Dan Bittman: Rolul meu va fi sa fac ca acest minister sa nu mai fie privit ca un balaur cu sapte capete

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:23 Actualitate | Politic


Cantaretul Dan Bittman a declarat, miercuri, ca in functia de consilier al ministrului Finantelor Publice pe probleme privind imaginea institutiei in randul populatiei va face legatura intre "viata reala" si cea a politicienilor, informeaza Mediafax. "Probabil rolul meu va fi ca acest minister sa nu mai fie privit ca un balaur cu sapte capete", a completat Bittman.

"Suna pompos .... Toata lumea vorbeste de o functie de consilier de parca ar fi o functie de ministru. Dar nu cred ca sunt atat de important", a spus Bittman despre noua sa functie.

"Probabil ca domnul Vladescu incearca sa atraga si oameni care traiesc in viata normala, reala si, probabil, rolul meu va fi sa fac legatura intre lumea asta si cea a politicienilor, care au ajuns sa traieasca in alta lume", a declarat cantaretul.

Solistul trupei Holograf si realizatorul tv Dan Bittman a fost numit consilier al ministrului Finantelor Publice pe probleme privind imaginea institutiei in randul populatiei.

"Vreau feedback de la populatie. Bittman fiind o persoana populara si care nu este legata de minister, vom putea avea o opinie obiectiva privind imaginea ministerului. El poate afla parerea populatiei. Vreau sa stiu ce gandeste populatia despre Ministerul Finantelor", a afirmat Sebastian Vladescu.

Dan Bittman nu este primul om din showbiz angajat de Sebastian Vladescu la Ministerul Finantelor. In urma cu doua saptamani, Andrei Gheorghe a devenit consilier pe probleme de comunicare in acelasi minister.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3021 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    atunci (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:26)

    DlGica [anonim]

    Atunci domnule explica-ne tu ceea ce nu au reusit sa ne explice ceilalti : FORFETARUL si cum mama naibii sa platesti n-spe milioane impozit chiar daca nu ai incasari atata sau mai grav, cifra afaceri ZERO.
    Ca sa nu mai discutam ca impozitul asta e facut de copii de gradinita care nu stiu sa aplice trepte progresive de impozit.

    ha ha ha
    • +1 (3 voturi)    
      Eu am inteles altceva (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 15:00)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui DlGica

      Ca orice s-ar intampla cu impozitele noastre, Bittman ne va face sa platim cu placere impozitele romanesti. Ii urez succes!
      • +1 (1 vot)    
        nu e balaur cu sapte capete, ce naiba (Joi, 14 ianuarie 2010, 9:21)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        e doar un cap al balaurului, ala flamand.
  • +7 (13 voturi)    
    PE BANII NOSTRI?! (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:27)

    commando [anonim]

    adica un manelist si un bagator de seama, Bittman si Andrei Gheorghe, sunt angajati pe posturi platite din bani publici, fara concurs - pentru CE? de ce sa le bag eu bani in buzunar oamenilor astora?!

    e incredibil Vladescu, puscaria sa-l manance
    • +8 (8 voturi)    
      next (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 15:03)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui commando

      stai ca urmeaza simona senzual la culte...
  • 0 (8 voturi)    
    manjeala (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:28)

    manu [anonim]

    daneeeeee! de ce trebuie sa te bagi in kkt? este un minister plin de idioti. crezi ca ai cum sa le schimbi imaginea? sau vrei sa te manjesti si tu.
  • +7 (7 voturi)    
    Asta-i gluma? (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:38)

    giga [anonim]

    Andrei Gheorghe tot la finante era?
  • +4 (4 voturi)    
    imagine versus substanta (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:40)

    Tataie [anonim]

    Vad ca banii publici se cheltuiesc pentru cosmetizarea imaginii MFin. Adica vom fi prostiti mai frumos, aceeasi porcarie va fi ambalata mai frumos. La fondul problemei nu umbla nimeni sa puna bazele acestei activitati pe niste principii sanatoase !? Ma simt jignit de aceste artificii de show biz, adica racolarea lui Gheorghe si a lui Bittman.
    • +1 (1 vot)    
      Substanta e in mintea ta (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 15:12)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Tataie

      si nu in realitate. Daca esti pe deplin convins in sinea ta ca va curge lapte si miere daca-ti platesti impozitul, il vei plati cu placere indiferent de realitate.
  • +5 (5 voturi)    
    yap (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:41)

    ramen [anonim]

    cum adica 'probabil'?

