Gabriel Berca: 60-70% dintre primarii si viceprimarii liberali din Bacau ar putea demisiona din PNL si trece la PDL

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 6 aprilie 2010, 17:45 Actualitate | Politic


60-70% dintre primarii si viceprimarii liberali din judetul Bacau ar putea demisiona din PNL si trece la PDL, a declarat, marti, pentru Mediafax, Gabriel Berca, senator de Bacau, ce si-a anuntat, marti dimineata, demisia din PNL. Berca a confirmat ca a inceput acum 10 zile discutiile cu Vasile Blaga si Gheorghe Flutur si sustine ca "s-a dorit" plecarea sa din PNL.
  • "Va spun sincer, vor fi destul de multi oameni care vor merge cu mine. Pe mine nu ma intereseaza sa mearga strucuturi foarte multe, adica primari si viceprimari. Aici ii dau dreptate deputatului Banu, aproximativ 60-70% dintre ei probabil ca vor face acest pas", a afirmat Gabriel Berca, rugat sa comenteze declaratiile deputatului Mihai Banu, si el proaspat demisionar din PNL, potrivit caruia 60% din "reteaua electorala" a PNL Bacau va parasi filiala liberala si va trece la PDL in urmatoarele saptamani.
  • "Discutiile au inceput in momentul in care am simtit ca nu mai pot face nimic in PNL de a mai ramane. Am stat pana in ultimul moment si am incercat sa gasesc o solutie. Locul meu era in PNL. Eu m-am indentificat foarte bine cu acest partid anii trecuti. Din pacate, acest lucru nu s-a mai intamplat si acum. Parerea mea sincera este ca s-a dorit plecarea mea din PNL si le-am oferit aceasta satisfactie", a adaugat Gabriel Berca.
  • Gabriel Berca a lasat sa se inteleaga ca una dintre nemultumirile sale in PNL a fost legata si de liderul organizatiei de Bacau a partidului, Romeo Stavarache: "Nu vreau sa arunc cu noroi in fostii mei colegi, dar marginalizarea mea... In momentul in care eu am inceput sa am vizibilitate nationala si sa ma exprim la nivel central din partea PNL, probabil ca exista teama unor sefi de organizatii judetene ca li se ia locul. Incet, incet lucrurile au degenerat si s-a incercat marginalizarea mea. Eu nu fac politica cu pumnul in gura, sa fie bine inteles. Ma voi exprima la fel de ferm si in cadrul PDL, cu aceeasi vehementa cum m-am exprimat, in sensul bun al cuvantului, in PNL. Contest lipsa de democratie din organizatie. Toate deciziile se luau in cercuri restranse, iar parlamentarii nu mai insemnau absolut nimic".
  • Intrebat daca presedintele PNL Crin Antonescu i-a cerut sa se mai gandeasca si sa ramana in partid, Gabriel Berca a raspuns negativ: "Nu. A fost o discutie in care i-am urat «Paste fericit» si i-am spus ca, indiferent de carierea mea politica, il voi respecta ca om. I-am multumit, i-am urat «Sarbatori fericite». Asta a fost toata discutia. Lucrurile astea se cunosteau in general, nemultumirile. Nu acuz pe nimeni, asa a fost sa fie, asa ca fie".
Senatorul Gabriel Berca si deputatul Mihai Banu au demisionat, marti dimineata, din PNL si au anuntat ca urmeaza sa se inscrie in PDL.


Citeste mai multe despre   


















2145 vizualizari

  • +6 (18 voturi)    
    crin (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:58)

    cristi_an [utilizator]

    a distrus pnl-ul..
    • -2 (18 voturi)    
      N-a fost Crin, (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:25)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      A fost alt individ,care a mai spart odata PNL-ul...
      • +4 (8 voturi)    
        crin a fost doar marioneta.. (Miercuri, 7 aprilie 2010, 0:03)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Creator

        papusarul de serviciu zis patriciu s-a mutat in tzari mai amarate.. n-a putut sa cumpere romania. acum s-a reorientat catre georgia...
    • +8 (20 voturi)    
      . (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:11)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Nu Crinela e de vina ci aceia care l-au lasat sa distruga si sa faca ce-l taie capul. Nu e vina ta cand esti votat de doua ori desi calitatile de bun lider iti lipsesc . Nu poti sa ai pretentii. Grupul PNL a scazut cu 25% de cand e Crin presedinte. In acest fel PNL ajunge sa aiba pana la urmatoarele alegeri un grup mai mic decat cel al UDMR-ului, al independentilor sau chiar si al minoritatilor.
  • +7 (19 voturi)    
    Armata caporalului Antonescu... (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:59)

    gura rea [anonim]

