Crin Antonescu (PNL): Am propus organizarea unui Congres extraordinar al partidului in primele zile din martie

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 25 ianuarie 2010, 14:01 Actualitate | Politic


Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, luni, ca a propus organizarea unui Congres extraordinar al partidului in primele zile din martie. "Este un lucru ce trebuie facut!", a spus liderul liberal, adaugand ca propunerea sa urmeaza sa fie discutata de Delegatia Permanenta a PNL, care se va intalni la Brasov.

Antonescu a facut aceasta propunere la reuniunea Biroului Politic al PNL de luni. Liderul liberal a adaugat ca va face aceasta propunere si la Delegatia Permanenta a PNL, care va avea loc la sfarsitul acestei saptamani, la Brasov. "Sper ca Delegatia Permanenta va vota propunerea mea!", a spus liberalul.

Antonescu a spus ca a facut aceasta propunere din mai multe motive:
  • un ciclu electoral si politic s-a incheiat, o data cu alegerile prezidentiale; ca urmare, un alt ciclu politic incepe
  • noi am avut de luat niste decizii foarte grele intre cele doua tururi ale alegerilor prezidentiale, precum si dupa alegeri
  • am luat, ca presedinte, impreuna cu forurile abilitate ale partidului, aceste decizii
  • cred ca este momentul ca PNL sa aiba o dezbatere intr-un for suprem asupra liniei politice de urmat in anii ce vin, asupra unui proiect major pentru societatea romaneasca
  • PNL trebuie sa faca pasi autentici pe calea unei reforme pe care mi-am asumat-o in martie 2009
  • cred ca o buna parte din societatea romaneasca asteapta un proiect aplicat, practic, pentru ceea ce noi am numit "o politica a bunului-simt"






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1520 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    "noi am avut de luat decizii grele..." (Luni, 25 ianuarie 2010, 14:16)

    Luk [utilizator]

    N-am vazut o politica a bunului simt, n-am vazut nimic de bun simt, nici in campanie, nici in atitudinea si nici in discursul liderilor liberali ("numai prostituatele voteaza cu basescu").

    Am vazut la PSD cat de gol era regele. E de bun simt sa ma intreb cat de gol este regele si la PNL, avand in vedere ca s-au dus impreuna la Timisoara etc etc etc.

    In rautatea mea, sper ca si Geoana sa reuseasca Congresul extraordinar, amandoi regii fiind cam goi (si gerul cam mare)...

    In final, nu cred ca PNL trebuie sa faca pasi pe calea reformei pe care ti-ai asumat-o tu... Cred ca trebuie sa faca pasi spre o reforma din care tu nu faci parte.
    • -5 (9 voturi)    
      dar decizii bune! (Luni, 25 ianuarie 2010, 14:50)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Luk

      E ok sa ai opinia ta, de adversar al PNL-ului. Dar un sustinator al PNL iti raspunde ca nu m-am simtit tradat de Crin Antonescu, desi n-am votat Geoana, pentru ca am inteles logica demersului sau si i-am apreciat curajul de a-si pastra pozitia, chiar daca n-avea nimic de castigat.
      Crin Antonescu va deveni cu siguranta cel mai important politician, dupa al doilea mandat al lui Traian Basescu si cred ca in clipa de fata este probabil unul dintre putinii politicieni cu care presedintele nu vrea sa se afle intr-o confruntare televizata.
      Ti-am mai spus eu recunosc ca sunt simpatizant PNL si Antonescu si nu ma ascund, ca tine, in asertiuni generale care sa ascunda culoarea portocalie. E parerea ta, dar ar fi culmea ca adversarii politici sa hotarasca ce e mai bine pentru partid. Sau vrei parerea unui PSD-ist despre PDL? Ai tine cont de ea?
      • +6 (8 voturi)    
        tu ai vazut "confruntarea" televizata pentru (Luni, 25 ianuarie 2010, 15:48)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        prezidentiale? Cum parea domnul Crin Antonescu atunci? A avut un discurs la obiect? Ce parere de PNL-ist ai in acest caz?
        • -3 (3 voturi)    
          Poate ti s-a parut... (Luni, 25 ianuarie 2010, 16:07)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

          ... la obiect tema populista abordata de TB legata de numarul de parlamentari / camere. Daca eram trepanat chiar as fi crezut ca o economie de 30 milioane de euro (cei 171 de parlamentari out) adica cam jumatate din bugetul de achizitii al ministerului turismului pe 2009 ar salva bugetul de stat (pe timp de criza).

          Tot la obiect e si "lupta anticoruptie" sau "reforma statului"...Intrebat ce inseamna reforma statului TB va raspunde...pai sa fie mai putin parlamentari si camere...Ok, bine! Si apoi...? Pai ...atat...sa fie mai putini astia si eu sunt multumit... m-am razbunat ca m-au suspendat!
          • +2 (2 voturi)    
            Mai gicuta (Luni, 25 ianuarie 2010, 17:07)

            Cristi [anonim] i-a raspuns lui Gigi

            dar tu chiar nu ai simtul ridicolului? Al penibilului. Imi pare ca nu ca, doar simturile astea nu sunt deloc specific penelistilor ... de "dreapta". In ceea ce priveste "trepanatul",,, Tare mi-e teama ca operatia asta ai facut-o dar fiind sub anestezie nici macar n-ai stiut ce ti se intampla. Poate ca tu nu-ti dai seama dar orice om normal te miroase de la o posta ca esti fugit rau cu capul... Ia vezi, stapanul tau patriciu, cel care a facut avere intr-un mod atat de "cinstit" are biscuitele pregatit. cel pentru tine. Evident, cel pe care ti l-a promis daca iti faci tema de la partid si tragi o postare favorabila Crinei scelerate si peneleului pesedizat. Va dau un sfat, renuntati la culoarea aia galbena si imprumutati-o pe-aia violeta care se asorteaza cu flacara lui Geonel. Ca tot v-ati infratit de cruce cu el si cu partidul lui de vreo trei ani incoace. Daca nu mai bine...
            Si schimbati si directia sagetii aia penibile. indreptati-o in jos ca drept intr-acolo va trage si duce stapanul vostru Patriciu si slugile lui credincioase in frunte cu Chucky Antonescu.