    Dar nu ati discutat inainte ce atributii ai, ce trebuie sa faci sau sa nu faci, etc.

    Ce ai citit in ziar stirea ca ai devenit consilier si ti-ai zis... pai, nu vroiam neaparat, dar daca, pensula mea asta e ... vedem ce iese...
  • +6 (6 voturi)    
    Dupa show de televiziune de proasta calitate... (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:41)

    Silviu Silviu [anonim]

    ... urmeaza glumite despre finante, nu? D-le Bittman, nu esti bun nici de una nici de alta. Show-ul tau de televiziune este o cacofonie care amasteca manelisti cu mistocari si in care toti vorbesc odata; risti sa devii prototipul lui Mitica Bucuresteanul, zeflemist, mistocar, foarte subtirel cultural si intelectual. Te rog sa ma crezi ca imi strici duminicile cu miticismele tale, atunci cind as putea sa mai vad ce se intimpla in tara. Ai facut muzica mimetica (imitatie proasta si fara valoare a muzicii occidentale), si aceea de doi bani, acum vei face "consultanta" financiara? Ce ne poti invata tu pe noi? Cum se negociaza contracte cu televiziunea prin care pierdem noi spectatorii?
  • +5 (5 voturi)    
    PUNETI consilier un MANELIST (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:41)

    cix [anonim]

    Caci in cantecele lor canta numai de finate, relationship etc, cat de ridicole pot sa fie unele decizii "politice". Nu stiu cata plitica e intr-o astfel de decizie. Data viitore alegeti un maelist si o prostituata poate asa ve ti polei mai bine imaginea ministerelor si tot odata a clasei politice=muzica maelista.
  • +3 (3 voturi)    
    Cantec de leagan (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:45)

    papa paul [anonim]

    Cred ca dl Bitman , in organizarea dlui Gheorghe ne pregateste un Show , in regia dlui Vladescu.
    Ma gandesc ca din spectacol nu va lipsi un hit mai vechi , de data asta adresat explicit contribuabilului roman cu refrenul:nani,nani,prostul tatii!
  • +4 (4 voturi)    
    Balaurii (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:47)

    Gelu [anonim]

    Daca nu mai vor ca ministerele sa para niste balauri care inghit bani si nu produc beneficii decat pentru cativa, ar trebui pe bune "taiate" niste capete (a celor care profita de pe urma contractelor preferentiale, de ex.). Cosmetizarea n-are nici un efect practic.
  • +3 (3 voturi)    
    bun (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:49)

    srt [utilizator]

    Nu scoti si un album pe tema asta?
  • +4 (4 voturi)    
    Post de PR fara concurs? (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:50)

    Silviu Silviu [anonim]

    Scuze daca intrebarea mea poate parea naiva, dar E LEGAL FARA CONCURS? Sau pentru Bittman a intervenit comunitatea... Ce rost mai are un sistem de legi si regulamente, eu zic ca posturile sa se dea dupa alfabet sau dupa inaltime, greutate, Etc. Tare mi-e sila de tara mea...
    • +2 (4 voturi)    
      e "consilier personal" (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 15:40)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Silviu Silviu

      Daca sunt "personali", ministrul are voie sa si-i aleaga - Vladescu l-a ales dupa cum a considerat el ca are mai multa nevoie... >:)
      • +2 (2 voturi)    
        consilier personal (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 16:48)

        dana [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Ce este un 'consilier personal' ?
        Cand ai nevoie de el ? Cand te ajuta sa-ti alegi cravata sau deodorantul ?
        OK, dar il platesti din propriul buzunar.

        In serviciul public ai nevoie, eventual, de consilieri tehnici, cu carte adevarata, cei mai profesionisti dintre toti !
        Si atunci cand sunt platiti din bani publici, trebuie sa fie functionari publici veritabili, cu scoala, idei si solutii, angajati pe post in urma unui concurs, conform legilor in vigoare.

