The Independent: "Sper sa intalnesc pe cineva ca Elena Udrea, daca voi fi vreodata in mijlocul unui dezastru natural"

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 18 iulie 2010, 15:12 Actualitate | Politic


Elena Udrea
Foto: Agerpres
"Cand ministrul roman Elena Udrea a impartit pantofi cu toc femeilor sinistrate, le-a daruit de fapt ceva mai mult decat pantofi" - le-a oferit o promisiune de viitor mai bun, sustine jurnalista britanica Joan Smith, intr-un comentariu publicat in editia electronica a Independent on Sunday. Jurnalista noteaza ca, prin gestul sau, ministrul a dat dovada de "o intelege superioara a naturii umane".

"Pana saptamana trecuta nici macar nu auzisem vreodata de Elena Udrea, dar acum as vrea sa o imbratisez", isi incepe articolul Joan Smith, care explica apoi ca "doamna Udrea este ministrul Turismului in Romania, unde au avut loc inundatii masive, si a mers in localitatea afectata Saucesti cu 20 de tone de ajutoare... si cutii de pantofi cu toc".

"A adus de asemenea si ciocolata, lucru ce m-a facut s-o simpatizez si mai mult. Sper sa intalnesc pe cineva ca ea, daca voi fi vreodata afectata de un dezastru natural", afirma jurnalista.

Smith noteaza ca "fara indoiala, gestul doamnei Udrea a fost urmat de un val de critici", dar, in opinia sa, ministrul a aratat "o intelegere superioara a naturii umane".

"Cand se intampla lucruri ingrozitoare, oamenii isi pierd temporar perspectiva viitorului. O pereche frumoasa de pantofi nu aminteste numai de o alta lume, ci este o promisiune ca va veni un moment cand vei apartine din nou acelei lumi", explica ea.

Joan Smith descrie apoi o fotografie in care era surprinsa o familie din Haiti, la cateva saptamani dupa puternicul cutremur, traind in conditii precare, intr-un adapost improvizat, dar impreuna cu o pisica.

"Ati putea spune ca aceasta familie are destule probleme si fara sa aiba grija de un animal, dar eu cred ca astfel de impulsuri arata ceea ce este mai bun in fiinta umana. Suntem creaturi cu imaginatie - ceea ce cadoul doamnei Udrea a intentionat sa stimuleze - si cu nevoia de a ne conecta la alte entitati vii, umane sau de alta natura", argumenteaza jurnalista in comentariu sau, intitulat "Tocurile inalte arata umanitatea care lipseste valului islamic".

Smith amininteste, astfel, de problema purtarii in public a valului islamic integral (burqa), dezbatuta in mai multe tari europene. "Problema principala cu valul islamic nu este ca e non-occidental; obiectia cea mai mare este ca acesta este inuman, indiferent in ce parte a lumii este purtat", sustine jurnalista.

"Nu este nimic nou in conflictul dintre puritanism si dorinta de a celebra corpul uman - acesta se regaseste pe tot parcursul istoriei - dar in cazul valului islamic integral ar trebui sa ne fie clar ca motivatia de a-l purta este aproape in intregime politica (...) este atat de irationala, incat nici nu merita sa legiferezi impotriva acesteia", afirma ea.

"Sincer, as prefera sa traiesc intr-o tara moderna, unde victimelor inundatiilor li se ofera pantofi cu toc, decat intr-o tara in care se vrea ca acestea sa se ascunda sub valuri negre. In lupta epocala dintre burqa si tocurile inalte, sunt categoric de partea pantofilor", conchide jurnalista.

Potrivit blogului sau, www.politicalblonde.com, Joan Smith este scriitoare, eseista si publicista, militanta pentru drepturile omului, dar si o "pasionata colectionara de pantofi".


Sursa: The Independent via Mediafax


Citeste mai multe despre   
















19027 vizualizari

  • -38 (68 voturi)    
    offf (Duminică, 18 iulie 2010, 15:23)

    altrix [anonim]

    Toate nebunele!
    • +6 (10 voturi)    
      off,off...mai,mai! (Luni, 19 iulie 2010, 7:18)

      Snake Eyes [utilizator] i-a raspuns lui altrix

      Yo cred ca mai bine niste crazy brits,decat roshalii de la noi....cu retorica deh cernobalci:)
      • -3 (5 voturi)    
        care-i treaba? (Luni, 19 iulie 2010, 9:28)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Snake Eyes

        ca parca dupa articolul din celalalt ziar se spunea ca defapt nu o donat pantofi. acum vad ca a donat pantofi dar bine a facut. eu ca sa mai inteleg?
        • +1 (1 vot)    
          am inteles care-i treaba (Marţi, 20 iulie 2010, 17:10)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui adrian

          n-ai voie sa nu intelegi. cum de-ti permiti sa-ti pui intrebari referitoare la tovarasa elena?
          nu e clar ca primul aricol a fost preluat din presa moguluilor dar noroc cu o jurnalista de bine care a corectat slaba informare a colegei de breasla din anglia?
          nu sunt cretin sa nu-mi dau seama ca acest al doilea articol nu a fost platit
      • +1 (1 vot)    
        Tot mai multe indicii... (Marţi, 20 iulie 2010, 12:17)

        gica [anonim] i-a raspuns lui Snake Eyes

        ca vai si-amar de Romania asta la ce oameni ne conduc. Cine o sa poarte pantofii aia cu toc la tara? Conducatorii nostri iubiti traiesc in cu totul alta lume decat noi, cei condusi. Si, cum lor le merge totul bine implicit si restului lumii.

        As vrea sa o vad pe dna curatind la porci sau la vaci, ce ar alege, pantofi cu toc sau cizme?
      • +1 (1 vot)    
        Tara arde si ... (Marţi, 20 iulie 2010, 12:29)

        gica [anonim] i-a raspuns lui Snake Eyes

        In cazul nostru tara se ineaca dar baba isi pune pantofi cu toc...
  • +34 (66 voturi)    
    Perfect! (Duminică, 18 iulie 2010, 15:24)

    Rayo [utilizator]

    Superb articol...Bravo doamnei Udrea!
    • +16 (40 voturi)    
      era mai bine daca daruia opinci si bate (Duminică, 18 iulie 2010, 16:42)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Rayo

      in opinia Vuvuzela TV si Halena1 -3!
      atata ura si venin pe Basescu si pe prietenii sai politici e turnata zi de zi ,ceas de ceas pe sticla televizuinilor tomberoane ,incat depaseste imaginabilul !ca PNL nu a schitat un gest de ajutorare -dupa ce au fituit banii pe consolidari din 2008 -ca PC nici nu mai conteaza cu 1 singur membru (sau organ de partid) alde Voikulescu!dar macane zi de zi ,ba ca aia ,ba ca aialalta si sustin ca ne informeaza!iar cand au cate o stire senzationala ca aia cu mireasa batuta il aduc pe chiriac,pe nistorescu si pe roska stanescu ,3 giamparale media sa isi dea cu presupusul daca nu tot Basescu e de vina!
      • -11 (25 voturi)    
        British CLICK ! (Duminică, 18 iulie 2010, 21:18)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Doamna comentatoare e din categoria VIP – CLICK – gen ” Zavoranca si fratele orb al lui Andrei Ghorghe s-au cuplat ? ”
        De exemplu articolul care lauda ultimul film din seria ” Sex in The City ”...care e, logic, cel mai tamp...cele 4 babaciuni nu se resemneaza sa plece la azil ...se indragostesc...isi pied protezele...torusi Joan Smith: Ignore the critics – 'Sex and the City' is still a hit”

        www.independent.co.uk/opinion/commentators/joan-smith/joan-smith-ignore-the-critics-ndash-sex-and-the-city-is-still-a-hit-1986801.html
        • +15 (27 voturi)    
          eu nu contest ca sunt gafeuri in guvern (Duminică, 18 iulie 2010, 21:45)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

          nu toti sunt smecherasi ca Berceanu und Videanu ,dar nu pot imputa unei femei ca daruieste altei femei niste pantofi cu toc !
          dimpotriva ,e jenant sa despici firul in patru de la acest fapt!dar nu ma mir, PDL si daca era in opozitie era criticat de Vuvuzele TV pentru ca dictatura banului combinata cu dictatura prostiei in media a facut din Romania tzoapa Europei !
          pana acesti asa zisi moguli nu vor fi putrezit in puscarii ,nimic nu se va putea face constructiv in Romania !
      • -4 (14 voturi)    
        FANARIOTII !!! (Duminică, 18 iulie 2010, 23:53)

        George [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Prietene ai uitat de fanarioti, in rest nota 10 pentru coment.
        Iti propun un exercitiu de imaginatie (desi nu cred ca ai)
        2005, Katrina, Udrea, ciocolata, pantofi cu toc ...
        • +6 (14 voturi)    
          George ,ce sti tu ce e ciocolata?mananci (Luni, 19 iulie 2010, 0:26)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui George

          hartia si arunci bucata ! daca o iei de la fanarioti ,trebuie ca esti foarte bun in ale istoriei ,ceea ce iti doresc si tie ! nu uita ca fanariotii erau aromani, deci nu te lasa impresionat de istoriografia comunista!
          • -2 (6 voturi)    
            Hmm (Luni, 19 iulie 2010, 10:04)

            George [anonim] i-a raspuns lui Eneas

            Prietene eu cred ca ai baut ...
            si ai si 4 voturi ... deci ai baut cu 4 prieteni.

            -am zis eu ce nationalitate erau fanariotii ?
            -ce i-mi doresti si mie ?
            -oare tre sa fii geniu sa sesizezi tonul din coment ?

            Oricum have fun, si cand te trezesti fa un review la ce ai comentat, nu de alta dar sa te amuzi putin.
    • +17 (37 voturi)    
      Subscriu (Duminică, 18 iulie 2010, 17:01)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui Rayo

      Ce, trebuie sa le duci doar pufoaice, bocanci si cizme? oamenii aia in 2-3 zile isi rezilva adapostul, apoi au nevoie la oras, la scoli, dupa treburi.
      Cum s-ar simti sa apara in salopete si bocanci?
      Bravo Udrea!
      Gandesti modern!Si foare psihologic.
      Exact cum zice englezoaica; ii face pe oameni sa uite de necaz si sa gandeasca la viata normala.
      • +1 (1 vot)    
        cu o floare... (Marţi, 20 iulie 2010, 12:25)

        gica [anonim] i-a raspuns lui releu

        Ma intreb din ce puf sunteti scosi cativa care postati aici. Faza "Cand ministrul roman Elena Udrea a impartit pantofi cu toc femeilor sinistrate, le-a daruit de fapt ceva mai mult decat pantofi" e lafel ca si cea cu geniul lui Eminescu; lui i-a placut sa scrie poezii, le-a scris foarte frumos si apoi cei care le-au citit au mai adaugat fiecare cate putin la geniul lui Eminescu.