            P.S. Astept o replica pe "masura"... Evident, centrata ori pe Basescu, ori pe Udrea, ori pe cine doresti tu... Ca doar la atata te/va duce capul ala trepanat.
            • -3 (3 voturi)    
              Replica pe masura... (Luni, 25 ianuarie 2010, 17:44)

              Gigi [anonim] i-a raspuns lui Cristi

              ...ma intreb cine e ridicol...eu nu sunt membru PNL ... nici macar nu sunt in tara ;).

              Din pacate am lasat rude mai in varsta pe acolo si as dori ca dupa ceva timp sa ma intorc in tara mea ... or tara lui Basescu nu e tara mea, imi pare rau!
            • -1 (1 vot)    
              Mai cristisorule (Luni, 25 ianuarie 2010, 22:17)

              Traian [anonim] i-a raspuns lui Cristi

              Tu ci simtul ridicolului? Pai mai securist acoperit, mai marinar de canalizare... de ce e mai breaz Chioru Securelu cu camarila lui de slugi hoate si securiste, cu metresa lui blonda facuta stapana pe o mosie de multe miliarde de euro din buget, cu Bordureanu Rozaliu sef peste economie, cu dl Muc cel Mic sef peste ei, cu doamna Pizi, cu Lenutza Bamboista, cu CiocuMic si cu restul de capuse portocalii in cerul gurii? Toti parazitii astia au facut avere cinstit? Si nu mai zic nimic de marea masa a baronilor locali emigrati acum din celelate partide in zona portocalie a spectrului ca sa suga mai vartos. De ce nu-i vezi pe astia asa cum sunt? De ce o tineti lant cu discursul ala uzat cu mogulii cei rai cand voi aveti acum o armata gigantica de hoti ce sug cu totii de la tatele bugetului orice urma de bani bagand tara in datorii pe un deceniu?
              Daca voi erati cinstiti, nu niste securisti avari ajunsi prin frauda la putere, aveati dreptul sa dati lectii. Asa, doar consumati curent degeaba ca nu mai prostiti pe nimeni pe net.
      • -7 (9 voturi)    
        Crapa ficatul in ei... (Luni, 25 ianuarie 2010, 15:54)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        ...pentru ca:
        1. Nu au "pacalit" PNL-ul sa intre la guvernare ca sa aiba in capul cui sa se sparga oalele crizei ecnomice prost gestionate inca din 2009.
        2. Nu reusesc cu nici un chip sa inghita PNL-ul ca sa le faca partid de viitor celor doua Elene...Udrea si Basescu. Apropo...gentile Elenei Udrea or fi de dreapta sau de stanga? Daca sunt de dreapta or fi populare sau mai spre centru - liberale? :)
        • +5 (5 voturi)    
          ????? (Luni, 25 ianuarie 2010, 16:44)

          Dorin [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          Sa inteleg ca PNL este un "partid de viitor"? Ma umfla rasul! Poate vrei sa spui ca PNL este un partid fara viitor! Pe de alta parte replica ta e in ton cu vorbaraia "liberala" marca Orban, Antonescu si Ghise care au niste obsesii si fixatii legate ba de Udrea, ba de Basescu, ba de mai nu stiu cine... Baieti, dar unde e oare "bunul simt" pe care il tot latrati voi astia de la PNLSD? L-ati pierdut pe drumul pe care va ordona Dinu Patriciu sa galopati zi de zi?

          P.S. O spun cu sinceritate... Imi pare tare rau sa vad pe mana cui a incaput acest partid. Si asta nu de ieri, de azi... Ci din 1990. E o poveste mai veche a colaborationismului si trocului practicat si patentat de PNL cu partidul tovarasului Iliescu... Radu Campeanu & co stiu ei mai bine ce vreau sa spun. Asa cum o stiu la fel de bine si cei care conduc acest partid in acest moment. Ca doar au avut de la cine sa invete... De la, de exemplu, turnatorul dovedit M.I. Quintus care, culmea!, este presedintele de onoare (care onoare?) al PNL!!!! Sic!
          • 0 (0 voturi)    
            Doamne fereste.... (Luni, 25 ianuarie 2010, 17:13)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui Dorin

            ...nu am vrut sa zic ca PNL-ul e partid de viitor. Doar megaconstructia de dreapta care ar iesi din fuzionarea PNL si PDL...cu o singura conditie insa...Prigoana ala mic, se stie,....Presedinte (de partid deocamdata)!

            Cum nu poti fi impartial (poate daca erai din alta tara) si vorbesti de PNLSD deduc ca esti PDL-ist...si dupa cum zice si Bogdan mai sus...de ce ar accepta un liberal opiniile unui PDL-ist? Imi vine greu sa cred ca voi astia portocalii ne credeti atat de prosti incat sa consideram sfaturile voastre de buna credinta. Pana una alta vezi-ti matale de nomenclaturistul Basescu din PDL (care e la putere acum nu in opozitie) si ne vedem noi de "turnatorul dovedit Quintus". Parerea mea ca fix in acest moment unul face tare mult rau tarii iar celalat mai putin spre deloc.
            • +1 (1 vot)    
              Deductiile tale sunt proaste (Luni, 25 ianuarie 2010, 18:19)

              Dorin [anonim] i-a raspuns lui Gigi

              N-ai fler baietas! Am convingeri de dreapta dar PNL nu ma reprezinta sub nici o forma. Si, in mare parte, nici PDL. Asa ca... ai "deductionat" eronat. Pe de alta parte, asa cum arata PNL acum si ce fel de personaje penibile il capuseaza in clipa de fata n-o sa ajung in vecii vecilor sa cred ca acest partid reprezinta si va reprezenta cu adevarat dreapta romaneasca! Din nefericire pentru cei ca tine, PDL se misca mult mai bine si mai convingator pe dreapta. Chiar daca nu ma entuziasmeaza prea tare. PNL este insa chiar de rasul curcilor. Multa gargara si munca ioc. Patentul ii apartine, nu-i asa?, lui Chucky Antonescu. Fostului membru de partid comunist Crin Antonescu.

