Un deputat PDL propune pedeapsa cu inchisoarea pentru camatarie

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 29 aprilie 2010, 15:01 Actualitate | Politic


Deputatul PDL Mircia Giurgiu a anuntat joi ca va depune in Parlament un proiect de lege impotriva camatariei, care prevede pedepsirea cu inchisoare a persoanelor fizice care dau bani imprumut, indiferent de dobanda perceputa. Giurgiu a explicat pentru Mediafax ca a initiat proiectul in urma numeroaselor cazuri de cetateni care, dupa ce au luat bani de la camatari, nu au mai putut returna imprumuturile si si-au pierdut casele sau au fost chiar batuti.

Proiectul de lege are doar trei articole si prevede pedepsirea cu inchisoare de la un an la trei ani a unei persoane neautorizate care da bani cu dobanda.

"In sensul prezentei legi, prin camata se intelege dobanda excesiva pe care o ia camatarul pentru sumele date cu imprumut. Prin camatar se intelege persoana care da imprumuturi banesti in schimbul unei camete. Darea de bani cu dobanda, ca indeletnicire, de catre o persoana fizica neautorizata, se pedepseste cu inchisoare de la un an la trei ani", se arata in proiect.

In expunerea de motive, Giurgiu a precizat ca foarte multe persoane apeleaza la camatari pentru obtinerea banilor necesari intr-o afacere sau pentru acoperirea unor datorii scadente, desi bancile si-au diminuat dobanzile percepute in special in cazul creditelor oferite persoanelor fizice.

"Fara giranti si multitudinea de acte pe care le solicita banca, anunturile de la mica publicitate prin care se ofera imprumuturi cu dobanda mica, nespecificandu-se daca pe luna sau pe an, par, la prima vedere, ispititoare, devenind o solutie salvatoare pentru nevoiasi. Persoanele care imprumuta bani pot oferi chiar si iluzia seriozitatii", se arata in expunerea de motive care insoteste proiectul de lege.

Potrivit deputatului democrat-liberat, in spatele camatariei "se ascund, totusi, multe capcane".

"Apeland la ajutorul camatarilor, aparent interesati doar de castigurile rezultate din dobanda, multi romani au ramas fara case sau chiar mai rau, au fost batuti, unii pierzandu-si viata", a subliniat Giurgiu.

Deputatul PDL va depune, luni, proiectul in Parlament. 


Citeste mai multe despre   


















2841 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    Problema in ansamblu (Joi, 29 aprilie 2010, 14:26)

    noodles [utilizator]

    Desigur, un alt proiect de lege nefolositor, care va pune bazele camatariilor ascunse, efectuate la mica intelegere. De parca vei opri un traficant de droguri de la a vinde droguri prin amenintarea gratiilor. Sau a vanzatorului de carne vie prin aceeasi amenintare.
    In disperare lor, oamenii cauta solutii rapide, imediate, si cu efect instantaneu. Crede domnul deputat ca se vor opri cand vor lua la puricat Codul penal, pentru a se asigura de legalitatea faptelor lor?
    In loc sa inteleaga disperarea romanilor, incompetentii astia se ocupa cu rezolvarea efectelor, si nu a cauzelor.
    Asta este politica romaneasca. Si din pacate rezolvarea unor efecte intotdeauna in Romania atrage alte cauze. Pentru ca la asta ne pricepem cel mai bine: "peticit"
    Suntem ca o roata de bicicleta trecuta prin zeci de maini, si vanduta de zeci de ori ca second hand. Daca s-ar permite o metafora...si cu kilometrii dati in urma. Petecim, folosim, petecim si apoi vindem.
    Nu va chinuiti sa intelegeti problemele poporului...va intereseaza deodata ce batuti au fost oamenii ptr ca nu au avut din ce trai, pentru ca voi, inca o data, incompetentilor, nu sunteti in stare sa luati decat masuri ANTISOCIALE.