        Cati idioti aici! Faptul ca dna Udrea le-a dat pantofi cu toc arata doar ca n-are habar pe ce lume traieste nu vreo fapta buna. Voi uitati ca drumurile/trotuarele sunt cum sunt la oras, dar la tara unde ba nu este asfaltat ba unde este asfaltat nu e trotuar. Unde mai pui ca la tara merg pana la scoala (daca merg) km intregi. Si cine merge in pantofi cu toc la scoala oricum, ca nu-si duce nimeni copii la scoala, merg singuri.

        As vrea sa vad cate doamne de la tara au putut sa incalce macar pantofii aia cu toc. Oamenii la tara au picioarele mai solide, mai mari, nu tinute in finetzuri ca cei de la oras. Eu as zice mai degraba ca pantofii aia sunt inca o injurie la adresa lor:

        "Luati, va dam lucrurile astea ca o amintire a celor pe care nu le-ati avut, nu le aveti si nu le veti avea vreodata!!!"

        Cu o floare nu se face primavara!
    • +10 (22 voturi)    
      Pai.. (Duminică, 18 iulie 2010, 17:18)

      Nick [anonim] i-a raspuns lui Rayo

      Ce poate fi mai bun decat un acoperis deasupra capului.
      O pereche de pantofi cu toc si o cutie de bomboane de ciocolata. :))
    • -10 (34 voturi)    
      Ha-ha-ha-ha! (Duminică, 18 iulie 2010, 17:57)

      politist [anonim] i-a raspuns lui Rayo

      Ha-ha-ha-ha!
      Cât a costat articolul?
      A plătit doamna Udrea, sau Ministerul Turismului?
      Dar pe cei de la HotNews, cine i-a plătit să reproducă această capodoperă?
      Nu-s de acord cu BIBI, e proastă bine!
      De fapt trebuie spus la plural, e vorba nu numai de englezoaică, ci şi de RAYO !
      • 0 (0 voturi)    
        nu doar articolul, ci si comentariile (Marţi, 20 iulie 2010, 12:34)

        gica [anonim] i-a raspuns lui politist

        La cat de stupide sunt comentariile cu multe voturi pe plus (exceptie d-ul Nick care da intr-un cinism crunt :P) bate la ochi. As baga mana in foc (aproape) ca sunt "muncite" (si comentariile si voturile).
    • -9 (29 voturi)    
      iti dai seama ca si cine l-a scris (Duminică, 18 iulie 2010, 18:49)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Rayo

      e postac portocaliu sau sluga a lui Base =))
    • -5 (9 voturi)    
      Cum s-a platit articolul ? (Luni, 19 iulie 2010, 8:22)

      Alex One [anonim] i-a raspuns lui Rayo

      Cu pantofi ori cu parale ?
    • -8 (8 voturi)    
      cat a costat articolul? (Luni, 19 iulie 2010, 9:18)

      katun [anonim] i-a raspuns lui Rayo

      si jurnalisti occidentali scriu la comanda... pe bani, asa ca nu va mai incantati singuri de articol... ceausescu avea mii de asemenea articole in presa occidentala, articole platite din buget de securistii care se ocupau de propaganda!
    • 0 (0 voturi)    
      cata imbecilitate! (Marţi, 20 iulie 2010, 12:37)

      raian [anonim] i-a raspuns lui Rayo

      n-am altceva de spus, la cum s-a votat aici tre sa-ti pui opinia in titlu, toti imbecilii voteaza pe plus idioteniile!
  • -29 (55 voturi)    
    adica nu a scris la misto?! (Duminică, 18 iulie 2010, 15:26)

    slider [utilizator]

    articolul nu este sarcasm ?
    • +15 (19 voturi)    
      nu, nu. nu (Duminică, 18 iulie 2010, 15:59)

      monica L [anonim] i-a raspuns lui slider

      nici pomeneala, Joan vroia sa spuna ca o "gafa" poate fi dublata de un umanism sofisticat si vizionar, calitate pe care Islamul n-a prea dovedit-o vreodata...
      • 0 (0 voturi)    
        asta-i si mai tare, ne comparam cu islamul (Marţi, 20 iulie 2010, 13:17)

        gica [anonim] i-a raspuns lui monica L

        vezi, le-a dus pantofi cu toc deci, prin logica, suntem mai bine ca islamul...
    • +9 (13 voturi)    
      NU. (Duminică, 18 iulie 2010, 17:01)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui slider

      NU.
  • -31 (59 voturi)    
    Asta e proasta rau !!! (Duminică, 18 iulie 2010, 15:26)

    bibi [anonim]

    Joan Smith - exemplu al clasicei imbecilitati engezesti !
    • +16 (26 voturi)    
      asa e cu englezii astia (Duminică, 18 iulie 2010, 15:50)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui bibi

      Niste imbecili domnule! Noi suntem cei mai destepti!
    • -14 (32 voturi)    
      Stii care-i faza? (Duminică, 18 iulie 2010, 15:52)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui bibi

      Se trezesc toate "jurnalistele" sa scrie fara a fi de fapt informate. Daca ar veni o saptamana in Ro si ar urmari-o pe madam Nutzi, pun pariu ca si-ar cere scuze pt articolul scris.
      Asta inseamna jurnalism de 2 lei...din ce in ce mai prezent in ultima vreme.
      • +14 (16 voturi)    
        Informare de la locul faptei (Duminică, 18 iulie 2010, 22:33)

        FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Doar nu crezi ca jurnalistii din vest vor veni sa se informeze de la A3 si Ireality TV.
        • -5 (9 voturi)    
          :) Jurnalism prietene (Luni, 19 iulie 2010, 2:46)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui FaraCoruptie

          Despre jurnalism vorbesc. Te informezi cu ochii tai. Nu trebuie sa te uiti la posturile mogulilor ca sa-ti dai seama ca madam Nutzi e o doamna plina de sinte, corupta pana in maduva oaselor...si nu in ultimul rand nepregatita pt postul in care se afla.
          Ce competente are un notar care a terminat o privata? Imi poti spune sau nu?Pai sora-mea ar trebui sa fie prim ministru in cazul asta. Nu pe criterii politice dar si de competenta se numesc ministrii?
          Eh...cand nu vrei sa vezi, nu vezi si gata.
        • +2 (4 voturi)    
          te faci sau chiar esti? (Luni, 19 iulie 2010, 8:45)

          baeatu [anonim] i-a raspuns lui FaraCoruptie

          probabil de la 0tv
      • -1 (7 voturi)    
        umor englezesc (Luni, 19 iulie 2010, 8:26)

        cela [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Adevărul este că nu sunt informaţii - sunt articole scrise din birou, care în fapt arată umorul englezesc. Dar în fapt comparaţia făcută a fost total în detrimentul nostru . Dar de fapt şi la oamenii aceştia amărâţi ce le trebuie cărămizi, ciment lemn - e mai bine pantofi cu toc(pentru noroaie) şi ciocolată pentru ...
    • +28 (36 voturi)    
      un mic exercitiu de gandire (Duminică, 18 iulie 2010, 16:45)

      gique [anonim] i-a raspuns lui bibi

      Iti propun un mic exercitiu de gandire (desi stiu ca este mult prea mult pentru tine): pune in balanta realizarile englezilor si ale romanilor din toate domeniile (stiinta, arta, economie, etc), apoi incearca sa dai un raspuns cinstit la intrebarea care sunt mai avansati si care mai inapoiati ....care sunt mai destepti si care sunt mai... stii tu :)

      Iti inteleg atitudinea, in psihologie e o combinatie de proiectie si disonanta cognitiva, specifice mai ales oamenilor mediocrii si cu capacitati intelectuale mult reduse, ce nu se pot ridica deasupra stereotipurilor sociale cu care au fost indoctrinati: le atribui altora "calitati" care mai degraba te-ar caracteriza pe tine, apoi ataci un intreg grup, o intreaga natiune pe baza acestora.

      Cei ca tine sunt dovada clara ca unii se trag direct din maimute si ca in afara de pozitia bipeda nu prea au multe in comun cu oamenii.
      • +11 (19 voturi)    
        foarte tare asta! (Duminică, 18 iulie 2010, 17:41)

        dragos [anonim] i-a raspuns lui gique

        bravo! superb comentariu. 100% dreptate. sper sa il observe si maimutica bipeda :)
      • -7 (13 voturi)    
        Negativism sau invidie? (Duminică, 18 iulie 2010, 19:16)

        victor [anonim] i-a raspuns lui gique

        Atitudinea se numește atac la persoană. Răutatea ta este transparentă. Fiecare cuvânt vibrează de ură, invidie și rea voință. Nu te pot crede convingător atâta timp cât pasiunea ta negativă subjugă propria gândire.
        • +4 (8 voturi)    
          gique rationeaza la un nivel.. (Duminică, 18 iulie 2010, 20:09)

          roxa [anonim] i-a raspuns lui victor

          la care ar trebui sa rationam toti. ce atata toleranta, pudoare, politete in a trata cu prostia? de ce majoritatea oamenilor confunda o parere sincera cu rautate si rea vointa etc? noi, cei sinceri, care nu inghitim in sec si nu plecam capul, trebuie sa ne frustram invatand sa mintim, pt a nu rani pe ceilalti, sensibilii...bla bla. mai victor, nu mai fi naiv, daca o opinie e negativa nu inseamna ca vibreaza de ura si invidie. de ce l ar invidia gique pe bibi? pentru ca se descurca f bine cu un singur neuron?
          • -5 (9 voturi)    
            mici monștri ai României, uniți-vă și învârtiți-vă (Duminică, 18 iulie 2010, 21:21)

            victor [anonim] i-a raspuns lui roxa

            Probabil că faci parte din acei nihiliști care cred că România e țară urâtă, care trebuie abandonată. Nihilismul adoarme rațiunea, iar somnul rațiunii naște monștri! Micii monștri ai României! Ha! ha! ha!
            • +5 (7 voturi)    
              hmm :) (Duminică, 18 iulie 2010, 23:11)

              gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui victor

              Observ ca ce-i reprosa gique lui bibi ti s-ar potrivi si tie ca o manusa. Opiniile lui gique si roxa denota mai degraba realism si pragmatism decat nihilism.
              tu alegi sa faci din tantar armasar evitand a aduce vreun argument in discutie. Nu ataci ce spun ei ci ce ai vrea tu sa spuna ei, vezi si partea cu nihilismu, curent filozofic caruia i se imputeaza multe, dar in niciun caz ca adoarme ratiunea. Argumente retorice precum al tau sunt folosite de semi-docti care spera ca nimeni n-a citit despre temele pe care le aduc ei in discutie, iar astfel vor parea mai culti in ochii celorlalti

