AUDIO Baronul de Gorj, Ilie Morega: Orban mi-a spus ca l-a rugat Ponta sa pastram colaborarea cu PSD

de L. Parvu     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2010, 17:06 Actualitate | Politic


Dan Morega, alaturi de Ludovic Orban
Foto: AGERPRES
Baronul de Gorj, Ilie Morega (PNL), a declarat pentru HotNews.ro ca nu doreste un parteneriat local cu PSD pentru ca liberalii au fost epurati din administratia locala in timpul guvernarii acestora. Morega sustine ca Ludovic Orban i-ar fi cerut intr-o convorbire telefonica sa pastreze colaborarea cu PSD pentru ca asa s-a inteles cu deputatul PSD de Gorj, Victor Ponta. Desi pledeaza pentru un parteneriat cu PD-L, in timpul interviului Morega se lanseaza in critici la adresa lui Radu Berceanu din cauza gropilor de pe Dealul Negru, o zona de circa 30 de km intre Pitesti si Valcea.

Asculta interviul telefonic



Descarca interviul in format MP3


Ilie Morega sustine ca vicepresedintele PNL, Ludovic Orban, l-ar fi contactat telefonic in cursul zilei de miercuri ca sa-i spuna ca nu poate bate palma cu PD-L la nivel local pentru ca i-a promis social democratului, Victor Ponta.   

"M-a sunat domnul Orban miercurea trecuta si mi-a spus clar ca l-a rugat domnul Ponta sa nu-l puna in aceasta situatie delicata si sa pastram colaborarea cu PSD.(...) Eu i-am spus foarte clar domnului Orban ca nu am nici un parteneriat cu PSD pentru ca PSD nu a sprijinit PNL absolut deloc cand a fost la guvernare, ba mai mult, cand a ajuns la guvernare a dat absolut toti liberalii afara. Eu nu sunt sluga PSD", a declarat Morega pentru HotNews.ro

Morega sustine ca parteneriatul cu PD-L a fost discutat in Biroul Politic al organizatiei judetene si a fost votat de 121 de membri din cei 135. Presedintele interimar PNL Gorj sustine ca daca va fi demis din functie, cel mai probabil va parasi partidul.

Dupa ce il critica pe vicepesedintele Consiliului Judetean Gorj, liberalul Radu Angheloiu care prin votul sau a ajutat PSD sa obtina un post de vicepresedinte in CJ, Morega trece direct la critici la adresa lui Radu Berceanu din cauza gropilor de pe drumul european dintre Pitesti si Ramnicu Valcea, din zona Dealul Negru:

"Ma scuzati ca vorbesc foarte rar, dar sunt niste gropi si am masina noua. Sa-l luati mereu (n.r.Radu Berceanu) cand repara, cand astupa gropile pe drumul european de la km 25 Valcea granita cu Argesul pana la km 18 pana in Pitesti. Rusinea, lumii. Drum european, si se poate repara cu o roaba de asfalt."

Potrivit Mediafax, Biroul Politic al PNL Gorj a validat prin vot, marti seara, propunerea lui Ilie Morega de a face un parteneriat la nivelul Consiliului Judetean Gorj cu PD-L. La sedinta organizatiei judetene a participat si baronul PD-L Ionel Mantog.

Ludovic Orban a declarat la un post de televiziune ca va propune Consiliului National de la sfarsitul saptamanii, schimbarea lui Morega din functia pe care o detine ca interimar la filiala Gorj. Si secretarul general al PNL, Radu Stroe a catalogat decizia lui Morega una "condamnabila".

  • In decembrie 2008, procurorii DNA au dispus trimiterea in judecata a lui Paul Pacuraru, ministru al Muncii in perioada 3 aprilie 2007 - 23 septembrie 2008, si a lui Ilie Morega, membru AGA la societatile comerciale ale complexului Energetic Rovinari, ambii acuzati de fapte de coruptie. Detalii aici


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1316 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Acest Morega nu este cel care (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:35)

    Audit [utilizator]

    CEREA spaga in campania electorala?
    Era o inregistrare audio in acest sens ce circula in media.
    • +6 (6 voturi)    
      Ba da, toate partidele sunt la fel (Joi, 28 ianuarie 2010, 18:04)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Audit

      Poza cu Orban e bestiala!!!
      Frate, ce credibilitate sa mai ai cand stai la cioace cu libidinosul ala de Morega?(editat de HotNews.ro)
      • +2 (2 voturi)    
        Nedumerire (Joi, 28 ianuarie 2010, 22:22)

        rul1981 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Dar cand a fost credibil Organ? Si apropo, pe ce loc s-a situat la alegerile "uninominale" la el in circumscriptie? Ala da barometru care sa ii masoare cre-dibilitatea in fata poporului.
    • 0 (0 voturi)    
      instinct (Vineri, 29 ianuarie 2010, 10:21)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui Audit

      de supravietuitor are! (poate chiar mai bun decat al lui Hrebe). Asa ca il cred in ceea ce a spus despre Orban si Ponta, fara sa-i admir caracterul! Pe de alta parte, (cam) indiferent de noul sef al PSD, social-democratii se intorc spre stanga, asa ca nu va mai fi o alianta PNL-PSD cum vrea si Felix.
  • +6 (6 voturi)    
    Pai da (Joi, 28 ianuarie 2010, 18:45)

