Procesul dintre Traian Basescu si Dinu Patriciu a fost amanat pentru 16 iunie

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 21 aprilie 2010, 8:01 Actualitate | Politic


UPDATE: Magistratii Judecatoriei sectorului 1 al Capitalei au decis sa amane pentru data de 16 iunie judecarea procesului in care presedintele Traian Basescu solicita despagubiri de la omul de afaceri Dinu Patriciu si de la societatea care editeaza ziarul Gardianul pentru difuzarea imaginilor in care el ar lovi un copil, scrie Agerpres.

Judecatorii au constatat lipsa de procedura privind citarea cotidianului Gardianul, acesta intrand in procedura de insolventa in luna februarie. Instanta a acordat termen pentru citarea lichidatorului judiciar al ziarului si pentru ca avocatul lui Traian Basescu sa ia la cunostinta intampinarea depusa de aparatorul omului de afaceri Dinu Patriciu.

In actiunea depusa la Judecatoria sectorului 1, Traian Basescu cere despagubiri in valoare de un leu, pentru ca imaginea sa ar fi fost vatamata prin difuzarea unei filmari in care este aratat cum ar lovi un copil, la un miting electoral la Ploiesti, in 2004.

In 28 noiembrie 2009, Traian Basescu anunta ca va actiona in judecata cotidianul Gardianul si pe omul de afaceri Dinu Patriciu.

"Pentru minciuna si trucarea unor filmari, il dau in judecata pe Dinu Patriciu si cotidianul Gardianul. Fac acest lucru pentru ca au prezentat un film trucat", spunea Basescu.

Cotidianul Gardianul a prezentat imagini din timpul unui miting organizat la Ploiesti, in timpul campaniei electorale din 2004, in care Traian Basescu parea ca ar fi lovit un copil.


Citeste mai multe despre   


















2994 vizualizari

  • +11 (31 voturi)    
    O s-o-ntoarceti ca la... Ploiesti. N'asa? (Miercuri, 21 aprilie 2010, 7:24)

    eu [anonim]

    Ei da! Acum sa va vad pe unde scoateti camasa slugi sobolanoase dimpreuna cu stapanii vostri mogularzi. Tot mai sustineti ca n-au fost trucate imaginile alea pe care le-ati difuzat de 5.000 tzaspe ori in 48 de ore, non-stop? Credeti ca va ajuta FIJ-ul lui White sponsorizat de Vantu? Indoi-m-as ca valoreaza ceva in instanta. Hai Alecule, sari Dumitrescule, da-i la temelie Badeo, pune si tu umarul Chiriache. Unde esti SRS-ule? Veniti si voi pardalnicilor Ciutacu si Gadea. Chemati ciuvicii stanlaptoapele. Gabita Firea, nu sta pe margine, da-i cu stirea-n cap lu' Base. Hai ca se poate. Cum? Ce ziceti? Ca nu conteaza ca nu l-a lovit? Ca e vorba de intentie si se pedepseste precum fapta? Adica o intoarceti ca la... Ploiesti? Am inteles "profesionistilor"... Eat this :----,
  • +8 (22 voturi)    
    mai bine cerea 1 milion de lei (Miercuri, 21 aprilie 2010, 8:14)

    bizonul [anonim]

    ca sa se invete minte costache dinu
  • +10 (20 voturi)    
    de ce 1 leu (Miercuri, 21 aprilie 2010, 8:51)

    Caragiale [anonim]

    Da di she bre 1 leu ?
    Nu au orfanii nevoie de bani ? Nu au cateii maidanezi nevoie de gologani ?

