Teodor Maries l-a dat in judecata pe Ion Iliescu si ii cere daune de un milion de ruble pentru afirmatii facute cu "manie proletara"

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 1 aprilie 2010, 19:04 Actualitate | Politic


Teodor Maries
Foto: Agerpres
Presedintele Asociatiei 21 Decembrie 1989, Teodor Maries, l-a dat in judecata pe fostul presedinte al Romaniei, Ion Iiescu, pentru "declaratii insultatoare cu continut calomnios", transmite Mediafax. Maries ii cere fostului presedinte daune de un milion de ruble. Iliescu a spus, in urma cu doua zile, ca presedintele Asociatiei 21 Decembrie, "nu are nici macar calitatea de revolutionar" el "nefiind pe baricade, asa cum s-au regasit multi dintre cei care au infiintat aceasta Asociatie".

"Acest comunicat nu este o gluma de 1 Aprilie, cum ar prefera paratul Iliescu Ilici Ion", se arata intr-un comunicat al Asociatiei.

Joi, Teodor Maries a depus la Sectia civila a Tribunalului Bucuresti, o cerere de chemare in judecata a lui Ion Iliescu, in care cere instantei ca fostul presedinte sa fie condamnat la "dezdaunare" pentru "declaratii insultatoare, cu continut calomnios" si sa plateasca "1.000.000 ruble - moneda convertibila a Federatiei Ruse (echivalentul in lei la cursul BNR de la data platii)".

Maries l-a dat in judecata pe Iliescu pentru ca a spus, in 30 martie, ca presedintele Asociatiei 21 Decembrie, "nu are nici macar calitatea de revolutionar". Iliescu a afirmat ca Maries "nu a fost pe baricade, asa cum s-au regasit multi dintre cei care au infiintat aceasta Asociatie", intre care i-a numit pe  Dan Iosif, Romeo Raicu, Silaghi Popa.

Avocatii lui Maries au precizat ca "afirmatiile fostului presedinte au fost facute intr-un moment in care, dupa o campanie de protest, Camera Deputatilor a acceptat sa reintroduca pe ordinea de zi si sa voteze cu prioritate, proiectul Legii lustratiei elementelor din fostul partid comunist si din aparatul de politie politica al defunctului regim". Maries a declarat ca afirmatiile lui Iliescu sunt de natura sa produca prejudiciu, ca au fost facute cu intentie, cu "manie proletara" si ca au fost facute pentru afectarea imaginii sale si a Asociatiei.

Maries cere scutirea de taxa de timbru judiciar, avand in vedere o decizie a Curtii Constitutionale care a stabilit ca legea prin care au fost abrogate articolele 205 si 206 din Codul penal a fraudat legea fundamentala, astfel ca cele doua articole au ramas in vigoare.

Vladimir Tismaneanu - membru de onoare al Asociatiei 21 Decembrie 1989 si presedintele Consiliului stiintific al Institutului Monica Lovinescu pentru investigarea crimelor comuniste si neocomuniste, a declarat ca "jignirile aduse de Ion Iliescu lui Doru Maries" tin de recuzita propagandistica specifica practicilor bolsevice.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1817 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Corect: Ruble ! (Joi, 1 aprilie 2010, 19:26)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Sa le depuna pe mormintele celor ucisi in Decembrie 1989 in focul preluarii puterii de cei adusi de tancurile sovietice in 1944 si a urmasilor acestora !
    • -1 (3 voturi)    
      Impostorul Doru Maries revine in forta (Joi, 1 aprilie 2010, 23:58)

      Dorel [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Impostorul Doru Maries revine in forta

      Celebrul “revolutionar” Doru Maries s-a gindit sa-l dea in judecata pe Ion Iliescu cerându-i daune de un milion de ruble ruseşti (25186 Euro – nu pretinde mult) pentru “declaraţii insultătoare cu conţinut calomnios” pe care fostul presedinte al Romaniei le-a facut de un numar de ori la adresa sa (a se vedea si cele patru citate de mai jos).
      Este foarte posibil ca Traian Basescu sa se afle la originea acestei operatiuni, scopul final fiind slabirea PSD-ului si scoaterea sa de pe scena politica.
      Data fiind atitudinea sa neserioasa, este greu de crezut ca Maries actioneaza intr-un alt fel decit la comanda, pentru a primi niste avantaje materiale.

