1 Mai fara mici si bere la PSD, dar cu proteste sociale in fiecare filiala

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 14 aprilie 2010, 12:35 Actualitate | Politic


PSD va marca ziua de 1 Mai prin proteste sociale in fiecare organizatie judeteana si fara mici si bere, cum se intampla in alti ani. Scopul protestelor este acela de "a demonstra forta filialelor si de a sublinia legatura directa a mesajului PSD cu semnificatia zilei de 1 Mai", se arata intr-un document discutat, miercuri, in Comitetul Executiv National al social-democratilor si obtinut de Mediafax.
  • "In contextul protestelor sociale si al accentuarii problemelor economice, PSD are obligatia de a arata ca trateaza cu deosebita importanta aceasta zi, fiind un prim pas spre afirmarea fiecarei organizatii, la nivel local, in perspectiva viitoarelor batalii politice", se arata in document.
In acelasi document se mai arata ca principalul partener al PSD va fi miscarea sindicala, urmand ca, impreuna cu sindicatele, social-democratii sa marcheze 1 Mai prin mitinguri si mesaje politce.
  • Mesajul central al PSD de 1 Mai ar urma sa fie "PSD lupta pentru dreptul romanilor la munca, impotriva somajului si impotriva Guvenului care transfera costurile crizei pe umerii oamenilor simpli".
Luni, in timpul unui interviu acordat HotNews.ro, presedintele social-democrat Victor Ponta a anticipat decizia de astazi a Comitetului Executiv National, afirmand: "Anul acesta de 1 mai cred ca nu-i nimic de sarbatorit. Avem 1 milion de someri. Voi participa alaturi de colegii mei in toata tara la orice fel de manifestare care sa atraga atentia puterii acutale ca suntem tara cu 1 milion de someri. Eu intotdeauna incerc sa dau exemplu personal, voi discuta sa fie si o decizie politica".


Citeste mai multe despre   


















990 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Comunistii astia sunt maestri (Miercuri, 14 aprilie 2010, 12:46)

    Constantin [anonim]

    in a se folosi in interes propriu de amaraciunile oamenilor. Mai sunt si alti politicieni care incearca acest lucru insa nu se ridica la nivelul comunistilor.
    • -3 (5 voturi)    
      Te referi... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 13:44)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      ... cumva la Traian Basescu care a folosit dispretul poporului fata de parlamentari pentru a face un referendum cu mare priza? Sau la Guvernul Boc care incearca sa intoarca categoriile sociale una impotriva alteia pentru a-si justifica esecul si lipsa e actiune? E fix acelasi lucru ...
      • +2 (4 voturi)    
        Haoleo, iar dai cu bata in balta chiparosule? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:18)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        Iar vrei sa ne demonstrezi ca vocabularul tau se reduce doar la Basescu si Boc???? Posteaza-ti obsesiile si frustrarile bolnave pe alte forumuri bey leberalule de stanga! Ce legatura are subiectul "mici si bere la PSD" cu Basescu si Boc? Ori nu cumva si tu esti vreunul dintr-aia coloratii de se inghesuiau ca nemancatii pe la ciolhanele pentru fraieri organizate de "generosul" de Vanghelie?

        P.S. Ai grija ca maine-poimaine fuhrerul tau iubit Chucky se duce sa-i pupe papucul lui Basescu ca sa intre la guvernare! Ce-o sa te faci atunci chiparosule? 10% prag de intrare a partidelor in parlament, o camera legislativa cu maxim 300 de parlamentari si primul care castiga in alegerile parlamentare ia totul in colegiul in care candideaza!!!! Iti cam da fiori o astfel de perspectiva leberalule de stanga? Nu?
        Vai de capul vostru de sclavi paturicieni.
        • -1 (1 vot)    
          Stimate .... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 21:01)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui Dorin

          ... tovaras, daca as posta un comment de tipul "site-ul HN.ro are fond alb" dvs. tot la Antonescu, Patriciu si PNL v-ati referi. Considerati ca sunteti potrivit sa vorbiti despre vocabularul limitat al altora?
          • +1 (1 vot)    
            Raspuns (Joi, 15 aprilie 2010, 13:06)

            Dorin [anonim] i-a raspuns lui Gigi

            Categoric da! In rest... Multe "serviciuri" tovarase!
    • -1 (1 vot)    
      TZIAGANII (Miercuri, 14 aprilie 2010, 13:58)

      cris [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Viata tiganilor este definita de 3 activitati:
      1. FURA (actifitati infractiolale)
      2. PETREC (canta, danseaza)
      3.PROTESTEAZA (injura si pe Dumnezeu daca nu au pe ce pune mana in curte)

      Activitatea pricipala a unui om obisnuit nu exista pentru ei. Acesta se numeste "MUNCA"
  • +7 (7 voturi)    
    Hai la pro(s)teste! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 13:01)

    ion ionescu [anonim]

    Era si cazul sa treaca la proteste sociale, nu stiu de ce mai asteapta pana pe 1 Mai, ca is amarati sarmanii, au datorii de 2 milioane de euro la partid (Ponta dixit!), trebuie, neaparat, o tura pe la guvernare ca sa se mai refaca nitel. Sa-l lase pe Vanghelie sa le faca lozincile ca si-asa, daca nexam mic si bere, ramane fara obiectul muncii.
  • +4 (4 voturi)    
    Proteste PSD. (Miercuri, 14 aprilie 2010, 13:38)

    mircea [anonim]

    UN protest PSD de 1 mai fara mici si bere nu are nici-un haz.Sunt curios cati vor participa.Poate le da bani,ca sa-si cumpere singuri mici si bere.Nefiind an electoral,PSD ar putea sa sondeze participarea la actiuni,si ar vedea pe cinstite cata credibilitate are.Ar face si economie.Curioasa va fi reactia tandemului Ecaterina Andronescu-Marian Vanghelie .(Ea cu traficul de diplome,el cu traficul de influenta).De aceia se si inteleg .
  • +2 (2 voturi)    
    Ce sa inteleg? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:05)

    Dorin [anonim]

    Ca din acest motiv, adica nemaiprimind mici si bere, membri filialelor PSD din tara vor protesta nervosi? Impotriva cui? Impotriva celor care nu le mai dau mici si bere? Adica a lui Marean & co.?
  • +3 (3 voturi)    
    1 Mai (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:16)

    elis [anonim]

    cum nu da Vanghelie mici si bere?Nu nu se poate nu l recunosc fara vanghelion fara mici si bere de 1 Mai............/
  • +2 (4 voturi)    
    hales baftalo!:) (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:34)

    rumanos [anonim]

    Nu ma da Vanghele mici la oamen nu sa este posibil asa cva haaoleeeu ca euu tin cu pesedeu si vrea sa manance:)
    Vanghelie, ai ramas fara lovele, mai, baiatule? Si fara informatii de la nen'tu Voicu, si fara bani, si fara posibilitatea de a mai face alte combinatii in afara gainariilor de la nivelul sectorului 5, si cu Ponta care te-a luat la ochi:)
  • +3 (3 voturi)    
    1 mai muncitoresc (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:17)

    BUN [anonim]

    alo psd...esti partid,sau sindicat..?