Elena Udrea: Acum nu sunt pregatita sa candidez la presedintie, Liviu Negoita ar putea fi propunerea PDL

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 2 aprilie 2010, 11:24 Actualitate | Politic


Elena Udrea, ministrul Dezvoltarii si Turismului, a declarat ca, la alegerile prezidentiale din 2014, candidatul PDL va fi cel care este cel mai bine clasat in sondaje. "Poate fi premierul Emil Boc, poate fi altcineva", a explicat Udrea in cadrul unui interviu acordat cotidianului Gandul, insa a precizat ca, in acest moment, Liviu Negoita, primarul Sectorului 3, este o varianta de luat in calcul.

In ceea ce-l priveste pe seful Executivului, acesta ar fi o solutie in cazul in care PDL va constata ca nu a iesit "erodat" din criza si din guvernare. Intrebata despre posiblitatea propriei candidaturi la presedintie, Elena Udrea a declarat: "Nu, categoric, nu. In acest moment nu sunt pregatita sa iau functia de presedinte al statului".

A precizat, insa, ca daca in urma cu doi ani ar fi fost intrebata daca este pregatita pentru functia de ministru, "va spuneam: categoric nu. Si acum va spun categoric da, in acest moment cred ca in calitate de ministru fac o parte din lucrurile care trebuie facute". "Nu vreau sa va dau un raspuns transant. Suntem mult prea devreme pentru a face astfel de judecati", a continuat Elena Udrea.

In ceea ce priveste viitorul actualului presedinte, ministrul a precizat ca, probabil, Traian Basescu se va retrage din politica dupa terminarea mandatului. "Totusi, atunci cand ai avut cea mai inalta functie in stat si ai avut performanta de a castiga alegeri de doua ori consecutiv, asa cum nu s-a mai intamplat si in conditiile de razboi total pe care l-a avut Traian Basescu, ce poti sa mai vrei de la Traian Basescu?", a declarat Udrea, adaugand ca "pasiunea pentru politica nu i-o va putea lua nimeni".


Citeste mai multe despre   
















1147 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    :))))) (Vineri, 2 aprilie 2010, 11:35)

    un roman [anonim]

    Cred ca a fost o gluma de 1 aplilie :)))))
    • +2 (2 voturi)    
      Nu a fost gluma de 1 aprilie (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:40)

      Costache2009 [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      A raspuns la unele dintre intrebarile unor cititori, dupa inspiratia de moment
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu (Vineri, 2 aprilie 2010, 14:43)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Mie personal imi place de doamna Udrea, dar desi l-am votat de doua ori pe Negoita optiunile mele nu-l mai au in vedere. A uitat complet de secorul trei. Daca vrea, pot sa ii fiu ghid pentru o jumatate de ora si ii ara cateva din nemultumirile majore ale mele ca cetatean.
      1) Nu mai avem trotoare sa circulam civilizat deoarece desteptii care au facut parcarile nu au luat in calcul ca masinile vor parca cu roata la bordura iar noi trebuie sa circulam pe strada;
      2) in fiecare zi copiii nostri cand merg la scoala, dar si alti adulti sunt fugariti de cainii vagabonzi marcati sau nemarcati. Oricum, catelele sunt bortzoase in marea lor majoritate desi ar fi trebuit sa fie sterlizate;
      3) ridicaturile pentru limitarea vitezei din dreptul scolilor si parcurilor au disparut. Domnule primar, scoala nu se muta de acolo. Daca ati fost in strainatate ati fi vazut ca sunt facute din beton asfaltat si sunt doua trei la rand pentru a calma idiotii care trec cu suta pe langa tine pe trecerea de pietoni;
      4) au inceput sa se schimbe din nou bordurile pe gheorghe petrascu de la coltul cu campia libertatii spre mihai bravu desi au mai fost schimbate o data. idiotii de la firmele care fac lucrarea au asezat pietrele la 1.5 m in drum sa ne distrugem masinile, fara sa semnalizeze invreun fel, probabil banuind ca avem vedere cu inflarosu pentru noapte.
      5) am fost la politie sa reclam ca am fost atacat de caini iar strada e blocata de pietroaie nesemnalizate. domni politisti au fost foarte draguti dar au sugerat sa sun la 112 sa discut cu cei de acolo ca ei nu pot face nimic.
      6) Parcul Alexandru Ioan Cuza- extraordinar de frumos dar parca e biserica aia care se demola peste noapte. nu se mai termina niciodata. Domnule primar, activitatile de fitness sunt incompatibile cu piatra cubica. sa veniti sa va dati pe role sa va convingeti. si inca ceva, daca e interzis cu masina in parc de ce firma de securitate ne cclancsoneaza din spate copii de doi ani pe bicicleta pentru a trece pe alee.
  • 0 (12 voturi)    
    Am votat Base (Vineri, 2 aprilie 2010, 11:35)

