Remus Cernea se intoarce

de Dan Selaru     HotNews.ro
Marţi, 6 aprilie 2010, 10:10 Actualitate | Politic


Aseara, Remus Cernea si-a depus candidatura ca independent pentru locul in Camera Deputatilor din Colegiul 19. O sa aflam daca este si acceptata. Cred ca nu. Pentru ca la alegerile parlamentare partiale au dreptul sa participe doar partidele parlamentare care au depasit pragul parlamentar, scrie Dan Selaru pe blogul sau.

Care este logica unei asemenea masuri care ia un drept elementar unui cetatean? Mai ales ca intrat in Parlament din partea unui partid un parlamentar poate sa devina independent. Si avem cu zecile.

Dar daca intra un independent in Parlament si moare? De ce un alt independent nu are dreptul sa candideze?

Citeste continuarea si comenteaza pe blogul lui Dan Selaru.


Citeste mai multe despre   


















736 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    de ce ne punem asemenea intrebari fix in cazul (Marţi, 6 aprilie 2010, 10:31)

    îhh [anonim]

    lui remus cernea?
    mi se pare cel putin gretos scenariul bunului si activului "politician atipic" care, "cu riscul" degradarii imaginii sale, ne ia de manuta si ne educa intr-un mai inaltator si mai nobil spirit civic. proces in care, bineinteles, imaginea sa se imbunatateste de vreo 10 ori, iar spiritul nostru civic se imbunatateste fara nici o legatura cu 'mneasa. cat despre prostia noastra in the process, asta nu e masurata nicicum, asa ca farsa merge.
    personal, prefer luptatorii autentici cu morile de vant, de la cervantes sau unamuno citire, iar nu fantosele penibile. pana una alta, pink floyd exista bine mersi fara r. cernea, dar cel din urma nu ar exista fara pink floyd si pozele sale "hippy".
    • 0 (0 voturi)    
      Remus se mai reintoarce inca o data 2 (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:12)

      moi [anonim] i-a raspuns lui îhh

      Frate, iarasi tipul asta?!
      Nu intelege ca, totusi, exista o mica mare diferenta intre a fi politician (in adevaratul sens al cuvantului) si a fi un hippie anarhist (da, tot in adevarau sens al cuvantului)?
      • 0 (0 voturi)    
        Verzii in Parlament ! (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:06)

        PATRIOT [anonim] i-a raspuns lui moi

        Iar postacii platiti de partide au inundat netul, sa creeze o atitudine antiecologisti. Alo, Romania nu e a voastra :)

        In toate tarile care au atins un anumit grad de dezvolatere umana , VERZII SUNT IN PARLAMENT.

        Ar fi timpul ca si Romania sa aiba aprtide ecologiste puternice.

        GO Remus ! GO !
        • 0 (0 voturi)    
          propaganda ieftina (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:19)

          îhh [anonim] i-a raspuns lui PATRIOT

          1. nu sunt platit de partide
          2. nu am nici o treaba cu vreun partid
          3. la categoria "partide" presupun ca ar intra si "verzii"
          4. protejarea mediului mi se pare extrem de importanta, dar nu vad de ce tre' sa fii "verde" pt lucrul asta. parerea mea e ca te ajuta mai mult sa cunosti ceva chimie si biologie si sa ai si ceva constiinta - chestie care nu se prea intalneste la politicieni
          5. am facut filosofia si cunosc muzica buna, cu atat mai putin nu pot sa agreez datul in stamba al unui farsor penibil
      • 0 (0 voturi)    
        Prietene (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:20)

        On [anonim] i-a raspuns lui moi

        Deci prietene hippie anarhist nu exista decat la tine in creier, iar politician in adevaratul sens al cuvantului iarasi nu exista. Eu ma intreb: tu existi ?
  • +1 (3 voturi)    
    Cam tirziu cu ideile bune (Marţi, 6 aprilie 2010, 10:32)

    elena [anonim]

    Nu inteleg ce rost are sa facem atita filozofie pe tema asta. Este clar ca legea are niste hibe. Atunci cind a fost propusa si votata nu s-a plins nimeni. Cind a fost sa fie aplicata, au fost descoperite niste probleme. Solutia este simpla (ca si in cazul multor alte legi) - ai descoperit ca unele articole nu sunt acceptabile, le schimbi.

