Miron Mitrea a anuntat oficial ca va candida la presedintia PSD

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 22 ianuarie 2010, 11:20 Actualitate | Politic


Senatorul PSD Miron Mitrea a anuntat oficial ca va candida la presedintia partidului. Mitrea a declarat ca doreste sa ii coopteze in echipa sa pe Adrian Severin, Marian Sarbu, Cristian Diaconescu si pe Sorin Oprescu, informeaza Mediafax. Referitor la primarul general al Capitalei, social-democratul a precizat ca Oprescu a vorbit despre o eventuala revenire in partid.

"Cristian Diaconescu m-a intrebat cu mai mult timp in urma daca as fi dispus sa-l sprijin pentru o candidatura la presedintia partidului. Se pare ca nu a luat aceasta decizie, asa ca am luat-o eu. Am sa candidez. Sigur ca am sa candidez la presedintia PSD", a intarit Miron Mitrea. Liderul social-democrat a declarat ca a inlaturat astfel "jmecheria promovata de Geoana ca as fi negociat cu Nastase functia de presedinte al Senatului. Nu ma intereseaza presedintia Senatului".

Intrebat care sunt legaturile sale cu presedintele Traian Basescu, el a replicat ca aceasta acuza a fost lansata de Mircea Geoana, prin intermediul lui Marian Vanghelie. Miron Mitrea a facut acest anunt inaintea unei dezbateri organizate de ISD pe teme ideologice, la care participa Ion Iliescu, Adrian Nastase, Cristian Diaconescu si alti social democrati.

Informatia vine dupa ce, in urma cu doua zile, social-democratul declara pentru HotNews.ro ca nu ia in calcul alta varianta decat candidatura la sefia PSD si nu este interesat de presedintia Senatului. "E foarte greu sa-l sprijin (pe Nastase, n.r.) din moment ce mi-am anuntat intentia sa candidez. N-am cum sa iau in calcul nici o alta varianta, in afara de candidatura mea. Nu ma intereseaza in nici un caz functia de sef al Senatului", a subliniat Mitrea. El a precizat ca, in prezent, se concentreaza pe castigarea functiei de presedinte al PSD.

Urmariti interviul cu Miron Mitrea realizat, in studioul HotNews.ro, in data de 12 ianuarie.





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1811 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    presedinte P.S.D. (Vineri, 22 ianuarie 2010, 11:42)

    redy [anonim]

    M.Mitrea nu are nici-o treaba cu presedentia si
    nici cu PSD,la fel ca Gioana.
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Vineri, 22 ianuarie 2010, 19:09)

      grandma [anonim] i-a raspuns lui redy

      nici cu presedentia,
      nici cu presedintia, asa-i?
  • +4 (4 voturi)    
    dintre (Vineri, 22 ianuarie 2010, 11:46)

    gogoasa [anonim]

    ziduri de beton un alt rechin isi face loc
  • -15 (15 voturi)    
    Sorin Oprescu este un independent (Vineri, 22 ianuarie 2010, 11:49)

    anton [anonim]

    Se tot vehiculeaza numele lui Sorin Oprescu in cadrul bisericutelor din PSD pentru ca imaginea si integritatea lui Sorin Oprescu atrage voturi si popularitate. Sorin Oprescu a demonstrat chiar si prin ultima masura, aceea de a ajuta toti oamenii fara adapost din Bucuresti, ca este un veritabil om de stanga, un om care iubeste oamenii, un primar general care ii respecta pe bucuresteni.
    • +7 (9 voturi)    
      o sansa (Vineri, 22 ianuarie 2010, 12:03)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui anton

      pentru Bucuresti sa scape de Oprescu. Dar ce va face Oprescu ca sef intr-un PSD descris de Mitrea (realist): PSD a ramas un partid al electoratului de stanga pasiv (pensionari cu pensii mici, tarani care traiesc din autoconsum, etc.) aflat, in special in perioadele de crestere economica, in continua tendinta de diminuare. Oferta noastra electorala, viziunea si proiectul politic nu au evoluat in ritmul societatii romanesti. Am ramas un partid definit de expresia “va dam”.
      • -4 (6 voturi)    
        sa vina Videau-Udrea-Cocos (Vineri, 22 ianuarie 2010, 12:13)

        anton [anonim] i-a raspuns lui cinic

        asta vrei? Astia au furat la sange bucuresteanul. Ai auzit ca au facut ei vreo actiune pentru oamenii nevoiasi, au ajutat ei cu ceva pe bucuresteanul sarac? Nu! Au facut afaceri cu borduri si firme de taxiuri, cu parcarile Dalli. Sorin Oprescu a pus mafia cu botul pe labe! Si o va face in continuare!
        • +4 (6 voturi)    
          Oprescule, tu esti? (Vineri, 22 ianuarie 2010, 12:41)

          ion [anonim] i-a raspuns lui anton

          frate Oprescule, lasa naibii forumurile si treci la munca.. Ti-a lasat mafia Videanu-Udrea-Cocos destul de lucru: pasajul Basarab sau centrul istoric, gata incepute. Daca ai planuri mari poti sa incepi pasajele Razoare sau Doamna Ghica. Sau parcarile subterane in Obor sau Gara de nord. Sau sa termini statia de epurare Glina. Sau , de ce nu, se te apuci de autostrada suspendata ;) Dar fa naibii ceva, ca mai ai doar doi ani. Si nu ai facut decat cel mai mare carnat din istorie pentru bucuresteni
    • +5 (7 voturi)    
      Sorine, tu esti? (Vineri, 22 ianuarie 2010, 12:09)

      Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui anton

      Ce mai faci?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ma mai face sa rad... (Vineri, 22 ianuarie 2010, 13:14)

      stropescu [anonim] i-a raspuns lui anton

      ..ca am buzele crapate de ger!

      zau? pe cuvantu' tau? chiar pe toti i-a ajutat?

      si de ce a luat numai cateva voturi..
      nici macar in Bucuresti n-a castigat..
      aha, stiu, ori la furat Basescu, ori l-a atacat energetic..

      mi-ar pare rau sa-l schimbe pe prostanac cu oricine altcineva...
      cu el am avea siguranta ca si peste 5 ani pdsr sau mai noul psd o sa fie tot un loser
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Vineri, 22 ianuarie 2010, 19:10)

      SorinA [anonim] i-a raspuns lui anton

      si care desi s-a jurat ca nu candideaza .... a candidat! :)
  • +4 (4 voturi)    
    Se poate? (Vineri, 22 ianuarie 2010, 12:18)

    ciocisan ce mananca mentosan [anonim]

    Cel mai oportunist "om politic", a trecut de la sindicat in politica, acuma a ramas fara "lovele" si vrea sa-si asigure o batranete linistita pe spinarea fraierilor!
    In definitiv ce meserie are asta nenica de nu mai este in stare sa-o practice
    • 0 (0 voturi)    
      HOTI (Vineri, 22 ianuarie 2010, 13:58)

      Mikaela [anonim] i-a raspuns lui ciocisan ce mananca mentosan

      Meseria lor de baza: hoti ! Dupa ce au furat cat au putut, acum umbla dupa notorietate, onorabilitate... Soarta le-a suras, si-au facut averi, si-au recladit familii, se mira si ei cat "sunt de mari", se autoadmira se cred exceptionali...
  • +3 (3 voturi)    
    Catre Miron Mitrea (Vineri, 22 ianuarie 2010, 12:19)

    Zak [anonim]

    Domnule Mitrea, daca va stiti cu "musca pe caciula" in ceva dosare de coruptie va recomand din suflet sa o lasati balta cu presidentia. Daca nu aveti nimic de ascuns atunci succes...sper sa reusiti sa adunati in jurul dumneavostra oameni care corespund timpurilor actuale.
  • 0 (4 voturi)    
    Acest individ este deosebit de periculos, (Vineri, 22 ianuarie 2010, 12:26)

    ixulescovici [anonim]

    nu numai pentru PSD ci si pentru Romanica.
    Dacă o sa ajungă în vârful PSD,înseamnă ca acest partid îşi merită soarta. E din acelaşi aluat cu Băsescu,aşa că asta spune tot. Plus că-i lacheul lui.Dar este ceva de urmărit:cum se va descurca Bunicuţa cu această criză?
  • +4 (4 voturi)    
    Punct si de la capat (Vineri, 22 ianuarie 2010, 12:35)

    Luiza P [anonim]

    Sa candideze toti lupii din haita!
    Imi provoaca o greata de parca ar fi partidul sobolanilor. Fiecare cu diversitatea lui.
  • +2 (2 voturi)    
    Interes (Vineri, 22 ianuarie 2010, 13:09)

    mi3rla [utilizator]

    Imi e absolut perpendicular cine preia sefia PSD. Singurul lucru la care poate ajuta Mitrea este sa scoata agramatul din functia de sef pe Bucuresti ca am ajuns de rasul tarii cu un asa reprezentant
  • 0 (2 voturi)    
    E tragic (Vineri, 22 ianuarie 2010, 13:53)

    Pantera Roz [utilizator]

    ce e in PSD-ul asta.Nu am votat niciodata PSD.Am votat insa Iliescu in 2000(din cauza lui Vadim) si Geoana in 2009(din cauza Celui Al Carui Nume Nu-l Pot Pronuntza-pt.ca nu merita).Asa cum Romania a trait tragedia de a alege intre Geoana si cel mentionat anterior,bietzii pesedisti au de ales intre Geoana,Mitrea,eventual Nastase...E grav,pt. ca tzara asta chiar are nevoie de un partid de stanga,mai ales de cand PDL se tot da de dreapta.Probabil pt. ca majoritatea din PDL o poarta pe dreapta.Ma refer la bravii purtatori de pantaloni din PDL,bineintzeles.
  • +1 (1 vot)    
    Parintele microbuzelor... (Vineri, 22 ianuarie 2010, 13:53)

    helium [anonim]

    Va candida parintele microbuzelor, un fost ministru al transporturilor care a pus CFR-ul pe butuci.
    Imi aduc aminte ca in mandatul sau, cel supranumit regele microbuzelor a reusit sa distruga tot ce inseamna transport feroviar si a facut loc microbuzelor sale.
    In zona unde eu mai mergeam, tin minte ca s-au scos toate trenurile ce legau Bucuresti de Ramnicu-Valcea, era inadmisibil sa nu exista legatura directa.
    In schimb, lumea se imbulzea sa mearga cu microbuzele s.r.l.-urilor coordonate din umbra de Mitrea.

    Halal rechin!