Deputatii au eliminat din Legea ANI posibilitatea sechestrarii averilor

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:17 Actualitate | Politic


Plenul Camerei Deputatilor a decis miercuri, la propunerea deputatului PDL Cristian Boureanu, eliminarea din Legea ANI a unor prevederi introduse de deputatii juristi referitoare la posibilitatea sechestrarii averilor ca masura asiguratorie impusa de Comisia de cercetare de pe langa Curtea de Apel, informeaza Agerpres.

Deputatul democrat-liberal a cerut eliminarea alineatelor 2, 3 si 4 ale articolului 10 indice 3, nou introdus de Comisia juridica. In primul alineat se prevedea ca instrainarea bunurilor ce apartin persoanei a carei avere este supusa controlului poate fi impiedicata de Comisia de cercetare de pe langa Curtea de Apel, ca masura asiguratorie.

La alineatul 3 al acestui articol se stipula ca "masura de indisponibilizare poate fi totala sau partiala si poate fi luata si in cazul depozitelor si certificatelor bancare', iar la alineatul 4, ca 'masurile prevazute la alineatul 2 inceteaza la data ramanerii definitive a ordonantei de clasare".

Amendamentul lui Boureanu a fost adoptat de plen cu 144 de voturi favorabile, sase impotriva si 45 de abtineri. Boureanu a cerut eliminarea acestor prevederi pe motiv ca impun un caracter ilicit al bunurilor dobandite.

"Mie mi se pare o chestie de o gravitate deosebita, cu tot respectul pentru colegii nostri, pentru ministrul Justitiei, pentru toti cei care au lucrat la proiect", a spus democrat-liberalul.

In replica, ministrul Justitiei, Catalin Predoiu, a intervenit pentru a arata ca, prin proiectul initiat de Guvern, sechestrul este provizoriu.


Citeste mai multe despre   
















1671 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Portițe, portițe, portițe! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:28)

    Wasile [utilizator]

    Încă un loop-hole în lege. Okay, ai dobândit averea ilegal și ești cercetat? O înstrăinezi, și mai câștigi timp, destul cât să dispari sau să-ți asiguri "spatele", iar banii să-și piardă urma.

    Nu este bine, nu este bine. Eu dacă nu plătesc la firmă 50 de RON la stat la timp, îmi blochează toate conturile bancare, da' la ăștia nu are voie, că deh, sunt mai cu moț.

    Noi vrem egalitate, da' doar pentru căței.
  • +8 (8 voturi)    
    Deci, un PDL-ist a propus aceasta modificare (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:42)

    Ovidiu [anonim]

    un motiv in plus de plecat din tara...

    Shame on you !!!
  • +5 (5 voturi)    
    Eliminarea sechestrarii averilor (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:29)

    Jude Minoritar [anonim]

    un circ tipic......PDL,un fel de joc soaricele si pisica din care lipseste soaricele !
    Vom fura bineeeeeee de acum incolo !!!!!!!
    Urmeaza demisia in bloc a ANI.De onoare ! Si fara preaviz !
  • +6 (8 voturi)    
    multumim PD-L (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:35)

    taranistu [utilizator]

    asa va aratati adevarata fata. Cica asta era unul din politicienii din ”noul val”...
    PS: Daca ar fi de aplaudat cineva acestia ar fi cei care au votat pentru mentinerea prevederii de sechestru.
  • +6 (6 voturi)    
    IN PATRIA NOSTRA BESTIS ABUNDANT ! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:36)

    Cristian [anonim]

    Va-tzi fi sateptat la alta decizie ?
    Se injura ,se denigreaza...caracterul de bestie ii uneste.
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo baiatu' ! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:40)

    giga [anonim]

    E grav daca se asigura cineva ca nu dispare averea facuta nu-se-stie-cum. Si nici nu trebuie sa se afle !
    Si am fost votant pdl.... Astia sunt politicienii tineri-de-la-care-se-asteapta bla-bla si bau-bau
  • +6 (6 voturi)    
    ...nesimtiti! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:42)

    pete1 [utilizator]

    ...sunt convins ca fara interventia oficilalilor UE si a ambasadorului SUA, ar fi eliminat ANI.
    Cum sa dea ei socoteala pentru ce au furat, ca doar ei sunt parlamentari.... si isi pot face legi dupa chipul si nesimtirea lor!
  • +7 (7 voturi)    
    Sa-i mai voteze dracu pe astia de la PDL... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:50)

    Cetateanu' [anonim]

    atat am spus.
  • +2 (4 voturi)    
    Cine i-a votat? (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:17)

    Gigi Fisiune [anonim]

    Oricum, nu mai conteaza. Conteaza ca, peste ani si ani, se vor reintroduce prevederile cu sechestrarea vaerilor, iar atunci si-o vor lua in freza. Si asta se va intampla pentru ca sunt prosti si lenesi.

    Eu nu am votat cu pdl-ul, in foarte mare parte, din cauza lui boureanu. Sincer, dupa ce-i vedeti fata, mai votati cu partidul din care face parte?
  • +7 (7 voturi)    
    Mare dezamagire !!!!!!!!!!!!!! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:19)

    maryyana [utilizator]

    Mare dezamagire !!!!!!!!!!!!!!

