Mircea Geoana: Mandatul prezidential de cinci ani este un esec, propun revenirea la cel de patru ani

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 22 aprilie 2010, 21:50 Actualitate | Politic


Presedintele Senatului, Mircea Geoana, a declarat, joi, la Antena 3, ca introducerea mandatului prezidential de cinci ani a fost un esec si a anuntat ca va propune, la modificarea Constitutiei, revenirea la un mandat de patru ani.

Geoana a catalogat proiectul elaborat de Guvern pentru modificarea Constitutiei drept "unul dupa chipul si asemanarea domnului Basescu", prin care se urmareste transformarea Romaniei intr-o republica prezidentiala.

"In opinia mea, modificarea din 2003 a Constitutiei, cu prelungirea mandatului presedintelui, de la patru ani la cinci ani, o putem spune acum, este un esec. Voi propune in proiectul de modificare a Constitutiei revenirea la un mandat de patru ani (...) sa resincronizam ciclurile politice si sa asiguram mai multa coerenta", a spus el, citat de Mediafax.

Presedintele Traian Basescu a declarat, marti seara, la GDS, ca separarea legislativelor de prezidentiale a fost o eroare si ca cele doua alegeri trebuie suprapuse, ceea ce se poate realiza fie prin prelungirea mandatului Parlamentului, fie prin scurtarea celui al sefului statului.

Presedintele Traian Basescu declara, in octombrie 2009, ca trebuie suprapuse alegerile parlamentare cu cele prezidentialele, pentru ca separarea proceselor electorale a fost "o experienta proasta".


Citeste mai multe despre   


















2296 vizualizari

  • +18 (24 voturi)    
    durata (Joi, 22 aprilie 2010, 21:12)

    urcan [anonim]

    Un SINGUR mandat, nerepetabil, de 7 ani este formula ideala. Astfel presedintele nu va mai trai cu singura obsesie de-a fi reales si poate asuma si masuri impopulare... cateodata necesare
    • +5 (5 voturi)    
      +1 (Vineri, 23 aprilie 2010, 0:17)

      +1 [anonim] i-a raspuns lui urcan

      da. +1.
    • +6 (6 voturi)    
      nu prea! (Vineri, 23 aprilie 2010, 1:20)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui urcan

      in Ro, presedintle (practic) nu face schimbari -nici macar pe premier, asa ca n-are ce masuri sa-si asume. In obsesia lui Geoana, care ar vrea republica parlamentare nici n-are importanta ce durata are mandatul si cate mandate sunt (presedintele ramane cu puteri onorifice). Iar Geoana il vede pe TB in toate, desi la schimbarea Constitutiei, TB nu va mai fi presedinte sau va fi in ultimul an de mandat (deci care republica prezidentiala).
      • +4 (6 voturi)    
        "The loser and his wife..." (Vineri, 23 aprilie 2010, 8:51)

        Domnul Geo [anonim] i-a raspuns lui prudent

        Intreaga existenta a lui Mircea Geoana este un esec. Propun revenirea la cariera de arbitru de fotbal.
  • +6 (10 voturi)    
    in tema (Joi, 22 aprilie 2010, 21:13)

    porky [anonim]

    da e ceva la mijloc ,eu zic sa-l tot scurtam pina tot repetindul ajunge laGeoane prezident-sau sa cred ca vorbeste vocea gherilei urbane ca o amenintzare -acolo unde nu a mers cu demiterea poate merge cu alegerile mai ales ca cei 9 nebuni sint cu ei
  • +6 (10 voturi)    
    cine? (Joi, 22 aprilie 2010, 21:33)

    miticosul [anonim]

    La propunerea cui a fost mandatul de 5 ani? :))
  • +13 (15 voturi)    
    tu esti un esec (Joi, 22 aprilie 2010, 22:07)

