Monica Macovei despre proiectul Guvernului privind ANI: Arata dispret la adresa transparentei, la adresa opiniei publice

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 30 aprilie 2010, 21:49 Actualitate | Politic


Fostul ministru al Justitiei, Monica Macovei, se declara "extrem de dezamagita" de proiectul Guvernului privind functionarea Agentiei Nationale de Integritate: "E un proiect care arata dispret la adresa transparentei, la adresa opiniei publice din Romania", a declarat Macovei, vineri, citata de Mediafax.

Aceasta a criticat faptul ca, in forma publica a viitoarelor declaratii de avere, ar urma sa nu mai fie trecute o serie de date "importante" si care nu reprezinta aspecte care sa tina de viata privata.

"De ce in forma publica a declaratiilor de avere nu scriem anul in care am dobandit un imobil? Asta nu tine de viata privata, la fel cum nu tine de viata privata nici suprafata casei sau terenului", a spus Macovei.

Fostul ministru al Justitiei s-a declarat de acord cu ascunderea adreselor proprietatilor detinute de demnitari si a sugerat ca, in lipsa argumentelor din motivarea Curtii Constitutionale pe aceasta problema, aceasta putea fi singura modificare pe care Guvernul sau Parlamentul ar fi putut s-o opereze.

Fostul ministru al Justitiei, in prezent europarlamentar, s-a declarat dezamagita si de faptul ca ANI nu mai poate sesiza decat Fiscul, iar Parchetul doar in cazul infractiunilor de fals, nu si instanta, pentru confiscarea averii.

"Legea ANI, asa cum este acum in vigoare, a fost adoptata dupa ce eu am plecat din Guvern. Nimeni din partidele politice nu a fost de acord cu proiectul meu de lege. S-au intalnit si-au zis: «Acum am facut un proiect constitutional!», s-au felicitat, si-acum aud ca tot eu sunt de vina", a spus Macovei.

Fostul ministru al Justitiei a fost prezent, vineri, la o dezbatere despre relatiile Romaniei cu Republica Moldova, organizata de Grupul pentru Dialog Social.


Citeste mai multe despre   
















1372 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    corect (Vineri, 30 aprilie 2010, 22:04)

    stefan2008 [utilizator]

    Atata timp cat oameni ca Monica Macovei sunt tinuti departe de guvernare, hartia de turnesol indica "comunism imputit" in Romania.
    • +2 (2 voturi)    
      subscriu (Sâmbătă, 1 mai 2010, 10:08)

      mirela [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

      Perfect de acorrd !
    • 0 (2 voturi)    
      mafie nu comunism (Sâmbătă, 1 mai 2010, 10:23)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      in comunism nu avea nimeni nimic al lui. Tot ce castigau trebuia sa manance si sa bea, ca venea legea 18 peste ei. Hartia de turnesol de care ziceai indica stat mafiot.
      • +1 (1 vot)    
        sa nu generalizam (Sâmbătă, 1 mai 2010, 16:48)

        securistul [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        Noi securistii am avut intotdeauna tot ce am vrut si cat am vrut. Si am fost destul de multi - 11000 de agenti si inca o jumatate de milion de informatori. Dar nu va faceti inima rea... ca pe unii dintre voi (rude, vecini, lingai ai sistemului) va mai ajutam sa aveti o bucata de carne pe masa chiar daca faceati parte din restul fraierilor.

        Acum avem cele mai grase pensii din Romania, suntem tot noi la varful institutiilor statului, iar voi cei 4 milioane de fraieri din sectorul privat sustineti tot comunismul multilateral dezvoltat - adica pe noi.

