Discutia de Luni. O emisiune HotNews.ro - RFI 

AUDIO Consilierul prezidential Iulian Fota: Premisa de la care a plecat ambasadorul Rusiei a fost complet falsa si neeleganta fata de noi

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 14 decembrie 2009, 20:08 Actualitate | Politic


Iulian Fota
Foto: AGERPRES
"Premisa de la care a plecat ambasadorul Rusiei dupa parerea mea a fost una complet falsa si neeleganta fata de noi. Ceea ce a spus presedintele repet si eu: dorim relatii bune cu Rusia, dar relatii pragmatice si bazate pe respect reciproc. Nu cred ca sunt motive in acest moment ca sa definim relatia Romaniei cu Rusia ca fiind una tensionata" a declarat consilierul prezidential pe probleme de securitate nationala, Iulian Fota, la Discutia de Luni, difuzata de HotNews.ro si RFI si realizata de Dan Tapalaga.




  • Daniel Nelson despre reactia Moscovei: Nu vor fi incantati de ideea ca Romania a continuat, de fapt, sa aleaga oameni in mod democratic. Romania a ales Occidentul si acolo ii este locul

In ultima saptamana de campanie, Basescu a facut un schimb de replici cu ambasadorul Rusiei la Bucuresti, Aleksandr Churilin, care a estimat ca in politica romaneasca revine atmosfera „razboiului rece”. „Razboiul rece s-a incheiat”, a replicat Traian Basescu, adaugand ca „in Romania nu vor mai exista centre de influenta” si criticand, in context, presa rusa pentru o abordare unilaterala a campaniei prezidentiale.