    Intai a ramas fara benzina,apoi a ramas fara propaganda si acu ramane si fara soldati !
    "Asa a fost sa fie ..asa sa fie ! "
  • -1 (13 voturi)    
    ce usor (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:06)

    adrian [anonim]

    ce usor se schimba opiniile politice a 60-70% din primarii pnl. si culmea, deodata si in aceeasi directie. succese. (ce naspa suna succese - ma obisnuisem cu succesurile)
    • 0 (6 voturi)    
      Opiniile politice (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:49)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui adrian

      nu se schimba usor, majoritatea romanilor se nasc si mor cu aceleasi opinii politice de stanga sau de dreapta indiferent de cine-i la putere. Cum sunt si patimasi, la centru gasim o parte neglijabila.

      In politica insa se pare ca nu sunt romani, politicienii isi schimba naravurile politice dupa cine-i la putere.
  • +4 (12 voturi)    
    demisii (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:32)

    PNL-ist [anonim]

    Devine tot mai evident faptul ca in PNL exista o problema de comunicare. Am cunoscut o parte dintre cei care au migrat de la opozitie catre putere. Au o caracteristica comuna si anume aceea de a fi oameni de actiune, care decat sa faca o opozitie pasiva, adica sa stea degeaba in parlament, isi asuma o guvernare intr-o perioada de criza, lucru deloc usor. Aceasta problema a migrarilor e una mult mai complexa care trebuie analizata dincolo de anumite interese personale. Intr-o masura mare este si vina conducerii partidelor din care respectivii parlamentari pleaca. Ma intreb: Care era procentul dezertarilor din PNL daca presedintele partidului ar fi fost Tariceanu?
    • +4 (10 voturi)    
      ... (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:01)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui PNL-ist

      Daca ajungea presedinte Tariceanu... eu cred ca am tot am fi asistat la dezertari, insa din bisericuta cealalta. Si nu inspre PDL ci inspre PSD. Inclusiv Crin, pe care nu il vad sincer sa aiba putinul obraz necesar ca sa treaca in spate, spre deosebire de, iata, Geoana.
      • +2 (4 voturi)    
        Geoana (Miercuri, 7 aprilie 2010, 8:38)

        ela [anonim] i-a raspuns lui Aph

        a fost trimis putin in spate nu a plecat de bunavoie.Ar cam fi timpul ca acest Crin sa fie batut de bruma....
  • -1 (13 voturi)    
    Ho, ba, nu dati navala! (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:35)

    Sarsaila [anonim]

    Ce lingai, frate!.... Daca tine tot asa o sa treaca base la PSD, unde n-o sa mai fie nimeni.. va fi BASE-PSD. hehehehe.... Ce panica, ce spaima... fugitzi minca-v-as!
  • +3 (7 voturi)    
    PNL Teleorman=Niste Tzarani (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:45)

    Expert [anonim]

    La PNL-Teleorman, niste tzarani oportunisti, au adunat totzi frustratzii din judetz, dandu-le diferite servicii, i-a apucat liberalismul pe totzi
  • +3 (9 voturi)    
    sic transit (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:55)

    pb80tm [anonim]

    cine seamana vant culege furtuna. incet incet dispare si pnl. de ce? pt ca a pierdut coloana vertebrala, demult. s-a dopat cu "orientari" politice conjuncturale si a adunat oameni slabi care au invatat migratia. e o zicala romaneasca veche "sa faci din cacat bici si apoi vrei sa si pocneasca"
    @adrian
    care opinii politice?? culmea ar fi fost sa migreze catre pntcd. tu unde ai migra la portofelul pdl sau claxonul psd? primari nu-s niste blogari plini de corectitudine, ei au in spate oameni la care trebuie cel putin sa le puna borduri. asa ca sugestia cu pdlei mascati in pnlisti nu tine. sunt niste pnlei diperati la care pdleu le arata licuriciu de la capatul tunelului. cel putin pt urmatori 4 ani prima culoare din curcubeu este portocaliu, naspa da asta e.
    • -1 (3 voturi)    
      Se poate! (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:14)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui pb80tm

      Ia exemplu de la Caragiale care a facut din politica noastra romaneasca o arta care plezneste si acum de ropote de aplauze la fiecare reprezentatie.