    Dante [anonim]

    Dar daca candideaza Nutzi, imi bag spitzul si emigrez. Asta ne mai lipseste, nu e de-ajuns ca a pus-o ministru batandu-si joc de noi...
    • -3 (9 voturi)    
      Cum ai votat (Vineri, 2 aprilie 2010, 11:49)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Dante

      Base,o sa votezi si Nutzy...Asta e boala incurabila...
      • +1 (5 voturi)    
        Exact... (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:09)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

        ...o sa vina Base in campanie si o sa ne spuna ca daca vrem ca Voiculescu sa nu ia sarea si Vantu posta, daca nu vrem sa ne intoarcem in comunism, vrem sa aflam adevarul despre mineriade si ii uram pe Iliescu, Hrebenciuc, Vanghelie si Nastase care i-ar putea aduce pe rusi in tara [sic!] sa o votam pe tanti Nuti cea fara de prihana....ca dupa 10 ani de mandat Basescu doar ea este cea care poate reforma clasa politica si moderniza statul roman. Ce intalniri "bilaterale" pe politica externa ar putea avea ea cu Sarkozy sau mai ales cu Berlusconi. Romania ar obtine orice de la Franta sau Italia ...
        • 0 (4 voturi)    
          Radem noi,dar (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:27)

          Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

          iti dai seama ca d-na Nutzy va fi votata in draci daca va candida?!Te pui cu Poporul OTV?!...
          • -1 (3 voturi)    
            Pai si ... (Vineri, 2 aprilie 2010, 14:08)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

            ...care e problema? Sunt fan total ... Nutzi Presedinte si EBa Prim Ministru! As muri de fericire cred.... Si ministri in guvern: Bercea Mondialu', Poponetz, Sida, Ridzi re-loaded, Hrebenciuc Jr (pentru pace si prietenie intre partide), Dorin Cocos, Casuneanu (la Transporturi, se stie!), Florin Salam si Printesa Ardealului (la Cultura desigur) ... si pe restul de posturi sigur mai are EBa niste prieteni cu "succesuri" din Dorobanti.
    • 0 (4 voturi)    
      stii cumva? (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:32)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Dante

      Stii cumva o posibilitate sa plecam imediat dupa ce respectiva ajunge presedinte? (al Norvegiei, poate)
      • -2 (2 voturi)    
        cel mai bine e sa luati initiativa (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:50)

        marica [anonim] i-a raspuns lui andrei

        sa va organizati si sa ajungeti la putere in ro. uniti nu ne sta fufa aia in fata.
    • +1 (3 voturi)    
      ???? (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:41)

      asterix [anonim] i-a raspuns lui Dante

      Cum???? Si-a batut base joc de voi dupa ce l-ati votat??? Ce surpriza...
  • +2 (10 voturi)    
    despre Sfanta Udrea si Apostolul Negoita (Vineri, 2 aprilie 2010, 11:37)

    Dedalus [anonim]

    Las ca te pregateste dom Traienica...;-)).

    In registru serios: cu ce am pacatuit in viata asta sa ascult asemenea prostii de la tot felul de papagali si papagalite care se dau destepte fara sa fi citit sau inteles ceva despre domeniul lor?

    Aceasta fiinta s-a trezit ca se pricepe la turism si licitatii, fiind propbabil in gratiile Sfantului Duh, care o fi luminat-o intr-o noapte, in somn (ia nu va mai ganduiti la prostii, ca nu vreau sa fac nici o aluzie!).