              P.S. Ai idee ce-a fost pana in 1989 Orbanel al tau giumbuslucarul? Dar taticutul sau? PNL-ul asta e format si condus de niste puri care n-au avut nici in clin cu trecutul comunist si cu nomenclatura. Niste diafani care dintotdeauna au fost liberali. Chiar si cand recitau versuri cu Ceausescu sau acceptau cu mandrie carnetul rosu de mambru de partid comunist. Poate ca acum, la PNL, culoarea carnetelor de partid e galbena. Stiu si eu? Dar parca mai potrivita ar fi culoarea rosie pentru ei. Doar au experimentat-o in toamna anului trecut, cand Chucky topaia alaturi de inflacaratul violet Geoana. Care se visa deja presedinte. In final ramanadu-i doar amintirea penibila a topaielii si prietenia "liberala" a lui Chucky. Dragostea lui, Chucky...
        • +4 (4 voturi)    
          ficat... (Luni, 25 ianuarie 2010, 16:46)

          alpha [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

          se spune "crapa fierea-n ei..." ficatul nu crapa...pe de alta parte,nu cred ca un presedinte liberal are dreptul sa inchine partidul-fie si pentru 2 saptamani-continuatorilor pcr.crin ar fi trebuit sa spuna "am fost eliminat,nu sustin pe nimeni,votantii mei sa stea acasa sau sa voteze cum le dicteaza constiinta".cand te amesteci in laturi te mananca porcii,iar acest amestec in laturile psd vor fi sanctionate odata de electoratul care prin liberalism intelege altceva decat "jos basescu".
          • -2 (2 voturi)    
            Traiti in trecut... (Luni, 25 ianuarie 2010, 17:17)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui alpha

            ... vreau sa spun ca mi se rupe fix in paispe (ca si simpatizant PNL) de continuatorul cui este PSD-ul. Pana una alta, Revolutia a trecut, mineriadele la fel, PCR s-a desfiintat, Iliescu are 1000 de ani insa concedierile si criza economica sunt acum...si imi afecteaza direct viitorul. Prefer un PNL care sa se implice alaturi de cei care pot propune o alternativa la masurile - esec din 2009 decat un PNL care sta pe tusa sau mai rau care se raliaza la incompetentii din PDL.

            Daca totusi insisti...sa nu uitam ca Basescu e fost nomenclaturist si ca PDL-ul e continuatorul PCR pe linia FSN - PD. Deci despre ce vorbim aici?
            • +2 (2 voturi)    
              Cum despre ce? (Luni, 25 ianuarie 2010, 17:42)

              Dorin [anonim] i-a raspuns lui Gigi

              Despre multimea de fosti nomenclaturisti aflati in PNL. Vrei sa ti-i enumar? Lista e lunga si foarte deranjanta pentru un galbejit ca tine. Vrei sa spui ca tu traiesti in prezent? Care prezent? Prezentul tau are mare legatura cu trecutul. Ala in care PNL face sluj PSD-ului din 1990 incoace de cand Campeanu si ai lui ii cantau in struna lui iliescu?

              P.S. Apropo... Imi poti explica cam ce anume cauta fesenistii Roman si Melescanu in curat-murdarul PNL? Sau astia doi nu sunt fosti nomenclaturisti? Cam esti selectiv in memorie si aprecieri... papagalule!
            • +2 (2 voturi)    
              nu insist (Luni, 25 ianuarie 2010, 18:07)

              alpha [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

              daca ti se rupe in 14 nu e bine.decat multe mici mai bine 1 mare...iar ca sa vorbim serios e imposibil sa incerci sa construiesti ceva fara sa te asiguri ca ai o fundatie trainica.iar o fundatie care sta pe iliescu-chiar de 1000 de ani-si pe vanghelie,nastase,mazare & co mi se pare cu greu o alternativa.nu sunt pdl-ist la fel cum nu am fost membru al niciunui partid si cand spun ca liberalism nu inseamna a fi anti basescu inteleg si faptul ca nu inseamna nici anti X ,indiferent cine e X.poti face aliante,uneori la mare nevoie chiar contra naturii dar daca le faci trebuie sa stii si pana unde mergi in asa o "relatie",altfel iti pierzi identitatea.
        • +5 (5 voturi)    
          Discurs tipic liberal:)) (Luni, 25 ianuarie 2010, 17:07)

          Luk [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          Bravo tie! Esti unul dintre cei patrunsi de revolutia Antonesciana a bunului simt!!!

          Sper sa te bucuri inca 5 ani de distrugerea PNL si sa barfesti in continuare, cu inflacararea cunoscuta si invatata de la neica Orban!

          Bafta penelistule!
      • +2 (2 voturi)    
        SPER (Luni, 25 ianuarie 2010, 16:08)

        IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        ca nu se va intampla niciodata !Acest jalnic crin de4gaja un parfum mortal pentru toti oamenii normali,esti un mare naiv !Basescu il face piftie mult mai repede decat pe geonelul violet !Natia chiulailor trebuie sa dispara din politica,atunci vom putea spune ca am ajuns la normalitate .Regret ca exista oameni care apreciaza forma fara fond.
      • +1 (1 vot)    
        daca Tariceanu (Luni, 25 ianuarie 2010, 16:56)

        curios [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        nu refuza sa intre la guvernare in 2009 (cine l-o fi sfatuit? era acela de buna credinta?) mai exista Crin azi? L-a detronat pe Tariceanu pe motivul ne-intrarii la guvernare!!! curat Ipo_Crin!
      • +4 (4 voturi)    
        Sunt un adversar al ACESTUI PNL (Luni, 25 ianuarie 2010, 17:04)