      O fi politica romaneasca plina de rahat insa unul iscusit ar putea s-o transforme-n bici daca l-ar alege ca mentor pe Caragiale.
      • +1 (1 vot)    
        politica arta la noi? (Marţi, 6 aprilie 2010, 21:49)

        pb80tm [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        arta lui Caragiale sunt pamfletele la adresa politicii. maestrul n-a facut arta din politica. alt motiv pt care Caragiale este actual este ca pnl era figurant si pe scenele din timpul sau. d'aia e momentul sa RIP, sa putem sa-l lasam si noi pe nea Iancu sa-si odihneasca oasele.
  • -1 (7 voturi)    
    Dezamagire (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:11)

    odorica ion [utilizator]

    Pentru mine este o mare dezamagire, mai ales d-nul Berca.
  • -2 (8 voturi)    
    Sa tot votezi.... (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:23)

    Popa Mihail Ioan [anonim]

    Am votat cu PNL-ul in Bacau la parlamentare (evident ca am votat si cu Antonescu, dar nu pentru ca era PNL-ist ci pentru ca, in opinia mea, era candidatul ce ar fi meritat sa castige), iar acum, pe votul meu si al multor altora, aceasta vita se duce sa suga de la Basescu?

    Nu cred ca voi mai vota vreodata, mi se pare inutil, atat timp cat un asemenea individ nu da nici un rahat zburator pe niste mii de voturi, respectiv pe faptul ca niste mii de oameni au votat o anumita tabara, cu o anumita atitudine, o atitudine evident anti PDL si Basescu.

    Mesajul transmis de acest pupincurist este unul foarte clar: tupeul, smecheria si lipsa oricarei forme de moralitate sau modestie sunt cheia succesului.

    Putea sa treaca la independenti, macar asa, de aparenta, dintr-un oarecare respect pentru idiotii care l-au votat, dar evident ca este incapabil sa intealaga notiunile de respect, moralitate, onestitate etc.

    Nu i se poate cere nimic, dar nici de la mine, personal, nu va mai primi vreodata un politician ceva in afara de flegme.
    • -1 (3 voturi)    
      Asteptati ca o sa aveti si alte surprize! (Marţi, 6 aprilie 2010, 20:55)

      DAN [anonim] i-a raspuns lui Popa Mihail Ioan

      Cand cineva a spus candva ca mamaliga nu explodeaza noi am sarit ca arsi.
      Cata dreptate aveau acele persoane. Santem un popor demn de toata mila.
      Am trait cu speranta ca am scapat de un dictator si ca totul se va transforma in lapte si miere.
      Cu ce ne-am ales: cu un nou carmaci care nu stie decat sa dezbine si sa domine.
      O sa spuneti ca este baiat destept.
      Probabil ca aveti dreptate dar cu ce pret!
      Acest popor ori va fi un popor izolat in UE asa cum eram in CAER ( numai noi eram Gica Contra) ori vom fi cobaii marilor puteri.
      Saraca aceasta tara de la Titu Maiorescu nu a mai avut niciun politiciam de valoare.
      Suntem un popor barbar. Nu stim sa ne respectam unii pe altii, nu stim sa iertam, sa fim intelegatori unii cu altii.
      Ne place tradarea, iubim lasitatea.
      Probabil ca trebuia sa plec de mult din aceasta tara.
      Din pacate este destul de tarziu, singurul lucru pe care-l mai am de facut este sa asist la spectacol.
      Si credeti-ma ca "el comandante" o sa dea spectacolul pe care-l doriti.
      Asa cum am mai spus sa aveti grija ca pretul biletului sa nu fie prea mare!
      In rest s-auzim numai de bine!
  • -4 (10 voturi)    
    cu stupoare (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:27)

