Crin Antonescu: Obligatia PNL este sa faca opozitie radicala PDL-ului. Eu nu particip la licitatia Boc - Fenechiu

de R.P.     HotNews.ro
Duminică, 10 ianuarie 2010, 12:42 Actualitate | Politic


"Am avut dreptate atunci cand, in discutiile despre o eventuala guvernare cu PDL, am pus problema unor conditii esentiale", a declarat presedintele PNL Crin Antonescu, in cadrul unei conferinte de presa. Liderul liberal a afirmat ca, "in fata acestei ofensive si a acestei ocupatii a incompetentei, imposturii, clientelismului, nesimtirii trebuie sa rezistam. Obligatia PNL este de a fi un partid politic de opozitie radicala". 

Apelul presedintelui PNL vine la o zi dupa ce vicepresedintele PNL Relu Fenechiu a anuntat ca le va cere, luni, premierului Emil Boc si presedintelui Traian Basescu, printr-o scrisoare deschisa, sa prezinte o oferta concreta PNL in vederea intrarii la guvernare.

Cele mai importante declaratii ale lui Crin Antonescu:
  • Am avut dreptate atunci cand, in discutiile despre o eventuala guvernare cu PDL, am pus problema unor conditii esentiale
  • Intelegem foarte bine de ce Emil Boc nu a venit cu un proiect de buget inainte de alegerile prezidentiale, desi exista presiunea timpului si desi Parlamentul l-a indrituit sa vina cu acest proiect de buget
  • Este un proiect departe de promisiunile nesimtite pe care, in campanie, Traian Basescu si PDL le-au facut
  • E clar ca in fata acestei ofensive si a acestei ocupatii a incompetentei, imposturii, clientelismului, nesimtirii trebuie sa rezistam
  • Obligatia PNL este de a fi un partid politic de opozitie radicala, fata de aceasta ocupatie pe care Romania o suporta
  • Primul pas pe care il facem este sa ne sustinem candidatul la alegerile partiale din Colegiul 1
Intrebat cu privire la declaratiile lui Relu Fenechiu, Crin Antonescu a declarat ca a existat aceasta discutie in partid, cu PDL si cu presedintele Traian Basescu
  • Am spus atunci ca suntem dispusi sa discutam de o guvernare impreuna, deci nu despre luarea noastra la guvernare de catre PDL
  • Am asezat un set de conditii: premierul, un program cu solutii pentru iesirea din criza si prezenta intr-un guvern din care sa nu faca parte persoane dubioase si compromise
  • Prim-ministrul este Emil Boc, guvernul sau cuprinde astfel de persoane, programul nu are nicio masura pentru iesirea din criza, iar bugetul nu e un instrument anti-criza, ci o colectie de pusculite de partid
  • Guvernul s-a alcatuit, PNL este si va fi in opozitie fata de acest guvern
  • Avem de gand sa facem o opozitie dura: nu vom face doar opozitia in sensul criticii actului de guvernare, ci vom veni cu proiecte si solutii
  • Vom deschide partidul si vom aduce oameni noi in PNL
  • Activitatea epistolara potentiala a lui Relu Fenechiu nu face inca parte din lucrurile la care sa ma refer. Putem sa discutam despre scrisorile lui Cioran, dar nu despre cele ale lui Fenechiu
  • Probabil ca Fenechiu, cu buna-credinta, incearca sa arate ca nu din cauza noastra nu suntem la guvern
  • Am inteles ca i se cere lui Boc o oferta
  • Eu nu particip la aceasta licitatie
  • Poate sa inceapa o licitatie intre Boc si Fenechiu, dar nu particip la aceasta
  • Daca va fi o corespondenta privata, nu ne vom baga
Cele mai importante declaratii ale lui Radu Stroe:
  • Sunt onorat de sustinerea pe care o am din partea lui Crin Antonescu si a lui Andrei Chiliman
  • Candidez astfel incat, impreuna cu toata echipa liberala, sa incercam sa schimbam modul de a face politica
  • Vrem sa facem o politica diferita de cea a PDL, o politica a bunului simt, in antiteza cu o politica a nesimtirii
  • Politica bunului simt inseamna respectul fata de alegatori
  • Baietii care sunt la putere acum bajbaie
  • Eu am facut un angajament fata de programul dlui primar Chiliman si mi-am asumat principalele obiective cu care Chiliman a castigat primaria
  • Unii viseaza sa aduca droguri, altii viseaza nu stiu ce sa faca cu fetele, noi credem ca trebuie sa securizam scolile
  • Voi urma programul primarului Chiliman
HotNews.ro a transmis LIVE TEXT declaratiile de la sediul PNL.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5282 vizualizari

  • +35 (53 voturi)    
    talibanism liberal (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:14)

    max [anonim]

    Daca ai apucat-o pe un drum si constati ca rezultatele sint proaste insista! Chiar ingroasa nota!
    Numai asa vei reusi sa distrugi un partid isteric pentru ca in final sa poti da vina pe Basescu.
    Curat nesimtire!
    • -37 (37 voturi)    
      Antonescu e marioneta lui Basescu (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:36)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui max

      Prin el, Basescu spera sa distruga PNL-ul.
      • +25 (35 voturi)    
        . (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:49)

        radukku [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        constantine, esti bun! Esti bun pentru amuzamentul celor de pe aici :) Antonescu e omul lui felix (colegi la securitate) si al lui patriciu. Daca era omul lui Basescu crezi ca-l sustinea pe gioale? Ai probleme grave de logica. Daca crina nu-l sustinea pe gioale acesta din urma nu scotea mai mult de 35%. Asa a avut si gioana sansa sa ajunga presedinte pierzand mustata. Dupa logica ta Basescu a vrut sa se sinucida la alegeri. Oricum... ESTI BUN! :))
        • -21 (23 voturi)    
          Cu logica stau bine (Duminică, 10 ianuarie 2010, 14:11)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui radukku

          Cu cat un o situatia politica e mai fantasmagorica ca atat ea are mai multe sanse sa fie reala.
          • +15 (21 voturi)    
            . (Duminică, 10 ianuarie 2010, 16:50)

            radukku [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

            daca stai bine cu logica de ce nu te folosesti de ea in comentariile tale?:)
            • +1 (1 vot)    
              Metoda reducerii la absurd (Luni, 11 ianuarie 2010, 9:42)

              Constantin [anonim] i-a raspuns lui radukku

              Cunosti logica asta de rezolvarea a unei probleme?

              Discursul lui Crin este construit in jurul personalitatii lui Basescu. De ce obsesia politica a lui Crin a devenit Basescu, mai ales ca aceasta obsesie il va macina politic pana la faramitare?
              • +1 (1 vot)    
                . (Luni, 11 ianuarie 2010, 15:05)

                radukku [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

                de ce antena 3 a devenit obsedata de Basescu? Pentru ca felix e omul lui Basescu. Nu? N-am ghicit? Offff...rau mai stau reducerea la absurd :))
        • +17 (23 voturi)    
          crin who? (Duminică, 10 ianuarie 2010, 15:45)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui radukku

          cine mai e si crin asta? va bantuie fantomele trecutului? un profesoras cu parul valvoi da declaratii aiurea intre 2 absente in parlament...
          • -3 (15 voturi)    
            Profesorasul asta este seful PNL (Duminică, 10 ianuarie 2010, 19:42)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Asta e problema. Daca era altcineva in fruntea partidului poate era mai bine pt noi toti.
            Eu unul prefer sa aleg pe altcineva in afara celor 2 poluri securisto-comuniste reporezentate de PDL si PSD.
            Insa din pacate PNL-ul e condus de un om slab, fara nici un fel de viziune si care duce acest partid spre disparitie. Iar daca dispare PNL-ul...cu ce ramanem?
            Cu FSN-ul...
        • +20 (26 voturi)    
          io's multumit de un ARDELEAN ca Prim Minstru!!! (Duminică, 10 ianuarie 2010, 16:03)

          knil [anonim] i-a raspuns lui radukku

          Crin Antonescu a pierdut alegerile, nu a convins,iar acum se comporta nedemn.
          A spus ca isi da demisia daca pierde alegerile, nu a dat-o, deci e fara cuvant.
          Nu mai intereseaza ca a cerut vot de incredere. Votul de incredere de la aplaudaci nu inseamna nimic.

          Afirmatii gen "Obligatia PNL este sa faca opozitie radicala PDL-ului" sunt afirmatii de campanie electorala.
          Totusi Crin ar trebui sa se trezeasca si sa nu mai faca opozitie de dragul de a face opozitie.
          Gata campania electorala s-a incheiat. Acum e timpu sa faceti ciocu mic si treceti sa mai faceti si treaba,sa dati dovada ca va meritati salariile acolo in Parlament.

          PNL-isti asta este, ati pierdut, aveti macar deminitatea de a va servi tara si incercati sa nu va mai comportati ca niste golani cu orgolii stupide de gasca de cartier.
          Treceti la treaba liberali fandositi, faceti ceva constructiv pentru tara si nu mai tot blocati guvernu lu Boc.
          Nu ajuta nimanui scandalul inutil si prelungirea starii de indecizie, ori tara cu Parlament ostil guvernarii unui ardelean care pana una alta va da lectii.

          Daca va considerati mai buni atunci dati dovada ca sunteti mai buni, altfel doar pretindeti ceva fara a avea acoperire!

          Unde sunt banii care i-a incasat Tariceanu in anii in care specula imobiliara a distrus Romania?
          Ce a facut carmaciul PNL-ist si motociclist cu acesti bani? Ne-am ales noi cu ceva?
          -->Cu NIMIC!

          Afi furat tot mama voastra de nesimtiti Ati furat incasarile fara precedent la bugetul de Stat in 2004-2008.
          ASTA ATI FACUT!

