Candidatii PDL si PSD la Primaria Ramnicu Valcea se vor confrunta in turul al doilea al alegerilor

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 19 aprilie 2010, 9:30 Actualitate | Politic


Candidatii PDL si PSD la Primaria Ramnicu Valcea, Romeo Radulescu si Remus Grigorescu, se vor confrunta in cel de-al doilea tur al alegerilor locale partiale, dupa ce s-au clasat pe primele doua locuri in urma scrutinului de duminica, la care au participat 31,68% dintre locuitorii cu drept de vot, scrie Mediafax.

Potrivit reprezentantilor Biroului Electoral de Circumscriptie Ramnicu Valcea, cele mai multe voturi, respectiv 15.493 (48,84 la suta) au fost obtinute de candidatul democrat-liberal Romeo Radulescu, urmat de candidatul PSD Remus Grigorescu, cu 9.810 voturi (30,93 la suta).

Ei au fost urmati de Bogdan Pistol - PNL, cu 5.671 de voturi, respectiv 17,87 la suta, Valeriu Croitorescu - Partidul Verde, cu 215 voturi, Lucian Trandafirescu - Partidul Ecologist Roman, cu 181 de voturi, Mihai Tabarca, din partea Fortei Civice, cu 153 de voturi, Dumitru Cumpanasu - Partidul Popular al Protectiei Sociale, cu 120 de voturi si Nicolae Patru, din partea Partidului National Democrat Crestin, cu 76 de voturi.

Conform datelor furnizate de Biroul Electoral de Circumscriptie, pana la ora 21.00, cand s-au inchis sectiile de vot, si-au exprimat optiunile electorale 31.923 din cele 100.773 de persoane cu drept de vot, prezenta fiind mult mai scazuta fata de alegerile locale desfasurate in anii trecuti.

Turul al doilea al alegerilor locale partiale la Ramnicu Valcea se va desfasura duminica, 25 aprilie.


Citeste mai multe despre   


















2763 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Valeriu Croitorescu (Luni, 19 aprilie 2010, 9:49)

    Catalin [anonim]

    Se pare ca noi romanii ne despartim foarte greu de cele 3 partide care au dus tara la dezastru. Probabil nu am ajuns intamplator in situatia in care ne aflam. De lecuit, romanii se vor lecuii greu atat de PDL cat si de PSD sau PNL. De fapt este vorba de acelasi partid unic ce pe vremurise numea PCR. Din pacate acestia nu se ridica nici macar la valoarea celor din PCR. Ramnicu Valcea a avut o sansa pentru a scapa definitiv de acest cancer si de a ajunge un oras verde, curat, civilizat. Se pare ca inca nu-si merita acel loc. Poate peste cativa ani.
  • -6 (20 voturi)    
    Masochisti (Luni, 19 aprilie 2010, 10:10)

    Alexandru C [anonim]

    Masochisti mai sunt romanii astia. Oare ce le-o trebui sa se lecuiasca de PDL?
    • +4 (12 voturi)    
      Gindire cu premeditare (Luni, 19 aprilie 2010, 10:40)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      In primul rind la alegerile pentru primarie conteaza mai mult persoana care candideaza decit partidul din care face parte.
      In al doilea rind comparind PDL cu alianta PSD&PNL, romanii aleg PDL, e mai putin nociv Boc.
      • -2 (2 voturi)    
        Nociv (Marţi, 20 aprilie 2010, 9:21)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        Daca zici tu asa o fi. Trag concluzia ca traiesti mai bine acum decat in 2008, deci esti activist portocaliu.
        Sunt curios cum vor arata comentariile tale la adresa lui Boc peste cateva saptamani/luni cand l-o zbura Basescu.
        Romanii sunt niste ...
        • 0 (0 voturi)    
          Nu trag concluzii dupa nivelul meu de trai (Marţi, 20 aprilie 2010, 11:54)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