    King Crimson [utilizator]

    ma uit cata satisfactie este la PDL si, mai ales, la cei ce comenteaza pe net, cand dezerteaza cate unul de la PSD si, mai ales, de la PNL. Deranjeaza atat de mult ca mai sunt CATIVA OAMENI in tara asta care nu vor sa iubeasca un marinar si oameni ca imbogatiti ca Udrea si Blaga? Ati vrea 80% in Parlament? 90% ? Cu cat v-ati multumi? il vreti pe Crin plecat? Nu veti reusi. Omul asta nu iubeste puterea, nu traieste pentru putere, de aceea nu e atacabil. Multumiti-va cu caractere gen Berca.
    • +2 (4 voturi)    
      nu-l vrem plecat, bre (Marţi, 6 aprilie 2010, 23:00)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui King Crimson

      dar tipul e dus, oricum =)) cica umbla alaturi de frumosii lumii =)) =)) In plus m-am lamurit de ceva interesant citind comentariul dumitale: cat timp exista din astia ca 'mneata va exista si partidul ofiliturii cu pricina! am zis!
    • +1 (5 voturi)    
      ODORICA,POPA MIHAIL IOAN, DAN si KING CRIMSON (Miercuri, 7 aprilie 2010, 0:27)

      George [anonim] i-a raspuns lui King Crimson

      Vadim,Funar vor intra in istoria comica a tarisoarei Romanica! antonescu?patriciu? Masinile de gunoi va ridica si pa voi spre ghena politikiei romanesti ,talibano-cretine !(recte pnl la urmatoarele alegeri:4,95%,by-by parlament,by-by norica cu ratzushtele tale:MAC,MAC!)
  • +7 (11 voturi)    
    Nici PDL nu este un partid perfect, dar,... (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:35)

    Rescatorul [anonim]

    fata de PSD si PNL, care au distrus societaea romana, care tin pe romani in saracie si inapoiere de 20 de ani, infratite, in continuare, in rau, trecerea la PDL este singura solutie onorabila si de bun simt pentru politicienii care inca mai cred in reformarea, modernizarea si civilizarea Romaniei. "Noi vrem respect", nu-i asa?
    • -1 (1 vot)    
      Preferinte (Marţi, 6 aprilie 2010, 20:05)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      Eu unul prefer o politica imorala care imi creste nivelul de trai unei politici moraliste care imi scade nivelul de trai.

      Totusi cum putem avea in Romania o politica normala, morala? Romanii ar trebui sa accepte ca obiceiurile noastre sunt normale si morale si gata, s-a rezolvat problema; cat timp ne-o mai trebui sa ne acceptam pe noi insine asa cum suntem?
    • 0 (4 voturi)    
      reforma pdl (Marţi, 6 aprilie 2010, 21:25)

      miki [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      esti fara rusine.
      • +1 (1 vot)    
        Fara rusine.... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:30)

        Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui miki

        sunt cei care, timp de 20 de ani, nu au facut nimic si au transaformat Romania intr-o tara saraca si inapoiata, mai rau ca pe vremea lui Ceasca. Vrei sa-ti spun cine sunt aia? Cine a condus Romania, direct si in diferite combinatii din 1990 incoace? Si mai ales aia care s-au combinat cu PSD ca sa nu fie alungati de la guvernare. Ai singur raspunsurile.
    • 0 (4 voturi)    
      partid de hoti (Marţi, 6 aprilie 2010, 23:39)

      misu [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      PDL este un partid de hoti si de jigodii care promoveaza nonvalorile. Reformarea dupa PDL repreyinta subjugare economico-financiara fata de FMI si altii ca ei.
  • -1 (7 voturi)    
    asta e.... (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:43)

    cata [anonim]

    nu a mai suportat sluga lui stavarache regimul..... asta dupa ce s-a ajuns normal. vrea omul mai mult, mai bine si mai repede e ok. sa fie sanatos. problema e ca ne indreptam din nou spre un partid unic. la ce nivel au primarii de comuna (daca un senator are un asemenea comportament....nu ca ar fi o diferenta mare intre ei...) si in disperare din cauza lipsei de fonduri vor trece ca oile la partidul unic... nu ca vor primi si ceva fonduri ca nu sunt...au papat tot flamanzii astia.... personal cred ca nu mai are rost sa mergem la vot. tot pacaliti scrie pe noi.
  • +1 (5 voturi)    
    Care va fi soarta PNL ? (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:47)

    cornel [anonim]

