
    • +4 (8 voturi)    
      Cred ca MACOVEI vrea o operatie mai profunda (Duminică, 18 iulie 2010, 20:57)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Lars

      ...a PDL.
      Nu doar una ”estetica” .
      De-aia a si venit PERSONAL la televizor, ca sa vedem cu ochii proprii ca operatia estetica nu a schimbat nimic.
    • +1 (1 vot)    
      Cam cum se simte Crin (Luni, 19 iulie 2010, 8:18)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Lars

      .. in fata lui Patriciu
  • -3 (11 voturi)    
    totul e kk inafara de pipi (Duminică, 18 iulie 2010, 20:21)

    Pastrama [anonim]

    Cred ca pedelistii s-au gandit bine , au cantarit ...sa ne umplem punga...sa ne crestem capitalul electoral ...sa ne umplem punga....sa fericim alegatorii ....sa ne umplem punga . Si au cam ales , nu ? Ca de votat nu stiu cine-i mai voteaza .
  • +8 (10 voturi)    
    BOC (Duminică, 18 iulie 2010, 20:25)

    dmihalcean [anonim]

    Daca paina in 2012 situatia economica a Romaniei nu se imbunatateste semnificativ(dupa reducerea salariilor si pensiilor ) atunci, da, partidul va avea soarta PNT-ului.
    PS :PDL-ul nu va mai scoate o vorba de parlamentul unicameral cata vreme in sondaje partidul este in cadere libera.
    • +3 (9 voturi)    
      cum sa se-mbunatateasca? (Duminică, 18 iulie 2010, 21:43)

      suca [anonim] i-a raspuns lui dmihalcean

      sa mareasca iar salariile si pensiile?
      asa se-mbunatateste situatia economica?

      mda... cu o asemenea mentalitate, sigur nici in 2112 nu ne revenim...
      • +3 (7 voturi)    
        Sa ma motiveze (Duminică, 18 iulie 2010, 22:18)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui suca

        sa muncesc mai mult si mai bine in fiecare zi fata de ziua precedenta. Ce din mentalitatea romaneasca ar putea fi folosit pentru aceasta motivatie?
    • 0 (6 voturi)    
      Se face... (Duminică, 18 iulie 2010, 22:05)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui dmihalcean

      .... in 2011. Sa ajunga PD-ul sub 10% si se face si unicameral si uninominal majoritar. De abia astept ...
  • +7 (9 voturi)    
    Domnule ... (Duminică, 18 iulie 2010, 20:39)

    Gigi [anonim]

    ... Preda: Buna dimineata! Incetul cu incetul incepeti sa va treziti la realitate. Nu e inca completa trezirea dar sunteti pe drum cel bun ... e bine ca v-ati dat seama cat rau fac "firmele prietene". Sper sa va dati seama ca mai mult decat atat e altceva care face rau ... incompetenta!
  • +4 (6 voturi)    
    a mai auzit cineva? (Duminică, 18 iulie 2010, 20:47)

    buha [utilizator]

    In mandatele lui Boca, cate or fi fost ele, a auzit cineva de Corpul de Control al Primului Ministru?
  • -5 (9 voturi)    
    MISCAREA ROMANILOR DIN EUROPA (Duminică, 18 iulie 2010, 20:55)

    ing.Die Nicolae Alexandru [anonim]

    ASOCIATIA "ROMENI DI PADOVA"
    Stimata d-na Macovei , cardasia domniei voastre cu actuala mafie politica aflata la putere la Bucuresti ,va compromite iremediabil . Ati fost si pentru noi ,cei din diaspora, un punct de referinta in ceea ce priveste conduita morala . Ne-ati dezamagit!
    Regimul aflat la putere se face raspunzator de dezastrul economic din tatra.
    Solicitam romanilor din tara si diaspora sa se alature MISCARII ROMANILOR DIN EUROPA pentru o asanare morala in Romania . Avem obligatia de a reactiona la situatia disperata din tara .
    Numai asa vom putea auzii si de bine!
    De la Padova
    ing. Die Nicolae Alexandru-Presedintele Asociatiei
    "Romeni di Padova"
    • +5 (7 voturi)    
      miscarea romanilor din Europa (Duminică, 18 iulie 2010, 22:23)