              Data viitoare cand vei dori sa vezi un monstru iti sugerez sa te uiti in oglinda :)
            • +6 (8 voturi)    
              si inca ceva (Duminică, 18 iulie 2010, 23:18)

              gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui victor

              Sa admiti ca Romania are probleme grave nu inseamna ca automat consideri ca Romania e o tara urata si trebuie abandonata. Admiterea pentru unii e prima etapa in tentantiva de a indrepta lucrurile. Cei care automat trag concluzia ca tara trebuie abandonata, asa ca tine, probabil ca au o doza de fatalism putin mai mare in ei.
              • 0 (0 voturi)    
                Alegere: agresivitate distructivă sau constructivă (Luni, 19 iulie 2010, 11:41)

                victor [anonim] i-a raspuns lui gigel123

                A admite problemele înseamnă, în primul rând, a le identifica. Este un pas necesar, dar nu suficient. Dacă folosești identificarea problemelor pentru a distruge tot, pentru a nega efortul de a le descoperi și eforturile de a le rezolva, pentru a nega orice acțiune care se face în scopul reparării lor, înseamnă că vrei să conservi problemele și dificultățile. Furia folosită în scopul conservării stării actuale generează atitudinea nihilistă și-ți va activa sadismul. Dacă folosești furia pentru a găsi soluții, atunci vorbim despre maturtitate în rezolvarea problemelorpersonale sau sociale. Cam aici ar trebui să lucrați: cum să vă folosiți agresivitatea în scop constructiv. Altfel, delirul de persecuție și auto-persecuție vă va transforma în monstruleți.
          • +1 (1 vot)    
            Mesajul despre invidie este adresat lui bibi (Luni, 19 iulie 2010, 13:57)

            victor [anonim] i-a raspuns lui roxa

            În mesajul meu e vorba despre bibi, nu despre gique, desigur. Furiosul și invidiosul este gique!
            Cu bibi nu am decât să fiu de acord în ceea ce provește proiecția și identificarea proiectivă, secifice psihologiei maselor.
        • +2 (2 voturi)    
          "Negativism sau invidie?" - mesaj pt. bibi (Luni, 19 iulie 2010, 12:08)

          victor [anonim] i-a raspuns lui victor

          Mesajul este pentru bibi, desigur. gique are dreptate și nu pot decât să-l susțin. Vorbește despre proiecție și identificare proiectivă, explicând psihologia maselor. Bibi este cel invidios și cu angoase de castrare, discriminând femeile. El are un transfer negativ generalizat față de toate femeile.
      • -5 (13 voturi)    
        Scoli inalte (Duminică, 18 iulie 2010, 19:31)

        nia [anonim] i-a raspuns lui gique

        Gicule , gandesti prea intens.Sensul era altul , dar nu te-ai prins.Dupa ce s-au furat bani cu nemiluita de la diguri de alde pdl , vine d'soara Elena si face donatii.Tipa din Anglia nu cunoaste amanunte si-o da-n poezie.Noi care traim in tara Elenei stim ca-n timp ce-ti da o pereke de pantofi cu mana dreapta , rade 100 de milioane de euro cu mana stanga.Trezeste-te , au trecut 20 de ani si n-au facut o strada.Totu-i VARZA
        • +12 (16 voturi)    
          Fara probe sunt doar vorbe (Duminică, 18 iulie 2010, 22:50)

          FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui nia

          Faptul ca Elena da cu o mana si rade cu alta e doar o speculatie perpetua, intretinuta de massmedia consacrata. Daca acea massmedia, sau orice cetatean corect si dornic de reforma ar face o simpla reclamatie la organele de drept cum ca Elena fura de undeva, cu singuranta ar fi un inceput. Iar daca se si dovedeste ca a furat atunci avem ceva certitudini. Pana atunci domnilor sunt simple speculatii, pe care unii mai slabi cu gandirea le iau drept adevaruri.

          Nu-i asa ca am auzit prea multe lucruri rele despre dna Udrea de la TV? Oare ce a fost adevarat din tot ce au spus ei?

          Pe langa asta, nu uitati ca orice realitate are doua fatete; oricand putem specula ca cineva actioneaza in mod negativ. De ex. un copil caruia i se face o injectie crede ca e un lucru negativ ce i se intampla. Cand se va maturiza va intelege si partea pozitiva.
          Asa si noi, putem vedea doar partea goala a paharului sau si pe cea plina.
          • 0 (0 voturi)    
            gluma buna (Luni, 19 iulie 2010, 19:58)

            dorian gray [anonim] i-a raspuns lui FaraCoruptie

            " reforma ar face o simpla reclamatie la organele de drept cum ca Elena fura de undeva, cu singuranta ar fi un inceput."
            Dvs chiar aveti un simt ciudat al umorului
      • +1 (9 voturi)    
        Daca luam din toate timpurile (Duminică, 18 iulie 2010, 21:06)

        Ionel [anonim] i-a raspuns lui gique

        Pot spune ca atunci cand stramosii nostri aveau o civilizatie spirituala ,culturala si tehnologica avansata stramosii englezilor erau salbateci si alergau aproape goi prin padure. Asta n-o spun numai romanii ci si cercetatori straini , americani, rusi, italieni etc.
        Da-mi un cercetator si inventator mai mare in lume decat istroromanul Nicolae Tesla. Afla ce a inventat si imagineazati lumea actuala fara inventiile lui.
        Asta nu inseamna ca sunt deacord cu cea spus Bibii dar stramosii nostrii(geto-dacilor si al stramosilor lor , pelasgii) si unii romani sunt cu totul speciali cum rar gasesti in alte parti.
        • +6 (8 voturi)    
          LUI IONEL (Duminică, 18 iulie 2010, 22:43)

          carat [utilizator] i-a raspuns lui Ionel

          Spune-ne si nou ca poate esti mai bine informat: Civilizatiile sumeriana, accadiana, a vechiului Babilon, a assirienilor toate din Mesopotania (azi Irak), cea a ahemenizilor (azi Iran), cea a hititilor din Anatolia (azi Turcia), civilizatia Egiptului antic, si as putea continuua, dar nu e cazul, mai sunt astazi ce au fost ? Se mai compara vreuna din tarile ce ocupa azi teritoriile vechilor civilizatii cu de exemplu civilizatia actuala din Anglia ?
        • +3 (7 voturi)    
          E adevarat (Duminică, 18 iulie 2010, 22:54)

          FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui Ionel

          Corect ce spui, dar intre timp numarul indobitocitilor din tara noastra a crescut. Nu e doar vina lor, e si a massmediei si a asa-zisilor oameni de cultura.

          Nu inseamna ca e o stare ireparabila.
          Dar trebuie sa constatam ca in acest moment suntem la multe capitole in urma celor din vest, incepand cu cel material. Primul pas catre rezolvarea unei probleme e intelegerea ei.
        • +4 (6 voturi)    
          hai sa luam din toate timpurile (Duminică, 18 iulie 2010, 23:01)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Ionel

          Argumentul tau e un om de paie. Daca tot vrei sa iei "din toate timpurile" poate ca cel mai corect ar fi sa insumezi realizarile. Ori daca faci asta vom fi foarte mult in urma englezilor. Asta e realitatea.

          Nu conteaza ce spun "cercetatorii" tai intrucat e irelevant in cazul de fata. Sa admitem ca acum 2000 de ani eram mai avansati decat ei. In 2000 de ani totusi ei au reusit sa ne depaseasca cu mult iar asta e o bila alba pentru ei.

          Nu in ultimul rand Nikola Tesla ( si nu Nicolae dupa cum l-ai botezat tu) a fost intr-adevar un mare om de stiinta. Doar ca era sarb la origine si nu istroroman dupa cum insinuezi. Pune mana si documenteaza-te inainte de a mai face astfel de afirmatii false (si nu, bloguri obscure sau fituici precum Romania Mare care publica numai aberatii nu pot fi considerate surse demne de incredere).
      • 0 (2 voturi)    
        coclendere (Luni, 19 iulie 2010, 6:16)

        smen [anonim] i-a raspuns lui gique

        cand noi ne batea cu turcaletii si eram intre 3 mari imperii,si muream pentru ca otomanii sa nu aduca turbanele in europa de vest,vesticii tai buretosi se ocupau de altele cum ar fi stiinta,arta economie,la noi mai greu cu astea eram ocupati sa supravietuim
        • 0 (0 voturi)    
          Re:coclendere (Marţi, 20 iulie 2010, 14:12)

          misha [anonim] i-a raspuns lui smen

          Ei, mai las-o jos ca macane.
          Ne-am batut vreo cativa ani si dupa aia am descoperit minunata spaga.

          Doar ca am folosit-o ca sa ne cumparam demnitatea si libertatea si cele 3 nu merg in aceeasi fraza, dar noi asta nu intelegem, pentru ca iata, o folosim si azi cu foarte mare succes.