        Se vede bine treaba ca nu ai inteles ce inseamna comunism, daca tu ai impresia ca romanii au trait ce-a scris Marx.
  • +10 (10 voturi)    
    Ani (Vineri, 30 aprilie 2010, 22:42)

    Peter Badesco [anonim]

    Domnul Vacaroiu a 'semnat' intrarea ANI in viguare, ca Presedinte interimar, comunistii si clanurile mafiote din PSD sunt inca la putere in Romania. Tot ce misca este constitutional sau nu ,....numai daca vor ei. Acum PDL-ul incepe sa fie o dezamagire,...de ce nu este lasata Doamna Macovei sa rescrie atributiile acestei institutii,..? Nu puteti merge asa la infinit cu impotenta politicienilor de a face ceva ,..orice ,...! Ar trebuii sa le fie rusine acestor mafioti sa mai iasa din Tara si sa dea ochii cu politicienii din UE.
  • +4 (4 voturi)    
    DIASPORA ROMANA DIN ITALIA (Vineri, 30 aprilie 2010, 23:11)

    ing. Die Nicolae Alexandru [anonim]

    ASOCIATIA "ROMENI DI PADOVA"
    In sfarsit se face auzita dinou vocea d-v., dupa o pauza , lunga , "asurzitoare"!
    Asociaerea numelui d-v. cu oligarhia de la Bucuresti a fost perceputa in diaspora ca si o tradare .
    Asteptam din partea d-v . un gest reparator .
    Speram sa auzim si de bine .
    De la Padova
    Ing. Die Nicolae Alexandru-Presedintele Asociatiei "Romeni di Padova"
  • -8 (8 voturi)    
    Pai parca... (Vineri, 30 aprilie 2010, 23:54)

    emil bec [anonim]

    ...erai in aceeasi barca Monique!
    Barca cu PaDeLe!
    Sa vaslesti cu ele!
    Doar cu legea ANI
    Vor ascunde BANII
    Hienele, rechinii,
    si toti non-crestinii.

    Hell is yours! Join it!
    • +7 (7 voturi)    
      Si? (Sâmbătă, 1 mai 2010, 1:30)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui emil bec

      Care e barca aia castigatoare in care vrei tu sa pari a fi? PSD? PNL?...
    • +1 (1 vot)    
      penibil si fara argument (Sâmbătă, 1 mai 2010, 10:12)

      mirela [anonim] i-a raspuns lui emil bec

      Comentariul tau e precum numele tau minunat BEC!
  • 0 (2 voturi)    
    Controversata Macovei. (Sâmbătă, 1 mai 2010, 8:23)

    ticuta2IV1940 [utilizator]

    Motivul real pt. care Macovei a parasit barca PDL
    nu-l stim,stim, insa ,ca a facut o lege buna ,pe care astazi
    rechinii mafioti PSD-isti si PNL-isti vor sa o mutileze dupa chipul si asemanarea lor,sa le dea satisfactie in actul de coruptie cu care s-a obisnuit .
    Sa mai intelegem ca amendamentele ce vor mutila legea sunt acceptate si de PDL,in speranta ,totusi,ca legea sa treaca deocamdata,fiind necesara urgent pt .a "drege busuiocul" cu UE.Dupa adoptarea legii ,foarte multi imbogatiti fraudulos peste noapte ,vor dormi linistiti.
    • +1 (1 vot)    
      Nu ca nu stiti... (Sâmbătă, 1 mai 2010, 16:52)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui ticuta2IV1940

      ...dar NU VRETI sa stiti!
      Daca ai fi observat activitatea Monicai Macovei in PDL, atunci ai fi inteles perfect.