    Acum s-o fi asteptand s-o lumineze sa se faca si Presedinta....

    Dar ce mirare sa ne fie, ca la o asemenea populatie total inculta si victima a unui sistem de invatamant mai distructiv decat cele 2 razboaie mondiale luate impreuna, merge si asa...

    ..adica cu doamna Udrea.
    • +1 (1 vot)    
      imi e rusine cu oameni ca tine (Vineri, 2 aprilie 2010, 22:37)

      caudel [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      d ce toti o urasc pe elena udrea, chiar nimeni nu observaa proiectekle ei, nu ii iau aparaea ca nu ma incalzeste cu nimic, dar mi se parea idiot sa vorbesti de cineva necunoscand persoana respectiva, stiti in cat timp poate fi construita o imagine strigata , chiar si numai de la o gafa? incetati cu prostiile si haideti sa cautam adevaarul, dupa il comentam impreuna
  • -1 (9 voturi)    
    E clar... (Vineri, 2 aprilie 2010, 11:37)

    Gigi [anonim]

    ... matracuca se viseaza o dictatoare "luminata"! Si normal...trebuie votata pentru ca, noi romanii, o meritam. Deci....Elena Udrea presedinte!
    • +1 (3 voturi)    
      Deci....Elena Udrea presedinte! (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:43)

      Costache2009 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      sau... Deci, Elena Basescu - presedinte! Elena Mare sau Elena Mica...
      • -1 (1 vot)    
        Ramane ... (Vineri, 2 aprilie 2010, 14:09)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Costache2009

        ...de vazut care e mai "urmasa" a lui Traian Basescu...pe sistemul "noi suntem urmasii lui Traian...Basescu!"
  • +3 (5 voturi)    
    :) (Vineri, 2 aprilie 2010, 11:41)

    mark_atmail [anonim]

    buna...buna asta!
  • +3 (7 voturi)    
    un altfel de CV al madamei (Vineri, 2 aprilie 2010, 11:44)

    lucian [anonim]

    Ia sa te luam putin la ochi, ca sa nu fim magari si sa te luam altfel:
    - din cate stiu, studii juridice la baza; banuiesc ca nu la Universitatea Bucuresti, Facultatea de Drept;
    - si-a gasit un sot bogat si smecher, care a ajutat-o sa se "lipeasca" de o functie; in felul acesta, s-a apropiat de lumea politica, a cochetat cu PSD-ul la inceput (daca nu ma insel), apoi a intrat pe liste la UFD si apoi la liberali si a ajuns consilier general la Primaria Capitalei, prin 2000; totul, multumita relatiilor sotului ei, Dorin Cocos, cel cu monopolul parcarilor din Bucuresti, cu firma Dalli;
    - in Consiliul General, a defectat si s-a dus in bratele PD-ului, la Traian Basescu, primar general pe atunci, om cu mare potential si virilitate; tot in perioada de consiliere generala, prin prisma relatiilor sotului, a reprezentat RA-APPS-ul la n procese, pe sume grele;
    -ce a urmat, deja se stie, nu mai insist: sefa Cancelariei Prezidentiale, acces la informatii top secret, ascensiune uluitoare in PDL, ministru, super ministru, mana dreapta a lui Basescu (cea stanga fiind Boc)...
    -si toate, pentru ca a fost o blonduta desteapta care s-a "lipit" de cine trebuia in viata; de luat aminte! indrumar de viata pentru tinerele aspirante!
  • 0 (6 voturi)    
    STOP blonda vopsita (Vineri, 2 aprilie 2010, 11:57)

    claudeRO [utilizator]