          "Capul plecat sabia nu-l taie" iti spune ceva?
          E vorba cumva de batalii in propozitia asta?
      • -3 (3 voturi)    
        Doamne ce rau am ajuns... (Luni, 19 iulie 2010, 11:14)

        Yamacri [anonim] i-a raspuns lui gique

        Rau am ajuns ca o inculta fara pic de competenta ca Udrea sa ajunga sa nu conduca...
        Rau rau a ajuns tara asta...
        Femeia asta nu a facut in viata ei 1 leu prin munca... Nu as angaja-o la mine nici pe post de camerista .. asa de periculoasa e...
        Sarac popor roman..
    • +2 (10 voturi)    
      bibi (Duminică, 18 iulie 2010, 17:58)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui bibi

      daca as generaliza, uitandu'ma la tine, ar fi nasol pentru totzi romanii.
      de fapt esti destul de reprezentativ pentru noua generatzie. :-)

      eram in cursa delta dela buc la ny, cu catziva ani in urma. in fatza mea erea o pereche de tineri romani, el si ea. foarte vocali si siguri de ei. cand am primit tava cu mancare, fatuca, chiar in fatza mea, a ramas in pozitzia cu scaunul inclinat in spate, ba mai mult, si'a scuturat cositele lungi prin mancare mea. am vrut s'o admonsestez, dar, conf. proverbului chinezesc, am numarat pana la cinci. am renuntzat. si la mancare.

      de data asta, bibi, am numarat pana la zece. totusi nu m'am putut abtzine.

      have a nice day, yo !
      • -1 (1 vot)    
        tu (Luni, 19 iulie 2010, 1:58)

        nistor [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

        tu chiar intelegi ce ai scris ??
        ce legatura are comentariul tau cu subiectul de baza ????
  • +21 (29 voturi)    
    Nice one! (Duminică, 18 iulie 2010, 15:27)

    lsm [anonim]

    :-)
  • -22 (36 voturi)    
    .. (Duminică, 18 iulie 2010, 15:30)

    adi [anonim]

    Ce gandire blonda..
  • -19 (33 voturi)    
    Yyyessss! :D (Duminică, 18 iulie 2010, 15:30)

    Mihai [anonim]

    Trăiască internationalizarea băsismului :D
    Urrraaaaaaa!!!
    • +5 (15 voturi)    
      ce legatura are? (Duminică, 18 iulie 2010, 15:53)

      luci [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      comentariu rau intentionat si-atat. daca ai intreba o femeie, ai vedea ca, dincolo de atitudinea pro/anti, ti-ar spune acelasi lucru.
      ca da, oricat de in kkt as fi, daca ma spal pe cap cu un sampon care miroase frumos ma simt mai bine brusc.

      asa ca....hai, acum fii misogin, chiar te rog. ca doar in tara asta traim. si noi femeile, by the way.
  • -9 (29 voturi)    
    asa e (Duminică, 18 iulie 2010, 15:32)

    2 [anonim]

    de ziua dvs va voi aduce o pereche de cizme de miner. ar trebui sa aibe acelasi efect. nu stiu insa daca le-ati pune la colectie
  • +12 (32 voturi)    
    ... (Duminică, 18 iulie 2010, 15:33)

    dragos234 [utilizator]

    Frumos comentariu. cateodata e necesara si o alta perspectiva.
  • -20 (34 voturi)    
    har Domnului... (Duminică, 18 iulie 2010, 15:34)

    monica L [anonim]

    Joan, si noi ne bucuram c-o avem pe lelita Udrea printre noi, mai ales ca ne paste un cutremur de peste 7 grade pe scara Richter in viitorul apropiat... sper ca lelea face rezerve serioase de posete Vuiitton, curele Hermes si butoni de camasa Cardin...
    • +4 (14 voturi)    
      nu stiu cine te paste pe tine.. (Duminică, 18 iulie 2010, 17:14)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui monica L

      dar eu daca am pe stoc pantofi cu toc de anul trecut prefer sa-i donez decat sa-i arunc. imi cer scuze anticipat ca nu vand cizme de cauciuc...
      probabil ca daca erau ajutoare pentru locuitorii dintr-un oras 'respectabil' n-ar fi fost mare galagie, dar tarancile alea au interzis.
      • -3 (5 voturi)    
        si cu cugetul esti pe stoc... (Luni, 19 iulie 2010, 0:04)

        monica L [anonim] i-a raspuns lui pehash

        esti prea curios, ph, nu eu eram subiectul articolului...despre "rationamentul" (scuza-mi paradoxul) matale insa, se pune intrebarea ce donatii umanitare faceai daca erau producator de prezervative (cu sau fara marfa pe stoc)...
  • +28 (50 voturi)    
    Acum e clar! (Duminică, 18 iulie 2010, 15:37)

    hahalera [anonim]

    Presa aservita dictatorului Basescu s-a extins. A ajuns si-n UK. In curand, pe tot mapamondul... Suntem pierduti, frati romani! :(( Scapa cine poate! Sa ne rugam ca vajnicii nostri razboinici, Badea si Ciutacu, sa reziste si sa lupte pana la capat impotriva acestei conspiratii mondiale... Doamne ajuta!
    • +7 (17 voturi)    
      Lista completa,sa fie ! (Duminică, 18 iulie 2010, 16:55)

      valentin [anonim] i-a raspuns lui hahalera

      L-ati uitat pe fratele Mihai Gadea !
      • +6 (8 voturi)    
        hm... (Luni, 19 iulie 2010, 3:03)

        hahalera [anonim] i-a raspuns lui valentin

        la ce fata are gadea, cred ca ala dezerteaza primul din aceasta armata de "magnifici"... dealtfel, mersi de completare!
    • -10 (16 voturi)    
      pacat (Duminică, 18 iulie 2010, 17:11)

      mirciu57 [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

      perfect adevarat ,pacat ca sant doar ei doi Badea si Ciutacu,presa straina normal ca e platita cui da mai mult azi-maine o sa vedem si niste osanale si pentru Eba(ebola) ca acum se ocupa cu nu stiu ce drepturi ale omului de prin africa ,oare nu mai scapam de familia asta ciumata a lui base
      • +10 (14 voturi)    
        Ai dreptate... (Duminică, 18 iulie 2010, 21:08)

        sspaga [anonim] i-a raspuns lui mirciu57

        Basescu este ca o ciuma pentru puturosi, hoti,, corupti, lingai... Stai linistit ca SUNT mai multi ca ei(badea si ciutacu), dupa proorocirile lui tatuca Ilici sunteti cam 42 %, dar sper ca s-a ramolit si nu a vazut virgula dintre cifre. Vad ca va incapatanati sa recunoasteti ca jurnalista are dreptate, dupa voi un ziarist daca nu improasca cu noroi, daca nu jigneste, daca nu e vulgar, agresiv sau obtuz la minte , atunci nu e jurnalist de valoare. Aplauda-i in continuare pe nemernicii aia ,care au ruinat tara timp de 20 de ani, pentru un mic si o bere.
        • -3 (5 voturi)    
          saracu (Luni, 19 iulie 2010, 6:22)

          smen [anonim] i-a raspuns lui sspaga

          de tine se pare ca terapia cu socuri electrice n-a avut efect,de fapt ai dreptate de cand e basescu sunt mai putin corupti,lingai(m-ai lovit grav aici chiar a scazut numaru grav,doar boc ce a mai ramas si el nu e decat primu ministru),puturosi,poai de mine e plina tara acum de capabili
      • +2 (2 voturi)    
        Maiculita... (Luni, 19 iulie 2010, 9:49)

        Snake Eyes [utilizator] i-a raspuns lui mirciu57

        Da...va setara/inoculara astia binee!:)
  • +9 (27 voturi)    
    Udrea peste hotare (Duminică, 18 iulie 2010, 15:38)

    Observer [anonim]

    Nimeni nu-i profet in tzara lui.
  • -4 (20 voturi)    
    si care a fost tariful de publicare? (Duminică, 18 iulie 2010, 15:44)

    un contribuabil [anonim]

    Udreo, nu mai jigni inteligenta boborului! Oricine isi da seama ca articolul este platit si inca din banii nostrii.
  • +5 (17 voturi)    
    da, poti sa gandesti si asa (Duminică, 18 iulie 2010, 15:45)

    dum_i [utilizator]

    dar asta inseamna sa nu apartii generatiei "hua", generatia "da-mi" sau generatiei "televizor".

    sa vrei sa vezi si restul de 19.99 tone de materiale din cele 20 care au avut 'ghinionul' sa contina pantofi cu toc.

    se aude nea ciutacu&fabrica de mascarici antena3?
  • -4 (18 voturi)    
    kk mk (Duminică, 18 iulie 2010, 15:45)

    George [anonim]

    "Tocurile inalte arata umanitatea care ii lipseste valului islamic".

    Cugetarea asta "profunda" spune cam tot despre intelepciunea care-i lipseste jurnalistei...

    Cat despre dezastrul natural... blond... care ne afecteaza... nu mai zic nimic.
    • +3 (15 voturi)    
      okva (Duminică, 18 iulie 2010, 20:17)

      sholdovencele [anonim] i-a raspuns lui George

      Englezoaica nu a vazut cita umanitate arata decolteul dnei U !
    • +5 (7 voturi)    
      Afectat/ Dezafectat (Luni, 19 iulie 2010, 0:22)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui George

      Nu contest ca esti afectat, chiar foarte afectat! Afectat de manipularea la care ai fost supus timp de 20 ani. Si pina la urma, cu scuzele de rigoare, esti afectat de prostie! In locul tau, as dezafecta Realitatea TV si Antenele de pe telecomanda si mi-as redobindi sanatatea mintala si minima logica.
  • -4 (18 voturi)    
    Pupa-o-ar mama! (Duminică, 18 iulie 2010, 15:49)

    Satanae [anonim]

    Nu pot decit sa sper ca articolul asta a fost platit, dar imi fac putine iluzii ca nu s-ar putea gasi cineva asa de timpit pe afara incit sa scrie asa ceva si pe gratis. Dupa cum sint convins ca vor fi destui cretini care sa si creada ca articolul este foarte just. Deja, cind credeam ca la noi se gaseste cea mai mare cantitate de prostie lasata sa zburde libera pe strada, se gaseste acest minunat conducator care imi da prilejul sa constat ca prostia este raspindita uniform pe glob. Asa ca nu pot decit sa-i transmit lui Nuti multi pupici si promisiunea ca, daca ajunge vreodata pe la puscarie - desi nu prea cred - ii voi aduce o crema L'Oreal si un parfum de firma.
  • +5 (15 voturi)    
    distanta (Duminică, 18 iulie 2010, 15:51)

    pop [anonim]

    felul cum au reactionat cei mai multi arata exact distanta care ne desparte de lumea civilizata...
  • +4 (14 voturi)    
    FELICITARI Elena ! (Duminică, 18 iulie 2010, 16:01)

    Andra [anonim]

    Pacat ca aici in tara oamenii au pierdut curajul sa ridice capul din mocirla televiziunilor si sa spuna ce cred
    Nu-i nimc
    Keep Walking !
  • -4 (18 voturi)    
    Zau, cat a cheltuit statul pentru articol? (Duminică, 18 iulie 2010, 16:04)

    Goe [anonim]

    Asta e articlol la comanda! Cat costa si cine a platit?
    • -3 (5 voturi)    
      subscriu..... (Luni, 19 iulie 2010, 8:40)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Goe

      presa britanica a ironizat actiunea Dnei Udrea, articolul asta e la comanda....bine platita....
  • -6 (20 voturi)    
    Vizitati blogul femeii... (Duminică, 18 iulie 2010, 16:04)