    Ghita [anonim]

    ca ai mintea unui copil de 4 sau 5 ani.
    • +6 (8 voturi)    
      Bravo, tie! (Joi, 22 aprilie 2010, 22:40)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      Excelenta remarca!
    • +6 (8 voturi)    
      ar vrea el (Joi, 22 aprilie 2010, 22:41)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

      sa o aiba si pe-aia ;))
      • -3 (5 voturi)    
        aha :) (Vineri, 23 aprilie 2010, 0:20)

        base [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        sa inteleg ca si de base spuneti tot asa, ca vad ca si el e de aceeasi parere :P
  • +18 (20 voturi)    
    mda (Joi, 22 aprilie 2010, 22:17)

    al [anonim]

    din cate stiu eu mandatul de 5 ani a fost introdus de PSD ptr "ouale" lui Nastase si dorita viitoare dominatie a PSD in 2004.
    va mancati intre voi ptr o bucata de ciolan mai mare si vina e a noastra ca va lasam.asta e romanu, pasiv si supus ca intotdeauna.
    ptr Geoana am un sfat: retrage-te ca devii de o prostie legendara.
    • +10 (10 voturi)    
      tocmai (Joi, 22 aprilie 2010, 22:47)

      alex [anonim] i-a raspuns lui al

      intra si el in legenda cumva, ca prin alte mijloace nu cred ca o sa reuseasca
  • +14 (16 voturi)    
    hahaha (Joi, 22 aprilie 2010, 22:33)

    MirceaA [utilizator]

    eu zic ca mandatul sa fie doar o noapte. Omul asta e chiar prost, saracul.
    • +7 (7 voturi)    
      Eu zic sa-l dublam (Joi, 22 aprilie 2010, 22:56)

      x [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Eu zic sa-l dublam:

      Sa-l facem de o noapte si ... o zi.
      • +4 (4 voturi)    
        Ba nu (Vineri, 23 aprilie 2010, 1:35)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui x

        Dublat, deci doua nopti. Nicio zi.

        Adrian
      • +4 (4 voturi)    
        tareeeeeeeeeeeeeeeeeee (Vineri, 23 aprilie 2010, 1:39)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui x

        tare de tot asta, bre! multam
    • +7 (7 voturi)    
      HAHAHAHAHA! (Vineri, 23 aprilie 2010, 1:15)

      Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Dar numai daca tzopaie!
  • +8 (12 voturi)    
    Da (Joi, 22 aprilie 2010, 22:40)

    bgd [utilizator]

    Este o greseala, pt ca la noi in tara e mai diferit decat in alte tari. Intr-o tara civilizata poate nu era....insa la noi, totul se opreste cand e campanie...partidele vin cu masuri populiste (vezi cresterea salariilor profesorilor cu 50%), circ colosal, ...o debandada totala. Ideea n-ar fi fost rea in cazul in care Presedintele s-ar fi comportat echidistant...insa nu e cazul la Basescu (si n-ar fi fost nici in cazul lui Geoana sau Antonescu). Cea mai buna solutie ar fi sa revenim la sistemul anterior pana se mai civilizeaza clasa noastra politica.
    Stau totusi si ma intreb...oare de ce nu a propus Geoana treaba asta inainte de alegeri? Daca atunci ii convenea...acum ce s-a schimbat (bine, in afara de faptul ca s-a bucurat ca prostu' degeaba)?
    Cred ca omul asta reprezinta cel mai bine clasa noastra politica.... penibil.
  • +10 (12 voturi)    
    bine (Joi, 22 aprilie 2010, 22:50)

    jos_iliescu [anonim]

    Au fost tocmai bune astea doua mandate de 5 ani, cat sa prinda Baselu 10 ani. Hahahahaaa! Tzeapa PSD!
  • -10 (12 voturi)    
    votati psd (Joi, 22 aprilie 2010, 22:53)

    smen [anonim]

    distrugeti ciuma portocalie
    • +4 (4 voturi)    
      Votati orce altceva decat pdsr (Vineri, 23 aprilie 2010, 7:43)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui smen