      Doran [anonim] i-a raspuns lui ing.Die Nicolae Alexandru

      D-le presedinte, daca doriti sincer o reformare a vietii publice romanesti, trebuie sa va implicati AICI si ACUM. Ar fi trebuit sa remarcati esenta in privinta atitudinii d-nei Macovei. Doreste reforma in propriul partid pe care il vede mai suplu, modernizat si detasat de traditiile dambovitene. Nu vad de ce va dezamageste atitudinea reformatoare.
    • -4 (4 voturi)    
      Imparatul romanilor de pretutindeni (is mai tare) (Luni, 19 iulie 2010, 0:09)

      eugeni [anonim] i-a raspuns lui ing.Die Nicolae Alexandru

      Supusi, eu nu va cer sa va alaturati imparatiei mele. Oricum sunteti in ea.

      Doamna MM.
      Ne dezamagiti profund ca nu ati stat in anonimat si ca adevaratii intelectuali si sa priviti superior luptele politice.
      Noi (pluralul de noblete) v-am fi ajutat sa ajungeti in varful piramidei politice din RO, unde sa va varsati mania dreapta pe misei.( impartiti deja in doua grupe binecunoscute....)
      Am zis,leat 2010
      IO, Imparatu'

      PS. Dom Prsedinte, ce ar fi trebuit sa faca ca sa nu va dezamageasca pe dumneavoastra personal ? Intrebare retorica-raspunsul si asa nu are importanta pentru mine sau MM.
  • +1 (9 voturi)    
    Postacii crino-po(n)tailor (Duminică, 18 iulie 2010, 21:00)

    Andy Latimer [utilizator]

    Sunt la datorie ! Fiti atenti : Ofilitu' pleaca in concediu, asa ca dati fugutza sa luati brichetele ,ca boier Paturiciu e foarte irascibil vara asta si trage la mahoarce non-stop ! S-aveti o butelie ,ca va trantesthte bricheta cat colo,daca s-a golit ! :)))
    • -1 (7 voturi)    
      mda (Duminică, 18 iulie 2010, 23:32)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui Andy Latimer

      Postare tipica de fanatic PDList redus.
  • +1 (9 voturi)    
    dna Macovei zice cam asa.....Dar zice degeaba.... (Duminică, 18 iulie 2010, 21:12)

    lili [anonim]

    Cum ca Dl Boc nu prea e in stare sa faca aceasta dura reforma. Nici eu nu-l cred deloc in stare, nici sa conduca un chiosc la piata nu l-as pune, l-ar duce la faliment in 2 luni!!! Dl Preda zice si el bine, cum ca PDLul Dumnealor va cam avea soarta PNTCDului, iar eu zic la fel...... Pana una alta reforma dura a Dlui Boc de a reduce numarul de secretari si subprefecti este un ESEC total si JENANT, praf in ochi asa cum au fost vorbele Dlui Boc si pana acum, pentru ca nici unul nu va ajunge somer, dimpotriva fiind membri marcanti de care PDL are nevoie au fost mutati care-ncotro si uite-asa fiecare s-a aciuat pe la alt minister sau pe alta functie.......AMIN reformei Dlui Boc..........
  • +6 (8 voturi)    
    Are dreptate (Duminică, 18 iulie 2010, 23:33)

    mircea [anonim]