        Ministrul vine cu viziunea, face strategia (sau o promoveaza pe aia a partidului lui, daca o fi vreuna).
        In rest, absolut toata munca 'de implementare' trebuie facuta de profesionisti, functionari publici care sa-si asume rezultatele muncii lor, indiferent ca sunt coordonatori sau executanti directi.
        • +2 (2 voturi)    
          UN CLOWN PENTRU MINISTER!!! (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 17:44)

          Silviu Silviu [anonim] i-a raspuns lui dana

          Dana, multumesc pentru clarificari, foarte la obiect. Este aberant sa ai un Consilier "Personal" care sa reprezinte un ditamai Minister! Poate ca D-l Bittman are talente ascunse, si daca le are, atunci sint foarte bine ascunse.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce-i veni? (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 14:59)

    MAD ONION [anonim]

    Oare ce-i veni sa se bage de buna voi in rahat?
  • +3 (3 voturi)    
    as putea... (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 15:01)

    adi [anonim]

    as putea sa-i sugerez dlui. Vladescu sa numeasca intreaga formatie Holograf ca si consilieri ? pentru ca, in trupa, mai sunt si alti oameni foarte capabili.... si daca dl. Bittman se pricepe, colegii sai, oare, nu ar putea face fata ?
  • +2 (4 voturi)    
    Bittman e fumat... (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 15:05)

    Pantera Roz [utilizator]

    Nu s-a orientat deloc Vladescu asta.Asa cum spunea cineva mai sus,un Gutza sau un Salam erau sublimi in functiile astea.Erau legatura perfecta intre guvernul PDL si manelistii care l-au votat pe Basescu.Fac ce fac astia de la PDL si ne amuza pe cei 49,66 % de dusmani ai poporului.Ca de plans,vom plange peste nu mult timp,impreuna cu cei 50,33% de baietzi responsabili,anticomunisti si incoruptibili.Sa mai traim.
  • +4 (4 voturi)    
    e 1 aprilie? (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 15:08)

    mihai [anonim]

    As rade cu lacrimi daca nu m-ar fi apucat de-a dreptul plansul.
    Sa inteleg ca urmeaza restructurari la Min de Finante: se va face directia generala Buget Megastar, directia generala Finantez pentru tine, directia Taxe si Impozite in direct care functioneaza in subordinea consilierului ministrului pentru Surprize Surprize ?
    Trebuie sa iau lectii de canto, se zvoneste ca modifica probele de angajare dupa modelul Cerbul de aur, trebuie sa stii cel putin o piesa dintre "Dincolo de PIB", "Ti-am taxat un inel " sau "Vreau o minune - varianta remix tehno cu DJ Buget si DJ Deficit " .
  • +2 (2 voturi)    
    Deja balaurul are alt aspect... (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 15:13)

    buni [anonim]

    Seamana cu balaurul din Shrek, iar dl. Bitman e ceva de genul magarusului care-i da un ineeeel...
    In orice caz, copii nascuti din acest mariaj vor fi un fel de magarusi inaripati, care vor scuipa artificii, sau, dupa caz flacari catre contibuabili...
    Nice picture....
  • +3 (3 voturi)    
    publicitate? (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 15:14)

    rosia portocalie [utilizator]

    Minsterul asta e vreun fel de firma particulara care are nevoie de publicitate? Se vinde ceva acolo?

    "Vreau sa stiu ce gandeste populatia despre Ministerul Finantelor" pai iti spun eu, pe gratis: asta-i ministerul care-ti ia banii la orice miscare, bani care pana acum au cam disparut, voi stiti pe unde, deci ...
    Ocupati-va voi timpul cu gestionarea serioasa a acestor bani, urmariti atent ce se face cu ei si opinia romanilor despre M. Finante o sa se mai inbunatateasca. Dupa cum ati inceput ... :))
  • +3 (3 voturi)    
    rolul tau (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 15:21)

    florin [anonim]

    ar fi sa mergi pe scena si sa canti, nu sa incerci sa tragi niste bani dintr-un minister cu care nu ai nici o legatura, intr-o functie in care nu vei face nimic, doar pentru simplul fapt ca ai cunoscut pe cine trebuie
    • +1 (3 voturi)    
      ei, nu-i kiar asha ;) (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 15:43)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui florin

      Functiile astea se mai dau uneori si ca rasplata pentru cei care au pierdut nopti intregi sa lipeasca afise, in campaniile electorale - cine stie? poate o fi ajutat shi baietul acesta cu ceva, acolooo... o fi pus osu' la treaba... o fi "demonstrat" ceva "calitati"... ;)
  • +3 (3 voturi)    
    Adunaturi (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 15:27)

    Itzic [anonim]