        Luk [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Am fost votant PNL si (sper) voi vota PNL din nou, intr-o zi.
        PNL obisnuia sa fie un partid elitist, un partid al celor care stiu sa scrie si sa citeasca, un partid al celor care mai intai ofera respect. PNL avea somitati, avea oameni de cultura, oameni de valoare ai Romaniei. PNL este astazi condus de Antonescu, Tariceanu, Nicolai, Orban, Olteanu, Varujan. PNL a avut ministrii de care ne e jena sa ne aducem aminte (Adomnitei, Cioroianu, Varjuan). Seful PNL a vorbit in fata doamnei Basescu despre relatiile neprincipiale ale presedinteului cu doamna Udrea. Asta-i un lucru demn de Vanghelie, demn de Hrebenciuc... Pentru mine, in momentul ala, Antonescu a redevenit nimeni. Nu cred ca Antonescu o sa ajunga un politician veritabil si nu cred ca l-ar avantaja sa candideze peste 5 ani (o sa mai vedem).
        Antonescu a castigat notorietate propunand proiectul "Oricine in afara de Basescu". Pentru acest proiect, Antonescu nu a sacrificat doar prezentul ci si istoria partidului (vezi Timisoara)...
        Eu nu sunt un PD-L-ist convins ci doar un suporter al celor care ne-ar putea duce inainte. Geoana nu putea sa ne duca decat inapoi, iar Antonescu stia asta.
        In lipsa lui Basescu, Antonescu e din nou un nimeni. Basescu n-o sa mai participe la alegerile prezidentiale: vreau sa vad ce construiesc PNL-istii si ce propune Antonescu?!
        Oricata stima ai avea pentru Antonescu, trebuie sa recunosti doua lucruri:
        1) Antonescu a pierdut si
        2) Antonescu a mizat pe Geoana, asa ca-i bine c-a pierdut!

        P.S. Nu cred ca Antonescu o sa mai aiba ocazia de a avea confruntari televizate cu Basescu.
        P.S.2 Am votat cu Campeanu, cu Patriciu si Catarama si as fi votat cu Antonescu daca in loc de Nicolai si Orban ii avea pe Valeriu Stoica si Stolojan in spate. Nu sunt suficient de liberal pentru a-l vota pe Geoana ori pe derbedeii din spatele lui Antonescu.
  • +10 (12 voturi)    
    ????? (Luni, 25 ianuarie 2010, 14:16)

    Cristi [anonim]

    Unde iti vei depune mandatul asa cum ai promis anul trecut? Nu-i asa gargaragiule? In ceea ce priveste "politica bunului simt"... schimba placa baietas! Esti ridicol.
  • +12 (14 voturi)    
    Crin o caracterizare facuta de un ex membru PNL (Luni, 25 ianuarie 2010, 14:23)

    gabi [anonim]

    Dl Crin trage sfori sa nu cumva sa aiba si peneleii aceeasi atitudine ca si pesedeii. Iata o caracterizare a d-lui presedinte Crin:
    Incompetenţă
    În cele 50+ de primăveri ale “remarcabilei” sale existenţe Crin Antonescu n-a făcut nimic. Zero. Suprafaţă lisă.
    Îi este uşor, deci, să se prezinte curat şi uscat şi să-i apostrofeze pe cei care-i chestionează activitatea. Pentru că nu are aşa ceva. N-a greşit cu nimic pentru că nu a făcut nimic. Niciodată.

    În fond Crin Antonescu este doar unul din acei români anoşti care şi-au făcut o vocaţie din chiulangeală şi care ies întotdeauna deasupra celorlalţi ajutaţi de vidul inexistenţei. Crin Antonescu nu trăieşte, nu există, pentru că în urma sa nu rămâne nimic. Crin Antonescu doar este. Punct.

    Să nu cădem în păcatul de a crede că iremarcabilul domn Antonescu nu are pasiuni. Are una, imensă. Adoră să frece tuşa. Nu, nu pe Diana Tuşa, era vorba de margine, mantinelă etc. Din poziţia de frecător de tuşă Crin Antonescu se vede cel mai bine şi din asta se naşte cea de-a doua caracterisică majoră a sa.

    Impertinenţă
    Crin Antonescu este superlativul obrăznicăturii “de cartier”. Întotdeauna “pe fază” şi cu “vorbele la el” impertinentul reuşeşte să evite angrenarea în discuţii din care i s-ar putea evidenţia incompetenţa. Orice argument serios, care necesită un bagaj minim de cunoştinţe pentru a fi combătut, este catapultat rapid în zona derizoriului, cu o obrăznicie dezarmantă. Uluiţi de stupiditatea replicii lui Crin Antonescu adversarii uită pentru moment de subiectul în discuţie, angrenându-se într-o dispută logoreică fără obiect concret.

    După ce a avut grijă să fenteze atacurile impertinentul trece la ofensivă. Scoate la iveală artileria grea. Discursul. Găunos, sunând a gol, întotdeauna spumos şi presărat cu invective şi catalogări “cu priză”. De cele mai multe ori Crin Antonescu se lasă cuprins de beţia propriei flecăreli şi nu mai controlează ce dă pe gură, lăsând astfel să se întrevadă cea de-a treia caracteristică a perso
    • -1 (5 voturi)    
      te cam oftici am impresia :P (Luni, 25 ianuarie 2010, 14:56)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui gabi

      Asta e, e bun de gura! Nu te mai ataca atata!
      Nici pe Traian Basescu nu-l lua nimeni in serios cand era primar general si ziceau psd-ii ca n-are stofa de presedinte si ca nu se compara cu Nastase, Iliescu @co. Nu tu economist, nu tu constitutionalist, brusc le stie pe toate, asa-i?
      Deci nu-ti fa griji in legatura cu Crin Antonescu, o sa aiba si fata si stofa si o sa le stie pe toate ok?:) Numai de bine!
      • +1 (1 vot)    
        DEVII RIDICOL (Luni, 25 ianuarie 2010, 16:11)

        IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        cunosc mai mult de o suta de persoane care il apreciau pe Basescu de mult ,nu sunt membru al nici unui partid ,esti ridicol de naiv .
      • +2 (2 voturi)    
        "Fata"? "Stofa"? (Luni, 25 ianuarie 2010, 16:33)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Esti amuzant... In rest ce naiba sa mai comentez din aiurelile pe care le-ai postat? Crin Antonescu n-o sa aiba NICIODATA nici "fata" si nici "stofa" de presedinte! Individul asta NU s-a remarcat cu nimic pozitiv in viata lui! Nu intelegi????
    • +2 (4 voturi)    
      Tare...vrem continuarea (Luni, 25 ianuarie 2010, 15:23)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui gabi

