Teodor Maries l-a dat in judecata pe Ion Iliescu si ii cere daune de un milion de ruble pentru afirmatii facute cu "manie proletara"

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 1 aprilie 2010, 19:04 Actualitate | Politic


Teodor Maries
Foto: Agerpres
Presedintele Asociatiei 21 Decembrie 1989, Teodor Maries, l-a dat in judecata pe fostul presedinte al Romaniei, Ion Iiescu, pentru "declaratii insultatoare cu continut calomnios", transmite Mediafax. Maries ii cere fostului presedinte daune de un milion de ruble. Iliescu a spus, in urma cu doua zile, ca presedintele Asociatiei 21 Decembrie, "nu are nici macar calitatea de revolutionar" el "nefiind pe baricade, asa cum s-au regasit multi dintre cei care au infiintat aceasta Asociatie".

"Acest comunicat nu este o gluma de 1 Aprilie, cum ar prefera paratul Iliescu Ilici Ion", se arata intr-un comunicat al Asociatiei.

Joi, Teodor Maries a depus la Sectia civila a Tribunalului Bucuresti, o cerere de chemare in judecata a lui Ion Iliescu, in care cere instantei ca fostul presedinte sa fie condamnat la "dezdaunare" pentru "declaratii insultatoare, cu continut calomnios" si sa plateasca "1.000.000 ruble - moneda convertibila a Federatiei Ruse (echivalentul in lei la cursul BNR de la data platii)".

Maries l-a dat in judecata pe Iliescu pentru ca a spus, in 30 martie, ca presedintele Asociatiei 21 Decembrie, "nu are nici macar calitatea de revolutionar". Iliescu a afirmat ca Maries "nu a fost pe baricade, asa cum s-au regasit multi dintre cei care au infiintat aceasta Asociatie", intre care i-a numit pe  Dan Iosif, Romeo Raicu, Silaghi Popa.

Avocatii lui Maries au precizat ca "afirmatiile fostului presedinte au fost facute intr-un moment in care, dupa o campanie de protest, Camera Deputatilor a acceptat sa reintroduca pe ordinea de zi si sa voteze cu prioritate, proiectul Legii lustratiei elementelor din fostul partid comunist si din aparatul de politie politica al defunctului regim". Maries a declarat ca afirmatiile lui Iliescu sunt de natura sa produca prejudiciu, ca au fost facute cu intentie, cu "manie proletara" si ca au fost facute pentru afectarea imaginii sale si a Asociatiei.

Maries cere scutirea de taxa de timbru judiciar, avand in vedere o decizie a Curtii Constitutionale care a stabilit ca legea prin care au fost abrogate articolele 205 si 206 din Codul penal a fraudat legea fundamentala, astfel ca cele doua articole au ramas in vigoare.

Vladimir Tismaneanu - membru de onoare al Asociatiei 21 Decembrie 1989 si presedintele Consiliului stiintific al Institutului Monica Lovinescu pentru investigarea crimelor comuniste si neocomuniste, a declarat ca "jignirile aduse de Ion Iliescu lui Doru Maries" tin de recuzita propagandistica specifica practicilor bolsevice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1843 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Corect: Ruble ! (Joi, 1 aprilie 2010, 19:26)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Sa le depuna pe mormintele celor ucisi in Decembrie 1989 in focul preluarii puterii de cei adusi de tancurile sovietice in 1944 si a urmasilor acestora !
    • -1 (3 voturi)    
      Impostorul Doru Maries revine in forta (Joi, 1 aprilie 2010, 23:58)

      Dorel [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Impostorul Doru Maries revine in forta

      Celebrul “revolutionar” Doru Maries s-a gindit sa-l dea in judecata pe Ion Iliescu cerându-i daune de un milion de ruble ruseşti (25186 Euro – nu pretinde mult) pentru “declaraţii insultătoare cu conţinut calomnios” pe care fostul presedinte al Romaniei le-a facut de un numar de ori la adresa sa (a se vedea si cele patru citate de mai jos).
      Este foarte posibil ca Traian Basescu sa se afle la originea acestei operatiuni, scopul final fiind slabirea PSD-ului si scoaterea sa de pe scena politica.
      Data fiind atitudinea sa neserioasa, este greu de crezut ca Maries actioneaza intr-un alt fel decit la comanda, pentru a primi niste avantaje materiale.