    Sa ne spuna guristul (pardon, consilierul) cum se face ca zilnic Radio Romania Actualitati prin ilustrii redactori Creta si Panculescu difuzeaza pana te apuca nebunia "operele" marilor Bitman, Banica jr. si Minculescu!? Ce legatura sa fie oare intre drepturile de autor si prestatia acestor redactori pe care-i platim fara sa ne-o dorim. Acest Bitman se dovedeste un mafiot ca si cei ce-l vor in echipa.
  • +3 (3 voturi)    
    Stiu! (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 15:32)

    Ileana [anonim]

    L-au pus pentru ca se pricepe la firmele mici si la forfetar, de la DANUT SRL.
  • +2 (2 voturi)    
    O rusine (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 15:37)

    DlGica [anonim]

    O rusine ! O rusine !
    Chiar nu am nevoie de oameni ca voi !

    morala :
    Cel care il face pe sef sa zimbeasca face treaba sa mearga !

    Asa si la voi , poate o sa va platiti taxele zimbind !
  • +1 (3 voturi)    
    mishto "legatura"...>: (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 15:37)

    Codruta N [utilizator]

    Pe vreo 4000 ron (cat e salariul minim pt. functia asta) as face shi io niste "legaturi" >:

    Cat costa injuratura, domnu ministru? ca va aduc en-gros - si cu discount >:)
  • +2 (2 voturi)    
    feedback (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 16:02)

    dana [anonim]

    Pur si simplu, nu este nevoie de un asa consilier.
    Ministerul Finantelor ar trebui sa-si deschida, pe site-ul propriu, un forum de discutii pe diferite teme de interes general, in aceeasi maniera in care sunt dezbatute, public, unele proiecte de legi, de ex. pe site-ul Justitiei:
    http://www.just.ro/TopLeftMenu/Forum/tabid/60/Default.aspx

    O lume intreaga si-ar putea comunica opiniile.
    Ar fi un feedback extrem de autentic. Complet, si de mare acuratete.

    dana
  • +3 (3 voturi)    
    consilieri (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 16:11)

    elis [anonim]

    Abia astept sa vad ce zice Bitman.Nici termeni din domeniul ec.fin nu stie si e normal pt.ca a terminat Fac.de Imb.Funciare nici nu cred ca a profesat vreo data sau o sa ne cante cum spunea cineva - ti am dat un inel si vreau impozit pe el - In orice caz de de ras-plans dar sa intelegem ca are 3 copii vremuri grele, cantatul nu prea merge, imobiliarele nici atat trebuie sa traiasca si omul din ceva.Sa nu credem acum ca min.Vladescu inventeaza aceste posturi pt.a ne "educa" pe noi.Sa fim seriosi!
  • +1 (1 vot)    
    Danutze .... (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 17:06)

    bogdan [anonim]

    Chestia cu SRL-ul din titlul emisiunii am crezut ca este o butaforie ... o glumitza ironica ... se pare ca Bittman chiar este de vanzare. Pacat de muzica lui ... Si apropos de "balaur cu sapte capete" ... asta este asa, romantzat ... este vorba de un cuib de incompetenta si rea vointa pura ... Urmeaza Andreea Marin ?
  • +2 (2 voturi)    
    rusine (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 17:59)

    saladin [anonim]

    Bai, omule daca aveai bun simt nu acceptai, ca nu ai ce cauta acolo !. De ce nu-ti vezi tu de muzica, de crescut copii, ai si la tv emisiune, chiar ti-ai pierdut simtul realitatii ?. Alo, domnule ministru si gluma sa fie aceasta numire, tot sinistra si nepotrivita este. Sau te-a obligat cineva, ceva,....comunitatea, altceva, alticineva, obligatii mai vechi ?.
  • +1 (1 vot)    
    :)) (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 22:46)

    constantin [anonim]

    Daca ministerul arata acum ca un balaur cu sapte capete imi imaginez ca dupa ce Bittman o sa fie consilier o sa arate ca un balaur fara cap....
    Bascula si prefectura, baba&mitraliera, Bittman si Ministerul de Finante.
  • +1 (1 vot)    
    :) (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 23:02)

    ion voicu [anonim]

    pai da, nu intimplator i se spune "bandittman"
    :)
  • 0 (0 voturi)    
    FEEDBACK (Joi, 14 ianuarie 2010, 11:19)

    tim [anonim]

    Sa ii dam un feedback domnului Dan B: domnule ne impresioneaza pregatirea ta profesionala si competenta in domeniu. Si pentru celalalt expert (Andrei Gh.): Esti veriga slaba: Drum bun!
  • 0 (0 voturi)    
    Banii vorbesc (Joi, 14 ianuarie 2010, 12:38)