          Iar acum va dati mai buni, cand in ani de prosperitate ati fost ZERO ca viziune respectiv management de resurse.
          Ati cheltuit tot pe prostii, tara s-a ales cu 6 km de autostrada dupa voi.
          PNL-iti se toata jena!
          Faptele voastre numai liberale nu sunt! Se rasuceste Bratianu-n mormant si ii este rusine ca ii va numiti urmasii lui!
          • -1 (3 voturi)    
            intrebare (Luni, 11 ianuarie 2010, 17:21)

            matei l. [anonim] i-a raspuns lui knil

            Daca sunt asa de ticalosi, de ce ii doreste atat de mult la guvernare PDL-ul in frunta cu presedintele sau Basescu?
          • +1 (1 vot)    
            as adauga (Marţi, 12 ianuarie 2010, 14:22)

            amna [anonim] i-a raspuns lui knil

            fiindca aceasta papusa baietel de 50 de ani a ajuns asa de sus incat tot ce e spus sau facut de altii (chiar din propriul partid-vezi tariceanu, mai nou fenechiu) e prost, nesimtit sau tot felul de alte adjective propun daca aveti sa postati undeva cv-ul acestui domn alaturi de cel al premierului boc.poate o sa se vada mai clar pe ce se bazeaza acest domn cand vorbeste asa de urat tot timpul despre altii care totusi au facut ceva in viata lor
      • +5 (7 voturi)    
        In afara de "logica" (Duminică, 10 ianuarie 2010, 18:28)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        Ce dovezi ai ca e marioneta lui Basescu? Incearca ceva argumente ca la logica .....nu esti convingator!
        • -3 (5 voturi)    
          E cam trasa de par (Luni, 11 ianuarie 2010, 8:10)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

          afirmatia, recunosc. Ar fi trebuit sa afirm ca Antonescu a devenit marioneta lui Basescu, poate nu primeam numai minusuri.
          Argumentele sunt, ca in trecut Basescu a rupt din PNL o buna bucata si acum, am presupus ca il vrea in moarte cerebrala atacandu-l direct la varf.
          Cat despre Antonescu, ce sa spun, a ramas blocat ca un disc stricat, intr-un discurs politic asemanator cu al lui Basescu referitor la moguli. Diferenta este ca multi ii urasc pe moguli si prea putini pe Basescu.
    • +6 (14 voturi)    
      secole... (Duminică, 10 ianuarie 2010, 15:57)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui max

      Ani de zile Basescu s-a chinuit sa distruga PNL si n-a reusit. :)
      Va reusi in scurt timp Crin...
      Secole de-a randul europenii au luptat impotriva otomanilor si a altor invadatori musulmani... Acum au moschei si drepturi in UE... :)
    • -6 (14 voturi)    
      Nu vad talibanu'..ajuta-ma...te conjur.. maximus.. (Duminică, 10 ianuarie 2010, 16:35)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui max

      Mogulii "e" deja infranti.
      Pericolul comunismulului pandemic e deja infrant...
      Contracte pt "frati" ezista...
      I-am ciuruit cu un fleac....ezista...
      Atunci de ce va temeti mai "prigonitilor"....
      Ce-o sa radem....
    • +16 (22 voturi)    
      Despre Crin (Duminică, 10 ianuarie 2010, 16:50)

      CETATEAN [anonim] i-a raspuns lui max

      Se mai poate spune doar atat: are idei putine dar fixe!!!Si o sa ramana doar cu una-Basescu!Saracul looser!
    • +12 (16 voturi)    
      Antonica e un lider tip latrau,deloc constructiv (Duminică, 10 ianuarie 2010, 19:29)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui max

      cu o calificare precara ,mult mai bun de injurat adversari , decat de condus vreun guvern!este ironic si atat -e suprema calitate a acestui biet ratacit in fruntea PNL
    • +6 (8 voturi)    
      Crin, Anakin si calatoria spre partea intunecata.. (Luni, 11 ianuarie 2010, 5:56)

      cipicu [anonim] i-a raspuns lui max

      Nu cred ca de nesimtire e vorba aici. Ci de ceva mai nasol, de prostie fudula. Domnul Antonescu s-a hotarit, ireversibil, ca e destept si totodata consecvent. De aici incolo parcursul sau seamana cu calatoria lui Anakin spre partea intunecata: oricite piedici ai incerca sa-i pui tot o va da in bara.
      Ne putem astepta deci ca in urmatorii 50 de ani si ceva d-nul Antonescu sa livreze acelasi discurs retardat ("Jos dictatorul Basescu... etc"), implinindu-si astfel teribilul sau destin.
      "Viitorul politic" al d-nului Antonescu se afla deja in spatele sau, cum remarcase cineva.
    • -1 (3 voturi)    
      aducere aminte (Luni, 11 ianuarie 2010, 17:16)

      matei l. [anonim] i-a raspuns lui max

      Tot asa ziceati si de Corneliu Coposu si astazi toata lumea ii zice SENIORUL. "Curat nesimtire" la cei care nu accepta opozitia si viseaza la unanimitate in jurul tatucului.
      • +1 (3 voturi)    
        Opozitie? (Luni, 11 ianuarie 2010, 17:37)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui matei l.

        Opozitie inteligenta, DA! Dar zeflemea, minciuni si jocul de-a "Gica contra" ,NU!
        Daca vorbesti de Coposu cred ca stii ce spunea despre negocieri: "se negociaza orice, numai principiile sunt nenegociabile".
        Ce principii solide ai descoperit la Antonescu?
    • +1 (1 vot)    
      glasul opozitiei (Luni, 11 ianuarie 2010, 17:58)

      matei l. [anonim] i-a raspuns lui max

      Tot asa ziceati si de Corneliu Coposu, si acum i se recunoaste verticalitatea si demnitatea care la vremea respectiva erau considerate extremisme. "Curat nesintire!" este sa numesti un partid cu radacini intorice drept "isteric" si sa tanjesti dupa unanimitate.
  • +33 (43 voturi)    
    Declaratii iresponsabile.E ranit rau Patriciu. (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:16)

    cornel [anonim]

    Declaratii mizere de sus pana jos a acestei scufite rosii. E chiar atat de disperat Patriciu de a ales un astfel de specimen ? Pregatiti camasa fratilor !
    • +19 (29 voturi)    
      Eu am o minte liberala (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:49)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui cornel

      dar Antonescu nu. O politica liberala nu are cum sa fie radicala, mai ales in opozitie. Liberalismul se remarca prin acceptarea tuturor ideilor si alegerea, din ele, a ceea ce e mai bun pentru toti.
      • 0 (14 voturi)    
        Mai este o varianta (Duminică, 10 ianuarie 2010, 19:48)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        Liberalismul dus la extrem da in fascism. Poate Antonescu e mai de dreapta decat noi toti :)
        • +8 (8 voturi)    
          nu mai este (Luni, 11 ianuarie 2010, 1:10)

          kk [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          Fascismul e totalitarism, cu totul opus liberalismului.

          Liberalismul dus la extrem e anarhism.

          NU DEZINFORMA!!!
          • +1 (1 vot)    
            Scuze scuze (Luni, 11 ianuarie 2010, 12:28)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui kk

            Ma gandeam la dreapta cand am zis fascism.
            AI dreptate.
          • +1 (1 vot)    
            Liberalism dus la extrem (Luni, 11 ianuarie 2010, 15:02)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui kk

            inseamna armonie, daca n-o fi o utopie. Inseamna ca fiecare e liber sa faca ce-i place si, in acelasi timp, placerile lui produc si placeri celorlalti.
            E curios nu, cu toate ca la majoritatea oamenilor le plac cam aceleasi lucruri nu stiu cum se face dar placerea unuia produce neplacere altora.
            • 0 (0 voturi)    
              E simplu (Marţi, 12 ianuarie 2010, 0:37)

              un roman [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

              Pentru ca exista oameni incuiati la minte.
        • +1 (1 vot)    
          Draga Bogdan (Luni, 11 ianuarie 2010, 12:19)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          kk are dreptate. Cum de ai gresit|? Sau ai facut-o intentionat?
      • 0 (2 voturi)    
        probleme costica? (Luni, 11 ianuarie 2010, 9:37)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        tu citesti ce scrii?pustiulica ,asta e definitia comunismului...
        • 0 (0 voturi)    
          Evident ca citesc (Luni, 11 ianuarie 2010, 14:52)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui gogu

          te pomenesti ca ti-o fi rusine pentru mine la ce ineptii am scris.
  • +34 (44 voturi)    
    V-am vazut (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:23)

    sandugrebla [anonim]

    V-am vazut si cind ati fost la putere ce politica de bun simt ati facut.O politica populista [sustinuti de PSD] cu 5 {CINCI]Km de autostrada in 4 ani si cu dublarea bugetarilor.Atit a duduit economia ca ati bagat-o in criza.Am uitat competentele PNL;Orban,Chiuariu,Adomnitei,David.Succes in opozitie alaturi de bunii prieteni pesedisti.
  • +23 (35 voturi)    
    liberalii si Antonescu. (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:23)

    mircea [anonim]

    Cu Antonescu presedinte liberalii nu mai exista ca partid.Au ajuns un fel de "Gica contra",fac opozitie la orice,nu au curajul sa guverneze intr-o situatie de criza economica pentru-ca nu prea mai au ce sa fure in aceasta situatie.Au un discurs care nu face cinste unui partid liberal.Este cazul ca liberalii sa-si clarifice pozitia in politica romaneasca si este clar ca Antonescu ca presedinte nu poate face aceste clarificari.PNL a ajuns un partid anexa a PSD,asa cum este si PC.Dacat un asemenea partid liberal,mai bine lipsa.
  • +28 (36 voturi)    
    bun simt vs nesimtire (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:24)

    mary [anonim]

    Oare demagogia este expresia bunului simt ?
    Oare a calomnia continuu, pe cei pe care ii consideri adversari politici inseamna politica de bun simt ?
    Oare a te alia pe fata , sau mai putin pe fata cu advesarii politici doctrinari, cand faci atata caz de doctrina, istorie etc. o fi de bun simt ?
    Aroganta de a considera ca detii polul inteligentei, competentei o fi o politica de bun simt ?
    Atunci inseamna ca eu confund bunul simt cu nesimtirea.
    • +13 (15 voturi)    
      mdap (Duminică, 10 ianuarie 2010, 14:58)

      Flo.ro [utilizator] i-a raspuns lui mary

      Observatii de bun simt.
      Plus ironie si retorica, imi place combinatia :)
  • +20 (30 voturi)    
    Crin, fratele Prostanacului (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:25)

    gogu [anonim]

    PDL-istii sa stea linistiti. Cu conducatorii astia 2 vor guverna singuri mult si bine.
    • -6 (14 voturi)    
      Ai perfecta dreptate (Duminică, 10 ianuarie 2010, 19:49)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Problema e ca PDL-ul e un fel de PSD....asa ca nu stiu cum ne ajuta pe noi treaba asta.
      • +4 (6 voturi)    
        nu ne ajuta pe noi (Luni, 11 ianuarie 2010, 8:42)

        ego sum [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        ... se ajuta pe ei! ca si toti ceilalti! ...
        pdl-ul a reusit totusi sa dea o fatada buna intentiilor lor, insistand sa-i invite pe liberali la guvernare, sa nu ia in seama mizeriile pe care le aruncau ...
        ce-i dincolo de fatada - nu discutam acum!
        dar liberalii ori sunt tampiti ori sinucigasi politic ... ca sa fie platiti / constansi de base-pdl sa se dea asa in spectacol doar ca sa se desfiinteze ca partid, nu se poate, circul pe care-l fac e mult prea grotesc ...
        • 0 (2 voturi)    
          Pai da la ce te astepti din partea acestui Crin? (Luni, 11 ianuarie 2010, 12:30)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui ego sum

          E un incapabil
          Daca era Tariceanu la conducere...de mult era PNL-ul la guvernare alaturi de PDL....si macar nu-i mai vedeam pe Udrea si Blaga in guvern.
          Dar na...Antonescu e un copil orgolios si naiv.
  • +24 (32 voturi)    
    Cine vorbeste de Bun simt (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:27)

    Stefan RADOVEANU [anonim]

    LA MULTI ANI 2010

    Cine vorbeste de "Bun Simt" acest activist al regimului comunist, R STROE, carenu a dorit sa-si schimbe bunul simt, tot activist sa ramana.

    Si mai mult bun simt, vine pe sticla cu portabilul deschis, non respect fata de NATIUNE.

    Regret, imbecilul politic, crin antonescu din nou a aparut, strica imaginea istorica a liberalilor.

    Cu ei sau fara ei ROMANIA va avansa, REFORMA si MODERNIZAREA se va realiza, Traian BASESCU isi va continua tot ce a promis, dupa AUSTERITATE va veni PROSPERITATEA NATIUNII.