    Flocinolon [utilizator]

    sa vedeti mandrie de englezoaica cosmopolita si urata cu spume. O zicala romaneasca suna asa: in lipsa de ploaie, merge si o grindina. Cand n-ai ce spune, merge si un articol fara sens facut la misto, ca sa iasa feminismul la iveala. Ce sa stie englezoaica despre inundatiile din Romania si despre conditia oamenilor afectati de inundatii? Pantofi cu toc aveau nevoie tarancile alea in picioarele goale.
  • -8 (18 voturi)    
    Udrea si altii ... (Duminică, 18 iulie 2010, 16:09)

    Andrei [anonim]

    Eu am mai degraba impresia ca parca ar lua-o la misto pe madama Udrea ...
  • -5 (19 voturi)    
    spalare de imagine (Duminică, 18 iulie 2010, 16:14)

    Stefanica [anonim]

    Un articol publicat la comanda, platit de gruparea securist-pedelista respectiva, facatura fiind demonstrata si de preluarea tocmai de Hotnews. O manevra de PR inteligenta, dar nimic mai mult...Ce e in spatele imaginii, omul Udrea ramane la fel de demagog, populist si smecher...Insa vai de lumea asta toata daca personaje ca Elena Udrea sunt percepute ca fiind geniale, creative, profetice...Urmeaza sa mai fie proclamata o sfanta !!! Ha-ha-ha-ha-ha!!!
  • -6 (20 voturi)    
    Idee (Duminică, 18 iulie 2010, 16:15)

    Aries [anonim]

    Cred ca gestul a fost intrepretat gresit. Pantofii cu pricina, permit o mai buna deplasare in situatii neplacute. In acest sens, administratia poate intia un program de productie a pantofilor cu toc pentru situatii de acest gen. Recomandat, sub conducerea domnei Udrea si bineanteles, din fonduri FMI.
  • -11 (17 voturi)    
    Elena Udrea (Duminică, 18 iulie 2010, 16:16)

    Marian [anonim]

    In poze arata bine, nu stiu daca si in realitate. Cred ca starneste imaginatia multor barbati.
  • -6 (20 voturi)    
    speranta (Duminică, 18 iulie 2010, 16:23)

    werf [anonim]

    uraaaaaaaaaaa!nu sintem pierduti!!!!!!!exista cretini si-n alta parte
  • -4 (22 voturi)    
    Istoria se repeta.... (Duminică, 18 iulie 2010, 16:29)

    Robert [anonim]

    .... si dupa 30 de ani! Astia mai copti isi amintesc cu durere de articolele laudative la adresa lui Ceausescu Nicolae sau la adresa academicianului de renume Elena Ceausescu din presa de pe aiurea. E drept ca cele mai multe erau cu semnul de publicitate. Ce vremuri triste si atunci, si acum!!!! Astia sunt romanii parveniti si fuduli!
  • -4 (16 voturi)    
    Drum Bun (Duminică, 18 iulie 2010, 16:38)

    fanel [anonim]

    V-o dam s-o infiati?!? Noua nu ne mai trebuie "ne e mica" :))) =)))
  • +13 (37 voturi)    
    Rusine (Duminică, 18 iulie 2010, 16:47)

    SS [anonim]

    Misoginilor!N-o puteti ierta ca e frumoasa,eleganta si desteapta;voua va plac tutele care nu va ies din cuvant,voi fiind cei care detin adevarul absolut .Cand iese in evidenta una mai desteapta aruncati cu noroi in ea s-o aduceti la nivelul vostru
    • -9 (23 voturi)    
      noi santem misogini? (Duminică, 18 iulie 2010, 17:26)

      mirciu57 [utilizator] i-a raspuns lui SS

      nici macar n-ai curaj sa te semnezi SS-istule ,unde vezi tu desteptaciune an lucrurile pe care le face udrea?cred ca esti pupincurist basescian, nu va mai inteleg oare nu puteti gandi mai mult poporul asta are nevoie de un plan mai amplu de iesire din criza nu de niste pantofi cu tocuri
      • +7 (9 voturi)    
        LUI MIRCIU cel ce are curaj sa semneze (Duminică, 18 iulie 2010, 22:58)

        carat [utilizator] i-a raspuns lui mirciu57

        Nu sunteti misogini ? Atunci sunteti frustrati de cevai, aveti mari complexe de inferioritate !
        • -7 (9 voturi)    
          limba romana (Luni, 19 iulie 2010, 2:29)

          mirciu57 [utilizator] i-a raspuns lui carat

          nu cred ca antelegi eu sant somer si daca tu ii mai sugi sosetele lui base e fix problema ta nu te mai baga in discutii care te depasesc
          • +4 (6 voturi)    
            Lui MIRCIU-apropos de L. romana (Luni, 19 iulie 2010, 8:22)

            carat [utilizator] i-a raspuns lui mirciu57

            Pana una alta, te depaseste pe tine limba romana. Nu stiu sa existe in limba romana cuvantul *antelegi*, ai vrut probabil sa spui *înțelegi*, in rest....Dumnezeu cu mila !
          • +5 (7 voturi)    
            ba...cred ca a inteles perfect... (Luni, 19 iulie 2010, 9:09)

            Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui mirciu57

            scopul democratiei (idealistic), este binele cetatii, nu al unui individ.

            Imi pare rau ca esti somer, dar perspectiva ta este strict subiectiva...probabil ca acum ai vota pe cine iti ofera un post de lucru...

            un post de lucru, un kil de faina...tot mita electorala este...
          • +3 (3 voturi)    
            Ridicol si penibil (Luni, 19 iulie 2010, 11:51)

            Shaddow [anonim] i-a raspuns lui mirciu57

            "Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile."
            "Razi de paiul din ochiul altuia...dar barna din ochii tai nu o vezi."
            Sa-ti exemplific...poate vei intelege...si data viitoare vei gandi de doua ori :
            Noi santem = noi suntem
            an lucrurile = in lucrurile
            antelegi = intelegi
            eu sant = eu sunt
            Daca mai adaug si lipsa oricarui semn de punctuatie , lipsa de orice esenta si chiar inteles in majoritatea propozitiilor si frazelor scrise de tine....
            Daca aceste notiuni "basic" te-au depasit... iarta-ma ...dar nu cred ca esti in masura sa vorbesti depre "planuri ample de iesire din criza" .
    • -6 (20 voturi)    
      Da domnule/doamna SS, (Duminică, 18 iulie 2010, 17:36)

      Costello [utilizator] i-a raspuns lui SS

      .. esti din cei 2000 de "raspainterneci" platiti?(Apropo, si la voi dau 25% afara?). Chiar imi doresc ca Romania sa aiba o femeie desteapta si frumoasa si culta! Dar Elena Udrea nu e nici una, nici alta! Cat despre cultura, IOC! Sa-ti amintesc de presedintele Norvegiei? In rest, chiar imi plac femeile!!!!! ... mai ales cele constiente de ce reprezinta!
    • -8 (18 voturi)    
      Sigur ca da ... (Duminică, 18 iulie 2010, 18:28)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui SS

      ... "desteapta" !? :))
    • -1 (5 voturi)    
      in ce hal (Luni, 19 iulie 2010, 6:24)

      smen [anonim] i-a raspuns lui SS

      a ajuns tara asta s-ai ridice osanale lu udrea si sa mai primeasca si plusuri,e clar ne meritam soarta
  • -10 (22 voturi)    
    Aşa să-i ajute D-zeu dacă o să fie (Duminică, 18 iulie 2010, 16:52)

    ixulescovici [anonim]

    afectată de vreun cataclism.
    S-o ajute dna Udrea ! Şi nimeni altcineva !!!
    • +7 (21 voturi)    
      ajutor (Duminică, 18 iulie 2010, 18:09)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui ixulescovici

      parca dna udrea a declarat cum ca ajutoarele nu au fost nici cumparate, nici alese personal. erau adunate dela diferite firme. a dat fiecare ce'a avut.
      precis ca dupa ce se retrag apele nu va mai fi nevoie sa'si cumpere o pereche de pantofi.
      meretzi si voi prin sate, sa vedetzi cum se mai poarta lumea. daca tot mai credetzi ca umbla fetele'n catrintze si flacaii in itzari..suntetzi dusi cu viitura.:-)
      tineretul petrece la discoteci sau night cluburi.

      doar babele nu se vopsesc sau coafeaza.
      a trecut vremea gumarilor si opincilor.
      cum zicea si jurnalista brita, e de preferat o femeie moderna uneia cu broboada.
      se schimba lumea.

      voi mai greu. barbatul roman e misogin dela unghiile chisoarelor pan'la crestet.
  • -4 (12 voturi)    
    comunicarea nonverbala (Duminică, 18 iulie 2010, 16:57)

    mar [anonim]

    din perspectiva celor care o analizeza si aplica.
    Si uite asa mai suntem si noi felicitati pentru lucruri marute. Banale, degradante si blamate de unii romanasi atotstiutori (cred ca gasca de la irealitatea s-a inverzit de ura) dar minunate si bune pentru straini. Si cine o lauda pe Elena Udrea? Unii cu experienta de necontestat in managementul dezastrelor, in care comunicarea are un rol cheie.
  • -5 (15 voturi)    
    fara subiect (Duminică, 18 iulie 2010, 17:03)

    AN [anonim]

    Ii doresc doamnei jurnalist Joan Smith sa i se indeplineasca dorinta si sa traiasca in Romania, ca cetatean roman, sa fie sinistrata in aceasta tara si sa primeasca de la doamna Udrea pantofi cu toc.

    Apoi ii doresc ca cineva sa ii ceara din nou parerea.