      ....
    • +4 (6 voturi)    
      Un portret extrem de reusit (Luni, 25 ianuarie 2010, 15:24)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui gabi

      Felicitari! Ai reusit sa faci o caracterizare excelenta, reala, unuia dintre cei mai mari impostori din politica romaneasca. Ironia e ca deseori e foarte dificil sa vorbesti chiar si despre un ZERO absolut. Asa cum este, in cazul de fata, Crin Chucky Antonescu. Insa tu ai reusit. Sper ca reusita ta sa-ti aduca cat mai multe plusuri. Le meriti.
    • -3 (7 voturi)    
      Betia de cuvinte... (Luni, 25 ianuarie 2010, 15:30)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui gabi

      ....vezi ca nu ai decat 2000 de caractere. Poti sa dai copy-paste din documentul word propagandistic intr-un mesaj raspuns la primul ... nu cumva sa nu aflam care e a treia caracteristica.

      In alta ordine de idei...daca Antonescu e superlativul obraznicaturii de cartier, cel care ii face pe ziaristi "gaozari", "pasarica" si "tziganca dracului", cum este?

      A i se pune in evidenta incompetenta? Pai in afara de istorie (ca si formare) si proceduri legislative (ca si activitate de parlamentar) chiar nu as vrea sa fie competent in altceva. Eu personal sunt satul de oameni care se pricep la orice....ti-l dau ca exemplu pe Basescu ...care isi da cu parerea si despre AH1N1 si despre cum tine BNR-ul cursul leu-euro sub 4.3 cu o dezinvoltura incredibila.

      Si daca tot ne dam cu parerea despre "chiulangeala", "frecat tusa" si marete realizari ... tu ce partid ai condus ca si Presedinte in ultima vreme? Din cate echipe de conducere (macar locale, nu nationale) ai facut parte? Abia apoi ne putem da cu parerea daca putem fi prezenti in doua locuri in acelasi timp (de exemplu campanie si parlament).

      In final doresc sa-ti urez viata lunga si prospera in noua ta postura de membru PDL. Pa pa pa pa!
      • +2 (2 voturi)    
        Zau? (Luni, 25 ianuarie 2010, 16:24)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        Eu, de exemplu, am observat ca in PNL sunt tare multi indivizi care se pricep la orice! Si de ei te-ai saturat? Vrei cumva sa ti-i si nominalizez pe acei "priceputi"? In opinia mea as zice ca daca ai incerca sa gandesti ceva mai rational n-ai mai fi atat de fanatic asa cum cam demonstrezi ca esti. Ce nu reusesti tu sa intelegi este ca fiecare dintre noi are dreptul sa-si spuna un punct de vedere. Iar, pe de alta parte, prin abordarea ta contrazici chiar spiritul asa zis "liberal" pe care il tot urlati voi "liberalii" in permanenta. Libertatea de expresie si de gandire. Ce mai trebuie sa intelegi este ca sunt foarte multi oameni cu vederi de dreapta in tara asta si care nu se afla in PNL si nici nu se vor afla vreodata. Dreapta nu poate fi confiscata de un partid care a batut palma cu PSD intr-un asemenea hal asa cum a facut-o PNL in frunte cu Crin Antonescu. Dreapta nu poate fi confiscata de simple vorbe si discursuri goale de continut. Din nefericire PNL NU a demonstrat ca este un veritabil partid de dreapta. De ce? datorita celor care au condus acest partid din 1990 si pana in prezent. Colaborationismul si trocul mai mult sau mai putin evident cu PSD in diferite perioade de timp de dupa 1989 a zugravit acest partid, mai degraba, ca fiind un partid socialist-liberal, cu evidente tendinte de stanga decat veritabile de dreapta....
        • -1 (1 vot)    
          Dreapta a fost.... (Luni, 25 ianuarie 2010, 17:23)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui Stefan

          ...deja confiscata de PDL-ul lui Traian Basescu care a batut in Decembrie 2008 palma cu PSD-ul, aflandu-se la aceeasi masa a guvernarii. Din cate imi aduc eu aminte nici un guvern postdecembrist nu a avut alaturi un ministru PSD si unul PNL insa PSD si PDL da ... despre ce vorbim noi aici?

          Nu cred ca am afirmat in nici unul din post-urile mele ca o persoana nu are libertate de expresie si de gandire...insa m-am cam saturat sa vad p'aici posturi cu "chucky", "ipoCrinul", "chiulangiul" si alte epitete din acestea ce denota inteligenta superioara a unora.
    • +3 (3 voturi)    
      Continuarea caracterizarii (Luni, 25 ianuarie 2010, 16:01)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui gabi

      3. Inconştienţă
      Educat în barurile şi cafenelele bucureştene Crin Antonescu cunoaşte o singură cale de a-şi doborî adversarul incomod. Flegma. Pentru el faptul că respectivul argument şi-ar putea rata ţinta aterizând în ciorba unui oarecare nevinovat nu prezintă interes. Tot ce contează este reacţia adulatorilor săi comentând superba parabolă balistică descrisă de flegmă în drumul ei spre ţintă.

      Crin Antonescu, un nesimţit în stare pură, nu putea fi altfel decât inconştient. Apetenţa sa pentru declaraţii cu conotaţii grave şi foarte grave pentru societatea în care el nu există este din ce în ce mai pregnantă şi a depăşit deja pragul suportabilităţii. Societatea ar trebui să se autosesizeze şi să-şi ia măsuri de protecţie întrucât locul sociopaţilor asociali nu este în politică, cu atât mai puţin în fruntea unui partid cu resurse să-l propulseze în posturi de responsabilitate publică.

      Crin Antonescu are starea mentală potrivită şi se află foarte aproape de o poziţie din care va putea da foc României. Tocmai de aceea, este imperios necesar să-i fie confiscată cutia cu chibrituri.


