Geoana confirma existenta discutiei cu Basescu, in care presedintele avertiza PSD sa nu il nominalizeze pe Voicu la Interne

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 13 aprilie 2010, 12:15 Actualitate | Politic


Fostul presedinte al PSD Mircea Geoana a confirmat marti ca a avut, in timpul discutiilor privind formarea guvernului PDL-PSD, o discutie cu Traian Basescu, in care presedintele avertiza social-democratii sa nu il nominalizeze pe Catalin Voicu in functia de ministru de Interne, relateaza Mediafax.

"Da, a existat acea discutie, confirm ca ea a avut loc. Insa cele spuse de Basescu nu au mai avut obiect, dupa ce votul din Comitetul Executiv Central al PSD a dus la nominalizarea lui Gabriel Oprea, si nu a lui Catalin Voicu pentru functia de ministru al Internelor", a spus fostul lider social-democrat.

Presedintele Traian Basescu a declarat luni seara, la B1Tv, ca i-a spus lui Mircea Geoana, in perioada formarii guvernului PDL-PSD, sa nu il propuna pe Catalin Voicu la Interne, pentru ca ii va refuza juramantul.

"Il avertizasem pe Geoana sa nu vina cu Voicu la Interne", a spus Basescu, mentionand ca a avut aceasta discutie cu Geoana la momentul formarii guvernului PDL-PSD.

Senatorul Catalin Voicu a fost arestat, in 30 martie, sub acuzatiile de trafic de influenta in forma continuata, fals in inscrisuri sub semnatura privata si participatie improprie la infractiunea de fals intelectual la legea contabilitatii, in legatura cu fapte de coruptie, in forma continuata.


Citeste mai multe despre   
















4483 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    Mda... (Marţi, 13 aprilie 2010, 11:21)

    Cristi [anonim]

    Bine macar ca recunoaste si ca nu continua sa minta si sa nege. Chiar si asa Geoana tot o coada de topor ramane. Stie el de ce. Si stiu si altii.
    • +3 (13 voturi)    
      Crin+Geoana, insa Base+Geoana=WIN! (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:44)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Se pare ca cel mai fidel aliat al lui Basescu este Geoana. I-a spus unde merge noaptea, a recunoscut ce au discutat impreuna, in curand va spune si ce lapte a supt de la soacra.

      Merita pozitia nr. 2 in stat. Daca s-ar schimba Constitutia asa incat sa devina vicepresedinte, ar fi exact acelasi lucru.
    • -4 (4 voturi)    
      Ceva nu e in regula cu rationamentul... (Marţi, 13 aprilie 2010, 13:04)

      ion ionescu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Am urmarit emisiunea de la Nasul si Presedintele a spus ca SRI s-a autosesizat despre problemele de siguranta nationala care sunt la Ministerul de Interne dupa demisia celor 2 ministri PSD si de atunci s-au inceput interceptarile. Atunci, cum de stia de Voicu ca-i corupt, c-am inteles c-a fost o "victima colaterala" a investigatiei privind siguranta nationala? El a facut parte din prima lista cu nominalizari PSD pentru aceasta functie. Hm. Asta nu-l face mai putin vinovat pe impricinat, dar pare o neconcordanta in date.
      • +8 (8 voturi)    
        Hmmmm... (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:24)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui ion ionescu

        Te faci ca nu intelegi? Basescu a spus ca Voicu era filat de SRI privind siguranta nationala. Problema Voicu e o chestiune veche. Intelegi draguta?

        P.S. Voicu a fost o victima colaterala (exprimarea iti apartine) investigatiei privind coruptia din Ministerul de Interne, drept acolo unde Voicu avea implantati oamenii sai. Ori crezi cu naivitate ca in anul 2008 sau chiar mai inainte, oamenii lui Voicu nu lucrau la MI, erau in adormire? MI era un obiectiv de siguranta nationala filat de catre SRI. Despre asta este vorba. Iar cum Basescu primeste rapoarte si informari zilnice de la SRI.... Intelegi? Crezi ca presedintele traieste intr-un glob de sticla???? Despre Voicu se stie de foarte multi ani ce hram poarta. Atat despre el cat si despre ceilalti retelisti. Mitica Iliescu, Calinescu, Nica, Costiniu, Jipa, etc... Toata reteaua. Voicu este doar unul dintre cei care a picat la greu la "tehnica". Asa cum se zice. Voicu facea trafic de influenta. Asta era indeletnicirea acestui individ, despre care, hai sa fim seriosi!, ai cumva impresia ca Basescu nu avea date (in anii anteriori lui 2009) privind "ocupatia" slinosului? Nu vad absolut nici o neconcordanta in date. O vad doar cei care incearca sa abureasca subiectul cu teme false. Daca erai mai atent la ce-a declarat Basescu.... Dar, in fine... Asta e problema ta. Pe mine nu ma intereseaza de cand stia Basescu cu ce se ocupa Voicu. E nerelevant! Pe mine ma intereseaza faptul ca Geoana, Vanghelie si ceilalti din PSD stiau de mult cu ce se ocupa gagiul si, mai mult decat atat, doreau sa-l impuna ca ministru de interne in guvernul PSD-PDL. Bine ca nu le-a iesit!
    • +7 (7 voturi)    
      da referendumul cind se aplica (Marţi, 13 aprilie 2010, 13:10)