      1) Cine este Maries?
      Personal, nu am avut prilejul sa il cunosc si nici nu ma intereseaza, Din spusele celor ce il cunosc – este considerat un impostor. Isi atribuie calitati pe care nu le are – chiar si pe aceea de „revolutionar”.
      … din 1990 a fost unul din personajele prezente permanent la manifestatii de strada. A participat la devastarea cladirii Guvernului in ziua de 18 februarie 1990. A fost vazut in Piata Universitatii, in randul persoanelor cele mai agitate si agresive. Dupa destramarea manifestarii din Piata – imediat dupa alegerile din 20 mai 1990 – a fost printre cei care ii sustinea si incita pe „grevistii foamei” . …. A ramas de atunci, organizatorul „de serviciu” al diferitelor actiuni de protest.
      Intrebarea este: din ce traieste acest om? Cine il finanteaza si il foloseste?!
      Sursa: http://ioniliescu.wordpress.com/2008/02/09/dialog-la-sfarsit-de-saptamana/

      2) in 18 februarie … a fost devastata cladirea Guvernului de grupuri violente de huligani … printre care si Maries si altii ca el.
      Sursa: http://ioniliescu.wordpress.com/2008/11/18/1089/#comments

      3) Este de datoria adevaratilor revolutionari, participanti activi la momentele cele mai importante ale Revolutiei, sa dezavueze fatis si sa-l excluda din viata publica pe acest impostor – Teodor Maries, pe care nimeni nu l-a
      • +1 (3 voturi)    
        simpatic, Maries asta (Vineri, 2 aprilie 2010, 1:44)

        catalin [anonim] i-a raspuns lui Dorel

        Daca a reusit sa-i enerveze pe sustinatorii fosilei aleia sinistre de Iliescu, atunci chiar ca ar merita un premiu. Cu atat mai mult daca a fost si in Piata Universitatii... Cum adica "din ce traieste"? Indemnizatia de revolutionar e binisor mai mult decat un salariu mediu pe economie iar daca escroci ca Bebe Ivanovici au reusit sa faca avere din "calitatea de revolutionar" de ce Maries n-ar putea sa traiasca normal din acei bani? Oricum, daca face greva foamei nu da bani pe mancare nici nu se plimba deci nu da bani nici pe benzina...

        Cine sunt "adevaratii revolutionari"? Criminalul de Iliescu sau impostorii din jurul lui?
      • 0 (2 voturi)    
        "Lustrati, lustrati, lustrati!" (Vineri, 2 aprilie 2010, 9:18)

        sexurist [anonim] i-a raspuns lui Dorel

        Te-ai gasit si tu sa faci COPY-PASTE chiar din blogul lui Iliescu....Nu te-ai saturat sa-ti umple mintea si gura comunistii cu tot felul de gunoaie? Sau erai prea mic (inexistent) in acele vremuri pentru a invata sa faci PROPRIILE tale fraze?

        Uite ceva mai simplu pt tine: Nina are mere. Iliescu are comunism. Maries are dreptate.(sic).
        • 0 (2 voturi)    
          Iliescu a fost si este garantul democratiei (Vineri, 2 aprilie 2010, 10:33)

          geo [anonim] i-a raspuns lui sexurist

          cu bune si rele .
          a inlaturat comunistii asa cum a putut drept dovata ruperea FSN-uului si formarea neo comunistului partid PD mai tarziu PDL.
          Ne indreptam spre un regim totalitar... si vorba aia pentru ca raul sa invinga e suficient ca oamenii buni sa nu faca nimic...
          Astept cu nerabdare sa vad cum cineva il va da in judecata pe Basescu pentru declaratii ipocrite legate de inalta functie pe care o detinea in RSR inainte de 1989.
          • +1 (1 vot)    
            da! (Vineri, 2 aprilie 2010, 15:07)

            anton [anonim] i-a raspuns lui geo

            esti probabil unul din cei ce strigau Iliescu-apare, soarele rasare! dupa mineriade...sau unul din cei care canta Iliescu te iubim, ori invingem ori murim!...
            eu sper sa vad ziua cand Iliescu va fii judecat pentru cat de bine garantat democratia romaneasca vreme de 15 ani!
          • 0 (0 voturi)    
            iliescu e garantul comunismului (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:45)