    Propun din acest moment nivelul de scarba, prescurtare NDS. Pentru aceasta lege, aparent inofensiva 6 (din 10 posibile), fiind vorba din nou de o lege de genul "tara arde si deputatii isi fac parcare"
    Cu respect, un cititor plecat de mult din tara, si hotarat sa nu mai revina vreodata.
    • +4 (8 voturi)    
      super (Joi, 29 aprilie 2010, 16:41)

      Cactus [utilizator] i-a raspuns lui noodles

      dupa logica ta ar trebui lasati si violatorii liberi ca sa n-o mai faca pe ascuns. macar sa stim si noi. la fel traficantii, criminalii, hotii etc.
      • 0 (2 voturi)    
        ai inteles problema cum a inteles si deputatu' (Joi, 29 aprilie 2010, 18:20)

        noodles [utilizator] i-a raspuns lui Cactus

        inainte sa te aprinzi si sa citesti printre randuri, incearca sa intelegi cuvintele: ceea ce am incercat sa subliniez este faptul ca o lege nu va opri romanii nevoiasi sa caute alternative in a-si pune saracia la bataie pentru un pumn de bani.
        Incercam pe cat posibil sa subliniez ca nu se incearca gasirea cauzei saraciei, ci eliminarea efectelor...
        Nu am zis nicaieri ca aprob practica camatariei, dimpotriva. Problemele romanilor sunt atat de multe insa, iar "astia" baga legi cu zile libere ptr biserica, cu prioritate la cozi si alte povesti...
        GET IT???
    • +3 (5 voturi)    
      problema in ansamblu (Joi, 29 aprilie 2010, 17:53)

      Mimi [anonim] i-a raspuns lui noodles

      intimplarea face ca, desi proiectul vine de la un pdl-ist, o astfel de lege sa fie chiar folositoare pt. ca e vorba de e o problema reala. e f. adevarat, detaliile fac diferenta intre o lege proasta si una buna.
      cunosc cel putin 2 persoane implicate- cu sau fara voia lor (adica prin alti membri ai familiei) care trec printr-un calvar din cauza terorii la care sint supuse de camatari (de fapt, una nu mai trece pt. ca a si murit din cauza stresului ingrozitor). daca va imaginati ca politia poate/ vrea sa faca ceva ca sa le protejeze... va inselati!
      • 0 (0 voturi)    
        camataria (Joi, 6 mai 2010, 11:20)

        costin [anonim] i-a raspuns lui Mimi

        asa este sunt intro situatie similara ai mare dreptate
  • -3 (9 voturi)    
    De ce ? (Joi, 29 aprilie 2010, 14:41)

    je [anonim]

    Pai daca tata vrea sa-i dau niste bani de ce sa nu pot sa-i dau ?
    Sau daca tata imi da mie niste bani care e problema ?

    Cum o sa se aplice aceasta lege daca intre partile implicate nu se fac documente ?

    si daca un prieten are nevoie de bani de ce sa fie obligat sa mearga la o banca sa ia bani ? doar pt ca bancile sunt in criza de clienti ?
    • +8 (10 voturi)    
      Sistemul este mai mafiot decat pare. (Joi, 29 aprilie 2010, 15:56)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui je

      Te-ai grabit sa-ti aperi interesele.Nu o face pe desteptul,sau mai corect,nu considera ca ceilalti sunt prosti.La urma urmei,camataria,este un fel de a exploata prostia.Nici CARITAS,nici FNI si alte smecherii ilesciene nu difera de "camata".
    • +4 (8 voturi)    
      Amice... (Joi, 29 aprilie 2010, 15:57)

      Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui je

      Ce inseamna camatarie pentru tine? Ii ceri dobanda tatalui tau? Sau amicilor tai? Daca nu, stai linistit, nu mergi la mititica.
    • +3 (5 voturi)    
      dobanda? (Joi, 29 aprilie 2010, 16:42)

      Cactus [utilizator] i-a raspuns lui je

      In legea propusa se vorbeste despre acordarea imprumutului CU DOBANDA. helooooooooooooooo
    • +5 (5 voturi)    
      e o diferenta (Joi, 29 aprilie 2010, 16:43)

      dessik [utilizator] i-a raspuns lui je

      Daca ii dai t atei bani, presupun ca nu il vei pune sa semneze acte potrivit carora el trebuie sa-ti inapoieze suma cu dobanda.

      Doar imprumutul contra dobanda se numeste camata.
  • +3 (7 voturi)    
    Dar cu bancile ce facem? (Joi, 29 aprilie 2010, 14:47)

    TED [anonim]

    Intradevat...o propunere buna a unui pedeleu...incredibil...chiar de laudat...
    Camatarii sunt cei mai mari mafioti fin tara asta(speculeaza omul atunci cand e la anangine).
    Dar cu cei mai mari camatari...BANCILE...ce facem?
    Nu cred sa treaca asa ceva cand conducerea tarii e plina de mari mafioti...
  • 0 (6 voturi)    
    asd (Joi, 29 aprilie 2010, 15:16)

    das [anonim]