    Cordialement

    Stefan RADOVEANU
    Genève
  • +26 (36 voturi)    
    Partidul Nulitatilor Politice (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:27)

    Comentatorul [anonim]

    Crin Antonescu poate sa stea linistit in opozitie, NULITATILE POLITICE nu trebuie sa guverneze tara.
    Va urez cadere libera, alaturi de prostanacul.
  • +21 (31 voturi)    
    crin-marea dezamagire (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:34)

    radu [anonim]

    cred ca dupa comportamentul din campanie d-sa nici n-ar mai trbui sa scoata vreun sunet,pnl oricum este pe panta descendenta,ar trebui sa lase pe altul pina nu-i prea tirziu.......auzi la el ofensiva clientelismului si a nesimtirii,rusineeeeeeeeeeeeeeeeee,si pina la urma mai bine decat prostie si demagogie ieftina.halal crin
  • +11 (29 voturi)    
    ce incredere putem avea intr-un om (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:38)

    visio [anonim]

    care nu si-a propus sa aiba grija de propria nevasta, asa cum promite orice om cand se casatoreste, de a ajuns biata femeie sa se sinucida...cat trebuie sa fii de nebun ca nevasta ta sa fie bolnava iar tu sa faci politica? de buna seama ca trebuie sa ai lipsa ceva bun simt...crinule baiatule, ia de vinde niste flori la obor, poate iti mai speli din pacate...
    • +1 (15 voturi)    
      hai sa nu trecem la personale (Duminică, 10 ianuarie 2010, 14:54)

      Flo.ro [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Ai un minus pentru amestecarea familiei in politica.
      Nu stiu ce s-a intamplat cu nevasta-sa, si nici nu ma intereseaza. Hai sa avem o minima decenta.
      • +1 (9 voturi)    
        poate nu am fost destul de clar (Duminică, 10 ianuarie 2010, 22:06)

        visio [anonim] i-a raspuns lui Flo.ro

        eu votez un om pentru ca:
        1) este competent
        2) dovedeste ca are comportament social(nu impusca oamenii pe strada, nu este infractor, nu isi bate nevasta si copii, nu vine muci de la crasma)
        3) are discernamantul afirmatiilor pe care le face

        sa iti detaliez un pic: sotia lui Crin Antonescu a avut nesansa sa il cunoasca pe acest exemplar neresusit al speciei umane; ca idee de bun simt cum ii place florarului sa afirme, cand nevasta iti este bolnava de varii afectiuni este de daoria ta sa o spijini cum poti mai bine; ca femeia a pierdut o sarcina este dramatic dar nu tragic; nu este singura femeie care a trecut prin asa ceva; daca nu stiai treaba asta informeaza-te; faptul ca a facut un copil dupa aceasta trauma spune totul; se spune ca a avut probleme psihice..e posibil, dar pt asta exista oameni specializati; in cele din urma a facut cancer si ..stim mai departe; prietene tu care stii sa dai din buze fara sa spui ceva: cand sotia ta, nevasta ta, este bolnava nu ramai in politica; poate sa se duca dracu toata lumea asta, eu fara femeia mea sunt singur; avea bani deci putea sa o interneze intr-o clinica de specialitate din afara sa o ajute si psihic si fizic; dar el a ales politica..deci ce putea sa faca biat afemeie in fata acestei indiferente? a facut ce a putut..e trist nu-i asa? pot sa iti mai spun unele si altele insa nu stiu daca meriti timpul meu sau esti macar capabil sa intelegi ce spun
  • +18 (24 voturi)    
    PNL un partid de opozitie (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:42)

    P.B [anonim]

    Imi este teama ca ve-ti ramane un partid de opozitie for ever cu actualul mod de politica liberala.
    Am votat constant PNL in speranta ca va fi un partid ce isi doreste sa puna in practica doctrina liberala. fiind la putere ,nu in opozitie.
    Din pacate cu Crin Antonescu in frunte ,PNL va sta in opozitie inca multi ani
    Incepand cu 2010 mi-am propus sa nu mai merg la vot pana nu va aparea pe scena politica un coducator de partid care sa merite votul meu
  • +15 (21 voturi)    
    suficiente lamuriri (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:45)

    lamurtul [anonim]

    <<Vom deschide partidul si vom aduce oameni noi in PNL >>

    aha. da tot de la aia vechi. ca don pedro de apaca.

    <<Activitatea epistolara potentiala a lui Relu Fenechiu nu face inca parte din lucrurile la care sa ma refer. Putem sa discutam despre scrisorile lui Cioran, dar nu despre cele ale lui Fenechiu>>

    deci, istoricul crin, va discuta (on line ?!?) scrisoriile lui cioran ! sper sa aiva competentza :-))

    cat de catindatul stroie, cu a dv. voie:

    <<noi credem ca trebuie sa securizam scolile>>

    se pare ca e specialist in probleme secu, adica de securizare...


    <<Voi urma programul primarului Chiliman>>

    vedetzi, m'am lamurti ce's alea uninominale...
    catindatul catindeaza cu programul altuia.
    chestia cu secu in scoli, tot dela chiliman pasa ?!
  • -16 (28 voturi)    
    agitatorii anti-PNL (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:48)

    normalitate [anonim]

    bai fratilor,
    cine v-a strans si trimis sa aruncati cu noroi? haita bine organizata - comentarii fara numar - cat mai multa credibilitate impotriva singurei alternative a Romaniei de a iesi la liman.
    Imi pare rau de voi ca sunteti marionete care arunca cu noroi. rusine!
    • +11 (15 voturi)    
      d'aia n'are ursul coada (Duminică, 10 ianuarie 2010, 14:28)

      realitate [anonim] i-a raspuns lui normalitate

      ca_caprii ii cade coada de raie si tot pe sus o tzine.
      asta va omoara pe voi, chiar credetzi ca suntetzii singurii, unicate de neinlocuit...
      ca numai voi liberalii stitzi ..sa citittzi scrisorile lui cioran :-))

      in realitate, nu sunt nici-nici.
      am fost tzaranist, atata timp cat a mai existat o ramasitza de tzaranizm real.
      dar, ca si la voi, la liberali, nimic din cea fost candva, nu mai e.

      singura voastra sansa e sa avetzi un congres comun cu pesedeii si sa creiatzi partidul democrat liberal, in spiritul liberalizmului social ioropean, dupa modelul entglezesc.
    • +16 (20 voturi)    
      mary raspunde lui "normalitate (Duminică, 10 ianuarie 2010, 15:07)

      mary [anonim] i-a raspuns lui normalitate

      "Haita bine organizata" ? Acesta este respectul tau fata de opinia majoritatii ? Probabil ca si acest limbaj face parte din "politica bunului simt".
      Dar ce pretentie sa ai ? Cum e turcul si pistoalele.
      • -6 (10 voturi)    
        care majoritate? (Duminică, 10 ianuarie 2010, 19:50)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui mary

        Aia de 70000 de voturi? si alea furate? Doar Manelisti
    • -7 (11 voturi)    
      Haita Tali ... banilor (Duminică, 10 ianuarie 2010, 16:54)

      Dan Mocanu [anonim] i-a raspuns lui normalitate

      Deci inca se plateste ?
      Ce bine ! Inseamna ca primind replica, voi pune un umar la bunastarea unui lefegiu pdl, care va plati CAS, impozit ... si toate cele ... deci sunt un patriot care contribuie la visteria tarii ...
      Nu sunt in tara ... va rog cumparati si niste Fast Food ... pentru guvern ...

      Hai Tali ..., ca vin banii pdl !!!
    • +6 (10 voturi)    
      Normalitate?? (Duminică, 10 ianuarie 2010, 18:47)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui normalitate

      Nu arunc cu noroi.Crin isi baga capul in galeata cu laturi si apoi vine sa ne spuna prostii. Dar el e murdar pe fata de zoaie....Tota lumea vede. Chiar si tu , chiar daca te prefaci ca nu vezi.
      Nu-i asa ca a promis ca va demisiona daca pierde alegerile? Daca o facea poate mai avea o sansa PNL-ul. Asa merge rapid pe traiectoria PNT-ului. Pacat...
    • +1 (3 voturi)    
      numai (Duminică, 10 ianuarie 2010, 19:15)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui normalitate

      mireille mathieu este de vina!
    • -4 (8 voturi)    
      corect (Duminică, 10 ianuarie 2010, 19:47)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui normalitate

      Cu basescu n-ar trebui sa se asocieze nimeni. Foarte bine face Crin.
      • +1 (3 voturi)    
        Si atunci cu cine? (Luni, 11 ianuarie 2010, 8:07)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Cu PSD alias pdsr care a furat pna si sigla unui partid istoric democrat? Cu tatuca Iliescu, cu Mirciulica Durak Praznaglava, cu Hrebenciuc, cu Mazare, cu Oprisan Portofel si mai ales cu marele, inegalabilul Vanghelie analfabetul interlop care este, stapanul almanahelor pe persoana fizica, cum a facut Chiliman, persoana pentru care aveam tot respectul dar care a devenit pentru mine egalul lui Piedone? Ca sunteti impotriva PDL ma rog e o opinie politica pe care nu o judec. Dar sa te aliazi cu cleptocomunsitii edegradant pentru un partidcu traditie democratica, care a facut printre altele si Romania mare. Sa ii fie rusine lui Crinisor, carer intai l-a scuipat pe Mirciulica apoi l-a pupat, a transformat Bucurestiul dintr-un centru anti pedeserist in oras rosu.
  • -11 (21 voturi)    
    PNL (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:55)

    Mihalcean [anonim]

    Decat cu PNL la guvernare mai bine cu Udrea , Videanu si Berceanu.Anul acesta avem nevoie si de niste terenuri de golf pentru a iesii cu bine din criza.
    • -6 (12 voturi)    
      E loc si de progres... (Duminică, 10 ianuarie 2010, 16:04)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Mihalcean

      ...s-au prins si ti-au dat "-". Trebuie sa incepem sa ne rafinam si mai mult ironiile ca au inceput sa se prinda "portocalele"...:)

      Sunt curios cum ar reactiona la un comentariu de genul "eu l-as fi vrut in noul guvern neaparat pe Pogea la finante".
      • -2 (6 voturi)    
        am vrut 2 (Duminică, 10 ianuarie 2010, 23:29)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

        am vrut sa-ti dau doua plusuri, dar nu se poate. Oricum, am ras bine. (Amar)...
  • +14 (20 voturi)    
    HIENA (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:59)

    marianos [anonim]

    Nenorocitul asta de Crin , probabil la invatat Patriciu, vrea sa stea pe margine ca o hIENA S sa se indoape cu cadavre in caz ca ceilalti dau chics.
    e un nenorocit si jumatate , a confiscat un partid care ar putea ajuta doar pentru razbunari personale si cu dedicatie.a luat 20% doar profitand de antipatia fata de ceilalti 2 si acum se crede barbat
    sa se uite pe net ca acum, are probabil sub 5%
    Liberali dati-l jos ca IA CU EL IN MOCIRLA PNLul !
  • -12 (18 voturi)    
    Lipsa de verticalitate... (Duminică, 10 ianuarie 2010, 14:09)

    Gigi [anonim]

    ...a unor membrii PNL ma dezamageste. Intai a fost Tariceanu (de la care nu ma asteptam deloc). Apoi a fost "baiatul" ala cu saltelele....Catarama parca. Apoi dl Fenechiu. Ca si Antonescu sper ca singura intentie a lui Fenechiu este sa arate ca este numai gura de PDL-isti si ca nu se gandeste serios la guvernare.