Cele mai importante declaratii din interviul cu Iulian Fota
  • Romania va continua un curs european si euro-atlantic in politica sa externa, accentul principal cazand pe NATO si UE, si valorificandu-ne relatiile speciale construite in cadrul acestor organizatii, si sunt o serie intreaga de tari cum sunt Statele Unite, Franta, Polonia cu care avem parteneriate strategice, dar in egala masura ca membru NATO si UE vom continua politica de deschidere de dezvoltare a relatiilor cu state din alte spatii, state unde noi credem ca Romania are interese are interese nationale.
  • Folosirea sintagmei razboi rece in relatiile cu Romania crea senzatia ca Romania este o tara care, in cel mai bun caz ar putea fi in competitie, in cel mai rau caz ar putea fi intr-o cursa anumita cu Rusia ceea ce este fals. Premisa de la care a plecat ambasadorul Rusiei dupa parerea mea a fost una complet falsa si neeleganta fata de noi. Ceea ce a spus presedintele repet si eu: dorim relatii bune cu Rusia, dar relatii pragmatice si bazate pe respect reciproc. Nu cred ca sunt motive in acest moment ca sa definim relatia Romaniei cu Rusia ca fiind una tensionata. Pana la urma, relatia intre doua state nu sta in niste declaratii. 
  • Ministerul rus de externe: "La Moscova s-a atras atentia asupra faptului ca, in cursul campaniei electorale, presedintele Romaniei, Traian Basescu, a facut in repetate randuri declaratii neprietenoase la adresa Rusiei. In confruntarea cu contracandidatul sau politic, el a incercat sa joace pe <<cartea ruseasca>>, sa acuze tara noastra de tentative de implicare in afacerile interne", arata purtatorul de cuvant al Ministerului de Externe rus, Andrei Nesterenko, intr-un comunicat remis pe site-ul institutiei. "Este foarte evident faptul ca astfel de declaratii absurde pot doar sa vina in detrimentul dezvoltarii relatiilor noastre bilaterale", continua comunicatul. 
  • Iulian Fota: Putem interpreta aceasta declaratie ca o forma de solidaritate fata de ambasadorul lor la Bucuresti, desi o parte din afirmatia purtatorului de cuvant nu se justifica, nu este fundamentata pe fapte. Ar fi fost foarte interesat daca aceste fapte ar fi fost prezentate. (...) Dorim o relatie buna cu Rusia, dar nu in termenii pe care cred eu ca Rusia ii propune, ci in conditii de respect reciproc, echilibru si pragmatism.
  • "Vremea Razboiului Rece a trecut", a spus Basescu pe 4 decembrie la B1Tv. "Nu-si mai pot face centre de influenta in politica romaneasca, sau daca si le vor face, le vom reteza, da?". 
  • Daca in primavara sau la inceputul verii puteau fi emise anumie preocupari, anumite ingrijorari vis a vis de ce rol va avea pe agenda noii administratii americane Europa Centrala, eu cred ca o parte din preocupari s-au lamurit. V-as retine vizitele presedintelui Obama la Praga, la prima sa vizita in Europa, cand in mod clar a dorit sa viziteze si o capitala central-europeana, ca si vizita vice-presedintelui Biden ulterior deciziei legate de scutul anti-racheta, cand a vizitat Cehia, Polonia si Romania.  Eu cred ca in acest moment Europa Centrala este pe agenda administratiei Obama, este un dialog bun intre noua administratie americana si Europa Centrala.
Cele mai importante declaratii din interviul cu Daniel Nelson
  • Nu cred ca romanii ar trebui sa fie ingrijorati. M-am uitat la rezultate si la evaluarile internationale si nu pare sa se fi inregistrat fraude de mari proportii. S-ar putea sa fi fost cateva circumscriptii - dar nu o frauda majora. Si cred ca populatia romana ar trebui sa fie asigurata in legatura cu acest lucru.
  • La 20 de ani dupa 1989, desi sistemul este cu siguranta post-comunist, trebuie inca sa aiba loc unele schimbari culturale pentru a evita cumpararea voturilor, sugerarea ca voturile trebuie sa fie pentru unul sau pentru altul. Toti candidatii si toate partidele sunt vinovate de aceasta situatie. 
  • Problema-cheie in privinta Moscovei nu tine de armate, ci de conducte. Daca as fi fost cetatean roman, cred ca principala problema, acum, va fi asocierea ministerelor romanesti - si a companiilor - cu politica conductelor a Moscovei. Nu cred ca domnul Geoana sau oricine altcineva vinde Romania. Cu siguranta nu presedintele Basescu si cu siguranta nu Mircea Geoana. Dar cred ca ar trebui sa fie o preocupare pentru politica conductelor si in privinta cui va depinde, pe viitor, de livrarile de gaz si petrol ale Moscovei. Si cred ca acest lucru va fi critic pentru Romania in urmatorii zece ani.
  • Reactia Moscovei, prin Putin sau prin oricine altcineva: Nu vor fi incantati de ideea ca Romania a continuat, de fapt, sa aleaga oameni in mod democratic, ca Romania a continuat sa se asocieze cu NATO si UE si ca Romania este orientata spre Occident, nu spre integrare rasariteana. Este un lucru clar. Este istorie deja pentru Romania. Romania a ales Occidentul si acolo ii este locul. 
Nota: Discutia de Luni este difuzata incepand cu orele 19.00 la RFI iar interviul in varianta AUDIO poate fi ascultat si pe site-ul HotNews.ro


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














4202 vizualizari

  • -23 (31 voturi)    
    Bai frate,numai bolovani pe la Cotroceni... (Luni, 14 decembrie 2009, 20:13)

    Creator [utilizator]

    Nu poti sa te apuci sa critici o superputere dupa cum ti se ridica tie. Credeti ca nu vom plati noi declaratiile astea? Cand o superputere se declara deranjata e groasa rau treaba...Ce tolomaci frate...
    • -20 (28 voturi)    
      MAI INTAI CRITICI RUSIA FARA TEMEI (Luni, 14 decembrie 2009, 20:25)

      matroz [anonim] i-a raspuns lui Creator

      apoi spui ca ei au gresit cand pe bun a dreptate te-au tras de urechi..

      sa ne amintim ca basescu a spus ca la sustinul la al doilea mandat pe voronin, de ce ?? erea in interesul romanilor ?? sau a dat si el un spritz. ??
    • +20 (26 voturi)    
      Hai nu zau! (Luni, 14 decembrie 2009, 20:30)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Creator