    Cu politica actuala a PNL , acesta se va dozolva in PSD.
    Are vreunul dintre dvs.impresia ca actualulPNL duce o politica liberala ?
  • -1 (1 vot)    
    "S-a dorit"... (Marţi, 6 aprilie 2010, 20:28)

    Dani [anonim]

    Expresia asta a fost inventata pe vremea lui Ceasca pentru a ascunde ca de fapt "dorinta" era, de fapt, o idee interesata a lui tovarasu'
  • -1 (7 voturi)    
    Demisii... (Marţi, 6 aprilie 2010, 20:49)

    Mihai [anonim]

    Asta se intampla cand acesti nerusinati ( berca si banu) nu mai au ce ciolan sa roada... Si acum trec la pdl pt. ca sunt acum la putere. Rusinica.....
  • 0 (2 voturi)    
    ce dea dezertori (Marţi, 6 aprilie 2010, 22:11)

    pb80tm [anonim]

    ce tradatori berca, banu astia sa fuga la pdl... . oare cati or mai fi ca ei? si ganditiva e primul an al lui base, mai sant 4. cum mai strange marinelu cureaua bugetelor cum mai sar cativa pnlisti in barca pdl. da daca toti sunt asa de tradatori? daca ramane antonescu singur? un adevar incontestabil astia (si alti ce vor urma) au fost/sunt pnlisti. cata tragedie in pnl cand descopera ca e format din tradatori. pacat ca nu-i cunoasteti inca sa-i injurati. pacat ca nu i-ati cunoscut inainte ca sa nu-i fi votat. sincer ma bucur daca ar disparea pnl de pe scena politica, pt ca prea multi adepti sunt tepuiti. da ce gasca strange base in pdl? toate scursorile. va dati seama ca dezintegrarea pdl va fi mai rapida?
  • 0 (6 voturi)    
    functii (Marţi, 6 aprilie 2010, 22:18)

    membru de partid in opozitie [anonim]

    Evident ca viata in opozitie este grea. Dar ma intreb de unde va avea pdl functii pentru toti dezertorii din opozitie ca de ideologie oricum nu poate fi vorba? Si de unde bani la bugetul de stat pentru atatea guri flamande? Succesul pdl in privinta atragerii de voturi de la asa zisii independenti va fi de scurta durata. Dupa aceea se va intra pe fagasul cunoscut, ordonante de urgenta la norma pentru ca nicio lege nu va mai trece prin Parlament din lipsa de cvorum. 2010 nu pare mai bun decat 2009. Aceleasi discutii legate de incheierea unui nou acord cu FMI si evident un nou imprumut pentru plata salariilor si pensiilor care in pofida discutiilor nu s-au diminuat deloc. Investitii inghetate, platim serviciul datoriei si atat. PNL nu a fost votat pentru Crin sau Calin sau dezertorii de mai sus, ci pentru ideile liberale in sine. Va lua voturi si in 2013, din acelasi motiv. Pdl va fi uzat de o guvernare paguboasa iar psd nu reprezinta o alternativa pentru toata lumea. De-asta exista pnl!
  • 0 (2 voturi)    
    din Bacau (Miercuri, 7 aprilie 2010, 8:35)

    elis [anonim]

    practic pnl in Bc nu este decat o rampa de lansare pt.Stavarache pe care nu l simiti ca este primar decat atunci cand sunt alegeri cand se manifesta in scris pt.fiecare om in parte la domiciliu.Are o fituica care o face din banii primariei si isi anunta "marile realizari".Daca dl Berca si Banu vor arata ca au putin respect pt.oameni sigur vor avea succes in alegerea facuta.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce pleaca pnelistii? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:15)

    Miki [anonim]

    Pleaca numai de uratul actualei conduceri. Ce poate oferii Crinut-Norica-Fenechiu in afara de gargara smekera ?
  • 0 (0 voturi)    
    turma (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:19)

    naty [anonim]

    efectul de turma este la moda in romania
    aceasta este o lectie pentru partide pentru a pune pe lista oameni cu caracter si nu oprortunisti de doi bani
    eu nu am vazut ca somitati in anumite domenii sa se mute dintr-un partid in celalalt
    aceasta esr\te cheia
    nu mai puneti pe lista papusari