    Sunt plictisit de "guvernarea de dreapta" luata in brate de TB/PDL. Pt simplul motiv ca PDL-ul nu e de dreapta.

    PNL-ul trebuie sa stea in opozitie pentru ca peste 3 ani sa avem o alternativa viabila la actuala gasca PDL-ista.

    Nu inteleg (si vad si in comentariile de mai sus) de ce este condamnata atitudinea lui Antonescu. A avut o propunere (Geoana + Iohannis) in alegeri? A pierdut? Acum trebuie sa fie in opozitie. Asa e normal. Iar la putere trebuie sa fie cei pe care i-a vrut poporul (fie el si din diaspora) ... TB + PDL.

    Sincer pana acum ceva timp nu speram sa mai existe in politica un om de o verticalitate cum este Crin Antonescu. Dupa ce am avut guvern PDL+PSD (in campania 2008 s-au "injurat" copios) chiar nu mai credeam ca mai exista politicieni romani cu coloana vertebrala. Iata ca se poate.

    Cum ar fi, dupa ce o intreaga campanie electorala ne-a explicat cat de rau e TB si PDL-ul acum Antonescu si PNL sa dea mana cu ei? La asta nu va ganditi? Va vine greu a crede ca exista oameni care chiar fac ceea ce gandesc si nu au doar o "retorica de campanie" (citat din TB)?

    Si cum ar fi, dupa ce PDL-ul a facut economia "prastie" in 2009 (si nu ma luati cu "si PSD-ul era in guvern" pentru ca PSD nu a avut ministere economice)...sa intre acum PNL-ul in guvern? Ca sa ce....? Sa ia suturile in fund? Sa scoata castanele aruncate de altii in foc? PDL-ul a indatorat si dus tara de rapa...ei sa rezolve / plateasca pentru asta.

    Sincer, sper sa fie mai multi cei care gandesc ca mine pentru ca daca nu modul de a face politica in Romania nu se va schimba niciodata.
    • +14 (20 voturi)    
      Care verticalitate? (Duminică, 10 ianuarie 2010, 15:31)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      "Antonescu, om de o verticalitate..."?

      Care Antonescu?
      - Cel care l-a sustinut fatis/ostentativ, in turul 2, pe Geoana/Prostanak?
      - Cel care a stat, mandru si falos, dea stanga(!) lui Geoana/Prostanak in noaptea anuntarii unor estimari exit-poll, dupa turul 2?!
      - Cel care se echipase cu o canadiana de culoare rosie(!) - imprumutata sau nu, de la PSD -, cocotat fiind pe scena din str. Kiseleff nr 10, dupa turul 2, impreuna cu intreg staff-ul PSD?

      Antonescu nu gandeste... Altcineva, cu ifose patriciene, gandeste si pentru Antonescu „cel de o verticalitate...”.

      Dar despre anul 2008, nu suflati nicio vorbulita? Dar despre economia care „duduia”? Dar despre surplusul de bani aruncati pe fereastra din Piata Victoriei - drept in bratele hulpave ale contra-naturii coalizari PNL+PSD, nicio amintire/relatare?
      Si exemplele pot continua, daca se doreste si se impune asa ceva.

      Cu un asemenea „mod” de a face politica, mai bine lipsa.
      Multumim, dar nu ne trebuie!
      • -7 (13 voturi)    
        Ba da... (Duminică, 10 ianuarie 2010, 16:30)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Don Ciccio

        ..suflam o vorbulita despre 2008. PNL-ul e un partid de incompetenti, care in an de crestere economica a creat deficit bugetar urias. E plin de moguli. E aservit lui Patriciu. E pin de comunisti, KGB-isti, securisti si lorzi Sith :). Ca atare PNL-ul sta in opozitie. Alte comentarii?

        In general daca faci parte din electoratul PNL (ala traditionalist nu de conjunctura) ai un "dinte" mai degraba impotriva lui Basescu decat a lui Geoana. Asa ca toata enumerarea aia cu Geoana nu "prinde" la publicul liberal ...

        Vedem (validam sau nu) daca pozitia PNL a fost cea corecta la alegerile din 2012. Pana atunci totul e gargara...Eu zic ca pentru aceasta miscare (ramanerea in opozitie) voi da votul meu PNL-ului in 2012. Restul faceti fiecare cum va taie capul ca d'aia e democratie...ca sa nu votam 100% cu Traian Basescu :)
        • +7 (11 voturi)    
          "publicul liberal" (Duminică, 10 ianuarie 2010, 17:15)

          Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

          Da, am si vazut capetenia "publicului liberal" producandu-se: aplauda frenetic si dezinvolt proiectul politic iluzoriu al penalului Patriciu Costache!

          Intre "publicul liberal" si electoratul care sustine idei si politici liberale autentice este o notabila diferenta: primii, dupa cum am si devoalat, aplauda - la scena deschisa! - mascarada unui liberalism de opereta... Urmatorii, sustinatori ai ideilor si politicilor liberale autentice, vor dezavua sistematic impostura ce troneaza, cu nesimtire si dispret, la varful actualei conduceri PNL.
          • -6 (10 voturi)    
            Ha ha ha... (Duminică, 10 ianuarie 2010, 18:04)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui Don Ciccio

            ...era sa mor de ras..."electoratul care sustine idei si politici liberale autentice". Lasa-ma sa ghicesc...ai votat si in turul I si in turul II cu Basescu din convingere? :) Auzi...vezi ca pana acum cativa ani PDL-ul era social democrat si Traian Basescu facea elogiul valorilor social democrate pentru romani. Apoi in 5 minute au devenit "populari europeni"...De ce? E....asa batea vantul.

            Nu vrei tu (impreuna cu toti votantii Basescieni si PDL-isti care dupa alegeri se dau votanti ai lui Crin A. "dezamagiti", cu toate ca din secunda 1 a campaniei pana acum Crin A. nu s-a dezis de pozitia lui) sa asteptam alegerile din 2012? Sa validam sau invalidam atitudinea lui Antonescu? Cine rade la urma rade mai bine.

            Plesneste ficatul in voi portocalelor ca nu puteti sa le faceti Elenei Basescu si Udrea partid "de dreapta" (ca e la moda ca si gentile Vuitton) de peste 50% pentru urmatoarele alegeri. Va urca sangele la cap si faceti tensiune ca nu o sa aveti pe cine sa dati vina pentru dezastrul din 2009 si cel ce va urma in 2010? Incercati cu UDMR-ul si cu independentii...poate merge!

            Bipartidismul nu e bun in Ro...atat timp cat vor mai exista in politica personaje ca Udrea, Ridzi, Boc, Basescu...riscurile sunt prea mari ca 4-5 ani o asemenea gasca sa aiba "puterea absoluta" (adica 50%+1).
            • +3 (7 voturi)    
              Vorba lunga, saracia omului (Duminică, 10 ianuarie 2010, 19:19)

              Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

              Nu stii sa raspunzi scurt, concis si la obiect? Nu?!? Pacat...
              Te las cu ale tale clisee; poate, cine stie, vei deprinde arta dialogului, dar si concizia exprimarii.

              Sa auzim de bine!
              • -2 (2 voturi)    
                Bai cicio (Marţi, 12 ianuarie 2010, 0:45)

                un roman [utilizator] i-a raspuns lui Don Ciccio

                tu rasounzi scurt (si fara obiect) ca atat stii tu.
                Daca altii au mai mukt de spus lasa-i in pace ca doar e demcratie, nu?!
                • +1 (1 vot)    
                  pentru un roman (Marţi, 12 ianuarie 2010, 18:11)

                  adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui un roman

                  Don Ciocio a atras atentia lui Gigi ca nu e bine sa scrie mult. Dar daca vrea poate scrie ORICAT( permite forumul).
                  Problema este ca cu cat scrii mai mult cu atat scad sansele sa fii citit. Clar?
            • +3 (5 voturi)    
              Si cine sunt buni pentru tine? (Luni, 11 ianuarie 2010, 8:11)

              Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Gigi

              Cei sustinuti de Crinisor care face de ras liberalismul? Mirciulica Durak (scriu varianta in rusa pentru a nu fi cenzurat), Hrebenciuc, Nastase, Mazare, orisan , Vanghelie ( ultimul pe lista pentru ca e cel mai reprezentativ)?
              • 0 (2 voturi)    
                Diferenta... (Luni, 11 ianuarie 2010, 10:45)

                Gigi [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

                ...e ca nu am avut sansa unui guvern Iohannis deci nu ai de unde sa stii daca erau in guvern cei enumerati de tine (eu presupun ca nu) ... pe cand...surpriza...cei enumerati de mine sunt! Si fac foarte mult rau...chiar in secunda asta (poate nu intentionat dar prin incompetenta). Comparam mere cu seminte de pere.
                • 0 (2 voturi)    
                  Hai las-o mai usor! (Luni, 11 ianuarie 2010, 13:01)

                  Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Gigi

                  Nu mai vehiculati fantoma Johannis, era doar praf in ochi cu conducerea germana. Carol Intai a reformat Romania pentru ca a avut puterea si a putut decide singur. Johannnis, chiar daca ar fi o capacitate, fapt asupra caruia am retineri, ar fi fost ingradit de partide si condus nu pe fata dar de fapt exact de cei pomeniti de mine. Si oricum Johannis nu ar fi putut fii si prim ministru si minustru la fiecare minister si prefect si asa mai departe.
    • +2 (6 voturi)    
      Ai dreptate! (Duminică, 10 ianuarie 2010, 15:56)

      alleex2000 [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Si cu Geoana a procedat la fel!
    • +5 (9 voturi)    
      NU!! (Duminică, 10 ianuarie 2010, 18:53)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Ne gandim cum va comenta el scrisorile lui Cioran! Ne apuca groza la acest gand. E un sfertodoct prapadit . Vai de capul lui!
  • +13 (17 voturi)    
    Peneleul lui Crin (Duminică, 10 ianuarie 2010, 14:16)

    Ibrahim [utilizator]

    Cu totul intamplator am vazut "productia" la Realitatea TV. Asa remarca, in ceea ce il priveste pe Crin Antonescu, ca personajul se lanseaza intr-un soi de retorica din care nu mai poate iesi. Are 2-3 idei fixe si le sustine fara sa isi dea seama ca nu spune nimic si ca ar trebui sa se opreasca. Dar nu poate... Seamana la perfectie cu retorica fostilor activisti PCR. Batranul Chiliman dovedeste ca ramane un pezevenghi al carui scop e sa ramanaa, peste timp, cu o reputatie de lider liberal si cu o pensie grasa. Atat. E unul dintre cei mai scmechei si mai putini liberali dntre actualiii lidceri ai PNL... In ceea ce il priveste pe Radu Stroe, a facut afirmatia ca are "40 de ani" de experienta administrativa... Desigur, e "toba" de administratie, cu o experienta de pe vremea cand era activist utecist basca experienta de turnator! Asazisiii astia liberali chiar nu stiu cum a murit Gheorghe Bratianu ???
  • +11 (17 voturi)    
    ce cauta astia in politica? (Duminică, 10 ianuarie 2010, 14:18)

    dadan [utilizator]

