Gordon Brown il felicita pe Basescu: Ati primit un mandat pentru continuarea actiunilor decisive de reformare a justitiei. Puteti conta pe sprijinul nostru deplin

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Marţi, 15 decembrie 2009, 15:25 Actualitate | Politic


Mesajele de felicitare din partea liderilor straini pentru un nou mandat obtinut de Traian Basescu continua. Premierul britanic Gordon Brown crede, potrivit mesajului pus la dispozitie de Ambasada Marii Britanii, ca Basescu a primit un mandat pentru "continuarea actiunilor decisive de reformare a justitiei, aceste reforme asigurand un progres semnificativ in combaterea coruptiei si cresterea performantei in sistemul judiciar". Puteti conta pe sprijinul nostru, adauga premierul laburist.

"Ati primit un mandat pentru continuarea actiunilor decisive de reformare a justitiei, aceste reforme asigurand un progres semnificativ in combaterea coruptiei si cresterea performantei in sistemul judiciar. Puteti conta pe sprijinul nostru deplin in acest domeniu. Apreciem, de asemenea, relatia stransa de cooperare in activitatile de combatere a infractionalitatii", este mesajul premierului britanic, care remarca faptul ca Basescu a devenit "primul sef de stat roman de dupa Revolutia din 1989 care castiga un al doilea mandat consecutiv".


Gordon Brown a adaugat ca asteapta cu interes continuarea "colaborarii in multe domenii importante in care Marea Britanie si Romania impartasesc interese comune".

"In interiorul Uniunii Europene, avem puncte de vedere similare in ceea ce priveste combaterea crizei economice globale, strategia UE pentru crestere si locuri de munca, raspunsul la provocarile aduse de schimbarile climatice si securitatea energetica, construirea unei zone de stabilitate in Balcanii de Vest, Republica Moldova si Caucaz, precum si promovarea extinderii Uniunii Europene, inclusiv spre Turcia. Ca aliati in cadrul NATO, tarile noastre coopereaza strans pentru consolidarea pacii in Afganistan. Sunt incantat de faptul ca v-ati alaturat angajamentului nostru sporit din Afganistan, in concordanta cu anuntul facut de Statele Unite ale Americii", se arata in mesajul lui Brown.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1864 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    adica si Laburistii :-) (Marţi, 15 decembrie 2009, 15:50)

    DinuD [utilizator]

    stiu ca sunt felicitari protocolare dar afirmatia (obsedanta) referitoate la justitie spune multe. Inclusiv faptul ca PSDeiii nu prea vroiau sa se refere la justitie.
    • +6 (10 voturi)    
      Englezii sunt politicosi, (Marţi, 15 decembrie 2009, 15:59)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui DinuD

      mesajul s-ar traduce:" Acum esti presedinte, bravo! Baga naibii reformele alea pe justitie ca ne-am saturat de coruptia si jaful de la voi. Si daca nu te pricepi intreaba si pe altii, n-o mai fa pe desteptul. "
      • +2 (4 voturi)    
        nu sunt doar politicosi (Marţi, 15 decembrie 2009, 16:53)

        Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        Mesajul are continut: insista pe faptul ca Romania, ca si Marea Britanie, a promis trupe suplimentare in Afganistan, cu subtextul ca alte tari din UE, nu; si pe faptul ca Romania, ca si Marea Britanie, sustine intrarea Turciei in Uniunea Europeana, in timp ce Franta si Germania se opun. Si bineinteles, este informat ca PSD, PC, PNL s-au opus reformarii justitiei si combaterii coruptiei, si stie de la ambasadorul sau la Bucuresti cine sunt ciracii lui Geoana.
  • +4 (8 voturi)    
    izolare externa (Marţi, 15 decembrie 2009, 16:12)

    geordan [anonim]

    asta este numele tau!
    pese-pese-pesedeule, un'e esti? sa ne spui si noua cum vine treaba asta!
  • +5 (5 voturi)    
    GB il felicita pe TB, nu pe MG???? (Marţi, 15 decembrie 2009, 17:18)

    Un stelist [anonim]

    Nu pot sa cred asa ceva!!!E incalificabil ca PM al Marii Britanii sa nu stie ca de fapt "prietenul" sau gioala a iesit presedinte, dar i s'a furat postul.
    gioala ar trebui felicitat si sa mearga la Cotroceni, ca el a iesit!Ori daca nu, vorba baronului oprisan, sa'si dea dracu' demisia!!!
    • 0 (0 voturi)    
      lol (Marţi, 15 decembrie 2009, 17:51)

      Red.Scarlet [utilizator] i-a raspuns lui Un stelist

      Pai daca vrei, mai facem un parlament de 400 de membrii ,si il punem pe geoana pe tron si asa o sa avem 2 presedinti :)) ..si peste 6 luni mergem sa alegem inca al treilea presedinte , poate pe Nastase sau hrebe care sa fie deasupra la astia 2 si asa o sa fie toata lumea fericita :))
    • +1 (1 vot)    
      Corectie! (Marţi, 15 decembrie 2009, 19:26)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Un stelist

      @ A iesit presedinte pe usa din dos! Urmeaza Seria a II a! Repetir! de la presedentia PSDR! DDD
  • +3 (3 voturi)    
    Reforma Justitiei! (Marţi, 15 decembrie 2009, 17:43)

    adrian88000 [utilizator]

    Corect! Basescu nu e procuror nici judecator. Dar Justitia trebuie sa functioneze CORECT!
    Sa nu mai tina dosarele marilor rechini din amanare in amanare pana se prescriu, sa nu mai condamne rapid " un roman nedreptatit '( pe care apoi Basescu sa fie nevoit sa-l amnestieze) sa nu elibereze cu usurinta infractori, sa nu ne faca sa pierdem procese la CEDO ( pe care le platim noi din buzunar si nu judecatorii ce au gresit) , etc, etc.
    Deci e de munca pentru Traian Basescu!
    Succes domnule Presedinte!
    • +1 (1 vot)    
      REMEMBER ! (Marţi, 15 decembrie 2009, 19:32)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Basescu a spus judecatorilor!: Luati cata libertate vreti sa rezolvati dosarele! Ori ce imixtiune politica sau nu trebuie raportata!Singura Diktatura in Romania trebuie sa fie: Diktatura legii! DDD
      • 0 (0 voturi)    
        Da .Danut! (Miercuri, 16 decembrie 2009, 0:48)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

        Judecatorii trebuie sa aiba libertate, dar nu in fata LEGII!
        Si cand vor ajunge sa judece CORECT se va aplica si principiul jurisprudentei. Atunci procesele vor fi mult mai rapide ( judecate cu celeritate cum le place lor sa spuna).
        O intrebare? Cine face IMAGINEA proasta a judecatorilor ( de care ei se plang):
        -presa, presedintele, politicieni sau ei insisi?