    Io zic ala care o mintit sa plateasca nu 1 leu ci 1 milion de Euroi.
    • +3 (3 voturi)    
      corect (Miercuri, 21 aprilie 2010, 10:37)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Caragiale

      ...sa ceri simbolic 1 leu, consider ca este nepotrivit. Basescu ar trebui sa aibe in spate ceva suport PDL daca nu poate singur sa-si sustina procesul, ar trebui sa-l castige si ar trebui sa ceara despagubire pe masura faptei, cred ca ar putea sa ceara linistit 1 mil. de lei si sa il doneze daca doreste pentru orfelinate, sau nu conteaza.
      O miza asa mica duce pe oricine la ideea ca este doar show mediatic, ceea ce deja nu mai este ingurgitat bine pe la noi.
    • -2 (4 voturi)    
      Vanzari anterioare (Miercuri, 21 aprilie 2010, 11:40)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Caragiale

      Nu vrea sa o saraceasca pe Ioana.
      "Jur ca nu am lovit copilul cu pumnul"
  • -1 (27 voturi)    
    n-a fost trucaj.... (Miercuri, 21 aprilie 2010, 9:02)

    corzo [anonim]

    interesant e faptul ca ulterior (dupa acapararea unui nou mandat) basescu la o emisiune in direct labe1 tv a recunoscut ca "l-a impins" pe copil,
    sunt curios cum va decurge un proces de calomnie in independenta justitie romaneasca, dupa ce reclamantul recunoaste fapta pentru care a fost acuzat.
    • +4 (12 voturi)    
      te contrazici singur (Miercuri, 21 aprilie 2010, 9:51)

      Alibaba [anonim] i-a raspuns lui corzo

      Ori nu-ti dai seama ce spui ori nu esti obisnuit sa gandesti, si asta iti provoaca o somnolenta puternica.
      Zici ca n-a fost trucaj pentru ca Base a recunoscut ca l-a impins. Pentru mine, in limba romana, e o mare diferenta intre a impinge si a lovi. Ce zici, esti de acord cu mine?
    • +5 (15 voturi)    
      putina decenta (Miercuri, 21 aprilie 2010, 10:04)

      pentru corzo betonistu' [anonim] i-a raspuns lui corzo

      ce inseamna sa nu fi impartial...patriciu il acuza ca loveste copilul, basescu recunoaste ca l-a impins si tu dai din gura ca a recunoscut fapta pentru care a fost acuzat (?!) si mai tragi si concluzia ca justitia romana nu e corecta dinainte de a auzi verdictul,ce corect esti, ma mir ca nu ti e rusine.ce logica de beton ai...
    • +1 (3 voturi)    
      Trucaj. (Miercuri, 21 aprilie 2010, 20:27)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui corzo

      @ Modificarea timpilor de rulare,spre repede sau micsorarea sa para o lovire este tot trucaj mai ales ca se "lungeste" antebratul. 2,- Copilul a fost "albastrit" de flachurile fotoreporterilor iar cand fuge razand numai fata sa ramane albastra clar ca este denaturat filmul.Paturica mintindajunsese la orgasm in scaun ca Felix la masa "Tribunalului popular ad hoc".DDD
  • -5 (17 voturi)    
    A a jurat cu mana pe biblie (Miercuri, 21 aprilie 2010, 9:30)

    bistrita [anonim]

    Oare nu Basescu a recunoscut ca l-a impins, nu lovit, pe ace copil. Cred ca impins sau lovit e cam acelasi lucru. Oare nu ii e frca ca a jurat stramb
    • +7 (9 voturi)    
      Inteleg ca.. (Miercuri, 21 aprilie 2010, 10:10)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui bistrita

      ... daca tie iti baga unu' un pumn in fata si-ti scoate cativa dinti, e cam acelasi lucru cu faptul ca te impinge.

      Da domnule: a jurat cu mana pe biblie, nu cu picioarele.. Asa se jura de obicei: cu mana pe biblie...
    • +5 (9 voturi)    
      invatati sa ganditi (Miercuri, 21 aprilie 2010, 10:11)

      spectator [anonim] i-a raspuns lui bistrita

      intre a impinge mai incolo pe cineva obraznic si a-l lovi cu pumnul este o diferenta uriasa.uriasa.daca pentru tine nu exista e ceva in neregula cu tine.si daca acel pumn se va dovedi ca e trucat deja e si mai grav.ce ochi umezi avea patriciu pe post atunci...plangea dupa milioanele pe care trebuie sa le dea statului ca impozite si nu vroia sa le dea si stia ca trebuie sa le dea daca iese basescu din nou...mai bine ii cerea basescu bani multi si ii dona apoi.sunt atatia oameni in suferinta.
  • -5 (15 voturi)    
    Nu a fost nici un trucaj (Miercuri, 21 aprilie 2010, 9:57)