    Ina [anonim]

    ... este titlul unei mai vechi melodii a formatiei dumnealui.
  • 0 (0 voturi)    
    DISPERARE (Vineri, 15 ianuarie 2010, 15:17)

    BADULESCU MARIANA [anonim]

    l-as intreba pe d-nul dan bittman pt a comunica cu oamenii : oare poate sa-si imagineze ce inseamna sa lucrezi paralizata dusa in brate de copii la serv ,ca sa poti sa faci o casa si sa t-i 2 copii la scoala apoi de curind sa-ti moara unul dintre copii iar celalalt sa-l intretii la facultate dintr-o pensie de boala si sa nu-ti mai ramana bani nici de paine si de medicante pe care nu le mai iau de zeci de ani ?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu judeca si nu vei fi judecat (Sâmbătă, 16 ianuarie 2010, 21:45)

    cip [anonim]

    -emisiunea danut srl e din punctul meu de vedere de toata jena, ar trebui sa mi se spele creierul de prea multe ori ca sa imi placa vreodata
    -calitatile lor: sunt din afara sistemului, sunt independenti si nu sunt nevoiti sa fie servili, pot fi chiar incomozi
    -defecte: finante nu prea cunosc
    -ii prefer pe cei doi unor fii de guvernanti
    -inainte sa il judecam trebuie sa il vedem muncind
    -probabil ca locul lor nu e acolo, nu il vad pe dan compunand cantece despre cat de utila e colectarea taxelor si despre cat de important e rolul MF
    -pe de alta parte nici dan si nici andrei nu sunt din lumea reala. Nu zic ca lumea reala e cea din videoclipurile de hip hop insa daca voiau feedback din lumea reala 95% din cititorii hotnews erau mai potriviti pe postul asta
    -e nevoie mai mare de masuri mai agresive, de reducere a birocratiei, de informatizarea sistemului, reducere a cozilor, modificarea mecanismelor de control, clarificare a legislatiei (de multe ori nici cei de la finante nu stiu cum se procedeaza in anumite cazuri insa la control cand se dau amenzi controlorii interpreteaza legislatia dupa cum le convine) si e nevoie mai mica de marketing
    -sper ca vladescu nu i-a angajat ca sa aiba cu cine sa bea relaxat o cafea dimineata o data pe saptamana
    -in varianta ideala cei doi au acceptat in speranta ca pot sa schimbe ceva in tara asta
    -in varianta probabila cei doi au acceptat pentru a-si largi portofoluil de job-uri, pentru ca pare cool sa fii consilier, sa bei cafeaua cu ministrul, sa fii putin diferit de colegii de breasla; sau chiar pentru bani
    -"nu judeca si nu vei fi judecat", oricine merita o sansa, bilantul se face la sfarsit
  • 0 (0 voturi)    
    Va mai spun inca o data! (Joi, 21 ianuarie 2010, 9:26)

    Dinu Paturica [anonim]

    DAN BITTMAN NU-I SIR TOM JONES!
    Dan Bittman e un "cantaret" din "mahalaua" noastra balcanica! Si ca tot romanul impartial se pricepe la multe si face multe "ghisefturi"! Acu' ca se-apropie vertiginos de "criza barbatului de 50 de ani" si cariera sa artistica se apropie de sfarsit, s-o fi gandit omu' sa se "aciueze" si el pe undeva, pe langa un "plezirist epicurian si futurolog"! Si daca in cariera de "gurist" n-a prea convins Europa, luand doar paish'pe pucte si plasandu-se pe un "onorant" loc 21, daca in "cariera" de "dezvoltator imobiliar" a cam dato-o in bara, si-o fi zis sa-si foloseasca "talentele" in noua cariera de "sinecurist"! Nimic nou, nimic neobisnuit! Dan Bittman e un roman de-al nostru de'n popor, este - cum ar putea fi altfel - un alt Dinu Paturica-suflet de sluga din "Romania land of choice"!
    Sir Tom Jones este un fost miner galez, care canta la "international" de peste 50 de ani, a "vandut" peste 100 de milioane de discuri si, desi se apropie de 70 de ani, sta foarte bine "pe scandura" scenei, pe care nu ar parasi-o - in mod sigur - nici chiar daca i s-ar propune postul de "facator de imagine" al reginei Elisabeta a-II-a!
    Aceasta este mica diferenta intre un "sir" veritabil si un "esquire" de Dambovita! That's it!