VIDEO UPDATE Aurelian Pavelescu, ales presedinte al PNTCD

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 iulie 2010, 13:33 Actualitate | Politic


Aurelian Pavelescu
Foto: AGERPRES
UPDATE - Aurelian Pavelescu, unic candidat la sefia PNTCD, a fost ales presedinte al formatiunii la Congresul Extraordinar care a avut loc sambata, la Palatul Parlamentului, el fiind votat de 441 din cei 463 de delegati care si-au exercitat dreptul de vot.

Potrivit Mediafax, s-au inregistrat 11 voturi "impotriva", 7 abtineri si au fost anulate 4 voturi.

Delegatii au adoptat motiunea propusa de Aurelian Pavelescu, "PNTCD - continuitate si demnitate", prin care a fost propusa si componenta Biroului National de Conducere al formatiunii politice.

Astfel, din conducerea PNTCD vor face parte, alaturi de Aurelian Pavelescu, Eugen Moisescu, prim-vicepresedinte, Vasile Lupu, presedinte al Comitetul National de Conducere, Liviu Iane, secretar general si vicepresedintii Mircea Irimescu, Costinel Milescu, Tudorel Chestoi, Daniel Veres, Monica Toma, Marius Popovici, Laurentiu Mandrea, Constantin Fatu, Marian Popa, Alexandru Blejan si Romulus Luca.

Potrivit Statutului PNTCD, erau necesare 50% din voturile delegatilor prezenti, pentru ca Aurelian Pavelescu sa fie ales.



Delegatii la Congresul Extraordinar al PNTCD au adoptat sambata o rezolutie prin care se hotaraste declansarea campaniei electorale pentru anul 2012. Potrivit rezolutiei, adoptata cu unanimitate de voturi, organele de conducere ale partidului sunt insarcinate sa organizeze partidul in vederea alegerilor din anul 2012.

Rezolutia a fost adoptata la propunerea presedintelui partidului, Aurelian Pavelescu, care a spus ca astfel se va da un semnal de revigoare si de viata in PNTCD.

El a spus ca PNTCD trebuie sa intre in campanie pentru alegerile locale si sa inceapa astfel sa faca politica reala. Liderul PNTCD a critcat faptul ca la alegerile locale anterioare partidul a propus liste de candidati in numai 17% dintre localitati.

Pavelescu a anuntat ca isi propune ca in anul 2012 PNTCD sa depuna liste de candidati in cel putin 50% din localitatile tarii.

Aproximativ 800 de delegati taranisti si 200 de invitati s-au reunit, sambata, intr-un Congres Extraordinar, pentru a-si alege liderul, precum si intreaga conducere. La Congres trebuie sa se prezinte peste 50% din delegatii statutari pentru a fi indeplinit cvorumul necesar, iar noua conducere trebuie sa obtina peste 50% din voturile delegatilor prezenti.


La reuniunea de la Palatul Parlamentului a fost prezent fostul lider taranist Vasile Lupu, care se afla la prezidiu. Fostul presedinte al partidului Ion Diaconescu nu a participat la Congres.

Secretarul general al PNTCD Liviu Iane a afirmat ca acest Congres are un sprijin puternic din partea Partidului Popular European, a Casei Regale si a Fundatiei Konrad Adenauer, in cadrul intrunirii urmand sa fie transmise mesaje din Polonia, Austria si Germania.

Marian Milut a demisionat de la sefia PNTCD printr-o scrisoare prezentata, in 22 mai, Consiliului National de Conducere, in care spunea ca eforturile sale ar fi dat rezultate mai bune daca nu ar fi fost opozitia acerba a celor depasiti politic de realitate si ca invidia e dusmanul redresarii partidului.

Dupa demisia lui Milut, Aurelian Pavelescu, pana la acel moment prim-vicepresedinte al PNTCD, a preluat functia de presedinte al partidului.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2019 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    pnt (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 13:46)

    rochiri [utilizator]

    Cat de rau au ajuns si astia!
    • +4 (4 voturi)    
      eu am inteles ca au incaput toti intrun lift ! (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 15:19)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui rochiri

      800 de delegati si 200 de invitati !!!!! se sparie gandul ....cata cheltuiala deapomana
      PNTCD ca orice partid e un srl -o afacere lucrativa care da bine la prostime ,nimic de zis,dar sa alegi in frunte cel mai antipatic om din Romania dupa Gusa,e impardonabil, vorba Seniorului...
    • 0 (2 voturi)    
      La (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 16:44)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui rochiri

      Lada de gunoi unde ar trebui sa ajunga si PNL-ul,PSDR-ul,PSD-ul ,PDL-ul ,UDMR-UL ETC,ETC.
      Criminalii natiunii romane.
  • +2 (4 voturi)    
    pavelescu joaca'n liga (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 15:09)

    panfil flecaru [anonim]

    otv, latrina 3 si zvoanlitatea vantoasa....
    alaturi de alt tzaranist, consiliere ciubuca....aaaa..ciuvica, parca....aaaaa ?!

    catzi din ai 800 au habar de inaintasii, madgearu, mihalache si maniu !? .....