          Concluziile despre politica le trag dupa prestatia celor din politica.
          De ex PSD, in 2004, cerea bani de sponsorizare de la firmele private amenintindu-le cu controale. Toate televiziunile ii cintau osanale lui Nastase
          PNL dupa ce s-a rupt alianta DA a facut dezmats cu banii publici. Plus ministrul caltabos. Plus Chiuariu, Adomnitei. Plus incercarea de inchidere a DNA (noroc cu comisia europeana care a amenintat cu sanctiuni). Plus contractul Steling. Plus cheltuirea iresponsabila in campanie a 3 miliarde de eur de la fondul proprietatea.
          La PDL am casa din Mihaileanu, Casa fiicei lui Basescu, Ritsi (care-i totusi 700 k EUR, maruntis, si totusi cercetata penal pt asta), Udrea ministru si cam atit.
          Si atunci votez PDL, pentru ca e mai putin nociv. Plus ca e singurul partid injurat de toate ziarele cit e la guvernare, un partid al carui primari ajung dupa gratii daca sunt vinovati).
  • +7 (19 voturi)    
    E atat de simplu (Luni, 19 aprilie 2010, 10:29)

    marius [anonim]

    O sa razi amar. Existenta unora ca voi este conditia suficienta pentru ca oamenii sa voteze cu "ceilalti". Voi nu realizati un lucru elementar: nu e suficient sa critici, trebuie sa si propui ceva in loc. Ori propunerea Chucky si Mafia nu este o optiune. In cazul primului mentionat, pentru ca n-a muncit ceva in viata lui (nimic, doar gargara si panglici). Iar in varianta a doua este ca si cum ai propune sinucidere in masa drept solutie la probleme. E atat de simplu.
    • 0 (0 voturi)    
      Simplu (Luni, 19 aprilie 2010, 10:27)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Ai dreptate, este simplu atunci cand gandesti. Tu si multi altii nu o fac din pacate.
      Daca nu incerci nu ai cum sa stii cum sunt altii. Nu poti spune despre un manager prost ca e mai bun decat unul pe care nu l-ai lasat sa-si exercite functia. Pricepi cat de simplu este?
      Pe vremea PNL-ului toata lumea traia bine asa ca lasa intoxicarea. Traieste in realitate nu in universuri paralele.
  • -3 (13 voturi)    
    Doamne...cati sunt?!?... (Luni, 19 aprilie 2010, 11:16)

    TED [anonim]

    Ce rezultate a avut votul?!?....Sunt valcean....dar stupefiat...oripilat....
    Cei mai multi au votat cu reprezentantul PDL...care spune sa continuam impreuna...probabil sa continuam sa luam mita...
    Acest candidat a fost si in structura partidului si la primarie alaturi de seful Gutau(condamnat)...
    Ce sa ma zici....Oamenii astia de au votat asa ori nu gandesc...ori asta e structura unui oras mafiot cum este Rm.Valcea....
    Din pacate trebuie fie sa ma mut din oras...fie sa accept ca sunt minoritar...
    Doamne,dar multi mai sunt....si portile sunt deschise....
    • +2 (6 voturi)    
      Daca esti minoritar, cum spui.. (Luni, 19 aprilie 2010, 19:22)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui TED

      .. si presupun din gasca aluia retinut pt. 29 zile cred ca e cazul sa te muti din oras. De fapt poti sa te muti si din tara, pana nu ajunge ancheta si la tine...
  • +2 (2 voturi)    
    ciudat (Luni, 19 aprilie 2010, 12:56)

    razvan [anonim]

    Din 111.000 de locuitori ai orasului Rm. Valcea (conform Institutului de Statistica), aproape 101.000 (90%) au drept de vot. La nivelul Romaniei, populatia sub 18 ani reprezinta 20%. Deci ori Rm. Valcea e un oras imbatranit, ori ceva e in neregula in statistici (banuiesc ca in listele electorale apar in continuare morti, plecati din tara samd)
  • -3 (15 voturi)    
    Teroarea PDL (Luni, 19 aprilie 2010, 13:14)

    cittizen [anonim]

    Ramnicu Valcea oste un oras care traieste sub teroarea PDL de cinci ani. Oamenii sunt speriati si nu mai cred ca pot scapa de hidra pedelista. Duminica au o ocazie mare sa elibereze orasul
    • +4 (14 voturi)    
      Sigur ca da.. (Luni, 19 aprilie 2010, 15:04)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui cittizen