    Oricum, admir statornicia propagandistilor romani care comenteaza pe forum. Le e foame, dar nu se lasa...
  • -12 (24 voturi)    
    comentariu lajurnalista britanica Joan Smith (Duminică, 18 iulie 2010, 17:04)

    popa eugen [anonim]

    As vrea din tot sufletul sa o vad si pe dna Smith in postura nenorocitilor carora madame Udrea a avut nesimtirea de a le oferi pantofi cu toc cui.
    As fi curios daca ar avea aceleasi sentimente de admiratie.
    • +5 (13 voturi)    
      Calul de dar nu se cauta la dinti,monser! (Duminică, 18 iulie 2010, 18:04)

      traian [anonim] i-a raspuns lui popa eugen

      Pana la urma care e necazul cu pantofii astia?Sunt un dar,sunt ceva moca!
      Oricum,stimabile Popa Eugen,viata nu incepe si destul de rar se incheie cu o inundatie!
      PS Mie de pilda nu imi place cum te prezinti,cu nume si prenume.Ai ramas sau ai fost format pe stilul militienilor de ieri si de azi?
    • 0 (14 voturi)    
      burqa (Duminică, 18 iulie 2010, 19:12)

      gabi bondoc [anonim] i-a raspuns lui popa eugen

      de fapt, jurnalista este anti-burqa, chestie cu care sint perfect de acord. Si cauta orice argument si orice motiv sa se refere la asta!
      dar nu vede lucrurile din punctul de vedere al amaratilor alora loviti de inundatii intr-o tara balcanica. Unde felul in care ministrii inteleg sa ajute este in felul asta deplorabil si nesimtit. Mai bine o compara pe Udrea cu Maria Antoaneta, care zicea: "daca poporul n-are paine, atunci sa manance cozonac"
      intr-adevar, o fi mai bine in Ro decat in tarile islamice lovite de fanatism. dar asta nu inseamna ca udrea e cine stie ce desteapta sau ca se comporta ca un ministru competent dintr-o tara normala.
      II dorim dnei Smith sa vina sa locuiasca la noi vreun an (cu salariul de angajat roman...)
      • +3 (7 voturi)    
        Bita in balta (Luni, 19 iulie 2010, 0:25)

        Ioana [anonim] i-a raspuns lui gabi bondoc

        Ce are salariul unui angajat (al statului) roman cu mintea destupata care se pare ca iti lipseste?
      • -5 (5 voturi)    
        ROMANIA, TARA BALCANICA ?!? (Luni, 19 iulie 2010, 0:58)

        Tatiana [anonim] i-a raspuns lui gabi bondoc

        @burqa : dom'le , da le ai pe astea cu Geografia!!! unde ai invatat scoala primara ??? ai auzit cumva de m-tii Carpati ??? noi suntem o tara CARPATICA , NU BALCANICA !!! sau poate ai avut de dat corigenta in toamna la Geografia Romaniei ( clasa a IV-a ???) ???...nu ma-r surprinde ...cand atasati comantarii mai ganditi-va , mai documentati-va macar ....sa nu scrieti enormaitati ... ca e rusine ...mai ales ca ati beneficiat de invatamant gratuit in Romania ( de la nivel de Gradinita pana la nivel de Facultate) ...
  • +3 (15 voturi)    
    idealul feminin (Duminică, 18 iulie 2010, 17:10)

    mihai [anonim]

    al romanului este Norica Nicolai(cu forme masive,imbracata in nylon,cu parul mirosind a rantas,fiind proaspat iesita din bucatarie,cu zoaiele lucindu-i pe frunte ,si parul spalat la saptamana cu sapun de casa si clatit cu otet).Asa ca o aparitie ca a Elenei Udrea dezvolta in marele consumator de seminte si alcool roman niste trairi de gainar care nu a mai vazut o asa femeie si nici nu ar sti cum sa se comporte in prezenta ei.Sper ca EU sa nu puna la suflet astfel de comentarii si sa inceapa din nou sa se aranjeze pt ca in ultima vreme si-a cam schimbat look-ul ca sa fie pe placul gainarilor.
  • -3 (11 voturi)    
    !!!!! (Duminică, 18 iulie 2010, 17:17)

    ggabriel56 [utilizator]

    Se vede ca au si altii fraierii lor!!!!!
  • -3 (15 voturi)    
    MaaaH !... (Duminică, 18 iulie 2010, 17:38)

    echo [utilizator]

    ...mmmm-deh !... blondă veritabiă această Joan Smith,ştie ea ceva ce noi nici măcar n-am spera vreodată a presupune,oricum, mult stimata nuvelisto-ziaristă, dacă doreşte să ia lecţii de cum se penetrează-n politică,o invităm în Ro pentru o vizită de documentare şi-un schimb de experienţă live!..))))morcovi cruzi prin politica autohtonă, încă se mai găsesc.))))
  • -4 (10 voturi)    
    Asta iti doresc si eu (Duminică, 18 iulie 2010, 17:47)

    DanBruma [anonim]

    Asta ii doresc si eu doamnei Joan Smith :))))
  • -4 (14 voturi)    
    pentru noi, e e.l 2 (Duminică, 18 iulie 2010, 18:18)

    rogvaiv [anonim]

    daca ziarista britanica nu ne confunda cu un bandustan musulman,atunci articolul e platit(ca pe vremuri).
    altfel,nu se explica comparatia fortata si abuziva care o face,dand apa la moara gafelor fufelor incompetente cococtate la conducere si fonduri, de la noi.
    nu stie ca noi suntem mai devreme crestini decat ei si la noi nu sunt obiceiuri din orientul musulman.
  • 0 (12 voturi)    
    Democratie ca-n bordel! (Duminică, 18 iulie 2010, 18:41)

    anonimus [anonim]

    Cita zarva poate genera o fatuca precum madam Udrea.
    Da a dat pantofi cu toc, da a dat ciocolata, da e ministresa si da, jongleaza cu multi purtatori de pantaloni din politichia locala contemporana.
    Dar, daca n-ar avea atit de multi detractori, preocupati exclusiv sa o injure, madam Udrea ar fi un nimeni, ceea ce si este de fapt.
    Daca e potrivita in functia ministeriala? Da doar asta ar putea fi un subiect de dezbatere si numai in cazul in care s-ar face evaluarea consecintelor actelor ministeriale pe care le-a produs, daca a produs vreunul.
    Atit si nimic mai mult. Restul e birfa, birfa, birfa si multa refulare.
    Chiar, voi astia, romanii, nu aveti nimic de facut, de muncit, de aparat?
    Tocati cit e ziua de lunga platitudini si truisme, in timp ce va indreptati vertiginos spre "performanta" de cea mai corupta tara, concomitent cu apropierea vertiginoasa de PIB-ul celor mai sarace natiuni africane.
    In locul vostru mi-ar fi jena sa mai traiesc. Sinucideti-va dracului in masa, daca tot nu va convine lumea in care traiti, pe care ati construit-o si pe care o sustineti sa ramana asa cum e, in fiecare zi.
  • +6 (16 voturi)    
    Pantofi cu toc (Duminică, 18 iulie 2010, 18:52)

    mihu [anonim]

    De aceea suntem, cel putin o parte din noi, asa de inapoiati in gandire. Ma refer la cei care au criticat gestul d nei Udrea. Saracilor li se cuvine numai gumari si cizme de cauciuc, nu? Sau poate faceti parte din categoria celor care in loc de gunoi au dat sinistratilor ce nu le a mai trebuit. A adus un zambet si o mica bucurie femeilor cu pantofii aceia. Poate in nenorocirea in care erau nu le trebuiau, in acel moment, pantofii aceia. Insa ce femeie nu si doreste o pereche de pantofi cu toc? Toti le aduc ulei, faina, malai, dar la copii nu se gandesc. Pentru ei o ciocolata face mult mai mult decat in kg de ulei. Dar ne mai trebuie multi ani sa ne destupam in gandire si apoi, poate, se va schimba ceva.
  • -3 (19 voturi)    
    Pantofii (Duminică, 18 iulie 2010, 18:52)

    interesant [anonim]

    daca acest articol nu e platit , atunci reflecta perfecta ignoranta a ziaristului englez: ea ( ziarista ) are impresia ca inundatiile au luat toti pantofii cu tocuri ale femeilor din moldova si aceasta donatie le spune:stati linistite , veti umpla din nou cu tocuri pe ulitele " asfaltate" .
  • -4 (18 voturi)    
    curiozitate (Duminică, 18 iulie 2010, 19:05)

    geo [anonim]

    Mai ridicole decat Madam Udrea si "marea ziarista" necunoscuta sunt cei de la Hotnews cu notele date de ei comentariilor facute de cititori. Un amestec de servilism nerusinat fata de Putere,o lipsa de bun simt sfidatoare si o prostie pe care n-o egaleaza decat confratele lor DD. Sunt curios sa vad daca veti da drumul pe forum unui comentariu care va spune de-a dreptul: amicilor, sunteti i-di-oti! Ma intreb daca ati facut vreo scoala la viata voastra.
    PS. Ma gandesc cu mila ce veti face cand vor veni smecherii ceilalti la Putere.
    PPS. Din articol se observa ca si pe Tamisa sunt destui dusi cu pluta.
    • -5 (9 voturi)    
      Da... (Duminică, 18 iulie 2010, 20:14)

      dark light [utilizator] i-a raspuns lui geo

      ...poate nu ar fi un lucru rau sa se renunte la treaba cu punctajul articolelor (negativ sau pozitiv) pentru ca se ajunge la o "clickuiala" intre oameni care se cred de o culoare si altii care se cred de alta culoare si evident in mintea lor, dusmani de cand lumea si uite asa au un motiv sa vada cine e mai inconstient in puncte (voturi).
  • -3 (13 voturi)    
    Tichia de mărgăritar e din nou în actualitate! (Duminică, 18 iulie 2010, 19:10)

    Diaconu [anonim]

    Bătrânii noştri erau de părere că unui chel nu îi ajută foarte tare tichia de mărgăritare! Cu alte cuvinte, dacă sunt chel, asta e... mai bine mă obişnuiesc cu starea de lucruri, decât să mă împopoţonez cu ceva ce ar ascunde realitatea.
    În viziunea Doamnei Udrea însă, realitatea tristă a zilei de azi pare că nu există: există numai un viitor roz în care ea crede. Aşa să ne-ajute Dumnezeu, mai ales că în alte părţi ale lumii, femeile o duc mai greu.
    Mai multe, găsiţi aici:
    http://calindiaconu.wordpress.com/2010/07/18/tichia-de-margaritar-a-chelului-in-actualitate/
  • -4 (12 voturi)    
    pantofiori (Duminică, 18 iulie 2010, 19:23)

    andra [anonim]

    o doamne..... oamenii astia nu au nevoie de simbol, au nevoie de ajutor ! chiar m-am uitat la video-ul atasat in acest articol si mi-au dat lacrimile cand am vazut-o pe doamna in varsta cu pantofii cu toc in mana....cred ca si o imbratisare i-ar fi fost mai de folos. Oricum...la cat sunt de necajiti oamenii cred ca arata recunostiinta pt orice gest (si bine fac)
  • -3 (15 voturi)    
    nu (Duminică, 18 iulie 2010, 19:50)

    jos_iliescu [anonim]

