Cristian Preda: Tanarul Prigoana nu trebuie sa-si conduca retorica pe un teren mai accidentat decat cel cu care e obisnuit

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 5 ianuarie 2010, 13:02 Actualitate | Politic


Fiul lui Silviu Prigoana este ironizat de europarlamentarul PDL, Cristian Preda. Acesta din urma il critica pe blogul sau pe Honorius Prigoana pentru excesul de retorica pe care il dovedeste in campanie folosind ideea modernizarii statului.

"Sunt bucuros ca termenul modernizare s-a impamantenit in politica romaneasca. E folosit tot mai frecvent pentru a descrie reforma statului. Ar fi pacat ca sensul lui sa se piarda, printr-o utilizare neindemanatica. De aceea, cred ca ar trebui sa nu fie folosit in ocazii electorale. De pilda, ideea ca lupta din 17 ianuarie pentru colegiul 1 ar fi legata de o promisiune de reforma a statului e ridicola", remarca ironic Preda.

"Tanarul Prigoana ar trebui de altfel sa inteleaga sensul competitiei in care a intrat si sa nu isi conduca retorica pe un teren mai accidentat decat cel cu care e obisnuit domnia sa, sofer cu numeroase amenzi la activ", continua fostul consilier al presedintelui Traian Basescu.

Contracandidatul democrat-liberalului Honorius Prigoana pentru locul de deputat ramas vacant dupa ce Bogdan Olteanu a fost numit viceguvernator al Bancii Nationale este Radu Stroe. Campania electorala se va incheia sambata, 16 ianuarie.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3397 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    arogant ca tatal lui (Marţi, 5 ianuarie 2010, 13:40)

    georgel [anonim]

    se vede de la o posta ca acest copil este arigant ca tatal sau. Se lauda ca a invatat in SUA, dar se pare ca a lipsit de la lectiile de bun simt si decenta comportamentala. La capitolul educatie are mari carente. Prigoana senior a avut samanta buna - a iesit un baiat dupa chipul si asemanarea tatalui. Nu a luat nimic de la mama lui.
    • 0 (8 voturi)    
      Honorius este mai mult decat atat! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:06)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui georgel

      Nu numai ca a invatat in USA, dar a reusit sa invinga si statul american si a infiintat fara sa anunte autoritatile o Organizatie PDL la Chicago. E drept ca statul american i-a desfiintat-o, dar macar a reusit s-o infiinteze, a facut ceva pentru partidul presedintelui Traian Basescu, l-a facut cunoscut!
      • +2 (6 voturi)    
        pai... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:26)

        eugen [anonim] i-a raspuns lui Stefan

        atunci sa mergem la furat in occident ,in numele marinarului,sa-l facem cunoscut!ce conteaza ca nu e legal
        "mama prostilor e tot timpul gravida"
  • -4 (6 voturi)    
    Ha ha (Marţi, 5 ianuarie 2010, 13:47)

    Rhadoo [utilizator]

    Zise un polician "competent"...
  • +7 (9 voturi)    
    prea subtil pt. alegătorul pdl! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 13:59)

    comisaru lingvist (româno-francofon) [anonim]

    … dar are temei temerea d-lui preda; din păcate, însă, e tardivă: în gândirea presedintelui d-sale (că al tuturor românilor nu este!), modernizarea si-a pierdut deja sensul. mai potrivit pt. actiunea cu pricina ar fi "merdonizare" ;)
  • -4 (14 voturi)    
    C.Preda greseste! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 13:59)

    Cataleya [utilizator]

    Daca tinerii candidati, indiferent de la ce partid, indiferent ai cui copii sunt si indiferent de functiile la care candideaza s-ar comporta exact asa cum si-ar dorii "veteranii" politici ai României ar insemna sa n-avem niciodata tineret cu idei noi ci doar un fel de clone ale batranilor.

    C. Preda prin criticile sale incearca de fapt sa-l aplatizeze pe Honorius cerandu-i sa se comporte cu totul altfel decat ii este natura.

