UPDATE: Senatorul Catalin Voicu  ramane in arest. Judecarea cererii de eliberare sub control judiciar a fost amanata

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 9 aprilie 2010, 8:12 Actualitate | Politic


UPDATE: Magistratii de la Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) au amanat, vineri, pentru 12 aprilie judecarea cererii de eliberare provizorie sub control judiciar a senatorului Catalin Voicu.

Cauza a fost amanata pentru ca avocatul lui Catalin Voicu nu s-a putut prezenta la ICCJ avand probleme familiale, scrie Agerpres.

Avocatii acestuia cerusera eliberarea provizorie sub control judiciar, dupa ce judecatorii instantei supreme au respins, in 2 aprilie, recursul facut de senator impotriva deciziei de arestare preventiva.

Decizia instantei supreme este definitiva si astfel, Voicu mai poate solicita sa fie eliberat doar sub control judiciar, pe cautiune sau prin ridicarea masurii arestarii preventive.

Senatorul Catalin Voicu a fost arestat, in 23 martie, sub acuzatiile de trafic de influenta in forma continuata, fals in inscrisuri sub semnatura privata, participatie improprie la infractiunea de fals intelectual la legea contabilitatii, in legatura cu fapte de coruptie, in forma continuata.


Citeste mai multe despre   
















2368 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    / (Vineri, 9 aprilie 2010, 9:00)

    pamfletaru [utilizator]

    sa speram ca nu
  • +4 (4 voturi)    
    Asta implica acheltuieli, e criza... fi rezonabil. (Vineri, 9 aprilie 2010, 9:28)

    romanasu' [anonim]

    Noi, oamenii simpli, care aflam despre cazuri de coruptie (termen uzat, devenit banal) cu efecte ingrozitoare pentru un stat liber si democratic, urmarim evolutia lor din curiozitate civica, si din istoria recenda a ultimilor 20 de ani care a pus de prea multe ori la indoiala sistemul justitiar roman.

    Dar urmarirea cazurilor ne-a dezvaluit nu solutii corecte, ci cat mai multe trucuri de evitare, de ocolire, de eschivare in fata puterii si deciziilor justitiei!

    Am spus intr-un alt comment ca nenea asta are ''o bogata experienta in practica judiciara'' si ca va face tot posibilul sa-si vanda pielea cat mai scum, si ca urmare cascadele de recursuri si solictari completate de eschivari sentimentale gen sanatate si sisteme medievale de detentie!

    Este totusi un drept democratic si legal, dar dupa ce se dovedeste si se recunoaste fapta, si se ia masura preventiva pentru motive intemeiate de ce atata taraganare?

    Recapitulare:
    -Nu sunt vinovat dar sunt responsabil,
    -Accept controlul si interdictiile,
    -Nu avizati arestarea, pe tubulatura e naspa...
    -Ma doare inima deci sunt bolnav,
    -Sa votat, e neconstitutional, nu eram de fata...
    -Arestat dar om puternic,
    -Contestatie la arestare
    -Regret ca aranjam la telefon
    -Prefer controlul judiciar

    Continuare:
    - Pronuntare in asteptare,
    - 2 ani cu suspendare
    - recurs cu achitare !

    Oare?
    • +2 (2 voturi)    
      Penitenciarul in faliment (Vineri, 9 aprilie 2010, 11:54)

      aura [anonim] i-a raspuns lui romanasu'

      Ai dreptate, Catalin Voicu implica mari cheltuieli, in special in ceea ce priveste meniul. Eu zic sa-i dea drumul, iar de acum incolo sa fie inchisi numai coruptii sub 60 de kile. :))
  • +6 (6 voturi)    
    ramaneti cu ochii pe ei! (Vineri, 9 aprilie 2010, 9:33)

    Anna [anonim]

    CSM inca n-a spus daca judecatorii implicati in anchete penale pot judeca in continuare (vezi Jipa). Mai mult, Bejenariu a dat de inteles ca nu ar trebui facut nimic in cazul acestor judecatori pana nu sunt condamnati definitiv. Sustineti in continuare protestul celor 400 de magistrati fata de atitudinea prea blanda a CSM semnand petitia:

    http://www.sar.org.ro/blog/?p=1490
  • +4 (4 voturi)    
    sa nu-i lasam (Vineri, 9 aprilie 2010, 10:47)

    mav [anonim]

    societatea civica sa faca presiune ca justitia corupta sa nu mai profeseze, sa nu-i lasam din atentie ca altfel vor face la fel cum au facut timp de 20 de ani...caracatica se poate reface imediat; acum e momentul sa se schimbe ceva in bine!
  • +1 (1 vot)    
    . (Vineri, 9 aprilie 2010, 12:42)

    Ivanu [utilizator]

    Biluta de grasime mai petrece un week-end in inchisoare. Motiv de petrecere.
  • +1 (1 vot)    
    arest sau spital? (Vineri, 9 aprilie 2010, 12:43)

    dadan [utilizator]

    rotofeiul asta plesnea de sanatate cand s-a dus la arest ca sa aflam cu stupoare ca este transferat la spitalul Jilava pe motiv ca are tensiunea ridicata.....pai peste jumatate din populatia tarii are probleme cu tensiunea asta nu inseamna ca umflam spitalele....daca a fost destul de sanatos sa mearga la "servici" atunci cred ca e destul de sanatos sa stea si la arest la fel ca toata lumea....doar ca el e "baiat destept" si s-a fofilat repede la conditii de salon - cu tv in camera si baie proprie...smecherii sunt smecheri si in arest.....fraieri suntem noi ca-i mai toleram in comunitatea noastra....pun pariu ca si Ceausescu avea tensiunea ridicata inainte de asazisul proces si asta nu l-a mai impiedicat pe Iliescu sa-l scuteasca de glont.....asta ne arata ca daca se vrea sa se faca justitie se face , dar cand numai se simuleaza...noi stam ca fraierii la tv sa vedem simulari de justitie ....seamana cu grapaniada lui Oprescu...
    • +1 (1 vot)    
      Dati-i si Internet sa vada commenturile ! (Vineri, 9 aprilie 2010, 13:31)

      romanasu [anonim] i-a raspuns lui dadan

      si niste mesaje cu cod de reincarcare sim, ca la cate telefoane da acum de disperare.. o avea nevoie...

      intrebare: asta e romulan ?