    Crin mai bine sa se faca muzeograf.... poate acolo sa faca muzeologia bunului simt caci la politica nu se pricepe iar bunul simt pentru el este o carte SF....incoerenti , demagagi, frustrati, invidiosi ,fara viziune sau strategie...astia sunt cei din conducerea PNL - reprezentati cu mandrie de Crin....bafta baieti cu opozitia caci incepeti sa deveniti cu adevarat partid istoric....iar Fenechiu daca doreste atat de mult la guvernare poate sa incerce cu independentii...tot mai sare cate un post de subprefect sau vreun directoras la cate-o agentie....
  • +8 (14 voturi)    
    Se pricepe (Duminică, 10 ianuarie 2010, 14:21)

    Luca [anonim]

    Se pricepe la vorbe care nu spun nimic Crinisoru'. Vedeti si discursurile din campanie in care eu nu am sesizat nicio firava urma de program. Probabil din acest motiv isi permite sa dea cu barda: daca nu ai promis nimic deci nu ai avut program e mai usor sa stai ca tatele pe sant si sa vorbesti de socoteala lu' Ion din capul satului. Omu' asta stie oare ce scor electoral a avut PNL? Cati parlamentari il pupa-n fund pe Hrebe ca dintr-o suceala a legii electorale ei au fost principalii beneficiari ai uninominalelor intrand in Camere de pozitiile 2 si 3. Inclusiv minunea blonda care si-a propus eliminarea PNL din viata politica. Si daca se pricepe la fuse strambe sa ne explice cum se poate ca de la plus 10% in decembrie 2008 sa ai -8% in numai o luna?
  • +9 (15 voturi)    
    oblige (Duminică, 10 ianuarie 2010, 14:23)

    Petrovici [anonim]

    Chuky Antonescu are obligatia de a-l scoate basma curata pe Paturiciu din procesele penale pe care le are, din datoria de 600 milioane dolari catre Statul roman. Aceasta sarcina poate fi dusa la indeplinire fie prin alt presedinte, ceea ce nu s-a realizat (varianta 1), fie printr-un primministru PNL (2) ceea ce nu s-a realizat.
    A ramas varianta (3) de a urla din rasputeri, injurii, blesteme ca la usa cortului, intrigi, diversiuni, minciuni ordinare care sa zguduie PDL, sa-l sperie sa-l deturneze de la promisiunile ca vor sa faca un Stat de drept cu o justitie functionabila. Asta ii doare pe ei, sa fie justitie in Statul in care au furat pana peste puteri. Meritul lor este ca au adus Romania printre primele state din UE din punct de vedere al coruptiei si al ilegalitatilor. Au multe datorii de dat si sunt terorizati la culme ca trebuie sa si le achite. Intr-adevar nu incap negocieri si impacari in aceasta stare de lucruri.
  • -10 (12 voturi)    
    Fenechiu sa plece din PNL (Duminică, 10 ianuarie 2010, 14:50)

    Liberal adevarat [anonim]

    Nu avem nevoie de tradatori in partid.
    N-are decat sa-i pupe condurul lui Basescu.
    Cine vrea sa plece din PNL, sa plece acum, impreuna cu Fenechiu.
    • +9 (13 voturi)    
      adevaratii liberali (Duminică, 10 ianuarie 2010, 15:32)

      P.B. [anonim] i-a raspuns lui Liberal adevarat

      Nu stiu cat de " liberal adevarat "esti dar daca voi adevaratii liberali credeti ca numai PDL -istii au scris pe acest forum nu faceti decat sa va imbatati cu apa rece
      Din pacate ura impotriva lui Basescu v-a intunecat mintile
      Probabil ca si mine ,multi din cei ce va critica nu sunt admiratori nici a lui Basescu nici a vreunui PSD ist si chiar ne dorim o politica liberala in Romania
      Treziti-va la realitate domnilor " Liberali Adevarati"
    • +8 (12 voturi)    
      Nu v-as dori asta (Duminică, 10 ianuarie 2010, 17:21)

      C.T.C [utilizator] i-a raspuns lui Liberal adevarat

      Ce dracu vreti sa ramaneti numai o mana de oameni acolo pe care sa-i poata sponsoriza Patriciu pana trece criza? Sa presupunem ca dupa 3 ani veti veni la guvernare, veti mai avea oameni sa-i puneti acolo unde va fi nevoie de ei? Veti scoate peste noapte din buzunar 9.000 de specialisti (sau cati or fi fost) cum avea si Milica? Sau veti apela la fratii vostri psd-isti? Ba, eu va intreb de ce nu fuzionati cu psd caci aveti aceeasi gandire si aceleasi idealuri cu cei de acolo?
      • -3 (9 voturi)    
        Decat... (Duminică, 10 ianuarie 2010, 18:17)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui C.T.C

        ...muti si fara principii mai bine mai putini si "pe spranceana". Un partid se caleste in opozitie nu la putere. Acolo se vede cine e om adevarat si cine nu poate "rezista" 4-5 ani fara sa fie conectat la conducta cu bani publici.

        Oricum nu e nevoie decat de 15-20 de oameni cu potential de ministru pe diverse portofolii si atat intr-un partid. Puterea obisnuintei v-a facut sa vi se para normal ca o data cu schimbarea puterii sa schimbam tot ce prindem in administratia publica....pana la ultimul directoras.

        Cat despre aceeasi gandire ca si PSD-ul...pe toata campania nu s-au negat diferentele doctrinare dintre partide si s-a recunoscut ca o coabitare e deficila. Pe de alta parte mai bine ar fuziona PDL-ul cu PSD-ul...poate isi mai vedeTB visul inca o data cu ochii ;)...in felul asta revine si unde ii este locul adica in Internationala Socialista.
        • +2 (4 voturi)    
          Ciudata gandire liberala (Luni, 11 ianuarie 2010, 8:17)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          Sa fuzionezi cu cel care principial ar trebui sa fie cel mai mare inamic ideologic? Ciudati liberali mai avem in Romania! Vai de bietul Bratianu, se rasuceste in mormant.
    • +1 (3 voturi)    
      O intrebare (Luni, 11 ianuarie 2010, 8:14)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Liberal adevarat

      Liberal adevarat, mai liberal decat Bratianu, si cei care sustin cleptocomunstii precum Guta Tatatrescu si pua acolo unde au scuipat, tradand ideile liberale ce ar trebui sa faca?
  • +10 (14 voturi)    
    radicalismul (Duminică, 10 ianuarie 2010, 14:51)

    petre [anonim]

    Domnul Crin Antonescu trebuie ca stie ca radicalismul este un concept antinomic rationalismului ,nefiind o manifestare care sa faca cinste unui intelectual autentic.Afirmatia domniei sale ca in Romania integrata ,asa formal cum este ea,in UE,poate cadea in autoritarism este de acceptat a fi facuta de o persoana care nu intelege nimic sau de una care isi considera auditoriul naiv ,care poate fi amagit cu vorbe mari si goale.Oricat dispret ar avea domniasa pentru alegatorul roman,rezultatul alegerilor at trebui sa-l aduca cu picioarele pe pamant ,deoarece in urma unei campanii electorale facuta cu o masmedia demna de aceea a unui stat totalitar ,extremele din aceasta tara, adica oamenii simpli cu bunul simt traditional si cei mai valorosi intelectuali au invins mediocritatea.De aceea ,vigilenta cu care ne asigura ca va veghea domnia-sa impotriva pericolului tiraniei ,il confima drept un personaj de opereta.Daca crede ca exista un singur politician roman care sa nu fie constient ca UE sta cu ochii pe noi se insala,si aceasta din cauza prestatiei discutabile a intregii clase politice ,in care, destul de impleticit ,activeaza si dansul.Omul de rand nu va crede int-o clasa politica aflata permanent intr-o disputa de cea mai joasa speta ,in care unii ii acuza pe ceilalti de intentii catastrofice lasand sa se inteleaga ca ei ar fi singura speranta a poporului roman etc.OAMENII SIMPLI NU MAI CRED ASA CEVA ,iar cei care utilizeaza astfel de procedee vor fi cu siguranta taxati de electorat.Prin astfel de procedee nu faceti decat sa va discreditati singuri in ochii oamenilor.Daca nu va simtiti capabil de compromisurile la care va obliga statutul de om politic ,iesiti din politica .Nu fac o pledoarie pentru cinism ci pentru putin respect fata de alegatori.Va asigur ca merita sa va asumati acest "risc".
  • +10 (14 voturi)    
    x (Duminică, 10 ianuarie 2010, 14:57)

    doriath [utilizator]

    "Sincer pana acum ceva timp nu speram sa mai existe in politica un om de o verticalitate cum este Crin Antonescu. Dupa ce am avut guvern PDL+PSD (in campania 2008 s-au "injurat" copios) chiar nu mai credeam ca mai exista politicieni romani cu coloana vertebrala. Iata ca se poate.

    Cum ar fi, dupa ce o intreaga campanie electorala ne-a explicat cat de rau e TB si PDL-ul acum Antonescu si PNL sa dea mana cu ei? La asta nu va ganditi? Va vine greu a crede ca exista oameni care chiar fac ceea ce gandesc si nu au doar o "retorica de campanie" (citat din TB)?"

    Dar dupa ce inainte de turul I ne-a explicat vehement cat de rau e Geoana, cum a putut sa dea in secunda 2 sa dea mana cu el pentru turul II si sa-l sustina cu toate fortele? A dracu' verticalitate! Sunt hiper satul de dublul standard al oamenilor care fac pe marii moralisti.
    • -8 (14 voturi)    
      Nu cred... (Duminică, 10 ianuarie 2010, 15:50)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui doriath

      ... ca Antonescu l-a atacat pe Geoana decat foarte putin in ultima confruntare televizata (deci nu vad de unde "ne-a explicat vehement"). Ne-a explicat vehement cat de rau e Basescu insa. Antonescu a sperat pana in ultima clipa ca va ajunge el cu Basescu in turul doi si asta fara a il face pe Geoana adversar inutil. In definitiv nu Geoana era adversarul pentru ca nu el era Presedintele in exercitiu! Nu Geoana si-a batut joc de democratie si de institutiile statului in postura de "presedinte jucator" timp de 5 ani. Nu Geoana si-a batut joc de colaborarea cu primul ministru (Tariceanu a refuzat sa contraatace o lunga perioada). Sincer si eu am sperat sa avem turul II Antonescu-Basescu pentru ca aveam cu cine vota....asa nu prea am avut.

      Ce mi se pare foarte interesant este ca unii sesizeaza foarte bine "nuantele" si cunosc detaliile in ceea ce priveste o parte a partidelor / liderilor (de obicei "ailalti") in timp ce se fac ca nu sesizeaza miscarile "din barda" ale "favoritilor".