    Ar trebui inceput c u bancile. dobinzile practicate si comisioanele tot la categoria camata intra.
  • 0 (2 voturi)    
    "au pierdut casele sau chiar au fost batuti" (Joi, 29 aprilie 2010, 15:19)

    adrian [anonim]

    inteleg de aici ca e mai rau sa te bata cineva decat sa-ti pierzi casa.
    • +2 (2 voturi)    
      Eu prefer (Joi, 29 aprilie 2010, 16:24)

      Cip [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Sa am sanatatea integra decat o bulinutza imobiliara. Sau tu crezi ca un camatar iti da doua plame si iti zice ma nemernicule sa-mi platesti inapoi banii si dobanda de 5000000% :)))
      • +1 (1 vot)    
        e vorba doar de succesiunea faptelor (Joi, 29 aprilie 2010, 16:41)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Cip

        e ca si cand ai spune - iti dau 5 palme sau chiar 2 daca nu ma asculti. intai pui ce e mai putin grav si apoi ce e mai rau - iti dau 2 palme sau chiar si 10 daca nu ma asculti.
        altfel, normal ca marea majoritate tine mai mult la viata decat la o casa in care nu ar mai putea sta daca moare.
        asadar corect cred ca ar fi fost au fost batuti sau chiar si-au pierdut casele sau mai rau ai fost omorati.
  • +4 (6 voturi)    
    initiativa buna dar nedocumentata (Joi, 29 aprilie 2010, 15:24)

    adrian [anonim]

    pai oricum in contractele de credit intre persoane nu prea se trece dobanda. pentru ca intra si sub incidenta legii de acum - desfasurarea de activitati financiar-bancare fara autorizatie. asa daca daca interzice doar perceperea dobanzii nu rezolva nimic. zic ca-ti dau 12.000 dar in realitate iti dau doar 10.000 ca sa nu apara in contract dobanda de 2000 la 10.000. asadar efect 0.
    in alta ordine de idei sunt curios ce vor face cei care aveau trecut in declaratia de avere imprumuturi catre alte persoane fizice
  • +5 (5 voturi)    
    naivi (Joi, 29 aprilie 2010, 15:25)

    cosmo [anonim]

    pai camatari procedeaza astfel: contract de imprumut la notar in care in loc de suma imprumutata se trece suma+dobanzile. astfel se creaza iluzia ca dobanza e zero. se platesc taxele aferente si totul e legal. simplu,nu?

    dar firmele alea care fac reclama la tv ca iti dau imprumut in 24 sau 48 ore fara nici o garantie? doar ca nu spun ca dobanda e 5, 10% pe luna, nu pe an! aia ce e?
  • +3 (5 voturi)    
    desi are in numele de Giurgiu.... (Joi, 29 aprilie 2010, 15:28)

    capatu` satului [anonim]

    de principiu, toate clauzele camataresti din contractele de imprumut sunt nule absolut, pe teritoriul Romaniei de aproape 150 de ani, ma refer la perceperea unei dobanzi superioare dobanzii de referinta, la acest moment 7 %/AN;

    binenteles dl. giurgiu`i pretin de partid cu alta minte iluminata, bou reanu - omu ce`i apara pe SARACII tarii controlati de ANI;

    referitor la aplicabilitatea in prezent a Legii nr. 313/1879 se poate studia Decizia nr. XI/2005 a ICCJ, publicata in M.Of. nr. 123/09.02.2006...,

    in concluzie, clauza prin care se stabileste o dobanda, penalitate sau cum vrei s`o numesti cu o valoare superioara dobanazii legale este nula, deci efect juridic 0...

    sau poate dl. giurgiu vrea ca si clauza camatareasca sa aiba un efect mai crescut decat in vechea reglementare;

    tara asta are legi foarte bune, problema este modul in care instantele si parchetu` aplica aceste leji.

    domnu` giurgiu sa puna mana sa citeasca si el, impreuna cu domnii judecatori Legea nr. 313/1879 -act normativ inca in vigoare si care sanctioneaza clauza penala cu nulitatatea absoluta....
    • 0 (0 voturi)    
      problema nu e aici, (Joi, 29 aprilie 2010, 17:04)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui capatu` satului

      imprumutul "legalizat" la notar, ala sa fie declarat nul. E o drama cu cei car ajung in situatii disperate, membrii din familie bolnavi si dau oricat ca sa poata sa ii salveze, apeleaza la camatari, tiganii care actioneaza ca recuperatori si ajung sa nenoroceasca familii intregi.
  • +1 (3 voturi)    
    si daca imprumut de la prieteni... (Joi, 29 aprilie 2010, 15:30)

    me [anonim]

    ... si le dau 0.5% din suma (pentru obraz) inseamna ca ei fac puscarie ?