    Cristi [anonim]

    "liberalul" Orban nu face altceva decat sa execute ordinul lui Patriciu... De alianta pana la fuziune a PNL cu PSD. Cele doua partide mai mult se aseamana si au foarte multe in comun decat deosebiri. Le unesc mult mai multe decat le despart. Extrem de rusinos a devenit acest partid "liberal" al caror conducatori pledeaza continuu cu o nerusinare de neimaginat pentru o alianta cu un partid de stanga cu puternice accente comunistoide (PSD). Fratia de cruce a PNL cu PSD-ul a devenit o certitudine pentru toata lumea normala la cap. Numai pentru fanaticii admiratori ai lui Antonescu & co. PNL mai reprezinta un partid de "dreapta". Sa fim seriosi! PNL dovedeste ca este doar un alt un partid de stanga. Unul care se simte extrem de confortabil in compania PSD. Ma intreb doar cand se vor trezi oare adevaratii liberali din PNL (asa putini cati au mai ramas) din aceasta letargie bolnava ca sa puna de-o reforma totala in acest partid? Fara Orban, Nicolai, Antonescu, Patriciu, Fenechiu, Ghise si alti nemernici care au confiscat PNL pentru a-si rezolva propriile lor interese meschine. PNL a ajuns o rusine!
    • +3 (3 voturi)    
      Liberalii si rusinea sau rusine liberalilor ? (Joi, 28 ianuarie 2010, 19:07)

      gura rea [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Pai trebuie sa sti ca PNL a ajuns de rusine inca din secolul trecut ,cam de prin '45-'46 ..prietenii gorjeni stiu de ce !
      • +2 (2 voturi)    
        Oarecum de acord... (Joi, 28 ianuarie 2010, 20:18)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui gura rea

        Mai exact PNL, chiar inainte de 1945, s-a facut in cateva randuri de rusine. Stiu prea bine istoria. Dar n-are rost sa intru in amanunte tocmai acum... Insa, trebuie sa acceptam unanim de acord ca, in PNL, inainte de 1945, au existat si oameni extrem de valorosi.
  • +2 (2 voturi)    
    comunistii de ieri Liberalii de azi (Joi, 28 ianuarie 2010, 20:16)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Populistii de mâine !
    Dan Ilie Morega a obţinut prima diplomă de doctor în economie în 1983, la absolvirea instituţiei de învăţământ folosită de Partidul Comunist pentru pregătirea cadrelor sale de conducere, Academia "Ştefan Gheorghiu".
    Pentru a nu rămâne fără diplomă în cazul în care titlul obţinut înainte de 1989 nu ar mai fi fost recunoscut, Morega a facut un drum până în Moldova în 2001, de unde s-a întors cu o nouă diplomă de la Universitatea Liberă Internaţională din Republica Moldova. Astfel, după obţinerea documentului, în aprilie 2001, Morega a devenit "doctor habilitat în ştiinţe economice".
    Ministrul Educaţiei, Cristian Adomniţei, i-a retras colegului său de partid, liderul liberal din Gorj, Dan Ilie Morega, "titlul ştiinţific de doctor habilitat în ştiinţe economice", după descoperirea unor falsuri în actele de atestare.
    Traiască şi Înflorească minunaţii noştri cârpaci-cârmaci-prostănaci hoţomani !!!
  • +1 (1 vot)    
    Morega poate avea soarta lui Gutau (Vineri, 29 ianuarie 2010, 0:49)

    six [utilizator]

    Morega ar putea fi unul din beneficiarii noii tendinte in justitie: http://domnulsix.wordpress.com/2010/01/27/s-a-deschis-sezonul-la-fazani/
  • 0 (0 voturi)    
    alianta social liberala (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:23)

    bab [anonim]

    Faceti odata aceea asociatie, ca felix o sa va ia jucariile( antenele) si o sa plece,doar are nevoie de post de senator , ca e tare capabil.
  • +1 (1 vot)    
    Fratele porc (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:33)

    sabertooth [utilizator]

    Stie ce spune. Ia luati de cititi:

    http://www.pigbrother.us/2009/04/satul-de-democratie/
  • +1 (1 vot)    
    vremea schimbarii (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:25)

    tache [anonim]

    Astia nu sint baroni, sint gainari deghizati. Adevaratii baroni abia acum prind putere...Sintem pe drumul cel bun. In campanie vorbesti de principii, dupa care aplici interesul. Iata cheia succesului adica.