    Ce rost are sa facem proces de intentie celor care au propus-o si votat-o in aceasta forma. Asa cum dl. Selaru (si altii ca el, sau chiar mai experimentati in domeniu) nu i-au depistat hiba de la inceput, probabil ca tot asa nu au vazut-o nici cei care au scris-o. Prea multi destepti se arata dupa razboi. As fi preferat sa ii vad inainte, atunci cind se putea schimba mai usor ceva.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce filozofie ? (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:53)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui elena

      Cine face aici vreo filozofie pe tema asta ? Nu inteleg de ce te otarasti. E pur si simplu vorba de punerea in evidenta a hibelor de care vorbesti. Nu e o filozofie, este o hiba concreta. Eu unul m-am saturat de celebrele lamentari generale si stereotipe cu "clasa politica" corupta si care nu reprezinta poporul, si vreau in schimb propuneri concrete care sa rezolve probleme concrete ale legii. Si asta este una din putinele hibe concrete care a fost identificata.
    • 0 (0 voturi)    
      under a rock (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:41)

      Geo [anonim] i-a raspuns lui elena

      "Atunci cind a fost propusa si votata nu s-a plins nimeni"

      Yeah, right. If you've been living under a rock for the last few years.

      Doar din cauza ca tu nu ai auzit pe nimeni sa se planga (bravos presa romaneasca) nu inseamna nicidecum ca nu au existat enorm de multe voci care s-au plans de solutia jalnica data de Asociatia Pro-Democratia (dupa ce a fost cumparata cu sef cu tot de PNL).
  • -3 (5 voturi)    
    imi place de baiatul asta (Marţi, 6 aprilie 2010, 10:33)

    Sycka [utilizator]

    este perseverent si scoate in fata toate cariile ascunse ale conducerii de azi... care prin vorbe frumoase isi consolideaza monopolul pe tot ceea ce misca :)
    Tine-o tot asa!!!
  • -1 (3 voturi)    
    insista (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:25)

    arkon [anonim]

    Remus Cernea, asa tii la vedere mizeria asta de lege electorala !
  • 0 (2 voturi)    
    Cernea (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:45)

    Votantul fara vina [anonim]

    Am mai scris si data trecuta ca, daca in lege e prevazut clar cine poate candida intr-o astfel de situatie, nu vad de ce dl. Cernea mai insista. Tot cu ocazia precedentei tentative de candidatura l-am intrebat pe dl. Cernea, care a fost atitudinea lui fata de uninominalul propus de Basescu (care, daca nu ma insel, i-ar fi permis sa candideze acum), dar nu l-am auzit sa dea vreun raspuns. El vrea sa para un politician atipic, dar sfarseste lamentabil in atitudinea de "Gica contra" doar intr-o directie.
    Chiar daca nu-ti place un personaj politic aflat in functie, nagand orice vine de la acesta, numai sa pari "altfel", s-ar putea sa-ti dauneze...candidaturii.
    • 0 (0 voturi)    
      mai presus de lege (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:44)

      Geo [anonim] i-a raspuns lui Votantul fara vina

      Exista ceva care este mai presus de lege. O lege nu poate incalca drepturile fundamentale ale indivizilor de exemplu, orice lege care face acest lucru este nula de drept. O lege nu poate intra in contradictie cu Constitutia, acolo unde se intampla lucrul asta, poate fi atacata. Presupunerea mea este ca dl Cernea sustine o astfel de neconstitutionalitate in textul legii si de aceea insista.
  • 0 (0 voturi)    
    Remus Cernea (Marţi, 6 aprilie 2010, 11:52)

    Vizitiul [utilizator]

    Se intoarce de pe o parte pe ailalta adica se perpeleste :)