      Si ce propui? Sa ne taram in genunchi, asa cum a facut-o Geoana, pana la Moscova? Ce gandire tembela ai. Pe asta si mizeaza rusii. Ca vor gasi suficient de multe cozi de topor ca tine in tara asta. Ca sa-i pupe in fund fara sa li se faca rau. De demnitate nationala ai auzit? Dar de mandria de a fi roman? Ma indoiesc.
      • -5 (7 voturi)    
        Diplomatia e mai buna (Luni, 14 decembrie 2009, 22:08)

        minu57 [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        Nu vrea nimeni sa se tarasca in genunchi.
        Basescu nu a fost niciodata un bun diplomat pentru ca nu e inteligent e doar viclean si stie sa gadile orgoliul celor ca tine. In relatii internationale poti sa obtii rezultatele dorite fara declaratii sforaitoare. Invatati de la diplomatia americana: de ani de zile urla Cuba,Venezuela N Korea si diplomatii continua politicile in interesul poporului american. La fel fac si francezii,englezii si mai nou germanii.
        Invatati sa nu jigniti si sa va atingeti obiectivele.
        asa ajungeti 'sa traiti bine'.
        • 0 (0 voturi)    
          La fel si rusii ca americanii (Marţi, 15 decembrie 2009, 16:44)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui minu57

          In sensul ca si politicienii rusi nu fac altceva decat sa urmareasca interesele poporului ... scuze, oligarhiei ruse.

          Romania se afla in momentul de fata, ca de altfel mai pe tot parcusul istoriei neamului nostru, la limita sferelor de interese a doua mari puteri. Singura alegere pe care o putem face e de partea cui ne dam, nu daca ne dam de partea cuiva sau nu. Pe moment, mie mi se pare ami convenabil sa ne situam sub umbrela americana.

          Pe de alta parte, data fiind complexitatea relatiilor internationale, optiunea politica pentru o democratie de tip occidental, la care drept e ca mai avem de lucru, ne permite ca in acelasi timp sa dezvoltam relatii cat de cat cordiale si cu Rusia, fara insa a face sluj in fata Rusiei, asa cum a facut Antonescu si PNL in fata lu' Geoana si PSD.

          Cam atat voia sa zica Basescu. Si cum politicienii rusi nu-s la fel de extremisti si miopi in gandire ca unii comentatori de-aici de pe forum, cam asta cred eu ca o sa si priceapa. Mai mult, rusii au declarat in mai multe randuri in trecut ca ei apreciaza un partener de discutie energic si hotarat, si ei il percep ca atare pe Basescu. Asa ca eu cred ca mai degraba se vor imbunatati relatiile noastre cu Rusia in vremea unui nou mandat al lui Basescu, decat in cazul unui mandat al lui Geoana.
      • -3 (5 voturi)    
        Dar de diplomatie si de razboiul cu Georgia ? (Luni, 14 decembrie 2009, 23:45)

        Creator [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        De astea ai auzit??? Parca Georgia trebuia sa fie candidata oficiala la NATO? S-a mai auzit ceva? Nimic.
        S-a bagat cineva pentru Georgia? Nimeni !
        Nu a zis nimeni sa te tarasti in genunchi dar macar sa nu jicnesti pe cineva care nu iti spune nimic in ultimii 20 de ani. Dar se pare ca tu esti obisnuit...
    • +14 (18 voturi)    
      capul sus sclavule,gandeste liber (Luni, 14 decembrie 2009, 20:32)

      Fekete Tulipan [anonim] i-a raspuns lui Creator

      e groasa coada de la matura ,nu te mai da cu fundul de pamant , romica....
      • -3 (5 voturi)    
        A recunoaste puterea superioara a Rusiei (Luni, 14 decembrie 2009, 21:51)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Fekete Tulipan

        si a avea relatii cu ea plecand de la acest lucru nu insemana sa fi sclavul ei. Inseamna sa recunosti o realitate si sa-ti bati capul cum poti folosi aceasta realitate in interesul romanilor.
    • +5 (7 voturi)    
      consecventa (Luni, 14 decembrie 2009, 21:49)

      as [anonim] i-a raspuns lui Creator

      Superputeri sunt si Rusia si UE si SUA. Ai de ales.
      • -1 (3 voturi)    
        S-a vazut de curand cu Georgia ce superputeri (Luni, 14 decembrie 2009, 23:41)

