Alegeri parlamentare partiale in Colegiul 19 din Bucuresti. Teo Trandafir si Liliana Minca isi disputa un loc de deputat

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 25 aprilie 2010, 10:21 Actualitate | Politic


Cele 61 de sectii de vot din Colegiul 19 din Capitala s-au deschis, duminica, la ora 7.00, 104.585 de alegatori fiind asteptati la urne pentru a-si alege reprezentantul in Camera Deputatilor, avand de optat intre Teo Trandafir (PDL) si Liliana Minca (PSD-PC). Urnele se vor inchide la ora 21.00.

Potrivit Mediafax, la alegerile de duminica pot vota doar alegatorii care locuiesc pe raza Colegiului 19, cuprins intre Soseaua Giurgiului, Soseaua Oltenitei si Bulevardul Constantin Brancoveanu, la sectia de votare unde este arondata strada de domiciliu.

Fiecare sectie de votare va avea cate cinci cabine de vot, cinci stampile cu mentiunea "VOTAT" si o stampila de control. Pentru acest tur de scrutin s-au tiparit 115.045 buletine de vot, a precizat Prefectura Capitalei. Liliana Minca se va afla pe prima pozitie a buletinelor de vot, pozitia a doua fiind ocupata de Teodora-Virginia Trandafir.

Alegatorii care voteaza duminica trebuie sa prezinte membrilor sectiilor de vot buletinul de identitate, cartea de identitate sau cartea de identitate provizorie, iar in cazul elevilor din scolile militare, carnetul de serviciu militar.

Persoanele netransportabile pot solicita urna mobila, dar numai pe baza de cerere si cu documente medicale ce dovedesc boala sau invaliditate. Solicitarea pentru urna mobila va fi adresata sectiei de votare la care aceste persoane sunt arondate.

La acest scrutin, Autoritatea Electorala Permanenta va testa un proiect-pilot de informatizare a sectiilor de votare.

Locul de deputat in Colegiul 19 Bucuresti a devenit vacant dupa demisia Danielei Popa (PC), numita in Comisia de Supraveghere a Asigurarilor. Daniela Popa a demisionat din Parlament in 1 februarie.

Potrivit legii, alegerile parlamentare partiale se desfasoara intr-un singur tur, candidatul cel mai bine clasat fiind declarat castigator.

Teo Trandafir a votat "cu gandul la oamenii care asteapta rezolvarea problemelor"
    
Candidatul PDL la Colegiul 19 din Capitala, Teo Trandafir, a votat duminica, la Grupul Scolar Mircea Vulcanescu cu gandul la oamenii care asteapta rezolvarea problemelor pe care le au, relateaza Agerpres. "Ma gandesc zilnic la ei", a spus Teo Trandafir, care a fost insotita de purtatorul sau de cuvant, Cristian Preda.

Ea a mentionat ca eforturile echipei cu care a lucrat au fost foarte mari. "Am muncit mult in perioada asta si n-am fost singura. Si eforturile echipei cu care am lucrat au fost foarte mari si, de fiecare data cand cineva isi pune atatea sperante in tine si cand vezi cat entuziasm, te obliga", a afirmat Teo Trandafir.

Liliana Minca a votat "pentru o viata mai buna si pentru schimbare"
    
Candidatul PSD+PC Liliana Minca a votat duminica ''pentru o viata mai buna'' pentru toti romanii si pentru ''schimbare" si a facut un apel la toti alegatorii din Colegiul 19 sa iasa la vot, relateaza Agerpres. "Ii rog pe toti cetatenii sa se implice si sa iasa din casa la vot pentru a-si exercita acest drept constitutional", a precizat candidatul Liliana Minca.

Ea a adaugat ca nu are emotii pentru scutinul de duminica, intrucat are in spate PSD si PNL, dar si PC.

La sectia de votare Liliana Minca a fost insotita de deputatul PSD Aura Vasile, liderul PNL sector 4 Giani Dinu, seful de campanie Stefan Florescu, precum si alti membri din staff-ul candidatei.


Citeste mai multe despre   


















1263 vizualizari

  • -4 (12 voturi)    
    loose-loose (Duminică, 25 aprilie 2010, 10:52)

    taranistu [utilizator]

    Va fi interesant ce vom afla despre PD-L in varianta ca Teo va pierde alegerile. Cred ca esecul o va face pe Teo mai vorbareata. Pe de alta parte daca va castiga Minca nu va fi un castig real pentru noi cei multi...
    Cu alte cuvinte loose-loose...
  • +8 (14 voturi)    
    TEO (Duminică, 25 aprilie 2010, 10:57)

    FLOR [anonim]

    sa cistige cea mai buna. deci teo bafta!!!!!!!!!!!
    • -3 (3 voturi)    
      postac (Duminică, 25 aprilie 2010, 11:24)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui FLOR

      postac
    • +1 (1 vot)    
      teo felicitari (Duminică, 25 aprilie 2010, 11:45)

      mariatoie [anonim] i-a raspuns lui FLOR

      teo in aceasta seara vei sarbatorii primul succes in politica bravo
    • -2 (2 voturi)    
      Si chiar daca invinge Mincă - nu e o problema ! (Duminică, 25 aprilie 2010, 13:02)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui FLOR

