Victor Ponta anunta ca nu va candida la sefia partidului si propune un set de masuri pentru reformarea PSD

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 31 ianuarie 2010, 19:08 Actualitate | Politic


Liderul PSD Victor Ponta anunta ca nu va candida la sefia formatiunii si face publice o serie de propuneri de reformare a partidului, intre care regandirea finantarii interne, construirea sau sprijinirea transparenta a unor institutii media si protectia membrilor PSD care au ocupat functii publice, relateaza Mediafax.

Partidul Social Democrat se afla intr-un alt moment de cotitura, esential pentru viitorul sau pe scena politica a Romaniei, sustine liderul PSD intr-un document intitulat "Un proiect PSD pentru România – România corectă!", postat duminica, pe site-ul propriu.

Ponta afirma ca PSD nu a iesit invingator in mod decisiv din competitiile in care a intrat in ultimii sase ani. "Dupa 2004, aceasta realitate ne-a facut sa cautam, ca partid, solutii de rangul doi, inclusiv de compromis cu cei impotriva carora am luptat in alegeri. Dupa o guvernare 2009 in care n-am stiut sa ne aparam mai bine oamenii si proiectele, dupa o campanie electorala in care am pierdut din nou, suntem la un moment necesar de analiza dar si de decizii fundamentale privind viitorul nostru", scrie Ponta. El afirma ca Romania guvernata de PSD trebuie sa fie "o Romanie Corecta".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1274 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    demagogie (Duminică, 31 ianuarie 2010, 19:19)

    stefan [anonim]

    Romania corecta in care procurorii sa fie impinsi la sinucidere, asa cum s-a intamplat cu procurorul Panait?
    • 0 (2 voturi)    
      Lamurire (Duminică, 31 ianuarie 2010, 20:19)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Ce intelegeti prin Romania corecta?

      Societatea noastra este oglinda fidela a caracterului romanesc. Cum poate fi Romania mai corecta decat atat?
  • +4 (4 voturi)    
    o sugestie.. (Duminică, 31 ianuarie 2010, 19:20)

    ady [anonim]

    scapati de fostii..adica de cei din esalonul doi al partidului comunist si poate veti mai exista..
    sa speram ca se mai trezeste si prostimea si pune osu' la treaba.
  • +7 (7 voturi)    
    Victoras, file de poveste (Duminică, 31 ianuarie 2010, 19:34)

    hugo [anonim]

    Cand a aparut prima oara pe primul ecran - si cu un anumit impact mediatic, pe fond emotional- se intampla la Marius Tuca, in urma cu foarte multi ani de zile, dupa asa-zisa sinucidere a unui procuror care, in fapt, fusese asasinat de un intreg sistem profund corupt si imoral, cu retele subterane bine inchegate mafie - magistrati - politie - servicii secrete.

    Omu' a incercat sa para atunci...uman. Pentru prima si ultima oara.

    Apoi, s-a transformat, incetul cu incetul, intr-un saltimbanc desavarsit, nereusind sa aduca nimic altceva in politica romaneasca decat un plus de bascalie si de ridicol.

    Asta este omul. Punct. Faptul ca face parte din PSD nu ma mira. Acolo s-au strans toti astia, de si-au inchipuit ca o sa sugrume o viata Romania cu ego-urile lor dilatate si cu afaceri murdare.

    In afara lui Cristian Diaconescu, e jale mare in PSD. Partidul nu poate fi reformat. Trebuie distrusa radacina raului din temelii, pentru sanatatea democratiei romanesti. Stanga trebuie sa poata insemna si altceva decat halul in care arata acest partid, sortit pieirii.