      Stim ca nu stiu ce probleme a avut Antonescu in viata personala, ca s-a casatorit cu nu stiu cine, ca i-a zis "a" in loc de "b" lui Geoana, ca are plete (motiv pentru care ii zicem Chucky sau Mireille Mathieu), ca e muzeograf, ca a fost repetent, ca e KGB-ist (asta e chiar hilara!) dar bataia de joc la care ne supune zilnic PDL + TB nu mai este observata de nimeni. Nu observa nimeni ca marim bugetele la presedintie, servicii secrete si facem terenuri de golf in timp ce dam afara 15,000 de profesori etc. P'astea nu le mai vede nimeni. Nu mai vede nimeni nepotismele si oligarhia - EBa, Prigoana, Ridzi, Udrea etc. Nu mai vede nimeni ca avem aceeasi ministri incompetenti (Boc, Blaga, Videanu, Berceanu), nu observa nimeni ca Basescu e fost nomenclaturist si (foarte posibil) fost securist ... p'astea le ignoram cu desavarsire. Avem insa o problema fix cu decesul sotiei lui Antonescu ...
      • +1 (3 voturi)    
        Defineste profilul omului (Luni, 11 ianuarie 2010, 14:38)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        Problema sotiei defineste perfect profilul psihologic al individului. Asa cum s-a purtat cu sotia ar fi procedat cu electoratul - l-ar fi lasat la greu. Pentru un om care clameaza din 5 in 5 minute bunul simt se pare ca nu il are deloc. Problemele guvernului sunt problemele lui si a deturna subiectul discutiei - profilul josnic al celui ce se erijeaza in aparatorul national al bunului simt - la alte teme dovedeste rusinea de a nu fi capabil de a sustine cu argumente discutia pe tema data. De aceea este relevant comportamentul fata de familie !
  • +10 (16 voturi)    
    Daca ai fi ....Crin..... (Duminică, 10 ianuarie 2010, 15:03)

    agora [anonim]

    obligatia PNL-ului a fost ratata ....trebuia sa fie la guvernare si sa faca o guvernare de dreapta solida nu sa ne lase iar la santajul UDMR
    Sa tina bine minte asta ca nu le-o vom ierta niciodata NICIODATA ! Crin ..ce mare dezamagire !
    • -7 (11 voturi)    
      Pun pariu... (Duminică, 10 ianuarie 2010, 15:56)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui agora

      ...ca prin anii '90 votai cu PSD-ul si cu Iliescu. Apoi ai inceput sa votezi cu PDL si Traian Basescu. Mare schimbare nu ai facut... Cum nu ai votat niciodata cu PNL-ul si cu liderii sai nu cred ca iertarea ta (sau lipsa ei) are vreo valoare... Doar pentru ca PD-ul si-a pus si un "L" in nume si tu votezi cu ei asta nu te face liberal. Poti cel mult sa fii dezamagit de cei pe care ii votezi (adica PDL-ul).

      Peste toate eu nu inteleg de unde atata dorinta de a aduce PNL-ul la guvernare. Nu sunt ei aia care in 2008 au dus tara de rapa, cu deficite uriase pe crestere economica? Pai daca sunt prosti, aserviti lui Patriciu, KGB-isti, mogulizati etc etc de ce tot insistati sa intre si PNL-ul la guvernare? Sau vreti cumva sa spuneti ca PDL-ul nu are o solutie viabila si nu stiti cum sa faceti? Ha?
    • -1 (1 vot)    
      Prostii (Marţi, 12 ianuarie 2010, 0:51)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui agora

      PNL-ul nu avea nici o obligatie de a face o guvernare de dreapta cu securistii din PDL.

      Singura guvernare de dreapta in Romania se poate face cu PNL si poate UDMR, atat rstul sunt toti FSNistii lui Iliescu.
  • -10 (14 voturi)    
    In campanie... (Duminică, 10 ianuarie 2010, 15:22)

    Razvan.P. [utilizator]

    Gata a inceput campania si propagandistii PD-L au dat startul la scandal pe internet.
    • +9 (13 voturi)    
      Voi Antenele si Irealitatea... (Duminică, 10 ianuarie 2010, 17:29)

      C.T.C [utilizator] i-a raspuns lui Razvan.P.

      ...pnl-ul, psd+pc-ul sunteti in campanie de vre-o 4 ani iar scandalul in mai toata media este inceput tot de voi si tot de 4 ani. Lumea nu mai e proasta sa puna botul la manipulari ordinare. Electoratul vostru e pe duca. Mai aveti unele tresariri de orgoliu dar sunteti terminati ca bateriile. V-am zis: fuzionati cu psd si va va fi mult mai bine caci altfel o sa dispareti de pe scena politica.
  • -8 (14 voturi)    
    Spalare de creiere (Duminică, 10 ianuarie 2010, 15:27)

    Vasile [anonim]

    Ma adresez postacilor care considera ca o atitudine de bun simt nu e bine venita.
    Dupa comentariile anterioare imi dau seama cat de bine a spalat creierele oamenilor Basescu!
    Este incredibil!
    I-ati insusit limbajul, vulgaritatea si badaranismul!
    Treaba e clara: ne aflam unde ne aflam deoarece aici ne este locul.
    Nu meritam nimic in plus sau in minus.
    Puteti da vina pe cine vreti voi, dar asta e realitatea.
    • +10 (14 voturi)    
      mary raspunde lui Vasile (Duminică, 10 ianuarie 2010, 15:40)

      mary [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      Vasile , faci o grava confuzie : nu cred ca exista cineva in tara asta , care sa nu doreasca o societate cu bun simt, sau ca bunul simt nu este bine venit.
      Problema este ca cei care clameaza bunul simt dau dovada de multa nesimtire, iar in ceea ce priveste limbajul, vulgaritatea , te rog reciteste discursurile lor si vezi codoasa etc....
      • -7 (13 voturi)    
        Replica la Mary ... e gradina ta, Doamne ! (Duminică, 10 ianuarie 2010, 16:59)

        Dan Mocanu [anonim] i-a raspuns lui mary

        Sarumana ' !
        dati-mi voie sa va completez: s-o dori ceva bun simt, da' de unde ? ... pdl-ul l-a insfacat si pe asta, l-a facut monopol de partid si de stat ... si apoi l-a aruncat ...
        Nu-l mai cautati ... ca s-a 'vaporat ... ca flota ...
        • -5 (9 voturi)    
          corect! (Duminică, 10 ianuarie 2010, 23:37)

          taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Dan Mocanu

          bravos!
          • +3 (5 voturi)    
            Pentru taranisti (Luni, 11 ianuarie 2010, 8:27)

            Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui taranistu

            Am sperat ca ramura Cluj-Timisoara va reinvia adevaratul PNT uzurpat de gasca lui Milut. M-am inselat. Sa sustii pdsr-ul si sa spui ca ai binecuvantarea seniorului Cornelui Coposu e deja ceva insuportabil si descalificat. Mi-e greu sa recunosc dar a fost mai demn Vadim care a cerut simpatizantilor sa se abtina de la vot. Cu asemanea prostii catastrofale ati pecetluit soarata unui partid la care tineam. Sa va fie rusine. Maniu si ceilalti martiri ai luptei anticomuniste se rasucesc in mormant
    • +3 (7 voturi)    
      "Salata de cuvinte" ! (Duminică, 10 ianuarie 2010, 19:09)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

      Asa se numeste textul tau in tratatele de specialitate.
  • -7 (13 voturi)    
    sunt mandra de prestatia lui antonescu (Duminică, 10 ianuarie 2010, 16:00)

    ella [anonim]

    pnl trebuie sa fie in opozitie totala fata de bastarzii dreptei romanesti ai securistului si nomenclaturistului basescu implementatat cum Dumnezeu stie si plus regele cioaba si serv secrete ca presedinte al romaniei.pnl singurul partid istoric pe esichierul politic actual este speranta romanilor la o revenire la normalitate, in speranta ca securistii luii basescu si postcomunistii nu ne-au vandut si sperantele intr-un viitor onest.
    • +7 (13 voturi)    
      SI NOI SUNTEM MANDRII,, (Duminică, 10 ianuarie 2010, 16:34)

      mike [anonim] i-a raspuns lui ella

      ca existi, c-ai fost la scola si-ai invatat sa scrii. Nu mai ai decat un pas de facut: SA INTELEGI ! (chestie mult mai complicata) Bafta !
    • +9 (13 voturi)    
      si eu sunt mandru (Duminică, 10 ianuarie 2010, 17:34)

      C.T.C [utilizator] i-a raspuns lui ella

      ca perserverati in prostie si va indreptati in directia "buna". vom uita de voi ca partid caci nu aveti nicio doctrina liberala asa cum ar fi fost normal.
      • -5 (9 voturi)    
        Q? (Duminică, 10 ianuarie 2010, 18:32)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui C.T.C

        "vom uita de voi ca partid"...cine, tu si cu ceilalti 30-35% care voteaza PDL-ul? ...poate ca PNL-ul se bazeaza pe ceilalti 70% care nu voteaza PDL-ul ;) La cat de buni se anunta anii urmatori dpdv economic poate urca spre 85-90%. Exista potential si in tabara "nehotaratilor"...deci nu-i bai!
        • +3 (5 voturi)    
          Treziti-va macar in ceasul al 12-lea (Luni, 11 ianuarie 2010, 8:32)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          Voi nu veti putea lua niciodata voturile pseudo asistatilor publici care nu sunt in stare sa se tina pe propriile picoare care vor trece la pseudo social-democratii din pdsr. Iar majoritatea electoratului de drepata care voteaza in special doctrina ati avut grija sa vi-o indepartai singuri prin colaborarea cu cleptocomunistii. Cand Dumnezeu vrea sa piarda omul (sau partidul) ii ia mintile.
    • +5 (9 voturi)    
      Cam mult spus (Duminică, 10 ianuarie 2010, 18:53)

      ion [anonim] i-a raspuns lui ella

      Adica va puneti sperantele in Antonescu, Orban, Fenechiu si Norica Nicolai. Numai numele a mai ramas din partidul asta.. Zau ca nu vad vreo figura mai de doamne ajuta. Antonescu e doar mult clabuc, astept si eu ziua cand va putea spune "am inceput chestia asta si am terminat-o"
  • +8 (14 voturi)    
    proportie (Duminică, 10 ianuarie 2010, 16:14)

    iris [anonim]

    PNL-ul este un partid mic care de o buna bucata de vreme este la remorca PSD -ului.Numai asa a rezistat.Sa nu uitam ca seful partidului din umbra mogulul DINU PATRICIU a finantat campania electorala a aliantei DA si a PSD -ului,jucand la doua capete.Nu poti ajunge cel mai bogat roman peste noapte decat excrocand statul roman,ai caror fuctionari sunt coruptibili(ei te invata cum sa furi statul)Crin Antonescu se agita atat cat ii lasa lesa domnul Patriciu.Totul este un spectacol ieftin.Ar trebui sa ia exemplu de la colegii din UDMR care cu pasi marunti si fara sa faca valuri isi ating scopurile,chiar daca au 7%.Mergand pe aceasta linie de razboinic al luinii incepe sa aemene cu latifundiarul Gigi Becali.Ha ! Ha ! Ha !
  • -7 (13 voturi)    
    BUNUL SIMT RAMANE ANTI PORTOCALIU (Duminică, 10 ianuarie 2010, 18:07)

    doru [anonim]

    Crin Antonescu ramane speranta oamenilor de bun simt din tara asta impotriva manelismului portocaliu, impotriva EBA,, Udrea, Ridzi, Boci, Videni si Priogoana ! si 2 . Injurati linistiti dragi pdl-isti, nu ati fi cocalari destul daca nu ati face-o! Castigand o guvernare prin furt, mintiti si inselati in continuare populatia. Nici o problema, va veni si momentul cand tiranul vostru va disparea! Am suportat 10 ani cu Iliescu, vor trece si cei 10 cu basescu!
    • -3 (9 voturi)    
      Nu chiar 10 ani... (Duminică, 10 ianuarie 2010, 18:14)

      stefan jicol [anonim] i-a raspuns lui doru

      Poate mai repede de 10 ani, de data asta.
    • +5 (9 voturi)    
      bunul simt PNL este al PSD-ului (Duminică, 10 ianuarie 2010, 18:58)

      eugeni [anonim] i-a raspuns lui doru

      10 ani cu Iliescu? Suportat? Pai sa vedem:
      1
      1990 Patriciu, Tariceanu si alti cativa au scandalizat din nou opinia publica, propunand o alianta intre PNL si FSN-ul lui Petre Roman. Aceasta tentativa nu s-a finalizat.
      2
      Aprilie 1991 : PNL-AT, Partidul pe care-l conduce Patriciu semneaza, alaturi de FSN si ILIESCU, Carta pentru Reforma si Democratie, intrand in guvernul Roman remaniat.
      3.
      DINU PATRICIU DEVINE MINISTRUL LUCRARILOR PUBLICE SI AMENAJARII TERITORIULUI IN GUVERNUL LUI ILIESCU.
      4.
      timp ce persoanele care vor forma peste doar cateva luni viitorul PD, ies de la guvernare -> PNL intra la guvernare, ca sa il spele pe Iliescu de sangele mineriadelor.

