Marko Bela: Regulile economiei de piata nu trebuie sa se refere la creatia culturala

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 19:06 Actualitate | Politic


Presedintele UDMR, vicepremierul Marko Bela, considera ca regulile economiei de piata nu trebuie sa se refere la creatiile culturale, artistice sau literare, ci ar trebui ca oamenii care le produc sa fie ocrotiti de vitregiile acestei economii, transmite NewsIn.

Marko Bela a declarat, sambata, in cadrul unei conferinte de presa la Sfantu Gheorghe, ca nu cunoaste inca prea bine ce contine concret proiectul privind retinerea din drepturile de autor, insa il intereseaza si, in plus, va avea o raspundere directa in Guvern in legatura cu domeniile cultura, invatamant si asa mai departe.

“In aceasta privinta am o convingere foarte ferma, si anume ca regulile economiei de piata nu trebuie sa se refere la creatia culturala, la creatia artistica sau cea literara. Cu alte cuvinte, trebuie sa incercam sa ocrotim artistii, creatorii, de vitregiile economiei de piata, mai ales daca ne aflam intr-o situatie de criza”, a declarat Marko Bela.

Pe de alta parte, vicepremierul UDMR a amintit ca, totusi, prin acest proiect s-ar incerca rezolvarea problemei pensiilor in cazul unor profesii liberale, iar aceasta problema e reala si importanta.

"Sa vedem cum poate fi rezolvata, dar nicicum n-as accepta ca, tocmai intr-o perioada de criza, sa ne atingem de veniturile creatorilor si sa incercam sa diminuam veniturile lor, dar problema pensiilor este una reala, intr-adevar”, a mai spus Marko.

Proiectul Legii pensiilor, care urmeaza a fi aprobat de guvern la inceputul lui februarie, prevede plata CAS si in cazul contractelor pe drepturi de autor si conventii civile pana la un plafon maxim de cinci salarii medii pe economie.

Presedintele UDMR Marko Bela a participat, sambata, la investirea in functie a prefectului Gyorgy Ervin, fost subprefect. Gyorgy Ervin, care l-a inlocuit in functie pe juristul Codrin Munteanu, a fost numit la propunerea Uniunii si se afla la cel de-al doilea mandat de prefect.


Citeste mai multe despre   
















807 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Marko Bela... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 19:24)

    taranistu [utilizator]

    ...acest Videanu al UDMR!
  • +1 (3 voturi)    
    artistii dinescu si caramitru sint de vina (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 20:19)

    babiciu [anonim]

    de ce ar trebui doar artistii ocrotiti de "vitregiile" economiei de piata? De ce fermierii sau strungarii, doctorii sau soferii n-ar trebui ocrotiti? Intotdeauna sint unii mai egali decat altii. Cine au strigat primii la revolutia de la tv? Artistii caramitru si dinescu. Sa plateasca si ei.
    • +1 (1 vot)    
      Mda (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 22:10)

      mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui babiciu

      Cand contractul de drepturi de autor devine o formula impusa de salarizare, ca si in cazul PFA-urilor sau firmelor infiintate pentru ca agentii sa-si poata lua comisionul din vanzari, atunci eu zic ca aceasta lege este binevenita
  • +1 (1 vot)    
    Rasplata adevaratei arte... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 20:55)

    Marius [anonim]

    Intotdeauna vor exista reactii pro si contra la o anumita propunere ...de orice fel. E normal. Personal nu cred ca artistii si creatiile lor au nevoie de protectie. Un adevarat creator de valori nu are nevoie de protectie. Se impune prin valoarea creatiei lui si va fi rasplatit pe masura. Indiferent care vor fi conditiile in care se dezvolta ca artist. Adevarata arta e universala, nu apartie unui anumit grup de oameni. Nimeni nu poate defini exact un artist. El se defineste singur prin creatia lui, prin arta care este asimilata sufleteste de noi...neartistii. Pentru asta il rasplatim. Unii cu sentimente frumoase, altii prin recunoastere si critici pozitive si binenteles altii prin recompense materiale. Fiecare cu ce suntem inzestrati spre a darui.....
  • 0 (0 voturi)    
    Revolutie si pentru artisti (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 21:47)

    Gilda [anonim]

    Pentru Babiciu

    Felicitari ! Nimeni nu este mai presus de lege .Sa plateasca toti si nu numai atat .Sa le fie controlate si impozitate veniturile .
  • +2 (2 voturi)    
    jmekeri (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 22:29)

    luc [anonim]