            mihai [anonim] i-a raspuns lui geo

            iliescu n-a inlaturat comunistii. doar i-a rotit pe posturi...
  • +13 (13 voturi)    
    tare asta cu despagubiri in ruble... (Joi, 1 aprilie 2010, 19:27)

    popcorn monta [utilizator]

    cred ca a simtit ca ilici trage spre rusia.bv maries.chiar daca nu iti iei rublele ii dai o palma la rivolutionarul de ilici.
    • +15 (15 voturi)    
      citi ani ai? (Joi, 1 aprilie 2010, 19:52)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      Cum adica "a simtit ca ilici trage cu rusia"?
      Pai Ilici n-a fost membru de nivelul 2 in PCR, pina cind a fost marginalizat, mai intii ca prim-secretar (un fel de prefect de acum, dar cu puteri mult mai mari) la Iasi, apoi director la Editura Tehnica?
      Nu la Moscova si-a facut studiile si nu tot acolo a intilnit-o pe Nina? N-a jucat el cercuri cu familia Ceausescu? La Revolutie n-a zis ca Ceausescu nici n-a fost comunist adevarat, el a intinat numai nobilele idealuri ale comunismului? Si apoi, printre alte zeci si sute de manipulari facute impreuna cu Roman si cu Rasvan Theodorescu, n-a chemat minerii la Bucuresti ca sa-i innece in singe pe aia din Piata Universitatii, care sustineau, printre altele, si punctul 8 de la Timisoara, adica exact ce cere Maries?
      Nu-ti trebuie cine stie ce abilitati paranormale ca sa "simti" ca lu' Iliescu i-a tras directia, toata viata, foarte mult spre stinga, pina la Moscova.
    • +13 (13 voturi)    
      hahaha (Joi, 1 aprilie 2010, 20:35)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      e misto faza cu despagubirea in ruble!
      subliniaza fain atasamentul lui ilicescu fata moscova.
    • +3 (3 voturi)    
      ...rublele lui Ilici.... (Vineri, 2 aprilie 2010, 9:03)

      Joho [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      ...poate descoperim, ca Ilici are intradevar un cont ...in ruble ?!
  • -15 (19 voturi)    
    Mai lasa-ma ,Maries! (Joi, 1 aprilie 2010, 20:29)

    Stefan [anonim]

    Ai reusit sa ma plictisesti,cu importanta pe care ti-o dai.Apuca-te de ceva serios ca timpul celor de teapa ta si a lui Iliescu a trecut. O tii ca gaia matu fara sa spui nimic. Tu nu muncesti, sau esti revolutionar de profesie? M-am saturat de parerile tale de doi bani, nu vezi ca putini te mai iau in seama si aceia sunt tot de teapa ta.Hai la munca , nu mai este timp de pierdut , matura si tu o strada ceva ,ca nu stiu ce altceva ai fi capabil sa faci.Tara este in criza economica, nu ai aflat, iar tu te distrezi cu rublele.
    • +8 (10 voturi)    
      ma papagalule... (Joi, 1 aprilie 2010, 20:47)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      daca nu erau cativa oameni ca maries tu nu aveai sansa sa postezi niciodata nimik sau daca postai ceva erai inchis politic.putina istorie domnle
    • +5 (7 voturi)    
      pentru Stefan (Joi, 1 aprilie 2010, 21:00)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      Tu ce strada maturi?
    • +4 (6 voturi)    
      se baga in seama nea stefan (Joi, 1 aprilie 2010, 21:02)

      im [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      sa zica si nea ion ca si el e om!
      Ce are a face criza morala cu criza economica? Are: pentru ca am ramas intr-o continua criza morala am ajuns si in una economica. E timpul ca Iliescu marele raspunzator pentru criza generala a Roamniei de azi sa plateasca.
    • +4 (6 voturi)    
      Simplu (Joi, 1 aprilie 2010, 21:28)