      1) Cine este Maries?
      Personal, nu am avut prilejul sa il cunosc si nici nu ma intereseaza, Din spusele celor ce il cunosc – este considerat un impostor. Isi atribuie calitati pe care nu le are – chiar si pe aceea de „revolutionar”.
      … din 1990 a fost unul din personajele prezente permanent la manifestatii de strada. A participat la devastarea cladirii Guvernului in ziua de 18 februarie 1990. A fost vazut in Piata Universitatii, in randul persoanelor cele mai agitate si agresive. Dupa destramarea manifestarii din Piata – imediat dupa alegerile din 20 mai 1990 – a fost printre cei care ii sustinea si incita pe „grevistii foamei” . …. A ramas de atunci, organizatorul „de serviciu” al diferitelor actiuni de protest.
      Intrebarea este: din ce traieste acest om? Cine il finanteaza si il foloseste?!
      Sursa: http://ioniliescu.wordpress.com/2008/02/09/dialog-la-sfarsit-de-saptamana/

      2) in 18 februarie … a fost devastata cladirea Guvernului de grupuri violente de huligani … printre care si Maries si altii ca el.
      Sursa: http://ioniliescu.wordpress.com/2008/11/18/1089/#comments

      3) Este de datoria adevaratilor revolutionari, participanti activi la momentele cele mai importante ale Revolutiei, sa dezavueze fatis si sa-l excluda din viata publica pe acest impostor – Teodor Maries, pe care nimeni nu l-a
        () ()
  • +13 (13 voturi)    
    tare asta cu despagubiri in ruble... (Joi, 1 aprilie 2010, 19:27)

    popcorn monta [utilizator]

    cred ca a simtit ca ilici trage spre rusia.bv maries.chiar daca nu iti iei rublele ii dai o palma la rivolutionarul de ilici.
    • +15 (15 voturi)    
      citi ani ai? (Joi, 1 aprilie 2010, 19:52)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      Cum adica "a simtit ca ilici trage cu rusia"?
      Pai Ilici n-a fost membru de nivelul 2 in PCR, pina cind a fost marginalizat, mai intii ca prim-secretar (un fel de prefect de acum, dar cu puteri mult mai mari) la Iasi, apoi director la Editura Tehnica?
      Nu la Moscova si-a facut studiile si nu tot acolo a intilnit-o pe Nina? N-a jucat el cercuri cu familia Ceausescu? La Revolutie n-a zis ca Ceausescu nici n-a fost comunist adevarat, el a intinat numai nobilele idealuri ale comunismului? Si apoi, printre alte zeci si sute de manipulari facute impreuna cu Roman si cu Rasvan Theodorescu, n-a chemat minerii la Bucuresti ca sa-i innece in singe pe aia din Piata Universitatii, care sustineau, printre altele, si punctul 8 de la Timisoara, adica exact ce cere Maries?
      Nu-ti trebuie cine stie ce abilitati paranormale ca sa "simti" ca lu' Iliescu i-a tras directia, toata viata, foarte mult spre stinga, pina la Moscova.
    • +13 (13 voturi)    
      hahaha (Joi, 1 aprilie 2010, 20:35)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      e misto faza cu despagubirea in ruble!
      subliniaza fain atasamentul lui ilicescu fata moscova.
    • +3 (3 voturi)    
      ...rublele lui Ilici.... (Vineri, 2 aprilie 2010, 9:03)

      Joho [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      ...poate descoperim, ca Ilici are intradevar un cont ...in ruble ?!
  • -15 (19 voturi)    
    Mai lasa-ma ,Maries! (Joi, 1 aprilie 2010, 20:29)

    Stefan [anonim]

    Ai reusit sa ma plictisesti,cu importanta pe care ti-o dai.Apuca-te de ceva serios ca timpul celor de teapa ta si a lui Iliescu a trecut. O tii ca gaia matu fara sa spui nimic. Tu nu muncesti, sau esti revolutionar de profesie? M-am saturat de parerile tale de doi bani, nu vezi ca putini te mai iau in seama si aceia sunt tot de teapa ta.Hai la munca , nu mai este timp de pierdut , matura si tu o strada ceva ,ca nu stiu ce altceva ai fi capabil sa faci.Tara este in criza economica, nu ai aflat, iar tu te distrezi cu rublele.
    • +8 (10 voturi)    
      ma papagalule... (Joi, 1 aprilie 2010, 20:47)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      daca nu erau cativa oameni ca maries tu nu aveai sansa sa postezi niciodata nimik sau daca postai ceva erai inchis politic.putina istorie domnle
    • +5 (7 voturi)    
      pentru Stefan (Joi, 1 aprilie 2010, 21:00)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      Tu ce strada maturi?
    • +4 (6 voturi)    
      se baga in seama nea stefan (Joi, 1 aprilie 2010, 21:02)

      im [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      sa zica si nea ion ca si el e om!
      Ce are a face criza morala cu criza economica? Are: pentru ca am ramas intr-o continua criza morala am ajuns si in una economica. E timpul ca Iliescu marele raspunzator pentru criza generala a Roamniei de azi sa plateasca.
    • +4 (6 voturi)    
      Simplu (Joi, 1 aprilie 2010, 21:28)