      Sunt terorizati de largirea soselelor, de parcarile aparute, de reabilitari termice, de inlocuirea infrastructurii de alimentare cu apa, de spatiile de joaca pentru copii si de dezvoltarea in continuare a orasului. Era ma bine pe timpul lui Sabau-PSD cand nu se intampla nimic si orasul era "linistit". Atat de linistit incat puteai sa-l consideri mort.
  • +2 (6 voturi)    
    Vezi ca... (Luni, 19 aprilie 2010, 13:45)

    Costica [anonim]

    ...nu sunt alegeri generale , ci locale si oamenii de acolo stiu mai bine indivizii ce vor functia.
    Nu mai sari tu cu hotii ca nu stii ce poame aveti si promovati. Voi chiar credeti ca romanii nu va mai voteaza doar pentru ca e Basescu? Voi nu aveti vina de a ne fi distrus viitorul si prezentul? Ia mergi prin orase unde voi aveti controlul sa vedeti ce fericire si bunastare...de te doare mintea !
    Ce se chinuie mai chinuie unii ...
  • -4 (12 voturi)    
    Pentru "denvarel" (Luni, 19 aprilie 2010, 17:08)

    cittizen [anonim]

    Da, ai dreptate! Sunt terorizati exact de ceea ce ai spus tu!
    1. Largirea soselelor - de cand a largit Gutau soselele care sunt de fapt o singura sosea, in centrul Ramnicului, datorita distrugerii crucii rutiere pentru constructia Mall-ului ale carui acte s-au parafat la notariati nevestei lui Gutau, masinile se ingramadesc pe o singura strada, riscul de accidente a crescut si au avut 4(!!!) accidente mortale si 3 foarte grave doar in ultimele 12 luni.
    2. Parcarile s-au facut cu distrugerea totala a spatiului verde (Primaria a declarat 3,8mp/cap loc cu tot cu spatiile verzi din cimitire!!!) chiar la 1 metru de geamurile oamenilor (ex. Zona 1 Mai). Acum, de dimineata pana seara, in celebrele parcari gandite de Gutau, sunt scandalauri si batai intre locuitori de la parterele blocurilor si proprietarii masinilor. De ce? Pentru ca daca parchezi cu motorul spre geamuri ii trezesti pe toti la 6 AM, cand pleci tu la munca, iar daca parchezi cu spatele nu mai poate aerisi nimeni ptr ca le bagi gaze de esapament in casa!!!
    3.Inlocuirea infrastructurii - care dracu inlocuire?! Ramnicul are gropi cat toate zilele in tot orasul asfaltate cu butelia de Radulescu inainte de campanie (poze in Impact Real - Asfalt la butelie). Penibil!
    4. Spatiile de joaca - DNA a considerat ca Gutau a furat si de la copii si l-a trimis in judecata pentru parcurile de joaca care sunt de 8 ori mai scumpe decat in realitate. Conform DNA, firma care a vandut parcurile primariei este a finului lui Gutau, Ninel Georgescu
    5.Dezvoltarea orasului - care dezvoltare?! In Ramnic, de cand a venit Gutau la Primarie, au dat faliment, statistic, 8000 de firme, natalitatea a scazut - doar 6000 de copii 0-18 ani in Ramnic si somajul a crescu de la 4,2 la 8,6%. Presa a semnalat alungarea concernului Pirelli din Ramnic de catre Gutau (cititi presa din Valcea - detalii pe larg)
    MAI VREI?!?
    • +4 (8 voturi)    
      prea multe prostii. (Luni, 19 aprilie 2010, 19:07)

      dan [anonim] i-a raspuns lui cittizen

      felicitarile mele. E rar sa poti debita atatea prostii in cateva fraze.
      Faci o mare greseala. Valcenii sunt oameni destepti Toti micii, toate fripturile, tot vinul si toata tuica data gratis in fiecare la restaurantul STUPCA a fost degeaba (PSD). Valcenii au venit, au mancat, au baut si au votat cum trebuie.
      La fel si valcenii ce au petrecut gratis la PNL(casa de la BUJORENI)
      O faceti si saptamana asta?
      • 0 (0 voturi)    
        Hop (Marţi, 20 aprilie 2010, 9:19)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui dan

        Nu zice hop pana nu treci parleazul. ;)