        Creator [utilizator] i-a raspuns lui as

        Crezi ca s-ar baga cineva pentru noi vrodata? Nu fi naiv tot timpul noi a trebuit sa ne descurcam singuri.
        Macar s-o n-o dam in bara,dar se pare ca e dificil si asta.
    • +3 (7 voturi)    
      bai frate! (Luni, 14 decembrie 2009, 21:56)

      qwert [anonim] i-a raspuns lui Creator

      pastreaza limbajul asta pt fratii tai de cartier si lasa politica pt cei cu un minim de educatie. Tolomac esti tu. Crezi ca politica se face cu "bai frate...stai sa moara 2pac...nu am vrut iarta`ma?"
      Nu avem de ce sa lingem talpa rusiei....si f bine ca nu o facem.

      in sfarsit stire post campanie...ma saturasem de circul cu alegerile si "fraudele".
    • +6 (8 voturi)    
      Ce de lasi si de misei! (Luni, 14 decembrie 2009, 22:51)

      corina [anonim] i-a raspuns lui Creator

      Cum va permiteti sa ne dati lectii de supunere, stabilite probabil de Geoana in cele trei vizite la Moscova?
      In secolul trecut da, probabil ca ni se taia gazul sau altceva, dar acum nu.
      Cum isi permite ambasadorul rus sa faca declaratii la adresa candidatului unei tari care era si presedinte?
      Si daca criticam Rusia ce daca?
      Razboiul rece s-a terminat si noi facem parte din niste structuri care nu convin unor diplomati rusi.
      Am fost condusi din umbra de rusi timp de 50 de ani, unde ne-au importat comunismul si ne-au educat ilustrii oameni de inceput ai comunismului. Ne-au spalat creierele timp de 50 de ani si ne-au transportat in roboti ce aplaudau pe tatuca cel mare.
      Nu trebuie sa ne mai plecam in fata nimanui si sa luam exempul Poloniei si Cehiei care si-au impus punctul de vedere in Uniunea Europeana.
      Respectul il castigam greu dar suntem romani si trebuie sa apreciem atitudinea fata de rusi dusa de Presedintele in functie.
      Iar daca cu acesta atitudine rusii anunta ca vor sa treaca celebra conducta prin Romania si se incheie contracte de milioane de euro cu companiile rusesti atunci problema nu e la ei ci la noi.
      Sa invatam sa ne respectam tara asta si sa nu ne mia plecam in fata nimanui, nici macar a Rusiei.
    • +2 (2 voturi)    
      Aminteste-mi, te rog, (Marţi, 15 decembrie 2009, 9:37)

      giga [anonim] i-a raspuns lui Creator

      declaratiile lui Severin si a altora fata de ambasadorul SUA. Si fata de FMI (da' asta nu e superputere). Sa inteleg ca acum si-au adus aminte americanii, ca a iesit Basescu?
    • +1 (1 vot)    
      Romania are sansa sa se afle printre castigatori (Marţi, 15 decembrie 2009, 14:45)

      valy_clau74 [anonim] i-a raspuns lui Creator

      /// Hai sa-ti fac un scurt istoric al razboaielor in care a fost implicata tara asta. In primul razboi mondial ne-am dat cu americanii si am fost declarati castigatori ai razboiului, am primit unele despagubiri, putine dar am primit ceva. In al2lea razaboi ne-am dat intai cu nemtii, apoi am intors armele ne-am dat cu Rusii, dar am fost printre luseri, si am platit despagubiri de razboi, trenuri au dus fabrici si bogatii ofrande mamei Rusia. Al3lea razboi asa zisul razaboi rece, ne-am dat cu Rusii si iar am luat-o la poponet, si iar am platit despagubiri, pana anul asta tot am platit. Acum suntem orecum pe zero, suntem cu adevarat liberi sa ne alegem destinul. Sau de ce crezi tu ca s-a dat aceata batalie la nivel inalt. Asa ca de data asta trebuie sa ne dam cu americanii daca vrem sa fim printre cei castigatori. America nu este stat in UE insa nimik nu se intampla fara sa stie America. Si inca ceva, nu mai suntem statul de granita intre Europa si Rusia. Georgia si Ucraina au preluat acest risc. Ca tot se intreba toti de ce a fost lasata de izbeliste Georgia. Este granita care delimiteaza cele 2 opozitii din Europa. Nimeni nu vrea sa se bage, mai mult decat este necesar. Rusia a fost invitata in Europa, insa a vrut sa joace cartea de mare putere si nu mai este in stare sa o faca. Nu peste mult timp se vor declara invinsi, pentru ca nu poti sa fii singur impotriva tuturor. China fuge de ei, Statele Unite, si mai nou si Europa, ce o sa faca? Spera sa mai adune pe Romania, al7lea stat ca marime din Europa, Polonia, si alte cateva state, care pot fi influentate. Imi pare rau ca Geoana un diplomat de cariera, sa nu-si dea seama ca se aduna cu luserii. Dar daca Iliescu il joaca din spate nu ma mai mir. Basescu nu este mare diplomat dar are putin creier. Cand a lansat celebra lui ”axa” toti au ras de el, insa acum nimeni nu spune ca acea axa a fost importanta in toti acesti 5 ani. Nu ne-a adus crestere economica insa ne-a bagat la masa bogatilor. A castigat.
      • +1 (1 vot)    
        Continuare (Marţi, 15 decembrie 2009, 15:20)