      PS, Caracterizarea nu am facut-o eu, ci un fost membru PNL. Asa ca na ma mai laudati. Eu am dat-o cu copy and paste.
      • +1 (1 vot)    
        Am o rugaminte... (Luni, 25 ianuarie 2010, 17:14)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui gabi

        Poti dezvalui identitatea persoanei care i-a facut caracterizarea acestui sociopat (asa cum bine ii spune)? Un link ceva? Multumesc.
  • +10 (12 voturi)    
    perfect (Luni, 25 ianuarie 2010, 14:25)

    cezaris [anonim]

    Poate cu ocazia asta PNL va scapa definitiv de pro-comunismul activ prin inlaturarea aripii Crin-Organ-tanti Norica si ar mai fi cativa pe acolo aflati sub obladuirea prea mult luminatului Paturiciu !
    • -4 (6 voturi)    
      Asa e... (Luni, 25 ianuarie 2010, 15:08)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui cezaris

      ...la fel cum pe 5/24 Ianuarie 1859 Cuza a fost ales Domnitor al Moldovei si apoi al Tarii Romanesti tot asa sa fie ales si Traian Basescu sef la PNL pentru a se uni cu PDL-ul :).

      Scuze...iar am uitat ca (formal) Traian Basescu nu e seful PDL-ului....asta...Partidului Popular FSN-ist...astia, portocalii de stanga sau de dreapta....sau ... nu stiu.

      In alta ordine de idei si ignorand epigonii portocalii care s-au produs mai sus, un Congres se impune in PNL. Unul care sa confirme (sper eu) pozitia actuala a partidului (opozitie) si sa le inchida gura oportunistilor (Tariceanu, Catarama). In rest ... ne vedem in 2012 si mai ales in 2014 la prezidentiale...oare din partea PDL cine va candida ... Boc? Ha ha ha ha ha :)
      • +3 (3 voturi)    
        Mai (Luni, 25 ianuarie 2010, 17:17)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

        E irelevant cine candideaza de la PD-L si de la PSD. Relevant e cine va candida din partea PNL, nu? Daca-i tot Antonescu, inseamna ca n-au inteles nimic :))
        • -5 (5 voturi)    
          Nu stiu de ce... (Luni, 25 ianuarie 2010, 17:40)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui Luk

          ...dar am impresia ca 20% in primul tur pentru un candidat sprijinit exclusiv de PNL nu a mai obtinut nimeni.

          Raman la parerea mea ca e o alternativa ok. Mi se pare ca are principii (nu ar fi avut principii daca se pupa cu PDL/Base in bot dupa ce i-a criticat in campanie), un discurs de asemenea principial si nu in ultimul rand ceea ce se cheama "leadership" (adica ceva ce este dincolo de "competentele" pe care le clameaza unii si altii pe aici...de parca presedintele tarii e strungar sau economist). Simplul fapt ca nu s-a imbogatit facand trafic de influenta cum fac multi parlamentari si nu numai ma face sa cred ca e o optiune ok. Putea sa puna si el o vorba buna la primarul Chiliman sa-i dea o viloaca ceva...dar nu a facut-o. Faptul ca nu a avut (din varii motive) pozitii executive foarte multe (exceptie MTS-ul) si nu se poate lauda cu marete realizari (altii au avut atatea si tot nu se pot lauda) nu inseamna ca nu merita o sansa in 2014.
          • +3 (3 voturi)    
            Antonescu si principiile... (Luni, 25 ianuarie 2010, 20:28)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

            Mie nu mi s-a parut ca are principii. Oamenii astia fac politica, nu se cearta pe strada: nu vad de ce nu ar fi putut face un guvern du PD-L. Adica UDMR ramane singurul care stie sa faca politica in Romania?
            Sa-ti dau eu un motiv pentru care nu s-a "pupat in bot cu Basescu?". Am doua:

            1. Nu suporta sa ia bataie
            2. Felul in care a ales sa-l critice si limbajul folosit au sapat o prapastie intre ei.

            Una-i sa te legi de platforma, de persoana, de trecutul si prezentul contracandidatului (adversar si nu dusman!!!) si alta-i sa bagi "subtirele" despre Udrea de fata cu sotia lui, la confruntari televizate. In cazul asta, scopul n-a scuzat mijloacele. Asta-i motivul pentru care a si pierdut.

            Antonescu n-o sa mai ia in vezi 20%, asa cum Geoana n-ar mai lua 49% nici daca s-ar ruga la Dumnezeu 5 ani, e limpede???

            Afla ca lui Antonescu ii place foarte tare bautura, ca e un jucator de poker inrait si-i plac suficient femeile ca sa mai calce stramb pe la ocazii, ok? Revolutia bunului simt incepe cu tine, nu cu ceilalti, ne-am inteles?

            Data viitoare n-o sa mai aiba iedera Antonescu un copac basescian pe care sa se catere. Sa-l vad atunci...

            Si mai vorbim, ca nu se termina lumea cu alegerile din decembrie 2009.
            • +3 (3 voturi)    
              De acord cu comentariul tau insa... (Luni, 25 ianuarie 2010, 21:19)

              Cristi [anonim] i-a raspuns lui Luk

              N-ai sesizat pana acum ca este inutil sa te mai contrezi cu Gicuta asta? Individul e tarat mintal. Nu va intelege niciodata si nici nu va accepta ca idolul lui (Antonescu) este defapt o nulitate. Drama e ca dialogul cu acesti gicuti isterizati nu este posibil pentru simplul motiv ca acestia (gicutii) sunt mult prea fixati pe o prostie care li s-a cuibarit bine de tot in cap, o repeta la nesfarsit neiesind din niste tipare si, mult mai grav, nu mai poate fi scoasa de-acolo nici macar de vreun exorcist profesionist.
  • +3 (5 voturi)    
    johannis... (Luni, 25 ianuarie 2010, 14:38)

    nu conteaza [anonim]

    pentru ca l-au girat pe klaus, stiind ca are "bube" ar trebui sa se retraga:

    Dacă majoritatea PSD - PNL - UDMR, formată la sfârşitul anului trecut, după demiterea în parlament a guvernului Boc, ar fi reuşit să-l impună atunci ca premier pe Klaus Johannis, acesta ar fi ocupat ilegal postul de la Palatul Victoria.