      GeorgeT [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      referendumul pentru care am dat votul presedintelui , cind mama naibii se mai aplica ?
    • +2 (2 voturi)    
      si cine l-a propus? (Marţi, 13 aprilie 2010, 13:47)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      pe Voicu? Geoana presedinte a acceptat sa puna la vot candidatura lui Voicu??? La senat parca face altfel!
  • -15 (19 voturi)    
    INREGISTRARI CLAR NELEGALE (Marţi, 13 aprilie 2010, 11:26)

    WOW [anonim]

    WOW... ce chestie.. deci VOICU este ascultat din 2008, asta insemna ca toate inregistrarile din 2009 sunt nelegale.... legea interzicind inregistrari pe perioade mai mari de 180 de zile....

    Acum inteleg de ce DNA nu trimite dosarul in judecata!!!
    • -6 (6 voturi)    
      POCURORI PENALI? (Marţi, 13 aprilie 2010, 13:07)

      bebe [anonim] i-a raspuns lui WOW

      Deci, daca probele nu sunt legale, insemna ca arestarile nu sunt arestari ci privare ilegala de libertate de catre procurari DNA fapt pedepist penal cu multi ani de inchisoare...... oare.. oare ce o sa se intimple cind PDL nu o sa mai aibe puterea..?
  • +11 (13 voturi)    
    Se cunoaste ca... (Marţi, 13 aprilie 2010, 11:45)

    Costica [anonim]

    ...antepostitorii mei sunt "forumisti" platiti !
    Daca aveau cunostinta de caz ar fi aflat ca individul asta, senator, era filat de SRI (nu DNA!) din 2006 pentru fapte legate de siguranta nationala si ca ce a primit DNA de la SRI e numai o parte din "afacerile" individului ! E o ziarista de la Jurnalul care in 2007 a pus pe blog o parte din reteaua si faptele individului ! DNA instrumenteaza dosarul , asa ca , voi astia de incepeti iar cu frica de dictator, duceti-va si va luati banii acum ca s-ar putea sa se prinda sefii vostri ca vii luati degeaba daca n-ati prostit mai multi romani...
    • +7 (7 voturi)    
      Voicu lucra din greu de ani de zile.. (Marţi, 13 aprilie 2010, 14:16)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Costica

      Adevarat, ziarista se numeste Sorina Matei si are articole de cam 2-3 ani despre activitatea lui Voicu, cea de care ne minunam acum. Se pot cauta aceste articole pe blogul ei pe net. Si ziarista face parte din trustul Intact (Voiculescu adica)
  • +4 (6 voturi)    
    Asa! (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:26)

    Corina [anonim]

    Basescu e congruent cu el insusi. Iata cum MG, devenit nimeni intre timp, confirma si intareste doar din aceasta postura ce a spus Basescu.
    • +5 (5 voturi)    
      e consecvent (Marţi, 13 aprilie 2010, 11:45)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Corina

      nu congruent, ca nu e unghi, e om. In rest, de acord.
  • -13 (15 voturi)    
    mirare (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:30)

    cetateanu' turmentat [anonim]

    Se intelege ca Base era la curent cu ancheta DNA.
    altfel nu se explica interdictia. Problema este ca NU intra in atributiile presedintelui cunoasterea apriori a unor asemenea informatii.
    Cine-o fi de vina ?
    • +9 (9 voturi)    
      Ce treaba are Basescu cu DNA-ul???? (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:07)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui cetateanu' turmentat

      Basescu, conform atributiunilor sale constitutionale, primeste rapoarte SRI in fiecare zi. Iar slinosul Voicu (caruia ii luati voi apararea in disperare) era un obiectiv SRI binecunoscut (de ani de zile) privind siguranta nationala. Intelegi betivane cum stau lucrurile? Poti?
    • +16 (18 voturi)    
      Patriciu si Voicu (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:41)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui cetateanu' turmentat

      Pai SRI-ul cui dadea rapoarte?