        valy_clau74 [utilizator] i-a raspuns lui valy_clau74

        Pana si Ceusescu, care a fost catalogat drept prost, s-a indepartat de Rusia, tocmai de aceea a fost dat jos,. Aici a avut un rol important Iliescu si acolitii sai. Cine a tras in noi dupa 22? Mare pacat ca unii nu vor putea sa aiba parte de istoria adevarata a acestei tari. Rusii au fost teroristii care ucideau revolutionarii din piete, iar cei din balcoane erau ignorati de gloante. Puteti voi, cei care considerati ca Geoana este alternativa Roamaniei la Basescu, sa ne raspundeti la intrebarea cum a fost posibila o lovitura da stat, sub Ceausescu, fara implicarea mamei Rusia? Este o mare putere, dar nu cea de care avem noi nevoie. Iar Basescu nu a jignit cu nimik spunand ca avem relatii comerciale cu Rusia, dar nu de supunere. Nu ne-am saturat de 45 de ani de jug? Nu putem sa facem si noi propriile alegeri? Tot timpul trebuie sa gandeasca altii in locul nostru. Uitati-va ca tinerii au votat cu Basescu pentru ca multi dintre ei au acces la informatii care nu ajung la toata lumea. Romania in noul context geopolitic trebuie sa se alature trendului majoritar la nivel mondial. Nu spun ca Basescu este cel mai bun, insa a fost singurul care in acest moment poate sa ne duca mai departe in viitor. Sa stiti ca nicio tara nu o duce mai bine, este totusi criza financiara!!! Dar de aici si pana a declara ca el este vinovat de asta este simlpu populism. Nimeni nu poate spune cine este vinovat cu adevarat pentru criza. Tot mapamondul este intr-o transformare continua, cu aliante pentru dreptul de proprietate asupra resurselor la nivel mondial, care sunt din ce in ce mai putine. Vecinii trebuiesc respectati, insa nu trebuie sa ne plecam capul. S-a dus vremea cand ne cotropeau, ba hunii, ba otomanii, ba austroungarii, ba rusii. Gata suntem demni de respectul vecinilor. Si daca Rusia s-a simtit ofuscata este problema ei, ca nu ne da nimk degeaba. Avem cel mai scump gaz din toata Europa fie ca ne convine sau nu. Si apoi daca trebuie sa platim macar sa o facem su demnitate.
  • +17 (19 voturi)    
    bravo (Luni, 14 decembrie 2009, 20:16)

    sile [anonim]

    noi sintem plecati in occident nu in rusia. vrem relatii corecte cu poporul rus si ar fi bine sa inceapa cu tezaurul si teritoriile luate.
    asa ne dam seama unde ne pozitionam si noi si ei.
  • +22 (24 voturi)    
    Romania a ales (Luni, 14 decembrie 2009, 20:18)

    Cristi [anonim]