    Artistii si sportivii castiga cele mai mari sume. Nu inteleg de ce sunt atat de vehementi in a plati CA ORICE MURITOR DE RAND taxe pe banii pe care ii incaseaza?
  • +2 (2 voturi)    
    Vedetismul creatorilor inchipuiti (Duminică, 10 ianuarie 2010, 10:15)

    hotnewsfil [utilizator]

    Medicii nu fac acte de creatie cand opereaza un bonav, un accidentat grav?
    Inginerii si arhitectii care proiecteaza o cladire frumoasa, in care sa ne simtim bine, rezistenta la seismicitate de gradul opt, muncitorii care executa asemenea lucrari, nu fac acte de creatie? Pompierii nu fac acte de creatie? Agricultorii nu fac acte de creatie? Viticultorii nu fac acte de creatie?Educatoarea dintr-o gradinita nu face acte de creatie? Profesorii nu creaza cetateni instruiti? Etc., etc. Preotii nu fac acte de creatie (spirituala)?
    Nicolaescu spunea, zilele astea, ca realizatorii de film sunt oameni de exceptie fiindca ei fac acte de creatie.Sa terminam cu vedetismul pe care il poarta unele profesii pe steag, cei ce se auto-intituleaza creatori, "clasa selecta, nobila", aflta in cerurile inalte, mult deasupra profesionistilor de rand (medici, ingineri, avocati, etc.)
    • +1 (3 voturi)    
      Ba da ! (Duminică, 10 ianuarie 2010, 11:58)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Asa e, ai dreptate, numa ca voi ati votat Basescu, pe cale de consecinta PD, care va sa zica UDMR. Iar Marko Bella e poet, cica. Enteresul lui este foarte afectat de aceasta lege. El isi apara enteresul propriu nu pe al lui Caramitru, spre exemplu. Traim ce am votat. Mai bine zis ce ATI votat, ca io pe 6 decembrie nu m-am dus...
    • +1 (3 voturi)    
      Om Bun. asa cum se cvred toti romanii (Duminică, 10 ianuarie 2010, 13:00)

      Om rau [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Nu! medicii, avocatii, etc., nu fac munca de creatie. Toate nulitatile, meseriasi umili, cred ca fac creatie. Asta doar in Romania. Scrieti macar o carte pe care sa nu o copiati si atunci veti vedea ce e aia creatie! Ce inseamna asta! Din cauza unor nulitati care cred ca daca au absolvit, sarmanii, o facultate sunt creatori, nu sunt nici macar intelectuali, nu avem un Nobel. Orice neica nimeni de dupa un birou crede ca e intelectual, creator! De aceea sunt romanii unde sunt. A crea inseamna a scoate din neant idei, a revolutiona domenii, etc. Voi nici macar nu puteti sa aplicati minimul de cunostinte pe care il aveti si vorbiti de creatie! Nulitati, asta sunteti, impostori si inchipuiti. Daca ati vedea in ce saracie traiesc adevaratii creatori v-ati cruci, dar tot destepti v-ati crede, lichelelor!
      • 0 (0 voturi)    
        esti doar ignorant (Luni, 11 ianuarie 2010, 12:23)

        necreatoru' [anonim] i-a raspuns lui Om rau

        Probabil te-ai nascut din neant, de aia poti crea din neant. Noi, umilii platitori de taxe si biruri ca sa va subventioneze pe voi statul, cream din lumea in care ne-am nascut si traim. Probabil tu esti din alt univers, ai invatat la alte scoli, ai citit alte carti, educatia ti-a venit din neant, esti Dumnezeu si ai creat singur cuvinte si idei. Atunci du-te inapoi in neantul tau si nu mai acuza cum aveti voi- 'telectualii- obiceiul. Nu mai acuzati pulimea ca vrea totul degeaba, ca asteptam sa ne pice cand de fapt ne rupem oasele. Pana acum capitalistii v-au tinut in brate ca sa le facetiu propaganda. Acum suportati consecintele: au devenit independenti si de propaganda voastra din cauza nesimtirii la care au ajuns, dar mai al;es din cauza ca si-au dat seama ca trebuie sa plateasca doar serviciile si militarii ca sa aiba parte de o guvernare linistita, ca propaganda nu-si mai are rostul. Acum sa va vad ce manie proletara o sa abordati voi ca v-au picat si ziarele, va da afara de la televiziuni... Traiasca capitalismul cultural artistic propagandistic! Urrraaa!