    Un cuib de viespi obraznice, certate cu legea, care dau din colt in colt sa nu carecumva sa devina Romania un adevarat stat de drept, cu institutii puternice.
    • 0 (0 voturi)    
      Ponta sau Poanta? (Luni, 1 februarie 2010, 10:47)

      Mihaita III [utilizator] i-a raspuns lui hugo

      De acord cu tine, maestre, tipul este extrem de slab, eu nu l-as angaja sa-mi spele masina, atat de slab este, si acum se afiseaza cu solutii pentru Romania. In fine, este o tara libera, oricine are dreptul sa-si exprime opinia, dar bazat pe prestatiile sale anterioare (toate tampeniile exprimate la tv si modul de gandire care ni le-a aratat), nu dau doi lei pe el. Sper sa nu-l puna si pe asta in vreo pozitie de putere sau decizie, ca de panarame ca asta, Udrea, Berceanu, Videanu, etc. chiar nu mai avem nevoie. Nu ca am sta mai bine cu toti coruptii meseriasi gen Nastase, Mitrea, Basescu, Tariceanu, Orban, Oprescu dar daca este sa distrugeti tara, macar faceti-o cu putina demnitate, nu ne umiliti cu ratati din astia.
  • +4 (6 voturi)    
    Ai descoperit America...!!!... (Duminică, 31 ianuarie 2010, 19:46)

    vali_bob@usa.com [anonim]

    ...Ai descoperit America, baietash... !
    O gramada de barbologie, vii si spui acu' ca ati avut o Campanie electorala in care ati pierdut din nou !
    Rasu' lumii...!
    Banalitati, prostioare, balbe de 2 lei duzina !
    Nu vreti sa recunoasteti ca nu sunteti pe placul electoratului pentru ca sunteti o adunatura de :
    1- bolsevici ;
    2- kgb-isti ;
    3- vanzatori de tzara ;
    4- mafioti ;
    5- imbogatiti ai Revolutiei ;
    6- Lista ramane deschisa !!!...
    Cu 90 % din mass-media, cu o Campanie turbata impotriva unui singur Om,...ati eshuat, ati capotat jalnic !!!...
    RUSINE pentru ce ati facut , totul s-a intors impotriva voastra !!!...
  • +1 (1 vot)    
    jenant (Duminică, 31 ianuarie 2010, 20:08)

    don vito [anonim]

    multe puncte par corecte, finalul insa este jenant dar nu ma mai surprinde nimic la don vito, domnia sa nu candideaza pentru ca nu ar avea nici o sansa, nu l-ar vota nici macar delegatii din propria organizatie!!!
    constat cu uimire ca acest domn a devenit un apostol al moralitatii, in schimb tot el a divortat si s-a 'remaritat' bine pt a avansa in partid.
    in emisiunile tv domnia sa ne reaminteste de fiecare data ca este fost procuror etc etc dar uita sa adauge ca, ca si procuror a fost o nulitate singura sa calitate consta in faptul ca era finul fostului procuror sef balan!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    titulescu (Duminică, 31 ianuarie 2010, 20:35)

    dan [anonim]

    Uf,ne-am linistit !Toata Romania nu mai putea sa doarma noaptea, framantata de intrebarea daca va candida sau nu micul geniu la sefia pesede-ului. Un val de usurare s-a pogorat peste intregul glob.
  • +2 (2 voturi)    
    Mda... (Duminică, 31 ianuarie 2010, 21:08)

    Cristi [anonim]

    Nimic nou. Barbologie marca PSD. Ponta zis si Pilat din... Pont(a) face flilosofie. Baietas, chiar n-ai inteles nici pana acum ca partidul in care te lafai NU se va putea reforma niciodata? Esti chiar tampit? Cauzele? Prezenta masiva, covarsitoare, in acest partid a unor indivizi toxici si respingatori din toate punctele de vedere. Asa cum poti fi si tu portretizat.

