Candidatura lui Remus Cernea, respinsa de Biroul Electoral Municipal

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 6 aprilie 2010, 12:32 Actualitate | Politic


Biroul Electoral al Municipiului Bucuresti (BEM) a respins marti candidatura in calitate de independent a lui Remus Cernea, pentru ca nu respecta conditiile impuse de lege, a declarat  Iulian Ivan, purtatorul de cuvant al biroului electoral, citat de Agerpres.

Dosarul de inscriere a candidaturii lui Remus Cernea, ca independent, la alegerile partiale din 25 aprilie pentru Colegiul 19, a fost depus la sediul BEM duminica seara, cu patru ore inainte de expirarea termenului de inscriere in cursa electorala.

Iulian Ivan a explicat ca Remus Cernea nu a respectat nicio conditie de inscriere.

"El nu a avut depusa la dosar nici lista de sustinatori, nici taxa de depozit de 3.000 lei drept garantie pentru participarea la alegeri si nici nu face parte dintr-un partid cu reprezentare parlamentara", a spus Ivan, precizand ca si in aceste conditii Cernea ar putea contesta in 24 de ore la Tribunalul Municipiului Bucuresti decizia BEM.

"Apoi, daca in continuare insista poate face recus la Curtea de Apel. In aceste conditii, noi putem sa spunem ca vom anunta candidaturile definitive pe 11 aprilie, cand expira aceste termene de contestare", a adaugat Iulian Ivan.

La alegerile partiale din 17 ianuarie care au avut loc pentru Colegiul 1 din Bucuresti, Remus Cernea a atacat la Curtea Constitutionala Legea electorala, apreciind-o drept neconstitutionala. Curtea a respins atunci sesizarile venite din partea lui Remus Cernea, candidat din partea Partidului Verde la acele alegeri.

Alegerile partiale se organizeaza pe 25 aprilie pentru fotoliul de deputat devenit vacant dupa ce fostul lider conservator Daniela Popa a demisionat din functie si a optat pentru calitatea de membru in Comisia de Supraveghere a Asigurarilor.

Teo Trandafir candideaza din partea PD-L iar din partea Partidului Conservator, Liliana Minca, pentru care si-a anuntat sustinerea si PSD.


Citeste mai multe despre   


















3103 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    baiatu asta (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:37)

    Ghita [anonim]

    stia de vreo 2 luni ca nu poate candida, dar deh... trebuie sa isi ia aura de victima a constitutiei...
    • +7 (15 voturi)    
      nici eu nu inteleg (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:09)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      nu inteleg cum vrea cernea sa reformeze clasa politica sau sa vina cu o alternativa la ceea ce avem. mahalagisme si nerespectarea legii aveam si pana la el. eu inteleg ca legea este nedreapta. si poate stiind ca nu-ti vor aproba candidatura sa nu platesti 3000 de lei degeaba dar de ce lipseste lista de sustinatori? inainte de toate legile, bune sau rele, trebuies respectate. asta daca vrem sa fim modele pentru societate. asa ca cernea ar fi facut bine sa depuna lista de sustinatori, banii ceruti (banuiesc ca sustinatorii puteau face o cheta de 3000 de lei) si apoi, dupa respingerea candidaturii putea merge si pana la haga. nu inteleg de ce nu a facut asa. mai ales ca a mai avut o candidatura respinsa. de ce atatea mahalagisme? nu ne ajungeau 2 mahalagioace care candideaza?
      • +3 (5 voturi)    
        Bagatul in seama (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:55)

        Observatorul [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Remus Cernea nu are nici o meserie. De ani buni de zile traieste exclusiv din fonduri ONG, finantandu-si atat cumparaturile de la supermarket, cat si vacantele.

        Vizibilitatea este esentiala in obtinerea de fonduri ONG pentru proiecte publice sau personale. E necesar, deci, sa te bagi in seama constant, altfel nu se uita nimeni la tine.

        Pacat ca e singurul din Romania care face asemenea chestii. Ar trebui mai multi tineri sa se bage in seama, unii chiar ar merita.
        • -2 (4 voturi)    
          Laude pentru incercare (Marţi, 6 aprilie 2010, 20:43)

          Agasant [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

          Pana una alta, omul are meritul de a incerca. Mai rar candidati cu plete si tricouri rock - un semn binevenit. E bine sa se vada ca nu trebuie sa fii alde Vanghelie ca sa candidezi.
        • 0 (2 voturi)    
          perpetuarea speciei (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:26)

          ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui Observatorul

          Perpetuarea speciei de parlamentar corupt prin refuzarea candidaturii oricarui individ care nu face parte din sistemul ticalosit.