      swolf [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      Esti un imbecil care ar merita sa mai sape un canal!
    • +5 (5 voturi)    
      ???? (Joi, 1 aprilie 2010, 21:47)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Esti penibil "muncitorule"! In afara de obsesia ta vadit morbida pentru "munca" (fac pariu ca habar n-ai ce-i aia) cu ce te poti lauda baietel???? Omul asta s-a zbatut din 1990 pentru ceva, pentru o idee, pentru justitie! Tu ce-ai facut totii ani astia? Ai "muncit" pe rupte cumva? Nici vorba. Intre tine si Iliescu nu e nici-o diferenta. Poate doar de varsta. Chiar nu ti-e rusine nesimtitule? Dovedesti ca nu faci o para chioara, ca si bolsevicul ala de Iliescu caruia ii copiezi discursul mizerabil.
      • 0 (0 voturi)    
        80% sunt muncitori in tara asta (Vineri, 2 aprilie 2010, 10:43)

        geo [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        inteleg ca tu probabil esti unul dintre cei din organele de represiune sau din clientela de lipitori a PDL-ului dar vezi tu in tara asta pe langa nomenclatura PCR(PDL) si noii securisti si deontologi mai exista si aia care chiar muncesc cinstit si isi vad de treburile lor pentru traiul zilnic. Stii tu aia de le reduce guvernul des salariile si ne explica mereu cum altii sunt de vina cand ei sunt la putere de 6 ani.
        • 0 (0 voturi)    
          Mda... (Vineri, 2 aprilie 2010, 18:20)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui geo

          Studiaza mai bine problema, daca cumva ai capacitatea s-o faci (pentru ca tu esti cu siguranta unul dintre cei care strigau pe la inceputul anilor 90 "noi muncim, nu gandim!", si probabil ca ai sa descoperi ca mai toate lipitorile (cele mai periculoase) s-au ingramadit in jurul tovarasului bolsevic Ion Ilici iliescu (numele din buletin al idolului tau). Impresia mea e ca nu esti numai ignorant ci, mai grav, prost de-a dreptul. Atat de prost incat ti-a scapat ironia mea din textul pe care l-ai criticat fara pic de noima si logica. Baietel, ma simt nevoit sa mai constat si faptul ca esti de-a dreptul ridicol daca ai ajuns sa afirmi ca PCR=PDL. M-am obisnuit cu manipularea asta ordinara pe care sustinatorii asa-zisilor liberali si ai pesedistilor o folosesc. Ca sa-si ascunda trecutul casapilor comunisti si securisti, care s-au ingramadit in cele doua partide gemene (PNL si PSD) arunca pe piata idiotilor care cred in aiurelile si minciunile lor ca PDL ar fi mostenitorul securismului si comunismului. O asemenea aberatie si manipulare o pot accepta exclusiv indivizii jalnici, de "calibrul" tau. Observ, pe de alta parte, ca si matematica ti-este cu desavarsire o mare necunoscuta. Poate imi explici si mie cum naiba ai facut tu socoteala ca PDL a fost la putere in ultimii 6 ani!!!! Cum naiba ai facut socoteala asta "matematicianule" cu minte putina la purtator... Slabut. Esti tare slabut. De fapt esti un specimen pe care cu greu il pot descrie.
    • +3 (5 voturi)    
      Hahahahaha!!! (Joi, 1 aprilie 2010, 21:57)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Tu ai facut o obsesie pentru "munca"???? Presupun ca esti un adevarat salahor daca te arati atat de indignat ca tu muncesti din greu iar altii, iata!, te "enerveaza"... Ca domnul Maries. Apropo... tot in ruble esti platit???? Ca tovarasul Iliescu?
    • +4 (6 voturi)    
      faci de rusine numele Stefan (Joi, 1 aprilie 2010, 22:28)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      ...cum ar zice tigancile lui Vanghelie la care merge Geoana: "putreziti-ar limba"
  • -4 (6 voturi)    
    Maries in calcaiesi,drob de flori... (Joi, 1 aprilie 2010, 21:28)

    Pantera Roz [anonim]