      Sa eliminam lepra rosie care si-a luat prin furt sigla PSD si pe urma mai vedem.
  • -8 (8 voturi)    
    Fara tatuci (Joi, 22 aprilie 2010, 23:03)

    Mihai [anonim]

    Dar eu zic sa desfiintam presedintele cu totul, si asa e degeaba, tatucul in afara nu prea mai merge, oi nu mai tunde, sarbatori campenesti prea putine, de facut nimic nu face deci care mai e rostul lui.
    Propun sa fie reactivata functia de presedinte atunci cand om avea unul in stare.
    Apropo, am trecut criza, tatucul stie de ce.
  • +9 (9 voturi)    
    mirceageoana (Joi, 22 aprilie 2010, 23:06)

    mc [anonim]

    este bun pamantul ca te suporta.nu ai vreo sansa sa ajungi presedinte ,ramai un prostanac cum te vede si BUNICUTA
  • +6 (6 voturi)    
    nu conteaza (Joi, 22 aprilie 2010, 23:10)

    cititior [anonim]

    cat timp, conteaza mai mult cine...
    cat de caderea la alegeri comune, e mai ieftin. propun cincinalul in patru ani si jumate.
    adica palavramentul sa mai stea o juma de an, poate termina de discutat schimbarile la constitutzie, iar base sa scurteze o juma de an, ca sa apuce un voiaj pe mare.
    joana si'a consumat mandatul prea repede, ante portis, mai mult facand saritura ca mingea..
    acu e timpul pentru joc de glezne...
    marile sperantze (hahaha ), crinescu, pitulescu si ciolanis sunt deja pe blocstarturi.
  • +6 (6 voturi)    
    Mda (Vineri, 23 aprilie 2010, 1:15)

    Nea_Caisa [anonim]

    E de vina presa, sau cine cauta stiri de senzatie, ceva de genul...ca-l baga in seama pe papagalul asta, sincer credeam ca-i mai destept.
  • +2 (2 voturi)    
    de acord (Vineri, 23 aprilie 2010, 8:55)

    dacicul [anonim]

    eu sunt, pentru prima oara in viata, de acord cu Dl. Geona. si in completarea spuselor sale, as propune ca mandatul, sa fie in loc de 5 ani, de o noapte :))) sa avem toti sansa, ca in perioada vietii, sa fim macar odata presedinti, alaturi de Mihaela, dragostea noastra :)
  • +1 (1 vot)    
    Ar trebui (Vineri, 23 aprilie 2010, 12:07)

    bogdan [anonim]

    ca toate alegerile, locale, parlamentare, prezidentiale sa se desfasoare simultan. Si nu neaparat datorita costurilor cu organizarea, ci a costurilor cu campania. Cum intra in campanie, politicienii devin mult mai iresponsabili, iar economia are de suferit. de aia e bine ca doar odata la 4 ani, facem alegeri pentru tot ce misca si gata.
    • 0 (0 voturi)    
      campanie perpetua (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 22:37)

      amna [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      pai la noi politicienii sunt tot timpul in campanie
  • 0 (0 voturi)    
    Da.. (Vineri, 23 aprilie 2010, 13:08)

    Mandat [anonim]

    are dreptate Geoana, sa il scurtam la 8 ore poate mai apuca si el o data sa fie presedinte. Nu fiti rai!
  • 0 (0 voturi)    
    durata nu conteaza ci realizarile. (Luni, 26 aprilie 2010, 9:50)

    julienne [anonim]

    este suparat Geoana ca nu mai poate rezista 5 ani in PSD la acelasi rang pentru a putea candida pentru urmatorul mandat. Prea mult 5 ani pana cand mai ai sansa sa pui labutele pe ciolan. Nu conteaza durata mandatului, conteaza ce se face in acel mandat.