      Nu inteleg ce vrei sa explici, ca Basescu nu avea voie sa stie, ca presedinte al statului, in timp ce cei ca Voicu ori Dinu Patriciu trebuiau sa cunoasca tot ce misca in tara?
    • +14 (16 voturi)    
      era informat de SRI (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:43)

      george [anonim] i-a raspuns lui cetateanu' turmentat

      Desi esti rau intentionat, te lamuresc.
      Nu, nu era la curent cu ancheta DNA, pentru ca nu incepuse, dar era informat de SRI, conform legii, pe probleme de siguranta nationala.
  • +5 (5 voturi)    
    Cred ca este prima data cand (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:32)

    Audit [utilizator]

    Geoana da dovada de fair play in relatia cu Basescu.
  • +20 (22 voturi)    
    incredibil (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:39)

    voicu [anonim]

    E Incredibil ce oameni ar fi putut scoate PSD-ul in fata. PSD-i ar putea sa fie fericiti ca le curata Basescu partidul de gunoaie. Nici nu vreau sa imi imaginez scenariul in care ar fi castigat PSD-PNL.
    • +7 (7 voturi)    
      sa ne imaginam totusi un pic (Marţi, 13 aprilie 2010, 14:22)

      ion [anonim] i-a raspuns lui voicu

      Nu e prea greu de imaginat:

      Voicu la interne, Chiuariu la Justitie, DNA comasat cu DIICOT si Daniel Morar eliminat in maxim 2 luni de la alegeri, apoi Laura Kovesi eliminata cam dupa 6 luni din functia de procuror general. Procurorii care au facut dosare mai "grele" bagati la fund in 10-12 luni prin mijloace "specifice", de la metode soft la metode hard (vezi cazul Panait)
  • -7 (7 voturi)    
    Aham... (Marţi, 13 aprilie 2010, 15:13)

    Gigi [anonim]

    ....deci eu am inteles de la tovarasul presedinte Basescu urmatoarele:

    1. SRI face filaj pe "securitate nationala" fix acolo unde trebuie (adica la adversarii politici din PSD).
    2. Basescu foloseste niste informatii atunci cand cercetarea penala nu era nici macar inceputa pentru a respinge un ministeriabil.
    3. Respinge ministeriabilul pentru ca stie ca in tara condusa de el atunci cand ajungi ministru nu mai poti fi anchetat si trimis in judecata de catre DNA ... ceea ce e de-a dreptul ingrijorator (si aici e de fapt traficul potential de influenta).
    4. Pentru ca nimeni in tara asta nu mai crede in prezumptia de nevinovatie (si pana nu avem sentinta judecatoreasca pe fond le amintesc postacilor portocalii si de orice alta culoare ca Voicu este nevinovat), daca Voicu nu era vinovat nici de "securitate nationala" si nici de trafic de inflenta & co. putem sa-i distrugem linistiti reputatia (vezi Teodor Atanasiu sau chiar recent laudatul de catre dl Tapalaga - Chiuariu).
    5. SRI face filaj degeaba pentru ca nu e un caz de securitate nationala dar cineva se prinde ca daca tot au informatiile legate de trafic de influenta pe care le-au obtinut fara mandat de la judecator atunci sa le paseze la DNA.
    6. Casa de filme DNA monteaza filmul "Sa-i prostim pe prosti cu transcripturi", macar daca nu obtinem condamnarea sa ne facem ca "muncim".
    THE END

    Ce credeati...ca se termina cu o condamnare?

    Visez la o Romanie in care presedintele sa vina si sa zica "Ce daca a ajuns penalul X in functia Y, justitia oricum isi face datoria chiar si in cazul lui si il condamna daca este vinovat". Ce naiv sunt...
  • +6 (6 voturi)    
    Geoana este un pion. (Marţi, 13 aprilie 2010, 16:46)

    mircea [anonim]

    Cei care comanda actiunile lui Geoana,il tin in chingi pe acesta,altfel nu se justifica unele actiuni sinucigase ale lui Geoana.Se pare ca arestarea lui Voicu,nu a distrus reteaua care santaja oamenii politici si judecatori si capii retelei inca sunt in libertate si folosesc in continuare metodele pentru a-si mari sfera de influenta.In 20 de ani,nu retin ca Iliescu sa intervina cu atata vehementa in apararea cuiva.Lideri importanti din PSD si PC au intarit interventiile lui Iliescu.PNl a facut spume un apararea lui Voicu si atunci de ce este complicat sa spunem cine sunt beneficiarii santajelor retelei Voicu.