      Imediat vor mai trece la ”independenti” sau chiar direct la PDL
      - 5 - 6 PSD isti si
      - 2 - 3 PNL isti
      astfel incat vointa poporului bun,
      nu a reactionarilor din Brancoveanu
      va avea in continure sustinere.
    • -3 (5 voturi)    
      serios ?? (Duminică, 25 aprilie 2010, 13:05)

      antipoliticieni [anonim] i-a raspuns lui FLOR

      Serios, mai pedeleu mic ?? Lucreaza si Duminica directia de postaci de la pdl ?
      De ce e mai buna teo decat cealalta oportunista ?
      Argumente, please !!
  • -3 (5 voturi)    
    alegere (Duminică, 25 aprilie 2010, 11:09)

    Barbu [anonim]

    Ciudata alegere politica, sau poate normala in Romania de azi: intre doua toape cu pretentii.
  • +3 (5 voturi)    
    minca a votat pentru schimbare (Duminică, 25 aprilie 2010, 11:49)

    rov [utilizator]

    felicitari teo .....
  • +1 (1 vot)    
    ... (Duminică, 25 aprilie 2010, 11:51)

    Aph [anonim]

    Pai in conditiile in care fostul deputat era tot de la PC si zice ca a votat pentru schimbare, sa inteleg ca Minca a votat cu Teo ?
  • +2 (2 voturi)    
    Reinoirea clasei politice. (Duminică, 25 aprilie 2010, 12:02)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    Propunerea lui Basescu: Teo !
    Superb !
  • +2 (4 voturi)    
    Teo (Duminică, 25 aprilie 2010, 12:23)

    adrian88000 [utilizator]

    succes! Esti cu mult mai buna decat Minca. Ai castigat!
  • -2 (4 voturi)    
    2 pupeze (Duminică, 25 aprilie 2010, 13:03)

    elefantu [anonim]

    halal oameni politici,o mahalagioaica si o manelista!SUCCESE la amandoua!
    • +1 (1 vot)    
      inteleg cine e mahalagioaica, (Duminică, 25 aprilie 2010, 16:21)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui elefantu

      dar MANELISTA? vai de TROMPA TA!
  • -1 (1 vot)    
    Dreptul la vot negativ (Duminică, 25 aprilie 2010, 13:54)

    Marian Grunca [anonim]

    Trebuie introdus dreptul la vot negativ fata de toti candidatii, exact asa cum este si in Ucraina: o caseta unde scrie "niciunul dintre candidatii propusi". De ce sa fim "obligati" sa dam un vot negativ alegand pe altul in defavoarea unuia?
    Atunci sa vedeti voturi negative, pentru ca lumea s-a saturat si de PSD si de PD-L, PNL, PC, PLM sau ce partide mai sunt.
  • +2 (2 voturi)    
    corect gandeste minca (Duminică, 25 aprilie 2010, 15:00)

    andrei [anonim]

    Minca vrea schimbare,se va produce,va castiga Teo.Bafta Teo,inteligenta si bunul simt le ai din belsug, asa ca sansele sunt de partea ta.
    • -1 (1 vot)    
      curat bun simt ! (Duminică, 25 aprilie 2010, 16:55)

      antipoliticieni [anonim] i-a raspuns lui andrei

      bun simt era si cand avea functia de promotor de manele la diverse televiziuni ?
      Nu ca cealalta ar fi mai breaza...
      Cand un politician roman va merge O SINGURA DIMINEATA cu ratb-ul sa vada numai fete ingandurate si nefericite, o sa-l votez.
  • -2 (4 voturi)    
    Masinaria de vot PDL functioneaza (Duminică, 25 aprilie 2010, 15:23)

    ggg [anonim]

    Cat mai costsa un vot azi? 50, 100?
    • 0 (2 voturi)    
      depinde de ora (Duminică, 25 aprilie 2010, 16:06)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui ggg

      se pleaca de la 7,2 RON
    • +1 (1 vot)    
      Costa, costa (Duminică, 25 aprilie 2010, 16:26)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui ggg

      sa dai un post anti TEO, sau nu, ca ai câştigat la LOTOI, 6 din 49, când tanti Mincă era şefă acolo!
    • -1 (1 vot)    
      Costa, costa (Duminică, 25 aprilie 2010, 16:26)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui ggg

      sa dai un post anti TEO, sau nu, ca ai câştigat la LOTOI, 6 din 49, când tanti Mincă era şefă acolo!
      • +1 (1 vot)    
        Ai minte de GIGA. (Duminică, 25 aprilie 2010, 17:35)

        cornel [anonim] i-a raspuns lui dan63

        Politruca de Ghervasiuc s-a maritat in direct la TV in fata mentorului ei Felix.
        Mai tineti mine ?
    • 0 (0 voturi)    
      Azi? (Duminică, 25 aprilie 2010, 22:56)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ggg

      1.000.000.000.Roni