    Vezi-ti lungul nasului //..
    Esti jenanta cu astfel de declaratii.
    E prea mult pt tine si ministru, dar faptul ca te-ai gandit ca ai putea candida la presidentie e o blasfemie.
    Tu chiar nu mai ai rusine? Sau ti s-a urcat puterea la cap?
    Cu cat esti mai sus, cu atat o sa cazi mai tare, si te va durea //.
    (editat de HotNews.ro)
    • +2 (4 voturi)    
      START (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:30)

      best of [anonim] i-a raspuns lui claudeRO

      Vai de noi, nici nu trebuie sa fii, doar fa-ti un decolteu mai mare, si esti ca si pregatita.
      Apoi totul decurge precum in maneua: valoarea mea, valoarea mea...
      • 0 (0 voturi)    
        victorie!!! (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:51)

        adina [anonim] i-a raspuns lui best of

        ar fi prima femeie presedinte din Romania, ar fi o victorie asupra discriminarii feminitatii in tara noastra, m-as bucura enorm sa fie presedinte, chiar vorbeam cu colegele de birou zilele trecute si toate o admirau pe elena udrea, este un om deosebit
    • 0 (0 voturi)    
      imbecil (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:54)

      luk [anonim] i-a raspuns lui claudeRO

      este printre putinii oameni care chiar au dezvoltat foarte mult Romania in ultma perioada de tim[, are foarte multe proiecte interesante si realizabile, multe implinite deja, sper ca nu se va opri aici, m-as bucura sa ajunga presedinte elena udrea, succes Dna ministru
  • -1 (3 voturi)    
    Singura doamna.... (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:03)

    Rescatorul [anonim]

    pe care as fi votat-o pentru presedinte ar fi fost Mona Musca. Restul....nu confirma.
    • -1 (1 vot)    
      bingo! (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:36)

      tociu paladinu' [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      Mona Musca, exact! In urma cu niste ani de zile, eu o vedeam prim-ministru.

      Chiar asa, nu credeti ca si-a ispasit pedeapsa morala? Nu si-a pus destula cenusa in cap pana acum? Haideti sa incercam sa sustinem revenirea dansei in politica. Este preferabila, dintr-o mie de motive, unor Elena Udrea, Daciana Sarbu, Aura Vasile, Elena Basescu, Monica Ridzi, Roberta Anastase, Liliana Minca, Teo Trandafir etc.
    • -1 (1 vot)    
      Pai e colaboratoare (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:43)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

      a Securitatii dovedita-de aia s-a si retras din politica...Nu faci tu spume pe aici impotriva "sobolanilor rosii"?!Sau aia de la Secu erau baieti buni,ca de,si Base avea ochisori azurii?!?!Sublimule...
      • +1 (1 vot)    
        Mona Musca nu a facut rau nimanui... (Vineri, 2 aprilie 2010, 15:46)

        Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

        dar, pentru unul ca tine, probabil ca este mai onorabil sa fii agent KGB decat al securitatii romane. Cunosc bine aceasta propaganda bolsevica, renascuta in decembrie 1989. In 1945, NKVD-ul (precursorul KGB) ne-a pricopsit cu Brucan, Valter Roman, Iliescu Gizela Vass si alti dusmani ai poporului roman. In decembrie 1989 KGB-ul (urmasul NKVD) ne-a pricopsit din nou cu Brucan, Iliescu, Roman. Poate imi spui si mie din care partid face Roman si Bogdan Olteanu parte? Stii ce a facut KGB in 1968 la Praga cand a sufocat democratia ceha? A impuscat in cap toti ofiterii cehi de securitate, patrioti si demni. Asta vroia sa faca si Iliescu si Militaru si alti KGB-isti si agenti GRU. De asta a si instigat armata impotriva securitatii. Noroc ca a iesit poporul in strada si securitatea a fost suficient de inteligenta sa nu reactioneze. Ca securitatea a facut foarte mult rau, de acord. Dar, raul a fost facut atunci cand securitatea a fost condusa de consilierii sovietici din KGB.
  • 0 (2 voturi)    
    Guta nu candideaza? (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:27)

    Mihai [anonim]