      PNL va detine 3 portofolii : Ministerul justitiei, Ionescu-Quintus, Ministerul de finante, Danielescu, viitor devalizator al SAFI, si Catarama, Ministerul Industriilor.

      Si asa mai departe....ca mult mai este (cu acelasi fir rosu)

      Ca sa nu mai vorbim de colaborarea cu comunistii in 1947 (Tatarescu)......

      Aha, am uitat: Chiuariu, David, Adomnitei, Finantistu' poiet, Bogdan Olteanu, Orban etc. Astia o sa ramna reprzentativi pentru PNL, asa cum pentru PDL raman cei sus mentionati. Cu ce sunteti mai buni? In loc de o "opozitie radicala" sa fdaceti o opozitie constructiva? Daca tot nui ati vrut la guvernare?
      • +2 (8 voturi)    
        Corect! (Duminică, 10 ianuarie 2010, 22:59)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui eugeni

        Ai dat o lectie de istorie . Bravo!
    • +3 (7 voturi)    
      tradatori,prostituati si pete (Duminică, 10 ianuarie 2010, 19:35)

      dracula [anonim] i-a raspuns lui doru

      am avut taria sa citesc toate comentariile pro si contra,am ajuns la concluzia ca cei care totusi incearca sa-i faca pe penelisti de a iesi din criza in care se afla acest partid ,nu iau in serios unele variante posibile de redresare,am ramas consternat vazind cum membrii acestui partid inca cred ca acest pacalici numit crin mai este purtator de personalitate,ei acesti zisi liberali trebuiau sa se dezica de chiulangiul pus pe post de mare saf din momentul in care s-au dus la lins unghiile comunistilor.daca cei cu coloana dreapta care or mai fi prin pnl vor vedea interesul national,vor pune umarul la ceea ce vor votantii lor si vor lupta pentru partidul lor numit pnl,da,vor fi niste luptatori ai liberalismului,dar atita timp cit unii murdariti,patati cinta alaturi de psd nu vor avea identitate ,cine sa-i mai voteze,nici macar betivii,tiganii si prostituatele,cred ca sint prea multi prostituati si betivani incit nu mai aveau nevoie,totusi cred-ca tariceanu este cel mai nimerit de-a lua friile in mina si sa faca o curatenie generala.ei sint romani au fost votati de unii romani asa ca sa se lupte pentru popor si nu impotriva pdl, ce au cu pdl or fi avind ei ceva,dar ce au cu poporul roman?sa nu uite ca si ei au petele lor de petrol,prea o fac pe-a fetele mari ,sint multe de spus ,dar ma limitez aici.tradatorii, adica acei care au facut fotografie de familie cu psd dupa alegeri trebuiau fugariti.
    • 0 (2 voturi)    
      Dar nu este nici rosu (Luni, 11 ianuarie 2010, 8:41)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui doru

      Si nu mai pomeniti de manelism care e si la voi prezent cu varf si indesat, inclusiv prim "marii" Crinisor si Orban mandolinistul. Traiam cu amintirea marilor domni liberali. Voi nu sunteti demni nici macar sa le lustruiti pantofii. Si repet, nu sunt nici fan Basescu, nici fan PDL, regret doar adevaratele partide democrate PNL ( furat de epigoni manuiti de Patriciu cel ce joaca la doua capete), PNT (distrus pentru ca nu aputu fi manipulat si compromis iremediabil de diletanti) si PSD ( parttidul lui Titel Petrescu si Sergiu Cunescu, a carui sigla a fost furata de pedeserisi)
    • +1 (3 voturi)    
      Manelistii sunt (Luni, 11 ianuarie 2010, 14:43)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui doru

      cei caracterizati de incompetenta si care se ridica prin vorbarie, tupeu si obraznicie (vezi Crin Antonescu, Vanghelie). Cam greu sa convingi pe cineva care asteapta decenta si competenta in politica ca un om ce nu a muncit o zi, a fost repetent si se distinge printr-un discurs plin de venin si glume de cartier ca acela este exponentul noii politici. Imposibil chiar. Asa ca mai cautati un lider autentic. Tariceanu a avut sansa dar prietenia cu Patriciu l-a pierdut.
  • +7 (11 voturi)    
    Interesant! (Duminică, 10 ianuarie 2010, 18:27)

    adrian88000 [utilizator]

    Crin poate discuta despre scrisorile lui Cioran dar nu despre cele ale lui Fenechiu! Mai sa fie. El nu mai e Presedinte la PNL! El e filozof. Poate s-a tinut de cuvant si si-a dat demisia. Greseala presei ca nu ne-a informat.... Hei Crin ! Mai esti Presedinte?
  • +6 (10 voturi)    
    nu, nu si nu (Duminică, 10 ianuarie 2010, 18:46)

    ion [anonim]

    Frate, base si compania pot si trebuie sa fie criticati. Dar astept si eu o critica corecta, inteligenta si constructiva. Ceva profesionist adica. Imi pare rau, dar Antonescu nu are decat o critica isterica.Fara substanta si isterica. Rau imi pare, dar asta nu e opozitie

    Cica "Avem de gand sa facem o opozitie dura: nu vom face doar opozitia in sensul criticii actului de guvernare, ci vom veni cu proiecte si solutii"

    Frate, se puteau spune si face multe despre buget din 2010, dar cand tu vii cu majorarea pensiilor cu 10% si diminuarea CAS cu 10% cred ca batem campii. Astea or fi proiectele si solutiile.

    Antonescule, cu clabucul asta zau ca nu te vad razbind in fata PSD-ului. Aia o sa ii ia gatul lui Geoana si o sa puna un om nou in fata. Si ei vor fi perceputi ca o opozitie credibila.
    • +3 (3 voturi)    
      corect! (Luni, 11 ianuarie 2010, 8:54)

      ego sum [utilizator] i-a raspuns lui ion

      mi-ar fi placut sa pot da 2 de plus ...
      intr-adevar, base & co nu detin nici pe departe monopolul corectitudinii politice si al promovarii intereselor nationale! si da, e de datoria nostra sa ne opunem unor masuri care ne vor influenta viata ... nu chiar cum am fi vrut!
      e datoria opozitiei sa-i aduca la ordine pe cei "de la putere" ...dar, fratilor, sa-i aduca la ordine nu sa latre fara rost!
      gata cu campania electorala, e timpul sa mai traim si noi decent indiferent cu cine am votat!
  • -5 (11 voturi)    
    Crin vs. Basescu (Duminică, 10 ianuarie 2010, 21:10)

    motanu' [anonim]

    Crapa ficatu-n voi ca nu-i canta-n struna lu' Base. Iete ca nu vrea. Sa se descurce cu Udrea, Prigoana si ai lor. Si sa vedeti ce bine o sa traiti. Manca-v-as... Soricei portocalii.
    • +5 (7 voturi)    
      Nici dupa ce ati pierdut nu v-ati trezit (Luni, 11 ianuarie 2010, 2:39)

      C.T.C [utilizator] i-a raspuns lui motanu'

      Ba noi portocalele murim de necaz. Crapa ficatul si alta nu. Ma bucur pentru voi ca sunteti fericiti dupa ce ati "castigat" pierderea unui mare numar de simpatizanti dupa ce sclavul de crinut a ingenunchiat in fata lui geonel. La Timisoara a fost inceputul sfarsitului vostru. PNL-ul este la fel ca si ziarul Cotidianul. Doar brandul si renumele caci materialul din ultima perioada nu se potriveste. Ce a fost Cotidianul.....ce a fost PNL-ul....dar deh...in noi crapa ficatul :)))))
    • +4 (4 voturi)    
      asta-i o fraza antologica! (Luni, 11 ianuarie 2010, 8:56)

      ego sum [utilizator] i-a raspuns lui motanu'

      "ie-te ca nu vrea!" - exprima perfect viziunea politica a lui antonescu, verticalitatea principiilor si profunzimea gandirii sale politico-economice!
      perfecta formulare, felicitari!
  • +4 (8 voturi)    
    Oare? (Duminică, 10 ianuarie 2010, 21:34)

    Traian !(nu BASE) [anonim]

    Pacat! Din tot ce am invatat, percep ca doar ce reprezinta liberalismul ne poate duce inainte! Poate uneori sunt mai radical decat politicienii nostri, tocmai ca nu sunt in pozitia de a impaca si capra si varza! Dar pentru mine Crin (sau crinulet) este cea mai mare dezamagire de dupa Revolutie! Pacat ca isi bate joc de ceea ce am invatat despre ideile liberale! Biata marioneta, ce mai danseaza... Oare ce baterii foloseste?
    • +1 (3 voturi)    
      baterii (Luni, 11 ianuarie 2010, 12:33)

      emily [anonim] i-a raspuns lui Traian !(nu BASE)

      cand ,conu dinu te sponsorizeaza ,pt.organizare de eveniment pt.nunta in locatie de lux in italia si te daruieste cu 4 nilioane euro.... crin ....nu poate functiona decat ,evident ,cu baterii marca..patriciu....
  • -4 (8 voturi)    
    basescu-teapa (Duminică, 10 ianuarie 2010, 21:41)

    dan [anonim]

    basescu este cel mai mare diversionist ,ia dat functie ambasadorului frantei,le -a alocat servicilor buget ca la scos presedinteun ,buget mult mai mare( criza).!!!!.Si asa fratilor suntem condusi de escroci,mafioti, delapidori.PS.Avem viata grea cu mafia din tara asta pacatoasa .
    • +5 (7 voturi)    
      Mafia agramatilor! (Duminică, 10 ianuarie 2010, 22:14)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Da, fratilor, grea viata mai avem... Si asta, deloc intamplator, pentru ca unii n-au inteles sa dea pe la scoala... cand era necesar!
  • +4 (8 voturi)    
    liberalii de carton (Duminică, 10 ianuarie 2010, 21:45)

    lali [anonim]