    Din ciclul : "Noi nu gandim - noi legiuim"...
  • +2 (2 voturi)    
    Contract (Joi, 29 aprilie 2010, 15:31)

    nonick [anonim]

    Vai, ce greu va fi sa pacalesti aceasta lege. Adica dai imprumut 100 de lei cu 25% dobanda, si in contract treci ca dai 125 lei fara dobanda.
  • 0 (0 voturi)    
    porcarie populista (Joi, 29 aprilie 2010, 15:33)

    alex_1 [anonim]

    Deci eu nu as mai putea sa imprumut unui prieten teoretic nici 100 eur dca au nevoie pana sapt viitoare (dobanda 0 este totusi dobanda). Ar trebui ca un teoretic prieten sa apeleze la banca. Mi se pare o aberatie.

    Daca se pune o limita pe dobanda ceruta pe de alta parte, mie mi se pare aceasta un lucru foarte periculos, o alunecare pe o panta inselatoare. Se pun sub semnul intrebarii concepte de economie de piata.

    Faptul ca un mebru in parlamentul romaniei este atat de deschis subminarii principiilor economiei de piata este de asemenea foarte foarte ingrijorator!!!
  • -1 (1 vot)    
    x (Joi, 29 aprilie 2010, 15:37)

    prepe [anonim]

    Exista si persoane care si-au pierdut locuintele luand imprumut de la banci ...
  • 0 (2 voturi)    
    Are dreptate. (Joi, 29 aprilie 2010, 15:43)

    mircea [anonim]

    Pentru-ca este evaziune fiscala,pentru-ca sistemul a nenorocit multi romani,pentru-ca cei care au practicat si practica sistemul camatariei sunt printre cei care sfideaza dezvoltarea democratica a Romaniei.Vedeti cum si cu ce lozinci apar in media romaneasca oameni ca Nastase,Ponta,Vanghelie,Antonescu,Voiculescu,oameni care controleaza retele mafiote de camata(uitasem de Geoana).
  • +2 (4 voturi)    
    mai e vreunul pe care' cheama (Joi, 29 aprilie 2010, 15:54)

    sean konnerry [anonim]

    sau...chieama, mircea, in roumania ?!
    mircia gutau, mircia balalalu....
    adriean...
    mamma mia !
    • -3 (3 voturi)    
      De ce ti-e frica? (Joi, 29 aprilie 2010, 16:28)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui sean konnerry

      E clar ca esti printre cei care foloseste relatiile mafiote ale camatarilor.Cum se spune,fiecare pasare pre limba ei piere.Daca te stiai cu musca pe caciula puteai sa stai in banca ta.Nimeni nu te-a inpins in fata.Ti-ai facut-o singur.Curand iti vine randul,e bine ca ai timp sa te obisnuiesti cu gandul.Ne vedem curand.
      • +1 (1 vot)    
        motive lingvistice (Joi, 29 aprilie 2010, 17:21)

        ... [anonim] i-a raspuns lui mircea

        "sean konnerry" se referea strict la prenumele stalcite: mircia, mariean, adriean.
        de altfel, nu este vina deputatului pdl ca prenumele sau arata astfel, iar initiativa sa este foarte buna. nici in ce priveste casele de schimb valutar nu ar strica o legislatie si controale mai stricte.
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Joi, 29 aprilie 2010, 18:59)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui sean konnerry

      toate aceste prenume sunt o dovada a nivelului de alfabetizare a celor ce au intocmit certificatele de nastere. dar fii linistit, au fost cazuri si mai nasoale...
  • 0 (0 voturi)    
    si cum o definim? (Joi, 29 aprilie 2010, 15:55)

    Demigod [utilizator]

    Si cum definim camataria?
    Exista banci care o practica legal!
  • +1 (1 vot)    
    definiţie (Joi, 29 aprilie 2010, 18:06)

    Lancaster [anonim]

    În Codul Penal, cămătăria este definită drept "capitalizarea dobânzii pentru perioade mai scurte de un an". Adică n-ai voie să percepi dobândă la dobândă, iar băncile nu fac nici ele aşa ceva.