    Eu cred ca electoratul are dreptul sa hotarasca singur daca il alege pe Stroe sau pe Honorius . Nu prea-si au rostul toate gargarele astea (uneori chiar ieftine) prin care unii/altii incearca sa-i educe "parinteste" pe cei tineri!
    Deocamdata suntem unde suntem , România este in rahat pana in gat iar asta se datoreaza 100% "batranilor" care conduc tara de 70 de ani, nicidecum tineretului.
    • -3 (13 voturi)    
      Sa castige Honorius! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:11)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Daca tineretul ar fi condus tara de acum 70 de ani, de cand zici tu, nu cred ca eram in criza asta! Honorius merita sa castige, el nu vine in politica sa fure, pentru ca are deja destui bani dina faceri anterioare!
      • +6 (6 voturi)    
        pai... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:27)

        eugen [anonim] i-a raspuns lui Stefan

        cei mult huliti de pdl,patriciu,vintu,voiculescu sint saraci?
      • +2 (2 voturi)    
        Maximus, m-ai convins ! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:38)

        Un alegator ... [anonim] i-a raspuns lui Stefan

        Gata, te votez, nu mai am nimic de zis!
  • -7 (11 voturi)    
    Preda sa faca ciocul mic! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:03)

    Stefan [anonim]

    Cristian Preda si-a cam vazut sacii in caruta (este doar un listac!) si acum uita ca mai bine ar face ciocul mic. S-o lase mai moale cu critica la adresa lui Honorius Prigoana, care chiar are realizari. Acea organizatie PD-L de la Chicago a fost infiintata de el, desi legea americana ii interzice acest lucru! Honorius Prigoana a invins chiar si sistemul american, ca sa infiinteze o Organizatie de Paritd, iar acum cine-l critica? Preda, un listac!
    • +3 (7 voturi)    
      lui stefan (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:28)

      bistrita [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      deci sa il alegem pe Honorius, care din start stim ca nu va respecta legile
    • +3 (5 voturi)    
      ba da... (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:52)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      prigoana jr a infintat organizatia ceea fie din necunostinta legilor americane, ceea ce il face incompetent politic si usor dobitoc, fie cu buna-stiinta in inalcarea lor, ceea ce il apropie foarte mult de mizerabilii din politica romanesca. a fost o greseala mare de imagine, si sustinatori ca tine provoca in cel mai bun caz un zambet condescendent :)
  • +4 (8 voturi)    
    Problema reala e alta: Remus nu e lasat sa candide (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:23)

    Bruner Fox [anonim]

    Domnule Stefan,

    In SUA cand incalci o lege esti pedepsit. CHiar daca este stramba, este lege , este definitiva si justitia americana nu stie de gluma. In ROmania, legea este schimbata de guverne oridecate ori au nevoie , in propriul interes.De exemplu , au dau o ordonanta de urgenta, doar pentru a-l favoriza pe juniorul Prigoana, prin interzicerea candidaturii lui Remus Cernea. Acesta este de fapt un abuz si o incalcare a drepturilor omului.Iar juristul Boc, doctor in drept, ar trebui sa demisioneze si sa se duca inapoi la pascut gaste numai pentru acest lucru! Nu este drept ca unui cetatean roman ,care nu este condamnat si are toate drepturile civile, sa ii interzici exercitarea unui drept , garantat de Constitutie! Adica a fost bun sa candideze la Presedintie si nu mai e bun pentru PArlament.Rusine PDL! Domnule Basescu, nu de asta v-am votat, sa va bateti joc de cetateni!!!
    • -1 (5 voturi)    
      Premisa falsa (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:05)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Bruner Fox

      Nu e vb de persoana Cernea. Este vb de o lege care trebuie respectata. Cernea poate sa atace legea unde vrea el, prin toate mijloacele legale, oficiale si democratice dar nu sa candideze doar ca sa se afle in treaba, mai ales ca el stia de la inceput ca nu indeplineste conditiile necesare.

      Cand legea a fost data n-a atacat-o nimeni. Acum, ca pe Cernea il doare personal face circ.
      Parlamentul poate desfiinta absolut orice lege daca doreste acest lucru. Chiar si CC poate fi pusa cu capul pe butuc. Dar pt asta trebuie o oarecare majoritate, nu ifosele unui simplu reprezentant al unui partid care n-a depasit pragul de intrare in parlament..
      • +1 (1 vot)    
        Constitutia e deasupra celorlalte legi (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:57)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Va inselati, parlamentul nu poate da legi care contrazic constitutia.
        Daca argumentele lui Remus Cernea ca legea prin care a fost respinsa candidatura sa e neconstitutionala sunt valide, atunci legea respectiva ar trebui sa fie desfiintata si candidatura sa acceptata.
        • -1 (1 vot)    
          N-ai inteles (Marţi, 5 ianuarie 2010, 18:51)

          Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

          Parlamentul intr-adevar nu poate sa contrazica deciziile date de CC. Pt ca CC functioneaza pe baza legilor aprobate de Parlament. Dar daca Parlamentul constata ca ceva nu e in regula, poate foarte bine sa blocheze CC prin elaborarea unei noi constitutii si prin organizarea unui referendum national care sa aprobe/respinga aceste modificari.
          Parlamentul se supune deciziilor luate de CC dar CC actioneaza dupa legile impuse de Parlament.
          E simplu, dar trebuie vointa si, bineinteles, majoritate!
          • +1 (1 vot)    
            . (Marţi, 5 ianuarie 2010, 19:41)

            un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

            Atat Parlamentul, cati si CC trebuie sa respecte Constitutia. Aceasta poate fi modificata doar daca se face si un referendum pentru a aproba modificarile.

            Pana la acel referendum, orice lege neconstitutionala creata de Parlament ramane invalida. Constitutia aprobata de popor prin referendum e deasupra Parlamentului.
      • +1 (1 vot)    
        lege (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 13:32)

        take [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

        Adevarat, Hororius este muult mai bogat decat Cernea,dar si incomparabil mai tampit(aici nici nu are termen de comparatie cu Cernea),dar este membru pd-l.De,cine se aseamana se aduna!
    • -2 (2 voturi)    
      Cui ii pasa de parerea dumitale? (Marţi, 5 ianuarie 2010, 19:42)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui Bruner Fox

      Cui crezi dumneata, domnule, ca-i pasa de parerile dumitale cu legi americane si alte alea? Se vede treaba ca ai cam votat ori cu PNL ori cu PSD, deci esti in afara de orice! Nu ne intereseaza, domnule, ce pareri aveti voi! Acum o sa taceti, pentru ca vom vorbi noi!
      • 0 (0 voturi)    
        "noi" (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 13:35)

        take [anonim] i-a raspuns lui Stefan

        Pentru voi ,se aplica expresia F..M... C...,de la Calinescu citire( George si nu Florin,asta pentru cultura ta generala).
  • +2 (2 voturi)    
    ........ (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:38)

    un roman [anonim]

    cam multe comentarii aici legate de faptul ca a invins sistemul american.De unde stau eu se vede cam asa: stilul balcanic in care nu conteaza legile unui stat sau altul, conteaza cum sa le incalci.E un hei hup prostesc care arata ca legile nu conteaza cand vrei sa-ti atingi scopul.Atunci de ce-i mai criticam pe cei ce le incalca i tara noastra? Gandind cum vad in comentariile astea ar trebui de fapt sa-i admiram pe cei ce le incalca.
    Si ma intreb daca ar fi vrut sa candideze acolo un tanar pdl-ist al carui tata nu are bani si finanteaza partidul, ce sanse avea sa-l bage cineva in seama?
    Observ ca in pdl-ul nepotismul e la rang de religie.Chiar si PSD-ul pare amator pe langa ei......
  • -1 (5 voturi)    
    considerente (Marţi, 5 ianuarie 2010, 14:46)

    marpo [anonim]

    Nu prea inteleg cum poate fi laudata o initiativa de a infiinta o organizatie de partid cand acest lucru este ilegal in acea tara. De altfel statul american a si desfiintat aceasta organizatie.
    Nu inteleg de ce este ilegala infiintarea, din moment ce acolo activau cetateni romani, partidul nu apare pe nicio lista de organizatii interzise, dar asta este o alta problema, o problema a SUA.
    Dar ca dl. Preda, fost consilier prezidential tocmai al presedintelui care il sustine pe dl. Honorius Prigoana, sa ii critice actiunile, mi se pare exagerat.
    Cu toate ca nu sunt un admirator al PDL si al domnului Basescu, sunt de parere ca dl Silviu Prigoana devine pe zi ce trece un adevarat om politic si asta sigur il poate influenta pe dl. Honorius Prigoana.
    Afirmatia d-lui Basescu cum ca tinerii care au politicieni in familie pot deveni politicieni de succes este cred corecta.
    Este normal ca in majoritatea cazurilor copiii sa isi depaseasca parintii.
    • +2 (2 voturi)    
      . (Marţi, 5 ianuarie 2010, 17:07)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui marpo

      Totusi cred ca putem discerne intre situatia in care un tanar isi depaseste parintii prin forte proprii si un nepotism.