    Si a ales drumul catre vest. Si nu cel care duce, mai mult sau mai putin pe furis, catre est. Catre Moscova. Romania a ales bine! Chiar si cu putin peste 70.000 de voturi in plus. Chiar si daca unora nu le convine rezultatul. Romania a ales calea cea buna. Si pentru asta trebuie sa le multumim si romanilor din strainatate care au decis in mare masura rezultatul.
    • +2 (2 voturi)    
      Romanii au ales de mult (Luni, 14 decembrie 2009, 21:55)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      locul unde traim acum, adica acolo unde se intalneste vestul cu estul. Am avut numai de patimit din aceasta cauza, de-a lungul istoriei. Cand vom incepe sa realizam ca ne putem schimba destinul si putem folosi in interesul nostru locatia numita Romania ca o punte de legatura intre est si vest?
  • +17 (17 voturi)    
    PRAVDA (Luni, 14 decembrie 2009, 20:18)

    Gorby [anonim]

    In rusia exista un trend ascendent, lent dar sigur, spre un nationalism crunt. Rusii, se pare ca nu pot avea relatii reciproc avantajoase cu tarile mici, cu atat mai mult cu cat romania a fost sub influenta rusa 50 ani. Respect cultura rusa dar clasa lor politica este de c...t.
    • +4 (6 voturi)    
      "marea cultura rusa" (Luni, 14 decembrie 2009, 21:07)

      papadie [anonim] i-a raspuns lui Gorby

      nici cu cultura si stiinta nu stau prea bine. 200 milioane de rusi sunt cam cat europa. daca vedem in ultima suta de ani cat a produs europa sa cat rusii, veti constata ca aceasta contributie la cultura continentului a rusilor este undeva sub 10% decat restului occidentului. La un scriitor mare rus gasiti 10 occidentali, la un mare om de stiinta rus gasiti 10 occidentali, la un gradinar ca miciurin gasiti 10.000 in occident. contributia lor culturala este de cacao, dar propaganda care au facut-o cu o mare risipa de fonduri a lasat urme grele in mintea multora si acum ii vezi cum se entuziasmeaza in fata "marii culturi ruse". Marea cultura rusa este foarte mica.
      • +3 (3 voturi)    
        exagerezi (Luni, 14 decembrie 2009, 23:08)

        bibishte [utilizator] i-a raspuns lui papadie

        stau foarte bine cu cultura si stiinta. multe lucrari nici macar nu au fost traduse din lb. rusa asa ca .. ghinionul nostru. mi s-a intamplat chiar ieri cu un articol de matematica. l-am gasit pe google, dar ce folos daca nu-l pot traduce.
    • -4 (4 voturi)    
      Atata timp cat le satisfaci rusilor (Luni, 14 decembrie 2009, 21:58)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Gorby

      dorinta de preamarire, ai relatii excelente cu ei ca tara mica. In relatiile cu ei n-ar trebui sa pleci de pe picior de egalitate daca vrei sa ai sorti de izbanda.
    • +3 (3 voturi)    
      trendul nu e ascendent... (Luni, 14 decembrie 2009, 22:41)

      Leonard [anonim] i-a raspuns lui Gorby

      Rusia, tarista sau comunista, a avut intotdeauna un comportament nedemocratic, de sfidare a partenerilor sai... Rusia nu are prieteni, are doar subordonati, popoare supuse... cine a calatorit in spatiul ex sovietic (eu am avut aceasta ocazie, interesanta marturisesc si frumoasa in acelasi timp, de a calatori atat in Rusia cat si in Caucaz si Asia Centrala), a putut observa aceasta stare de fapt... nu vreau sa spun ca rusii sunt un popor rau, 100% persoane nedemne de incredere, dar mare atentie, ca o buna parte dintre ei, avand si acea gena asiatica, sunt capabili sa iti infinga cutitul pe la spate...
      • 0 (0 voturi)    
        brisca intercostal (Marţi, 15 decembrie 2009, 5:43)

        cutitar [anonim] i-a raspuns lui Leonard

        Acum este recomandabil un tur al Vestului spre a cunoaste dibacia celora de a infige stiletul in coaste ...
  • -1 (5 voturi)    
    BATE RAU DE LA RASARIT (Luni, 14 decembrie 2009, 20:50)

    ILIE GANT [anonim]

    Fiti cuminti BAIETEI si nu uitati caci vintul adevarat si care te ingheata bate tot de la RASARIT, ATENTIE CURIND VINE IAR GORBACIOV, deci nu va dati MOTANI cind sinte-ti doar niste mici PISOI. Tezaurul ROMANIEI este inca la MOSCOVA sau gresesc.
  • +1 (3 voturi)    
    Prostia Romaneasca (Luni, 14 decembrie 2009, 20:54)

    Prostia romaneasca [anonim]

    Rusii au exploatat la maxim, in ultimul veac, prostia si lacomia de care dau dovada politicienii romani.
    De ce n-ar face-o si acum, cand avem un prostanac al doilea om in stat ?!?