    Nu vreau sa dau dovada de prea mult cinism, dar cand omul ramane fara casa ii duci ceva de mancare, si niste haine decente... nu-i duci ciocolata, si pantofi cu toc. Mai lipsea niste caviar, sampanie, si rochii de seara.
  • -3 (15 voturi)    
    Udrea apare doar la dezastre ! (Duminică, 18 iulie 2010, 19:56)

    Radu Humor [anonim]

    Daca ar purta mustata nici n-ai deodebi-o de Traian Ungureanu care poarta ochelari.
    E vorba de Joan Smith celebra jurnalista care confunda burka cu tocul cui, intr-o invalmaseala de feminitate in exces.
    Imbraca pantofi cu toc-cui spre a lovi in voalul musulman, cu o asemena indarjire incat crezi ca cineva le-a impus cu fotza femeilor musulmane sa poarte acel val care nu corespiunde criteriilor etice occidentale ( bine ca corespund tipele imbracate doar in bikini si silicon.
    Deci pe scriitor l-a luat apa si de la valul apelor a ajuns la valul religios, insa principala ei realizare este recunoasterea ca blonda romaneasca apare doar cu ocazia unor dezastre (in presa internationala, binenteles !)
  • +3 (9 voturi)    
    wow (Duminică, 18 iulie 2010, 21:18)

    moralista [anonim]

    hmm.. now that's new.. ! chiar nu as fi avut o asemenea parere.. interesanta viziune.. bravo Joan Smith. Thank you very much! Poate ca le va schimba si criticilor putin parerea..
  • 0 (6 voturi)    
    Tot raul spre bine (Duminică, 18 iulie 2010, 21:30)

    aura [anonim]

    Si daca pantofii cu toc ajung brandul Romaniei?
    Va dati seama ce publicitate s-ar putea face frumusetilor patriei daca se mai rostogoleste mult aceasta istorie in presa internationala?
  • -4 (10 voturi)    
    nu pot decat sa ma intreb daca (Duminică, 18 iulie 2010, 23:19)

    dorian gray [anonim]

    mme Smith este
    1. platita
    2. orbita de feminism
    3. teribil de superficiala si neprofesionista

    4. toate trei la un loc?
    • +1 (5 voturi)    
      la ei merge (Luni, 19 iulie 2010, 0:20)

      monica L [anonim] i-a raspuns lui dorian gray

      Joan merge pe principiul ca daca vrei sa omori o pisica, nu-i musai s-o spinzuri... a facut o pirueta jurnalistica, la asa ceva se pricepe... doar nu crezi ca intr-un cotidian britanic online de week-end merge cu gravitati a la evenimentul zilei sau patapievicisme...
      • 0 (0 voturi)    
        hm (Luni, 19 iulie 2010, 20:08)

        dorian gray [anonim] i-a raspuns lui monica L

        ori ti-e foarte simpatica tipa, din motive de feminism, ori nu stiu ce sa zic...
        Nu as fi zis nimic despre un subiect mai "light" tratat ca atare. N-as fi avut nimic impotriva daca doamna scria despre cum sa-ti asortezi rujul la pantofi sua mai stiu eu ce, bravo ei, ziceam, sa nu-i obosim pe bietul cititor britanic cu povesti prea greutze.
        Insa doamna reia un subiect despre care bate mult (si de mult) apa in piua ( burqa- nu pot decat sa fiu de acord aici), o baga in aceeasi oala cu pantofii lui mme udrea si gata, iese o ciorba insidpida si necredibila din care pe tanti udrea iese campioana a valorilor umane, plina de intelegerea superioara a naturii umane etc etc
        Hai sa fim seriosi. Daca se obosea sa se uite mai bine la cum a intins Blondi ciucalata prin geamul intredeschis al masinii si daca vedea toata treaba in context, nu cred ca mai scria tampeniile alea. ( asta, pornind de la premisa ca articolul nu a fost platit- dar cine poate sti asta:D).
  • +9 (9 voturi)    
    NU IMI ESTE CLAR...ERAU DIN DONATII SAU ERAU CUMPA (Luni, 19 iulie 2010, 0:50)

    Tatiana [anonim]

    Nu imi este prea clar: pantofii cu pricina ( adica cu tocuri inalte) erau de provenienta din DONATIILE OAMENILOR DE BINE sau ERAU CUMPARATI CU BANII DONATORILOR SAU CU BANII ALOCATI DE STATUL ROMAN PENTRU SINISTRATI ??? intreb asta pentru ca detaliile sunt importante clarificand problema : daca pantofii proveneau din donatii atunci Elena Udrea NUI ARE NICI O VINA IN A DISTRIBUI PANTOFII SINISTRATILOR ; ce vroiati sa faca cu niste pantofi donati de persoane caritabile ??? sa-i ia la ea acasa si sa-i poarte???sa ii imparta rudelor ??? nu credeti ca e mai jenant sa iei pantofii din pachetele cu lucruri donate pentru sinistrati de oameni de caritate decat sa ii duci si sa ii imaparti (de fapt sa transporti si sa imparti sinistratilor) TOT CE S-A DONAT PENTRU EI ??? cand au avut loc inudnatiile din anii '70 mama mea a supravegheat ( ca profesoara era trimisa sa faca aceasta munca ''voluntara'', neplatita) un centru de donatii , pazit afara de militari iar inauntru lucrau niste tiganci care triau hainele donate si lenjeriile de pat : mama a observat ca cele de foarte buna calitate erau trimise la cosul ''pentru spalatorie-curatatorie'' cu toate ca erau spotless clean, calcate si impaturite impecabil ( de, oameni de caritate cu foarte mult bun-simt) si a mai observat ca aceste cosuri erau scoase prin usa din spate si aruncate intr-o Dacie jegoasa sofer fiind un tigan) ; mama mea a mers la acel tigan si i-a cerut sa se legitimeze si sa-i arate legitimatia ca e un acreditat oficial sa colecteze hainele pentru spalatorie-curatatorie, dar coloratul nu a putut sa-i arate nici macar B.I. si atunci mama mea a chemat soldatii si le-au dat afara pe tiganci si au cerut alte persoane sa faca trierea; deci ce rau a facut E.U. daca a dat sinistratilor TOT CEEA CE S-A DONAT PTR. EI ??? puteti sa faceti putina bascalie in acest caz de persoanele care au donat ... care nici macar nu si-au imaginat o secunda cam de ceea ce ar avea nevoie un sinistrat ...dar fiind donati nu putem judeca!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Pantofii cu toc - un subiect de arguement ... (Luni, 19 iulie 2010, 1:10)

    Tatiana [anonim]

    Doamne , pentru ce ati ajuns sa va certati !!! auzi...pentru ca s-au facut niste donatii de pantofi cu toc inalt !!! multa minte va mai trebuie .... iar pentru presa Engleza ...stiu eu ce le-ar trebui ... o inscenare ca ceva nasol, oribil s-a intamplat in Romania sau cu Romanii si apoi sa fie dezvaluita lumii intregi inscenarea si sa fie dati in judecata la Curtea de la Haga si cerute despagubiri imense pentru postare de neadevaruri fondate !!!! asta ar fi o invatatura de minte pentru ei si nu vor mai exploata la maximum toate nerozeniile in legatura cu Romania sau cu Romanii !!! ca ei nu ne scot din ''tigani'' . ''borfasi'' , ''prostituate'', etc. ...si nu ne pun decat pe lista neagra orice am face ...si niciodata nu au publicat nimic pozitiv inlegatura cu tara noastra indiferent daca am avut si lucruri pozitive ....de exemplu nu au comentat mai pe larg succesul inregistrat de alergatoarea noastra de Maraton care a luat medalia de aur la J.O. de la Beijing in 2008: Constantina Tomescu-Dita si de ce ??? pentru ca alergatoarea lor a cazut in timpul cursei de Maraton !!! Gelozia le ''mananca'' sufletul
    • 0 (0 voturi)    
      Cine se cearta? (Luni, 19 iulie 2010, 16:46)

      pantofgraf [anonim] i-a raspuns lui Tatiana

      Nu se cearta nimeni. Dna Udrea a fost trimisa de Cocos sa-i gaseasca o gaina...Pantoful era masura...
      Normal ca, in cazul asta, nu iti doresti sa te intalnesti cu una cu voal...

      Astia de la "The Independent" ne-au confundat; ce sa caute una cu voal printre sinistrati? Romania nu e tara musulmana...

      Asa ca, reluand afirmatia lor: "Mai bine sa te intalnesti cu Dna Udrea la inundatii decat cu nimeni" sau, mai exact, decat nimic mai bine o pereche de pantofi...Chiar si din cei ieftini, chinezesti...
  • +10 (12 voturi)    
    da (Luni, 19 iulie 2010, 1:24)

    MirceaA [utilizator]

    in ochii celor anti Basescu si anti orice, indiferent ce se dadea acolo, tot nu era bine. 20 de tone de ajutoare + 5 perechi de pantofi sau doar vorbele lui Crinulet... tot aia.
    • -5 (7 voturi)    
      oare? (Luni, 19 iulie 2010, 2:37)

      mirciu57 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      nu era vorba de 20 de tone de ajutoare era vorba de bun simt
  • -1 (7 voturi)    
    Auzi? (Luni, 19 iulie 2010, 1:26)

    Rafael Che Guevara [utilizator]

    Madama cu fetish de pantofi! Nu mai da tu explicatii despre talcul pantofilor cu toc. Ca daca era asa cum zici tu, atunci madam Udrea n-ar fi zis ca a dat pantofii cu toc, din cauza ca asa i-au fost furnizati la randul ei pe post de ajutoare. Ar fi declarat si ea, ceva similar obsesiei tale.
    La fel gandeai si daca aveai vreun fetish cu stripperi si aflai ca madam Udrea ar fi oferit unul sau cativa stripperi, gospodinelor amarate din zonele inundate? Asa ca o promisiune ca o sa vina un moment cand va apartine din nou acelei lumi fara inundatii.
    Hai sa fim seriosi! Ca nu suntem toti dusi cu pluta.
  • -3 (11 voturi)    
    filozfie (Luni, 19 iulie 2010, 1:50)

    nistor [anonim]

    trebuie sa ai o mare motivatie jurnalistica , si o probitate profesionala de exceptie sa ridici pantoful cu toc la rang de mari calitati morale ale Udrei.
    Cit de minunat stie a se prezenta lumii : crosetind la Tv , cind lumea se zbate in nejunsuri datorita modului lor magistral de a conduce tara , mindra Urda se imbraca in costuma national si ofera pantofi cu toc , cind alti mor din cauza inundatiilor.
    Aceast minunata jurnalista nu a putut realiza ca au murit 21de oameni din cauza apelor si nici un cap din conducera actuala a tarii nu a cazut iar , el Prezidente continua sa-i certe pe amariti ca sunt neseriosi si ca s-au lasat inundati.
    Daca un toc amarit de pantof iti reda viata , iti sugereaza normalitatea viitoare doamna jurnalista sigur are probleme deosebit asa cum se mai intimpla la unii........
    Am sa urmaresc cu mare interes acest exemplar uman sa vad ce debiteaza in continuare despre curajoasa Urda elena.
  • -6 (10 voturi)    
    Udrea e rupta de realitate (Luni, 19 iulie 2010, 4:08)