    http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/884033/Proiectul-Johannis-premier-interzis-timp-de-trei-ani/
  • +2 (4 voturi)    
    paradox (Luni, 25 ianuarie 2010, 14:39)

    sica [anonim]

    Revolutia bunului simt facuta de nesimtiti !
    Iata inca un paradox al mereu tinerei si nevinovatei noastre democratii.
  • +4 (6 voturi)    
    Tristete... (Luni, 25 ianuarie 2010, 15:04)

    Un PNL-ist. [anonim]

    Mi-e jena ca inca mai sunt pro PNL. Ce a ajuns partidul asta ,cine l-o fi blestemat ? Auzi frate,Crin vorbeste si vorbeste si vorbeste . Fara substanta ,fara viziune fara acoperire practica . Numai ura si viclenia il caracterizeza . Puneti-l pe locul 2 in partid si n-o sa mai auziti de el ..
    • +1 (1 vot)    
      profesoraş şi custode de muzeu (Luni, 25 ianuarie 2010, 19:56)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Un PNL-ist.

      ministru al Tineretului şi Spotului ?!
      Un chiulău !
  • +9 (9 voturi)    
    Antonescu NU are simtul "bunului simt" (Luni, 25 ianuarie 2010, 15:35)

    Dorin [anonim]

    "noi am avut de luat niste decizii foarte grele intre cele doua tururi ale alegerilor prezidentiale, precum si dupa alegeri"
    hai nu zau! si care ar fi alea tovarase "liberal"? si despre ce "reforma" gargarisesti acolo penibilule? te-ai acoperit de ridicol si penibil prin tot ce ai facut, prin toate gesturile si discursurile tale gaunoase. fratia ta de cruce cu geoana violetul si camarila sa, au reprezentat culmea obrazniciei si a mizeriei politice pe care le-a atins vreodata in istorie un politician "liberal"! pnl nu se mai poate spala de rusinea pe care ai adus-o memoriei acestui partid facand sluj unui partid mizerabil asa cum este psd. tu si stapanul tau patriciu. sa-ti fie rusine!
    • +1 (1 vot)    
      betia de cuvinte ! (Marţi, 26 ianuarie 2010, 8:34)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      Domn profesor fara practica se imbata de vorbe
      Chiar discursul sau este pe un stil plangaret !
  • +4 (6 voturi)    
    Care sunt acele decizii grele? (Luni, 25 ianuarie 2010, 15:40)

    gabifm [utilizator]

    Daca in aceasta perioada in care nu ati facut nimic vi se pare ca a fost greu, ce v-ati fi facut la guvernare?
  • +6 (8 voturi)    
    pnl (Luni, 25 ianuarie 2010, 15:48)

    gygy [anonim]

    Daca si un chiulangiu notoriu face politica liberala, vai si amar de PNL, si de cei care si-au pus sperante intr-un psihopat narcisist ! Putin bun simt, fraierilor !
    • -2 (2 voturi)    
      E na si cu tine acum... (Luni, 25 ianuarie 2010, 16:31)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui gygy

      ... avem noi Presedinte (de tara nu de partid) manelist ... de ce nu am avea un liberal chiulangiu?

      P ' aia cu psihopat narcisist insa nu o inteleg ... e cam mult totusi ... inteleg ca nu a vrut sa "pupe condurul sultanului" dar chiar in halul asta? Nu crezi a exagerezi un pic? Asta in ideea in care de un an si ceva Antonescu nu a fost ministru si nu a dus tara de rapa. Daca te-as intreba de Boc de exemplu, pastrand raportul, ce ai zice?
      • +4 (4 voturi)    
        ????? (Luni, 25 ianuarie 2010, 17:19)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        Pai antonescu are alt sultan caruia ii pupa condurul sistematic... Patriciu. Si tare mult ii place sa faca asta. Bati campii tovarasele! Pe de alta parte antonescu i-a pupat condurii si lui geoana facand jocurile psd. Si punandu-se la dispozitia unor mizerabili. Slujul asta facut de antonescu cum se poate caracteriza?

        P.S. Mai gicuta penibilule, gygy are perfecta dreptate. antonescu este un veritabil psihopat narcisist. Ti-o poate confirma orice psihiatru.
      • +1 (1 vot)    
        Crin... tu esti? (Luni, 25 ianuarie 2010, 17:26)

        Bogdam [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        Sigur tu esti. Ti-am urmarit raspunsurile la posturi ...si... clar te-ai cam dat de gol. Dra totusi .. Gigi ... nu puteai gasi ceva mai original??
  • +3 (3 voturi)    
    Crin Antonescu e scelerat?! (Luni, 25 ianuarie 2010, 16:10)

    Dorin [anonim]

    Paradoxal este ca, desi acest impostor a dovedit ca este un impostor, inca mai are admiratori neconditionati. Mi pe sleau, fanatici. Concret, ce anume a facut Crin Antonescu pentru aceasta tara????? Si, la urma urmei, pe cine reprezinta el si in numele cui vorbeste? Dar si, in realitate, ce anume reprezinta? As dori, daca este posibil, raspunsuri la obiect si argumentate. Nu gargara patentata Crin Antonescu, nu propaganda liberala gen Ghise si nici invective marca Ludovic Orban. Am speranta ca ceva "bun simt" se poate gasi chiar si printre sustinatorii de rand al lui Crin Antonescu? As fi fost tare curios ce masuri de "dreapta" ar fi luat PNL daca ar fi fost la guvernare... Intr-o asa perioada de grava criza economico-financiara in care ne aflam de mai bine de un an. Sunt tare nerabdator sa aud gargara liberala privind concedierile din sistemul bugetar umflat, a nu se uita!, artificial de "liberali" in perioada 2005-2008. Concedieri absolut necesare!
  • +3 (3 voturi)    
    Il manaca undeva? (Luni, 25 ianuarie 2010, 16:29)

    Petre [anonim]

    Pai, Crin dalb, Crin, nu realizezi ce tampenii facusi cu gealatul de Gionica?
    Nu ai sta mai bine in banca mataluta pana trece Congresul psdeului? S-ar putea sa ai un Mitrea prin partid si , zau, nu o sa te simti prea bine? Ca prea multe prostii ai facut!
  • +3 (3 voturi)    
    O demisie de onoare ar fi fost preferata... (Luni, 25 ianuarie 2010, 16:42)