    Profesorii de istorie din romania vor avea curajul sa vorbeasca si sa spuna adevarata istorie cat timp e Ilici in viata ? Sau macar cat timp sunt ei in viata ?

    Pentru multi, asasinarea armatei romane (peste 100.000 de ofiteri mitraliati cu ocazia vanzarii lui antonescu de catre comunisti) si a unei intregi clase politice in anii 60 (avocatii, medicii, oamenii politici si de cultura au sfarsit la canal, sau, in cel mai bun lucru deposedati total de averi si marginalizati) este posibil sa-si fi pus amprenta.

    Personal, cred ca marea majoritate a celor care militeaza pentru plecarea capului in fata Rusiei, sunt fosti cacaciosi comunisti, care au trecut prin viata recitand Congresele PCR, speriati de maretia Rusiei dupa vizitele de specializare de la Moscova. Marea majoritate a presei am convinderea ca e condusa de pui de securisti si de fosti lucratori la Scanteia.

    Nu avem oameni carora le e frica de idei, ci pur si simplu avem doar oameni fara idei si fara vointa de a privi dincolo de doctrina comunista.
    Din pacate prea multi.
  • +4 (4 voturi)    
    E timpul demnitatii (Luni, 14 decembrie 2009, 22:23)

    Khira [utilizator]

    Chiar daca Rusia este o mare putere asta nu inseamna ca trebuie sa uitam de demnitate in raporturile cu aceasta.....de fapt se pare ca asta l-a deranjat cel mai mult pe ambasadorul rus,pozitia demna a presedintelui.Ar trebui sa inteleaga domnul ambasador ca vremea liderilor fara coloana vertebrala a apus.....
    • -4 (4 voturi)    
      la fel... (Luni, 14 decembrie 2009, 23:56)

      piratul [utilizator] i-a raspuns lui Khira

      si amanetul nostru Basescu ar trebui sa inteleaga ca Romania nu inseamna nimic fara export!!!!!!!!!!!!
      se ploconeste la curtea brussels'ului,impreuna cu EBA..facand bot unison,uitand ca RO n'are nevoie de import..ci de EXPORT!!!!asta face iubitul nostru ales..exporta tot...de la retard la avutie...retardul ii apartine,insa avutul obstesc nu cred! iubite roman, iti doresc fericire si SUCCES maxim!
      • 0 (0 voturi)    
        Hai (Marţi, 15 decembrie 2009, 12:06)

        Khira [utilizator] i-a raspuns lui piratul

        nu zau...si ce se presupune ca tre sa faca? pres in fata rusilor? mie mi se pare ca vremea cand ne inchinam imperiului tarist sau imperiului otoman a trecut de mult.....e timpul sa avem respect pentru propriile valori daca vrem ca ceilalti sa ne respecte nu sa stam cu mana intinsa la pomana.
        Pot sa inteleg dezamagirea dar ura care razbate diccolo de cuvintele tale nu o pot intelege.Folosesti clisee fara discernamant,poti sa-mi spui cum dracu pot sa judeci un politician in functie de faptele copiilor sai?In toata lumea asta exista cazuri de familii cu traditie in politica.
  • -2 (2 voturi)    
    davai ceas? (Luni, 14 decembrie 2009, 23:38)

    coco [anonim]

    better hai sa-ti vand ceva!...nici una din situatiile de mai sus nu ne avantajeaza clar...insa ,in cazul uneia ramane loc de negociere si afirmare....las judecata pe seama voastra!
  • +3 (3 voturi)    
    demnitate (Marţi, 15 decembrie 2009, 8:06)

    eu100 [utilizator]

    Un singur cuvant: demnitate. Pentru noi, si in traducere, NATO & UE. Este simplu. Semnat: un banatzan, roman, maghiar, ce vreti voi. By the way: am castigat!