          Si mai vad ca ati primit si o gramada de plusuri pentru tampeniile pe care le-ati scris.

          Cum sa votam noi cu un ONG-ist incompetent??.... spaima Romaniei... un om care va duce Capitala de rapa.. va face praf tot ceea ce adevaratii conducatori ai Bucurestiului au realizat pe parcursul domniei lor.

          Remus Cernea este un profitor cu candidaturi respinse. Pai cum sa-l votam noi pe el cand putem alege intre doua simboluri ale civilizatiei Romanesti.

          NU CEDA REMUS!!!
    • -2 (12 voturi)    
      esti pe langa (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:22)

      Viorel [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      vezi ca nu stii despre ce vorbesti: constitutia ii da voie. Ceea ce fac astia cu legea electorala este o incalcare grava a drepturilor civile.
      Nu lega treaba asta de cernea, nu are legatura cu el: orice roman care nu este membru de partid parlamentar nu poate candida. Este nedemocratic.
      • +3 (9 voturi)    
        este vorba de un loc (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:39)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui Viorel

        care a devenit liber, nu un loc pentru care poate aplica oricine ... buna sau rea stia ca nu poate candida, nu inteleg de ce nu isi ocupa timpul sa nu mai fie un asistat social ci prefera sa aleaga variante clarificate doar ca sa caute nod in papura la acestea ...
      • +5 (9 voturi)    
        ba chiar foarte democratic (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:52)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Viorel

        a candida nu este un drept natural ce trebuie asigurat si protejat de stat ci un proces in care trebuie sa te califici. Conform acestei logici strambe si retardatii mintali sau puscariasii ar trebui lasati sa candideze. In afara de circari cum este Cernea ce doreste doar reclama nimeni nu contesta legile ce nu permit oricarui neavenit de pe strada sa candideze. Si asa sunt mult prea putine obstacole legale si tot felul de mazete electorale (Cernea, Becali, CVT...) candideaza cu toata nesimtirea ba mai cer si bani de la stat sa le fie satisfacute fanteziile electorale. Democratia si anarhia nu sunt acelasi lucru. Democratia are nevoie de legi strice pentru ca acei ce o dispretuiesc sa nu isi bata joc de ea.
        • -1 (7 voturi)    
          este drept constitutional (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:30)

          Viorel [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          este un drept garantat de Constitutie, chiar daca nu iti place.
      • +5 (7 voturi)    
        Ai mai scris acelasi comentariu. (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:54)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui Viorel

        Nu ai deloc imaginatie si nici cunoastere a legii. Esti pe auzite. Oricine are dreptul de a alege si de a fi ales insa conform legii. Asta implica anumite regului. La presedintie ii trebuie un partid "in spate" si un numar de semnaturi - asta nu inseamna ca te impiedica ineva sa candidezi - indeplineste CERINTELE si poti candida.
        • 0 (2 voturi)    
          cel mai bine cititi (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:28)

          Viorel [anonim] i-a raspuns lui Audit

          ARTICOLUL 37
          (1) Au dreptul de a fi aleşi cetăţenii cu drept de vot care îndeplinesc condiţiile prevăzute în articolul 16 alineatul (3), dacă nu le este interzisă asocierea în partide politice, potrivit articolului 40 alineatul (3).
          • +1 (1 vot)    
            Si care sunt (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:33)

            Audit [utilizator] i-a raspuns lui Viorel

            conditiile din at. 16 alin. 3???
      • +4 (8 voturi)    
        da? (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:00)

        veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Viorel

        baiatul asta, Cernea e cumva cel care l-a sustinut pe prostanac in turul 2? daca da, atunci eu il rog frumos sa se lase de politica, pentru mine nu-i decat un rateu...
        • -2 (4 voturi)    
          ce sa inteleg? (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:04)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui veninusrl

          ca in ochii tai portocalii sunt 5.000.000 de rateuri si 5.250.000 de oameni destepti?
          • +3 (5 voturi)    
            nu! (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:00)

            veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui adrian

            intelege n-au fost 5 000 000 de catindati endependenti care sa-l sustina pe prostanac si indirect retele stil voicu, in turul 2! poti sa intelegi asta sau creierul tau spalat cu rosu nu-ti permite?
      • +1 (1 vot)    
        Sa nu exageram (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:08)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Viorel