    Postul ala indelungat duce la pierderea contactului cu realitatea si obsesiile lui Maries...Poate este intecut de cartianu si nasu (astia nu rabda de foame)care vad peste tot numai rusi,rusi,sovietici,KGB,iar rusi si peste toate iliescucare-i organizeaza pentru a ne fura tarisoara.Unde dr....cu vad astai rusi?Unde vad comunisti,ce le mai face iliescu?Am ajuns de nu ne mai putem c----a de foame si ei vad numai rusi in fata ochilor.Poate se enerveaza aia odata si le dau citeva scatoalce sovietice peste bot.
    • +5 (5 voturi)    
      mda... sigur... (Joi, 1 aprilie 2010, 22:29)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Pantera Roz

      intr-adevar... unde vad, in afara de documente, fotografii, declaratii... ?
      • -1 (1 vot)    
        te referi la scapari pe surse ? (Vineri, 2 aprilie 2010, 10:37)

        geo [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        lol orice terminat , posibil ajuns ofiter acoperit pentru ca nu a facut fata sau nu a trecut testele ca sa fie activ, poate primi mla ordin pe surse pentru a manipula opinia publica diverse compuneri.
        Rar vad ca mai exista presa independenta sau integra in Romania.
    • +3 (3 voturi)    
      mah orbule (Joi, 1 aprilie 2010, 22:34)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      Tu nu intelegi ca daca aplicam legea lustratiei cand trebuia toti astia care te-au adus pe tine in faza asta c----t: ILIESCU, BASESCU, MITREA, VADIM, etc erau cel mult securisti in noua politica, ce au fost si pe vremuri.
      Dar n-ai ce-i cere romanului nici dupa 20 de ani de prosteli.
      Brucan a gresit, democratia o vom invata in urmatorii 20 de ani. Se pare ca trebuie sa moara de moarte buna "toti oamenii presedintelui" Ceausescu, ca sa mai vedem si noi o raza de soare....
      Dar pana atunci o sa piedem si ultimele bunuri de valoare, cel mai important fiind sistemul energetic, mai ales hidrocentralele - se ocupa neica Videanu numai sa termine de dat muntii lui Gabriel.
    • +5 (5 voturi)    
      S-a demascat pantera! (Joi, 1 aprilie 2010, 22:37)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      "Pantera Roz" e cumva numele tau de agent rus?
      Ce dracu cauti in Romania comunistule?
      • -1 (1 vot)    
        pe tatal securisto-comunistilor (Vineri, 2 aprilie 2010, 10:37)

        geo [anonim] i-a raspuns lui Dorin

        pe dictatorul Traian Basescu.
        • +1 (1 vot)    
          in cazul asta... (Vineri, 2 aprilie 2010, 17:26)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui geo

          Se pare ca iti vei lua bataia de la taica-to foarte repede datorita lui Maries.
        • 0 (0 voturi)    
          Hahahahahaa!!! (Vineri, 2 aprilie 2010, 18:23)

          Dorin [anonim] i-a raspuns lui geo

          Mai mult ca sigur ca esti vreun frustrat din ala ciuruit si dat afara din sistem pentru ca si-a tradat tara???? Schimba placa cominternistule si cara-te la alta masa ca plictisesti populatia. Get a job jerk!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Maries merita tot respectul (Joi, 1 aprilie 2010, 22:30)

    anke [anonim]

    Este extraordinar ce a reusit acest om: sa desecretizeze dosarele Revolutiei castigand la CEDO; sa forteze statul roman sa puna in aplicare decizia CEDO, facand greva foamei; sa obtina promisiunea legii lustratiei, facand din nou greva foamei. D-le Maries, meritati tot respectul nostru.
  • 0 (0 voturi)    
    succes (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:14)

    Petrovici [anonim]

    Mult noroc domnule Maries ca sa-l puneti la plata pe politrucul care ne-a condus la un stat de mafioti talhari ce ne fura si oul de sub closca.
  • 0 (0 voturi)    
    Maries (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:21)

    revolutie [anonim]

    Constat ca unii il vad pe acest Maries ca un luptator
    pentru nu stiu ce idee. Nu este decat un simplu personaj, plin de sine si care s-a obisnuit sa apara in presa. Sustinerea si solicitarea a tot felul de absurditati il face prea putin credibil.
    Permanent il ataca pe Ion Iliescu, dar, nu realizeaza ca asocierea lui cu persoane ca Monica Macovei nu-i poate da credibilitatea pe care si-o doreste.
    Vorbind despre comunisti si comunism, Maries ar trebui sa-si dea seama ca nici PDL, de care este f.atasat, nu duce lipsa de asemenea ......si,.. in general, toate partidele au probleme de acest gen.
    Sa acuzi un partid sau altul despre asa ceva e un non-sens.