    cat si crin sau paturiciu, de bratieni si invatzaturile lor....

    partidele de azi, gasti de interese, kitchuri politruce.

    alt june comandante, din galeria imberbilor, pontilie, crineatza si homeboy-ul lui felix...

    baietzi de baietzi !

    fruptele lovirutziei feseniste...
  • +3 (3 voturi)    
    PNTCD si PNL vor forma PNTCD-L (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 15:16)

    zexe [anonim]

    Va dat seama ce combinatie mortala va iesi dintre Aurelian Pavelescu si Crin Antonescu?
    • 0 (0 voturi)    
      din doi barbatzi cu bratze tari ! (Vineri, 23 iulie 2010, 13:32)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui zexe

      cum zice canticul...
  • +2 (4 voturi)    
    Loool (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 15:39)

    lol [anonim]

    800 de delegati ??!! - astia sunt cam toti membrii partidului - in 2000, cand partidul era inca "mare" - adunarea generala nu avea mai mult de 300-400 de oameni.
  • +3 (3 voturi)    
    Tranzitiviate (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 15:49)

    nelu [anonim]

    Au ajuns atat de rau incat la alegeri s-au aliat cu comunistii. Mie nici acum nu imi vine sa cred cum au putut sa sprijine candidatul PSD. In momentul actual as putea scrie o ecuatie (sau mai bine as plica lege tranzitivitatii) de genul asta:

    PNL=PSD
    PNTCD=PNL ==> PNTCD=PSD
    UDMR=PSD
    PRM=PSD
    PNG=PRM ==> PNG=PSD
    (Dar mai rezulta si ca PRM=UDMR) ;)))))
    50%PDL=PSD

    Rezulta ca
    PNL=PNTCD=UDMR=PNG=PNL=50%PDL=PSD

    Adica nici o sansa pentru romania. Faceti-va bagajul si gasiti o alta tara.
    • +3 (3 voturi)    
      Inca n-ai ajuns la capat (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 18:37)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui nelu

      Demonstratia inca nu e terminata. Si la final e si un pic gresita (in opinia mea).
      Ea incepe cu
      FSN = PCR (1990)
      FSN = PRM (ca doar la ordin s-a creat ca aruncatorul de laturi al FSN)
      FSN = FDSN
      FSN = PD (in loc de 3 are un trandafir) (1991, dupa a 4-a mineriada)
      FDSN=PDSR=PSD (dupa inghitirea PSDR)
      Si se termina apoteotic cu

      PNL = PNTCD = UDMR = PNG = PRM = PNL = PDL = PSD = PCR
      • 0 (0 voturi)    
        = PDL = (Duminică, 18 iulie 2010, 22:35)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui stefan

        = PDL =PDL= PDL =PDL= PDL =PDL= PDL =PDL= PDL =PDL=...... IAS = CAP
  • +2 (2 voturi)    
    Fara comentarii (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 15:53)

    stefan [anonim]

    Iata ce scrie pe Wikipedia!

    * Din 1990 până în 1992 a fost membru al Partidului Naţional Liberal
    * Între 1993-1996 a făcut parte din Partidul Dreapta Naţională, al cărui preşedinte a fost începând cu anul 1994.
    * În 2004 a devenit membru în Biroul Permanent naţional al Partidului Democrat. A fost ales deputat pe listele PD la alegerile din 2004.
    * În februarie 2005 a demisionat din PD şi i s-a alăturat lui Cozmin Guşă în Partidul Iniţiativa Naţională ca vice-preşedinte.
    * Din 2006 este vice-preşedinte al Partidului Naţional Ţărănesc Creştin Democrat şi deputat independent.
    * În 2008 candidează pentru primăria Municipiului Bucureşti din partea PNŢCD. Se clasează pe locul 9 din 13 candidaţi, obţinând 1,47% din voturi.
    * În 2008 candidează pentru parlament din partea Partidului Naţional Liberal.

    Parerea mea, un alt Milut........
  • +3 (3 voturi)    
    Pavelescu, un Clovn ! (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 16:27)

    john [anonim]

    vai de capul lor, un cartofor notoriu....
  • +3 (3 voturi)    
    Care" continuitate"? (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 17:43)

    Aron Deleanu [anonim]

    Pavelescu si "demnitate"?S-avem pardon.
  • -2 (2 voturi)    
    Succes taranistilor! (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 19:05)

    Rescatorul [anonim]

    PNTCD trebuie sa revina in viata politica si in parlament. Dreapta populara trebuie intarita. Au ramas singurii aparatori ai dreptei romanesti, pentru ca PNL a trecul la stanga si a tradat dreapta.
  • +2 (2 voturi)    
    pntcd (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 23:04)

    mihai [anonim]

    a tradat dreapta si se va invarti cu Pavelescu al lor in sens giratoriu.
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Duminică, 18 iulie 2010, 2:44)

    ampersand [anonim]

    încă o dată se dovedeşte distanţa - în politica românească - dintre "aleşi" şi cei pe care-i reprezintă, dintre idealurile primilor - dacă au altul în afară de interesul propriu - şi ale celorlalţi. altfel nu-mi pot explica cum au reuşit să "reprezinte" pnţcd-ul nişte traseişti politici, în cel mai pur sens al cuvîntului, precum miluţ şi, acum, pavelescu.
  • +1 (1 vot)    
    pacat (Duminică, 18 iulie 2010, 11:20)