    P.S. Apropo... Observ ca te intelegi bine cu "liberalul" Organ... Si ca ti-l doresti pe Crin Chucky Antonescu in PSD... Stiam, cine se aseamana, daca nu se aduna, macar incearca sa o faca... Sper sa va reuseasca. Sincer. Visul tatucului vostru Iliescu, dar si al KaiMunaiGaz-ului (tot al vostru si el) Dinu Patriciu, va putea astfel sa se implineasca.
  • +1 (1 vot)    
    PSD catre "cotitura"? (Duminică, 31 ianuarie 2010, 21:22)

    Dorin [anonim]

    Poate... Dar sper din tot sufletul sa fie vorba despre o cotitura spre groapa de gunoi a istoriei. Asa cum bine o merita.
  • +1 (1 vot)    
    deputat onorific de Gorj (Duminică, 31 ianuarie 2010, 22:06)

    Narcis Daju [anonim]

    Cum se vede de la Gorj acest demers al lui Victor Ponta cititi aici: http://www.gorjnews.ro/slider/pentru-victor-ponta-drumul-gorjului-e-din-ce-in-ce-mai-lung.html
  • +2 (2 voturi)    
    Candidati (Duminică, 31 ianuarie 2010, 22:16)

    SAM [anonim]

    Pana la alegeri s-ar putea sa nu mai aiba cine s-a aleaga, din cuză ca toti vor fi candidati. În fiecare zi alti 2-3 PSD-isti isi anunta candidatura.
  • 0 (0 voturi)    
    draga baietel (Duminică, 31 ianuarie 2010, 22:50)

    cucrigu [anonim]

    intotdeauna sistemul lor va fi mai bun si intrebarea pe care ti-o vei pune legat de asta iti va face cinste etern.....papa
  • -2 (2 voturi)    
    PONTA AREDREPTATE (Duminică, 31 ianuarie 2010, 23:37)

    POPESCU PSDISTU' [anonim]

    PONTA E UN POLITICIAN BUN SI BINE INTENTIONAT. COMENTARIILE MARTORILOR LUI BASESCU SUNT RAUVOITOARE. OMUL A PROPUS UN PROIECT PT PSD SI ROMANIA. NU E RAU. VREA SA FACA LUCRURI BUNE. DE UNDE URA ACEASTA. POATE BERCEA MONDIALU' E MAI POTRIVIT PT PROIECTE. FITI REZONABILI
    • 0 (2 voturi)    
      Alta opinie (Luni, 1 februarie 2010, 10:48)

      Mihaita III [utilizator] i-a raspuns lui POPESCU PSDISTU'

      Eu nu cred ca este un politican bun. Este un om slab, pus acolo de doi smecheri cu putere - Nastase si Sarbu (cuscrul).
  • +1 (1 vot)    
    De ce ? (Luni, 1 februarie 2010, 12:26)

    miki [anonim]

    De Ponta VORBITI?Ala de fura la Paris si era batut zilnic de polita franceza?Ala de a stat la dna Pandrea si careia ia furat vila Patrascanu?Stergatorul de
    urme din guvernul Nastase? A, asta e marele om politic,noul Napoleon al politici dimbovitene oligofren,smenar ,spagar euro...pean?Cu asta va afisati in 2010-mai bun era Iliescu de mii de ori decit
    mucea-flaimucea asta!
  • 0 (0 voturi)    
    VAI MIE! (Luni, 1 februarie 2010, 16:32)

    GAVRILACHE [utilizator]

    Eu cred ca Victoras Ponta s-a nascut ca sa-mi faca mie viata trista la batranete! Cand il aud pe individ ma reped ca Lomu in televizor sa-i tai sonoru'! Apoi il urmaresc fascinat cum da din gura, imperturbabil : el, marele procuror social-democrat, simbolul rezistentei dlui Iliescu in gandirea neo-comunista si liber-brgheza a tinerei generatii de parveniti economico-cultural-i! Doamne, cu ce ti-am gresit?
    Dragii mei, vedeti, de asta sunt bune manelele, evele kent si simonele senzuale, micul si berea, gripa porcina, gropile din asfalt si lipsa autostrazilor : sunt altceva decat Victoras Ponta!