    Vasile [anonim]

    pentru cel mai lipsit de bun simt presedinte al PNL .
  • +3 (3 voturi)    
    INEGALABILUL ANTONESCU (Luni, 25 ianuarie 2010, 17:31)

    ultravioletul [anonim]

    Aroganta, impertinenta lui Antonescu sunt inegalabile. A mai fost cate unul care a facut un grup (un grup delimitat) de cetateni animale, dar crin a jignit mai mult de jumatate de tara, cand i-a facut prostituate pe cei care l-au votat pe presedinte.
    Ca politician, politica lui nu e aceia de a construi un proiect util tarii ci "razboiul total" pentru a ajunge la putere. El se pregateste de acest "razboi total" intentionand sa transforme partidul intr-o "puternica masina de lupta" PERSONALA, sa obstructioneze cat mai mult posibil presedintia si guvernul in a-si ineplini sarcinile. El nu a inteles ca din democratie face parte si acceptarea deciziei electoratului si prestarea unei activitatii de opozitie critica dar constructiva in interesul tarii. El n-a inteles ca lupta electorala se da doar in campania electorala, dupa care parlamentarii, inclusiv cei ai opozitiei se pun pe treaba, nu pe razboi total!
    Dar pe el i-l preocupa defapt si un alt razboi, unul intern da partid. I-l sperie perspectiva de a fi inlocuit nu doar pentruca nu s-a dovedit figura carismatica de care ar fi avut nevoie partidul pentru a castiga alegerile, dar si pentru ca in loc sa incheie o alianta de doctrina liberala, cum ar fi fost firesc a facut una contra naturii cu social-democratii care ca si comunistii tot marxisti sunt, adica s-a aliat cu dusmanul sau de clasa! Ura lui personala obliga acum intregul partid sa stea in opozitie cand puteau fi la conducere. Ura lui personala a i-a obligat pe ceilalti liberali sa conduca tara cu UDMR-ul! Ca ne si intrebam unde este in mintea lui caracterul national si caracterul liberal al partidului? Este asta consecventa ideologica? Decizia de abandona ideologia, crezul partidului este intradevar una grea! Aceasta este cauza pentru care o mare parte a electoratului PNL si-a dat votul candidatului PDL. E absurd sa crezi ca un cetatean cu vederi liberale, de dreapta o sa si dea votul unui politician de stanga!
    • -3 (3 voturi)    
      pd=psd=fsn (Luni, 25 ianuarie 2010, 18:10)

      dvs [anonim] i-a raspuns lui ultravioletul

      "o mare parte a electoratului PNL si-a dat votul candidatului PDL"
      adica electoratul de dreapta a avut de ales cu care stanga voteaza: cu PSD sau cu PD.
      ascultati cu atentie, voi baietii portocalii care intelegeti asa de bine istoria: inca se mai aude internationala socialista cantata de basescu in 2004. si acum sunt de dreapta? am facut afaceri cu ei si ati emigra cu totii daca ati sti cum functioneaza lucrurile.
      • 0 (0 voturi)    
        Ai dreptate, dar numai pe jumatate (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 12:49)

        ultravioletul [anonim] i-a raspuns lui dvs

        La conferinta de pace dela Moskowa, romanii, regele l-au trimis pe comunistul Lucretiu Patrascanu. St alin l-a recuzat, zicand ca nu sunt comunisti aia pe care mi-i trimiteti voi mie ci aia pe care vi-i trimit eu voua si ne-a trimis grupul lui Ana Pauker (cea care avea sa-l trimeta mai tarziu pe Ilici la studii la Moskova). Linia asta de clivaj dintre cele doua soiuri de pcristi sa propagat si in FSN conducand la ruptura cunoscuta. Exista deci intre cele doua partide mentionate de dvs o asemanare si o diferenta. Rezultatul votului ne arata ca unul dintre ele a evoluat mai bine spre nazuintele electoraului iar celalat mai indaratnic a pierdut si a doua oara. Dar apropo de culoare, eu sunt ultraviolet, nu oranj! Incolo, numai bine!
  • +3 (3 voturi)    
    Unirea face puterea... (Luni, 25 ianuarie 2010, 17:41)

    Raluca [anonim]

    Cel mai bine, atat pentru PSD cat si pentru PNL, ar fi sa organizeze un Congres comun, in care sa se decida fuziunea celor doua partide...tot se vorbea, nu cu mult timp in urma, de o doctrina social-liberala...plus ca amandoua partidele au acelasi izvor, aceeasi origine...
  • +2 (2 voturi)    
    Doar atat ati mai ramas mai gigi din postacii PNL? (Luni, 25 ianuarie 2010, 17:50)

    Dinu paturiciu [anonim]

    S-au cam daramat rau sandramalele peneleului... Si ce e mai rau de-abia o sa urmeze... Penali si jalnici. Asta sunteti mai gicuta. Putini ati fost, putini ati mai ramas... Dupa alegerile din 2012 o sa va cautam cu lupa.
  • +3 (3 voturi)    
    demisia (Luni, 25 ianuarie 2010, 18:23)

    saladin [anonim]

    PNL-ul se afla, si nu-i de mirare, in situatia PSD-ului, adica trebuie sa renunte la Orban, Norica, poetul finantist, Alina si evident Antonescu pentru a spera ca reconstructia partidului ii va mentine in atentia electoratului. Cit despre acele "decizii grele" ridicolul frazei este absolut !. Halal presedinte PNL !.
  • +2 (2 voturi)    
    PNL nu are viitor cu (Luni, 25 ianuarie 2010, 19:17)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Moş Ion Câmpeanu
    Crin Antonescu
    Călin (prezentator de modă, descoperit de Baba Zina !) Popescu Tăriceanu
    Dinu Patriciu (pretenu lu' Geoană) din romanul Pumnul şi Palma scris de Popescu-Dumnezeu
    Relu Fenechiu, Adrian Cioroianu
    şi alte specimene