      swolf [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      Esti un imbecil care ar merita sa mai sape un canal!
    • +5 (5 voturi)    
      ???? (Joi, 1 aprilie 2010, 21:47)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Esti penibil "muncitorule"! In afara de obsesia ta vadit morbida pentru "munca" (fac pariu ca habar n-ai ce-i aia) cu ce te poti lauda baietel???? Omul asta s-a zbatut din 1990 pentru ceva, pentru o idee, pentru justitie! Tu ce-ai facut totii ani astia? Ai "muncit" pe rupte cumva? Nici vorba. Intre tine si Iliescu nu e nici-o diferenta. Poate doar de varsta. Chiar nu ti-e rusine nesimtitule? Dovedesti ca nu faci o para chioara, ca si bolsevicul ala de Iliescu caruia ii copiezi discursul mizerabil.
        ()
    • +3 (5 voturi)    
      Hahahahaha!!! (Joi, 1 aprilie 2010, 21:57)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Tu ai facut o obsesie pentru "munca"???? Presupun ca esti un adevarat salahor daca te arati atat de indignat ca tu muncesti din greu iar altii, iata!, te "enerveaza"... Ca domnul Maries. Apropo... tot in ruble esti platit???? Ca tovarasul Iliescu?
    • +4 (6 voturi)    
      faci de rusine numele Stefan (Joi, 1 aprilie 2010, 22:28)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      ...cum ar zice tigancile lui Vanghelie la care merge Geoana: "putreziti-ar limba"
  • -4 (6 voturi)    
    Maries in calcaiesi,drob de flori... (Joi, 1 aprilie 2010, 21:28)

    Pantera Roz [anonim]

    Postul ala indelungat duce la pierderea contactului cu realitatea si obsesiile lui Maries...Poate este intecut de cartianu si nasu (astia nu rabda de foame)care vad peste tot numai rusi,rusi,sovietici,KGB,iar rusi si peste toate iliescucare-i organizeaza pentru a ne fura tarisoara.Unde dr....cu vad astai rusi?Unde vad comunisti,ce le mai face iliescu?Am ajuns de nu ne mai putem c----a de foame si ei vad numai rusi in fata ochilor.Poate se enerveaza aia odata si le dau citeva scatoalce sovietice peste bot.
    • +5 (5 voturi)    
      mda... sigur... (Joi, 1 aprilie 2010, 22:29)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Pantera Roz

      intr-adevar... unde vad, in afara de documente, fotografii, declaratii... ?
        ()
    • +3 (3 voturi)    
      mah orbule (Joi, 1 aprilie 2010, 22:34)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      Tu nu intelegi ca daca aplicam legea lustratiei cand trebuia toti astia care te-au adus pe tine in faza asta c----t: ILIESCU, BASESCU, MITREA, VADIM, etc erau cel mult securisti in noua politica, ce au fost si pe vremuri.
      Dar n-ai ce-i cere romanului nici dupa 20 de ani de prosteli.
      Brucan a gresit, democratia o vom invata in urmatorii 20 de ani. Se pare ca trebuie sa moara de moarte buna "toti oamenii presedintelui" Ceausescu, ca sa mai vedem si noi o raza de soare....
      Dar pana atunci o sa piedem si ultimele bunuri de valoare, cel mai important fiind sistemul energetic, mai ales hidrocentralele - se ocupa neica Videanu numai sa termine de dat muntii lui Gabriel.
    • +5 (5 voturi)    
      S-a demascat pantera! (Joi, 1 aprilie 2010, 22:37)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      "Pantera Roz" e cumva numele tau de agent rus?
      Ce dracu cauti in Romania comunistule?
        ()
  • +6 (6 voturi)    
    Maries merita tot respectul (Joi, 1 aprilie 2010, 22:30)

    anke [anonim]

    Este extraordinar ce a reusit acest om: sa desecretizeze dosarele Revolutiei castigand la CEDO; sa forteze statul roman sa puna in aplicare decizia CEDO, facand greva foamei; sa obtina promisiunea legii lustratiei, facand din nou greva foamei. D-le Maries, meritati tot respectul nostru.
  • 0 (0 voturi)    
    succes (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:14)

    Petrovici [anonim]

    Mult noroc domnule Maries ca sa-l puneti la plata pe politrucul care ne-a condus la un stat de mafioti talhari ce ne fura si oul de sub closca.
  • 0 (0 voturi)    
    Maries (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:21)

    revolutie [anonim]

    Constat ca unii il vad pe acest Maries ca un luptator
    pentru nu stiu ce idee. Nu este decat un simplu personaj, plin de sine si care s-a obisnuit sa apara in presa. Sustinerea si solicitarea a tot felul de absurditati il face prea putin credibil.
    Permanent il ataca pe Ion Iliescu, dar, nu realizeaza ca asocierea lui cu persoane ca Monica Macovei nu-i poate da credibilitatea pe care si-o doreste.
    Vorbind despre comunisti si comunism, Maries ar trebui sa-si dea seama ca nici PDL, de care este f.atasat, nu duce lipsa de asemenea ......si,.. in general, toate partidele au probleme de acest gen.
    Sa acuzi un partid sau altul despre asa ceva e un non-sens.