    V-am votat D-le Presedinte cu speranta sa pititi hotii care au distrus tara de 20 de ani.
    Ma asteptam ca sa aveti o interventie in direct la Nasul si sa exprimati public dezaprobarea fata de acesti parlamentari ordinari care au eliminat pana si pe ANI.
  • +3 (3 voturi)    
    clar, nu se poate face nimic....... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:35)

    ana [anonim]

    suntem captivii unui grup de nemernici, nu se poate face nimic in tara asta, totul se rastalmaceste, se reinventeaza doar pentru a fii in favoarea lor !!! curtea constututionala se comporta ca o gasca de huligani, cum poti sa porti respect unor oameni ca ei ???
    • 0 (0 voturi)    
      suntem captivi cat acceptam (Joi, 29 aprilie 2010, 12:30)

      mav [anonim] i-a raspuns lui ana

      suntem captivi cat acceptam aceste lucruri..si se pare ca acceptam mult si bine , iar ei stiu asta.
      sa mergem sa cerem socteala CC-ului, sa vedem cine sunt si ce hram poarta acei oameni, cine i-a numit, etc..suntem parte din societatea civila si avem acest drept...altfel copiii nostri vor mosteni un sistem putred si ne vor intreba: Voi ce ati facut?
  • +4 (4 voturi)    
    nume (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:45)

    Bazil, cel ce misca din bazin [anonim]

    BOUreanule, primele trei litere din nume ti se potrivesc 100%
  • +4 (4 voturi)    
    sau (Miercuri, 28 aprilie 2010, 23:01)

    catalin [anonim]

    legea sau cun sa ciordesti legal. rusinica!
  • +3 (3 voturi)    
    Interesant (Joi, 29 aprilie 2010, 0:09)

    Orpheus [utilizator]

    Ar fi interesant sa stim cine sunt cei 6 care au votat impotriva. As dori sa stiu care sunt oamenii (mai) normali.
  • +4 (4 voturi)    
    nu va mai complicati..jos ANI (Joi, 29 aprilie 2010, 0:29)

    gnb [anonim]

    eu as zice sa nu va mai complicati...renuntati de tot la ANI, furati in nestire,si asa nu va intereseaza ce spune consiliul europei..din punctul vostru de vedere cei din UE pot renunta la Romania ( ce a ce ar fi de inteles), important este sa nu va prinda nimeni cand furati si sa nu dati socoteala pe ce ati furat..asta e politica de stat in parlamenmtul romanesc, iar oamenii de calitate vor plecat linistiti din tara..si asta cat mai repede pana nu se reinchid granitele!
  • +3 (3 voturi)    
    Multumim PD! (Joi, 29 aprilie 2010, 1:19)

    gigi [anonim]

    Si multumim Boureanu ca are grija de "baietii destepti".
    Hai cu reforma morala portocalie!
    Hai cu politicienii tineri si ne-patati!
    Hai cu BOUreanu!
  • +3 (3 voturi)    
    Boureanu (Joi, 29 aprilie 2010, 1:19)

    Razvan_M [utilizator]

    Lasand la o parte ciuntirea legii, gestul lui Boureanu este un simbol negativ foarte grav. Sistemul ne-a aratat inca o veriga slaba in curtea asa-zisilor "reformatori". Tanar? Berbec!
  • +2 (2 voturi)    
    RUSINEEE ! (Joi, 29 aprilie 2010, 9:31)

    leo [anonim]

    rusine noua ca nu iesim in strada... stam ca oile la belit
    • +1 (1 vot)    
      asa este! (Joi, 29 aprilie 2010, 12:26)

      gnb [anonim] i-a raspuns lui leo

      asa e...toata hotiile lor au avut suportul indiferentei sau chiar cu participarea polulara; poporul a votat cu sacosa de ulei..ne cam meritam soarta; dar ar trebui sa luam atitudine mult mai activa..ne trece viata altfel!
  • 0 (0 voturi)    
    LOOSERS !!! (Sâmbătă, 1 mai 2010, 1:26)

    Tatiana [anonim]

    Va e frica de sechestrul averilor, hai ?...ha ha ha ...dar stiti cum spune proverbul Romanesc: ''de ce ti-e frica , de aia nu scapi !'' ...lasa ca daca nu le veti pierde prin sechestru le veti pierde prin 1.intermediul puradeilor pe care ii aveti si care va vor toca cu mare placere toata averea pe care nu ati acumulat-o prin munca cinstita ...
    2.crize mondiale financiare pe care nu aveti cum sa le evitati;
    3.prin neinvestirea milioanelor pe care le detineti in afaceri care sa genereze alte milioane...credeti ca daca v-ati facut o vila in Bucuresti, una la mare si una la munte, toate cu piscina si v-ati luat Jeep si Mercedes ...si alte halea care nici una nu va aduce venit si profit credti ca l-ati apucat pe Dumnezeu de un picior...dar nu e asa...o sa vedeti cum veti pierde tot!!! ...easy come easy go ...ha ha ha ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Mda! (Duminică, 2 mai 2010, 19:08)

    Ioana [anonim]

    Am citit destul, din Romania si nu imi place, ceea ce vad. Am sa ma gandesc pe viitor, la posibilitatea reintoarcerii monarhiei. Incep sa ma conving de faptul ca poate fi solutia perfecta, revitalizarii societatii romanesti. Nu doresc sa fiu sarcastica si nici lipsita de respect, insa... de doua saptamani ma obsedeaza ideea ca... domnul Basescu este prea obosit sau, mai rau! Ca este lipsit de interes, stiind ca este ultimul mandat si ca urmatorul nu ii va mai apartine. Sper ca aceasta obsesie sa dispara justificat si sa nu se transforme in realitate. Unui rege, nu poate sa i se ia functia si nici s-o piarda electoral. Stiu ca in Romania este un grup, destul de puternic, care sustine ideea de monarhie parlamentara. Queda de pensar.