    Robert [anonim]

    "Certificatul" fluturat de marinar atesta doar faptul ca filmuletul nu e cel original. Ca e copie. Nicaieri in acel certificat nu scrie ca ar fi un trucaj sau ca s-ar fi intervenit cu montaj, editare, taieturi si adaugiri pe film. Asa ca Patriciu are toate sansele sa castige acest proces. Oricum, totul e de fatada si nu il mai crede nimeni pe acest bolnav, ce ocupa printr-un accident al istoriei scaunul de Presedinte.
    • -5 (9 voturi)    
      Nu ocupa accidental postul de presedinte (Miercuri, 21 aprilie 2010, 10:33)

      doru [anonim] i-a raspuns lui Robert

      Chiar il merita si il meritam si noi. Maica-mea si taica-miu l-au votat deoarece el a spus ca se lupta cu mafiotii. Ai mei l-au crezut. A spus ca modernizeaza statul. Ai mei l-au crezut. A spus ca condamna comunismul. Ai mei l-au crezut. Acum: Mafiotii o duc ca-n rai, vezi tigari de contrabanda peste tot si militia nu face nimic, asfaltagii stau foarte bine si drumurile-s craterate, de moguli nici nu mai zic
      Statul se modernizeaza continuu. Oare cate zone cu sate, comune si mici orase nu sunt moarte din cauza lipsei de viziuni pe termen lung si a lipsei locurilor de munca? Cati caini in haita nu musca oameni? Cati mor pe strazi din cauza animalelor? Lucruri mici care vor persista si vor arata cat de modern e statul.
      Comunistii (PSD-istii) o duc prea bine, dar securistii (PDL-istii) o duc cel mai bine caci ei nu sunt anticomunisti, dom'le.
      Asadar, care-i proportia de oameni asemeni parintilor mei? Cred ca 50,02% si e suficient.
      • +2 (4 voturi)    
        Sa inteleg ca.. (Miercuri, 21 aprilie 2010, 14:53)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui doru

        .. te-ai luptat cu toata fiinta ta sa il pui pe Geoana presedinte si pe Voicu ministru la Interne... Ei lasa, ca mai sunt sanse si data viitoare ai optiunea de a pune ori pe Vanghelie ori pe Voicu.
      • +1 (3 voturi)    
        Ininte... (Miercuri, 21 aprilie 2010, 14:57)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui doru

        .. o dadeati cu "dictatorul". Acum ca nu e nici urma de dictatura, o dati cu cainii care musca.. Da pe vremea lui Iliescu iti mai aduci aminte cum era?...Hai, spune care era alternativa mai buna acum pentru presedentie: Geoana, Crin?...Hai, curaj!
    • +1 (3 voturi)    
      Nu am sa-ti spun ca esti idiot.... (Miercuri, 21 aprilie 2010, 15:02)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui Robert

      Am sa-ti explic numai ca, daca cineva dadea cuiva o lovitura scurta, asa ca in filmul trucat, acel "cuiva" ar fi cazut secerat. Intreaba pe orice expert in karate si iti va confirma.
      • -1 (1 vot)    
        Iti spun eu tie... (Miercuri, 21 aprilie 2010, 15:05)

        Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

        :)).
  • 0 (0 voturi)    
    despagubiri sau penalizari (Vineri, 23 aprilie 2010, 12:58)

    mazar pasa [anonim]

    daca pierzi procesul poti vei fi penalizat,
    si atunci dl Patriciu nu va putea cere despagubiri de 1 mil doallars. de la un leu. Este vigilent dl presidente, felicitari si bravo lor !