    Bogdan C [anonim]

    Pe Udrea atat a dus-o mintea; s-a gandit probabil ca ea atunci cand e intr-o situatie grea si are probleme se duce la cumparaturi si arunca banii pe ceva care sa o faca sa se simta mai bine. E genul tipic de gandire al oamenilor superficiali si eventual cu prea multi bani. Iar ziarista care o lauda e exact acelasi tip de om.
  • +2 (4 voturi)    
    ce conteaza? (Luni, 19 iulie 2010, 5:57)

    Sorin [anonim]

    ce e asa important ce a scris o jurnalista anume din Anglia?
    Unii pe acolo au facut-o usuratica pentru ca ar fi pozat in lenjerie intima, altii ca jurnalista asta de aici o lauda.
    Se da importanta la ce zic astia de parca ar fi declaratia prim-ministrului Angliei.
    Antenele citeaza numai pe jurnalistii care zic de ea ca e usuratica iar hotnews pe ceilalti. Fiecare in functie de barca in care e, iar noi venim aici si comentam infocati.
  • +3 (5 voturi)    
    ura (Luni, 19 iulie 2010, 6:24)

    casandra [anonim]

    atata ura si rautate gratuita mai rar!de ce da Dumnezeu computer la toti idiotii???
  • +3 (3 voturi)    
    lui V.M. Hotnews (Luni, 19 iulie 2010, 8:35)

    carat [utilizator]

    Trebuie sa va cer mii de scuze pentru iritarea nejustificata de aseara. Sper sa le acceptati. Multumesc
  • -5 (7 voturi)    
    ME UDREA, I TARZAN. US: AMERICAN'S STUPID PEOPLE. (Luni, 19 iulie 2010, 8:35)

    Georgiana [anonim]

    ok :)) :)) :)) marturisesc! m am distrat copios cand am citit articolul! CONCLUZIA: "Istetimea" lui Udrea a ajuns sa atinga corzile sensibile unei tipe, care se da scriitoare si care pe langa asta mai este si colectionare de pantofi. Cat de penibila sa fie treaba asta? de mult timp am
    stiut ca America este o tara de idioti dar acum m am convins. Tipa asta care a scris articolul ar trebui sa fie impinsa in mijlocul oamenilor care isi pierd casele si dupa aia sa vada daca le mai arde de pantofi cu toc, pe care bineinteles (CA NU) ii va purta pe drumurile nepietruite din sat, unde apa curenta nu exista nici acum, unde iluminatul public este o comoara, unde, daca Doamne Fereste, iti vine sorocul iarna cand e zapada mai mare decat casa, acolo ajungi sa nasti. Incredibil....

    Imbecilitatea e maxima!
    • 0 (2 voturi)    
      Stupidule! (Luni, 19 iulie 2010, 9:47)

      Mih [anonim] i-a raspuns lui Georgiana

      Diferenta intre UK si USA, poti s-o faci? Mars acasa si informeaza-te corect inainte de a deschide gura!
  • -2 (6 voturi)    
    Simbolistica Elenei Udrea (Luni, 19 iulie 2010, 9:11)

    hotnewsfil [utilizator]

    Elena Udrea a oferit un cadou (pantofii cu tocuri-cui, de 18 cm.), "valoros" si "util"femeilor sarace, de la tara, pe care viiturile le-au lasat numai cu ce aveau pe ele, ca simbol al viitorului fericit care le este asigurat de politicieni, oricare ar fi ei, daca vor fi alesi si in 2012.
    Pentru a-si indeplina si functia principala, < "poc, poc-ul cuielor de 18 cm.">, pantofii trebue sa fie insotiti si de strazi acoperite cu asfalt ultra-dur..
    • +2 (4 voturi)    
      A daruit si ea ce avea (Luni, 19 iulie 2010, 9:41)

      mitza [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Daca Udrea asta poarta, asta a dat.

      Fratilor nu a luat, ci a DAT. Si normal ca cu toc, ca asta poarta. A renuntat la ei si i-a dat.

      Sa dam Cezarului ce-i al Cezarului.

      Astfel de gesturi umanitare sunt incurajate in Occident inca de pe bancile scolii. In concluzie, Udrea este occidentala in gandire, dar si-a ales prost tara
  • +2 (6 voturi)    
    Acul din carul cu fan? (Luni, 19 iulie 2010, 9:29)

    hotnewsfil [utilizator]

    Patronatul roman afirma, pe drept cuvant, ca statul este cel mai prost gospodar si ca cei 3.5 milioane de angajati la firmele particulare tin in viata
    economia tarii.
    Nu intelegem de ce, in situatia extrem de grava in care ne aflam, patronatul nu propune cateva nume
    de personalitati cu expertiza excelenta, care sa formeze guvernul. Doar n-or fi "acul din carul cu fan".
  • +3 (3 voturi)    
    Presa (Luni, 19 iulie 2010, 10:40)

    yoyo [anonim]

    Si in presa internationala sunt pareri pro si contra, din punct de vedere al starii psihice sa primesti ca femeie niste pantofi cu toc ar trebui sa ridice moralul chiar daca situatia este cum este in fond apa va trece...
  • +2 (2 voturi)    
    ajutor ...... (Luni, 19 iulie 2010, 12:16)

    sondaj .... [anonim]

    fara sa fi avut timp sa citesc toate coemntariile (amuzante mereu...) eu vin si rog pe cei priceputi: vreau o lista cu toti cei care pot fi comparati cu D.na Min. E.Udrea, in a acorda un ajutor, indiferent care, acestor sinistrati ! Lista sa meqrga de la vladica pan'la opinca, adica chiar pana la consilierii din toate primariile tarii noastre
    • +3 (3 voturi)    
      Cu siguranta (Luni, 19 iulie 2010, 14:31)

      Shaddow [utilizator] i-a raspuns lui sondaj ....

      "durerea in cot" a celor din opozitie este mult mai apreciata decat pantofii cu toc ai E.Udrea.
      De ce sa apreciezi un "bine"cat de mic sau inutil ar fi el , un bine ce arata totusi ca iti pasa...cand poti foarte bine sa stai pe margine si sa dai cu pietre...de ce sa gandesti individual cand este unul "mai destept" care gandeste ptr "binele tau"...de ce sa misti un deget pentru a-ti fi mai bine cand tie ti-a spus "cel destept" ca nu-i nevoie ...de ce sa dai dovada de putin respect si compasiune...cand e mai usor sa iei batul si sa dai ca un primitiv .
      Nu stiu cati din cei ce critica gestul Elenei au donat amaratilor macar un bob de orez....cati au fost acolo sa puna si ei un sac de nisip , sa acorde unui amarat macar un gand bun....
      In conditia in care ,atunci, cand a fost nevoie de tine cetatene ,ai lasat capul in jos si te-ai facut ca esti ocupat , ca nu vezi , ca ai alte lucruri mai importante de facut , cand ai considerat ca oamenii nu au nevoie de ajutorul tau neansemnat....atunci fa si azi ce ai facut atunci ....lasa capul in jos si taci ...e mai corect asa , inseamna respect , inseamna ca stii unde ai gresit .
      Inainte sa critici un ajutor , invata sa acorzi unul...inainte sa critici un om ca a donat lucruri inutile ...adu-ti aminte ca tu n-ai facut nimic.
      "Cel fara de pacat sa arunce primul piatra !"
      • -3 (3 voturi)    
        mai bine udrea.... (Luni, 19 iulie 2010, 16:55)

        Shat up [anonim] i-a raspuns lui Shaddow

        Parea ca, din putinul ei, dna Cocos a dus celor amarati....

        Cand a fost luata la ochi a spus ca nu stie ce a primit de la niste agenti comerciali...

        Deci, nu a dus din agoniseala ei; din licitatiile 3D de la Turism ci a mers cu "joimarica" prin targ...

        Da, acum, sa va traiasca; va laudati si voi cu ce aveti...Cu prietena presedintelui Norvegiei, cu sugarul licuricilor, cu primarul care a luat "bacaloriatu' " de si-a facut piramida si gradini suspendate...
  • 0 (0 voturi)    
    re: (Luni, 19 iulie 2010, 22:12)

    me [anonim]

    Ei cu siguranta ca daca aducea galosi si salopete ar fi multumit pe unii si ar fi indignat pe altii. Oricine orice ar fi donat se gasea vre unul (care oricum nu s-a implicat in nici un fel) sa critice. Si apoi donatiile astea de unde vin.. de la unii care dau si ei ce au si ce pot. Ca exista in toata treaba asta ratiuni superioare intelegerii noastre nu prea cred.

    Cred in schimb ca jurnalista britanica batea de fapt spre criticarea lumii islamice si a gasit rapid o portita de a ajunge acolo (ca nu prea vad in ce fel ne leaga pe noi, ca populatie cu probleme de inundatii, subiectul pantofilor cu cel al valului)
  • 0 (0 voturi)    
    asa se face o stire! (Luni, 19 iulie 2010, 23:35)

    oana [anonim]

    un adevarat ziarist a stiut sa prezinte lucrurile obiectiv si sa puna accent pe ceea ce s-a intamplat de fapt...au fost ajutati niste oameni carora inundatiile le-au luat totul...la noi trebuie sa existe doar comentarii rautacioase dictate de unii si altii
  • 0 (0 voturi)    
    intrebarea este, (Marţi, 20 iulie 2010, 10:58)

    brato [anonim]

    de ce un ministru al guvernului Romaniei se duce cu un camion de ajutoare cand ar fi trebuit sa se duca cu "o garnitura de tren cu 100 de vagoane"in care sa fie fondurile de la buget pentru reconstructie???
    Constat ca s-a schimbat meniul ,in toamna le dadeau galeti portocalii ,acum le dau pantofi cu toc.
    • 0 (0 voturi)    
      ca tu sa 'spagi' semnite la crasma... (Marţi, 20 iulie 2010, 17:40)

      'brutto'. . . [anonim] i-a raspuns lui brato

      destrabalatu-le