    Petrovici [anonim]

    E pacat ca acest individ ataca continuu actuala putere si face jocurile mafiei oligarhice.
    Ar trebui sa se alieze cu dreapta politica, sa ajute la rezolvarea problemelor, sa vina cu propuneri constructive si logice pentru apararea legalitatii, pentru bunul mers al intregii societati.
    E gresita unirea cu cei care se gandesc doar cum sa mulga mai tare acest popor chinuit de stafiile bolsevice din trecut si de azi.
    Greselile actualei guvernari trebuiesc indreptate cu idei pozitive, specializate.
  • -1 (1 vot)    
    O sansa (Duminică, 18 iulie 2010, 13:19)

    Cioara Constanta [anonim]

    PNTCD mai avea nevoie de o sansa, inainte de a se pierde cu totul in negura istoriei politice. Acest lucru nu prea l-au facut in ultimii 10 ani cei care,revendica istoria si traditia partidului. Ei au avut o sansa in 1996 si ce au facut? Au dus tara, dar si partidul in prapastie. Nu toti ci numai acei care, gandeau ca Romania si Poporul roman puteau fi conduse ca in anii din perioada iterbelica. Aeea a fost perioada lor. E timpul sa se dea la o parte si sa lase noua generatie de politicieni, nascuti si crescuti in realitatile cotidiente, sa-si contruiasca viitorul lor si al partidulu pe are il reprezinta. Fiti ingaduitori cu ei. E un nou inceput. Unii, cu mai multe procente electorale ar vrea sa sucombe in fasa. Daca va fi asa vom vedea. Acestia au tot valsat la conducerea tarii sub diferite formule. iar rezultatele se vad azi. Le multumim si-i rugam sa se dea la o parte. Doresc mult succes D-lui Aurelian Pavelescu in noua misiune la care s-a angajat. Lui si apropiatilor lui.
    • -1 (1 vot)    
      PNTCD (Duminică, 18 iulie 2010, 14:47)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Cioara Constanta

      Nu uitati cine a fost la guvernare in 1996-2000 .
      Conventia Democrata din Romania era formata din PNT-CD, PNL si PD.
      Acelasi PD a lui Basescu care arunca de 20 de ani cu noroi in toti partenerii spunand ca el nu poate sa faca nimic din cauza lor. De 20 de ani se afla la putere ( ba cu FSN-ul , ba cu PSDR-ul ba cu PSD-ul ba Primar General , ba cu PNTCD-ul , ba cu PNL-ul , ba cu PSD-ul )nu face nimic, fura si mereu se da lovit. Asa ca sa nu mai dam vina pe PNT-CD pentru o guvernare in care au fost parteneri. O mare parte de vina o are Basescu ,Roman si securistii lor. Spuneau de taranisti ca au furat in vreme ce Videanu cumpara pe nimic Marmosim-ul cu un teren imens pe str.Trafic Greu din Bucuresti. In aceeasi perioada Nuti Udrea venea din Plescoi - Buzau si isi construia Golden Bliz pe un teren spatiu verde situat in intersectia Razoare in fata unei Unitati Militare.Basescu in timp ce era Primar General a vandut pentru suma de 1 dollar terenul pe care este construit astazi Carrefour Orhideea motivand ca este plin de gunoaie si ca este dispus sa il dea pe gratis cuiva care sa faca curatenie.Interesanta frica cu care se uita catre PNT CD - un partid care vine cu o istorie in spate , nu este un partid de invartiti ai momentului cum este PD-L. De aceea cum aud de PNTCD cum fac tot posibilul sa le dea in cap inca din fasa.De aceea le e frica si de Monarhia Constitutionala . Oare cat timp ii vor mai prosti pe romani?
  • -1 (1 vot)    
    CONGRESUL PNTCD (Duminică, 18 iulie 2010, 19:45)

    crestin [anonim]

    felicitari noului presedinte al pntcd d-l aurelian pavelescu si noii conduceri alese. este singurul partid crestin si avem incredere ca poate rezolva problemele actuale ale romanilor. rusine celor care blameaza activitatea pntcd. astia sunt : tradatori de tara si neam,sarlatani,excroci,hoti,bolnavi mintal. pleava societatii.pana acum au furat tot ce se putea si acum latra pe la colturi. succes noii conduceri si sa crape toti dusmanii pntcd.
  • 0 (0 voturi)    
    Fara Seniorii PNTCD nu poate fi niciun Congres! (Luni, 19 iulie 2010, 1:36)

    Manist [anonim]

    Fara Seniorii PNTCD nu poate fi niciun Congres, oricat ar fi el de "extraordinar"! PNTCD apartine factiunii europene PPE-CDE si nu este un apendic al PSD+PC sau PNL. Intelegeti? Cat despre respectul fatza de Seniori, ce sa mai vorbim? Afara cu derbedeii din PNTCD care au transformat un partid istoric si demn intr-un circ cu mitici de Dambovitza!