Vicepresedintele PSD Dolj Maria Schutz a iesit plangand din sediul DNA, dupa ce a fost audiata in dosarul Voicu

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 29 aprilie 2010, 14:34 Actualitate | Politic


Vicepresedintele PSD Dolj, Maria Schutz, a plecat plangand din sediul Directiei Nationale Anticoruptie, unde a dat declaratii ca martor in dosarul senatorului Catalin Voicu. Dupa mai bine de o ora de audieri, intrebata daca il cunostea sau avea o relatie de prietenie cu Voicu, aceasta a raspuns negativ, transmite Mediafax

In ceea ce priveste posibilitatea ca Voicu sa fi intervenit pe langa instanta in dosarul in care ea este judecata pentru coruptie, Maria Schutz a raspuns de asemenea negativ.  Catalin Voicu ar fi intervenit folosindu-si influenta asupra magistratilor nu doar in cazurile Casuneanu, Mazare si Locic, dar si pentru Maria Schutz, judecata pentru coruptie.

Presedintele Senatului, Mircea Geoana, a intermediat in 2006 o intalnire intre vicepresedintele PSD Dolj, Maria Schutz, pe atunci cercetata penal, si senatorul Catalin Voicu. Potrivit unor surse de la Curtea Suprema, informatia rezulta chiar din cererea de arestare trimisa de DNA la Inalta Curte de Casatie si Justitie in cazul Voicu, fiind vorba de interceptari mai vechi din dosarul Mariei Schutz.

Ce spune Catalin Voicu, potrivit stenogramelor din 2009:
  • Voicu Catalin: Baga-mi-as p.... in Geoana si cu toti americanii lui, care ni i-a adus la Curtea Suprema, ca multi au dosare. Si cu toate golancile, cu seful organizatiei PSD de la Dolj. Suta aia cu serele, cu tot...Pai, sefa doamna Cristea de la Dambovita, la fel si nu-ti mai dau nume, ca nu-i frumos. Multi! Dom'ne, i-am rezolvat pe toti, dom'ne, ca unde n-a fost loc de rezolvat, am dat suspendare, n-a plecat cu puscarie, altii le-a dat 10 ani, unul dintre avocati zice: "Dom'ne, nu-i e rusine, dom'ne?" "Dom'ne, zic, asta a fost!" (...) Voicu Catalin: ...asta, sa ne ajute Dumnezeu, vine turul doi, s-atunci .....se duce la negociere, vreau Internele. Daca nu ma duc la Interne, da....Mazare Alexandru: Eu am vorbit cu Radu...

Citeste aici mai multe despre Maria Schutz.


Citeste mai multe despre   


















4035 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Culmea (Joi, 29 aprilie 2010, 15:00)

    Audit [utilizator]

    O vad de parca s-ar intampla acum de cata nesimtire a dat dovada cand S-AU INUNDAT CASELE OAMENILOR ca ea sa isi salveze pestii. Nu avea lacrimi in ochi ci tupeu.
  • +2 (2 voturi)    
    au torturat-o???ce victima nevinovata.... (Joi, 29 aprilie 2010, 18:27)

    gnb [anonim]

    dar ce i-au facut acolo? or fi folosit instrumente de tortura medievale, au strans-o cu menghina, i-au scos unghiile..ce s-a intamplat???
    • +2 (2 voturi)    
      mai nimic... (Vineri, 30 aprilie 2010, 1:11)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui gnb

      i-au aratat dovezile pe care le au impotriva ei...
  • +5 (5 voturi)    
    asta nu-i nimic... (Joi, 29 aprilie 2010, 19:21)

    mariicaialbastri [anonim]

    Si-a tras (dracu stie cum) un certificat de forta majora de la Camera de Comert si Industrie Dolj si a avut tupeul nemarginit sa ceara sa fie scutita de redeventa pe care o datora CNAFP in calitate de concesionar al Piscicola Dunareni.
    Asta cu toate ca avea in contract, stipulat clar ca trebuia sa isi faca polita de asigurare contra riscului de calamitate naturala. Iar polita trebuia cesionata in favoarea ADS/CNAFP.
    Cit de bandit trebuie sa fii ca sa faci asa ceva, sa obtii o scutire de redeventa pe pile si dupa aia sa vina Curtea de Conturi sa le puna sechestru pe case unor nenorociti de functionari care au semnat terorizati de un sef numit politic.
    • +4 (4 voturi)    
      Deci merita? (Joi, 29 aprilie 2010, 20:10)

      emil [anonim] i-a raspuns lui mariicaialbastri

      Merita cu varf si indesat ce i se intampla. Campania asta poate ii mai sperie putin p-astia, ca prea au acaparat tot. Au ajuns sa nu mai aiba frica nici de Dumnezeu.
      • +4 (4 voturi)    
        Daca merita? (Joi, 29 aprilie 2010, 21:03)

        mariicaialbastri [anonim] i-a raspuns lui emil

        Nu cred ca kleptocratii astia gen Lili Schutz isi pun problema la modul asta: bai vezi ca sunt alte vremuri acuma hai sa nu mai bagam mana pana la cot...Eu cred ca ei o iau pur si simplu ca pe o chestie de noroc,
        Se gindesc ca s-a intors roata, ca sunt altii la putere, ca are cineva ceva cu ei. Si cauta febril pe cineva care sa-i scoata din rahat, o pila ceva...
        Ca orice PSD-ist oltean care se respecta iti dai seama ca se va duce atza la Mircea Cantzar care are nevasta la ICCJ sa intrebe ce sa faca ea in situatia asta.
        Ei stiu un singur lucru:
        Am voie sa fur fara numar, fara numar cit timp impart cu cine trebuie...
  • 0 (0 voturi)    
    pai (Vineri, 30 aprilie 2010, 14:48)

    Pistache [utilizator]

    nici cu lacrimi de sange daca plange nu-i de ajuns
  • +1 (1 vot)    
    bocete de gradinita (Vineri, 30 aprilie 2010, 18:16)

    moi [anonim]

    sa vezi tu ce-o sa plangi cand vei putea fi pedepsita pe bune pt toate faptele tale.

    si nu mai fiti asa sensibili, parca e prima data cand va prinde la furat!
    nici palma peste fund nu primesti, asa ca ciocu mic si maturizeaza-te.

    doar conduci o tara, pentru numele lui dumnezeu!