    Foarte bine că avem liberalii în opoziție pt.că nici nu sunt inteligență.Cum vorbește Prigoană(junior)și cum vorbește Antonescu?Cum vorbește primarul Sibiului și cum vorbește Boc?Cum vorbește Geoană și cum vorbea Năstase?Ce discurs comunist avea Iliescu și de neînțeles și cît de popular vorbește Băsescu?Cel mai idiot prim-ministru a fost Tăriceanu .Cel mai slab politician a fost Constantinescu.Nu-mi place ce face Tiriac în țărișoara asta dar ,,moartea căprioarei,, și distrugerea avionului nu este ceva întîmplător.
  • +4 (8 voturi)    
    Un Crin Pe Monumentul PNL (Duminică, 10 ianuarie 2010, 21:51)

    Eugen [anonim]

    Ati vazut cum a inceput? "Am avut dreptate..." Saracu', a ajuns sa se auto-citeze, in palida lui incercare de a arata ca mai exista pe scena politica!!!
    Cu Crinutz in frunte, e numai o chestie de timp pana cand pnl va parasi scena politica.
  • +6 (10 voturi)    
    hopa (Duminică, 10 ianuarie 2010, 22:28)

    saladin [anonim]

    Ooops, s-a trezit Crin si debiteaza discursuri liberale - zice el. Urmeaza la cuvint Prostanacul, sau se culca la loc ?. Bai Crin, si lasa-l pe Cioran in pace, ca nu-i esti decit la nivelul talpii !.
  • +5 (9 voturi)    
    Dublul Repetent Betiv si Mincinos ! (Duminică, 10 ianuarie 2010, 22:54)

    martin [anonim]

    Draga Floricica de Crin ,te rog sa devii o persoana cinstita si sa-ti dai demisia pe care ai promis-o inainte de alegeri.
    Nu cred insa ca vei deveni vreodata o persoana cinstita, fiind mai curand un fel de farfurie zburatoare, care a luat voturi dupa ce a spalat pe jos cu Prostanacul Geoala si apoi a inceput sa se pupe cu acesta pe bot !
  • +5 (9 voturi)    
    cel mai prost liberal care a existat vreodata (Duminică, 10 ianuarie 2010, 23:22)

    je [anonim]

    imi pare rau ca am votat cu un astfel de partid vreodata ... oare toti liberalii sunt atat de fraieri incat sa se lase reprezentati de asa un looser ?!
  • +5 (7 voturi)    
    conu' dinu (Luni, 11 ianuarie 2010, 0:39)

    dimitris [anonim]

    adevarul este ca nu liberalii nu vor la guvernare ci patriciu...dece? simplu...in caz ca dosarele sale vor ajunge in sfarsit sa se judece pe fond sa aiba conul dinu pe cine sa dea vina chipurile ca ar fi vanat politic de basescu...cu liberalii la guvernare n-ar mai tine vrajala asta... oricum..ma intreb pana unde poate merge acest profesoras de de muzeu cu demagogia si nesimtirea......
  • -1 (5 voturi)    
    calcul simplu (Luni, 11 ianuarie 2010, 7:56)

    Nae [anonim]

    In patru-cinci ani PDL nu poate veni cu un candidat de talia lui Antonescu. Daca s-ar alia cu PDL (si guvernarea comuna nu da chix ) Antonescu are cele mai mare sanse sa fie urmatorul presedinte al Romaniei. Daca ramane in opozitie si guvernul actual ar trece peste criza , Antonescu ar avea doar a treia sansa la castigarea viitoarelor alegeri prezidentiale.
    • +3 (5 voturi)    
      Talia... cui? (Luni, 11 ianuarie 2010, 8:57)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Nae

      Ce mare talie o avea si Antonescu asta? Scapi din vedere un lucru: Antonescu a fost votat datorita partidului din care face parte si nu datorita propriilor calitati, primind in mare parte si voturi negative impotriva lui Basescu si a PSD. Nu e genul de politician-locomotiva care sa traga partidul dupa el. Discursul lui e zero barat, gargara pura, carisma are cat un peste mort, e antipatic cat cuprinde si mai "beneficiaza" si de o imagine androgina ("Mireille Mathieu") care dupa cum se stie prinde foarte bine la electoratul roman. Asta, viitorul presedinte al Romaniei? Nu e decat un loser care ar fi cazul sa se retraga, altfel va "retrage" tot partidul impreuna cu el de pe scena politica. Asa ai vazut tu ca se procedeaza in alte parti cu un politician care a pierdut alegerile?
      • 0 (4 voturi)    
        Ca il aveti... (Luni, 11 ianuarie 2010, 10:59)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        ... voi in PDL pe Boc...de talie "furnicutza"! :)

        Sa recunoastem ca in 2014 Antonescu (la modul in care se prezinta situatia acum) va fi singurul opozant viabil la cel propus de PSD (care va fi tot Geoana sau s-ar putea, sa speram, sa fie Diaconescu).

        PDL-ul nu are de unde sa scoata un potential prezidentiabil. Cei care sunt mai cunoscuti (nu neaparat cu potential) se erodeaza in Guvern. Daca imi dai un exemplu de nume din PDL cu "potential" esti mare! Poate Elena Basescu ...:)
        • +1 (3 voturi)    
          @Gigi (Luni, 11 ianuarie 2010, 12:11)

          Lucian [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          Modul in care intelegeti voi sa faceti politica e unul depasit. Tot calarind pe cai morti nu o sa ajungeti nicaieri. Tot promovand politicieni de gargara nu o sa castigati alegeri. De unde stii tu ca PDL o sa se "erodeze la guvernare"? Basescu nu s-a erodat. Felul asta de a gandi e caracteristic inceputului anilor 1990, nicidecum anilor 2010. Daca vrei sa stii Antonescu s-a erodat deja prin alianta rusinoasa cu PSD si felul in care a ales sa nu se implice la guvernare atunci cand era nevoie, acum daca mai ia 5%. Potentiali prezidentiabili de la PDL? Stoica, Ungureanu, Videanu, poate chiar Boc. Important e sa fie ales din vreme si promovat corespunzator. Potentiali prezidentiabili de la PNL? Tariceanu, Melescanu, au si acolo oameni. Antonescu-Mireille a aratat ce poate, si nu cred ca poate mai mult. In plus e plin de ura si resentimente, nu stie sa negocieze si nu intelege necesitatea compromisului si a pragmatismului in politica. Ce sa-i faci, e si el reprezentantul unei generatii expirate.
          ====>
          P.S. Trebuie sa fii nebun sa crezi ca PSD va mai merge o data pe mana lui Geoana-Prostanacul-Topaila-etc si daca iti inchipui ca Diaconescu reprezinta salvarea partidului inseamna ca n-ai inteles nimic din politica. E total opus tipului de candidat cu priza la electoratul traditional al PSD. Arata bine, vorbeste civilizat si cam atat. Nu va convinge electoratul de dreapta si ar avea mari sanse sa-l piarda si pe cel de stanga. Mai degraba l-as vedea pe Dragnea, Mitrea sau chiar un Oprescu recuperat.
        • +3 (3 voturi)    
          nu e bine sa subestimam (Luni, 11 ianuarie 2010, 12:18)

          emily [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          in 2014 sa fim noi sanatosi, ca pd-l va avea un candidat redutabil...greu de invins cu gargara de gica- contra lipsita de substanta constructiva...
  • +1 (3 voturi)    
    Am fost... (Luni, 11 ianuarie 2010, 11:02)

    Costica [anonim]

    ...mai bine de 15 ani membru PNL si votant fervent . Plus sutinator in toate discutiile si temele dezbatute. Schimbarea s-a produs la tradarea aliantei DA. Cea mai misto treaba : tu o faci si-i acuzi pe ceilalti, dupa care cu sprijinul PSD faci singur guvernare care nu este cu nici o masura liberala (daca aveti voi , dati o masura liberala luata de guvernul Tariceanu 2!)
    Din punctul meu de vedere, Patriciu si-a antamat partidul care e remi=orca PSD acum iar actuala conducere e cea mai penibila de dupa lovilutie concurand cu prostiile lui Campeanu...Tare mi-e ca PNL va lua sub 10% la urmatoarele alegeri caci PSD si PDL nu vor sta cu minile in san...si Fenechiu e mai destept ca sefullui, el stie ca nefacand nimic, doar criticand nu vor avea prea multe sanse sa se laude in urmatoarea campanie. Greu e sa faci ceva , nu sa stai in "opozitie" si sa injuri tot ce fac ceilalti , idiferent ce, caci asa trebuie sa-ti justifici chipurile prezenta in Parlament...
    • -2 (2 voturi)    
      Minciuni (Marţi, 12 ianuarie 2010, 1:00)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Costica

      Tu esti FSn-ist convins, n-ai votat niciodata PNL.
  • +1 (3 voturi)    
    partidul care a fost si nu mai este (Luni, 11 ianuarie 2010, 11:45)

    emily [anonim]

    pentru simpatizantii liberali bratieni....respectul si mandria romanilor pt.bratieni nu trebuie terfelita sustinand pe impostorii care clameaza mostenirea politica a pnl istoric.....niste lichele cu radacini bolsevikaghebiste patriciu,tariceanu,orbanu,ghise,nikolai,fenechii,davizi,chiuari,crini,latrai vopsiti in....detinatori unici de bun simt....astazi doctrina politica de dreapta a evoluat si trebuie cautata in familia popularilor europeni.
  • 0 (4 voturi)    
    Angajamente (Luni, 11 ianuarie 2010, 12:02)

    Charon [anonim]

    Oare stie micul Hormonius, i-o fi povestit taticul si lui ca ar trebui sa existe oarecarepuncte comune intre activitatea deputatului intr-un colegiu si cea a primarului? Il asteptam sa spuna ce puncte comune gaseste el cu primarul Chiliman, care este la al doilea mandat. Ca in afara de aberatiile referiotare la modernizarea statului, care nu prea au nici o legatura cu activitatea deputatului in colegiu, sau sintagma"proicetle mele", nu prea am vazut nimic concret pus pe hartie. Deci, deocamdata sa ii spuna cineva ce e acela proiect, apoi sa isi permita sa candideze!!!
    • +1 (3 voturi)    
      Ce faci Charon? (Luni, 11 ianuarie 2010, 18:12)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Charon

      Ai adormit tragand la rame? Te-ai trezit brusc si estinauc? Vezi ca aici se dezbate alta tema, Despre alegerile in coegiul 1 mergi inapoi si faci a doua la dreapta.
  • +1 (3 voturi)    
    te-am auzit destul nene! (Luni, 11 ianuarie 2010, 15:12)

    alin [anonim]

    mult zgomot pentru ni-micul impostor!!
    jocuri de culise si de glezne tipic damboviteano-fanariote!!
  • +2 (2 voturi)    
    Crinul sa cam ofilit (Marţi, 12 ianuarie 2010, 11:27)

    Mishu88 [utilizator]

    oare cine il mai crede acum pe Crin??? Cata ipocrizie, omul acesta habar nu are ce vrea, dar un lucru e sigur ii place sa fie si el bagat in seama...uni ne supra apreciaza .... ce sa-i faci....