      Chiar crede cineva ca nu sunt persoane mai valoroase decat EBA in tineretul PDL, sau posibili candidati pentru Camera Deputatilor mai bine pregatiti decat Honorius Prigoana in intregul partid?
    • +1 (1 vot)    
      nu poate fi ce nu este (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 10:50)

      Apostolul [anonim] i-a raspuns lui marpo

      Tanărul poate activa in organizația de tineret a PDL.
      Acolo iși poate imbogații cunoștiințele și experiența.
      El trece peste niște faze normale de bun simț.
      Domnul Preda un intelectual deosebit care nu știu
      ce caută acolo-sau scopul scuză mijloacele-
      Ceea ce se intamplă acum in societatea romanească reflectă realitatea.Aceștia suntem.
      Chiar dacă stau inchis in bibliotecă la Academie cand ies de acolo tot imi dă un cot unul ce scuipă
      semințe.Dacă noi vom lăsa in continuare să ne
      conducă niște maneliști -să nu ne mirăm unde
      suntem.Tanărul vorbește de o dinastie.Ce dinastie?
      Tatăl sau a luat bacaloreatul la 27 ani.Că are o firmă
      că are bani bravo!Dar asta nu inseamnă că trebuie
      să il iubim si să-l alegem!Vă aduceți aminte de
      tot scandalul cand a dorit să candideze Ilie Năstase
      ca primar?Din analfabet nu l-au scos?Si Năstase
      are un nume....!!!Ce s-a intamplat cu noi?
  • 0 (2 voturi)    
    sfatul e bun pentru (Marţi, 5 ianuarie 2010, 15:59)

    huhurezu [anonim]

    casitotalitatea puliticienilor de bumb-o-vitza.
    prea multe promisiuni si galgara strica. mai ales acum cand se pune la conservat.
    spune ce potzi face nu promite masrea cu sarea, ca e pressa cu ochii cat cepele.
    • 0 (0 voturi)    
      erata cu scuze (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 11:43)

      huhurezu [anonim] i-a raspuns lui huhurezu

      cvasitotalitatea politicienilor de dumbovitza.
  • -2 (2 voturi)    
    da modernizare spirituala ! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:12)

    dares [anonim]

    asta vrea Prigoana junior
    sa ne reintoarcem la viata in Hristos sa ne lepadam de haina veche de oameni pacatosi si sa imbracam una noua
    Prigoana junior in vremurile astea ne cheama la martiraj ca sa ne pastram credinta si limba si neamul si obiceiurile si traditiile

    Doamne apara-ne si pazeste-ne!
    Amin!
  • -2 (2 voturi)    
    C. Preda (Marţi, 5 ianuarie 2010, 16:38)

    hutanu [anonim]

    a trecut in alta barca. A dorit sa transmita acest mesaj si l-am inteles. Altfel ar insemna ca n-a inteles nimic pana acum. Sugereaza ca un om la 23 ani nu poate aborda cu succes anumite teme? Daca n-a facut-o cu intentie este foarte trist pentru C. Preda intrucat prostia nu se vindeca niciodata.
  • -3 (3 voturi)    
    Nu vreau sa aleg intre C.Preda si Honorius! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 23:27)

    martin [anonim]

    Sunt intr-o situatie speciala, in sensul ca imi place Cristian Preda, evident un ganditor profund, dar destul de caznit in comunicare tocmai pentru isi gandeste prea mult raspunsurile.
    Cred ca nu era cazul sa emita o judecata impotriva tanarului Honorius Prigoana, angajat in lupta cu coalitia care nu mai exista, dar se manifesta concret ca alianta dentre PNl, PDSR si televiziunile de stiri ale mogulilor, care au pierdut o batalie, dar spera sa castige razboiul.
    Retorica lui Honorius e poate inca subtire, dar e vioaie si orice discutie care l-ar avantaja pe "piticul veninos" comunisto-securist si acum PNL-ist Stroe ,este o greseala politica !
  • +1 (1 vot)    
    Oare cine imi ascunde mesajul ? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 10:27)

    martin [anonim]

    De ani de zile cer administratorului site-ului sa faca imposibila ascunderea mesajelor, pentru ca numai clonele oribile incapabile de cea mai sumara lupta de idei ,fac aceasta.
    Nu cred sa obtin ceea ce cer, asa ca oameni de buna credinta, chiar avand pareri contrare mie, deschideti mesajele ascunse si cititi !