    Am votat PDL si Basescu si ii sustin in continuarepentru ca pur si simplu restul sunt hoti 100%. problema PDL ului ca aer si el hoti 50% sau mai mult.. si trebuie sa se decida daca ii pastreaza sau nu. deja au suferit mult pentru ca au luat masurile de austeritate pe care eu le gasesc normale dar altii poate nu inteleg ca nu mai merge cun facea iliescu de tiparea bani.. si atunci daca o sa scada in sondaje din pricina masurilor de austeritate si nu se hotarasc sa scoata indivizi ca Blaga, Videanu etc din guvern o sa aiba o scadere foarte mare... Videanu si-a batut joc de Bucuresti.. a pus borduri in timp ce strazile erau tinute pline de gropi sau in lucru ani de zile.. deci ce cauta individula asta in PDL? la fel si Blaga..in opinia mea e Hrebenciucul PDL ului.. O apreciez pe Macovei, Preda, Urban, Anastase dar trebuie sa se hotarasca PDL pe cine sustine si daca vrea sa fie un partid cinstit sau sa ramana la fel ca restul partidelor din romania..dupa cascaval
  • -4 (8 voturi)    
    Soarta PNT-ului o aveti deja, portocaliilor (Duminică, 18 iulie 2010, 23:44)

    Rosu [anonim]

    Nu mai strangeti nici 3 %.
    Apoi avem noi grija de voi.
    Bordureanu, Falcosul, Piticu, Madama, Chioru & Kelosu, plus javrele mai mici .... parnaia scrie pe voi.
    • +2 (4 voturi)    
      las ca loam noi (Luni, 19 iulie 2010, 1:29)

      eugeni [anonim] i-a raspuns lui Rosu

      Boierule, manactias,

      Iote ca asa gandisi si io. Punem la loc pa Primadona cu breton, Petrolistu', cu Chioariu cu Aludomnutei, Mai aducem pe 4case, Combinatoru', CARPA_KGB, Prostanacu. Johana_mareste bugetari, Frumoasa barbat Norica, Handicapatu', Manechinu', Betivu' cu chitarea si multi alti siii dam deo chermeza da' noastra de-a lu costica argint cui Historicu' ia pupat mana. Ma duc sa-i spui lu' piranda te-am pupat
    • 0 (0 voturi)    
      ATENTIE PNL-isti !! (Luni, 19 iulie 2010, 13:05)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui Rosu

      Cine sapa groapa altuia cade el in ea. Atentie PNL-isti !
  • +4 (4 voturi)    
    ne scarpinam (Luni, 19 iulie 2010, 1:26)

    MirceaA [utilizator]

    toate partidele sunt sustinute de hoti. Daca dam afara hotii, mor partidele. Ce e de facut?
  • +2 (2 voturi)    
    PDL trebuie sa fie distrus din interior? (Luni, 19 iulie 2010, 10:05)

    valexandru [anonim]

    D-le Preda abtineti-va!
    Democratizarea PDL este o mentiune cu totul abstracta care da apa la moara criticii fara continut.

    Monica Macovei are concretetea unui conducator.
    Asa este: Boc trebuie sa fie mai aspru, chiar dur .

    PDL este totusi singurul partid care avenit cu un plan de modernizare a Romaniei, in ciuda criticilor mai mult sau mai putin bineintentionati sau priceputi.
  • +2 (2 voturi)    
    Dl Boc este ghinionul PDL..... (Luni, 19 iulie 2010, 11:28)

    marietta [anonim]

    nu are autoriatatea de a conduce, nu-l asculta ministrii(a spus-o si dna udrea si dna anastase, chiar daca el, se vede ca e plin de bune intentii, insuficient insa pe acel post), vorbeste fara sa spuna nimic, turuie mereu aceleasi lucruri si nu iese nimic din toate cele spuse, ba le mai si da uitarii si incepe sa turuie cu altele ..... la randul lor si ministrii si ceilalti la toate nivelele vorbesc si nu fac nimic si asta este romania de azi: rezultate= zero !!!!! parerea mea este ca dl basescu chiar a vrut sa faca reforme in romania dar a gresit mentinandu-l pe dl boc si din aceasta cauza rezistenta din interiorul guvernului s-a manifestat fara probleme. un alt premier poate ar fi reusit dar acela nu ar fi fost poate pe placul dlui basescu, asa yes man ca dl boc ii este pe plac dlui basescu... razboiul permanent cu tariceanu l-a invatat minte pe dl basescu si a preferat sa-l tina pe dl boc desi vede ca nu este in stare sa faca reforme dacat sa dea peste vreun alt taricean pdlist..... iar romania plateste factura luptei politice din interiorul si exterioriul pdl.....