        Doar la alegerile partiale au voie doar membrii partidelor parlamentare, la alea generale au voie. Deci e o mica incalcare a drepturilor civile, da' hai sa nu generalizam. Oricum, legea asta nu ar trebui sa fie constitutionala, nu ar trebui ingradit dreptul cetatenilor de a candida.
        • -1 (3 voturi)    
          mica incalcare? (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:32)

          Viorel [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          cel mai tare argument de pana acum: este incalcare da mica :))))), deci acceptabila.
          somnul natiunii naste monstrii.
          • +2 (2 voturi)    
            Sa nu-ti plesneasca vreo vena! (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:35)

            Audit [utilizator] i-a raspuns lui Viorel

            Ai grija. Sau tu esti fix Remus?
      • +2 (4 voturi)    
        asa e legea! (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:18)

        meticulos [anonim] i-a raspuns lui Viorel

        sa presupunem ca partidul PZZ nu a reusit sa intre in parlament (n-a facut 5% la scutin). Admitand o candidatura si un succes la o alegere partiala acest PZZ ar intra in parlament (pe o cale ocolita)!?! Cred ca limitarea la prtidele prezenta in parlament (adica acelea care au facut pragul) este foarte corecta.
        • -1 (1 vot)    
          parlamentul (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:46)

          Viorel [anonim] i-a raspuns lui meticulos

          tu ai avea dreptate daca parlamentul ar fi format din reprezentantii partidelor, dar el este format din reprezentantii alegatorilor (poporu, ca sa zic asa).
          Alegatorii trebuie sa poata sa aleaga pe cine cred ei ca ii reprezinta.
      • +1 (3 voturi)    
        Corect (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:28)

        Max [anonim] i-a raspuns lui Viorel

        Nu stiu de ce Curtea Constitutionala a spus ca legea este constitutionala si cum a explicat decizia. As vrea ca hotnews sa publice justificarea oficiala a CC. In constitutie avem:

        ARTICOLUL 37
        (1) Au dreptul de a fi aleşi cetăţenii cu drept de vot care îndeplinesc condiţiile prevăzute în articolul 16 alineatul (3), dacă nu le este interzisă asocierea în partide politice, potrivit articolului 40 alineatul (3).

        (2) Candidaţii trebuie să fi împlinit, până în ziua alegerilor inclusiv, vârsta de cel puţin 23 de ani pentru a fi aleşi în Camera Deputaţilor sau în organele administraţiei publice locale, vârsta de cel puţin 33 de ani pentru a fi aleşi în Senat şi vârsta de cel puţin 35 de ani pentru a fi aleşi în funcţia de Preşedinte al României.

        ARTICOLUL 16
        (1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.

        (2) Nimeni nu este mai presus de lege.

        (3) Funcţiile şi demnităţile publice, civile sau militare, pot fi ocupate, în condiţiile legii, de persoanele care au cetăţenia română şi domiciliul în ţară. Statul român garantează egalitatea de şanse între femei şi bărbaţi pentru ocuparea acestor funcţii şi demnităţi.

        (4) În condiţiile aderării României la Uniunea Europeană, cetăţenii Uniunii care îndeplinesc cerinţele legii organice au dreptul de a alege şi de a fi aleşi în autorităţile administraţiei publice locale.

        ARTICOLUL 40
        (1) Cetăţenii se pot asocia liber în partide politice, în sindicate, în patronate şi în alte forme de asociere.

        (2) Partidele sau organizaţiile care, prin scopurile ori prin activitatea lor, militează împotriva pluralismului politic, a principiilor statului de drept ori a suveranităţii, a integrităţii sau a independenţei României sunt neconstituţionale.

        (3) Nu pot face parte din partide politice judecătorii Curţii Constituţionale, avocaţii poporului, magistraţii, membrii activi ai armatei, poliţiştii şi alte categorii de funcţionari publici stabilite prin lege organică.

        (4) Asociaţiile
        • +2 (4 voturi)    
          circ gratis (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:18)

          io [anonim] i-a raspuns lui Max

          esti sigur ca ai citit cu atentie?
          ART.16 (3):
          "Funcţiile şi demnităţile publice, civile sau militare, pot fi ocupate, în condiţiile legii ..."
          stii ce inseamna "in conditiile legii"?
          Cernea se da in stamba ca sa-si mai creasca rating-ul ...
          cam atita stie si poate ...
          vezi episodul cu dat foc la camasa in public ...
          • 0 (2 voturi)    
            E vorba de un principiu (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:06)