    Ca daca ar candida ar iesi cu 99% din voturi, asa cum spunea si marinarul.
    Face o manea si pentru Nuti ca la romani prinde tare cu maneaua, vine iara cu placa aia stricata cum ca Patriciu, Voiculescu si mogulii aia rai, comunistii vor sa ia puterea iar romanii ingroziti la auzul acestor cuvinte vor vota pe Nuti ca singura salvare a Romaniei, vor merge linistiti la culcare ca au presedinte o urmasa a lui Basescu.
    • +1 (1 vot)    
      guta nu ... ipocrizia ta da (Vineri, 2 aprilie 2010, 22:41)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      guta nu candideaza dar prostia ta candideaza cu prostia altora, si ghici ? iese castigatoare, ai idee cate proiecte are nuti? si cate a dus al bun sfarsit, ?? am facut o analiza recenta pe elena udrea, pentru un proiect de imaologie la scoala, si am ramas uimit, acum nu pot sa o mai vorbesc de rau cand stiu cate a facut, mai documenteaza te inainte sa scrii, nu lasa prostia sa vorbeasca :d
  • 0 (2 voturi)    
    Hai mai Lenuta, mai .... (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:36)

    Carcotescu [anonim]

    Cui ne lasi?
    Cu tine .... a tuturor romanilor, altfel s-ar scrie istoria neamului. Presedinte, desigur.
  • -1 (1 vot)    
    doamna udrea (Vineri, 2 aprilie 2010, 14:47)

    admirator [anonim]

    ramane o modesta !
    se mai indoieste cineva da capabilitatea domniei sale ?
    o mare doamna a politcii romanesti !
    doamna udre, presedinta !!
    • -1 (1 vot)    
      corect (Vineri, 2 aprilie 2010, 22:38)

      dumitru [anonim] i-a raspuns lui admirator

      un om deosebit, poate singurul om care merita a fi presedinte in momentul de fata, eu o sustin pe elena, tu ce faci?
  • 0 (0 voturi)    
    Decat cu mogulii mai bine cu Udrea! (Vineri, 2 aprilie 2010, 20:26)

    Liviu [anonim]

    Oricum Udrea e peste Geoana ca intelect asa ca merita presedinta!
    • 0 (0 voturi)    
      oricine e peste geoana (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:48)

      tooopy [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      geoana este cam terminat , PSD ul e cam terminat, elena udrea este o femeie puternica si independenta, stie c evrea si se poate impune foarte bine, cred ca ar fi cea mai buna propunere din partea PDL ului pentru functia de presedinte,
  • +1 (1 vot)    
    Desi nu credeti, e superioara multor "barbati din" (Vineri, 2 aprilie 2010, 20:50)

    costly [anonim]

    Oricum, o consider superioara ,ca om, lui acel Louis de Funes ce-si zice Crin. Ponta, idem .
  • 0 (0 voturi)    
    Liviu Negoita (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:05)

    Victor Gheorghe [anonim]

    Liviu Negoita ar fi o optiune excelenta pentru PDL, am indraznit sa sper asta inca de acum cativa ani iar propunerea lui in functia de prim ministru m-a bucurat. Este on tanar de calitate care merita sa fie promovat
    • 0 (0 voturi)    
      nu neg (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:46)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Victor Gheorghe

      nu neg ca liviu negoita ar fi un bun presedinte, dar cred ca elena udrea ar fi mault mai caabila sa faca asta decat liviu, are mai multa experienta si este mult mai bine clasata in sondaja, eu o sa o votez pe elena daca candideaza
  • 0 (0 voturi)    
    eu zic ca are sanse (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:45)

    tatae [anonim]

    cred ca elena udrea are toate sansele sa ajunga presedinte, oricum nu avem prea multi oameni capabili pentru aceasta functie, cred ca ea se potriveste
  • 0 (0 voturi)    
    candidat (Marţi, 6 aprilie 2010, 1:28)

    Ana [anonim]

    Elena udrea stie pe ce fel de posturi este competenta si de aceea isi face treaba bine la minister.
  • 0 (0 voturi)    
    presedintie (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:37)

    Lucian [anonim]

    Elena Udrea stie exact ce vrea sa zica prin declaratia ei, iar acest lucru asumat este de admirat.
  • 0 (0 voturi)    
    presedinte (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:58)

    Vlad [anonim]

    Eu cred ca dna Udrea ar fi pregatita si acum pentru un post de presedinte.