      "Curatenie in PDL" - nu-ti suna cunoscut?
  • -5 (5 voturi)    
    PERFIZIE (Sâmbătă, 1 mai 2010, 10:07)

    Lacu Rosu [anonim]

    TOVARASA MACOVEI DE CE NU SE ORIPILEAZA ASA UN PIC de politizarea institutiilor statului? Ce credibilitate mai are un ANI sau UN SRI care nu fac de cit sa dea la cap celor din opozitie si a citorva din propria ograda .. sacrificati in numele prostirii maselor ca avem institutii independente si impartiale..

    cine a terfelit justitia .. madam macovei..? cine a militat pentru ingerintele politicului in actul de judecata... dumneavoastra sau bau bau..? cine a facut ca procurori sa nu fie independenti si impartiali ci simple apendici politici.. cine tovarasa macovei a gindit strategia de a lasa justitia nefinatata.. nu dumneavoastra... dar de ce nu spuneti si de ce.. sau asta nu va da voie seful...

    rusine ca manipulati opinia publica in asa hal! FESENISTA ce esti.. ne crezi prosti? Cu PCRul vostru cu tot.. pe vremea lui ceasca faceati rotirea cadrelor acuma ati evoluat.. faceti rotirea grupului de cadre.. acum PCR versiunea PDL la putere... rusine sa va fie ca pacaliti oameni .... dusmanul vostru numarul unu sunt institutii independente pe care sa nu le puteti controla... a ajuns cutitul la os la oameni.. cit crezi ca mai poti prostii populatia tovarasa macovei si cohorta ???
    • +1 (1 vot)    
      de la CC sau de la CSM ne gadilati urechile? (Sâmbătă, 1 mai 2010, 16:58)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Lacu Rosu

      Tovarasu judecator, onorata (va prezint onorul) instanta,

      "Independenta" dvs. este arhicunoscuta ca fiind benevola. E greu sa fii independent atunci cand nu vrei. Mai ales daca esti un putregai comunist care n-are nimic de-a face cu valorile democratice care ar trebui respectate in spiritul legii.

      Tovarasu judecator, onorata (din nou va prezint onorul) instanta,

      V-ati uitat peste hotararile judecatoresti cu care voi, balagarul societatii, ne "bucurati" in dispretul legii ?

      Ce zici daca la urmatoarele alegeri va castiga un candidat ce va pune sa platiti din buzunarul propriu daunele pentru toate hotararile ilegale pe care le pronuntati ?!
    • +1 (1 vot)    
      Perfizie?? (Sâmbătă, 1 mai 2010, 17:07)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Lacu Rosu

      Ce inseaamna??
  • +5 (5 voturi)    
    macovei (Sâmbătă, 1 mai 2010, 10:24)

    MirceaA [utilizator]

    este singura persoana care ar putea face justitie in Romania. De aia le este frica de ea chiar si colegilor de partid
  • +1 (1 vot)    
    Daca avrem o presa ,pres la infractori. (Sâmbătă, 1 mai 2010, 11:05)

    mircea [anonim]

    Daca media romaneasca este controlata de infractori,este de asteptat sa vezi stiri prin care guvernul este vinovat(ca nu-i lasa sa fure).Autorul articolului este rau intentionat,pentru-ca nu spune ca guvernul era obligat in proiectul de propunere a noii legi sa tina cont de motivatiile CCR.Sau se vroia un proiect care sa fie respins,pentru a trece cele 3-4 luni necesare albirii banilor unora luati in vizor de ANI.Cei cu banii dositi prin paradisuri fiscale au doua variante:ori vin cu banii in tara,platesc taxele si impozitele si le mai ramane silor ceva,ori pierd banii.Vor fi si unii care nu vor avea curajul sa vina cu banii in tara si-i vor pierde.
  • +1 (1 vot)    
    -Bocule,pedele (Sâmbătă, 1 mai 2010, 11:32)

    Rammy [utilizator]

    Daca adoptati legea in forma in care e acum inseamna ca sunteti la fel ca PSD-PNL.Tineti cont ca in 2012 sunt alegeri si veti fi drastic sanctionati.
    • +1 (1 vot)    
      Pentru Doamna Macovei (Sâmbătă, 1 mai 2010, 17:15)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Rammy

      ar fi fost mult mai util sa ne spuneti ce facem in cazul in care curtea constitutionala da decizii aberante!!