            Max [anonim] i-a raspuns lui io

            Nu ma intereseaza cine e sau ce face Cernea. Nu despre el este vorba aici ci de un principiu si anume ca o candidatura este respinsa chiar daca cerintele enumerate in constitutie (legea suprema a statului roman) sunt respectate.
    • +1 (1 vot)    
      de ce? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:27)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      De ce oare deranjeaza un candidat din afara spectrului politic?
      Nu cumva alegatorii ar trebuii sa decida daca mai doresc sau nu sa vada si alte figuri politice.
      Pe mine actuala clasa politica m-a dezamagit. Daca imi spuneti si mie care este PROGRESUL SOCIETATII in acesti 20 de ani de guvernare asa zis democratica MA SUPUN! dar atat timp cat sunt indemnat "SA TRAIESC BINE" fara bani, pentru mine este un regres. Treaba este ca sunt multi oameni in situatia mea si inemnati la ni sacrificii.
  • +3 (11 voturi)    
    _ (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:51)

    mengsk [anonim]

    Remus Cernea face trolling
  • +4 (10 voturi)    
    Remus Cernea (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:08)

    vlad [anonim]

    Este un baiat cu parul lung.Si atat.
    • -2 (2 voturi)    
      nu conteaza cat de lung ai parul (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:43)

      cc [anonim] i-a raspuns lui vlad

      ...ci conteaza ce si cum gandesti ...

      Apropo, omul are dreptate. Constitutia nu limiteaza candidatura doar pentru cei care au o anumita avere...cum era pe timpuri...
  • 0 (10 voturi)    
    O parere (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:11)

    caplimpede [utilizator]

    Dl Cernea Remus are nevoie de un sfatuitor intelept si de o persoana care sa-i vindece orgoliul inflamat. In cazul domniei sale, tineretea nu e suficienta ca sa-si doreasca un loc in parlament. I-am studiat aparitiile publice si am ramas mahnit, deceptionat, dezamagit. Ar face bine sa-l descopere pe Dumnezeu sau, cel putin, sa ne dea un semn ca nu s-a asezat definitiv in zona ateismului.
  • +1 (11 voturi)    
    Bani (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:14)

    Alex [anonim]

    Decat sa depuna garantie 3000 RON,maibine ia un bilet de aviob la Amsterda, se duce intr-un spice shop si trage ceva din tziagra fara tutun. poate viseaza ceva mai frumos, gaseste ceva adepti, un Partid Inetrnational al Neintelesilor.
    Jorcurile au fost facute,Remise ! Assta e . N-am bagat lustratia cand trebuia, te lupcti cu Komunistii. Pana una -alta nu ai nici o shansa, la nici o alegre, intelegi sau continui sa te faci de ras ? Legea e lega in vigaore si se respecta, fie ca palca , fie ca nu.
  • +3 (5 voturi)    
    asa si? (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:41)

    northrend [anonim]

    daca nu a respectat conditiile nu candideaza.

    daca avea lista si banii putea sa se vaite ref la legea electorala. cum nu le-a avut... ciocul mic si joc de glezne.

    apoi legea. o fi nedemocratica, o fi proasta, stramba, dar pe asta o avem.
    cine e nemultumit poate sa isi contacteze reprezentantul in parlament si sa propuna modificarea, sa se apuce de adunat semnaturi, etc.
    comentarii de pe margine e usor sa faci...
  • +4 (6 voturi)    
    independenta lui Cernea. (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:18)

    mircea [anonim]

    Nu am incredere in independenti,nici in parlament,nici in consiliile locale.Independentii sunt mai mincinosi ca politiccienii,pentru-ca neavand nici-o putere,se vor afilia dupa cum le cade zarul,iar promisiunile electorale sunt pura demogagie.Si pe urma nu suntem un trib ca sa fim condusi de un lider.Cernea ori este anarhist,ori redus mintal,ori grandoman.
  • +5 (5 voturi)    
    Constatari: (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:08)

    Pantera Roz [utilizator]

    1.Legea e proasta.Trebuie sa fii sustinut de un partid,sa depui 3000 de lei...O tampenie...2.Cernea e un "poet".Pai daca stii conditiile legale,lupta si fa scandal pt. schimbarea legii,nu insista ca boul sa candidezi impotriva legii,cand stii ca n-ai sanse...Vrea si omul sa fie vedeta de Cancan,cred eu.
  • +3 (3 voturi)    
    curiozitate electorala (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:44)

    mihaela [anonim]

    Sunt curioasa daca baiatul calculat (isi doreste notorietate atat prin tinuta cat si comportament,cu avantaje maxime si efort minim) se inscrie intr-o cursa electorala cu miza netelevizata intr-o functie de consilier local la Cucuietii din Deal,in eventualitatea vacantarii postului...