    Nu "cămătăria" e problema, ci limitarea nivelului dobânzii ar fi necesară. Iar la notar, contractul se încheie pentru suma totală (împrumut + dobândă). Asta e adevărata problemă, notarul certifică în fals transferarea unei sume.
  • 0 (0 voturi)    
    Buna legea insa daca-ar fi aplicata... (Joi, 29 aprilie 2010, 19:58)

    Gee [anonim]

    Pai sa-l vad eu p'ala care o sa aresteze un camatar... Ca politia nu se baga cand e vorba de tzigani si cum tziganii sau indivizii dubiosi in relatii cu tziganii sunt 99% din camatari. Chiar si daca te omoara astia politia si structurile statului nu misca un deget...daramite pt. camatarie, cand din asta traiesc.
    Problema in Romania e ca legile nu se aplica, structurile de stat sunt partase si corupte. Mersi il amendeaza pe un amarastean ca descarca si el 3 filme de pe DC, insa atatea omoruri scapa fara un singur vinovat.
    Lasa-ti-o ca macane...
  • 0 (0 voturi)    
    pierdere de vreme (Joi, 29 aprilie 2010, 21:25)

    costin [anonim]

    In articol se spune "indiferent de dobanda". Asta inseamna si cu dobanda zero, sau cu dobanda zero e voie?
    Sa le luam pe rand:
    - daca nu e voie nici cu dobanda zero, inseamna ca daca imprumuti un prieten in mod dezinteresat devii puscariabil. Nu e in regula.
    - daca e voie cu dobanda zero atunci n-au rezolvat absolut nimic. Se face un contract la notar pe un an sa zicem, garantat cu casa de exemplu, in care se trece suma plus dobanda, se scrie negru pe alb ca dobanda e zero, in realitate cel imprumutat primind doar suma. Deci n-au rezolvat nimic. Praf in ochi.

    Dar sa luam de exemplu bancile. Ce fac bancile? Pai acelasi lucru, doar ca putin mai civilizat, in sensul ca n-am auzit sa bata datornici, dar case si masini au luat si iau tot timpul. La banca te duci sa iei sa zicem 10000 imprumut si dupa ce umpli un vraf de hartoage pleci acasa cu 9000 si ceva si dator cu 10000. Restul sunt comisioane si taxe. Camatarii nu sunt atat de nesimtiti, sa stiti, de la camatar iesi cu toti banii pe care-i datorezi. Si daca platesti inainte de termen nu-ti pune penalizari ca o banca (asta cred ca e culmea nesimtirii bancare).

    Ca unul care a avut de a face si cu banci si cu camatari, pot sa spun ca am avut o mai buna relatie cu camatarii decat cu bancile. Numai camatarii prosti ajung la violenta. Camatarii destepti iti executa garantia, exact ca o banca. Cand te imprumuti iti asumi un risc. Prostia se plateste. Regula de aur cand te imprumuti: ai grija cu ce garantezi, indiferent de unde te imprumuti. Daca nu ti se cer garantii, fugi cat poti de repede, pentru ca garantia este capul tau.

    Problema de fapt e cu totul alta: camatarii nu declara veniturile la fisc. Aceasta propunere este o pierdere de vreme si nu va reduce nici fenomenul nici evaziunea. La legi idioate nu ne intrece nimeni.

    Am eu o propunere mai buna: toate averile ce nu pot fi justificate sa fie impozitate cu 90%! Ce ziceti, domnilor politicieni, va bagati la asta?
  • 0 (0 voturi)    
    legea camatariei (Luni, 18 octombrie 2010, 16:15)

    pavel voica [anonim]

    acest domn de la pdl poate da lege ,dupa lege si camataria nu va scadea,atata timp cat vor exista nevoi financiare,cred ca legea care este acum este o lege echitabila de ambele parti,camatarul ofera bani dar sa se faca un contract corect tot de ambele parti si in cazul in care camatarul ,oblica imprumutatul sub divere metode ne ortodoxe sa ii inapoieze banii,cum ar fii:prin bataie,prin fals,atunci merita sa fie inchis,ptr. aceste fapte,dar si ce'l ce se imprumuta sa respecte contractul,eu cred ca daca ambele parti isi respecta contractu,nu se ajunge la violenta. Cu respect.
  • 0 (0 voturi)    
    despre imprumut (Duminică, 24 aprilie 2011, 0:07)

    gelucu [anonim]

    vreau sa stiu si io vreau sa iau vreo 30 mii de euro din banca si imi da banii fara garant dupa sa plec in alta tara oare imi pune interdictie pe italia sau ma cauta dupa ce plec???ms de rasp